LEIDSCH DAGBLAD Toeristenstroom groter dan verwacht Wilt u een Reym-woning kopen? Pieker dan niet over de verkoop van uw eigen huis. Reym koopt het van u! vandaag 'Zelfs geen suikerklontje met de Pasen' voor directeur Lente isl Willem Duys stopt V Zuidafrikanen uit VS gezet Morgen een buitje, maandag weer zon 1een 2® paasdag geopend! Franse Douane staakt ZATERDAG 14 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35833 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het kon voor vandaag nauwelijks beter: grotendeels zonnig met temperaturen die opliepen tot tegen de twintig graden. In het zuiden zelfs nog iets warmer. Mogelijk wellicht tot de 22 graden die gisteren al in Midden Frankrijk werden gemeten. Alleen in de buurt van de Wadden en in de kop van Noord-Holland bleef het wat koeler. Helaas zien de weerprofeten voor vanavond en morgen wat wolkjes aan deze zonnige hemel verschijnen. Zuidelijke wind brengt na melijk een storing naar onze buurt en dat betekent dat we af en toe ook de regenjas nodig zullen hebben. De warme luchtdie ons vandaag koestert, wordt daarmee op de vlucht gejaagd. Maar de zon keert terug. Waarschijnlijk maan dag al. Alleen blijft de temperatuur wat lager. Maar ook veertien tot zestien graden is (zeker als de zon van de partij is) voor midden april niet al te beroerd. Volgens onze weerkundige medewerker zijn we niet de enigen die van wat beter genieten. Ook elders in West- en Midden-Europa straalt de zon. Het is er zelfs beter dan in het zogenaamde zonnige zuiden. HILVERSUM (ANP) - Willem Duys stopt binnenkort met het televisiepro gramma "Voor de Vuist Weg". Hij heeft dat zelf gisteravond bekend gemaakt tijdens de directe uitzending van dit programma vanuit thea ter 't Spant in Bussum. Op vrijdag 11 mei zal Willem Duys, voor de laatste maal met "de Vuist" op het scherm komen. Hij heeft dit program ma dan ruim zestien jaar gebracht. Het initiatief tot dit einde van een programma, dat bijna altijd hoge kijk- en waarderingscijfers heeft ge kregen, is van Duys zelf uitgegaan. AVRO-directeur Siebe van der Zee was donderdag al op de hoogte gesteld. Duys zei hem een poosje afstand te willen nemen van het medium televisie maar wel plannen te hebben om in de toekomst met een muziekprogramma op de buis terug te keren. Intussen zal Willem Duys wel zijn wekelijkse AVRO-radioprogramma "muziek Mozaiek" blijven verzorgen. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De late Pasen en het mooie paasweer hebben gezorgd voor een onverwacht grote toeloop van buitenlanders naar de Nederlandse kust. Veel kustplaat sen zitten stampvol en konden gisteravond al geen nieu we gasten meer verwerken. Ook de hotels en pensions in de grote steden hebben vrijwel alle plaatsen volgeboekt. Alleen in de erg dure hotels waren gisteren nog bedden vrij. Het Nationaal Bureau voor Toe risme had gisteravond de indruk dat er heel wat meer buitenlan ders al in Nederland waren dan vorig jaar, toen we 700.000 toeris ten uit de omringende landen te verwerken kregen. Het zal de vraag zijn of het recordbezoek van 1976 - 1,1 miljoen buitenlan ders - deze Pasen verbeterd zal worden maar de vérwachtingen zijn dat het bezoekersaantal een heel eind in die richting zal gaan. „Het mag ook wel weer eens een keer meevallen wat het bezoek van buitenlandse toeristen be treft. De afgelopen jaren waren niet zo erg florissant. Het toeris me kan dan ook best een stimu lans gebruiken. Dit betekent in elk geval zo een mooi begin van het zomerseizoen", aldus pers chef Derk Redeker van het Na tionaal Bureau voor Toerisme in Den Haag. De paasdrukte kwam vrijdagmor gen al vroeg op gang. Sinds vijf uur 's morgens kwamen er alleen al aan de grenspost Bergh-Auto- weg zo'n 1500 tot 2000 Duitse au to's per uur Nederland binnen. Om half tien 's morgens stond er bij de grenspost een file van tien kilometer aan Duitse kant. van ruim zeven kilometer te wach ten om Nederland binnen te ko men. Ook bij Bocholt stond een file voor de grenspost. Na twee uur gistermiddag daalde de drukte aan de grenspost Bergh-Autoweg tot ongeveer 900 per uur. Dat was altijd nog het dubbele van een normale werk dag. Op de Nederlandse wegen konden de vakantiegangers ove rigens vrij goed doorrijden. Er w^ren nergens abnormaal grote files te bespeuren. De Verkeers- centrale van de Rijkspolitie in Driebergen