El Al verijdelt kaping van Israëlisch vliegtuig Nieuwe executies in Iran helpt u kiezen: Zeker 200 doden in Joegoslavië Geweld in Zuid- Libanon neemt weer toe keukens/bad Aanslag op Brusselse luchthaven Zeventem BELGRADO- DUBROVNIK (GPD) - Een zware aardbeving heeft zondag in het kustgebied van de Joegoslavische deelstaat Montenegro ruim 200 mensenlevens geëist. Meer dan 600 men sen zijn gewond en zeker 12.000 dakloos. Hele dor pen zijn met de grond ge lijkgemaakt. De schade valt voorlopig niet te becij feren. Zeventig procent van alle huizen in het kustgebied zou bescha digd zijn. Onder de doden en gewonden bevinden zich geen buitenlan ders. De beving was krachtiger dan die in 1963 in het gebied rond Skopje - de hoofdstad van de deelstaat Macedonië - waarbij ruim 1000 mensen het leven lieten. De kern - het epicentrum - van de beving van zondag lag ruim 30 kilometer van het vasteland in de Adriati- sche Zee. De grootste verwoes tingen werden aangericht in de Joegoslavische kustplaatsen Herceg-Novi. Ulcinj, Bar. Budva en Kotor en in de stad Skutaru in Albanië. De aardbeving deed zich voor om 8.20 uur Nederlandse tijd en be reikte een kracht van 7,2 op de tien punten tellende Schaal van Richter. Zondagmiddag en gis terochtend werden opnieuw schokken waargenomen, maar deze waren minder krachtig dan de eerste. Wel werd het reddingswerk door deze naschokken aanzienlijk bemoeilijkt. Grote delen van de kustweg langs de Adriatische Zee en van de verbinding tussen Budva en het verder landin waarts gelegen Titograd zijn ver nield. Nog steeds vinden red dingsploegen doden en gewon den in de puinhopen. Kikvorsmannen, die in hun werk worden belemmerd door een nog modderige zee, zoeken naar men sen, die zijn omgekomen doordat hun huis door de aardbeving in zee verdwenen is. Teams van art sen en hulppersoneel zijn per he likopter naar het rampgebied overgebracht. Honderdduizen den getroffenen moeten worden voorzien van voedsel, water en dekens. De ruim 2000 toeristen, die in de kustplaatsen hun vakantie door brachten, werden naar Dubrov- nik of Titograd overgebracht. De Joegoslavische partij- en rege ringsleider Josip Broz Tito (86) bevond zich ten tijde van de aardbeving in zijn buitenverblijf in Igalo, in de buurt van Herceg- Novi, maar bleef ongedeerd. La ter op de dag vertrok hij naar de hoofdstad Belgrado. In de oude havenstad Kotor - gele gen aan het enige fjord van Zuid- Europa - werd het ziekenhuis zo zwaar vernield dat patiënten naar huis moesten worden gestuurd om ruimte te maken en spoedge vallen soms naar Dubrovnik moesten worden overgebracht. Telefoon- en telegraafverbindin gen werden door de aardbeving verbroken. Op veel plaatsen viel de elektriciteit uit en werd de wa tervoorziening afgesneden. In Ti tograd werd de apparatuur van het plaatselijke seismologische instituut volledig vernield en renden de inwoners in paniek de straat op Grote verwoestingen bracht de aardbeving in Joegoslavië toe. Tweehonderd mensen werden gedood. Ook in Albanië kwamen mensen door de beving om het leven. Aardbeving maakt duizenden dakloos BEIROET/BRUSSEL (Reuter) - Een organisatie die zich "Zwarte Maart" noemt heeft zich ver antwoordelijk gesteld voor de aanslag op een vliegtuig van El Al op de Brusselse luchthaven Zaventem. De organisatie, tot nu toe onbekend, liet dit aan internationale persbureaus in Bei roet weten. Zij deed een beroep op de Belgische autoriteiten en de twee terroristen, die na de aanslag werden gearresteerd vrij te laten. Toezicht op Schiphol verscherpt SCHIPHOL (ANP) - De rijks politie dienst luchtvaart heeft gistermiddag het toezicht op de openbare gedeelten van het stationsgebouw op Schiphol, zoals de aankomst en vertrekhal, verscherpt. De