Bloemencorso krijgt al vorm Gratis barbecue voor „heel" Alphen bij opening Laura Kleine groepen fortuinlijk in muziekfestival NEDERLANDSE RUIMTEVAARDER EREGAST TUSSEN POSTZEGELS Verzet-expositie in Katwijk een „blijver"? WOENSDAG 18 APRIL 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 BOLLENSTREEK - Het grillige weer stelt het organisatie-comité van het bloemencorso dat zaterdag door de bollenstreek trekt nog bijna dagelijks voor nieuwe problemen. Na de hoge temperaturen De heer P Goemans één van de gedurende het eerste ge- commissarissen van het deelte van het Paasweek einde zag het er aanvan kelijk naar uit dat dat een bestelling van 600 kratten hyacinten uit Noord- Frankrijk niet nodig zou zijn. Na de plotselinge da ling van de temperatuur op maandag heeft het co mité gisteren alsnog de order de deur uitgedaan Driehonderd man politie op been tijdens bloemencorso BOLLENSTREEK - De rijkspo- litie zal tijdens het bloemen corso as. zaterdag ongeveer 300 man inzetten. Dit korps moet onder meer zorg dragen voor de diverse afzettingen van wegen, het regelen van het verkeer en het besturen van de motoren, auto's en vliegtuigen ter begeleiding van de stoet. Voor deze bege leiding zijn 30 man ingezet, waaronder een groep van 10 politiemensen te paard. Ten behoeve van de coördinatie wordt er in Sassenheim een centrale post ingericht. Via extra mobilofoonapparatuur staat deze post in direct con tact met de overige posten langs de route. De "oversteek" van de spoor wegovergang bij de Sikkens- fabrieken door de corsosloet krijgt bijzondere aandacht van de politie. Speciale draagbare mobilofoontoe stellen met aparte frequenties zullen hiervoor door die politie worden gebruikt. Voorts zal extra personeel worden inge zet op de rijksweg Amster dam-Den Haag om ook hier een vlotte doortocht van het verkeer te verzekeren. bestuur zegt: "Er valt niets meer te plannen. We laten de proble men elke dag maar gewoon op ons afkomen. En steeds weten we tot nog toe de oplossingen te vin den" Hyacinten Zoals de zaken er nu voorstaan zal het corso voor 40 tot 50 procent bestaan uit bloemen (hyacinten) uit Noord-Frankrijk. 'Het is pertinent niet waar dat al onze bloemen uit Frankrijk ko men dit jaar", stelt Goemans met enige nadruk vast. "Zeker nu we toch wat zon hebben ge had kunnen we over meer bloe men uit ons eigen land beschik ken, waaronder ook hyacinten. Goemans ontkent ook de geruch ten dat een groot deel van de praalwagens met extra veel zijde zullen worden bewerkt." Verge leken met andere jaren verschilt dit echt niet zoveel. We hebben ongeveer 70 procent van het aan tal bloemen dat het vorig jaar werd verwerkt in de wagens" Hij geeft wel toe dat de kleurenva- riaties wat geringer zullen zijn "rose en blauw voeren de boven toon". Hij merkt daarbij op dat aan de arrangementen meer werk dan ooit is besteed, waarbij een grote hoeveelheid kasbloemen zal zijn verwerkt. "Wij streven nog steeds naar een bloemencorso met de nadruk op bloemen. Het is een internatio nale attractie, wy hebben daarom destijds gezegd: het corso moet hoé dan ook doorgaan Praalwagens Inmiddels is reeds begonnen met de opbouw van de praalwagens in de Hobaho-hallen in Lisse. De contouren van de wagens zijn grotendeels reeds met stro afge dekt. Donderdag en vrijdag zul len ongeveer 300 leerlingen van de tuinbouwschool uit Rijns- burg, de biologische school uit Heerlen en de Zoggerschool uit Overveen de bloemen op de wa gens "steken". Dit steken van de bloemen, met name hyacinten en narcissen zal donderdag en vrijdag worden omlijst met een aantal festivitei ten georganiseerd door de Lionsclub Bollenstreek. Donderdag wordt het feest ingeluid door de Nieuwzeelandse tulpen koningin Elizabeth Reumers om 20.00 uur, waarna een groot aan tal artiesten die avond muzikaal zullen opluisteren. Vrijdag zullen de hallen de gehele dag voor het publiek zijn