Raas voltooit perfecte trilogie Ploegmaats laten Thurau staan... Algemene tweemaal door knieën in duel tegen Zuiderkwartier Bronstring vier leiders Limburgers bekogelen NOS-wagens Goede start Tsjechisch ijshockeyteam DINSDAG 17 APRIL 1979 PAGINA 19 SPORT SPORT SPORT Verlies (3-5) na massale zoekactie naar contactlens n> LEIDEN - Het kleine paas- weekeindprogramma van het Koninklijk Neder lands Korfbalverbond heeft voor die verenigin gen, die moesten aantre den toch nog wat proble men opgeleverd. Al vele jaren waren de korfballers tijdens het paasweekeinde vrij van competitiezorgen geweest. Nu moesten vanwege de grote achter stand vele wedstrijden worden ingehaald. Van wege vakantie e.d. kon menig team daarom niet op volle oorlogssterkte aantreden. Wel werden in het afgelopen week einde een aantal zaken duidelijk. Door de verdiende overwinning van Zuiderkwartier op De Alge mene zijn de geelblauwen er in geslaagd de nederlagenreeks te doorbreken en de puntenmarge weer op het oude niveau terug te brengen. Fides Pacta dat als middenmoottwaalftal de compe titie wil beëindigen en daarvoor nog wel een zestal punten nodig heeft, zette de puntenrush zwak in: 7-7 tegen het eveneens in de onderste regionen bivakkerende VES. VES-Fides Pacta 7-7 (4-3). Waar schijnlijk juist omdat coach Hans van Zonneveld zijn ploeg met een lange termijnopdracht het veld instuurde om uit de eerste drie komende wedstrijden minstens vijf punten te verzamelen, was de start van Fides Pacta erg onzeker. Het spel van de Hagenaars kon maar moeilijk worden beant woord. Een 3-1 achterstand werd nog wel ingelopen, maar VES ging de tweede helft met een weliswaar minimale, maar ver diende voorsprong in. Ook in de tweede helft zag Fides Pacta geen kans de wedstrijd naar zich toe te trekken, ergo met nog tien minu ten te gaan keken de Leidenaars tegen een 7-5 achterstand aan. Dik Onderwater die al twee maal raak geschoten had, zorgde er tenslotte voor dat het op balbezit spelende VES toch maar met één punt genoegen moest nemen. Zijn strafworp (86ste min.) en zijn afstandsschot in de allerlaatste minuut zorgden voor 7-7. Overige treffers van: Daan Carree (2x), Wim Piket. De Algemene-Zuiderkwartier 3-5 (2-3). In de Leidse Hout werd op tweede paasdag het voor de be zetting van de eerste plaats in West IC zo belangrijke treffen tussen beide Leidse ploegen af gewikkeld. De wedstrijd werd echter bepaald geen echte "der by". In broederlijke sfeer bijna werden de akties onderling uit gevochten. Alleen de zoekge raakte contactlens van Ruud van Vliet zorgde nog voor wat dei ning. Zuiderkwartier wilde de tweede helft laten aanvangen, zonder die zoekgeraakte con tactlens, terwijl alles wat De Al gemene heette op de knieën op de grond lag op zoek naar het klei- nood van schutterkoning Van Vliet. Juist toen (na 10 minuten oponthoud) de scheidsrechter de wedstrijd wilde starten, werd de contactlens gevonden. Zuiderkwartier startte de tweede helft met een 2-3 voorsprong. Wel zorgde Hennie Rusman daarna voor 3-3 uit een strafworp, maar in de overige 30 minuten zag Ruud van Vliet geen mogelijk heid meer om tot scoren te ko men. Ook bij Zuiderkwartier zat er nog maar weinig in. De straf worp van Eric van Lunteren (3-4) uit één van de spaarzame akties van Carla Akse en de treffer van Joep van Dam in de 87ste minuut bleken voldoende te zijn voor de overwinning. In de eerste helft scoorden voor De Algemene: Ruud van Vliet en Ruud Swaak en voor Zuiderkwartier Eric van Lunteren, Rens Henze en Dirk Jan de Kreek. Vlaardingen-Crescendo 8-7 (3-3). In deze spannende wedstrijd hebben beide ploegen elkaar geen duimbreed toegegeven. In de eerste helft was er van krachtsverschil geen sprake (3-3), terwijl in de tweede episode eerst Crescendo aan de leiding ging 3-4 en daarna