Harm Wiersma opeens weer grote favoriet Hockeyteam start toernee met zege Karp ov wmt van Timman VERBOD VOOR HARTOG audio boortoestellen bv Zwamborn: Ik heb geluk gehad De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wi] leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn: laat de zon uw kamer binnen. ZATERDAG 14 APRIL 1979 SPORT PAGTNA 13 (Van onze dammedewerker) ZEVEN AAR (GPD) - Harm Wiersma is plotseling weer de grote kansheb ber voor de natiomale damtitel. Hij versloeg Hans Jansen in de zesde ronde, terwijl zijn andere concurrent, Evert Bronstring, ook al verloor en koploper Gerrit Boom. Wiersma en Boom gaan nu samen aan de leiding met twee punten voorsprong. Rob Clerc is vrijwel uitgeschakeld voor de titel door opnieuw een nederlaag. Grimmige strijd en zenuwslopende tijdnoodfasen waren de ingrediënten van de zesde ronde, waarin drama tiek en vreugde elkaar afwisselden. Tragisch was de ondergang van de toe. In de partij leken de combi- begaafde Hans Jansen. De naties aan elkaar geregen als veel gehoorde kreet: het was niet nodig geweest, gold vooral voor hem. Wiersma zocht ernaar spanningen in het spel te bren gen, maar Jansen gunde hem niet meer dan een klassiek spel. Wel kostte het Jansen veel bedenk tijd. Te veel zelfs, want zijn 50e zet deed hij een fractie van een se conde te laat en hij verloor regle mentair in een remisestelling. Zoals in iedere partij was het devies van Johan de Boer aanvallen. Evert Bronstring paste ook nu zijn geliefde omsineelingstactiek MONTREAL (ANP) - Jan Timman heeft op de tweede dag van het internationale schaaktoernooi in Montreal met zwart een neder laag geleden tegen wereldkam pioen Anatoli Karpov uit de Sowjet-Unie. De partij was na 38 zetten ten einde. Timman kwam bij de zeventiende zet in de problemen. Hij raakte twee pion nen achter en zijn situatie ver slechterde steeds meer. De overige uitslagen van de tweede dag waren: Ljubojevic (JoePPor- tisch (Hon) afgebroken; Hübner (Wdl)-Larsen (Den) afgebroken; Spasski (Sov)-Kavalek (Vst) af gebroken; Hort (Tsj}-Tal (Sov) Va- Va. rozenkrans. In tijdnood, werd de Leidse dammeester er het slacht offer van. Jannes van der Wal straalde van top tot teen. Rob Clerc verslaan doe je tenslotte niet iedere dag. Zeker niet op de manier zoals Jannes het presteerde. Hij liet de omsin- gelingstactiek van Clerc volko men mislukken. Een half open klassieke stelling was de keuze van Johan Bas- tiaannet tegen koploper Gerrit Boom. Ook deze partij was rijk aan combinaties. Aanvankelijk kwam Bastiaannet beter te staan, maar op zijn eigen onnavolgbare wijze wist Boom de kansen te ke ren, zonder evenwel naar winst te kunnen doorstoten. Frank Drost kreeg goed spel door zijn aanval op Geert van Aalten uit Husen, die echter voldoende tegengas gaf om de stand in evenwicht te houden. Jan de Rui ter slaagde er niet in zijn terrein voordeel tegen Jos Stokkel in winst om te zetten Joost Hooij- berg is over zijn dieptepunt heen en speelde een gelijkwaardige remise tegen John van den Borst. De uitslagen van de gisteren ge speelde zesde ronde van het toer nooi om het Nederlands kam pioenschap zijn: Stokkel - De Ruiter 1-1, Wiersma- Jansen 2-0, Drost - Van Aalten 1-1, De Boer - Bronstring 2-0, Van der Borst - Hooijberg 1-1, Bastiaannet - Boom 1-1, Van de Wal - Clerc 2-0. De stand na zes ronden is: 1. Wiersma en Boom 9 punten, 3. Van der Wal, Jansen en Bron string 7, 6. De Ruiter, Van der Borst, De Boer, Bastiaannet en Clerc 6, 11. Stokkel en Drost 5,13. Van Aalten 3, 14. Hooijberg 2. ARNHEM (ANP) - Wil Hartog, Nederlands succesvolste mo torrenner aller tijden in de zware klasse, heeft van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging geen toestemming gekregen om maandag deel te nemen aan de paasraces te Hengelo. Hartog raakte nog geen twee weken geleden gewond bij een valpartij op het circuit van Zand voort. Hij werd een aantal dagen verpleegd in een ziekenhuis. Om zijn kansen in het wereldkampioenschap 500 cc niet te