Gerard Rond wil ook in 500cc slagen Schaakorganisatoren zijn lafhartige honden Blok '77 na verlies tegen Gem/K zeker van degradatie Hockeydames met moeite langs YS: 2-1 «mraa Karsmakers in Halle ZUIDAFRIKAANS RUGBYTEAM TOCH NAAR FRANKRIJK ZATERDAG 14 APRIL 1979 PAGINA 15 De twee belangrijkste sehaakco- lumnisten die we hebben. Jan Hein Donner in de Volkskrant en Hans Ree in de Haagse Post, heb ben deze week allebei een verbit terd stuk geschreven over de wijze waarop Viktor Kortsjnoj door de internationale schaakorganisa toren wordt behandeld. De Sow- jet-Russen, die laffe honden, boy- cotten elk toernooi waarin hun uitgeweken landgenoot mee speelt .en de organisatoren .ook in de westerse landen, zijn de aller- lafste honden, want zij trekken hun uitnodiging aan Kortsjnoj in (zoals de Joegoslavische organi satoren van het toernooi in Banja Luka deden), of zij halen zich bij voorbaat al geen moeilijkheden op de hals door de beste schaker ter wereld (officieus), en in ieder geval de op één na beste schaker ter wereld (officieel) domweg niet uit te nodigen. Maar de allerallerallerlafstc hon den zijn toch de Nederlandse or ganisatoren van het Interpolis- toernooi. het IBM-toemooi en het Hoogoventoernooi. Ook zij heb ben Kortsjnoj dit jaar niet uitge nodigd. zelfs niet nadat deze er om verzocht had. Zijn ze bij In terpolis. bij de IBM en bij de Hoogovens dan zulke communis tenvrienden. zulke fellow-travel- Kortsjnoi, de gebeten hond Iers. zult u vragen, dat zij de nummer twee op de wereldrang lijst. en één van de kleurrijkste grootmeesters van het ogenblik, met zoveel gemak laten vallen, alleen maar uit vrees dat de Rus sen en de aan hen onderhorige schakers uit de satellietlanden verstek zullen laten gaan? En dan boycotten zij uitgerekend de man die in Nederland voor het vrije Westen koos! Ik herinner het me nog heel goed. In Montreal waren de Olympische Spelen. In het perscentrum deed opeens het ge rucht de ronde dat de Russische sprinter Valeri Borzov. die in Munchen. vier jaar eerder, goud had gewonnen op de 100 en 200 meter, spoorloos verdwenen was. De in de Sowjet-ploeg opgenomen KGB-agenten zouden radeloos de hele stad afzoeken, en een Cana dese Oekrainer die ik daar ont moet had wist te vertellen dal Borzov (ook afkomstig uit de Oe-t kraïne de dag tevoren in de Oe kraïense boekhandel in de St. Lawrence Street gesignaleerd Feit was. dat Borzov niet meer in het Olympisch dorp was. Het be richt van zijn verdwijning zou bovendien afkomstig zijn van een Nederlandse krant of een Neder lands persbureau, zo meldden de Canadezen, dus wat deed ik? Ik nam contact op met Nederland en vroeg of ze daar iets meer wisten dan in Montreal zelf? Over Bor zov wisten ze niets. Maar zojuist was wel bekend geworden, dat de schaker Viktor Kortsjnoj politiek asiel had aangevraagd in Ne derland. Ik trok mijn zondagse pokerface aan, en begaf me naar de burelen van onze buren, een Joegoslavisch persagentschap, waar ik zo nonchalant mogelijk vertelde dat we in Nederland niets afwisten over Borzov. maar dat zojuist wel Kortsjnoj politiek asiel had aangevraagdDie Joe- goslaven begrepen.dat dit eigen lijk veel groter nieuws u>as dan een eventuele asielaanvrage van Borzov. Ik was daar enkele minu ten lang een gevierd man... En uitgerekend deze Viktor Kortsj nojdie onze steun verdient en ook nodig heeft, wordt door de groot kapitalisten van IBM. de Hoogo vens en Interpolis geboycot, ter- wille van de gezagsgetrouwe Sow jet-schakers. Hun argument is. dat zij het best mogelijke schaaktoernooi