Vlaardingen (6-4). Deze marge van twee punten was net te veel en werd door Crescendo niet meer ingelopen 8-7. Doelpunten van: Caroline Braggaar.Gabrielle Koning, Chris Driessen, Piet l'Amie en Wilfred Cornelisse (3x). De Bermen-Fiks 7-7 (5-4). In de eer ste helft hield Fiks het thuis nog ongeslagen De Bermen goed bij. Nu eens had Fiks de leiding<1-2, 2-3) dan weer was De Bermen in het voordeel (1-0, 4-3, 5-4). In de tweede helft keek Fiks tegen een hopeloos lijkende achterstand aan, maar Ineke Kooij, invalster Reinetta Anholds en Kees v. d. Meij zorgden er voor dat de Oegstgeestenaren nog met één punt thuiskwamen. In de eerste helft scoorden: Dirk Jan Elzenga, SPORT Martin Huizing, Rob Nonhebei en Agda Nonhebei, die tot voor kort nog als Agda Mulder door het leven ging. In de derde klasse behaalde Fluks een gelijkspel op ODO (3-3) door doelpunten van Peter v. d. Berg en Jos van Duin (2x). Warmond dat met zes invallers tegen SEV moest aantreden, werd door de Leidschendamse ploeg met een 10-4 nederlaag naar huis ge stuurd. De doelpuntenmakers waren hier Renee de Louw (2x), Jan van Leeuwen en Hans van Heus. GERT GRESSIE MEERSEN (ANP) - Veront waardigde Limburgers heb ben zaterdag tijdens de Gol drace diverse volgauto's van de NOS met stenen bekogeld en ingedeukt. Zij hadden zich boos gemaakt over het feit dat de NOS geen rechtstreekse tv- reportage uitzond van de slot fase van Nederlands' enige klassieke wielerwedstrijd. In de week voorafgaande aan het evenment voerde het Lim burgs Dagblad dagelijks aan dat de absentie van de NOS belachelijk was. De krant meende dat een overdaad aan reclame in de wielerkara- vaan de oorzaak was en ver wees daarbij naar de perike len rond reclame en tv bij voetbalwedstrijden van Roda JC en MW. De NOS verscheen echter toch in de karavaan om een gefilmde reportage van de wedstrijd te maken voor uitzending 's avonds in een VARA-pro- gramma. Voor een directe re portage ontbrak het de NOS in het paasweekeinde aan de technische faciliteiten. De naar Zuid-Limburg afge- vaarde NOS-ploeg werd het werk echter onmogelijk ge maakt door een aantal woe dende toeschouwers. In Eys, na 106 km koers, werd de lin kerzij-ruit van de auto door een hard voorwerp verbrij zeld. Regisseur Martijn Lin- denberg.die achter in de auto zat, verklaarde later: „Geluk kig was het raam op dat mo ment dicht. Op die warme dag stond het ook vaak open. Als onze chauffeur was getroffen, hadden er ernstige ongeluk ken kunnen gebeuren en het was dan met denkbeeldig dat de wagen op het publiek zou zijn ingereden" Lindenberg besloot na dit inci dent onmiddellijk de wed strijd te verlaten en naar Hil versum terug te keren. Hij haalde ook de filmer op de mo tor uit de koers. In het VARA- programma is dan ook alleen een film van het eerste gedeel te van de wedstrijd uitgezon den en verder slechts een ver melding van de uitslag. Niet alleen de televisie-wagens doch ook die van de radio wa ren doelwit van verontwaar digd publiek. De wagen van de NOS-radio vertoonde na afloop een groot aantal deu ken in dak en zijwand. MEERSSEN (GPD) - De lovende woorden voor Jan Raas kwamen niet alleen uit eigen kring. Verslagen concurrenten in de 14de Amstel Gold Race staken Paaszaterdag hun bewondering evenmin onder stoelen of banken. Joop Zoetemelk betrok in zijn collegiale waardering voor de derde achtereenvolgende zege van Raas ook nog de ploegmakkers van zijn landgenoot. „Er viel niet tegen te rijden", aldus Zoetemelk. „Ik kon twee, drie aanvallen pareren. Ze bleven demarreren. Op een gegeven moment sta je machteloos tegen zo'n overwicht" ZEVENAAR - Paasverrassingen zijn ook in het toernooi om het Nederlands damkampioenschap met kwistige hand rondge strooid. Vooral tijdens de giste ren gespeelde achtste ronde, met vijf overwinningen, waarbij