Tracey Wickham. vijf overwinningen Toernooizege nationaal hockeyelftal Rijsbergen in dubbelerol 'Vorstelijke beloning voor Borg... TIJDENS ENGELS ZWEMGALA UEFA-team eindigt op zesde plaats Wereldrecord hordenfenomeen Nehemiah SPORT SPORT (Door onze speciale verslaggever Hans van Zenderen) NEW YORK - Meer dan de helft van de 13 televi siekanalen in New York werd paaszaterdag voor het belangrijkste deel ge vuld met sport. En hoewel honkbal en ijshockey de boventoon voerden, kwam soccer er toch erg goed van af. De kijker diende namelijk in de middaguren te kiezen uit drie honkbal- en twee ijs- hockeyduels. En de soc- cermatch tussen Atlanta Chiefs en New York Cos- mos ondervond 's avonds geen concurrentie van een andere wedstrijd van wel ke tak van sport dan ook. De Amerikaanse liefhebber, die minder naar de technische en de tactische kwaliteiten kijkt, maar allereerst uit is op spanning en sensatie, kwam volop aan zijn trekken. De 2-2 stand na de nor male speeltijd, waarbij de ge lijkmaker 18 seconden voor het eindsignaal viel; twee verlengin gen zonder doelpunten en ver volgens nog negen shootouts voor beide ploegen; de koek kon niet op. Van dit soort thrillers moet soccer het hebben. Op deze manier maak je de mensen nieuwsgierig. Maar er is nog een lange, moei zame weg te gaan voor The North American Soccer Leaque. Vol gens planning moet de voetbal- koorts de komende vier, vijf jaar vanuit New York de Verenigde Staten in zijn macht krijgen. De voortekenen zijn, volgens de di recteur van de NASL, Phil Woos- nam, voor het eerst sinds het be gin van soccer uitermate gunstig. „We hebben nu in onze competi tie een redelijke stabiliteit be reikt. En dat betreft niet alleen het aantal van 24 ploegen, maar ook bijna al die clubs hebben de zelfde eigenaren gehouden. Vo rig seizoen moesten nog tien teams een nieuwe markt probe ren te veroveren. Nu zijn dat er slechts twee. Grote volksverhui zingen zijn uiteraard niet goed voor soccer. Daarom kan ik nu stellen, dat we op de goede weg zijn". Woosnam maakt zich in zijn opti misme wel schuldig aan enige overdrijving. „Onze sport is niet alleen geaccepteerd door het publiek, maar het wordt nu ook al door velen gezien als een van de populairste Amerikaanse spor- NEW YORK-ATLANTA - Hoogstpersoonlijk zorgde Wim Rijsbergen er voor dat New York Cosmos gerechtig heid geschiedde. De oud- Feyenoorder, die zaterdag in een uitwedstrijd tegen Atlan ta Chiefs als negende speler voor de Newyorkers in de shootouts moest opdraven forceerde met zijn treffer (in tweede instantie) de 2-3 winst voor zijn ploeg. De dribbel van de Nederlander vanaf de 35 yardslijn werd buiten de regels om door Chiefs-doel- man Ben Wood onderbroken Vanaf de penaltystip maakte Rijsbergen het karwei vervol gens koelbloedig af. Zoals gezegd, het was een kwes tie van gerechtigheid. Acht tien seconden voor het einde van de normale speeltijd kwamen de gastheren name lijk onverdiend op gelijke hoogte met Cosmos. Nanchoff tekende voor die treffer, maar toen hij de bal van centrum spits Sono, die een kopduel van Rijsbergen had gewon nen. ontving stond hij duide lijk buitenspel. Het ongeloof lijke was dan toch gebeurd: het superieure, maar in de slotfase te hautain opererende Cosmos had zijn voor rust verkregen 2-0 voorsprong (treffers van Tueart en Chi- naglia) toch nog uit handen gegeven Ook bij de eerste tegentreffer had Rijsbergen een omstreden rol gespeeld. Zijn charge bin nen de beruchte lijnen tegen over zijn directe opponent Sono werd bestraft met een indirecte vrije trap. Op aan geven van Zee kogelde Sono zelf de bal onhoudbaar achter doelman Erol Yazin. Rijsber gen dreigde op die manier de zondebok te worden .maar hij