Zambia gemobiliseerd na Rhodesische inval Keiharde onderhandelingen tussen China en Vietnam Oeganda heeft nieuwe leider Veel ex-vluchtelingen nu als toerist naar Cuba Ook acties in Botswana Koning Hoessein: Rol van YS in Midden-Oosten uitgespeeld ZATERDAG 14 APRIL 1979 BUITENLAND JAKARTA - China noch Vietnam hebben in de afgelopen maanden respect vor elkaa r getoond en men verwacht daarom ook niet dat zij hun houding zullen wijzigen op de vredesbesprekingen die vorige week zaterdag in Hanoi zijn be gonnen en leiden moeten resulte ren in de normalisatie van de be trekkingen. Diplomatieke waarnemers zijn het er over eens dat de besprekingen in de Vietnamese hoofdstad kei hard,langdurig en slopend zu llen zijn, waarbij beide partijen el kaar geen millimeter manoeu vreerruimte zullen geven. China zal in de eerste plaats alles op al les zetten om de situatie, die na de val van Kampuchea op 7 januari is ontstaan, in zijn voordeel te be slechten en zal voorts pogen de Russische invloed in Indochina terug te dringen, terwijl Vietnam zoveel mogelijk zal trachten om de toestand te formaliseren. Wat is er na de val van Phnom Penh gebeurd: in Kampuchea, een bondgenoot van China, is een pro- Vietnamese regering aan het be- wind gekomen waarmee Hanoi vriendschapsverdrag heeft gesloten. Dit verdrag garandeert de legering van Vietnamese troe pen in Kampuchea en wederzijd se militaire hulp wanneer een van hen door een derde land wordt aangevallen. Een soortge lijk verdrag heeft Hanoi ook met Laos, dat onlangs nog Chinese technici heeft weggestuurd, ter wijl Hanoi met de Sowjet-Unie is verbonden via een zelfde ver drag. Langzaam maar zeker doemt aan de zuidelijke grens van China een Indochinese federatie op onder leiding van Vietnam en met krachtige steun van Moskou, dat hiermee voet krijgt op Aziatische grond. Strafexpeditie Deze dramatische ontwikkeling noopte China zijn jarenlang pas sieve buitenlands beleid op te ge ven en een agressievere houding aan te nemen. Peking ondernam een strafexpeditie tegen Vietnam om zijn gedeukte prestige in de communistische wereld te her stellen. Maar het lesje dat China Vietnam wilde geven, lukte maar half. De opzet van de Ch inezen om het Vietnamse geregelde leger op de knieën te krijgen mislukte, want Hanoi zette in de grensoor- log alleen zijn militia en regio nale strijdmacht in. De kern van het Vietnamese leger, waarvan een groot gedeelte in Cambodja zat, bleef onaangetast. Niettemin slaagde China er met zijn strafexpeditie in Vietnam naar de onderhandelingstafel te krijgen. Tot voor de strafexpedi tie beperkte de Chinese reactie zich slechts tot verbale dreige menten. Het kreeg geen vat op de ontwikkelingen in Kampuchea en moest met lede ogen toezien hoe de Vietnamezen zich met hulp van de Russen meester maakten van Kampuchea. Het Chinese te genoffensief kwam een maand la ter, na de val van Phnom Penh,en resulteerde in de bezetting van Vietnamees grondgebied. Twee weken geleden verklaarde Peking dat het zijn troepen op ei gen grondgebied had terugge trokken. Maar de vraag is: wat verstaat Peking onder eigen grondgebied. Is wat de Chinezen eigen grondgebied noemen het veroverde terrein waar de Chine zen op historische gronden menen recht te hebben? Dat zou er dus op neerkomen dat de Chinezen hun eigen gebied hebben terugver- overd. Op de conferentie zal dit wellicht hoog op de agenda staan. Om zijn onderhandelingspositie te verstevigen, heeft Vietnam intus sen om een spionagevliegtuig ge vraagd. Twee lange-afstand- waarnemingsvliegtuigen van het type TU-95 zouden-volgens Ja panse inlichtingingendiensten boven het betwiste gebied hebben gevlogen. De twee vliegtuigen zouden of bij het vliegveld van Hanoi of op de luchthaven van Da Nam/ in Centraal-Vietnam zijn geland. Politieke waarnemers menen dat dit niet alleen militai re, maar ook politieke repercus sies zal hebben in heel Zuidoost- Azië. Sihanouk s, zal zeker proberen prins Norodom Sihanouk weer aan de macht te brengen in Phnom Penh. Waarom, zo vragen zij zich af, heeft premier Deng Xiaoping anders zoveel moeite gedaan om Sihanouk, jarenlang