die van Johan de Boer op Harm Wiersma. Had de onttroonde we reldkampioen na de zaterdag ge speelde zevende ronde alleen de leiding kunnen nemen door een remise tegen Jan de Ruiter en verlies van Gerrit Boom tegen Evert Bronstring, na de gisteren gespeelde zitting gaan maar liefst vier spelers met elk tien punten op kop. s Morgens in de trein op weg naar de speelzaal had De Boer het al gezegd: "op remise spelen kan ik niet. Ik open met 35-30 en speel alles of niets". En zo kwam er een zeer spannende opening op het bord waarin Wiersma aanvanke lijk wel het betere spel had. In het middenspel echter vlocht De Boer een combinatie in de stel ling, waardoor Wiersma gedwon gen werd zijn strategie te herzien. De Boer kwam in het voordeel en zag kans op zijn positie steeds meer gewicht te geven. Zo zelfs dat de oud-wereldkampioen ten slotte in een nederlaag moest be rusten. Een uitstekende verrich ting van de Amsterdammer, die door deze derde achtereenvol gende overwinning mede op kop kwam. Ook Jannes van der Wal en Hans Jansen speelden zich in de voor ste positie. In een half open Klas sieke spelkarakteristiek tegen Eoom had Van der Wal voordeel behaald en hij beschikte tenslotte GEEL (ANP) - De Duitser Didi Thurau, de grootste lastpost onder de Europe se topwielrenners, rijdt volgend jaar voor een an dere ploeg. Het werd gisteren vrijwel zeker dat hij aan het einde van het huidige seizoen ontslag neemt bij zijn Belgische broodheren. Het botert niet zo best tussen de Duitser en diens Belgische ploegmakkers, die in Daniel Willems een beter en vooral aardiger kopman trof fen. Gisteren, tijdens de tweede etappe van de Ronde van België, was er echter een incident dat Thurau in woede deed uitbar sten. Veertig kilometer voor het einde van de 175 km lange rit van Brug ge naar Geel reed het peloton over een slecht stuk weg. De lek ke banden waren legio. Thurau, leider in het algemeen klasse ment, was een der eersten met een leeglopende tube. Hij stapte razendsnel af, trok het defecte wiel uit het frame van zijn fiets en zwaaide er mee in de lucht. Al zijn ploeggenoten fietsen hem echter voorbij en ook de eerste ploeglei derswagen. met Willy Jossart, stopte niet. Thurau moest wach ten op de tweede ploegleiders wagen, die achteraan in de kara vaan reed. Eer hij weer op weg kon, waren twee minuten ver streken en was de ronde voor hem verloren. Ironisch genoeg nam zijn "knecht" Staf van Roosbroeck de leiding in het klassement over. nadat Mare de Meyer in Geel in een massa sprint de tweede etappe had ge wonnen. Thurau raakte drie mi nuten en 28 seconden achterop. Zaterdag had Jan Raas zijn suc- cessenreeks voortgezet met een overwinning in de eerste etappe in een eindsprint tegen het com plete peloton. Voor de winnaar van de Goldrace was het de acht ste overwinning in Zoetemelk Joop Zoetemelk heeft zondag - een dag na zijn vijfde plaats in de Goldrace - de wielerronde van Camors op zijn naam gebracht. Zoetemelk legde het 110 kilome ter lange parkoers af in 2 uur en 48 minuten. De Nederlander pas seerde de eindstreep met een voorsprong van 20 seconden op de Fransman Marcel le Goulloux. die tweede werd. Hennie Kuiper eindigde op 25 seconden als vijf de. Bernard Hinault. die de wed strijd vorig jaar won. kwam dit maal niet verder dan de elfde po sitie op 40 seconden van de glo- Hennie Kuiper zei: „Ik reed een on gelukkige wedstrijd. Drie keer kreeg ik een lekke tube en één keer was ik betrokken bij een valpartij. Raas was desondanks de beste". En Kuipers teamge noot Michel Laurent, die eerst nog foeterend had gewezen op de zuigkracht van motoren waar door de winnaar een bres zou hebben kunnen slaan, draaide snel bij. „Uiteindelijk was Raas zelf de beste motor", aldus Lau rent. Vijftig kilometer voor het einde dacht Raas