Yilé wil overeenkomst met Amerikaanse bond 'Gouden dag' voor Walter Planckaert Wanneer breekt bij PSV nou eens de hel los? V Rl IJ l-U IIT Bronstring wint strijd tegen klok Uittocht voetballers moet aan banden WOENSDAG 18 APRIL 1979 PAGINA 13 Die Rijvers bakt ze bij PSV nou wel heel bruin, hoor. Zet me daar in het paasweekeinde een rijtje internationals zoals René v.d. Kerkhof en Piet Wildschut buiten de basisop stelling voor de wedstrijden tegen FC Den Haag. GoedPSV draait niet best en tal van Eindhovense spelers zitten een graad of wat bene den hun beste vormmaar je moet. toch maar het lef hebben. Rijvers heeft dat. Men zegt nu wel dat er grote on rust is onstaan in de PSV-se- lectiemaar veel merken doe je daar tol op heden niet van. Als zoiets plaatsgrijpt bij Ajax dan vergaat horen en zien je. Dat herinnert u zich nog wel uit een recent verleden: vlak na de winterstop speelde Ajax thuis 0-0 tegen NAC. Een pover resultaat, zeker, maar zoiets kan gebeuren. In de Wa tergraafsmeer gingen ze ech ter tekeer of er een aardschok was geweest met het cijfer ne gen op de schaal van Richter. Dit deugde niet en dat deugde niet. En trainer Brom werd zoveel klungeligheid verwe ten dat je je afvroeg hoe Ajazc ooit zo'n knoeier wat Brom natuurlijk om de dooie dood niet is) voor grof geld had kunnen aantrekken En tot slot van de feestelijkhe den gaf voorzitter Harmsen Kees Rijvers voor de tb een staaltje eigen glazen ingooien" weg waar je sterretjes bij klaarlichte dag van zag. Kijk, met zo'n processie van ga ve idiotigheden geeft Ajax te kennen dal de zaken niet naar loens gaan. Dat reageert lek ker af. Sindsdien marcheren de Amsterdammers ook weer als een trein Maar wat hoor je nu eigenlijk uit Eindhoven9 Ze durven niet eens te roepen dat Rijvers een knoeier is, wat toch wel het minste is dat je kunt doen. Laat staan dat ze bij het bestuur om zijn hoofd gaan vragen. Ze moeten daar in Eindhoven nog véél leren, hoor. Problemen? Zouden die speciale ingrepen van Rijvers bondscoach Zwartkruis niet voor proble men zetten? Anders gezegd: kan Zwartkrxiis de PSV-ers die Rijvers nu en wellicht nog enkele malen buiten het elftal houdt,straks met goed fatsoen wél een plaats in het Oranje team (voor de strijd tegen Po len) geven? Hoogst merkwaardige vraag natuurlijk. Zwartkruis heej't daarop al iets gebromd in de trant van: ach trainers hebben zo hun opvat tingen en beweegreden en daar hoef ik me niet zo direct in te verdiepen. Een mooie, omtrekkende bewe ging van de militair Zwart kruis. Tactisch bewonde renswaardig, maar het gaat hem uiteraard wel degelijk aan. Alleen aan de wanhoop in zijn stem kon je horen wat hij echt dacht: laat ik nou in hemelsnaam daar mijn ogen maar voor sluiten, want welk zootje ongeregeld zou ik dan tegen de Polen de wei in moe- Ik grijp deze situatie even aan om te vermelden dat het al eens is voorgekomen dat een speler niet in het eerste elftal van zijn club speelde en toch in het Nederlands elftal werd gekozen In 1930 gebeurde dat met de Feyenoorder Groenen dijk. Hij was vaste speler van- het tweede, viel eepi keer in in het eerste en scoorde toen en- kele doelpuntenDal werd ge zien door een lid van de keu zecommissie voor het Neder lands elftal, dat toen juist over geen enkele schutter van betekenis beschikte. Hup. Groenendijk in Oranje legen de Zwilsers.Zo ging dat toen. Zwitserland won met 6-3 Het bleef Groenendijksenige in terland. Inkomen Het Amerikaanse tennisspeel ster tje Tracey Austin, 16 jaar oudis sinds een halfjaar pro fessional. In dal