de gevangene van Pol Pot, weer naar Peking te krijgen om daar weer in ballingschap te leven. De prins weigerde aanvankelijk een politieke come-back en verkoos liever een rustig bestaan aan de Franse Rivièran Een coalitie tus sen de neutrale Sihanouk - die al tevoren heeft verklaard dat zijn terugkeer naar Peking niet bete kende dat hij automatisch de zij de heeft gekozen van Peking - en de pro-Hanoi-regering van Heng Samrin wordt tot de mogelijkhe den gerekend. Er wordt aan her innerd dat Hanoi noch Phnom Penh Sihanouk officieel als com promisfiguur heeft afgewe- Vorige week maakte Peking on verwacht bekend dat er sinds ok tober 40.000vluchtelingen uit Vietnam naar Peking zijn uitge weken. Vietnam stuurde deze ethnische Chinezen het land uit omdat zij in de ogen van Hanoi een potentieel gevaar zijn voor de veiligheid van Vietnam. China zit nu opgescheept met 200.000 Chinezen uit Vietnam. Optimistisch De Chinese delegatie zal naar wordt verwacht ook de kwestie van de Vietnamese vluchtelingen van wie de meesten ethnische 'achten politieke Chinezen zijn. aan de orde stellen. Twee zeer ervaren onderhande laars treffen elkaar in Hanoi als opponenten. Voor China onder handelt Nhan Nianlong, een Zuidoost-Azië-deskundige en een Vietnam-kenner, tegenover hem zit Phan Hien, een van de be kwaamste onderhandelaars die Vietnam op dit ogenblik heeft. Hij is een van de vice-ministers van buitenlandse zaken en heeft zijn sporen verdiend als lid van de Vietnamese delegatie naar de Parijse vredesbesprekingen. Phan heeft meermalen te maken gehad met Chinezen, zo wordt ge- zegd, en met vrienden en vijan den in Zuidoost-Azië, Oost- en West-Europa en in de Verenigde Naties. Sr is geen twijfel mogelijk dat de onderhandelingen weken, zelfs maanden zullen duren. Maar op gemerkt wordt dat Vietnam op het ogenblik bezig is aan de reali sering van een vijfjarenplan voor de opbouw van het land. Het kan zich geen geld verslindende oor log veroorloven in Kampuchea, waar zijn keurtroepen worden geconfronteerd met een langdu rige guerrillaoorlog. Daarbij komt nog dat in het voormalige Zuid-Vietnam de bevolking openlijk verzet pleegt tegen het regime in Hanoi. Het verzet is zo fel, dat men al spreekt van een „derde front". Anderzijds is Chi na bezig met een modernise ringsproces. Beide landen kun nen dat alleen realiseren als er vrede en stabiliteit is in hun ge bied, aldus diplomatieke waar nemers. BOB MANTIRI Beiroet (UPI/AFP) - "De verenigde staten hebben hun rol als neu traal bemiddelaar in het Midden- Oosten verloren. Zij zijn niet lan ger in staat deze taak alleen te vervullen. Er dient een nieuwe internationale actie te komen waaraan de Sowjet-Unie en ande re betrokken partijen kunnen deelnemen." Koning Hoessein van Jordanië heeft dit verklaard in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Libanese weekblad Al Hawa- •dess. Zijn opmerking wordt ge zien als een duidelijke oproep te rug te keren tot vredesoverleg onder leiding van de Verenigde Naties, zoals dat van Geneve aan de vooravond van de oorlog in het Midden-Oosten in 1973. Doelend op de verkoeling die als gevolg van het Amerikaanse aandeel in de Egyptisch-Israeli- sche toenadering is opgetreden in de betrekkingen van Jordanië met de Verenigde Staten ver klaarde de vorst in het interview: '•'Als de Verenigde Staten ons zien als een probleem in de poli tiek zoals zij die tot dusver heb ben gevolgd, ziet het er naar uit dat wij een probleem zullen blij ven. Onder geen voorwaarde zullen wij ook maar een decime ter Arabisch land of ook maar een snippertje van de Arabische en Palestijnse rechten op Palestijns land prijs geven". Wat de Ameri kanen als een 'groot resultaat' be schrijven zal, aldus Hoessein, geen vrede in het Midden- Oosten opleveren. Hoessein zei verder dat het stand punt van de Sowjet-Unie hetzelf de is als dat van de Europese lan den. "Zij geloven dat een volledi ge regeling gegrondvest moet zijn op resolutie 242 van de Vei ligheidsraad; dat is de teruggave van Arabisch grondgebied en er kenning van het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschik king op Palestijns grondgebied. Dit is ook ons standpunt en daar om hebben wij de resolutie aan- vaard". WHEATON VS) - Brandweermannen dragen bedwelmde verpleegsters uit een zusterhuis in het Amerikaanse Wheaton. In het tehuis was een brand uitgebroken. In totaal moesten 18 mensen in een ziekenhuis worden opgenomen wegens zuurstofgebrek. De reddingsactie die hier op de foto staat afgebeeld,speelt zich af op de tweede LOESAKA (UPI/REUTER/AP) - De regering van Zambia heeft een mobilisatiebevel uitgevaardigd nadat Rhodesi sche commando's dood en verderf hadden gezaaid in de huizen en kantoren van de guerrillaleiders in Loesaka en eenheden van het Rhodesische leger in Kazungula de veerboot over de Zambezi hadden vernield. Bij de overval van de commando- strijders die het speciaal op Jos hua Nkomo hadden gemunt, die echter niet thuis was, zouden ze ker tien mensen om het leven zijn gekomen. Nkomo heeft intussen in Loesaka met vergelding gedreigd. Staan de voor zijn uitgebrande bunga low zei hij tot honderden mensen. "Ik kan u verzekeren dat het Pa triottisch Front deze woestelin gen zal straffen". Volgens Nkomo waren de invallers "in zes tot zeven vrachtwagens met onderscheidingstekens van het Zambiaanse leger binnenge reden." "Aanvankelijk dachten wij dat het leden waren van het Zambiaanse leger, maar zij be gonnen te schieten en dat was voor mij het tijdstip er tussenuit te knijpen". Nkomo vervolgde: "onze jongens leverden goed werk, hoewel zij in de minderheid waren. Zij sloegen een der commando's de tanden uit zijn mond en schoten een an der door zijn hersenen." De ZA- PU-leider toonde vervolgens af gevaardigden op een bijeen komst van de Afrikaans-Aziati sche solidariteitsorganisatie een paar tanden en hersenen. Nkomo was niet in staat te verkla ren hoe de Rhodesiërs erin waren geslaagd in Loesaka te komen zonder te worden ontdekt. Behalve Nkomo's huis is ook een kantoor van de Zipra (het revolu tionaire volksleger van Zimbab we) zo goed als verwoest. Robert Mugabe die samen met Nkomo het Patriottisch Front leidt, zei dat de tragische gebeurtenis die zich in Loesaka heeft voorge daan, de twee vleugels van het front dichter tot elkaar zal bren gen. Botswana President Seretse Khama van het buurland Botswana heeft inmid dels laten weten dat als Bots- waanse soldaten vermomde Rhodesische negersoldaten in Francistown 14 mensen hebben gevangen genomen en ontvoerd. De Rhodesiërs waren gistermor gen vroeg in een pantserwagen en twee landrovers Francistown binnengekomen. Daar waren zij een huis binnengedrongen waar zich leden van de ZAPU (Afri kaanse Volksunie van Zimbab we) bevonden. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Kurt Waldheim heeft de Rhodesische acties in de Zambiaanse hoofdstad en in Francistown in Botswana ver oordeeld. Waldheim was met vakantie in Flo rida, maar VN-woordvoerder Rudolf Stajdhuhar gaf in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York een verkla ring uit. "De aanval op Loesaka, evenals die op Francistown in Botswana ver tegenwoordigt een gevaarlijke escalatie en doet ernstige vragen rijzen van politieke en menselijke aard", aldus de VN-woordvoer der. "Dergelijke aanvallen moe ten krachtig worden veroor deeld". Amin nog steeds zoek De Jordaanse vorst beschuldigde de regering Carter van tegen strijdigheid door eerst te werken aan een opnieuw BIJEENGE ROEPEN van de Geneefse vre desbesprekingen, waar Jordanië het mee eens was, en toen 'plot seling haar standpunt toaal om te draaien. Ambassades Het linkse Libanese dagblad As Sa- fir schreef gisteren dat in Jorda nië de interne spanning toeneemt en dat de ambassades van de Verenigde Staten Engeland en Zwitserland evacuatieplannen hebben opgesteld voor hun in land dat wonende landgenoten 'vanwege de labiele situatie daar'. Volgens het blad is de Jordaanse regering hierover geprikkeld hoewel de Amerikaanse ambas sadeur verzekerd zou hebben dat het slechts een "routinemaatre gel" was die 'geen politieke bete kenis had'. Arrestaties in zaak Moro PADUA (Reuter) - Een journalist uit Padua is beschuldigd van medeplichtigheid