Werk in de Rotterdamse havens plat Individueel onderwijs voor hartpatiëntjes hard nodig" Ontslagen bij abortuskliniek Geen schadelijke gevolgen ontploffingen in Mijdrecht Bij stuwadoorsbedrijven Amerikaanse bedrijven in Brabant geïnteresseerd ZATERDAG 14 APRIL 1979 MIJDRECHT (GPD) - De achttien politie- en brandweermannen uit Mijdrecht die sinds gistermorgen vroeg in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht liggen wegens mogelijke vergiftigingsver schijnselen. opgelopen bij explo sies in een chemische fabriek in Mijdrecht, mogen hoogstwaar schijnlijk vandaag weer naar huis. Niemand van hen heeft schadelijke gevolgen ondervon den van de nitreuze dampen die bij de ontploffingen, gevolgd door een felle brand, vrijkwa- Volgens brandweercommandant J. Verweij van Mijdrecht zijn de 35 politie- en brandweermensen die bij de blussing van de brandende Het actiecomité Rotterdamse Ha venarbeiders organiseerde gis termiddag in Rotterdam een de monstratie. waaraan ongeveer vijfhonderd havenwerkers mee deden. Zij trokken naar het ge bouw van de haven werkgevers, de scheepvaartvereniging Zuid in Rotterdam. Daar houden ongeveer vijftien vrouwen de hal bezet uit solidari teit met de actie in de haven. De vrouwen willen hun bezetting volhouden tot na de paasdagen. Het CPN-geörienteerde aktie-co- mité vindt het resultaat van de cao-onderhandelingen uiterst pover. Het comité eist een onge zuiverde prijscompensatie en Turken en Armeniërs houden Sint Jan bezet DEN HAAG (ANP) - Een groep van ongeveer tweehonderd Turken en Armeniërs heeft gistermiddag de kathedraal van Sint Jan in Den Bosch bezet. Nadat de groep een kerkdienst had bijgewoond, wei gerden zij de kerk te verlaten. De politie vermoedt dat de reden van de bezetting ligt in de afwij zing van een vraag om asiel voor de Turken en Armeniërs. Momenteel vindt er overleg plaats tussen de bezetters en het kerk bestuur. Ook de bisschop van Den Bosch is bij het overleg be trokken. Bisschop Bluyssen heeft gister avond aan de bezetters van de Sint Jan beloofd hun problemen onder de aandacht van de rege ring te brengen. Dat heeft een woordvoerder van het bisdom desgevraagd verklaard. Het overleg wat er nu verder gaat ge beuren wordt voortgezet. Volgens de woordvoerder wordt de Sint Jan bezet door 150 tot 200 christelijke Turkse mannen, vrouwen en kinderen. Zij komen uit Hengelo en zijn hun vader land ontvlucht omdat ze werden onderdrukt. Vierhonderd van hen zouden een verblijfsvergun ning hebben gekregen, 350 ande- ren niet. Deze laatste groep ver blijft vanaf vandaag illegaal in Nederland. Volgens de bisschoppelijke woordvoerder hebben de Turken voor hun actie de Sint Jan uitge kozen vermoedelijk omdat bis schop Bluyssen zich in het verle den meerdere malen solidair heeft verklaard met onderdrukte groeperingen. Overigens hebben de diensten vrijdagavond nau welijks hinder ondervonden van de bezetting. Weer brand in gebouw van Sociale Dienst AMSTERDAM (ANP) - Voor de derde maal binnen één week is brand uitgebroken in het leeg staande pand van de Sociale Dienst in Amsterdam. Afgelopen zondag brandde dit gebouw gro tendeels af en in de nacht van dinsdag op woensdag werd een deel van de restanten weer door vuur verwoest. In de nacht van donderdag op vrijdag werd het middengedeelte van het gebouw in de as gelegd. De brandweer bluste het vuur met elf stralen. De politie stelt een onderzoek in naai de oorzaak. 