korte tijdsbe stek heeft ze kans gezien bijna een half miljoen gulden bijeen te slaan. Iemand dus aan wie de inko mensmatiging geheel voor bijgaat. Een half miljoen bijeenmeppen in een half jaar tijd en dat op je zestiende jaar. Als bakvis zogezegd. Moet je nagaan, iemand die zijn vak goed ver staat zal een jaarlijks inko men hebben van pakweg 40.000 gulden. In het begin ze ker minder, in later jaren misschien wat meer. Zeg dat hij/zij 45 jaar in het ar beidsproces is opgenomen. Men verdient dus in dit zeer ruwe voorbeeld totaal 45 x 40.000 florijnen is f. 1.8 mil joen. Dat bedrag, waar een normaal mens dus zijn leven lang voor moet arbeiden, zal Tracey Austin nog voor haar 19de jaar bij elkaar geserveerd hebben - als ze tenminste in het huidige tempo voortgaat. Dat geeft toch even te denken Mijn tante zal nu wel zeggen, het. is mooi, maar zal ze later ook gelukkig worden? Met al dat geld? Nou réken (Dit stukje werd geschreven uit pure jaloezie. Ikzelf moest het op mijn zestiende met vijj piek zakgeld per maand doen en daar moést de kapper dan nog vanaf. Vandaar!). Rokertje In het laatste nummer van Vrij Nederland staat een ander halve pagina groot interview van de Belgische journalisten Jan Wauters en Wilfried Hen- drickx met Johan. Cruijff over zakendoen, contracten en de voetbalkunst. Helaas werd het gesprek ge voerd voordat dat vreemde verhaal de ronde ging doen over de miljoenen die Cruijff aan een louche Franse part ner zou hebben verspeeld. Dus daarover niets. De Belgen leggen hem wel het vuur na aan de schenen over de reclame-campagne voor teerarme sigaretten waar Cruijff (en ook Willem Duys) bij betrokken was. Velen heb ben toen gezegd: waarom nou reclame maken voor iets - slechts, Johan, jij kunt het je permitteren zoiets te weige- De Belgen houden hem dat voor en Cruijff denkt, het af te doen met de opmerking dat "zo'n anti-campagne tochimmers komt van de concurrenten van het merk dat ik aanbe val". De Belgen tonen aan dat die stelling niet houdbaar is, waarop Cruijff riposteert: "Ik heb geredeneerd: ik kan via die reclame misschien enkele mensen terugbrengen van veel nicotine naar weinig ni cotine". Een beetje vervelend is dat Cruijff de Belgen moet beken nen dat hij op dat moment, zelf leerrijk zit te roken. Maar dat, zo zegt hij, is het afbouwen" hij rookt twee dagen teerarm tegen één dag leerrijk. "Je kunt niet van de ene dag op de andere zeggen: wegwezen" Door Ruud Paauw De Belgen vragen zich af of die boodschap in de advertentie zo over komt. Cruijff wordt dan boos en roept: "Ze zeggen: Cruijff, da's poen pakken. Maar dan zou ik toch niet de opbrengst van mijn benefiet match aan het. Kankerfonds schenken. En dan daarnaast het roken stimuleren? Da's toch belachelijk? Als ik voor een krant zou schrijvenzou ik denken waarom doet die Cruijff dat. Ik zou eerst na denken voor ik hem veroor deelde" De Belgen blijven het vreemd vinden. Dan laat Cruijff de bal op een ontzettende manier door zijn benen glippen: "D'r is ook door het ministerie van Gezondheid en door het Kan kerinstituut gezegd dat die teerarme sigaretten onscha delijk zijn. Onschadelijk, dat is het woord. Dus ik maak reclame voor iets dat onscha delijk is en een vervanging is voor iets dat misschien scha delijk zou kunnen zijn." Kom nou", riepen de Belgen hie.r- De moraal, vrienden: kromme praat is heel wat minder aan genaam dan kromme ballen SOESTERBERG (GPD) - Naarma te het einde van de strijd om de nationale damtitel nadert, mani festeert zich de strijdlust van deelnemers, kanshebbers