bij de ontvoe ring van en moord op de bewezen Italiaanse premier Aldo Moro, zo hebben zijn advocaten meege deeld. Op een persconferntie vertelden zij dat Guiseppe Nicotri van het blad 'Mattino di Padova' be schuldigd wordt van betrokken heid bij de zaak-Moro, evenals professor Toni Negri van de poli tieke faculteit van de universiteit van Padua. Beiden werden vorige week zater dag gearresteerd en maken deel uit van een groep van dertig men sen die er officieel van beschul digd worden de stadsguerrillaor- ganisatie Rode Brigades ge vormd te hebben. LONDEN (Reuter) - De Oegandese ballingenleider professor Yusufe Luie is gisteren in Kampala aan gekomen en daar meteen beë digd als president, zo heeft Ra- dio-Oeganda gemeld. De beëdigingsplechtigheid vond plaats in het parlementsgebouw. Tegelijk met Luie is het voorlopi ge kabinet beëdigd. De 67-jarige professor kwam uit Tanzania. Aanvankelijk zou hij donderdag al naar Kampala zijn gereisd, maar hij moest zijn ver trek uitstellen in verband met het slechte weer waardoor niet op de luchthaven van Entebbe kon worden geland. Na zijn beëdiging op de trappen van het parlementsgebouw vroeg de nieuwe Oegandese president een ogenblik stilte ter herinne ring aan degenen die onder het bewind van Amin waren omge komen. Tot de toegestroomde menigte zei Luie: Wij zullen ons best doen u te dienen, wij zijn geen meesters, maar uw dienaars. Hij deed een beroep op de bevol king af te zien van persoonlijke wraakacties. Eerbied voor het le ven moet stelregel zijn. Het recht moet onmiddellijk hersteld wor den en niemand mag het recht in eigen hand nemen, aldus de nieuwe president. De beëdigingsplechtigheid werd direct door Radio-Oeganda uit gezonden en een menigte men sen begroette de nieuwe presi dent juichend. President Luie beloofde binnen twee jaar ver kiezingen uit te schrijven. Ondertussen staan de nieuwe pre sident en zijn veertien leden tel lende kabinet, voor een zware taak. Amin zit nog ergens in het noorden of oosten van Oeganda met een onbekend aantal ge trouwen. De troepen van Tanza nia en de Oegandese opstande lingen beheersen nog maar een derde van het land. Vluchtelin gen die Kenia binnenkwamen vertelden gisteren dat in het noorden van Oeganda christenen moslems doodden en de winkels en huizen van moslems plunder den uit wraak voor de vervolging door Amin, een moslim, waar zij acht jaar aan hadden blootge staan. Ook heeft de nieuwe regering met economische problemen te kam pen. Amin heeft sche chaos achtergelaten. Carter komt naar Europa vanwege oor Brezjnjev WASHINGTON (UPI) - Presi dent Jimmy Carter zal naar Europa moeten komen voor het gesprek dat hij met de Sowjetrussische president en partijleider Leonid Brezjnjev wil hebben. Dit gesprek wordt gevoerd zodra beide landen het eens zijn gewor den over de exacte vorm van een ontwerpverdrag dat een verdere uitwerking bevat van het besluit de strategische- wapenwedloop te beperken (salt 2) waarover al zes jaar is onderhandeld. Beide partijen zeggen dat de zaak op een oor na gevild is en men acht het zeer waar schijnlijk dat een dienover eenkomstige bekendmaking zal volgen direct nadat presi dent Carter op 22 april van vakantie terug is. De Amerikanen waren aanvan kelijk van plan de Carter- Brezjnjev-top te beginnen met twee tot drie dagen in Washington en vervolgens naar de wat minder formele omgeving van een eiland voor de kust van de Amerikaanse staat Georgia. Hier nu heeft een oor van de Russische leider een lelijke streep door gehaald. Zijn art sen hebben namelijk een aandoening van dit orgaan ontdekt die het onwenselijk maakt dat Brezjnjev zich op grotere hoogte dan zeshon derd meter beweegt. Straalvliegtuigen zijn derhal ve uitgesloten, hij zou hoog stens met een helikopter kunnen gaan, hetgeen over zo'n grote afstand onmogelijk MIAMI - Twintig jaar geleden bij de machtsovername op Cuba door Fidel Castro begon een stroom van dissidenten naar Flo rida te vloeien. In Dade County alléén al wonen thans een half miljoen Cubanen. De politieke vluchtelingen hebben de groot ste moeite om hun identiteit te bepalen. Ook