verwachtte voor vandaag geen bijzondere drukte vanwege buitenlands bezoek. Tweede Paasdag zal het hoogst waarschijnlijk wel erg druk wor den op de wegen. Niet alleen gaan dan de buitenlandse toeristen naar huis terug, maar dinsdag beginnen ook weer de meeste Nederlandse scholen zodat ook veel gezinnen vermoedelijk maandagavond van hun paas vakantie naar huis terug zullen gaan. HAARLEMMERMEER-Twintig Duitse toeristen die op weg waren van Hamburg naar Noordwijk zijÜ gisteravond gewond geraakt bij een busongeluk op de grens van de gemeenten Haarlemmer meer en Aalsmeer. Het ongeluk gebeurde toen de autobus met in totaal 43 passagiers tegen de ge opende Aalsmeerderbrug opreed en vervolgens anderhalve meter naar beneden stortte. Wegens een defect aan de brug was het brug dek omhoog zonder dat de ver keerslichten waren ingschakeld. Ook de slagbomen waren niet ge sloten. Een passagier is ernstig gewond. Vijf anderen hebben zich inmiddels weer bij de groep in Noordwijk kunnen voegen. Apeldoorn, Europaweg 170. q m. Vrijdagavond, meubelkoopavond Sp*clallaten Inteer WASHINGTON (AP) - De Verenigde Staten hebben gisteren twee Zuidafri- kaanse militaire attache's uitgewezen nadat Zuid- Afrika een dag tevoren drie Amerikaanse zaak gelastigden had verklaard tot ongewenste personen Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Later een bui Vandaag nog zonnig en met middag- temperaturen tegen de 20 graden, tegen de avond en morgen mogelijk een bui. Matige wind uit zuidoost tot noordoost. ZONDAG Zon op 06.45 uur, zon onder 20.36. Maan op 23.55 uur, maan onder 08.34. Hoogwater te Katwijk 5.57 uur en 18.16 uur. Laag water te Katwijk 1.52 uur en 14.16 uur. MAANDAG Zon op 06.43 uur, zon onder 20.38 uur. Maan op maan onder 9.12 uur. Hoog water te Katwijk 6.31 uur en 18.53 uur. Laag water te Katwijk 2.23 uur en Nationaal Comité KoninginJuliana 70 jaar N Stort uw bijdrage voor het verjaardagsgeschenk aan de koningin op ~7 postgironr.41979 70 of op uw bank op het speciale rek.nr 7919 t.n.v. het Nationaal Comité. U hebt een eigen huis. Maar u en uw gezin dromen van een groter, mooier huis: Een Reym-woning. Waar en wanneer vindt u een koper voor uw huis? Hoe regelt u de financiering? De brochure "Het Reym-koopt-uw-huis-plan in de praktijk" geeft antwoord op uw vragen. Aanvragen bij: Makelaarskantoor Rijnland B.V., Veurseweg 143,2251AB Voorschoten. Telefoon 01717-7940. Projekten te Gouda, Pijnacker, Veenendaal en Voorschoten. naar aanleiding van een spionagecomplot. Een woordvoerder van het ministe rie - die de uitwijzing bekend maakte gaf geen commentaar op de Zuidafrikaanse beschuldigin gen dat de Verenigde Staten de Zuidafrikaanse soevereiniteit hebben geschonden door lucht foto's te nemen van "zeer gehei me gebieden" in Zuid Afrika. Hij verklaarde wel dat de Verenigde Staten er niet aan denken om de Zuidafrikaanse regering de ge vraagde verontschuldigingen voor het beweerde spionage-in- cident aan te bieden. "Ik kan u verzekeren dat er geen sprake is van verontschuldigingen voor het beweerde spionage-incident aan te bieden. "Ik kan u verzeke ren dat er geen sprake is van ver ontschuldigingen", aldus de woordvoerder, die hieraan toe voegde: "Wij zijn niet van mening dat wij redenen hebben om deze aan te bieden.,' De Zuidafrikaan se diploma's hebben een week om Amerika te verlaten. De Zuidafrikaanse regering heeft inmiddels een fel protest inge diend bij het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken te gen de uitwijzing. Zuid-Afrika beschouwt die uitwijzing als een wraakmaatregel, omdat Was hington geen misdragingen van de diplomaten kan aanvoeren die de uitwijzing rechtvaardigen. In Amerikaanse regeringskringen is men echter bezorgd dat Preto ria bezig zou kunnen zijn met het torpederen van de Westerse po gingen om overeenstemming te bereiken over een onafhanke lijkheidsregeling voor Namibië. Vandaar dat z.g. spionageschan- daal. Volgens een hoge functionaris wa ren de Zuidafrikaanse autoritei ten op de hoogte van de foto uitrusting aan het boord van het tweemotorige vliegtuigje dat door Amerikaanse diplomaten in Zuid-Afrika is gebruikt. "Ze wis ten verdomd goed wat er aan de hand was. Wij wijzen categorisch van de hand dat er iets niet zou deugen zei hij. Deze zegsman vertelde dat ook hooggeplaatste Zuidafrikanen in het vliegtuigje hebben gevlogen. Een