Ierse regering „in oorlog" met olie-industrie „Bijenkorf móet gaan bonwen in Utrecht" „Ballon-advertentie" trekt aandacht ALCOHOLGEBRUIK IETS TOEGENOMEN VRIJDAG 13 APRIL 1979 ECONOMIE PAGINA 27 UITSPRAAK RECHTBANK: UTRECHT (ANP) - Ko ninklijke Bijenkorf Be heer (KBB) móet een Bij enkorf-vestiging in Utrecht bouwen. De rechtbank-president mr. V.J.A. van Dijk veroor deelde het concern giste ren tot nakoming van het met de gemeente Utrecht gesloten contract. De Utrechtse Bijenkorf moet er op 1 september 1982 staan. De rechtbank-president kwam tot dit vonnis in het kort geding, dat de gemeente Utrecht tegen de Bijenkorf had aangespannen omdat het concern de overeen komst met de gemeente niet lan ger wenste na te komen. De Bij enkorf moet een dwangsom van 100.000 gulden betalen aan de gemeente voor elke dag dat het concern in gebreke blijft bij de uitvoering van wat in het vonnis is bepaald. Tijdens de behandeling van het kort geding vorige week voerde KBB aan dat een bfjenkorf-vesti- ging in Utrecht niet rendabel meer zou zijn. Volgens KBB zijn DUBLIN (AP) - De Ierse regering heeft gisteren het beheer van de slinkende oliereserves overgenomen in wat een regeringszegsman "een algehele oorlog tegen de olie maatschappijen" noemde. Krachtens een uit 1971 date rende wet kan de Ierse regering bedrijven dwingen van olie te leveren aan belangrijke gebieden. De oliemaat- Verward "Mogols" te O'Malley gelukgewenst als eerste bewindsman in de Europese Gemeenschap die het tegen de oliemaatschappijen opneemt. schappijen kunnen zwaar beboet worden als zij weigeren De oliemaatschappijen reageerden Een maquette van heoxr a rchitect W. Holzbauer ontworpen Bijenkorf-gebouw voor de stad Utrecht. Rechtbank president Van Dijk heeft de Bijenkorf verplicht te beginnen met het voorbereiden van de bouw. de omstandigheden in de Utrechtse binnenstad aanzienlijk veranderd sinds de overeen komst met de gemeente in 1977 werd gesloten. Het winkelcen trum Hoog Catharijne zou nu een te grote zuigkracht op het win kelende publiek uitoefenen, ter wijl volgens KBB bovendien de •verkeersstroom in de binnenstad is veranderd waardoor de be reikbaarheid van een Bijenkorf aan de Lange Viestraat aanzien lijk zou verminderen. Verder voerde KBB de terugloop in de bestedingen van het pubhek als argument aan om onder de overeenkomst met de gemeente uit te komen. Mr. van Dijk meende, dat KBB een aantal veranderingen in Utrecht had kunnen en moeten voorzien. Deze veranderingen behoren volgens Van Dijk net als de ver anderingen in de bestedingen van het publiek, tot de normale risico's van een ondernemer. "Die risico's kunnen niet op de gemeente worden afgewenteld", aldus de rechtbank-president van Utrecht. Ook het argument van KBB, dat een Utrechtse Bijenkorf een in vestering van 100 miljoen gulden zal vergen en dat de eerste vijf jaren een verlies van 30 miljoen gulden zal worden geleden, ver wierp Van Dijk. Dat is volgens hem eveneens bedrijfsrisico ter wijl de mogelijkheid van forse verliezen naar zijn mening al voor het sluiten van de overeenkomst met de gemeente KBB bekend Volgens de Bijenkorf heeft de pre sident van de Utrechtse recht bank het bedrijf niet verplicht tol de bouw van een vestiging in Utrecht. De uitspraak in het kort geding, betekent een voorlopige maatregel, die betrekking heeft op voorbereidend werk. Het vonnis betekent niet dat er nu ook een principiële beslissing is gevallen over het al dan niet bouwen van een Bijenkorf in Utrecht. Volgens KBB zijn de raadsleden van KBB en van de gemeente Utrecht nog in onderhandeling over de procedure, die eventueel gevolgd moet worden om een principiële uitspraak te verkrij gen over het wel of niet bouwen van de Bijenkorf en de gevolgen van het niet doorgaan van de bouw. KBB ging