Gemeente heeft echtpaar Krul gewoon vergeten Paos- Orgel-occasionshow te Lisse en Rijnsburg muziek sicking Als we uit huis moeten komen de kinderen niet Bewoners de Kooi hebben zelf schuld aan grote vervuiling ZATERDAG 14 APRIL 1979 LEIDEN Paasshow 12 en 13 april van 9-9 uur. 14 april van 9-5 uur Grandioze occasion-orgels tegen de laagste pri/zen Nieuw, demonstratiemodellen en lesorgels. Sterk afgepri/sd. 1 2 ORGELS En vele vele andere orgels welke wi| helaas niet allemaal in onze showroom kunnen plaatsen. ma£ in onze dichtbiigelegen magazi|nen Verkoop uitsluitend aan particulieren Telefonische opdrachten worden niet aangenome Op alle orgels 3 maanden onvoorwaardelijke Muz Sicking garantie 55 LEIDEN-"We hebben altijd een gewoon huishouden gehad", zegt de zeventigjarige Jan Krul. Wat later vertelt hij: "We heb ben acht kinderen, 46 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen. Vroeger had je meer grote gezinnen, hé", vult zijn vrouw aan. "Mijn verjaardag vie ren we altijd in de tuin. Dan zetten we de poort open, en dan komt de hele kluit". Het echtpaar Krul woont al dertig jaar in De Camp. Bij de echte Leidenaars beter bekend als de buurt achter de Rex. Daar heb ben ze een heel oud huisje in de smalle Vrouwenkerkstraat. Ze wonen er naar hun zin "Het is een moordhuisje". zegt moeder Krul. "Als je dan plotseling leest dat ze je huisje verkocht hebben dan schrik je wel even". Jan Krul heeft het allemaal zelf moeten uitzoeken. Niemand van de gemeente is hen komen ver tellen dat de vijf woninkjes in één van de oudste straatjes van Lei den. gerestaureerd worden en dat de bewoners eruit moeten. "De gemeente was ons gewoon verge ten", zegt Krul verbouwereerd. Het huisje van het echtpaar Krul grenst aan het bouwvallige Cae- ciliacomplex dat door de ge meente is verkocht aan het Rijk Het complex zal door het Rijk worden gerestaureerd waarna in de gebouwen het museum voor de geschiedenis van natuurwe tenschappen wordt gevestigd. De zogenaamde provenierswonin gen aan de Vrouwen kerkstraat zullen in het museum worden opgenomen. Het Caeciliacom- plex, waarin nu nog een aantal kunstenaars wonen, plus de wo ninkjes moeten in het midden van dit jaar leeg worden opgele verd aan de Rijksgebouwen- Verbaasd r Jan Krul: Ik ben altijd ogel geweest de jeugd van vandaag. Elke avond ga ik een glaasje bier drin ken in het Praethuys of in de Ma- repoort. Vroeger ging je naar het cafe om de ellende weg te drin ken, maar tegenwoordig ga je voor de gezelligheid. Ze noemen me allemaal ome Jan. En als ze dan wat te drinken halen zeggen ze: geef ome Jan ook wat. Ik ben vroeger zelf ook altijd royaal ge weest, maar ik kan het nou niet meer doen." Hij heeft 50 gulden zakgeld in de maand," zegt zijn vrouw. "En hij rookt nog ook." Vogel dus ik dacht ze zijn voor ons ook bezig. Maar dat was niet zo. Toen ben ik naar het stadhuis gegaan en heb ik aan de wethouder ge vraagd waar wij heen moeten. Die wethouder wist van niks", laat Krul er verbaasd op volgen. "Hij dacht eerst nog dat we ons huisje gekraakt hadden. Geluk kig is er deze week iemand van de gemeente komen kijken. Die heeft verteld dat we een ander huisje krijgen aangeboden". Waar ze hel liefst willen wonen? Het echtpaar Krul hoeft er niet lang over na te denken. Ze blijven het liefst in hun huisje in De Camp. Moeder Krul zegt: "We hebben twee kinderen in Austra lië. Volgend jaar, als wij vijftig jaar getrouwd zijn. dan komen die met de kleinkinderen over naar Nederland. Dat kost zoveel geld, dan kunnen ze een hotel niet meer betalen. Dus eten en slapen moeten ze hier bij ons. Dat doen we gewoon hutje bij mutje. Dat gaat allemaal best, ons huis is groot zat. Maar als we er uit moeten dan krij gen we een bejaardenwoninkje voor twee mensen. Dan kunnen de kinderen niet bij ons slapen. Ze hebben zelf zeven en twaalf kinderen dus een hotel is echt te duur. Als ze niet komen dan zie ik m'n kinderen misschien nooit meer". Moeder Krul kan haar