of niet in steeds heviger mate. In de ne gende ronde bleven twee van de vier koplopers overeind: Harm Wiersma en Hans Jansen. De trotse winnaars van maandag, Johan de Boer en Jannes van der Wal, waren nu de grote verliezers. Zoals te verwachten, ondervond Harm Wiersma weinig tegen stand van de onder op de ranglijst staande Joost Hooijberg en won overtuigend. John van de Borst vond niet de juiste verded.'ging tegen Hans Jansen en verloor. Risico Met de andere koplopers ging het slechter. Jannes van der Wal. misschien wat overmoedig door zijn schitterende overwinning op Gerrit Boom in de vqrige ronde, nam tegen de Leidenaar Evert Bronsting erg veel risico. Boven dien sprong hij roekeloos om met zijn bedenktijd. Dat werd hem tenslotte noodlottig, want hij verloor op de klok. Johan de Boer. nog vervuld van zijn zege. op Harm Wiersma, moest het opnemen tegen de op de voorlaatste plaats staande Geert van Aalten. Hij 'trof het slecht want de Huissenaar - tot nu toe weinig imponerend - blaakte van strijdlust en buitte het nadeel van De Boers achtergebleven schijf op de lange vleugel meesterlijk uit. Van Aalten sleepte zijn eerste overwinning in de wacht en steeg een plaats op de ranglijst. Frank Drost heeft finaal gewonnen gestaan tegen Gerrit Boom en hij zag het niet. Daarna kwam Bodm sterker tevoorschijn, maar ook hij benutte zijn kans niet. Dit al les gebeurde echter in tijdnood waarin de zetten bijna blinde lings werden gedaan. Het spek takel eindigde gewoon in remise. Bijna had Rob Clerc van Jan de Ruiter gewonnen. Niet door aan te vallen, maar door een zeer ac tieve verdediging. Zoals al eerder in dit toernooi wist de gerouti neerde De Ruiter toch nog een remisegaatje te vinden. Johan Bastiaannet kampte meteen schijvenconcentratie op de korte vleugel. Jos Stokkel gaf geen kans_tot hergroepering en won. De uitslagen: Drost-Boom 1-1, Van der Wal-Bronstring 0-2, Van Aalten-De Boer 2-0, Jansen-Van der Borst 2-0, Stokkel-Bastiaan- net 2-0, De Ruiter-Clerc 1-1. Wiersma-Hooijberg 2-0 Stand: 1. Wiersma en Jansen 12 punten, 3. Bronstring 11, 4/6. Van der Wal, Boom en De Boer 10, 7/11. Stokkel, Drost, de Ruiter, Bastiaannet en Clerc allen 9, 12. Van Aalten 7, 1 Van der Borst 6, 14. Hooijberg 3 ADVERTENTIE Donderdag a.s. 19.00 uur LUGDUNUM- L.D.W.S. sportpark aan de Oegstgeesterweg. ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB wil zo spoedig mogelijk een overeenkomst met de Amerikaanse voetbalbond afsluiten om de uittocht van Nederlandse voetballers naar de Verenigde Staten tegen te gaan. Aan Jan Huijbregts, secretaris van de sectie be taald voetbal, is de opdracht verstrekt om op zo kort mo gelijke termijn contact te zoeken met het bestuur van de Amerikaanse voetbalbond. Nog vóór de voorjaarsverga dering van de sectie betaald voetbal, die op 26 mei in Zeist wordt gehouden, hoopt de KNVB de onderhandelingen met de Amerikanen te beginnen. De uittocht van Nederlandse voet ballers naar Amerika baart de KNVB grote zorgen. In januari van dit jaar kondigde Eric Vilé voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, al aan maatre gelen te overwegen om een even tuele trek naar de Verenigde Sta ten tegen te gaan. De ontwikke lingen van de laatste maanden hebben het beraad hierover bin nen het sectiebestuur in versneld tempo doen plaatsvinden. Het vertrek van onder meer Willem van Hanegem, Peter Ressel, Dick Advocaat én Leo van Veen, die vandaag naar Los Angeles vliegt, was hier debet aan. r De uittocht van Nederlandse voetballers naar 'ric Vilé l u eede