in zijn commentaar niet in op het feit dat de president van de rechtbank de eis van de ge meente Utrecht volledig heeft toegewezen. Utrecht had name lijk niet meer geëist dan dat het voorbereidend werk voor de bouw zou doorgaan. dit te doen Er heerst in Ierland een ernstig te kort aan benzine en andere olie- produkten, deels als gevolg van een havenstaking in Dublin, en deels veroorzaakt door de schaarste op de wereldmarkt. Het land heeft geen opslagmoge lijkheden voor een reserve van meer dan 90 dagen en moet ver trouwen op afspraken die zijn gemaakt met Groot-Brittannië, Frankrijk en België. Uit alle sec toren van de industrie kwamen deze week meldingen van een ernstig tekort aan dieselolie. Veel benzinestations zijn geslo ten terwijl ook huisbrandolie schaars is. Het besluit van de Ierse regering viel, na een "stormachtig" verlo pen gesprek tussen de minister van industrie en handel, Des- mond O'Malley, en de directeu ren van de oliemaatschappijen. De laatsten weigerden informatie te verstrekken over de hoeveel heid olie die momenteel in de re publiek beschikbaar is. Groenteveiling Leiden (13/4): Andijvie 1.60 - 2.55, Snijbonen 8.30 - 9.60, Rabar ber 2.00 - 2.40. Spinazie 1.25-1.90. Uien 12-28 cent. Witlof3.40-3.45, Bloemkool 1 x6 4.70 per stuk. Sla zwaar 58 - 68. Licht 20 - 42. Peterselie 59 - 74. Raapstelen 24 - 33. Radijs, 39-57. Selderie 65 - 69, Papri ka kg. 1.50. St. 33 - 48. WEERRAPPORTEN 3 ran hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. rwaar bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. onbew. 17 licht bew. 17 onbew. 15 regenbui 10 licht bew. 17 onbew. 11 regen 16 Malaga Mallorca München Oslo Parijs zwaar bew. onbew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis Hotelstaking De al vijf dagen durende hotelsta king aan de Spaanse Costa del Sol heeft volgens opgaven van de werkgevers tot aan gisteren een verlies van 500 miljoen pesetas (15 miljoen gulden) veroorzaakt. De situatie is in een impasse ge raakt, omdat de werkgevers slechts na beëindiging van de staking willen onderhahdelen, terwijl het stakende personeel eerst wil onderhandelen. Tuinbouw cao Werkgevers en werknemers in de tuinbouw zijn gisteren een prin cipe-akkoord overeengekomen voor de nieuwe tuinbouw-cao voor 1979. Onder deze cao, een ..volgeling" van de landbouw- cao die vorige week rond kwam, vallen 21.000 werknemers. Hoofdpunten van de nieuwe tuin- bouwcao zijn: uitbreiding van de regeling voor vrijwillig eerder met pensioen gaan tot 63 jaar per 1 januari 1980 en vastlegging van deze regeling op 62-jarige leeftijd per 1 januari 1981. Fokker -Fokker-VFW topman F. Swartouw heeft Japan voorge steld om samen de super F-28, ook wel genoemd de f-29 te ont wikkelen. De super F-28 is een twee-moto rig, middelgroot straalvliegtuig en een nieuwe versie van de be staande F-28 'Fellowship'. De super F-28, die rond 1985 opera tioneel moet zijn, telt 100 tot 130 zitplaatsen. Van Gelder Van Gelder Papier houdt er reke ning mee dat, tenzij de om- sbcgheden in de markt zich wij zigen, er in 1979 een belangrijk verlies zal worden geleden. Op wat langer zicht is voor een ver betering van de bedrijfsinkom- sten veel afhankelijk van het tempo waarin men er in slaagt de onderneming gezond te maken, aluds de raad van bestuur in het jaarverslag. In 1978 was sprake van een aan merkelijke verbetering bij het papierconcern. De nettowinst bedroeg 27,6 miljoen tegenover een verlies van 27,7 miljoen in 1979. bew. 27 17 UTRECHT (ANP) - Tachtig belangstellenden voor een baan bij de Utrechtse drukkerij Boekhoven-Bosch hebben inmiddels gereageerd op de „advertentie-per-ballon" van het bedrijf. Boekhoven-Bosch liet het ding enkele dagen geleden op boven het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht, voorzien