4 fabriek betrokken waren, door het oog van een naald gekropen. "Op het moment dat we weer wilden vertrekken - het vuur hadden we in drie kwartier geblust - deed zich een derde ontploffing voor. Drie minuten voordien hadden mijn mensen nog de fabriek op smeulende res- dertig gulden per week erbij. Verder houdt het vast aan de 35- urige werkweek (een eis die de vervoersbonden hebben laten schieten bij de onderhandelin gen) en aan de eis van een vijf ploegendienst bij die havenbe drijven waar volcontinu wordt gewerkt. De vier bedrijven waar gistermid dag het werk onderbroken werd zijn volgens het comité Pakhoed Waalhaven, Seaport Terminals, Maas-Rijn en NTB. Van een vijf de bedrijf, Hanno-Deka, is nog niet duidelijk of daar meegedaan wordt aan de actie, aldus de orga nisatoren van de demonstratie. De scheepvaartvereniging Zuid ontkent dat het gebouw nog be zet is. Volgens de havenwerkge vers is er een korte actie geweest van de vrouwen die zich solidair hebben verklaard met de ha venactie, maar ze hebben het ge bouw alweer verlaten. De actie van de ongeveer vier- tot vijfhonderd havenwerkers had een vrij rustig verloop. Alleen voor het gebouw van de Scheep vaart Vereeniging Zuid laaiden de gemoederen op, toen alleen een delegatie van vijf man naar binnen mocht om de eisen van het comité te overhandigen. Na het gesprek op de SVZ ver klaarde de delegatie dat het overleg niets heeft opgeleverd. Het comité wil zich volgende week beraden op verdere acties in de haven. Het heeft de haven werkers bij de continu-bedrijven opgeroepen om gisteravond niet meer aan het werk te gaan, maar bij enkele ondernemingen werd tegen het eind van de demonstra tie alweer gewerkt. ten geïnspecteerd. Zouden zij nog in het gebouw zijn geweest, dan waren er beslist doden ge vallen", aldus Verweij. De brand ontstond in de fabricage- hal waar het tussenprodukt voor een diergeneeskundig medicijn wordt gemaakt. In dit produkt Geen plaats voor Den Uyl in promotie commissie GRONINGEN (GPD) - Drs. J. M. den Uyl mag geen zitting nemen in een promotiecom- missie. Zo heeft het college van decanen van de Universi teit van Amsterdam blijkens een publikatie in het universi- teitsplad Folia Civitatis be paald. Hij is niet gepromo veerd en werkt niet bij een wetenschappelijke instelling, zoals het promotiereglement voorschrijft. De promotie waarom het gaat, is die van drs. V. V. Moharir die een proefschrift schreef over de oorzaken en effecten van de Limburgse mijnslui- ting. Een zaak waarvan Den Uyl alles weet en waarbij vol gens de promovendus ook de politieke overweging heeft gegolden dat een spectaculai re door de PvdA aangezwen gelde Limburg-politiek de socialisten zou kunnen hel pen een doorbraak te forceren in dit KVP-bolwerk. zitten stikstöfoxyden die in een verbrandingsproces nitreuze gassen ontwikkelen. Deze giftige gassen tasten slijmvliezen, zoals ogen, mond en huid, maar ook het longweefsel aan. Wordt dit giftige en bijtende gas in een hoge concentratie ingeademd, dan kan dat de dood tot gevolg hebben. HEEMSTEDE (GPD) - Onder het personeel van de Heemsteedse abortuskliniek BEA-huis (voor vergevorderde zwangerschap pen: Bloemenhove) bestaat on-, rust over op handen zijnde reor ganisaties. De afdeling voor sek suele relatietherapie is te duur en moet over twee maanden sluiten. Bovendien staat Dolly Kause, die samen met haar man Fred, het BEA-huis heeft opgericht, ont slag te wachten. Verscheidene overige stafleden zouden uren moeten inleveren. Sommigen be twijfelen of directeur Fred Kau se, die onlangs plotseling met vakantie naar Portugal vertrok, nog op zijn post zal terugkeren. De sluiting van de therapieafdeling heeft, zo verklaart voorzitter mr. Anneke Goudsmit van het be stuur van de kliniek desge vraagd, niet direct te maken met de inkrimping van de staf. "Toen vier jaar geleden met de therapie werd begonnen was het de be doeling deze op den duur self supporting te maken. Dat blijkt nu zelfs bij benadering niet te lukken", aldus mevrouw Goud smit. Er zijn pogingen in het wérk gesteld om de therapiekosten van de ziekenfondsen terug te krij gen, maar daar kon geen regeling voor worden getroffen. Ook an dere financiële bronnen konden niet worden aangeboord. Anneke Goudsmit: "we hebben het pro ject gefinancierd uit een eigen fonds. De bodem daarvan is nu in zicht. We kunnen dit niet einde loos blijven bekostigen". Met het stopzetten van de relatie therapie komen vier medewer