van linies) wit een overeenkomst schts) heeft de opdracht gekregen een en ander lerika baart het s t de Amerikaanse oerwezenlijken se club slechts twee spelers aan Amerikaanse verenigingen kun nen worden uitgeleend. En de pe riode van uitlenen moet dan be perkt blijven tot één sei- De KNVB kan overigens alleen maar maatregelen treffen als het om het uitlenen van spelers gaat. „Wil een Amerikaanse vereni ging een Nederlandse voetballer kopen, dan kan de KNVB daarte gen nauwelijks iets ondernemen Dat is dan een zaak tussen de speler, de Amerikaanse en de Nederlandse club. Wij kunnen ons daarin als voetbalbond niet mengen'vindt de voorzitter van MAASTRICHT (GPD) - Peter Ge- rards (23), doelman van MVV, vertrekt waarschijnlijk volgen de week naar zijn nieuwe club in Amerika, Philadelphia. Dit team speelt in de hoogste divisie van het Amerikaanse voet- Amerikanen c de leensom. In het contract is een optie tot koop opgenomen. MVV-manager Nico Jongen wil deze transfer noch bevestigen, noch ontkennen. Gerards, voorheen doelman van PEC Zwolle, moet zelf nog tot een financieel akkoord komen met Philadelphia maar naar het zich laat aanzien zal dat geen probleem opleveren. DILSEN (ANP) - De derde dag van de Runde van België betekende in meer dan één opzicht de dag van Walter Planckaert. Na in de eerste twee etappes als tweede over de eindstreep te zijn gekomen, lukte het hem gisteren, in de etappe van Geel naar Dilsen de concurrentie achter zich te houden. In de eindsprint was hij sneller dan Piet en Fons van Katwijk, die res pectievelijk de tweede en de derde plaats bezetten. Daar bleef het voor Planckaert ech ter niet bij. De ritzege in Dilsen leverde een tijdsvergoeding op. waardoor hij de leidende positie van zijn landgenoot Staf van Roosbroeck in het algemeen klassement overnam. Alsof dat nog niet voldoende was, mocht de Belg ook de leiderstrui beho rende bij het puntenklassement over de schouders trekken. De derde etappe werd gekenmerkt door koud weer met veel regen. De Westduitser Didi Thurau ver scheen, ondanks het dreigement de strijd te zullen staken, toch aan de start en demarreerde onmid dellijk. Piet van Katwijk, Pol Verschuere en Eddy Schepers volgden hem. Het peloton rea geerde echter snel en overvleu gelde de vier vluchters reeds na twintig kilometer. Op dat moment sprongen Ludo Peeters i Staf weg. Elf renners vonden aanslui ting bij dit tweetal, onder wie Jos Schurgcrs en Cees Bal. De vluchtpoging werd echter ver stoord door een gesloten over men van Thielen ondernam nog een indrukwekkende vluchtpoging, waarbij hij een maximale voor sprong van 2 minuten en 10 se conden opbouwde. Na 101 kilo meter, bij Aken,-streek het com plete peloton evenwel op hem "Ja vruchteloze soli van Gerrie Kne- temann. Cees Bal en Guido van Sweevelt moest het uiteindelijk op een massasprint aankomen. Jan Raas kon in die spurt geen rol spelen, omdat hij in de laatste kilometer lek was gereden. De Belg Frans van Looy trok voor zijn ploeggenoot Walter Planc kaert de spurt aan. waarna die laatste de gebroeders Piet en Fons van Katwijk kansloos liet. De uitslag: 1. Walter Planckaert (Bel) 154 km in 3 uur 45 min 00 sec. (met tijdsvergoeding 3.44.30), 2. Piet van Katwijk (Ned) z.t. (met tijdsvergoeding 3.44,45), 3. Fons van Katwijk (Ned). 4. Tackaert (Bel), 5. Renier (Bel). 6. Van den Brande (Bel). 7. Teirlinck (Bel). 8. De Wolf (Bel). 