werd tenslotte samen met Ya zin. die tijdens de shootouts enkele zeker schijnende tref fers wist te voorkomen de held van de avond. Net als een week eerder bij de strijd tussen Philadelphia Fury en Chicago Sting moes ten de shootouts de langduri ge show redden. Weliswaar viel er zaterdag van tijd tot tijd wel te genieten van tech nische hoogstandjes van Cosmos-uitblinkers Becken- bauer. Marinho en Carlos Al berto, maar door het vrij lage tempo bleef het gevecht toch ver beneden Europees en Zuidamerikaans peil. Overi gens, van de drie vedetten bij de Cosmos slaagde alleen Ma rinho erin zijn shootout in een treffer om te zetten. ten voor de toekomst. Men vraagt mij vaak naar mijn verwachtin gen voor de komende vijfjaar. Ik ben geen profeet, maar op dit moment zeg ik dat we tevreden mogen zijn met de vooruitgang die we tot nu toe hebben geboekt. Belangrijk was vooral de steun die we van de media en de za kenwereld hebben gekre gen" Hoewel de NASL dit seizoen in derdaad goed is gestart door een aardig contract af te sluiten met het televisiestation ABC - er zul len nu voor het eerst wedstrijden rechtstreeks over het gehele land worden uitgezonden - heeft soc cer in feite alleen nog in New York vaste voet aan de grond ge kregen. Elders is de publieke be langstelling nog steeds veel te klein om het produkt voetbal ook op de langere termijn interessant te houden voor de televisiespon sors en de zakenmensen. Het voortbestaan van de Amerikaan se profcom petitie hangt van deze commerciële „sportfans" af. Phil Woosnam is zich daar terdege van bewust en hij meent dan ook dat het voetbalrijk in de Verenig de Staten moet worden gebouwd op die zakenmensen, die in het verleden met andere takken van sport ervaring hebben opgedaan en dus weten dat zij niet alleen geld, maar ook geduld dienen op te brengen. Voor avonturiers is er geen plaats meer. Woosnam: „Nu we met soccer zo ver zijn geko men is er geen tijd meer om te experimenteren. Alleen zij die over de noodzakelijke kennis en voldoende ervaring beschikken, zijn welkom in onze leaque. We moeten ons realiseren dat de kos ten zullen blijven stijgen. Van daar dat we gezonde clubs, die zich op alle fronten goed hebben voorbereid, nodig hebben. En de ploegen, die we nu hebben, zijn dit seizoen beter voorbereid op de competitie dan vorig jaar of welk jaar dan ook. Daarom zie ik de toekomst optimistisch tege moet". Opmerkelijk in het betoog van de NASL-leider is dat hij nagenoeg alleen over de commerciële kant DINSDAG 17 APRIL 1979 van soccer praat en weinig of geen aandacht besteedt aan de sportieve. Zelfs als hij het over spelers heeft, denkt hij in de eer ste plaats aan de attentiewaarde van de vedetten. Natuurlijk, bij de activiteiten op de transfer markten in Europa en Zuid-Ame- rika van met name New York Cosmos snijdt het mes aan twee kanten. De schatrijke club, die volgens Chicago Sting-coach Willy Roy 30 verkeerde spelers kan kopen en dan nog genoeg geld heeft om nog eens 30 bui tenlanders aan te trekken, bracht met spelers als Pele, Becken- bauer, Marinho en Carlos Alberto nieuwe sporthelden in de States. De reactie van de Amerikaanse jeugd was veelbelovend. De jon geren kijken als ze een tak van sport moeten kiezen niet meer alleen naar football, honkbal, ijs hockey en basketbal. Maar de jeugd moet goed worden opge vangen en daar mankeert nog erg veel aan. Een gevaar voor een voorspoedige ontwikkeling van soccer is ook de monopoliepositie die New York Cosmos inneemt. Zeker, el ders in de voetbalwereld heb je ook clubs, die geruime tijd toon aangevend in hun land zijn. Maar de heerschappij van Cosmos dreigt veel en veel langer te gaan duren dan ooit in de andere voet ballanden