tranen nauwelijks bedwingen. "Ik vind het hier zo fijn", zegt ze. "We hebben altijd in een groot huis gewoond. Dan kunnen ze ons nu toch niet in een klein hokje stoppen. "Op de Witte Sin gel wonen ook zoveel r leen in een groot huis, die hoeven er toch ook niet uit". Het echtpaar Krul heeft vijftig jaar lief en leed gedeeld. "Ik werkte vroeger bij een kruidenier op het Levendaal. Daar zijn we aan el kaar gekomen," vertelt moeder Krul. "Toen ik met hem liep was ik pas vijftien. Ik kwam uit een streng gereformeerd gezin dus het mocht niet, maar ik liet hem toch niet los. Later mocht hij wel binnenkomen, want ze dachten: dan kan er tenminste niets ge- beuren "Ik ben liefdeloos groot gebracht," zegt Jan Krul. "Toen ik onderweg was was het al geen blijde ver wachting en mijn moeder stierf toen ik 9 maanden was. Ik ben opgegroeid bij een tante en later in een weeshuis. We zijn ge trouwd in de Stadsgehoorzaal want het Stadhuis was afgebrand in 1929. Vroeger heb ik van alles gedaan," vertelt Jan Krul. "Ik ben boek binder geweest en we hebben verschillende winkeltjes gehad. Vroeger kon je van alles begin nen. Je hoefde nergens geen pa pieren voor te hebben. En je werd geholpen door het papenfonds uit Den Haag. Dat was een fonds tegen de woeker. Als je een win keltje wilde kreeg je geld om te beginnen. Daarna moest je na tuurlijk wel hard aanpakken. Ik heb nooit stilgezeten. Crisistijd Alleen in de crisisjaren, dat viel niet mee. Je kreeg maar 7'l-> gulden steun met vier kinderen. En daar ging ook nog twee gulden huur vanaf. In de oorlog hadden we ze ven kinderen. Toen gingen we met een kinderwagen naar een boer voor eten. Dan vroegen ze of je wat te ruilen had. en moest je je servies of je laatste stukje onder goed geven. Ik heb ook wel eens een rooie kool gestolen," bekent Krul. "Maar wat wil je als er zeven kinderen roepen ik heb honger. Nee, we hebben het nooit rijk ge had." Jan Krul vindt deze tijd zo slecht niet. "Ik mag graag omgaan met "Ik ben een vrije vogel," zegt Krul van zichzelf. "Als ik m'n leven over mocht doen zou ik het pre cies hetzelfde doen. Het is nu al leen beter dan vroeger. Er is geen armoe meer. De jeugd van nu praat meer met elkaar. Ik ben niet conservatief, hoor. Ik kan goed met deze jeugd meeleven, en ik ga er graag bijzitten. Alleen het Vrouwenhuis, daar komen wij niet in. Maar na afloop komen de vrouwen toch allemaal naar het Praethuys. Morgen ga ik metzo'n meisje naar de Haagse kleding- beurs. Daar hebben ze allemaal ouderwetse kleren. Dat vinden ze tegenwoordig leuk." Hij staat op en zegt: "Dit pak wat ik aan heb, kost maar vijf gulden. Spullen We hebben zoveel spullen," zegt moeder Krul. "Als ze ons maar niet zo'n klein huisje geven want ik kan er geen afstand van doen. Ik heb me boeltje al zolang. Ik hoop dat ze ons laten zitten tot volgend jaar wanneer we vijftig jaar getrouwd zijn. We wilden eerst de voorkamer nog opknap pen want de burgemeester komt natuurlijk. Daar zullen we nu maarniet meer aan beginnen. Jan Krul schudt z'n hoofd: "We zullen het maar afwachten." Als hij me even later uitlaat vraagt hij: "Ga je mee een biertje drinken. Het is hier om de hoek." JAN RIJSDAM LEIDEN - De bewoners van de Leidse wijk De Kooi zijn zelf voor een groot deel schuldig aan de grote vervuiling van hun woon omgeving. Daarnaast bestaat de indruk dat gemeentelijke instan ties de wijk hier en daar ver waarlozen. Deze conclusie trekken het wijk- comité en de clubhuizen in een gezamenlijk uitgegeven "zwart boek" over de vervuiling in De Kooi. Het zwartboek wordt woensdagavond tijdens een ver gadering van het buurtcomité aangeboden aan de gemeente. Het zwartboek is het resultaat van een onderzoek dat drie verte genwoordigers van het wijkco- mité en de buurthuizen geduren de enkele weken in de wijk hiel den. De samenstellers schrijven: „men wist waar men aan begon. Ook wist men dat de wijk aan het vervuilen was. Maar dat het hier en daar zó erg zou zijn, dat