kers op straat te staan, twee full time therapeuten en twee part time krachten. Dat de onplezieri ge mededeling bij de betrokke nen rauw op de maag is gevallen, berust volgens mevrouw Goud smit op een misverstand. "Een jaar geleden hebben we al gezegd dat het half 1979 afgelopen zou zijn, als er dan nog geen finan ciële regeling was gevonden. Toen is de beslissing eigenlijk al genomen. Daarvan was men op de hoogte". Zij verwacht niet dat er de komende twee maanden nog een oplossing zal worden ge vonden. "Hoewel je het nooit Totaal hebben zich drie ontploffin gen in de fabriek voorgedaan. Daarbij zijn zes installaties, waarin het geneesmiddel wrdt voorbereid, de lucht in gevlogen. Door de enorme luchtdruk van deze explosies werden de appara ten en een groot aantal ruiten in de fabriek vernield. De schade loopt in de tonnen. Naar de oorzaak heeft de Arbeids inspectie gisteren onmiddellijk een onderzoek ingestëld. Het is niet uitgesloten dat een mense lijke fout een dusdanige chemi sche reactie heeft ontketend, dat er in de installaties een ontbran ding kon plaatsvinden, zo luidt de verklaring van bedrijfsleider Koster van O'rphahell. weet in de welzijnssector. Mis schien dat er plotseling toch nog ergens een potje wordt gevon den, als men merkt dat het me nens is met de stopzetting van de relatietherapie". Het fonds waaruit de relatiethera pie tot nog toe werd betaald de eigen bijdrage van de cliënt be droeg slechts een fractie van de werkelijke kosten), was gevoed door de inkomsten uit de abor tussen. Vooral nu in Duitsland en Frankrijk de hulpverlening flink van de grond is gekomen, is het aantal vrouwen dat voor abortus naar Heemstede moet, drastisch geslonken. Ook de inkomsten namen af en al eerder is een aan tal personeelsleden afgevloeid. Nu is ook de staf aan inkrimping toe. Actievoerders 'Lekker Dier' zwemmen IJ over AMSTERDAM (ANP) - Zes mede werkers van de stichting "Lekker Dier" in Amsterdam zijn gister middag het Amsterdamse IJ overgezwommen uit protest te gen de leefomstandigheden van legkippen in batterij kooien. De "overtocht" was een onderdeel van de actie "de andere kant van het ei/ij", waarmee Lekker Dier de consument wil wijzen op dat gene wat er achter de deuren van de bio-industrie gebeurt. Op de Dam werden daarom hapjes zon der vlees en eieren uitgedeeld aan voorbijgangers en informatie verstrekt. Met name vlak voor de feestdagen houdt lekker dier dergelijke ac ties. Zo werd met Kerstmis ge protesteerd tegen mestkalveren en tegen legkippen en het "over matig" nuttigen van eieren. "Dat kan best een stuk minder wor den", aldus "Lekker Dier". DEN HAAG (GPD) - Het is vooi een school niet eenvoudig een goede rol te spelen in de begelei ding van hartpatiëntjes. Extra begeleiding is nodig voor deze kinderen, het komt in feite neei op individueel onderwijs, ook al omdat het tempo zo geheel an ders ligt. Maar daarvoor is meer observatie van deze kinderen no dig. Het onderwijs moet op de capaciteiten van elk van de be trokken kinderen afzonderlijk zijn afgestemd. Professor drs. Wilhelmina Blader groen was de eerste wetenschap per in Nederland, die lichamelij ke en psychische stoornissen bij kinderen behandelde vanuit de vaak verstoorde bewegingsont wikkeling. Eind vorig jaar nam zij afscheid van de rijksuniversiteit in Groningen, wegens het berei ken van de 70-jarige leeftijd. Wil helmina Bladergroen maakte vrienden in haar werk, maar ook vijanden. Het werd haar niet al tijd in dank afgenomen, dat ze zich vierkant achter een bepaald standpunt opstelde of keiharde uitspraken deed. In vraaggesprekken wierp ze de samenleving als geheel voor de voeten, dat er de tendens is om te weinig aandacht aan de kinderen te besteden. „Het kan ander som", zegt zij. „Doordat men het kind teveel ontziet. Het heeft het aan het hartje, dus moet het be schermd worden. Voor dergelij ke kinderen geldt juist, dat zij zo actief mogelijk moeten worden