John Massis noemt zich keizer der krachtpatsers Vlaming gaat met tanden heli kopter in bedwang houden Televisie heeft gans de show ineen doen stuiken' ZATERDAG 14 APRIL 1979 EXTRA PAGINA 21 OOSTAKKER - John Mas- sis uit het Vlaamse Oos takker is de man met de sterkste tanden ter wereld. Dat vermeldt het Guiness recordboek en dat maakt de Belgische krachtpatser regelmatig duidelijk. Waar de decadente westerse we reld tobt met ruïneuze ge bitten en steeds meer zijn toevlucht moet nemen tot al of niet klapperende pro theses, gebruikt deze man uit het land van Lambiek zijn opvallende rij tanden voor het optillen van, bij voorbeeld, 233 kg aan ge wichten - een absoluut re cord der tandatleten. Of hij trekt er een treinstel van 126 ton mee over de rails. Of hij houdt er een vlieg tuig mee in bedwang. Om nog eens de superkracht van zijn eetgerei en van zijn totale bo dy te bewijzen houdt hij dezer dagen in de Verenigde Staten in het Olympisch Stadion van Los Angeles een tweepersoonsheli kopter in bedwang. Als een vlieg aan een touwtje zal John Massis de wentelwiek in de lucht tot een machteloos vlieg-tuig degrade ren. Een dusdanig riskante zaak eigenlijk (voor de bemanning van de helikopter dan), dat het uit voeren van deze stunt in Europa niet was toegestaan aan de Belg. Zelfs niet in de staat New York. Californië heeft er geen ernstige Alleseter bezwaren tegen dat Massis even tueel te veel kracht zet met zijn tanden. Voor de Belg zelf is het een experi ment. Hij heeft nog nooit een wentelwiek bedwongen. Maar hij is tevoren zeker van het welsla gen. „Dat kan en mag geen probleem opleveren. Mijn tanden en ik zelf kunnen dit karwei ge makkelijk aan". De tandheel kundige specialisten van de uni versiteit van Leuven zullen het met deze uitspraak eens kunnen zijn. Zij bestuderen momenteel het uitzonderlijke gebit van de Vlaming en kwamen na een eer ste inspectie in 's mans mond tot de conclusie, dat ze nog nooit zo'n fraai gevormd en stevig stel tan den en kiezen hadden gezien. Tweekamp Het vijftien centimeter van de grond tillen van 233 kg op de ge denkwaardige 19e maart 1977 in het Franse Evry is de meest vol doening schenkende prestatie van Massis geweest. Daar reken de hij definitief af met de sprookjes van landgenoot Joost van Dendermonde, die de wereld meende te moeten meedelen dat hij en niemand anders eigenaar van de sterkste tanden ter wereld was. In een daverende tweekamp in een tot de nok gevulde zaal zet te John Massis de zaken even recht. Toen Joost van Dender monde 232 kg en 960 gram één centimeter van de vloer had ge tild. vond Massis het genoeg. Hij bracht het gewicht op 233 kg en trok dit zware vrachtje vijftien centimeter omhoog. Van Den dermonde klapte mentaal in el kaar, verdween met stille trom uit Evry en van de man is sindsdien op het vlak der krachtpatserij niets m „Kijk", zegt Massis (geboortenaam Wilfried Oscar Morbée), „treinen en bussen voorttrekken, motors, speedboten en vliegtuigen te genhouden is natuurlijk specta culairder voor het publiek. Daar komen ze naar kijken. Maar die 233 kg, dat is helemaal voor mij. De zaak is dat je je maat weet. Je mag nooit te ver gaan. Als je uit eindelijk weet watje kan is het te laat. Als je tanden doorslaan is het afgelopen. Mijn stelregel is De Belg (1 meter 78, honderd kilo) kijkt dan ook met een lichtelijk bestraffende blik naar zijn Franse collega Mangctout (mijnheer Al