overigens dat hij al lesbehalve de winnaar zou wor den. „Ik voelde me ineens ziek. Het gevolg van een ijskoude Cola. Mijn maag raakte van streek. Ik moest overgeven. Ik ben naar Lubberding en Knetemann ge reden. Jongens, zei ik, houden jullie je rustig voor de finale. Ik geloof niet dat ik kan winnen. Naderhand voelde ik dat het be ter ging". Mister Amstel Gold Race", want zo mocht Jan Raas na zijn derde triomf op de Zuidlimburgse we gen zeker genoemd worden, red de in feite de reputatie van de wedstrijd. Want als geen Italiaan se ploeg acte de présance geeft en Moser, Saroni, De Vlaeminck en Baronchelli derhalve ontbreken, mist een klassieker toch enig ni veau. In zo'n situatie zal iedere organisator een ontketende Raas vreugdevol begroeten. De wijze waarop hij in de slotfase voor de dag kwam, gaf de hattrick glans. „Trouwens", zei de winnaar, „vo rig jaar waren de meeste grote mannen wel present. Toen zege vierde ik ook". Niet alleen qua deelname kon de 14de Amstel Gold Race moeilijk vergeleken worden met vorige krachtmetingen. Het wedstrijd verloop was eveneens anders. Minder tot de verbeelding spre kend, met uitzondering dan van de laatste kilometers. Want toen was het weer hard om hard. Vele uren te voren leek de race veel op een afvalkoers. In het steeds dunner wordende peloton - bij de start 128 man sterk - hield het handjevol favo- DE UITSLAG: 1. Jan Raas (Ned), 237 kilometer in 5 uur 59 minuten en 56 seconden, 2. Henk Lubberding (Ned) op 39 seconden, 3. Sven Ake Nilsson (Zwe) op 40 secon den, 4. Willy Teirlinck (Bel) op 1 mi nuut en 8 seconden, 5. Joop Zoete melk (Ned), 6 Michel Laurent (Fra), 7. Frits Pirard (Ned) op 1.13, 8. Lucien van Impe (Bel) op 1.40,9. Claude Cri- quielion (Bel), 10. Rene Martens (Bel). De overwinning in de Gold Race heeft Jan Raas weer aan de kop gebracht in het klassement om de Super-Presti- ge, een ranglijst over het hele seizoen van de belangrijkste wedstrijden voor profs. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. Raas (Ned) 140 pnt, 2. Mo ser (Ita) en De Vlaeminck (Bel) 130 pnt, 4. Zoetemelk (Ned) 100 pnt, 5. Hi nault (Fra) 81 pnt, 6. Saronni (Ita) 80 pnt, 7. Demeyer (Bel) 78 pnt, 8. Wil lems (Bel) 57 pnt. rieten elkaar zo angstvallig in het oog dat het echte gevecht steeds langer werd uitgesteld. Hennie Kuipen "Mijn ploeg heeft in feite de koers op gang gebracht". Met deze woorden bedoelde hij de ac tiviteiten die zijn makker Pascal Simon na 170 kilometer ont plooide. Simon passeerde de moegestreden Borguet en trok in eerste stelling over de Keuteberg, de tweede keer overigens dat dit obstakel overwonnen moest worden. Achter de Fransman eis ten toen Knetemann en Zoete melk de meeste aandacht op. Zij werden echter snel gegrepen. „Knetemann wilde niet doorrij den", zei Zoetemelk, „alhoewel ik de indruk heb dat Gerrie min der sterk is dan vorig jaar. Op de Cauberg zat hij in mijn wiel, maar opeens was hij er af'. De tweede beklimming van de Fromberg (205 kilometer) was er ook nog. „Ik bleef demarreren", vertelde Raas. „Ook toen Lubberding, Nilsson, Delcroix, Pirard en Lau rent bij me kwamen. Wie durft dan nog te beweren dat ik hulp van motoren kreeg". Jan Raas kreeg wel hulp van Nilsson, de Zweedse ploegmakker van Joop Zoetemelk. „Ik had Nilsson op de Cauberg uit het wiel kunnen rij den. Hij bleef al iets achter. Ik dacht echter bij mezelf: Jan, zijn steun kun je nog even goed ge bruiken. Op de top van de Cau berg kwam Peter Post me trou wens vertellen dat Lubberding in aantocht was. Ik reed toen niet voluit meer. Met ploegmakker Henk erbij was het natuurlijk weer van dik hout zaagt men planken". De aanwezigheid van Lubberding stelde Raas ook anderszins op zijn gemak. „Als ik pech zou krij gen, was er in elk geval nog ie mand anders van ons vooraan", aldus