geopend. Ook dan verlenen opnieuw diverse arties ten hun medewerking, waaron der het "Nationale Grand Ballet de Tahiti" dat momenteel op tournee is door Europa. Met zang. dans en muziek zullen zij het sluitstuk van de festiviteiten rond de opbouw van' het corso verzorgen. De hal zal tevens worden voorzien van een aantal terrasjes en marktkraampjes. De heer J. de Vos van de Lionsclub over deze festiviteiten: "Een der gelijk feest hebben wij georgani seerd om de toeristen wat meer te bieden dan alleen maar de bol lenvelden en het corso. Het is een saaie boel in de streek en 's avonds hebben de toeristen niets te doen. Wij kunnen nu iets ex tra's bieden, bovendien gaat al het geld dat wij eraan overhou den naar een goed doel" In het kader van het jaar van het kind gaat de recette naar de stich ting SOS Kinderdorpen in de derde wereld en het nationaal jeugdfonds "Jantje Beton" Inmiddels doet het comité van de stichting bloemencorso bollen streek alle mogelijke moeite om van De Zilk de garantie te krijgen dat zij alsnog mee zullen rijden in het corso met een eigen wagen. De Zilk zelf heeft al laten weten niets te voelen voor het meerij den in het corso dit jaar, gezien de late bloei van de bloemen. Goe mans echter "De wagen van De Zilk is immer een hoogtepunt van het corso. Van onze kant is alle medewerking te verwachten om de praalwagen toch op de weg te krijgen" In de Hobaho-hallen in Lisse wordt al druk gewerkt aan de opbouw van bloemen. de praalwagens die komende zaterdag mee zullen rijden in het bloemen- Bij het aanbrengen van de bloemen zullen de hallen openstaan voor het corso. Op de foto zijn vrijwilligers bezig met het "leggen van stro". Donder- publiek. Rondom dit gebeuren zal tevens een aantal festiviteiten op touw dag en vrijdag zullen 300 scholieren beginnen met het stekenvan de worden gezet. NOORDWIJK - Dr. Wubbo J. Oc- kels, de eerste Nederlandse ruim tevaarder voor spacelab, is vol gende week zaterdag 28 april als eregast aanwezig in het gebouw van Estec waar drie dagen (tot en met 30 april) een grote interna tionale tentoonstelling van ruim tevaartpostzegels wordt gehou den. De expositie heeft de naam Verongelukte was Alphense (64) ALPHEN AAN DEN RIJN - De vrouw die zoals wij gisteren meldden gisterochtend veron gelukte op de kruising Ouds- hoornseweg/Delftzichtweg blijkt de 64-jarige Agatha Oudshoorn uit Alphen aan den Rijn te zijn. De vrouw reed vanaf de Delft- zichtweg om onverklaarbare re denen de Oudshoornscweg op, juist toen een truck met oplegger die kruising zeer dicht genaderd was. De 32-jarige chauffeur van de vrachtauto uit het Brabantse Oosterhout kon een botsing on mogelijk vermijden. De vrouw kwam onder de wielen van de vrachtauto terecht en was op slag dood. Haar Fiets werd voor een personen auto geslingerd die in de andere richting reed. 'Spacephil 79' gekregen. De tentoonstelling, de vierde in de ze categorie die wordt gehouden, wordt georganiseerd door de Ruimtevaart Filatelieclub Ne derland en de Estec Philatelic Club. Volgens de organisatoren wordt het een uniek internatio naal evenement. Er zijn inzen dingen uit vijftien Europese- en overzeese landen. De postzegels worden tentoonge steld achter driehonderd exposi- tieramen van één vierkante me ter. Zij omvatten de volgende on derwerpen: Europees ruimte vaart-onderzoek; ruimtevaart van Rusland en de Verenigde Staten; ballonnen, raketten en antennes; motiefverzamelingen over astronomie, metereologie, ruimtevaartvoorlopers en kos- mos-tentoonstellingen. Verder is er voor de jeugd van zeven tot en met veertien jaar van het Estec- personeel ruimte gereserveerd voor hun verzamelingen. Het programma ziet er als volgt uit Zaterdag 28 april: Na de officiële opening voor genodigden, om elf uur, door drs. Ph. Leenman, di recteur-generaal van de PTT en professor M. Trella. technisch- directeur European Space Agen cy gaan de deuren