leseter), die tijdens ons gesprek in het gastvrije huis in Oostakker wat om ons heen scharrelt. John Massis helpt Mangetout enigs zins met diens public relations. „Daar heeft hij geen kaas van ge geten. De meeste artiesten trou wens kunnen hun eigen belangen niet verdedigen. Zij zijn dan overgeleverd aan die wel veel geld vragende, maar vaak niets kunnende publiciteitsagentjes. Ik help deze man een beetje. Hij verdient zijn centen door van al les op te eten. Nou, die maakt het niet lang. Ik sta al verbaasd dat hij er nog is". De heer Mangetout grinnikt een beetje. Even later staan we in de tuin met deze wonderlijke smik kelaar. Tussen het verorberen van een scheermesje en het op peuzelen van een glas, waaruit hij eerder water dronk om alles door te spoelen, meldt hij ons dat de kwaliteit van de Canadese fietsen zo goed is. Het behappen van een Frans sportfietsje gaat hem beter af dan het kauwen op een dege lijke Canadese velo. Het wordt een kleine show in de tuin van Massis ten gerieve van een filmer, die een paar minuten komt op nemen. Een show dan van Man getout, die moeder Massis weet te bewegen een bord uit de porse leinkast te halen. Massis neemt dat tussen zijn sterke tanden. Mangetout hangt er aan en begint tenslotte appetijtelijk aan het bord te knabbelen. Vervolgens duikt deze heer Allese ter in een tas met gereedschap en haalt er een waterpomptang uit. Wat nu? Hij probeert allereerst Massis te bewegen - als sterkste man ter wereld - hem zo hard mogelijk in de arm te knijpen met die tang. Er staan al heel wat oude sporen van dit soort geweld in het vel van Mangetout getekend. Massis weigert. De Belgische krachtpatser mom pelt: „Ik mag dan sterk zijn, maar ik kan geen vlieg kwaad doen, laat staan een mens". Moeder Massis, die slechts even treurde om het verlies van een etensbord, Voor het tegenhouden beaamt dat knikkend. Mangetout doet nog een poging om mij dan zover te krijgen om hem eens fiks aan de arm te mishandelen (hij wil zijn pijnbeheersing tonen), maar ook ik houd niet van dit soort pijnlijke grappen. Teleur gesteld bergt hij de waterpomp tang op en neemt nog een hap glas. Massis: „Dit is eigenlijk te gek. Die man leeft geen half jaar meer als hij zo door gaat. Maar ja, hij moet het zelf maar weten. In Amerika is hij razend populair. Hij wil nu een vliegtuig opeten. Hij ljever dan ik". Kunstvoorwerpen Hercules - dat is zijn koosnaam - John Massis is bepaald geen domme krachtpatser. Hij is trots op zijn lijf („Kijk eens, geen bui- kie, zie je die atletische driehoek van mijn borstkas?") maar even zeer op zijn andere kwaliteiten en bezigheden. De bewijzen draagt hij aan. Nadat hij even een trofee heeft laten zien met het opschrift „aan de keizer der krachtpatsers John Massis" (gekregen van zijn leerling Vincent Romano) draagt hij een ijzerplastiek aan. „Tja, ik maak ook kunstvoorwerpen. De ze is bestemd voor een invalide. Die had ik aan hem beloofd". De Belg, die uiteraard niet alleen sterk is met zijn tanden, maar ook met zijn armen, buigt de zware ijzerbanden om tot artistieke za ken. Tweemaal al heeft hij geëx poseerd in een galerie, in Frank rijk en België. Kunstredacteur Willem Enzink van dagblad De Stem uit Breda: „Massis' ijzers- culptures doen me denken aan in ijzer geschreven arabesken. Hij heeft gevoel voor schoonheid van ijzer en de buigingen daar- De 39-jarige John Massis, die de woonkamer van het ouderlijk