de winnaar. „De tegenslag van Parijs-Roubaix stond nog helder voor mijn geest. Een paar kilometer voor het einde speelde ik helemaal op zekerheid. Bang voor Nilsson in de sprint was ik weliswaar niet, maar in de laatste meters weet je het nooit. Je ket ting kan blokkeren of wat al niet meer. Daarom was het wegwe zen. Lubberdings' tijd voor een grote overwinning komt heus nog wel". Boom de tweede nederlaag. Jan sen won van Clerc, die zijn be schikbare speeltijd deze keer slecht verdeelde. Een aantal foutjes van Clerc gaven Jansen de gelegenheid winnend voor deel te behalen. Bronstring in casseerde zijn derde nederlaag, maar staat desondanks met één punt minder nog hoog genoteerd. Hij speelde ditmaal een slechte partij, die Frank Drost tenslotte met een combinatie besliste. De butant Jos Stokkel boekte zijn tweede zege. Van der Borst had wel wat voordeel, maar de dam mer uit Hoogezand verraste zijn opponent met een gambiet en kreeg beslissend materiaalvoor deel. Volop spanning na dit alles in de strijd om de Nederlandse damti tel, waarin vandaag de negende ronde wordt verspeeld. Uitslagen Zevende ronde: Van Aalten - Van der Wal 1-1, Jansen-Drost 1-1, De Ruiter - Wiersma 1-1, Boom - Clerc 0-2, Hooijberg - Bastiaannet 0-2, Bronstring - Van der Borst 2-0, Stokkel - De Boer 0-2. Achtste ronde: De Boer - Wiersma 2-0, Bronstring - Drost 0-2, Boom - Van der Wal 0-2, Clerc - Jansen 0-2, Bastiaannet - De Ruiter 1-1, Van der Borst - Stokkel 0-2, Hooyberg - Van Aal ten 1-1. Stand: 1. Wiersma, Van der Wal, Jansen en de Boer 10 punten, 2. Bastiaan net, Bronstring en Boom 9, 8. Drost, De Ruiter en Clerc 8, 11. Stokkel 7,12. Van der Borst 6,13. Van Aalten 5, 14. Hooyberg 3. ADVERTENTIE MOSKOU (ANP) - Het Tsjechische team heeft in de openingswed strijden van het WK-toernooi in de A-groep de beste indruk van de deelnemende ploegen achter gelaten. Want waar de Sowjet Unie tegen West-Duitsland met de hakken over de sloot tot een 3-2 winst kwam en tegen Polen, ondanks de 7-0 winst, door eigen publiek op fluitconcerten werd getracteerd, daar wees erfvijand Tsjechoslowakije achtereenvol gens Finland en Canada met res pectievelijk 5-0 en 4-1 terug. In de openingswedstrijd van het toernooi flitsten de in dat duel bepaald niet in topvorm verke rende Tsjechen zaterdag met op vallend gemak langs de grillige Finse ijshockeyers. Mede door de inbreng van de gebroeders Ma rian, Anton en Leopold Stasny bereikten de volgelingen van coach Gutt een 5-0 winst (perio destanden 2-0; 1-0 en 2-0). Daags erop legde het allegaarteam van Canada (de topspelers hadden overeenkomstig de traditie een bekertoernooi belangrijker ge vonden dan het WK) de Tsjechen weinig moeilijkheden in de weg. Ivan Hlinka, Duris en Ebermann gaven hun ploeg een comforta bele 3-0 voorsprong, waarna Payne tegen mocht scoren. In de laatste periode bepaalde verde diger Jiri Bubla de eindscore op 4-1. Heel wat moeizamer draait tot nu toe de Russische ijshockey ma chine. Nadat zaterdagavond de zwakke Polen op bepaald niet overtuigende wijze naar een 7-0 verlies was gespeeld, balanceer den de Sowjets zondag tegen West Duitsland op de rand van een nederlaag. De thuisploeg kwamen via Vladimir Petrov en Zluktov weliswaar op een 2-0 voorsprong, maar toen Zach de achterstand voor de Westduitsers tot eén doelpunt had terugge bracht, sloop de onzekerheid binnen de Russische formatie. Victor Charlamov zorgde welis waar voor 3-1, maar in slotfase hadden de Duitsers alle kans om een voordelige score te bereiken. Reindl, Philipp en Egen vermor sten evenwel de goede mogelijk heden. Vacatko zorgde voor de tweede Duitse goal. Verdere uit slagen: Verenigde Staten -Fin land 1-1; Zweden-West-Duits- land 7-3; Canada-Verenigde Staten 6-3.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19