betrokken bij het normale gebeu ren in de maatschappij. De ou ders kunnen daarbij zeker een stimulerende rol spelen. Alleen: ze zullen het moeten weten, dat van die aanpak". Welke rol kan de school in de be geleiding spelen? Prof. Bladergroen: „Dat is een moeilijk punt. Er zijn veel kinde ren, die extra therapeutisch be geleid moeten worden. Dat is een ernstig probleem, omdat er dan in het gewoon onderwijs extra veel voorzieningen moeten wor den getroffen. Met het gevolg dat die kinderen dan op gaan vallen. Er onstaat dan voor de klas een vertragend moment. En daar komt bij, dat de hardheid van kinderen onder elkaar onder schat wordt. Gewone kinderen willen met gewone kinderen spelen. Een kind dat niet mee kan komen laat je zitten, dat is een heel natuurlijk gebeuren". Zij vertelt het verhaal van een jon gen. die iedere dag met zijn ge handicapt zusje naar en van school ging. Het meisje had al leen het broertje. Bij de jongen ontwikkelde zich hoe langer hoe meer een aversie tegen het zusje, omdat zij er de oorzaak van was dat hij niet in de kring van zijn klasgenoten mee kon doen. Mevr. Badergroen: „Het onderwijs moet voor kinderen met moei lijkheden vaak in een langzamer tempo en met speciale hulpmid delen worden gegeven. Binnen dat onderwijs moet men van zo veel gewoontepatronen afstap pen - aparte leerkrachten, extra voorzieningen - datje alleen nog maar aan geïndividualiseerd on derwijs voor de hele groep kunt denken. Het onderwijsplan zal zeer zorgvuldig voorbereid moe ten worden, wil het kans van sla gen hebben". Poginren In verschillende landen heeft men pogingen ondernomen om vorm te geven aan de aansluiting bui-, tengewoon- en basisonderwijs. In Nederland ook wel. Een van de dingen die men heeft geprobeerd is het zoeken naar een integratie- punt. Een gemeenschappelijke dierentuin of zwembad bijvoor beeld. Complexen met ontmoe tingspunten werden er ge bouwd. Prof. Bladergroen: „Daar is alles voor te zeggen uit humanitaire overwegingen. Maar laat men dan wel bedenken, dat een vijfu- rige werkdag voor een leerkracht dan tot de onmogelijkheden be hoort. Watje ook probeert. Wat ik zeg is keihard, dat besef ik. Maar het huidige onderwijs kent zo veel tendentieus streven tegen elkaar in, dat de problemen die voortvloeien uit experimenten die ik heb genoemd te groot zijn. Ik zou het graag willen, natuur lijk. Maar de hele gangbare me thodiek die wij kennen is er niet op gericht". In dit kader houdt prof. Blader groen een pleidooi voor de in stelling van een werkgroep van „zeer goede deskundigen", die eens op een rijtje zou moeten gaan zetten hoe de voorzieningen zouden moeten zijn, alvorens je ze gaat realiseren. „Anders blijft het een kreet en gaat het kind met tegenzin naar school", waar schuwt ze. Schoolfabriek Het jeugdige hartpatiëntje zou nog in het normale onderwijs kunnen worden ingepast, zo meent prof. Bladergroen, maar dan zal er toch in een aantal gevallen van indivi dueel onderwijs sprake moeten zijn. „Maar als u vraagt of er vol doende ingespeeld wordt op de problematiek van deze gehandi capte kinderen, dan zeg ik nee. Men praat erover, men heeft de illusie dat het kan, maar dat is na tuurlijk in volkomen tegenstel ling met de tendens in het voort gezet onderwijs van schoolfa- brieken die ze bezig zijn te ma ken. Steeds meer hoor je klach ten over de psychische moeilijk heden die de kinderen op school krijgen na verloop van tijd. Er is een groeiende groep ouders die zich in de steek gelaten voelt. En terecht. Het onderwijs hanteert gewoon het uitgangspunt het kind moet maar leren meeko men. Maar het kind kan het niet". „Het revaliderend onderwijs hoort in het gewone onderwijs niet thuis, zo luidt de stelling. De on derwijzer moet klassikaal lesge ven, dus hoort dat zo klassikaal mogelijk te gebeuren. Het kind in zijn ontwikkelingsniveau staat in onvoldoende mate in de aan dacht. Daar krijg je de mensen niet toe. Men zegt: het kind