had men niet verwacht. Het onderzoek heeft uigewezen dat de vervuiling in het naoorlogse deel van De Kooi - de zogenaam de "Nieuwe Kooi" - het grootste is. "De vieze troep ligt vooral in de hallen, op de trappenhuizen en in de kelderruimtes." aldus het zwartboek. De samenstellers stellen vooral de bewoners ver antwoordelijk: "Ze gooien vaak hun rotzooi maar naar buiten." De samenstellers signaleren verdei dat ook gemeentelijke instanties, zoals de woningbouwverenigin gen - schuld treft. "Wekelijkse controle zou geen overbodige luxe zijn. Spoediger inhaken van de woningbouwverenigingen op klachten van mensen zou zeker een stuk verbeteren zijn," schnj- Overigens geven de samenstellers van het zwartboek zelf toe dat al vaker pogingen zijn ondernomen om de situatie te verbeteren: Paasvakantie De meeste Leidse buurt- en clubhuizen zijn deze week druk in touw geweest om de jeugd tijdens de paasvakan tie op een meer of minder zin volle wijze bezig te houden. Er zijn weer heel wat scharrel en batterijeitjes geverfd en ook het paaseierenzoeken was weer huizenhoog favoriet. Temidden van al die creatie ve sessies in de wijk viel mijn oog op één aankondiging in het wijkblaadje van de Stich ting Meerburg. Die meldde: "Bij een beetje goed weer doen we buiten het spel "ren je rot", dit wordt georganiseerd door rijschool Van Rooden". Ik vermoed dat de mensen achter de actie 'Stop de kinder moord' toch overwegende be zwaren hebben tegen een der gelijke opzet. Openbaarheid Een paar weken geleden praat te ik met u even bij over de openbaarheid. Ik constateer de dat het aantal gemeenten dat plannen nog geheel voor bereidt achter gesloten deuren of zaken terdege doorspreekt in achterzaaltjes van plaat selijke tapperijen snel aan het slinken is. Dat er toch nog lie den zijn die een dergelijke ontwikkeling met lede ogen aanzien, ontdekte ik deze week tijdens de vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland. Tot het illustere gezelschap be hoort hoofdingeland Van Eij- singabeter bekend als bur gemeester van Oegstgeest. Bij het voorstel om commissies voortaan in het openbaar te laten vergaderen verhief hij zijn stem. Van Eijsinga riep op om van het pad der dwa lingen terug te keren. Want volgens de burgervader is het allemaal niets gedaan met die openbaarheid. De ambtenaren die aanwezig zijn genieten geen enkele be scherming meer en er kan nooit meer gezellig onderling worden gebabbeld over aller hande zaken. Openbaarheid is volgens Van Eijsinga nut teloos omdat er toch niet vaak iemand komt. Er wordt er dan toch nog eens besloten verga derd dan zijn er altijd van die hinderlijke persmensen die dan toch willen weten wat er precies besproken is. Bovendien, zo sprak de alwe tende hoofdingeland .begrijpt de burger er toch niets van. Die denkt maar dat er al be slissingen worden genomen, terwijl de zaken alleen maar worden voorbereid. "Met de openbaarheid zijn we druk bezig de democratie de nek om te draaien", zo vertolkte hij zijn diepste gevoelens. Hoewel de vergadering van Rijnland niet behoort tot de meest progressieve die je je kunt voorstellen, kreeg Van Eijsinga bij zijn kruistocht tegen de openbaarheid wei nig steun. Zelf vreesde hij ook al een "roepende in de woes tijn" te zullen zijn. En dat was de enige zin in het betoog van de Oegstgeester biirgermees- ter die erop duidde dat niet alle ontwikkelingen in de maatschappij aan hem voor bij gegaan zijn. Die indruk wordt nog versterkt wanneer ik de gang van za ken rond de benoeming van Leidse PvdA-ers in gemeen telijke functies bezie. WD- eerste kamerlid Zoutendijk richt zich tot zijn partijgenoot minister Wiegel en vraagt om opheldering over de benoe mingen in Leiden. Wat doet nu de bewindsman? Hij laat geen ambtenaar opdraven, die als een Columbo of Der ringer er langs slinkse wegen achter moet komen of er in strijd met de regels gehandeld is. Nee, hij stuurt een brief aan het Leidse college van B en W, nota bene de partij