actief in I vrije tijd j Morgen opent in Leiden bureau voor rechtshulp bhhJ „De winkeleigenaar interesseren voor brandbeveiliging" Paaslunapark niet overvol Keuken uitgebrand Boomfeest De landelijke boomfeesttplant- dag wordt in Leiden komende donderdag (19 april) nog eens dunnetjes overgedaan. Door de slechte weersomstandighe den viel het planten van bo men in maart in het water. Donderdag gaan leerlingen van de Koningin Julianaschool in de Oosterstraat de Tromp straat van groen voorzien. Ze vertrekken om tien uur bij de school en zullen 25 bomen planten in de Trompstraat en nog een aantal bomen en struiken bij het basketbal- veldje op de hoek van de Evertsenstraat en de Heems kerkstraat. Zeewieren Voor de afdeling Leiden en om streken van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt drs. W. F. Prud'homme van Reine mor genavond een lezing over zeewieren. Drs. Prud'homme zal iets vertellen en laten zien over de vormenrijkdom van- zeewieren over hun economi schenatuurkundige en mi lieu-belang. De lezing wordt gehouden in het Rijksherba rium (Schelpenkade 6) en be gint om acht uur. Bloemschikken Buurthuis De Tamboerijn (Va- leriusstraat 73) in Zuid-West begint morgenavond een cur sus bloemschikken voor oude ren vanaf 55 jaar. De cursus duurt tot 23 mei en staat on der leiding van mevrouw Van Rijnswou. De kosten van de cursus zijn 7,50. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij De Tamboerijn. Grafische bond De afdeling Leiden van de.Gra- fische Bond NKV houdt van avond een algemene leden vergadering in gebouw 't Parlement (Nieuwe Rijyi 52). Op de agenda staat onder meer een voorstel om te komen, tot een federatie met de afde ling Leiden van de Algemene Nederlandse Grafische Bond (ANGB) van het NVV. De ver gadering begint om half ne gen. Opstanding Morgenavond begint in het Ge- sprekscentrum (Vrouwen kerkkoor straat 17) een serie lezingen onder de titel Het Christelijke Opstandings mysterie. In vier lezingen worden de evangeliën ver klaard vanuit Rudolf Stei- ners Antroposofie. De eerste inleiding van morgenavond wordt gegeven door F. Storm, geestelijke van de christen gemeenschap. De lezing be gint om acht uur. V ARA-Ombudsman De afdeling Rijn- en Bollen streek van de VARA houdt morgenavond een bijeen komst over "De Ombuds man". Als gast is aanwezig Michel Praal, medewerker van de Ombudsman. De avond wordt gehouden in 't Parlement (Nieuwe Rijn 52) en begint om acht uur. De Blauwkras De postduivenhoudersvereni- ging De Blauwkras vloog het paasweekeinde met 266 dui- ven vanuit Essen. De uitslag: l.P.Brandt,2.N.v.d.Blom,3. P. J.Hansen,4-6.F. v.d. Wete ring, 5-9. R. Verhoogt, 7P. de Mooij, 8. W. v.d. Wel,10. J. H. Franken. L.P.C. De postduivenhoudersvereni- ging L.P.C. vloog met 420 dui ven vanuit Essen. De uitslag: 1. P. Groenendijk, 2. J. van Alphen, 3. JWOnstenk, 4. J Staffelen, 5-6. P.de Haas, 8. G. Wassenaar, 9. A. Singeling, 10. N. de Groot. Voor mensen die geen advocaat kunnen nemen LEIDEN - Onze stad is vanaf' morgen weer een rechtshulpverlenende instantie rijker. Naast de rechtswinkel, de burgerraadslieden en de so ciale raadsvrouw gaat het bureau voor rechts hulp zich bezig houden met het geven van ad vies en informatie op juridisch gebied. Het nieuwe bureau is gevestigd aan de Herengracht 50, voorheen opslagruimte van V en D. Ing. Broekman in de machinekamer bij V en D, waar de pompen van de Sprinklerinstallatie slaan. reau voor rechtshulp het advoca ten spreekuur over, dat hiermee komt de vervallen, en het bureau voor consultatie. Ook de toevoe ging van een advocaat voor gratis rechtsbijstand gaat dus voortaan via het nieuwe bureau voor rechtshulp lopen. Om de burger nog enigszins inzicht te geven in wie nu wat gaat doen zijn afspraken gemaakt met an dere Leidse instanties die zich op dit gebied bewegen. Allereerst met de rechtswinkel, die nog wel blijft bestaan, maar zich voortaan alleen nog maar zal bezighouden met de categorieën wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De rest wordt helemaal overge heveld naar het bureau voor rechtshulp De rechtswinkel wil zich nu naast de individuele