van een wervende tekst. Boekhoven-Bosch in Utrecht heeft ongeveer 25 vaklieden nodig. Maar volgens directeur J.C. van Ek zijn er bij de andere zes drukkerijen van het bedrijf ook nog plaatsingsmogelijkheden. Boekhoven-Bosch adverteerde kort voor de ballonreclame nog voor per soneel in dagbladen, maar daarop reageerde niemand. Den Uyl: 35 uur werken bij banken kan in 1981 UTRECHT (ANP) - Oppositie leider Den Uyl (PvdA) is van mening dat in het bank- en verzekeringswezen de moge lijkheden aanwezig zijn om in 1981 een 35-urige werk week bereikt te hebben. Daartoe zou dit jaar al een wekelijkse verkorting van de arbeidstijd tot stand te brengen zijn. Den Uyl zegt dit in de vakbondskrant, het blad van de FNV. Volgens hem is onlangs ten on rechte de indruk gewekt dat hij tegen arbeidstijdverkor ting tot 35 uur per week zou zijn, naar aanleiding van zijn uitlatingen dat het wel 10 tot 15 jaar kan duren voordat het „Je kunt niet zeggen „het moet in een klap" of „het moet in vier jaar", aldus Den Uyl, het nut van arbeidstijdverkorting moet telkens worden afge wogen tegen het scheppen van arbeidsplaatsen in de niet-commerciële diensten sector, tegen de situatie van het arbeidsaanbod in een be paalde bedrijfstak en tegen de buitenlandse concurrentie. In dat verband zou het wel 10 tot 15 jaar kunnen duren voordat de 35-urige werkweek overal is doorgevoerd. Het bank- en verzekeringswe zen is volgens Den Uyl een bedrijfstak waar nu al de ruimte aanwezig is om tot een kortere werkweek te komen, iets wat de bonden overigens niet gelukt is. Arbeidstijdsverkorting moet geleid en planmatig gebeu ren, aldus Den Uyl, en omdat de financiering ervan voor een deel van de overheid zal moeten komen, die ook de uitbreiding van de niet-com merciële dienstensector moet betalen, zal er voor een ge mengde en genuanceerde strategie ten opzichte van beide zaken moeten worden gekozen. Zowel arbeidstijd verkorting als uitbreiding van de niet-commerciële dien stensector beogen namelijk uiteindelijk hetzelfde doel, aldus Den Uyl: verbetering van de werkgelegenheid. Den Uyl vindt dat de werkne mers in het algemeen zëlf ook zullen moeten meebeta len aan een kortere werk week. Korter werken met behoud van hetzelfde loon verhoogt de arbeidskosten en de marge om de arbeids kosten te verhogen is in de meeste bedrijfstakken zeer gering, aldus de oppositie leider. Hij verwacht wel dat door arbeidstijdverkorting de produktiviteit iets zal toenemen (door bijvoor beeld minder ziekteverzuim) maar dat dit effect niet ge heel zal opwegen tegen de kosten van korter werken. Prijsverhogingen Volgens sommige waarnemers wordt de aanvoer van olie door de maatschappijen opgehouden, in de hoop dat zij binnenkort toe stemming krijgen voor prijsver hogingen, maar dit wordt door de maatschappijen ontkend. O'M alley zal nu in staat zijn de mate van schaarste te bepalen en er voor te zorgen dat dringende le veranties, aan industrie, land bouw, scholen en ziekenhuizen, worden uitgevoerd. De vereniging van benzinestation- houders heeft alle medewerking "de macht van de verward op de beslissing Ierse regering. Bernard Nolan, van Shell-Ierland, vatte de maat regel op als "niet meer dan het machtigen van de maatschappij en om de beschikbare reserves naar de gebieden met de grootste behoefte te laten stromen", ter wijl Delmar Williams, van Jet- Ierland, het "een volledige ver rassing" noemde: "Betekent het dat de minister de maatschappij en overneemt?", vroeg hij. Ondertussen is er hoop ontstaan dat de havenstaking in Dublin spoedig ten einde komt. De kraandrijvers die bij het arbeids conflict betrokken zijn zouden zich vandaag uitspreken over een plan om hen weer aan het werk te krijgen. SCHIEDAM(ANP)Het binnenlands gebruik van gedistilleerde dran ken