Toekomst? Bewaking in Rhodesië verscherpt fuHet Ifflotorliuis Daders moord op sis Turk melden zich vrijwillig DE KRANT HOORT ERBIJ. IEDERE PAO. 02526/28411 Het Motorhuis zoekt op korte termijn een medewerker voor het zelftank benzinestation aan de Plesmanlaan te Leiden. De werkzaamheden worden in wisselende diensten verricht. Geboden wordt een aantrekkelijk salaris, goede sekundaire voorwaarden en een prettige werksfeer. Leeftijd 20-40 jaar, liefst in het bezit van rijbewijs BE. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met de heer J. H. C. Laman, telefoon 071-769313. DINSDAG 17 APRIL l!)7i) (Van onze correspondent) SALISBURY - 0e straten in de grote steden van Rhodesië - waar vandaag de verkiezingen voor een zwarte meer derheidsregering zijn begonnen - zijn leeg. Vóór de Paasdagen werden alle blanke mannen tussen 17 en 50 jaar voor de militaire diénst opge roepen. Maar ook de mannen bo ven de vijftig - ironisch „opa's le ger" genoemd - marcheren nog een keer. Zij moeten de stembu reaus. de stembussen en de stra tegisch belangrijke punten in de steden beschermen. Erg water dicht is die bewaking niet. Maan dag meldde het Rhodesische le gerhoofdkwartier dat zwarte guerilla's een oliedepot hadden aangevallen in Fort Victoria, in Centraal Rhodesië. Ruim een miljoen liter dieselolie en benzine stonden - na een raketaanval - in lichterlaaie. Naar schatting zijn ongeveer 100.000 man van de nog over gebleven 230.000 blanken onder de wapenen geroepen. Zijn het de stuiptrekkingen van een ster vend paard, zoals Robert Muga be. een der leiders van het Patrio- tisch Front dat onlangs formu leerde? Indien men oordeelt aan de hand van de aggressiviteit. waarmee het Rhodesische leger in de paasweek in Zambia kam pen van het Zapu-leger van Jos hua Nkomo en diens hoofdkwar tier in Loesaka hebben aange vallen. dan kan er wellicht nog geen sprake zijn van een einde maar wellicht van een bloedige overgangsperiode, waarvan het de vraag is of die eindelijk rust en vrede geeft aan een uitgemergeld en uitgebloed land. In elk geval zijn de honderddui zend militairen, van wie een groot gedeelte zwarte soldaten, opge roepen om niet alleen de vijf da gen durende verkiezingen te be schermen. maar ook om het hoofd te bieden aan een guerril- laleger, dat praktisch in elk ge deelte van Rhodesië rondom elke stad en op het platteland alom aanwezig is. Guerrillaleider Jos hua Nkomo heeft zijn troepen opdracht gegeven in de bevrijde gebieden van nu af aan de Zapu- vlag in de kleuren groen, rood, geel en zwart uit te hangen als „symbool van de vrijheid" Tussen de 8000 en 12.000 guerrilla s zijn tot dusver Rhodesië binnen gesijpeld. Maar de guerrilla strijdkrachten zelf zijn het ook niet met elkaar eens. De gesprek ken. die pas enkele dagen gele den tussen Mugabe en Nkomo in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar es Salaam plaatsvonden om een heid te bewerkstelligen, waren geen succes. In Rhodesië zelf hebben de laatste dagen zeker drie keer Zapu- en Zanu-strijd- krachten op elkaar gescho ten. Maar de meeste waarnemers in Rhodesië menen dat ook de ver kiezingen de vijandelijkheden niet zullen beéindigen. Er wordt beweerd dat een groot gedeelte van de guerrilla's op het ogenblik afwacht wat er gaat gebeuren en wil zien of inderdaad een zwarte meerderheidsregering aan de macht komt. Dat is vooral een ar gument dat bisschop Abel Muzo- rewa, lid van de huidige over gangsregering. herhaaldelijk in zijn verkiezingscampagne ge bruikt. Hij heeft de laatste weken ruim honderd redevoeringen ge houden en telkens weer herhaald dat er geen reden meer is om de strijd voort te zetten. Hoe men evenwel ook over de ver kiezingen en de overgangsperio de denkt, de tijd van de blanke heerschappij is definitief ten ein de. In een van zijn laatste toe spraken voor de verkiezingen maakte bisschop Abel Muzorewa dit duidelijk ,.Ik zal geen blanke oppositie in het parlement dul den". zei hij. „Zo lang dit land problemen heeft zal daar alleen een regering van nationale een heid zijn, waarin ik en mijn poli tici de politieke macht hebben De vernielde garage-shop en de zwaar beschadigde auto ADVERTENTIE BAANBREKEND WERK VOOR... CO2- LASSERS, MOfJTEURS, BOORDERS,PERSERS,DRAAIERS VERGEET NIET EVEN VICON TE BELLEN! (WILVAN MARIS, AFD. PERS. ZAKENTSTTW) Auto ramt garage-shop LEIDEN - Drankgebruik en een glad wegdek als gevolg van ge morste olie en regeval waren er de oorzaak van dat een 23-jarige Leidenaar zondagavond om kwart over zeven met zijn auto op de Oegstgeesterweg uit de bocht vloog. Hij reed in op de