al is er in Miami een Spaans georiënteerd „ghetto" gevormd, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Een overgrote meerderheid van deze Cubanen lijkt, ondanks de haat voor Castro en het communisme, hun hart op Cuba te hebben achtergela ten. Op 6 september 1978 stelde Fidel Castro een dialoog voor met de in de VS verblijvende Cubaanse gemeenschap. Machiavelli zou het niet doeltreffender hebben kunnen bedenken. Het gevolg van Castro's aanbod is geweest, dat er totale verwarring ontstond. Niet alleen onder de Cubaanse ballingen in het algemeen, maar onder het anti-Castro-leider- schap evenzeer. Het eerste tastbare bewijs van de verdeeldheid bij de anti-Castro- gemeenschap is, dat in 1978 reeds meer dan 20.000 Cubanen voor familiebezoek naar Havana reis den. Het Castro-regime is op gro te schaal toeristenvisa gaan ver strekken. F.r zijn reeds vier reis bureaus in Miami die zich in Cu- ba-bezoeken specialiseren. Alva- ro Espinosa, de directeur van een dergelijke reisorganisatie, ver wacht dat in 1979 niet minder dan 100.000 dissidenten op familiebe zoek naar Cuba zullen gaan. De bloedbanden zijn sterker geble ken, dan anti-communisme of haat voor het Castro-regime. Trots maakte plaats voor senti ment. Te zelfder tijd heeft de regering in Cuba een begin gemaakt met de onvoorwaardelijke vrijlating van de laatste 3500 politieke gevan genen. Reeds 900 van hen arri veerden in 1978 in Venezuela, Mexico en Florida. Deze week kwamen opnieuw 199 vrijgelaten politieke gevangenen en fami lieleden uit Cuba hier in Miami vaardiging van Cubaanse dissi denten in Havana. De groep be stond uit 75 personen. De ont moeting duurde twee dagen. Het gevolg van deze gesprekken is volgens de socioloog prof. José Kesselman van de universiteit van Florida een staat van shock onder de ballingen. Het bezoek aan Havana van déze dissidente leiders heeft een discussie op gang gebracht in de gemeen schap van Cubaanse vluchtelin gen, welke volgens prof. Kessel man enkele jaren geleden nog volkomen ondenkbaar was. „Niemand heeft kunnen voor zien", aldus de professor, „dat Castro deze zet zou doen". Ook het telefoonverkeer tussen dissi denten in Florida en familieleden op Cuba is nu in zoverre genor maliseerd, dat de weer op gang gekomen persoonlijke contacten verder bijdragen tot een normali seren van de toestand. Militante dissidenten onder de bal lingen blijven van mening, dat familiebezoek op grote schaal van meer invloed op de toestand op Cuba zal blijken te zijn, dan het regime van Castro zich zou realiseren. Hier gelooft men in het verspreiden van een „consu menten-guerrilla" op Cuba door in Florida verblijvende ballingen. Die zouden hun bezoek aan Cuba moeten benutten om maximale luxe uit de VS te verspreiden om zodoende de ogen uit te steken van de achterblijvers, die het on der Castro veelal met distributie van primaire levensmiddelen moeten stellen. De Amerikaanse emigratiedienst in Miami wordt na het openen van de grenzen van Cuba voor ballin gen overstelpt met aanvragen voor. permanente verblijfsver gunningen. Cubanen, die op fa miliebezoek zouden willen gaan, zouden zich in grote getalen van hun status in Amerika verzekerd willen zien, voor geval er iets mis zou gaan. Sommige ballingen herinneren zich hoe president John F. Ken nedy in 1971, na het mislukken van de invasie op Cuba bij de Varkensbaai, naar Florida kwam om de Castro-dissidenten in een stadion toe te spreken. Kennedy zei bij die gelegenheid dat de vluchtelingen eens de vlag van een vrij Cuba in Havana zouden hijsen, en dat hij, Kennedy, naar de val van Fidel Castro zou blij ven streven. Castro zelf woonde dezer dagen een studentenbijeenkomst bij en werd toegesproken door een jon geman, die in januari 1950 was geboren. De maand van macht sovername in Cuba door de guer rilla's uit de Sierra Maestra. „Zel den ben ik me dermate bewust geweest, hoe de tijd vliegt", aldus de Cubaanse president. „Ik was me niet bewust dat de baby's van toen nu al weer twintig jaar later in onze universiteiten stude- WILLEM OLTMANS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11