rechtshulp wat meer gaan bezighouden met het voeren en ondersteuen van ac- Arbeidsbureau Wij lazen het artikel "Arbeidsbu reau geeft uitzendbureaus na men" in uw krant yan woensdag 11 april. Om eventuele misver standen te voorkomen willen wij graag nog het volgende hieraan toevoegen. G.A.B. stuurt te Leiden uit- voor tijdelijk werk beschikbaar zijn. Deze lijst bevat op volg nummer slechts onpersoonlijke gegevens over opleiding en erva ring. Er staan geen namen en adressen op. Indien een uitzendbureau een pas sende vakature heeft, meldt het dit aan het G.A.B. Het G.A.B. roept dan de werkzoekende op en wijst hem op de mogelijkheid via het uitzendbureau te gaan wer ken. De keuze is dan aan de werk zoekende zelf. Pas als hij zich aan de balie van het betrokken uit zendbureau meldt, wordt zijn naam bij het uitzendbureau be kend. De hem aangeboden tijde lijke baan kan hij dan nog altijd weigeren, net als iedere andere uitzendkracht. Soms blijkt dan dat deze werkzoe kenden ook al bij de uitzendbu reaus ingeschreven staan. De privacy van de betrokkenen wordt dus wel degelijk zoveel mogelijk beschermd, terwijl de betrokkenen over dit systeem goed te spreken zijn. Luba Beheer b.v.. Beschuitsteeg 6 R. Kroon, direktie-sekretaris. Naar aanleiding van een reeks miljoenenbranden in winkel centra, ondermeer in Alphen aan den Rijn ('70), Alblasser- dam ('76), Oss ('77) en nog re center in Alkmaar en Assen, zijn niet alleen in de Tweede Kamer vragen gesteld aan minister Wiegel, maar gaat het Nationaal Brandpreven tie Instituut binnenkort ook een projectgroep „brandbe veiliging winkelcentra" in het leven roepen. Minister Wiegel antwoordde overigens dat naar zijn mening in winkel centra wel wat meer aan brandpreventie gedaan kan worden. Binnen de brandweerorganisa tie is men al langer aandach tig voor deze zaak. In Br and en brandweer"het officiële orgaan van de twee landelij- ke brandweerverenigingen, is in 1978 al een serie verschenen over de brandpreventie bij winkelcentra. In één van de artikelen werd gesteld: ,(Het ontstaan van brand is in vele gevallen niet te voorkomen. Br anduitbreiding echter in de meeste gevallen wél". Brandweercommandant ing. J. Broekman weet er alles van. Hij vertelt dat in winkelcen tra een brandwerende schei ding tussen de verschillende winkels verplicht is die ervoor zorgt dat het vuur gedurende minimaal een uur niet kan overslaan naar andere win kels. ,(Mo.ar", vult hij aan: „Vaak ziet het vuur kans om door de ruimte tussen dak en plafond toch over te slaan". Soms wordt als aanvullende voorwaarde van brandpre ventie een Sprinklerinstalla tie voorgeschreven, zoals die bij V en D in Leiden bijvoor beeld is aangebracht. Het is een systeem van leidingen bo ven de plafonds waarin op diverse plaatsen (op elke ne gen vierkante meter één) kop pen met gaatjes zijn aange bracht. De gaatjes zijn afge dekt met een stof die bij hitte vrij snel oplost, zoals alcohol. Zodra er brand uitbreekt be gint het water uit de koppen te stromen. Tegelijkertijd krijgt de brandweer een signaal. Zo raakte enkele weken geleden nog een container bij Ven Din brand. Het enige wat de brandweer bij aankomst hoefde te doen was een nieuwe Sprinklerkop indraaien. Commandant Broekman: ,(Maar de overheid is er niet zo kien op installaties te ver plichten. Voor haar gaat het in de eerste plaats om de vei ligheid van de bezoekers, en aangezien er behalve bij de brand in Alphen geen gewon den zijn gevallen, zit het daarmee wel goed. De bran den zijn allemaal buiten de openingsuren ontstaan. In de tweede plaats' telt voor de overheid het risico van uit breiding naar eigendommen van derden en pas in de derde plaats het eigen bezit van.het bedrijf zelf'. Volgens Broekman kan de brandpreventie op twee ma nieren worden verbeterd. De eerste is aanzienlijke premie kortingen te geven op het aanwezig zijn van een Sprinkler- of brand- of rook- meldinstallatieDie laatsten zijn installaties die niet zelf blussen, maar automatisch de brandweer alarmeren in ge val van rookontwikkeling of brand. Een zeventigtal ge bouwen in Leiden is op die manier bij de brandweer aangesloten. De