willen hebben, en daarbij niet aan politiek willen doen. Zonder Kortsjnoj heb je nooit het best mogelijke schaak toernooi, en als zijn deelname tot gevolg heeft dat de Russen, de Hongaren en de Tsjechen weg blijven. heb je ook niet het best mogelijke schaaktoernooi. De keus is dus tussen twee niet zo best mogelijke schaaktoernooien .Kies je voor het tweede, zonder Kortsj noj maar met Karpov, Spasski, Portisch en dat soort grootmees ters, dan doe je pas goed aan poli tiek. Als de Russen wegblijven omdat Kortsjnoj is uitgenodigd, doen DE RUSSEN aan politiek, als de Russen kunnen komen dankzij de lafhartige boycot door Inierpolis,IBM en Hoogovens van Kortsjnoj, dan doen INTERPO LIS. IBM en HOOGOVENS aan politiek. Ik begrijp werkelijk niet dat deze firma's, die zulke toer nooien toch organiseren om hun naam een grotere bekendheid te geven, tegelijkertijd die naam zo te grabbel gooien. Het effect moet dunkt me nel zo desastreus zijn als de vermelding op de tube tandpasta van Elmex, dat deze AMIN-fluoride bevat... Grote hufter Henk van Ettekoven is een van onze beste scheidsrechters, zo niet de beste. Hij maakte een droom waar die ik jarenlang heb gekoes terd. Dat was nog in de tijd dat Ajax op de rechtsbackplaats over Wimpie Suurbier beschikte, die tot gewoonte had zijn directe te genstander bij de eerste bal de beste te laten „voelen" dat hij ..er was", door ogenblikkelijk diens benen tegelijk met de bal onder hem weg te zeisen. Elke scheids rechter gaf dan een vrije schop, omdat het nog maar in het begin van de wedstrijd was en het pas Suurbierseerste overtreding was. Bovendien stak Wimpie dan ook nog altijd zijn arm verontschul digend in de lucht, zijn bekende „it's all in the game"-gebaar" maar het zal niet meer gebeuren. De vrije schop werd genomen, het spel golfde en de linksbuiten hink te verder. In mijn droom nu., was ik scheidsrechter van een wed strijd van Ajax.Feyenoord trap te af, de bal ging naar de links buiten Kristen sen of zo), Suur bier lelde bal en benen over de zijlijn, stak verontschuldigend zijn arm de lucht in, en ik slapte rust ig op hem af (er waren precies tien seconden gespeeld) en toonde hem de rode kaart. Een nieuw we reldrecord. Zover als ik in mijn dagdromen ging, dorst Henk van Ettekoven toch niet te gaan, toen hij Ajax- linksback Jan Everse in de wed strijd PSV-Ajax op 18 maart 1979 - ua tien seconden de gele kaart gaf. Geel, dal is geen rood. maar het was tenminste meer dan niks. Zo'n scheidsrechter moet wel een goede scheidsrechter zijn. hij toont ermee aan hel spel en de spelers te begrijpen. Toch schijnt Van Ettekoven na Go Ahead Eagles-Ajax te hebben overwogen er het fluitje bij neer te gooien, nadat hij door alles wat Go Ahead was naar de eeuwige jachtvelden was gewenst. Daar bij had hij zelfs nog na de wed strijd, op weg naar de kleedka mers, een rode kaart moeten to nen aan Jan Groeneweg, die hem toebeet: ,£edankt, grQte lui, je hebt ons er vanavond weer mooi ingefloten" (NRC Handelsblad), .Je wordt bedankt, hufter" (De Telegraaf), ,Je wordt bedankt, hufter je hebt ons er ingefloten" (Het Parool) en ,Je bent bedankt, grote lui, je hebt ons er weer mooi ingefloten" (De Volkskrant). De grootste grief van de Deventena- ren was. dat Van Ettekoven de voordeclregel had toegepast na dat Piet Schrijvers de doorgebro ken Salfischberger onreglemen tair gevloerd had. Ik heb de wed strijd niet gezien, maar ik neem nu even aan dal deze voorstelling van zaken juist is. Dan zat Van Ettekoven inderdaad fout. De grootste voordeelregel in