c Verzet tien dagen te kijk in Katwijk 1933-19NU Materiaal wel eerst in commissie beoordeeld -I 5 J 5 5 ZATERDAG 14 APRIL 11179 EXTRA PAGINA 25 KATWIJK - De eensge zindheid onder de Neder landse verzetsorganisaties ("Samen bouwen aan een nieuwe toekomst") bleek $1 kort na de oorlog op een uiterst wankele basis te rusten. Een eerste duide lijke aanwijzing in die richting kwam aan het eind van de jaren veertig met als aanleiding de communistische staats greep in Tsjecho-Slowa- kije. De Nationaal Federatieve Raad Voormalig Verzet en de Nederlandse vereni ging van ex-Politieke Ge vangenen besloten naar aanleiding van het ge beurde de communisten uit hun gelederen te we ren. Dat feit betekende een eerste grote verbrok keling binnen het voor malig verzet. Het verval zette zich in de loop der ja ren voort. De droom van vlak na de oorlog om schouder aan schouder te strijden voor een eerlijk en rechtvaardig Nederland, was wreed verstoord. De grote verzetstentoonstel- ling die van 4 tot en met 15 mei a.s. in Katwijk gehou den gaat worden, moet echter aantonen dat de Nederlandse verzetsorga nisaties hun leven aan het beteren zijn. Een kentering die destijds al op gang is gekomen als gevolg van de ontwikke lingen rond de Drie van Breda en de affaire Men- ten en die zich nu ook moet manifesteren in een eerste gezamenlijke aan pak en opzet van een lan delijke verzetstentoon stelling. De organisatie er van berust bij de volksu niversiteit K O in Kat wijk, die tien dagen lang de beschikking heeft over het zalencomplex Tripo dia. a: In de kelder van een Amster dams grachtenhuis werd in 1963 in het kader van de ont groening een eerstejaarsstu dent bont en blauw getrapt en geslagen. De naam van dit door meerderejaars bedachte spel: "'Dachautje spelen". (Dachau was een berucht concentratiekamp waarin tienduizenden de dood heb ben gevonden). Oud-gevan genen van het concentratie kamp Sachsenhausen zagen in deze studentikoze verta ling vah oorlogsterreur aan leiding een tentoonstelling samen te stellen over onder drukking en verzet. Uit "Da chautje spelen" was immers gebleken dat veel jongeren slecht op de hoogte waren van het menselijk leed als gevolg van het nazi-regiem. De tentoonstelling beperkte zich aanvankelijk tot de pe riode 1933-1945 (opkomst en ondergang van het Derde Rijk) maar werd later aan zienlijk uitgebreid. Er is daarna ook materiaal in verwerkt over het na-oorlogse fascisme. Omdat de tentoon stelling een steeds grotere vorm aan ging nemen riepen oud-gevangenen van Sach senhausen (een concentratie kamp 30 kilometer van Ber lijn, uitgerust met volledige apparatuur voor mensenver nietiging zoals martelcellen, galg, crematoria en nek schotinrichting) halverwege de jaren zestig de stichting "We nemen het wéér niet" in het leven, die zich onder meer met dit soort manifestaties bezig is gaan houden. Er is veel materiaal beschikbaar gesteld voor Katwijk. Dat heeft ook gedaan de Natio nale Federatieve Raad Voor malig Verzet (NFR). Deze twee zijn de grootste toeleve ranciers. Het is de eerste keer dat ze samen onderdeel uit maken van een en dezelfde tentoonstelling. Dat heeft overigens nog wel wat voeten in aarde gehad. De gemeente Katwijk namelijk wilde al leen akkoord gaan als er in Tripodia voor het publiek een "neutrale verzetstentoon- stelling" te zien zou zijn. Uit het aangedragen materiaal zou dus geen duidelijke poli tieke stellingname te proeven mogen zijn'. Een voorberei dingscommissie, waarin naast de gemeente Katwijk en K O afgevaardigden van de NFR en de stichting "We ne men het wéér niet" zitting hadden, heeft daarom kri tisch geselecteerd. Concessies Beide toeleveranciers hebben concessies moeten doen. De beheerder van het tentoon stellingsmateriaal voor de NFR, de Amsterdamse oud verzetsstrijder en ex-gevan genen Wolden "Ons belang rijkste bezwaar tegen het ma teriaal van de stichting "We nemen het wéér niet" is dat het erg pro-oosteuropees ge richt is. Over het aandeel van het Russische leger bijvoor beeld in de bevrijdingsstrijd wordt erg hoog opgegeven, terwijl de invasie van de geal lieerden in Normandië in het tentoonstellingsmateriaal naar de achtergrond wordt gedrukt. Dat vonden wij een overtrokken voorstelling van zaken. En wilden daar per sé niet mee akkoord gaan. We hebben dus geëist dat dat Russische accent werd afge zwakt. Dat is ook gebeurd". "Aan de andere kant hebben ook