om 1 uur open voor het publiek. Hierbij zal een boerenblaaskapel een vrolijke deun blazen. Nederlands eerste ruimtevaarder, dr. Wubbo Oc- kels, zal als eregast aanwezig zijn. De Fransman J.P. PuvUUd, ontwerper van ruimtevaartpost zegels, zal enveloppen signeren. Zondag 29 april: De expositie is de hele dag geopend, van 's morgens tien tot 's middags vijf uur. Om drie uur worden ruim duizend luchtballonnen opgelaten door kinderen van Estec- medewer kers in Noordwijk. Maandag 30 april: De tentoonstel ling is van tien tot vijf uur open. Op deze dag zullen echte satellie- Wubbo Ockels ten worden getoond en er zullen films over ruimtevaart worden gedraaid. De toegang tot de expositie is gra tis. automobilisten kunnen hun wagen op het terrein van Estec kwijt. „Niet waar dat al onze bloemen dit jaar uit Frankrijk komen..." ALPHEN AAN DEN RIJN - De opening van de Laura (de Alphen se fietsvierdaagse die in de eerste week van juli voor de 32-ste keer zal worden gehouden) moet er een worden om nooit te vergeten Aldus de propagandacommissie van dit fietsevene- ment. Daarom deelnemer of niet, iedereen wordt uitgenodigd voor een gratis barbecue-avond op het Lauraplein Nog voordat er ook maar een enkele kilometer is gefietst zal het Laura-gebeu- ren, 's avonds op 2 juli losbarsten Tent Het is de eerste keer in de Laura-geschiedenis dat een dergelijk barbecue-evenement wordt georganiseerd Aan alles is daarbij gedacht: er wordt gerekend op zo'n 1500 magen, maar ook al komen er 4000 man, dan levert dat geen problemen op Ook het weer kan geen spelbreker z(jn Op het Lauraplein komt een tent Om de stemming tot het toppunt te verhogen zal het geheel worden opgeluisterd door muziek van een Tiroler-band Alleen voor de drank zal betaald moeten worden. De 32-ste Laura wordt op 3.-4, 5 en 6juli verreden Er kan gekozen worden uit twee afstanden: 100 (B-njders) of 150 (A-njders) kilo meter. De Laura-karavaan zet de eerste dag koers naar de kust gebieden. inmiddels een traditie De tweede dag gaat de stoet richting Vinkeveen. op de donderdag naar de Albla&aerwaard en op de slotdag naar de Kralingsc Veer. Showboot Rondom het fictsgebcuren heerst verder de gebruikelijke entoura ge. De officiële onvangst van het Laura-bcstuur en genodigden op het gemeentehuis op 2 juli. gevolgd dan door de barbecue- happening op het Lauraplein. Dinsdagavond 3 juli is er het ver trouwde feest in het Laura-centrum (gebouw Nabu). de volgende avond organiseert de ren- en tourclub Avanli weer een wieler ronde in de omgeving van het Lauraplein en donderdagavond volgt dan het grote feest in Avifauna Ook de Laura-Showboot onbroekt dit jaar niet Vorig jaar ging de fietsvierdaagse er mee van start, dit jaar wordt de Laura op het schip afgesloten Natuurlijk kan erop hot terrein aan de Nieuwe Sloot weer worden gekampeerd. Oefeningen voor de tochten kunnen als vanouds worden opgedaan tijdens de Avond-Laura. dn- dit jaar voor de tiende keer wordt georganiseerd (28 tot en met 31 mei) Tulip time in Katwijk KATWIJK - Het eerste jurerings concert van het Tulip muziekfes tival (deze week in Katwijk) speelde zich gisteravond af op het grootste van de drie tonelen in Zaal Tripodia. Zes muziekgezel schappen en twee koren kregen ruim de tijd om hun programma's tot klinken te brengen. Niet voor alle ensembles bleek de gortdroge akoestiek gunstig. Vooral de wijd uiteen zittende korpsen klaagden. De muzikan ten hadden onderling nauwelijks contact en voelden zich min of meer eenzaam. Anderzijds ver keerde de jury in de gelukkige positie alle stemmen gemakke lijk te kunnen volgen. Dit soort akoestiek kan voor de zaal name lijk geen geheimen verdoezelen. Het fortuinlijkst waren de kleine groepen, die zich dan bovendien nog nauw aaneengesloten kon den opstellen. Hen kon onder de gegeven omstandigheden weinig kwaad overkomen. Als voorbee- den van zulke beweldadigden kunnen