het voet bal is de penalty. Het voordeel van de aanvaller moet wel heel groot zijn. wil dat opwegen tegen een strafschop. Uit het blote feit dat Go Ahead Eagles niet scoorde uit dat voordeel, kan voor 95 pro cent. de conclusie worden getrok ken dat er geen sprake was van- voordeel maar van nadeel. Ik hoop dat Henk van Ettekoven hier zijn voordeelmee doet en nog lang en gelukkig blijft scheidsrechte- NICO SCHEEPMAKER BENNEKOM (GPD) - Vijf nationale titels, een glanzende Mercedes, een eigen huis en een persconferentie bij het begin van het seizoen. Gerard Rond is nog maar 22 jaar, maar heeft nu al de status van een gevestigde beroeps sporter. De prestaties en inkomsten van de jonge motor crosser zijn de afgelopen jaren weliswaar van dien aard geweest dat hij er een dergelijke levenswijze op na kan houden, maar toch begint hij in feite nu pas aan het echte grote werk. Rond gaat voor het eerst een gooi doen naar het wereldkampioenschap in de 500 cc-klasse, de belang rijkste categorie. De coureur uit Bennekom doet dat van uit een bijna ideale uitgangspositie: als fabriekscou- reur. Hoe het ook zij, Gerard Rond staat bekend om zijn spectaculaire rijwijze. Met de 500 cc-machine kan hij zich wat dat betreft wel wat veroorloven, want tijdens testritten in Japan kwam de ren ner tot de conclusie dat de Suzuki sterker was dan hijzelf. Rond: „Ik moest van de fabriek nota bene proberen dat ding kapot te rijden. Maar dat lukte me niet". Toegehapt Wat die wereldtitel betreft, denkt Gerard Rond overigens in lange re termijnen dan één seizoen. Niet ten onrechte, omdat de ge schiedenis heeft geleerd dat die hoogste eer in de regel is wegge legd voor rijders die de 25 zijn ge passeerd. Motorcrossen vraagt niet alleen goed materiaal en een ijzeren conditie, maar ook een ja renlange ervaring. Gerard Rond zegt dan ook: „Ik be schouw dit eerste seizoen als een aanloopjaar. Een prognose geven is moeilijk. Er is een aantal cou reurs dat al jaren lang meedraait in de top van die 500 cc. Met mijn 22 jaar ben ik een van de jongsten. Ik zal proberen dicht achter de toppers te komen en misschien kan ik ze af en toe eens voorbij gaan". Ontspannen In tegenstelling tot de twee voor gaande seizoenen verkeert Ge rard Rond in de situatie dat hij het Grand-Prixgebeuren ont spannen kan benaderen. De druk van het móéten presteren, rust nauwelijks op zijn brede schou ders. Als nieuwkomer in het fa- brieksteam van Suzuki mag hij de taak de wereldtitel op de com binatie Mikkola-Yamaha te hero veren in eerste instantie nog overlaten aan zijn oudere ploeg- makkers Roger de Coster en Ger- rit Wolsink. Rond: „Kijk, wanneer Roger of Gerrit op een zevende plaats ein digt, is dat een te zwakke presta tie. Voor mij is een dergelijke klassering daarentegen al heel mooi. Het volgend seizoen wordt het anders, vooral wanneer Gerrit en Roger er aan het eind van dit jaar mee zouden stoppen. Dan zal Us zoon van een echte motorman kwam Gerard Rond al vroeg met de motorsport in aanraking. In 1970 reed hij zijn eerste wedstrijd en op dat moment begon een car rière die gekenmerkt wordt door een bijzonder regelmatige op bouw. In 1974 werd Gerard Rond Nederlands kampioen in de 50- en 125-cc-klasse en daarna volg den drie titels in successie bij de 250-cc ers. Op internationaal niveau trad de Nederlander vooral de afgelopen twee seizoenen op de voorgrond als fabriekscoureur voor Yamaha in de 125-cc-klasse. Hij veroverde respectievelijk een tweede en een derde plaats in het wereldkam pioenschap. In 1978 was Gerard Rond lange