heeft een IQ van zoveel, dus dan kun je dit en dit verwachten. Hulp ge ven aan de kinderen is in wezen niet aan de orde. Ik neem het de mensen kwalijk, dat ze geen oog hebben voor de ontwikkeling van een mens. Het kind móét altijd zo nodig wat. Begeleiden van het kind, dat zou een beter uitgangs punt zijn". Voor het hartpatiëntje geldt dat dikwijls het ritme verandert. Het kind is trager, moet ook een tra ger ritme aanhouden, de kwets baarheid is groter, de vermoei baarheidsgraad ligt hoger. Toch hoeft het onderwijs aan een der gelijk kind niet te falen. Prof Bla dergroen: „Je moet rekening houden met het tempo van het kind, zorgen dat het zijn of haar sociale contacten houdt. Een in dividuele aanpak, dat spreekt voor zichzelf. Je moet een hele goede indruk hebben van het beeld van nu. Het ontwikke lingsbeeld van het kind vaststel len. Eerst screenen en het dan goed bijhouden. In Nederland wordt nog veel te weinig aan goe de kinderobservatie ge daan". LEEFMILIEU Dat leidt in het gesprek automa tisch tot het leefmilieu van het kind. „Er is veel deprivatie", con stateert prof. Bladergroen. Depri vatie is afgeleid van het Latijn: de- privatio, hetgeen beroving bete kent. Het kind wordt van veel din gen beroofd. „Neem de geluidshinder. Thuis ra dio en televisie, op straat verkeer, mechanische geluidshinder. Het kind kan op den duur niet meer zonder lawaai. Dan het tekort aan speelruimten in en buiten het huis. Speelruimten waarin het kind zich zelf moet leren kennen en zich ver trouwd moet maken met de dingen, de ruimte, het eigen kunnen en de grenzen daarvan. Veel kinderen le ren niet meer traplopen, omdat veel flats liften hebben. Daardoor ont staan hiaten in de bewegingsont wikkeling van het kind. Hoeveel kinderen worden niet meer begroet als zij thuiskomen? Het kind is overbelast in dit razende leefmi lieu". „De inyloeden daarvan zijn niet te onderschatten. Die sociale depriva tie is veel schadelijker dan een eventuele traagheid van het kind in de klas. Het onderwijs moet een stukje leefmilieu overnemen. Dat is het algemene principe. Dat geldt evenzeer voor het leefmilieu van de gehandicapte. Iets ervan moet op school worden voortgezet. Bij ons is daarvan nog maar op hele kleine schaal sprake, ondanks alle gezel ligheid die men soms probeert te bouwen in de scholen. Een opvoe dingsmilieu? Nee, het is meer een trainingsmilieu waaraan de kinde ren zijn blootgesteld". AMSTERDAM - Over enkele weken viert koningin Juliana haar 70e verjaardagreden voor o.m. de "button"-industrie om nu al op volle kracht te draaien: met duizenden worden de grote glanzende sierkno- pen" - voorzien van een kleurenfoto van de vorstin - vervaardigd; voor een deel is dit thuiswerk, waaraan meer dan honderd gezinnen werken. ROTTERDAM (ANP) - Havenarbeiders bij vier stuwadoorsbedrijven in Rotterdam hebben gis termiddag het werk neergelegd uit protest tegen de vorige week afgesloten haven-cao. Professor Bladergroen: DEN BOSCH (ANP) - Vijf middelgrote Amerikaanse bedrijven zijn geïn teresseerd in Noord-Brabant, als eventuele toekomstige vestigings plaats. De bedrijven op het gebied van fotografische industrie, elektri sche en electronische bedrijvigheid, auto-industrie en de voedings- en genotsmiddelenindustrie, hebben serieuze contacten gelegd met de provinciale overheid. Dat vertelde gedeputeerde drs J. van der Heijden, gisteren op een persconferentie. Van der Heijden is onlangs met enkele ambtenaren en vertegenwoordi gers van het Brabantse bedrijfsleven naar de Verenigde Staten geweest. Daar werden bezoeken afgelegd bij ruim dertig bedrijven die in het verleden hadden laten blijken meer informatie te willen hebben over de vestigingsmogelijkheden in Brabant. Een advertentiecampagne van de provincie in een Amerikaans tijdschrift had vorig jaar ruim veertien honderd reacties opgeleverd. Ziekenfonds betaalt kosten niet

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9