het geval met welke ploeg dan ook is gebeurd. Rinus Michels, de coach van Los Ange les Aztecs, voorzag noch voor zijn eigen team, noch voor andere clubs binnen een redelijke ter mijn mogelijkheden Cosmos naar de kroon te steken. Welke rampzalige gevolgen deze si tuatie voor de publieke belang stelling buiten New York zal hebben, laat zich niet moeilijk raden. Om Los Angeles als voor beeld te nemen: soccer werd daar beslist niet slecht ontvangen. Maar toen Aztecs vorig seizoen slecht draaide, keerden de toe schouwers zich af. „En het is niet zo gemakkelijk om ze terug te krijgen", vertelde Michels. „Vooral ook niet, omdat er hier vele andere takken van sport op topniveau worden beoe fend". Los Angeles staat wat dat betreft niet alleen. Elke plaats die zich zelf respecteert heeft wel een vooraanstaande sportclub, die traditioneel een grote aanhang heeft. Om die tot soccer te „beke ren" dient er bijna week-in, week uit zo'n spektakel te worden ge boden als zaterdag Atlanta en New York Cosmos deden. Een zwaardere opgave kan men zich nauwelijks bedenken. LONDEN (ANP) - De tradi tionele internationale zwemwedstrijden in Lon den zijn beheerst door de tweevoudige wereldkam pioene uit Australië, Tra cey Wickham. Met vijf overwinningen, ^de 200 meter vrije slag in 2.02,89, de 400 meter vrij in 4.13,17, de 800 meter vrij in 8.40.69 en de beide vlinderslag nummers in resp. 1.02.86 en 2.15.48 was zij de onbe twistbare koningin van dit zwemgala. Daarnaast de monstreerde de Russin Lina Katsjoesjite met een schitterende 2.31,95 op de 200 meter schoolslag haar grote klasse. Van de Nederlandse zwemploeg behaalde Rijnzwemster Annelies Maas het beste resultaat. Zowel op de 200. 400 als 800 meter vrije slag eindigde zi] als derde in resp. 2.04,79. 4 20.28 en 8.58.37. Nog geen tijden die verwachtingen wekken voor een hernieuwde poging om de Europese top te be reiken. maar de progressie zit er wel in. Zelfs op de sprint kwam de kleine Wageningse met 59,61 seconden tot een alleszins accep tabele prestatie. Bij de heren was het wederom Fred Eefting die te kennen gaf dat hij zijn doel: De Europese top. wil bereiken. Met twee derde plaatsen op zijn sterk ste afstanden, de 100 en 200 meter rugslag in resp. 59.75 seconden en 2.08.43. toonde hij aan zich thuis te gaan voelen in het hoge gezel schap. De andere Nederlandse deelnemers die in ieder geval nog lot een finale konden doordrin gen, moesten daarin ervaren dat zij nog ver achterblijven bij de in ternationale top. Het beste kwa men daarbij nog voor de dag Pe ter Duinmayer bij de heren met 2.09,26 op de 200 meter vlinder slag en Maritzka van der Linden op de 100 meter schoolslag in 1.16,81. Maar desondanks verble ven zij in de achterhoede. Bremerhaven De achtlandenjeugdwedstrijden in Bremerhaven zijn geëindigd in een overwinning voor Italië dat 741 punten verzamelde voor West-Duitsland (562). Groot Brit- tannie (561) en Nederland (492). Italië behaalde 20 overwinningen uit 29 nummers. Nederland kwam tot twee overwinningen en twee nationale adspirantenre- cords. beide op estafettenum mers. Yolande de Rover won de 200 meter rugslag in 2.21,72, een meisjeskwartet bestaande uit Connie van Bentum. Anneke van Kraay, Monique Drost en Reggie de Jong verbeterde het nationale estafetterecord op de 4x100 me ter vrije slag tot 3.59.69 en een jongensploeg. bestaande uit Frank Drost. Okke Tissing, Rene Jansen en Patrick Dybiona stelde het record op de 4x200 meter vrije slag scherper tot 8.23.77. Er waren nog ereplaatsen bereikt op de 100 meter vrije slag meisjes door Connie van Bentum (59.74), Monique Drost op de 400 meter vrij (4.27,47) Ingrid Esser op de 200 meter wisselslag (2.26,00), Reggie de Jong