huis in Oostakker compleet in beslag heeft genomen met al zijn paperassen, brieven, foto's, plak boeken, souvenirs, eretekens, blijkt ook een fervente verzame laar te zijn. „Ik bewaar alles wat ik tegenkom". Dat bracht hem op het idee om een boek te gaan ma ken met adressen van verzame laars, waar ook ter wereld. Het gaat hem vooral om personen of clubs, die iets - wat dan ook - ver zamelen. Ze kunnen contact met hem opnemen (zijn adres: Groen- De film Superman is nu in. Het is helemaal niks. Een opgeblazen kikker. Ze hebben er een miljard frank ingestopt. Belachelijk. Ik ben de echte superman. Ik speel de dat tien jaar geleden al in Italië in het circus Moira Orfei. Ik houd vier vliegtuigen tegen, één met mijn tanden, twee met mijn ar men en één met mijn middel. Vliegtuigen met motoren van 2000 toeren. Ik doe dat in het echt". Grauwe brij Uitstervend ras Wat Massis dwars zit en ook zor gen baart, is dat de echte show gaat verdwijnen. Het ras van de variété-artiesten sterft uit. De Vlaming valt uit naar de tv: „De televisie is de grootste boosdoe ner. Die heeft gans de show ineen doen stuiken. Een artiest, die ja renlang getraind heeft voor zijn nummer voert die één keer uit op de tv en vliegt er dan uit. Zangers worden aan de lopende band ver sleten. Als het al echte zangers zijn. Mensen als Willem Duys zijn slechts profiteurs". „Er moet een herwaardering ko men van de visuele showwereld. Neem nou die discobars van te genwoordig. Er zijn geen orkes ten meer, geen bands. De disc- jockey komt met een stapeltje platen onder zijn arm de studio binnen en is dan de vedette of tenminste meent dat te zijn. En wat kan hij zelf? Niets. Alleen maar lullen, versta-de? Bluf. Zij, die jaren trainen, dat zijn de ve detten. Niet een Travolta. Wat kan die nou eigenlijk? De film Grease. Een misbaksel. Veel din gen gejat uit de West Side Story. heel uur met van alles. Specta culaire zaken. Nagels plooien (spijkers buigen), ijzer buigen, een motor of een formule V-wa gen tegenhouden (ik heb zo'n wagen gekocht voor mijn shows), gewichten optillen met mijn tan den". De Vlaamse krachtpatser gooit zijn kijk op de maatschappij van tegenwoordig steeds door het ge sprek heen. Zoals: „De fysische capaciteiten van de mens in het Westen verdwijnen. Begrijp me goed: bij een getraind lichaam hoort een gezonde kop. De jeugd camoufleert dat met schreeuwen. Houdt zich met onbenulligheden bezig. Als je ze een duw geeft vallen ze om. Ze grijpen naar drugs om uit de verveling te ko- Op de fiets Zelf liet Johan Massis geen mi nuut ongebruikt in zijn jeugd. Als vijftienjarig joch trok hij op een oud fietsje langs de Vlaamse ca fe's achterop een valies met spij kers en stukken ijzer. Hij liet fo to's van zichzelf maken en noem de zich de jongste ijzerkoning. Tien franks kreeg hij voor zijn eerste voorstellingen. In 1954 was het bedrag van zijn verdiensten al opgelopen tot 1000 franks per dag. Af en toe werd hij buitenge- gooid, omdat hij bijvoorbeeld de stop uit de jukebox trok en de aandacht vroeg. Het kunste- verloochende zich niet. „Jullie in Nederland relativeren te veel. Jullie relativeren alles stuk, weg. Zo hou je niks buiten issigs over. Zo wordt alles een grauwe, vale brij. Dan is er niets meer aan het leven. Ik was laatst in de buurt van Amsterdam voor een show. De jongeren daar be gonnen te blazen (te fluiten, HR). Ik stopte en zei: wat kunnen jullie zelf? Kom