die even tueel de fouten gemaakt zou kunnen hebben en vraagt om een toelichting op het gebeur de. B en W geven braaf de gevraag de antwoorden en sturen die terug met een doorslagje aan de provincie. En wat doet Wiegel vervolgensOf liever gezegd wat laat hij zijn amb tenaren doen? Hij neemt de gegeven antwoorden bijna letterlijk over en bedient de vragensteller met antwoor den die steevast beginnen met: Naar het gemeentebe stuur van Leiden ons mee deelde... Het zal allemaal wel in orde zijn, maar het nut er van ontgaat me. Het lijkt me voor de vragensteller even on bevredigend als iemand die in beroep gaat tegen een be sluit en merkt dat hij bij de zelfde instantie terecht komt die de aangevochten beslis sing genomen heeft. Gewoon ronddraaien in een cirkeltje. Brandweer Heeft u ook zo vaak het gevoel gewoon maar een nummer te zijn wanneer u met officiële instanties te maken krijgt. Mensen die u te woord staan blijven immers vaak de onbe kende mannen achter het lo ket. En de persoonlijke zaken die u aandraagt worden meestal ondergebracht in ge: nummerde dossiers al dan niet voorzien van ruitertjes in diverse kleuren. Een wat persoonlijker benade ring zou toch verre de voor keur verdienen. Bijvoorbeeld het stimuleren van het schouwburgbezoek. Zo is de trant van: ga eens een avond je gezellig op visitie in het theater van Hans van Dam. Of wanneer u een bekeuring ivegens te hard rijden krijgt: "Commissaris Van Voorden heeft voor u een bonnetje in petto". Blijkens een brandweerblad is de Leidse brandweercom mandant ing. J. Broekman al enige tijd op de persoonlijke toer bezig. Daarin vond ik tenminste deze advertentie: Gemeentewapen In het weekblad "Vrij Neder land" las ik onlangs dat er kritiek is op het nieuwe Leidse gemeentewapen. De leeuw, die in vroeger jaren zo levens echt stond afgebeeld op het vi sitekaartje van de gemeente wordt almaar g esty leer der Straks wordt het beest zo ab stract in beeld gebracht dat er nauwelijks meer een wapen in te herkennen valt. Toch ben ik benieuwd waar dat protest nu precies vandaan komt. Van een gewetensvolle heral dicus of iemand van morele herbewapening. Kamervragen Is het de minister bekend datHeeft de minister kennis genomen van....? U kent ze waarschijnlijk wel. Die geijkte termen die ka merleden gebruiken wanneer ze over bepaalde zaken ophel dering willen en daarover schriftelijke vragen stellen. Wie de Staatscourant wel eens leest weet dat het aantal ka merleden dat zich frequent bedient van deze informatie bron nogal omvangrijk is. De vraag duikt alleen op of het allemaal wel zo efficiënt is wat er gebeurt. Niet dat ik zou willen beweren dat het vragen naar de bekende iveg is, maar de indruk dat het in vele ge vallen toch een beetje achter de feiten aanhollen is, kan ik niet wegpoetsen. Broekman haalt u uit de brand. GarnizoenstacL Leiden is eeuwenlang met het militaire gebeuren verwezen geweest. Hadden we binnen de stadsmuren niet vele jaren een militaire kokschool die nationale bekendheid genoot? En was Leiden niet sinds mensenheugenis garnizoen- stad? Maar de tijden veran deren. In de Witte Poortka zerne is het commando "geef acht" al vele jaren verstomd. In het marinecomplex huizen al geruime tijd instellingen als Troef de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen en een sportschool. En sinds kort wordt er in de Morspoortka- zerne alleen nog maar "geoe fend" door de plaatselijke muziekverenigingen, die er hun repetitieruimten hebben. Ook de tijd dat we nog een kolonel buiten dienst in de gemeenteraad hadden ligt al achter ons. Deze week waren de slopers druk bezig om de gebouwen van de Doelenkazerne te slo pen. Of het allemaal nog niet genoeg is, verliezen we straks bovendien nog het Legermu seum, dat zolang onderdak had in het aloude Pesthuys. Langzaam maar zeker is Lei den een stad geworden waar pacifisten zich uitstekend thuis zullen voelen. L. GLIBBER.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3