maatregel werd genomen na het bekend worden van de aanslag op d.e Brusselse luchthaven Zaventem Op Schiphol landde even na vier uur een toestel van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El Al. Het vliegtuig en de pas sagiers, afkomstig uit Tel Aviv werden omgeven door de veiligheidsmaatregelen, die al langere tijd voor deze maatschappij en haar passa giers van kracht zijn. Het Is-, raëlische vliegtuig vertrok drie kwartier later weer naar Tel Aviv. Volgens een woordvoerder van de KLM stond er gistermid dag een Fokker F 27 van de NLM op de luchthaven Za ventem. Het toestel met aan boord vijftien passagiers werd direct na de landing naar een afgeschermd gedeel te van het platform gediri geerd. De passagiers en be manning mochten het toestel volgens de KLM-woordvoer- der niet verlaten, in verband met de zoekactie die door de Belgische politie in het sta tionsgebouw werd uitge voerd. Op Schiphol zijn gis termiddag geen vlietuigen geland, die Brussel als be stemming hadden, maar vanwege de aanslag moesten uitwijken. 'Zwarte Maart' duidt waarschijn lijk op de 26e maart toen het vre desverdrag tussen Egypte en Is raël in Washington werd onder tekend. Dit verdrag wordt fel be kritiseerd door de Palestijnen en tal van Arabische landen Bij de mislukte aanslag van de Pa lestijnse guerrillastrijders op het Israëlische vliegtuig zijn zeker 12 mensen gewond. Volgens de po litie hebben drie, mogelijk vier guerrillastrijders, onder wie een vrouw, in de middag geprobeerd een uit Tel Aviv aangekomen El Al-toestel te overmeesteren Zij zagen kennelijk geen kans het vliegtuig te bereiken en gooiden toen explosieven van een plat form naar de lager gelegen aan komsthal. De passagiers waren daar echter nog niet gearriveerd Daarop ontstond een schietpartij waarbij de eerste schoten werden afgevuurd door veiligheidsmen sen van El Al. Ook de Rijkswacht nam aan het vuurgevecht deel. De aanslagplegers probeerden te vluchten, maar twee van hen werden gearresteerd. Eén van ADVERTENTIE Gewonde passagiers op de Brusselse luchthaven spoeden zich naar de eerste hulp-dienst hen werd aan de schouder ge wond. Voorts zijn elf Belgen licht gewond. Eisen Bij de aanhouding gooiden de twee een document weg waarin de ei sen vervat waren. Het was de be doeling het toestel te overmees teren en de inzittenden te gijze len. De premier en het hoofd van de politie hadden naar de lucht haven moeten komen om te on derhandelen over de voorwaar den voor de vrijlating van de gij zelaars kunnen worden beperkt. Uit de inveniari: van bestaande voorzieningen en regelingi die u kunt treffen, volgt zekerheid vereist vak n onafhankel assurantieadviseurugaranderen. Hij gecit u 'zicht' op uw zaken. 11 ij let op uw zekerheid e op uw rechten als u onverhoopt een beroep o de polis moet doen I let enige waar u op hoel is. of uw adviseur lid is v an De overvallers waren gewapend met machinepistolen. Zij werden in het luchthavengebouw ver hoord. Tegen het einde van de middag werd het luchthavenge bouw, dat onmiddellijk na de aanslag gesloten werd, heropend Geen van de gewonden is er ernstig aan toe. Slechts twee van hen werden in een ziekenhuis behan deld. (Van onze correspondent) JERUZALEM - In Zuid-Liba- non is de spanning de afgelo pen dagen hoog opgelopen nadat de rechtse christelijke militia onder leiding van ma joor Hadad verklaarde zo no dig met geweld de eenheden van het geregelde Libanese leger te zullen tegenhouden als deze mochten proberen naar het zuiden door te drin gen. Deze verklaring volgde op een besluit van de Libanese rege ring over te gaan tot herstel van het Libanese staatsgezag in het zuiden en legering van Libanese strijdkrachten in de gebieden die op het ogenblik