de accordeonvereniging "Excelsior" uit Hillegom, het Finse koor "Musica" en het man nenkoor "Kunst na Arbeid" uit Leiden worden aangevoerd. De Hillegomse meisjes speelden, onder het heel preciese, zorgende bestuur van mevrouw Betsy Camphorst-van Marsbergen fijn, echt volgens het boekje, mina- tuur "Pastels" en een dankbare ouverture van de erkende accor deon-componist Würthner. Over de grote technische en voor- drachtelijke kwaliteiten van de Finnen (uit Jyvaskylan) gewaag de ik gisteren al. Zo'n "Matona mia cara" van Di Lasso en hun eigen liederen betekenen voor de liefhebber een schone ervaring. Dan het eveneens niet grote, maar qua bestaansduur oeroude "Kunst na Arbeid", dat zich ge heel op de 16de eeuwers, de Rus sen en anderen byzantijnen spe cialiseert, zong onder Nico de Raad in goede stijl respectieve lijk met inachtneming van de ty pische voordrachtseigenaardig heden, o.m. een kyrie van Amerio en het Russiche "Te be boyem" De grote korpsen, het Leidse "Werkmans Wilskracht" (onder M. Woldinga), en het Rijnsburgse "Wilhelmina" (onder Maarten Verhoef) hadden wel moeite met de geluidswerking. Ze speelden goed, maar de klank was niet zo mild en gesloten als in een andere omgeving. Dit minder gunstige effect deed zich alleen in wat in gewikkelder structuren voor. De gelijk opgaande polonaise uit de Suite Héroique van Altink, bij voorbeeld, speelden de Rijns burgers onverlet. In het andere geval hoorde men soms een moeilijk samentreffen van de lij nen. Dit was mij destijds in de Immanuelkerk veel minder op gevallen. Hetzelfde gold voor het Leidse korps, met name in Boe- dijns Partita Piccola. ("kleine sui te"). Een nogal simpele "selec tion" van Vlak klonk veel beter. Een groep accordeonisten zet haar beste beentje i "Concordia", de tambours en flui ters uit Schönkirchen, onberi spelijk van houding en samen spel, wat stijf-kordaat in de voor dracht, hielden het weer bij mar sen. De fluiten klonken pittig, maar nog schriller dan in de sporthal. De Canadese St. Geor ges High School Band bekom merde zich blijkbaar niet om akoestische belemmeringen Mr. Mac Laughlin sloeg er zich o.m. in een eigen "Rencontre a la Dan- se" en een mars, krachtdadig door heen en dreef de klank met felheid op. Op die manier móes ten de vaardige spelers wel gelijk mee komen. Vanavond treden er (om 19.00 uur) weer andere gropen op in Tripo dia te Katwijk voor het verkrijgen van een jury-rapport, terwijl er buiten, op het marktterrein tus sen Zeeweg en Piet Heinlaan eveneens muziekoptredens zijn, vanaf 19.oo uur. JOHAN VAN WOLFSWINKEL KATWIJK - Meer dan drieduizend scholieren komen tussen 4 en 15 mei naar Katwijk om kennis te nemen van de verzetstentoonstelling '1933-19nu'. Per schooldag komt dat neer op 440 leerlingen, die in groepsverband naar gebouw Tripodia zullen komen. De scholieren worden op school al voorbereid op hetgeen zij op de exposi tie te zien zullen krijgen. In een speciaal hierv oor samengestelde lesbrief wordt verantwoording afgelegd over de motivering voor en de totstand koming van de tentoonstelling. Het was aanvankelijk de bedoeling van de Volksuniversiteit Katwijk dat de expositie een plaatselijk karakter zou dragen. Maar vanuit het hele land was zoveel belangstelling dat men zich nu afvraagt of niet moet worden geprobeerd deze eenmalige gebeurtenis een permanent karak ter te geven. "Daarvoor". zo zei K en Q-voorzitter Zantinge, "zou een rijkssubsidie onontbeerlijk zijn." De tentoonstelling is opgebouwd uit verschillende onderdelen waarbij ook de kunst een belangrijke plaats wordt toebedeeld. Vanuit het natio naal Israëlisch museum in Jeruzalem zijn dertien panelen met foto's uit het Warschau getto van naar Nederland overgebracht om in Katwijk te worden geexposeerd. Er wordt thans hard gewerkt om de Hebreeuwse vertaling m het Nederlands om te zetten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19