wij wat concessies moe ten doen. De stichting was het bijvoorbeeld niet eens met onze wat ze dan noemden persoonsverheerlijking van koningin Wilhelmina en Churchill. Dus hebben we die laten vallen. Net zo goed als we materiaal hebben terug genomen waarin we nogal in hakken op het politieke sys teem zoals dat gangbaar is achter het IJzeren Gordijn. Het tentoonstellingsmate riaal dat de NFR in het archief heeft over de opstand in Tsje- choslowakije en in Hongarije hebben we zelfs niet eens van het nationaal socialisme en haar huidige verschij ningsvormen." Valt in acht onderdelen uiteen. Omdat 1979 ook het Jaar van het Kind is wordt er onder meer de tegenstelling visueel ge maakt tussen het vrijwel on bezorgde kinderleven zoals zich dal in Nederland afspeelt en de verschrikkingen die kinderen doormaken in lan den waar felle strijd gaande In ruime mate zullen bezoekers van de tentoonstelling gein- formeerd worden over hoe het er aan toeging in de talloze concentratiekampen. Naast het vele fotomateriaal en een verzameling gebruiksartike len (kampkleding e.d.) is er doorlopend een filmdocu mentaire te zien over het "to deslager Sachsenhausen". In dit kamp werden gedurende de laatste wereldoorlog 200.000 gevangenen binnen gebracht. "Arbeit macht frei" was de cynische spreuk bo ven de hoofdingang van dit kamp. Ongeveer 100.000 ge vangenen verloren er het le ven. Van de in totaal 4000 Ne derlanders die naar Sachsen hausen werden afgevoerd overleefden 1800 de oorlog niet. De film is vlak na de be vrijding vervaardigd in op dracht van de russische auto riteiten. Jodenvervolging Op de verzetstentoonstelling, die de naam "1933-19NU" kreeg, is ook het nodige terug te vinden over de jodenver- aangeboden omdat we toch wel wisten dat daar bezwaar tegen zou zijn." "Het is dus een kwestie van schipperen geweest. Het re sultaat is een neutrale ten toonstelling. Alhoewel dat natuurlijk ook een wijds be grip is. Uit een manifestatie als deze is de politiek nooit helemaal te weren. Wel kun nen de scherpe kanten er worden afgehaald. Dat is nu in Katwijk gebeurd," aldus Wolder. Grote lijnen In grote lijnen aangegeven pro beert de verzetstentoonstel ling een beeld te geven van de "opkomst, groei en gevolgen Aanvankelijk beperkte hel tentoonstellingsmateriaal zich tot de pe\ 1933-1945. Op diverse panelen wordt nu ook hel 'na-oorlogse fascism beeld gebracht. volging en het verzet, waarbij met name een toelichting wordt gegeven op het getto van Warschau en in eigen land de aanslagen op distri butiekantoren. Een authen tieke vervalsingscentrale is ten behoeve van de tentoon stelling afgestaan door het voormalig Zaans verzet en zal in Tripodia tijdelijk een plaatsje krijgen in een vitrine. Van het verzet in Nederland kunnen bezoekers van de ten toonstelling kennis nemen via een dia-"show". Zoals gezegd, de tentoonstel ling richt zich niet alleen op de periode 1933-1945. Aan de hand van talloze kranten en tijdschriften van na die tijd, probeert men een indruk te geven van hedendaags fas cisme. Om de manifestatie een lokaal tintje te geven heeft het Ge nootschap Oud Katwijk op zich genomen een overzicht samen te stellen van Katwijk in bezettingstijd. Er zullen vooral veel foto's worden ge toond. Bijvoorbeeld van de grote evacuatie in 1943. Toen moesten er in Katwijk 600 woningen tegen de vlakte om er een betonnen verdedi gingswerk (Atlantikwal) te kunnen aanleggen. Een ge volg daarvan was dat 5000 in woners van het vissersdorp elders in het land onderdak moesten worden gebracht. Er zullen ook de nodige foto's bij zitten over de bunkerbouw in de duinen en het verzet, met name de overval op het raadhuis. Het genootschap heeft enkele illegale bla den afgestaan die in oorlogs tijd in Katwijk de ronde heb ben gedaan. Kunst strijdster Truus Menger heeft vervaardigd en nog steeds vervaardigt beelden oorlog en fascisme uit. Van haar artis tiek werk, dat zijn weg vindt over de gehele wereld, zal ook het een en ander in Tripodia te zien zijn. Naar Katwijk wordt ook gehaald de origi nele (3 meter hoge) gipsaf druk van het monument "Man voor vuurpeloton", des tijds vervaardigd door de Amsterdamse beeldend kun stenaar Frits Sieger. Het bronzen beeld staat op het terrein van het voormalige kamp Amersfoort, op de plek waar veel gevangenen zijn ge fusilleerd. Gedurende de tentoonstelling, waar ook andere verzetsorga nisaties materiaal voor