is het afgelopen jaar gestegen met 3.8 procent vergeleken met het jaar daarvoor, namelijk van 403.800 hl (omgerekend in 100 procent alcoholsterkte) in 1977 tot 419.100 hl verleden jaar. Deze stijging is geringer dan in 1977 toen er achttien procent meer al coholhoudende dranken werd gebruikt. Deze cijfers staan in het concept-jaarverslag 1978 van het Produktschap voor Gedistilleer de dranken in Schiedam. Akkoord over salaris-opzet betonf abrieken (Van i r verslaggevers) HAZERSWOUDE - Bij Verwo Be ton en Oosthoek Beton komen nieuwe salarisregelingen. Leden van de Industriebonden NW en NKV bij deze bedrijven hebben gisteren op afzonderlijke verga deringen ingestemd met het on derhandelingsresultaat van de bonden met de directies van bei de bedrijven. Het nieuwe systeem houdt in dat er minder met toeslagen gewerkt zal worden en er dus een groter basissalaris komt. Dit is vooral belangrijk wanneer een werk nemer ziek wordt of de wao in moet. Ziektegeld en wao uitke ring zijn namelijk gebaseerd op het basissalaris. De bonden kondigden eind vorig jaar aan de betonindustrie in de Leidse regio aan te pakken. De nieuwe salarisregelingen bij Verwo en Oosthoek zijn de eerste concrete resultaten. De nieuwe regeling houdt voor alle werk nemers een salarisverhoging in. De groei van Nederlandsfstilleerd bedroeg 1.8 procent en het ge bruik van buitenlandse alcohol houdende dranken ging vorig jaar met 11.4 procent omhoog. Vooral de whisky-omzet steeg daarbij. Het marktaandeel van gedistilleerde dranken uit het buitenland nam toe van 20.7 pro cent in 1977 tot 22.2 procent in het afgelopen jaar. Het produktschap concludeert uit deze cijfers dat cognac, whisky en andere buitenlandse dranken zich in ons land blijkbaar in een steeds grotere populariteit mo gen verheugen. Met de industrie gaat het volgens het Produktschap overigens niet naar wens. Reeds enige jaren ziet de branche zich geplaatst tegen over kleinere winsten, een steeds scherper wordende concurrentie en voortdurende kostenstijgin gen. Ook de concentratie van on dernemingen gaat nog steeds door. Na het verbreken van de samenwerking tussen fabrikan ten deed zich bovendien het ver schijnsel voor van superkortin gen met als gevolg een verdere vermindering van de resultaten, aldus het bedrijfschap. Geldkoersen Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Ital. lire (10.000) Portugese esc (100) Canadese dollar Franse fr (100) Zwitserse fr (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenr. schil. (100) Spaanse pes. (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegosl. dinar (100) 4,00 1,75 46,00 118,25 45,00 38,25 37,25 14,64 2,85 6,85 109,50 26,25 5,00 1,85 49,00 121,25 48,00 41,25 40,25 14,94 3,15 6,25 Idealist De woorden idealist en materialist schijnen tegenwoordig dicht bij elkaar te liggen. Tot deze conclu sie kwam ik na het lezen van het artikel over de wijnidealist Van Gogh in de krant van maandag 9 april. De schrijver Frank Schoonhoven heeft het hier over een persoon die alles voor wijn over heeft. Een echte idealist die objectieve wijninformatie geeft". In het woord objectief wil ik wel gelo ven maar de rest komt bij mij maar moeizaam over. Het woord idealist past op iemand die min of meer belangeloos idealen na streeft. Althans zo versta ik, en ik meen velen met mij, dit woord. De heer Van Gogh geeft drie wijn- lessen 100,-, aan twintig perso nen tegelijk. Dat is 2000,- per cursus of ongeveer 670,- per avond. Hiervan gaan zijn wijn- onkosten af van ongeveer 70,- (zie beschrijving van de 7 wijnen op die avond, andere avonden zijn 5 a 7 wijnen van ongeveer de zelfde totale prijs). Resteert 600.