tijd kandidaat voor de titel, maar vijf keer uitvallen kostte hem teveel punten om de Japanner Watanabe en de Belg Rahier voor te blijven. Kritiek bleef niet uit, nadat de greep naar de macht voor de tweede keer was mislukt. Rond werd een te drieste rijstijl verweten en zou daarom zo vaak met pech zijn ge confronteerd. Compenseren De coureur meent zelf: „Mijn probleem was dat ik 20 kg zwaar der was dan Rahier en Watanabe. Omdat de 125-cc'ers weinig ver mogen hebben, konden die twee lichte kereltjes na elke bocht bij me wegtrekken en dat moest ik dan weer compenseren op de slechte stukken. Misschien is dat wel ten koste gegaan van het ma teriaal". Dat Gerard Rond van het ene Ja panse merk overstapte naar het andere, had een tweetal redenen. In de eerste plaats een financiële, maar daarnaast speelde ook een sportieve factor een rol. Rond: „Ik wilde graag 500 cc gaan rij den, omdat die klasse nu eenmaal de belangrijkste is. Yamaha wil de me die kans wel geven, maar Mikkola heeft het tegengehou den. Niet omdat hij bang voor me was, maar omdat hij het afgelo pen seizoen vrij veel problemen had gehad met het materiaal. Het was dus al moeilijk de machines voor hem alleen in conditie te houden, laat staan voor twee cou reurs. Voor dat standpunt had ik wel begrip en toen Suzuki met een aanbieding kwam, heb ik toegehapt. Aanvankelijk was er sprake van dat ik 250 cc zou gaan rijden, maar gelukkig is dat niet doorgegaan. Dan had ik opnieuw de taak gehad wereldkampioen te worden en had ik niet de kans gekregen me rustig aan te passen in de 500 cc". Het afgelopen seizoen reed Gerard Rond op nationaal niveau al in de zwaarste klasse, die Gerrit Wol sink zijn achtste nationale titel opleverde. Op dit moment zijn er voor het Nederlands kampioen- Gerard Rond: debutant in de 500cc. schap van 1979 al weer drie wed strijden verreden, maar deze keer heeft Gerard Rond duidelijk de leiding in handen genomen. Van de 6 manches won hij er vier en werd hij éénmaal tweede. Concurrenten Teamgenoot Wolsink heeft dit jaar opmerkelijk minder succes maar desondanks zijn Wolsink en Rond nog steeds goede vrienden, die regelmatig samen trainen. De werkelijke waarde van die kame raadschap zal dit jaar moeten blijken, omdat zij op de motor ook concurrenten zijn geworden. Bovendien bestaan er bij Suzuki geen „stal-orders". Voor de cros sers geldt hetzelfde als voor Wil Hartog en de overige fabrieks- wegrenners van Suzuki. Pas wanneer zich in de loop van het seizoen een titelkandidaat aan biedt, kan hij rekenen op be schermende instructies van de fabriek. HALLE(ANP)-Pierre Karsmakers, die zeven jaar geleden ons land verliet en toewerkt naar het einde van zijn loopbaan rijdt op zondag 22 april in het Gelderse Halle in de Grand Prix 250cc motorcross onder Amerikaanse vlag. In Halle wordt de tweede van de twaalf meetellende Grand Prixwed- strijden verreden. De in Califor- nië woonachtige Karsmakers is overigens nog steeds in het bezit van een Nederlands paspoort. Hij wordt door de A.M.A. (American Motor Association) afgevaardigd naar de strijd om de wereldtitel, die de Rus Gennady Moissejev reeds twee keer achtereen op zijn naam bracht. Met de organisatie die de nog vrije jonge vereniging Halmac op zich genomen heeft, is een bedrag van ongeveer 75.000 gulden gemoeid. Tijdens het in ternationaal evenement zal aan de nationale kampioen in de kwartliterklasse Kees van der Ven de Ben Majoorbeker van de K.N.M.V. worden uitgereikt. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie vielen in de eerste klasse weer enige beslissingen. Belangrijk voor de degradatie was het duel Blok'77 contra Gem/K3 bij de he ren. De verliezer was namelijk gedoemd naar de tweede klasse te verdwijnen. Gem/K kon be schikken over het vierde team dat opmerkelijk genoeg veel sterker is dan het derde team. Het gevolg was dat het Katwijkse Blok naar een kansloze 0-3 ne derlaag werd gespeeld en een speelt daardoor volgend seizoen vrijwel zeker in de tweede klasse. Kampioen Orion raakte bij WVC één punt kwijt. Nadat de thuis ploeg Orion een met een muzi kale kampioenshulde had ver welkomd ontspon zich een pitti ge wedstrijd waarin Orion zich aanvankelijk de veel sterkere ploeg toonde. Daarna ging de routine van WWV een woordje meespreken en met de weer her stelde Herman Smeele op de spelverdelersplaats kon de thuisploeg het Orion blok nu wel passeren (15-11). Orion raakte hierdoor een tikkeltje aangesla gen waardoor WVC wederom een set kon pakkend5-10). Pas in de vierde set hervond de kampioen zich weer en wist uiteindelijk nog een deling( het werd dus 2-2) uit het vuur te slepen.' SKC leed een 1-3 nederlaag tegen het bezoekende DAC dat daar mee naar de derde plaats van de ranglijst oprukte. Gem/K 3 kwam in de tweede wedstrijd tegen Ridderveld erg ongeinteresseerd voor de dag en verloor, thuis nog wel. met alleszeggende cijfers: 1-3. GLASGOW (ANP) - De nationale dameshockeyploeg is het vier- landentoernooi te Glasgow, waaraan behalve Nederland, Groot-Brittannië, Spanje en de Verenigde Staten deelnemen, goed begonnnen. In de eerste wedstrijd van het toernooi werd Amerika met 2-1 verslagen. Een weliswaar wat moeizame over winning die negentiende onafge broken reeks triomfen sinds Huib Timmermans anderhalf jaar geleden coach van de natio nale hockeydamesploeg werd. De wedstrijd tegen de Verenigde Staten was de eerste nadat Ne derland vorig jaar augustus te Madrid de wereldtitel van de FIH bemachtigde. Sindsdien zijn twee speelsters uit de selectie verdwenen, Nel van Kollenburg en Cathy Woudenberg. Zij wer den opgevolgd door Annelies Kapteyn (EMHC) en Monique Westerdijk van landskampioen Were Di. Annelies Kapteyn mocht tegen Amerika als rechterspits debute ren. Een debuut dat zonder op zien te baren verliep. De Eindho- vense was ijverig genoeg maar nam de bal vaak slecht aan en verzuimde halverwege de eerste helft Nederland naar een voor sprong te tillen toen een doelpunt gemakkelijk te realiseren was nadat Sophie von Weiier de bal op maat in de Amerikaanse cirkel had gebracht. De schotvaardig heid van de nationale ploeg was echter toch matig en doordat ook de strafcorner niet functioneerde stond de kleine zege in geen en kele verhouding tot het waarach tige Oranje-overwicht. Zowel Toos Bax als Fieke Boek horst scoorden eenmaal uit een korte hoekslag. Toos Bax opende de score na een half uur, Fieke Boekhorst bracht de eindstand (2-1) in de boeken nadat Beth Anders vlak voor de rust de par tijen op gelijke voet had ge bracht. De tweede wedstrijd tussen Groot- Brittannië en Spanje werd door de Britse dames met 3-0 gewon- Opstelling Nederland: UetdeBeus; Suzanne Bekker; Anneke van Puffelen, Fieke Boekhorst en Maria Matteussens; Lisette Se vens, Toos Bax en Elsemiek Hil- len; Annelies Kapteyn, Margriet Bleyerveld (Sandra le Poole) en Sophie von Weiier. De eerste Grand Prix wordt op 22 april in Oostenrijk gereden. Ge rard Rond heeft blessures tot op dit moment weten te voorkomen, in tegenstelling tot Heiki Mikkola en Roger de Coster De Finse we reldkampioen scheurde enkele weken geleden zijn