heb ben ingezonden zal een groep van ongeveer 25 oude ver zetsstrijders (bij toerbeurt) aanwezig zijn om met bezoe kers te praten over het in Tri podia samengebrachte mate riaal. De organisatie vindt dat gesprekken met direct be trokkenen een bijdrage kun nen leveren tot "een verant woorde óordeelsvorming". "Het is een realiteit", zeggen de samenstellers van de ma nifestatie, "dat het fascisme heen weer de kop opsteekt. De informatie die wij in Kat wijk aandragen kan dienen als anti-stof tegen een ge vaarlijke maatschappelijke ontwikkeling". Een dag voordat de voorzitter van het Centraal Orgaan Voormalig Verzet en Slacht offers, J. Teengs Gerritsen, de tentoonstelling opent, wordt op de tv het laatste deel van Holocaust uitgezonden, de Amerikaanse verfilming en interpretatie van nazi-ter- reur. Holocaust heeft in Duitsland al het nodige stof doen opwaaien. De verwach ting is dat de film ook in Ne derland veel emoties zal op wekken, met name onder oud-verzetsstrijders én ex- gevangenen. De inhoud van de film zal op de tentoonstelling "bespreek baar worden gemaakt". In welke vorm is nog niet be kend. Dat hangt af van hoe de reacties zijn. Overigens wordt er rekening mee ge houden dat het historisch ma teriaal dat in Katwijk te zien zal zijn sommige bezoekers dusdanig zal aangrijpen dat medische hulp noodzakelijk is. Daarom zullen er steeds mensen van de GGD binnen handbereik zijn. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, kan in elk ge val rekenen op een grote be langstelling van de zijde van scholen uit Katwijk en wijde omtrek. Op een kortgeleden gehouden voorlichtingsbij eenkomst. waar het onder wijzend personeel alvast ken nis kon nemen van wat fo to's en films, waren zo'n zestig leraren van de partij. Er heb ben zich al veel scholen aan gemeld. Zoals de zaken er nu voorstaan kan gedurende de 10 dagen durende manifesta tie (op zondag zal Tripodia ge sloten zijn) al gerekend wor den op gemiddeld 25 leerlin gen per uur. Jeugd "1933-19NU" richt zich met name op de jeugd. Vandaar ook dat het een wens van de deelnemende verzetsorgani satie was de jongeren uit Katwijk bij de tentoonstelling te betrekken. Daarom is er destijds een brief uitgegaan aan alle jeugdverenigingen en -sociëteiten om de interesse te polsen. De verzetsstrijders zelf stelden zich er van voor dat de Katwijkse jeugd wat uurpeloton". Het bronzen origineel staat op defusilladeplaats van het voormalige ter hoge gipsafdruk ervan krijgt een plaatsje in Tripoclia. hand- en spandiensten zou verrichten bij het druk ken en verspreiden van de aanplakbiljetten en het verrichten van wat. kleine karweitjes tijdens de ten- toonstellingsdagen, maar ook een aandeel zou leveren m het opvangen van jeugdige bezoekers. Tot teleurstelling van de orga nisatie echter is er geen en kele positieve reactie op het rondschrijven binnen geko men. De voorzitter van de Leidse volksuniversiteit K O afdeling Katwijk, Herman Zantinge, noemt het "een klein hiaatje in de organisa tie" maar hij is er wel van ge schrokken. "Van het jonge rencentrum Mallegat". zegt hij", heb ik een keurige brief terug gekregen waarin staat dat men principieel niet ach ter de opzet van de tentoon stelling staat en dat men daar om ook niet aan ons verzoek kan voldoen. Zo'n standpunt respecteer ik. Daar heb ik geen moeite mee. Maar ik heb ook een schrijven ontvangen van de gezamenlijke christe lijke jeugdsociëteiten en de houd daarvan heeft mij aan het schrikken gemaakt. 'Over wat er in die brief staat wil ik nu nog geen mededelingen doen. Maar zo'n reactie had ik in elk geval nooit verwacht. Het valt mij van de Katwijkse jeugd zwaar tegen. Ze zeggen nee tegen mensen die stuk voor stuk in de oorlog hebben geleden en met de laatste krachten die ze hebben zich inzetten voor dit soort tentoonstellingen. En het enige wat ze vragen is hulp van wat jongeren. Jonge mensen, aan wie zij in de na bije toekomst de fekkel van dit werk willen overdragen. Het moet wel erg teleurstel lend voor ze geweest'zijn dat er niemand op de oproep heeft gereageerd." "Ik hoop nu maar dat de ten toonstelling zo aanslaat dat er na afloop jongeren zullen zijn die zeggen, ik heb wat gemist door me niet aan te melden. Omdat er zo negatief door de jeugd is gereageerd is het wel licht juist goed dat de ten toonstelling in Katwijk is neergestreken".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25