eens hier en til die ge wichten op. Of buig dat ijzer eens met je handen. Of trek die nagel, die spijker, eens met je tanden uit die balk. Dan zitten ze met hun mond vol tanden. Stotteren wat. Ze kunnen niks meer. Zitten maar thuis niks te doen. Ze heb ben stom vervelend werk. Ik zou die gasten kunnen uitlachen om hun werk aan de lopende band. Frees draaien kan ik. Ik heb een diploma als elektrotechnieker. Maar zij, kunnen zij 233 kg optil len? Als er een beatspektakel is dan worden jullie bedonderd, heb ik ze gezegd. Er is een groot applaus voor lui die je voor de gek staan te houden. Je klapt voor muziekbandjes, niet voor arties ten. Die lui staan alleen maar te playbacken. Maar een eigen vo lume hebben ze niet. Evenmin dat orkest, dat je hoort van het muziekbandje". „Met de circussen is het al net zo. Die zijn eigenlijk nu alleen nog maar vodden en benen. Een fa milie moet vijf nummers doen in de voorstelling. Je ziet altijd de zelfde gezichten. Weet je dat een circus als Billy Smart, dat je met Kerstmis altijd op tv ziet, hele maal niet meer bestaat. Er wor den artiesten voor één keer bij el kaar gehaald. Zo gaat dat tegen woordig. Gelukkig heb ik zelf werk genoeg. Ik doe zo'n 150 op tredens per jaar. Dan vul ik een Vader en grootvader konden ook al de merkwaardig ste toeren uithalen met tanden en armen. Zijn vader presteerde het om veertien stoelen tegelijk met zijn tanden op te tillen. Vader Massis - nu een vriendelijke, kleine aow'er - wilde onmiddel lijk even uitleggen hoe hij dat in het verre verleden fikste. Statuettes John Massis trainde en trainde. Hij begon mensen op te tillen met zijn tanden, spijkers uit balken te rukken met zijn gebit. Hij be landde in een Zweeds variétége zelschap, dat soms 20 voorstel lingen per dag gaf. Er gebeurde daar van alles. De meeste aan dacht trokken er natuurlijk de „statuettes": stripteaseuses, die wel volslagen bloot mochten zijn, maar zich niet bewegen. Met fa kirs, goochelaars, statuettes en vuurvreters reisde Massis tot diep in het noordpoolgebied, waar men soms optrad voor 2000 Eskimo's, die van heinde en verre naar de show kwamen kij ken. De Belg verhuisde na drie jaar naar Italië. Naar het circus Moira Orfei. De tijd van de gevechten tegen motoren, auto's, vliegtui gen enz. was aangebroken. In het Franse circus Arnar werden de prestaties weer opgevoerd. „Je kan niet ineens 233 kg optillen of vier vliegtuigen tegenhouden. Daar groei je naar toe. Dat gaat stap voor stap. Als je dan einde lijk bekend bent, dan wil ieder een wel van je profiteren. Daar moetje voor oppassen. Zo heb ik nu een rechtszaak lopen over een advertentie van Campari in de Panorama. Daar wordt geadver teerd met een vent, die een loko- motief vdorttrekt. Het is een re gelrechte over-tekening van een posefoto van mij, toen ik op 19 oktober 1976 een trein vooruit trok in België. Een trein van 121 ton. Kijk en dat pik ik niet". Over treinen gesproken: in Stockholm sleurde Massis vorig jaar een treinstel van zestig meter lang drie meter van zijn plaats. Allemaal met zijn tanden. Zijn nieuwste stunt (na de bedwin ging van de helikopter): „Ik hoop nog eens een vliegtuig, een auto, een motor en een speedboat te gelijk tegen te houden. Dan ben ik baas over alle vervoermidde len die er zijn". Met zijn tanden verdiende Massis een plaatsje in het Guiness recordboek.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21