op de 800 meter vrij (9.09.82) en een estafettewis- selslagploeg meisjes, 'die allen zilver bereikten. Brons was er bovendien nog voor Wilma van Velsen op de 100 meter vlinder slag (1.05,11), Ingrid Esser op de 100 meter rugslag (1.07.47) en Frank Drost ftp de 1500 meter vrije slag (16.33.65). CANNES (ANP) - Uruguay heeft het jeugdvoetbaltoernooi van Cannes gewonnen. In de eind strijd versloegen de Zuid-Ameri kanen een selectie van Cote d'A- zur met 1-0. Nederland heeft de wedstrijd om de vi jfde plaats met 1-0 verloren van Oostenrijk. De discipelen van coach Ger Blok toonden zich duidelijk de betere ploeg maar wisten het veldover- wicht niet met doelpunten te be nadrukken. Tien minuten voor tijd profiteerde de Oostenrijker Martinek van een blunder in de Nederlandse defensie. De eindstand: 1. Uruguay. 2. Cote d'Azur, 3. Frankrijk, 4. Portugal, 5. Oostenrijk, 6. Nederland, 7 Hongarije, 8. Mexico. MONTE CARLO - Na Rotter dam heeft Björn Borg ook het WCT-toernooi van Monte Carlo op zijn naam gebracht In de finale in zijn woon plaats had de Zweedse tennis ser geen enkele moeite met Vi tas Gerulaitis. De Amerikaan verloor met 6-2, 6-1. 6-3. Daarmee heeft Borg de twee titels, die hem vorig jaar door een duimblessure ontgingen alsnog op zijn erelijst laten' bijschrijven. Als beloning mocht de Zweed poseren met de stralende prinses Caroline van Monaco, (foto). Jan my Connors had intussen drie uur nodig om het toernooi van Tulsa(VS) te winnen. Na taai verzet ging Eddie Dibbs met 6-7.7-5.6-1 tenonder. Het jeugdige geweld van de 16- jarige Amerikaanse Tracey Austin was in de finale van het internationale tennis toernooi in Hilton Head de Australische veterane Kerry Reid te veel. Austin won met tweemaal 7-6 en streek ruim 60.000 gulden op, waardoor SAN JOSÉ - Amerika's hordenfe nomeen Renaldo Nehemiah heeft het Amerikaanse buiten seizoen op spectaculaire wijze ingezet. Bij de openluchtwed strijden in San José verbeterde de 20-jarige Amerikaan het we reldrecord van de Cubaan Ale jandro Casanas van 13.21 secon den tot 13.16 seconden. Het re cord van Casanas heeft twee jaar standgehouden. Nehemiah, die in januari binnen één week drie maal het indoorrecord scherper stelde, heeft zich ten doel gesteld dit seizoen binnen de dertien se conden te komen. Renaldo Ne hemiah heeft het in zich om dit seizoen eenzelfde vooraanstaan de positie in de internationale atletiek in te nemen als Henry Rono in 1978. De 27-jarige Kenia- se loper gaf in San Joseé de in druk over het hoogtepunt van zijn carrière heen te zijn. Hij won de 3000 meter steeple in 8.40.6. Eén jaar en een week geleden was hij 35 seconden sneller, wereld record in 8.05.4. De Amerikaan Bill Rodgers heeft gisteren de marathon van Boston gewonnen. Hij legde de 42 kilo meter en 195 meter af in de re cordtijd van twee uur negen mi nuten en 27 seconden. De mara thon werd na bijna dertig kilome ter beslist. Rodgers, een inwoner van Boston en de Japanner Seko, maakten zich definitief los van de anderen op de Heartbreak-heu- vel. De heuvels, die Rodgers kent als zijn broekzak, veroorzaakten tenslotte ook de afscheiding tus sen de sterkste twee. Rodgers nam afstand van Seko en won in de laatste 3000 meter nog ander halve minuut op de Japanner. zij haar totaal-verdiensten op ongeveer 470.000 gulden brackt Betty Stove, in de kwartfinale van het enkelspel uitgescha keld door Evonne Coolagong <4-6. 