Shell- shop van het garagebedrijf Bier man, die hij volgens de politie met de grond gelijkmaakte. De automobilist is door de politie meegenomen om de blaastest en de bloedproef te ondergaan. Bei den waren positief. De auto werd zwaar beschadigd en is voor technisch onderzoek in beslag genomen. UTRECHT (GPD) - Twee Turken die zondagmiddag betrokken waren bij een dodelijke schiet partij in een flat in de Delftse wijk Voorhof, hebben zich zondag avond vrijwillig gemeld bij de Utrechtse politie. Het zijn de 35- jarige A. B. en diens 29-jarige ille gaal in ons land verblijvende broer O. B. Een van hen - volgens de eerste verklaringen van het tweetal moet O. B. dat zijn ge weest - schoot een 29-jarige zwa ger Niuri Yilmaz neer. Het slachtoffer werd zittend in zijn stoel in de woonkamer dodelijk in hoofd en hals getroffen. Het motief van de moord is de Delftse politie niet bekend. Vol gens een woordvoerder bestond al lange tijd onenigheid tussen het slachtoffer en diens vrouw. Aangenomen wordt dat de broers van de vrouw het conflict op deze gewelddadige wijze hebben wil len beslechten. „Het is helaas een veel voorkomende manier onder Turken om ruzies op deze manier op te lossen", aldus de woord voerder. Verder verklaarde de Delftse poli tie dat er hier vooralsnog geen sprake is van een politieke moord. „We hebben daar geen aanwijzingen voor". Opvallend in de zaak is wel dat drie weken ge leden een dergelijke schietpartij met dodelijke afloop in Utrecht plaatshad. Ook in dit geval meld de de Turkse dader zich uit eigen vrije wil bij de Utrechtse poli- De Utrechtse recherche ontkende dat deze moord het werk was van de Turkse fascistische organisa tie de Grijze Wolven. Direct na de aanslag werd Delft hermetisch afgesloten. Bijna alle uitgaande wegen werden door de AMSTERDAM (ANP) - De mede zeggenschap van ouders in het onderwijs is geen stap dichterbij gekomen. Dit zegt de Vereniging voor Openbaar Onderwijs in een verklaring naar aanleiding van het voorontwerp van wet over de medezeggenschap van ouders zoals dat vorige week door minis ter Pais van onderwijs en weten schappen is bekend ar'*- Bezwaar maakt de VOO tegen het feit, dat volgens het voorontwerp de ouders in de medezeggen schapsraad niet rechtstreeks be hoeven te worden gekozen door de ouders. Het schoolbestuur kan zelf een aantal ouders wijzen voor die raad, maar juist vanwege de vrijheid van onderwijs hebben alle ouders recht op medezeg genschap, zo stelt de VOO Jongen (15) in de font op brommer in Leiden is gistermiddag bij een aan- i personenauto licht gewond geraakt. De jeugdige Leidenaar was op een bromfiets van een vriendje gestapt en zou op het kruispunt Kraaierstraat-Plantsoen geen voorrang hebben verleend aan een personenauto die werd bestuurd door een 31-jarige inwoner van Bussum. Bij de aanrijding die hierop volgde werd de brom fiets vrijwel totaal vernield en de personenauto flink beschadigd. De bromfietser moest voor behandeling worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. politie gecontroleerd. Rijkspoli tie uit de omliggende plaatsen en de grensovergangen werden ge waarschuwd. Ook politiekorpsen in de omgeving van Utrecht wer den gealarmeerd omdat de Delft se politie aanwijzingen had dat de daders met een auto in de rich ting van het verkeersplein Oude Rijn reden. Pas later in de middag kon de politie de identiteit van de daders en de auto waarmee ze waren gevlucht vaststellen. Volgens de Delftse politie zouden de daders van deze moordaanslag de rest van de middag in een Utrechts café hebben doorge bracht. Landgenoten die er van hoorden zouden het tweetal heb ben geadviseerd zich bij de Utrechtse politie te melden. Om acht uur zondagavond gaven zij zich op het Utrechtse hoofdbu reau aan. De Utrechtse recher cheurs brachten hen onmiddel lijk over naar Delft. Ruiten ingegooid bij 't Breehuys LEIDEN - Een drietal kwade be zoekers heeft zaterdag rond mid dernacht enkele ruiten van het jongerencentrum 't Breehuys' aan de Breestraat ingegooid. De drie jongemannen Was de toe gang tot het centrum geweigerd waarna zij uit wraak de ruiten aan de voorzijde van het pand in gooiden om zich vervolgens pijl snel uit de voeten te maken. Knoop wint go-toernooi LEIDEN - Willem Knoop is winnaar geworden van het Go-toernooi dat afgelopen za terdag in het Leids Vrijetijds centrum werd afgesloten. Hij eindigde als winnaar in groep I. En ging met de hoofdprijs (f 150,--) strijken. In groep II en III eindigden respectievelijk Van Die en Paul Wagenaar als eerste.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23