onder controle staan van rechtse christelijke mili tia. De militia, officieel bijgestaan door Israël, verzetten zich hier tegen. Majoor Hadad be weert dat het 500 man tellen de Libanese bataljon, dat naar het zuiden gestuurd is, spe ciaal uitgekozen is vanwege zijn pro-Palestijnse houding en in feite slechts als doel heeft de Palestijnen die zich toch al in grote getale in Zuid- Libanon bevinden, te steunen in hun strijd tegen de christe nen en tegen 'Israël. De afgelopen dagen vonden al enkele vuurgevechten plaats tussen de christelijke en Pa lestijnse eenheden. De chris tenen beschoten de haven plaats Tsur, die in handen van de Palestijnen is. Ook werden er stellingen van de VN-troe- pen beschoten in de buurt van Kauwkaba. Daarnaast hebben de christelijke troe pen enkele VN-stellingen omsingeld en de bewegings vrijheid van de VN-soldaten aan banden gelegd. Het Ne derlandse VN-bataljon in de streek rond Haris is voor zover bekend niet bij de schermutselingen betrok ken. De crisis in Libanon komt slechts enkele dagen voordat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeenkomt om over de verdere taak van de VN-troepen in Libanon te besluiten. Het mandaat van Minister van buitenlandse zaken neemt ontslag Deel Pakistaanse kabinet stapt op ISLAMABAD (Reuter) - De rechtse Pakistaanse partij PNA heeft besloten uit het kabinet van Pakistaans militaire leider gene raal Zia-ul Haq te stappen. De PNA heeft 12 leden in het kabinet dat 22 bewindslieden kent. De PNA heeft in juli 1977 generaal Zia-ul-Haq geholpen om de toenmalige premier Ali Boetto ten val te brengen. Aangenomen wordt dat de PNA uit het kabinet gestapt is in verband met de exe cutie van Boetto op 4 april. De voorzitter van de PNA. TEHERAN (UPI/DPA) - In Iran zijn gisteren opnieuw functiona rissen van het bewind van de Sjah geëxecuteerd. Daarmee is het totale aantal sedert half fe bruari op 142 gekomen. De minister van buitenlandse za ken, Sanjabi, is afgetreden. Vol gens hém heeft zich binnen de staatsleiding een tweede regering gevormd. Onder die omstandig heden was het hem onmogelijk zijn taak voort te zetten, zei hij tegenover het dagblad "Kayhan" De voorlopige aanhouding van fa milieleden van de hoogste geestelijke van Teheran, de pro gressieve ajatollah Taleghani. heeft volgens Sanjabi niet slechts een duister licht op het bewind maar op het hele land geworpen. Het gebeurde noemde hij een voorbeeld van het gebrek aan discipline en een bewijs voor het bestaan van verschillende rich tingen onder de volksmilities. Uit verschillende delen van het land kwamen sympathie-betui gingen voor Taleghani binnen, die uit protest tegen de aanhou ding Teheran had verlaten. De islamitische strijdorganisatie "Muhajeddin Khalq" liet gisteren weten dat zij "alle militante en gewapende groepen in het hele land onder het rechtstreeks bevel van de ajatollah Taleghani had geplaatst" in een "politiek-mili- tair" communiqué werd gezegd dat alle leden onmiddellijk aan die opdracht gehoor moesten ge- In hetzelfde communiqué uitte ge noemde organisatie haar onge rustheid over de "gevaarlijke" uitbreiding van de gewapende bewegingen waarvan men niet de herkomst kende en niet wist wie er toe behoorden. Zondag is in Iran een olieprijsver hoging bekendgemaakt. De prijs voor lichte olie zal 16,57 dollar per vat bedragen en die voor zware 16,04. De huidige olie-export be loopt vier miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Men hoopt deze in de komende maanden uit te brei den tot 4,5 miljoen vaten teneinde voldoende fondsen te krijgen voor betaling van de ambtena rensalarissen, voor voortzetting van belangrijke projecten in de openbare sector en voor andere uitgaven. De directeur-generaal