doen dalen, wil de Hartog zo snel mogelijk weer op de motorfiets stap pen. De internationale races te Hengelo maandag leken hem een uitstekende gele genheid om te zien hoe het met zijn blessures stond. Nadat er de laatste dagen be richten circuleerden dat de Abbekerkse grasdroger in Hengelo zijn rentree zou ma ken, overlegde de medische commissie van de KNMV met Hartogs behandelend ge neesheer. Na dat overleg volgde een negatief advies van de medische commissie aan de sportcommisie van de KNMV, die daarop besloot de coureur voor paasmaandag geen startbewijs te verstrek ken. ADVERTENTIE 1 Harm Wiersma achter het bord. Hij t 1 daardoor de kop. KOEALA LUMP AR (ANP) - "To meloos zwaar", zo karakteriseer de bondscoach Wim van Heumen. het eerste optreden van het Ne derlandse hockeyteam in Koeala Lumpur. Het was eigenlijk een klein wonder dat het voorname lijk uit jeugdsspelers bestaande team van Maleisië B gistermid dag met 5-1 werd verslagen. Oranje had aan het begin van zijn toernee door het Verre Oosten immers heel wat te stellen met de benauwende hitte, die de zweet druppels rijkelijk deed vloeien en de shirts in een mum van tijd doorweekte, en het hobbelige speelveld in het TPCA-stadion, waar het vreemdsoortige gras het stoppen extra bemoeilijkte. Bo vendien maakten een aantal spelers de indruk nog niet ge wend te zijn aan het door het tijd verschil van vijf en een half uur ander levensritme. Voor Wouter Leefers was deze eer ste voorstelling tijdens de drie weken durende toernee aanlei ding meteen een gesprek met Van Heumen aan te vragen. "Ik heb het idee dat het straks op het kunstgras beter is als ik midvoor ga spelen", aldus de kleine Haag se technicus die net als vier ande re spelers van Oranje in militaire dienst is. "Niet echt in de spits maar meer om een opkomende middenvelder te helpen waar door een ander de vrijkomende ruimte kan opvullen. Dan moet Van Heumen natuurlijk wel een andere middenvelder kunnen vinden. Zoals het nu op dit na- tuurgras ben je met het vele lopen gegarandeerd gauw opgebrand." Nederland speelt in Koeala Lum pur vandaag tegen Kenya dat met 0-2 van Maleisië A verloor en morgen tegen Maleisië A. Op tweede Paasdag reist de ploeg naar Perth, waar op 20 april een tienlandentoernooi begint. Het scoreverloop in de wedstrijd Nederland-Maleisie Nederland- Maleisie was: 14e minuut Bouw man 1-0, 23ste Bouwman 2-0, 36ste Sta Maria 2-1, 53ste Ron Steens 3-1, 67e Litjens (lange corner) 4-1, 69ste Litjens (straf- corner) 5-1. Opstelling Nederland: Hermans, Van Hees wijk, Tim Steens, Van Asbeck, Diepeveen, Ron Steens, Litjens, Leefers: Bouwman (Hans Kruize), Doyer en Borstlap (Gunning). RIDDERKERK (GPD) - Toen Kees Zwamborn vorig jaar uit de anonimiteit van de eerste divisie werd gehaald, trok hij voor zich zelf twee jaar uit om zich op het hoogste niveau bij Ajax waar te maken. De inmiddels 27-jarige Ridderkerker had zich er in augus tus al mee verzoend dat hij zijn vrij uitzichtloze bestaan als semi- prof bij FC Vlaardingen zou moeten voortzetten toen de Amster dammers hem voor twee jaar contracteerden. „Ik had al een con tract getekend bij Vlaardingen, maar gelukkig stelde die club zich erg s 1 op Een snelle doorbraak lag op dat moment niet in de lijn der verwach tingen. Zwamborn had zich immers ingesteld op weer een seizoen eerste-divisievoetbal, zodat hij vooral op het conditionele vlak een behoorlijke achterstand had te overbruggen. „Eén week voor de competitie werd ik pas door Ajax binnengehaald. De eerste twee maanden heb ik dan ook keihard aan mijn conditie moeten werken. Pas daarna kon ik aandacht gaan besteden aan de zwakke punten in mijn spel". Desondanks behoefde Zwamborn niet eens een maand in de wachtkamer door te brengen. Slechts twee wedstrijden fungeerde hij als toeschouwer. Vervolgens trad hij zes duels op als wisselspe ler en verzekerde hij zich op 23 september al van een vaste plaats in Ajax-1Kees Zwamborn is echter de eerste om erop te wijzen dat hij die