tweede manier om brand preventie te verbeteren is vol gens Broekman de eigenaar van een zaak te interesseren voor brandpreventie, zo dat hij weet hoe hij moet handelen als er brand is, altijd zelf alles controleert voor hij de zaak verlaat, open vuur in de gaten houdt en ook vooral de uit gangen vrij houdt. Want daar ontbreekt het nog wel eens aan, aldus Broekman De bureaus voor rechtshulp die de laatste jaren overal in Nederland zijn opgericht, er zijn er al 17, zijn een stap verder in de richting van het recht op rechtshulp voor ie dereen. Die ontwikkeling begon aan het eind van de jaren zestig met het ontstaan van de rechts winkels. In Leiden begon de rechtswinkel in 1972, gerund door een groot aantal vrijwilli gers, meest studenten. Een van de medewerkers van nu, Henny Keereweer, vertelt waarom. "De rechtswinkels zijn ontstaan omdat er een gebrek was aan so ciale rechtshulp. Bepaalde ge bieden waren voor de gevestigde advocatuur niet interessant, dat kun je ze niet kwalijk nemen want ze rhoeten ook hun brood verdienen. Maar de bedoeling was dat de rechtswinkel die leemte zou aantonen en dat die dan door de overheid door mid del van proffessionele professio nele zou worden opgevuld. Vanaf het begin was ons streven om on szelf op te heffen. De overheid moet haar aandacht meer richten op deze vorm van rechtshulp. Het is in feite een grondrecht en te gek om los te lopen dat dit aan vrijwilligers wordt overgelaten. Bovendien blijven wij nu een maal amateurs". De leemte is, ook in Leiden, meer dan aangetoond. In de zeven jaar van zijn bestaan heeft de rechts winkel 25000 cliënten gehad. Bo vendien blijkt de behoefte nog steeds groter te worden, in 1977 bijvoorbeeld waren er 4500 cliën ten en in 1978 bijna 6000. Twee jaar geleden begonnen in Leiden al de voorbereidingen voor het bureau voor rechtshulp. Onderdeel van een door de over heid gesubsidieerde stichting die voor het arrondissement Den Haag in '76 is opgericht. Nu is het dan zover. Twee juristen, beiden afkomstig uit de 'rechtswinkel- hoek', en een administratief me dewerkster gaan vanaf morgen mede de eerstelijns rechtshulp in Leiden verzorgen. Dat betekent dat ze zich slechts bij uitzondering in rechtsprocessen zullen storten, maar wel advies, geven, doorverwijzen naar advo caten en deurwaarders, helpen met brieven schrijven en telefo neren enzovoorts. Ze richten zich op mensen die niet bij machte zijn zelf een advocaat in de arm te nemen, hun advies is dan ook gratis. Daarnaast neemt het bu- LEIDEN - Jong en oud heeft zich ongetwijfeld geamuseerd in het Paaslunapark dat nog tot van avond twaalf uur op het Groenoordhalterrein draait. Al liet het weer maandag veel te wensen over Zaterdag en zondag echter was het zo ver langde, mooie Paasweer er. Toch liet het kermisterrein nog ruimte aan jongemannen op knallende bromfietsen, overvol was het ze ker niet. Had het gros der stadge noten strand en bloembollenveld opgezocht, of lag het misschien aan het overheersen van vooral goktenten boven .dingen waar je in kunt" in het Lunapark? LEIDEN - Gedurende het Paas weekeinde heeft de brandweer in Leiden verschillende brandjes moeten blussen. De meest om vangrijke brak gisterochtend uit in een woning aan de Marnix- straat. Daar brandde de keuken volledig uit. De schade wordt door de brandweer geschat op vijftien-a twintigduizend gulden. De bewoners verlieten het huis om tien over elf. Toen ze op hun bestemming in Katwijk waren aangekomen werd hun door de politie gemeld dat hun keuken in brand stond. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan doordat spiritus dat in een keukenkastje stond heeft gelekt. In een woning aan de Geregracht moest de brandweer in de nacht van zaterdag op zondag een klein brandje blussen. De schade bleef beperkt tot het beddegoed van de alleenstaande bewoner, die ver moedelijk, aldus de politie, in bed had liggen roken. Drie onbekend gebleven mannen hebben zaterdagavond een ge parkeerde auto, een "eend", in het water van de Oude Vest ge duwd. Ook hier moest de brand weer er aan te pas komen om het voertuig op het droge te takelen. De drie medewerkers voor hun nieuwe bureau,van links naar rechts juriste Anneke Dekker, jurist Rob Lever en- administratief medewerkster Margriet de Boer. Er blijven overlappingen in het werk van de diverse instanties. Eén van de juristen bij het bureau voor rechtshulp. Rob Lever, geeft dat grif toe. "Maar dat is niet zo erg", zegt hij. "Want die overlap- Pro ecclesia H.M.de Leeuw LEIDEN - Mevrouw H.M. de Leeuw uit Leiden heeft op het Hoogfeest van Pasen, na het Plechtig Lof in de Sint Lode- wijkskerk de pauselijke onder scheiding "Pro Ecclesia et Ponti- fice" gekregen. Tijdens een bijeenkomst in de zaal van de pastorie schetste rector D.B.F. Plaat de grote verdiensten van mevrouw De Leeuw. De Leidse heeft zich gedurende ruim vijftig jaar ingezet voor het ka tholieke onderwijs in Leiden en omstreken. ties, zoals momenteel al de 'actie tegen afschaffing van de huurbe- scherming. Ook willen ze meer nadruk leggen op voorlichting aan buurten, scholen enzovoorts. Structureel werken, preventieve rechtshulp plegen, staat nu hoog in het vaandel van de rechtswin kel. Daarbij is ook het justitieel klachtenbureau nu opgenomen. Het is de bedoeling dat al het indi viduele werk op den duur dooor het bureau voor rechtshulp wordt overgenomen, want dat was immers het streven vanaf het begin. "Maar we willen eerst nog even de kat uit de boom kijken", zegt rechtwinkel-medewerker Henny Keereweer. "En blijven het bureau voor rechtshulp kri tisch volgen. Tenslotte hebben wij enige goodwill gekweekt in Leiden en je kunt nu niet ieder een ineens wegsturen. Boven dien moetje maar afwachten hoe het gaat lopen. In Amsterdam bijvoorbeeld maakte de komst van een bureau voor rechtshulp voor de rechtswinkel niets uit, ze bleven het even druk hebben". De tendens is ook landelijk dat de behoefte aan rechtshulp steeds groter wordt. Toch verdwijnen steeds meer rechtswinkels. Maar dat komt niet door het gebrek aan werk, veel eerder door gebrek aan medewerkers. In Leiden hebben ze daar nog geen last van, er zijn nog een kleine veertig me dewerkers actief bij de rechts winkel. Maar ze vrezen in dit op zicht wel het wetsontwerp dat binnenkort wordt ingediend, waarin zestienhonderd uur stu die per jaar verplicht wordt ge steld. Het zal dan erg moeilijk worden om iets naast de studie te doen. Voor de eerstejaars rechten zou dit al in september moeten ingaan. Terug naar het bureau voor rechts hulp. Dat heeft ook met de bur gerraadslieden afspraken ge maakt. Dit instituut richt zich, naast de algemene hulpverle ning, meer en meer op de bege leiding van conflicten tussen burgers en overheidsinstellin gen. De sociale raadsvrouw ten slotte is in dienst van de Gemeen telijke Sociale Dienst en houdt zich dan ook vooral bezig met hulpverlening op het "sociale" rechtsterrein. Zij fungeert als een wegwijzer in Leidén in het net werk van wetten, voorschriften, bepalingen, instelling etc. Zij houdt spreekuur in diverse dien stencentra en ontmoet daarom vooral ouderen en bejaarden. pingen vallen in gebieden waar juist veel behoefte is aan rechts hulp. De nadruk ligt erop dat mensen tijdig rechtshulp zoeken, waar ze dat doen is in eerste in stantie niet zo belangrijk. We willen in elk geval voorkomen dat men denkt dat we concurre rende instellingen zijn, en men sen niet van het kastje naar de muur sturen. Het liefst zou ik zien dat er één instituut zou zijn voor rechtshulp, met één naam, maar dat is toekomstmuziek". Het bureau voor rechtshulp is ge opend op maandag van 10-12.30 uur, dinsdag 10-12.30 uur, woensdag 13.30-16.00 uur, don derdag 18.30-20.30 uur. Mishandeling: drie tegen één LEIDEN - Drie mannen van 22 en 23 jaar hebben zondagavond om streeks half elf een 37-jarige Ma rokkaan ernstig mishandeld. Het slachtoffer is met een hersen schudding, een gebroken arm en oogletsel in het Academisch Zie kenhuis opgenomen. De drie da ders, allen uit Leiden, zijn door de politie aangehouden. De vecht partij ontstond op de Beesten markt voor de Veronicabar na een woordenwisseling. De da ders hebben geen wapens ge bruikt, alleen hun handen en voe ten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3