4-6). verloor met haar Franse partner Francoise Durr de eindstrijd van het dubbelspel. Navratilova (sta ten loosen de Amerikaanse Rosy Casals wonnen met 6-4. Overigens zullen de vier speel sters van het Australische tennisteam niet deelnemen aan de strijd om de Federa tie-beker. volgende maand in Spanje, als de Australische tennisbond blijft staan op het standpunt dat de speelsters 15 procent van hun verdiensten moeten inleveren. Evonne Goolagong, Wendy Turnbull, Dianne Fromhollz en Kerry Reid hebben die beslissing ge zamenlijk genomen. Nederland zal in dal toernooi, het officieuze wereldkam pioenschap voor dames-lan denploegen. worden verte genwoordigd door Betty Sto ve en Elly Vessies. Ook Ma rianne van de Torre en Mar cello Mesker gaan mee naar Madrid. KOEALA LOEMPOER (ANP) - Het Nederlandse herenhockeyteam heeft het internationale toer nooi in Koeala Loempoer gewonnen. Op eerste paasdag versloeg Neder land voor 4000 toeschouwers de ploeg van Maleisië met 3-1. Bij de rust was de stand 2-1Van Asbeck gaf Nederland in de 25ste minuut de leiding. Twee minuten later werd het 1-1 toen Singh Gill een strafbal benutte. In de 35ste mi nuut (op slag van rust) maakte Ron Steens er 2-1 van en in de 53ste minuut bepaalde Bouw man de eindstand op 3-1. In de tweede wedstrijd won Malei sië B verrassend met 3-1 van Ke nia, dat bij de pauze nog met 1-0 voorstond. De eindstand van het toernooi is: 1. Nederland 3 2 10 5 10-4 2. Maleisië B 3 2 0 1 4 5-6 3. Maleisië A 3 1 0 2 2 3-4 4. Kenia 3 0 12 1 3-7 DAMES Groot-Brittannië heeft het vierlan- dendamestoernooi in Glasgow gewonnen. Het Britse team, dat zaterdag met 3-2 zegevierde over Nederland, versloeg zondag de Verenigde Staten met 2-1. Ne derland legde beslag op de twee de plaats in de eindrangschik king door een zege met 6-0 op Spanje. Fieke Boekhorst scoorde daarbij driemaal. Annelies Kap- teyn maakte er twee en Sandra Lepoole één. Het eindklassement: 1. Groot-Brittannië 3 3 0 0 8-3 2. Nederland 3 2 0 1 4 10-4 3. Ver. Staten 3 1 0 2 2 4-4 4. Spanje 3 0 0 3 0 0-11 MEISJES West-Duitsland heeft paasmaan dag het derde toernooi om het Europees hockeykampioen- schap voor meisjes gewonnen. In de finale te Düsseldorf werd Ne derland met 2-0 verslagen. Het was de tweede keer dat West- Duitsland Europees kampioen werd. De eerste titel werd in 1977 veroverd, vorig jaar was Neder land succesvol. De Nederlandse meisjes werden in de tweede helft overspeeld door het betere West-Duitsland, dat aan een gelijk spel genoeg zou hebben, maar beslist meer wilde. In de 48ste minuut werd het 1-0 door Claudia Burgard en in de 63ste minuut 2-0 door Silke Bir- kenfeld. Marijke van den Muy- senberg had twee minuten voor het einde de stand een draaglijker aanzien kunnen geven. Zij mocht een strafbal nemen, maar de Duitse keepster Susi Schmidt redde fraai. De eindstand van het derde toer nooi om het Europees kampioen schap voor meisjes is: 1. West-Duitsland; 2. Nederland; 3 België; 4. Spanje; 5. Frankrijk. JONGENS Jong Oranje heeft zondag de twee de plaats bereikt in het interna tionale hockeytoernooi (spelers onder de 21 jaar) van Folkestone (Engeland). De laatste wedstrijd, tegen West-Duitsland, ging met 1-2 verloren. Spanje won het toernooi. Het versloeg in de laat ste wedstrijd Engeland met 3-0. De eindstand is: 1. Spanje 4-6; 2. Nederland 4-5; 3. West-Duitsland 4-4; 4. Engeland 4-4; 5. Ierland 4-1. Volleybaldames in zieht van haven gestrand ANKARA (ANP) - De Nederlandse dames volleybalploeg is zater dagavond in Ankara, in de finale van het toernooi om de Lentebe ker, volledig weggevaagd door West-Duitsland, 3-1 met de set standen 15-4, 15-12, 6-15, 15-4. Finland is zondag in Stockholm winnaar geworden van het toer nooi om de Lentebeker voor he ren. In de finale versloegen de Finnen het Belgische volleybal team met 3-0. De setstanden wa ren 15-10,15-6 en 15-8. Nederland bezette uiteindelijk de elfde plaats door een zege van 3-0 op Spanje.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 20