van de Iraanse nationale petrochemi sche industrie, Rahin Abadi, heeft in een vraaggesprek gezegd dat Iran onderhandelt over het kopen van alle buitenlandse aan delen in de petrochemische pro jecten. Hij zei dat dit nodig was om de kosten te drukken. De procureur-generaal van de "Iraanse islamitische revolutie" Mehdi Hadavi, heeft zaterdag avond alle arrestatiebevelen die tot dusver waren uitgevaardigd door de zogeheten Chomeini- comite's ongeldig verklaard. In een via de radio verspreide be kendmaking liet Hadavi weten dat voortaan niemand, wat ook zijn functie is en tot welke orga nisatie hij behoort, zonder zijn uitdrukkelijke opdracht perso nen mag arresteren of andere ta ken uitvoeren die uitsluitend aan de justitie zijn voorbehouden. Zij die dit bevel niet respecteren zullen op een voorbeeldige wijze worden gestraft" zo waarschuw de de procureur-generaal in zijn verklaring. Premier Mehdi Bazargan had eer der al "de daden van insubordi natie van bepaalde comités al scherp veroordeeld. Het door de VN-troepen loopt officieel donderdag af. Volgens dit mandaat had de VN tot taak bij te dragen tot het herstel van het Libanese staatsgezag in Zuid-Libanon. Daar is ech ter gedurende het laatste half jaar weinig van terecht ge komen, door het felle verzet van de christelijke militia, die het feitelijk beheer over Zuid- Libanon niet willen opgeven. In Israël weigert men voorals nog officieel enig commen taar over de toestand in Liba non te geven. Wel werd zon dag een delegatie Zuidlibane- zen met open armen ontvan gen door plaatselijke functio narissen in Noord-Israël. De delegatie verzocht Israël om steun in de strijd tegen de „pro-Syrische eenhe den" Hadavi bekendgemaakte besluit is volgens waarnemers duidelijk een rechtstreeks gevolg van de "affaire Taleghani" Verscheidene honderden hebben zondag in Teheran met het roepen van leuzen uiting ge geven aan hun steun voor Taleg hani. Strijd in Nicaragua duurt voort MANAGUA (UPI/AFP) - De dicta tor van de Middenamerikaanse staat Nicaragua Anastasio Somo- za is vandaag bij zijn terugkeer na een week vakantie in de Verenig de Staten geconfronteerd met aanhoudende gevechten die erop duiden dat het verzet tegen zijn regime nog lang niet de kop is in gedrukt. Het Sandinistische Be vrijdingsfront voerde gisteren nog drie aanvallen uit waarbij verscheidene leden van de Na tionale Garde werden gedood. Bijna een week geleden begonnen de guerrilleros na het vertrek van Somoza met de aanval op de stad Esteli die vier dagen bezet werd gehouden. De Nationale Garde heroverde de stad tenslotte na bommenwerpers te hebben ge bruikt. De meeste Sandinisten wisten te ontkomen. Gisteren vielen guerrilleros de stad Leon aan waarbij in totaal negen mensen na gevechten met de Na tionale Garde om het leven kwa men. Het dorp Telica werd drie uur lang bezet gehouden door Sandinisten Hierbij verloren drie gardisten het leven. In het zuiden werd langs de grote autoweg een hoofdkwartier van de Nationale Garde aangevallen door opstan delingen. De echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua heeft het land verlaten. Zij is met alle bezittingen naar Miami gevlogen Uit Amerikaanse kringen wordt vernomen dat de ambassadeur, die in Amerika verblijft, niet meer zal terugkeren op zijn post. De betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Nicaragua zijn na de opstand en bloedige onder drukking daarvan in september vorig jaar zeer koel geworden. President Carter heeft zich geïrri teerd uitgelaten over de flagrante schending van de mensenrech ten onder het regime van Somoza en heeft alle economische en mi litaire hulp stopgezet. ADVERTENTIE b v Gebr. Rollf's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7