week geleden was er een in braak gepleegd in het vliegtuigje. De camera en de film, waarover de Zuidafrikaanse autoriteiten zeggen te besehikKen, zijn er waarschijnlijk toen uitgehaald, meende hij. John Massis uit het Vlaamse Oostakker is de man met de sterkste tanden ter wereld. Hij staat dus ook in het Gui- ness Book of Records. PAGINA 21 De eerste landelijke verzets- tentoonstelling heeft plaats in Katwijk. Het materiaal daarvoor werd eerst aan een grondig onderzoek ontwor pen. PAGINA 25 Zambia gemobiliseerd na inval Rhodesië PAGINA 11 Rotterdamse haven plat PAGINA 9 Harm Wiersma toch weer favoriet voor damtitel. PAGINA 13 Gerard Rond troef in 500 cc klasse PAGINA 15 40 PAGINA'S REKKEM (België) (AP) - Fran se douanebeambten zijn gis teren bij de Belgisch-Franse grensovergang Rekkem een stiptheidsactie begonnen, waardoor aan Belgische zijde van de grens rond het midda guur een file van meer dan drie kilometer ontstond. De douaniers hielden alle voer tuigen aan, controleerden alle papieren en doorzochten ie dere auto. Rekkem ligt aan de e-3 tussen Gent en het Franse Lille. On der de wachtenden in de file waren veel Nederlanders die het paasweekeinde in Frank rijk willen doorbrengen. In Parijs blijven de musea en monumenten met Pasen ge sloten, wegens een staking van de suppoosten. Het Lou vre en Versaille zullen dicht blijven, zo heeft de vakbond CGT verklaard. Ook de Notre Dame, de Are de Triomphe en talrijke andere bezienswaar digheden zullen voor het publiek gesloten zijn. De staking duurt tot zeventien april. GRONINGEN (GPD) - Directeur Huizing van het gelijknamige galvaniseerbedrijf in Nieuw-Ro- den zal zich de paasdagen nog lang heugen. Terwijl in veel ge zinnen de dis het een en ander te bieden heeft, zit hij zich samen met zijn buurman en sympathi sant M. Bronkhorst, te verbijten in een caravan voor het huis in Borger van de heer L. Kinds, voorzitter van het zuiveringschap Drente. Het duo is in hongersta king tegen de milieubelasting die het bedrijf aan dat zuivering schap moet betalen. Sinds donderdagmorgen hebben de stakers niets gegeten, tot grote bezorgdheid van hun echtgeno tes, die gistermiddag bij hun be zoekje aan de caravan stiekem een paar kadetjes meenamen. Het voedsel werd resoluut ge weigerd. „Want", zegt de heer Huizing, „we maken van onze hongerstaking een serieuze zaak. We nemen zelfs nog geen sui kerklontje in de koffie. Het is een kwestie van: wij kapot of snelle oplossing van het meningsver schil".. Tot gisteren bestond het menu voor de beide heren alleen uit koffie en frisdrank, maar op aanraden van bezoekers zijn ze overgestapt op sinaasappelsap. Trek in eten hebben ze nog niet gehad. Bronkhorst „Misschien komt dat gevoel nog wel, maar voorlo pig hebben we het nog te druk met het ontvangen van mensen in onze caravan en het lezen van kranten". Dat de hongerstaking voor het duo geen plotseling opwellende zaak is, bewijzen de vele mappen die in de caravan op het kastje staan. Daarin is de volledig correspon dentie opgeborgen van het be drijf van de heer Huizing en het zuiveringschap over de laatste ja ren. De heer Kinds en zijn echt genote nuttigen met extra genoe gen hun paasdiner in de woon kamer, die uitkijkt op de honger- caravan. „Ze kunnen onze feest dagen niet bederven", zegt hij. „Mijn vrouw heeft nog voorge steld om maar in de keuken te eten, maar dat gebeurt niet. Wij zullen onze paashaas gewoon in de woonkamer verorberen. Zo'n caravan voor je deur is natuurlijk wel vervelend, maar we gaan er niet onder gebukt". Vrouwelijke cocaïnebende opgerold NEW YORK (AP) - Een smokkel organisatie die elke maand voor naar schatting een tweeënhalf miljoen gulden aan cocaïne de Verenigde Stater) binnen bracht, is opgerold met de arrestatie van 24 vrouwen. De cocaïne werd de grens overge bracht in het ondergoed van vrouwelijke koeriersters. De or ganisatie werd geleid door een 39- jarige vrouw uit Bolivia, Susan Torres. Zij werd dezer dagen gearresteerd door leden van de Amerikaanse narcoticapolitie. een Amerikaanse rechtbankfunc tionaris, verklaarde dat 24 vrou wen, onder wie zeven Amerika nen in Bolivia, zijn beschuldigd van deelname aan activiteiten van de organisatie. 4 weken lang i -EIDSCH DAGBLAC ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden on de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1