stroomversnelling voornamelijk heeft te danken aan blessures in de verdediging en dan vooral van Pirn van Dord, die hij inmid dels al vijftien volledige wedstrijden als voorstopper heeft gen. Vastgeroest „Ik heb natuurlijk erg veel mee gehad. Als iedereen fit zou zijn geweest had ik maar moeten afwachten of ik zo snel een plaats in het eerste zou hebben gekregen. Niet dat ik vastgeroest zit aan die voorstoppersplaats, beslist niet. Ik ben aangenomen als algemeen reserve voor de verdediging. Bovendien heb ik al een paar maal op het middenveld gespeeld en heb ik in het verleden bij Vlaardingen ook vaak genoeg in de spits van de aanval gespeeld. Een feit is echter dat ik waarschijnlijk nooit zo snel een kans zou hebben gekregen als anderen niet geblesseerd waren geraakt". „Of ik er automatisch weer naast sta als Van Dord terugkomt? Daar denk ik maar niet aan. Op dit moment zijn we in ieder geval colle ga's die erg fijn met elkaar kunnen opschieten. Hij heeft me de nodige adviezen gegeven die ertoe hebben bijgedragen dat ik me snel heb kunnen aanpassen. Waarmee ik niet wil zeggen dat het allemaal even zorgeloos is gegaan. Ik heb echt wel moeten wennen aan de spelopvatting die Ajax er op na houdt. Ajax speelt als aan vallende ploeg veel scherper dan ik in de eerste divisie gewend was. Daar had ik altijd een man achter me staan. Nu dat bij Ajax nog wel eens anders wil zijn, kan ik ook niet zoveel risico's nemen als ik in het verleden gewend was". Dat Zwamborn nog niet helemaal zichzelf is, is afgelopen woens dag nog weer eens gebleken toen hij het bij vlagen veel te moeilijk had tegen Kees van Kooten, die dan ook het tegendoelpunt van Go Ahead Eagles voor zijn rekening kon nemen: „Het is niet alleen zo dat ik misschien nog wat zelfvertrouwen te kort kom. Ik heb daar naast ook nog moeite met de startsnelheid en met het wenden en keren. Alle lange spelers, ik ben zelf 1.88 meter, hebben daar problemen mee, maar ook op dat punt ben ik vooruitgegaan". Gymnastiekles Zwamborn. die bij Ajax full-prof is, en daarnaast nog vier uur gymnastiekles geeft op een school in Vlaardingen („op maandag ochtend kan ik dat gemakkelijk doen. Op die manier houd ik fee ling met mijn beroep, dat ik, als ik straks ben uitgevoetbald toch weer zal moeten uitoefenen") heeft echter het voordeel dat hij met zijn ploeg weer in wat rustiger vaarwater terecht is gekomen. Toen Ajax enkele weken geleden verscheidene malen in de fout sprong, werd meteen het hele technische apparaat „kritisch" doorgelicht en werd prompt getwijfeld aan de vakbekwaamheid van trainer Cor Brom. Nu Ajax de leiding in de eredivisie weer heeft overge- de rust echter weer teruggekeerd. Zwamborn: „De successen zijn op het juiste moment gekomen. Gelukkig maar, omdat wij een zeer druk programma hebben. We leven nu in feite van wedstrijd naar wedstrijd. Natuurlijk zijn we in deze fase als full-profs in het voordeel, maar daar staat tegenover dat op papier zwakkere teams die achterstand met inzet proberen te compenseren en zich aan ons optrekken. Als er dan maar enigs zins sprake is van onderschatting slaat de balans toch nog naar de andere kant door. Daar zullen we bijvoorbeeld dit weekeinde voor moeten waken tegen Haarlem". JAN PREENEN Leo van Veen in dienst bij Michels UTRECHT (GPD) - Leo van Veen. de topscorer van FC Utrecht, zal vanavond voor het laatst in dit seizoen voor eigen publiek in ac tie komen. Rinus Michels, trainer van Los Angeles Aztecz, heeft de ADVERTENTIE afgelopen dagen contact opge nomen met de aanvoerder van FC Utrecht om zo snel mogelijk naar Amerika te komen. Na een spoedberaad van het FC Utrecht- bestuur heeft Van Veen toe stemming gekregen om na de dubbel tegen Roda JC naar Los Angeles te vertrekken. Aan het begin van dit seizoen tekende Van Veen een meerjarig contract waarin was opgenomen dat hij naar de VS mocht wanneer er voor FC Utrecht geen degrada tiegevaar of UEFA-belangen meer zouden bestaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13