9. Priem (Ned), 10. De Mever (Bel). Het algemeen klassement: 1. Walter Planckaert 11 uur 57 min 59 sec. 2. Willems (Bel) op 12 sec, 3. Van Roosbroeck op 15 sec, 4. Van Sweevelt (Bel) op 20 sec, 5. Go- defroot (Bel) z.t., 6. André Die- rickx (Bel) z.t. De uittocht naar Amerika heeft niet alleen binnen het sectiebestuur van de KNVB beroering teweeg gqbracht, ook de clubs zien hun spelers met lede ogen vertrek ken. Tijdens de regionale verga deringen, die de KNVB geduren de de laatste twee maanden voor de clubs in het betaald voetbal heeft belegd, is herhaaldelijk aangedrongen om maatregelen van de kant van het sectiebe stuur. "Overeenkomst" Eric Vilé: „Wij willen met de Ame rikaanse voetbalbond een over- eenkomst aangaan, waardoor het aantal Nederlandse voetballers dat in de Verenigde Staten gaat spelen tot een minimum beperkt blijft. Wij denken bijvoorbeeld aan een contract, waarin opge- t wordt dat per Nederland het sectiebestuur betaald voet bal. En hij veryolgt „Maar als het om uitlenen gaat, ligt de zaak juri disch anders. De speler blijft dan in dienst van de Nederlandse club. Onze maatregelen moeten dan wel gesteund worden door de clubs, maar daar twijfel ik eigen lijk niet aan. Het zijn per slot van rekening de clubs die om die maatregelen hebben gevraagd". Voor de totstandkoming van een overeenkomst met de Amerika nen zal de KNVB in nauw overleg treden met de belangenorganisa ties FBO (clubs) en WCS (spe lers). Opschudding Het nog zeer prille Amerikaanse voetbal verkeert overigens in ernstige staat van opschudding, omdat de vakbond van beroeps voetballers een spelersstaking heeft afgekondigd, met officiële erkenning van de spelersvak bond door de eigenaren van de clubs als inzet. Die staking zou op zichzelf nauwe lijks van meer dan nationale be tekenis zijn, ware het niet dat de Amerikaanse immigratiedienst buitenlandse voetballers, die ge woon blijven doorspelen, alle vakbondsacties ten spijt, heeft gewaarschuwd dat zij de kans lo pen te worden uitgewezen. In een officiële verklaring - die inmid dels onderwerp van verhitte dis cussie is geworden - staat: "Bui tenlanders die worden gebruikt om de staking te breken hande len in strijd met de bepalingen en kunnen worden gedeporteei'd als stakingsbrekers" Hoger beroep De hele zaak wordt op 4 mei voor een rechter uitgevochten, in ho ger beroep, nadat de spelers een eerdere zaak hadden gewonnen. Maar voordat het zover is kan het Amerikaanse voetbal een aantal jaren achteruit worden gezet als de staking voortduurt. De sport is, alle toenemende belangstel ling ten spijt, nog steeds een kas plantje en werkt in doorsnee met marginale begrotingen, die zeei afhangen van toeschouwersaan tallen. Wanneer de kijkers weg blijven omdat zij geen goed geld willen neertellen voor scherts- wedstrijden, dan kan een staking van lange dpur kwalijke gevol gen hebben. Ruime winst Sowjet Unie MOSKOU (ANP) - De ijshockey- teams van de Sowjet-Unie, Zwe den, Tsj echo Slowakije en Canada hebben zich geplaatst voor de fi naleronde van het WK-toernooi in de A-groep. Gisteravond demonstreerden de Sowjets tegen Zweden eindelijk hun klasse. De Scandinavische ploeg, die evenals de thuisspe- lende equipe al zeker was van plaatsing in de finalegroep, werd met 9-3 verslagen. In dezelfde poule speelden West-Duitsland en Polen gelijk: 3-3. In poule B dwong het team van de Verenigde Staten de Tsjechen een veiTassende 2-2 deling af. Veel schoten de Amerikanen er niet mee op, omdat Canada Fin land met 5-4 terugwees. 7£*£/v/w? au/v Atesrr £z/v v/wzw/ &e/w/)/j7s /a£££A/.. zê P/?/£&£W «4? A/l/ /VO£7EM e/<3wr az zos- ?&r/£ &)s 0QEO.óëv/A

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13