kniebanden finaal af, terwijl zijn Belgische ri vaal een zware schouderblessure opliep. Motorcrossers slagen er echter - al dan niet met behulp van de befaamde Belgische dok ter Derweduwen - vaak in on waarschijnlijk snel te herstellen. Mikkola zou inmiddels alweer op de motor hebben gezeten en vol gens de laatste berichten zal ook de Coster op 22 april achter het starthek staan. Dat verbaast Gerard Rond niet eens. Wat wil je, wanneer je het zelf hebt gepresteerd een week na een sleutelbeenbreuk alweer op de motor te klimmen en alsnog Nederlands kampioen te worden ook! PARIJS (ANP) - De voorzitter van de Franse rugbybond, Albert Ferrasse, heeft gisteren voor de Franse televisie verklaard dat de uitnodiging aan de Zuidafrikaan- se rugbybond om het "Spring- bokkenteam" een toernee door Frankrijk te laten maken, nog steeds van kracht is. Het Internationale Olympische Comité heeft Frankrijk met uit sluiting van de Spelen in Moskou bedreigd als de rondreis van de Zuidafrikaanse rugbyspelers doorgaat. De Franse regering heeft inmiddels afkeurend ge sproken over de trip in oktober. Bovendien is er internationale druk op Frankrijk uitgeoefend. Rugbyvoorzitter Albert Ferrasse was er niet van onder de indruk. "De uitnodiging aan Zuid-Afrika blijft geldig. Het bezoeK gaat ai- leen niet door als de Franse rege ring het verbiedt". Ferrasse heeft zitting in het Franse Olympische Gomité, ofschoon rugby geen Olympische sport is. Het Franse Olympische Comité heeft voor 24 april een speciale vergadering belegd over dit ac tuele onderwerp. Jean-Francois Poncet en Jean- Pierre Soissons, respectievelijk minister van buitenlandse zaken en sport, hebben gisteren ver klaard dat de toernee niet door gaat als Zuid-Afrika niet met kleurlingen in de gelederen zou den komen. Volgens de aanhan gers van de anti-apartheidsbe weging is het voor Zuid-Afrika onmogelijk een sportteam samen te stellen met kleurlingen. Nagekomen familieberichten pioen LUSV 2 en Gem/K 4 de gradeerden. De resultaten waren derhalve niet meer van belang. Gem/K speelde gelijk( 2-2) tegen DAC terwijl LUSV kansloos van Orion verloor. Leyton 5 speelde tegen het hoog- geklasseerde VCL een prima wedstrijd Van meet af aan zette de Leidse ploeg de tegenstander met goedlopende aanvallen voortdurend onder druk, waarbij de smashes van Geja v.d. Nagel veel punten opleverden. VCL was daardoor danig verrast en kon niet meer in het normale spelpatroon komen. Met 15-8. 15-9 en nogmaals 15-8 konden de Lissese dames naar huis terugke ren. Ook Leyton 4 liet een hoger geklasseerde tegenstander strui kelen. S' 70 was het slachtoffer. 15-3,15-10 en 15-6. Met droefheid geven wij kennis dat onverwacht van ons is heengegaan onze lieve zorgzame vader, groot- en over grootvader. onze broer, zwager, oom en beste vriend SALOMON FLAMMAN weduwnaar van JANSJE BRANDSE in de ouderdom van 86 jaar Wassenaar: J. J. FLAMMAN A FLAMMAN-WESTERLAKEN Leiderdorp: W. PISON-FLAMMAN A. PISON klein-, achterkleinkinderen en verdere familie Leiderdorp: T WAGEMAKER-JENNER Leiderdorp. 13 april 1979. Bejaardencentrum „De Dillenburg". Mauritssingel 29. Corr.adres: Van Zuylen van Nijeveltstraat 201, 2242 LE Wassenaar. De overledene is opgebaard in „De Dillenburg", ingang Wilhelminastraat te Leiderdorp. Gelegenheid tot bezoek dinsdag van 7.00 tot 8.00 uur n.m De uitvaartdienst is bepaald op woensdag 18 april omstreeks 11.00 uur in de aula van de algemene be graafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden aldaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15