* per avond voor twee uren. Geen onaardige inkomsten. Dit drie avomden per week, maakt zo'n 7000,- per wintermaand als extra inkomsten. Natuurlijk gaan hier de vaste onkosten nog af maar ik ben er zeker van dat er nog een aardig sommetje als lou ter bijverdienste, naast onder meer zijn twee wijnzaken, over blijft. Uw journalist is er met open ogen ingevlogen. Hij is vriendelijk ontvangen en schrijft dan zijn ar tikel. Een enorme reclame voor een uitgeslapen zakenman als Van Gogh is. Ik misgun Van Gogh zijn inkomsten niet maar de heer Van Schoonhoven moet hier niet het woord idealist ge bruiken. Trouwens, de wijnin formatie is maar beperkt. De eer ste avond witte Franse, de tweede avond rode Franse om de derde zitting te besluiten met Bor deaux. Alleen Frans, dus eenzij dige informatie. Wie meer wil weten kan op vervolg cursussen terecht. Duitsland als grote wijn-producent wordt niet genoemd. Nee, de heer Van Schoonhoven is er aan alle kan ten met open ogen ingevlogen en schrijft er ook nog in superlatie- Ik zou al deze opmerkingen niet maken als ik zelf niet in deze sfeer bezig was (mijn beroep heeft niets met wijn te maken). Ik wil mezelf ook geen idealist noemen, eerder een hobbyist, hoewel bij mij thuis de avonden 4 uur duren, er ongeveer 20 wijnen worden uitgeschonken, er zo'n 20 perso nen aanwezig zijn en de kosten, inclusief een klein hapje of broodje, circa 15,- bedragen. Laat de heer Van Schoonhoven zijn 'kaarsvlammetje' eens wat hoger afstellen. Ik ben er zeker van dat er meer van deze zittingen in het land plaatsvinden. W.F.J. Edelaar, Faljerilstr. 16, Leiden. Dictatuur (2) Op de ingezonden brief van de heer Doove van j.l. zaterdag wil ik toch maar ingaan. Want bij de heer Doove heerst kennelijk enige verwarring over wat nu precies een dictatuur en wat een demo cratie is. Misschien is het verstandig hem toch maar eens uit de droom te helpen. Democratie wil zoveel zeggen dat uiteindelijk de beslui ten van de meerderheden der ge kozen vertegenwoordigers wor den uitgevoerd. De gekozen ver- tegenwordigers dienen bij hun besluitvorming standpunten van meerderheids- en minderheids groepen zorgvuldig te wegen. Terecht noemt de heer Doove dan zaken als de bebouwing van het Doelenterrein en de Trekvliet. Immers besluiten genomen met de meerderheid der gekozen ver tegenwoordigers. Een dictatuur kent zo'n systeem niet daar kan een minderheid of zelfs een enkeling zijn wil opleg gen aan de meerderheid. Kenne lijk is dat waar de heer Doove naar streeft. Niet de heer Doove noch de heer Van Egmond besturen deze stad. Dat doen de gekozen raadsleden volgens democratische spelre gels, waar de heer Doove kenne lijk niet zo'n hoge pet van op heeft. Als hij als minderheid zich er niet bij neer wenst te leggen riekt dat eerder naar dictatuur. Marie-Anne Koning gemeenteraadslid PvdA Bethaniënhof 10 Leiden 1 Mei In de krant van dinsdag 10 april j.l. stond een hartekreet van het VVD-raadslid Van Duijn. Deze kreet kwam naar mijn mening uit de grond van zijn hart. Want 'stom' is het zeker om de gemeen te-ambtenaren vrijaf te geven op 1 mei. Mijn eerste reactie was, zo weer een rode gemeente erbii. En was het nu de rijkste gemeente van ons land, dan was er mogelijk nog begrip voor op te brengen. Maar nee, rijk is de gemeente Leiden niet, want op dezelfde pa gina staan zomaar nog twee za ken die de gemeentekas geld gaan kosten, n.l. de restauratie van de Burchtpoort en de bouw van de studentenflat aan de Kai- serstraat. En deze zaken zijn voor Leiden van groot belang dat dit ook door kan gaan. Maar vrijaf op 1 mei is, volgens de PvdA-wethouder, wel verant woord gezien de financiële situa tie van de gemeente Leiden. Mijn vraag is dan ook, wat gaat het de gemeenschap kosten, deze door zetterij van enige wethouders? Is wel vooraf goed berekend wat het kost? Is die vrije dag wel overlegd met de ondernemingsraden of mede zeggenschapscommissies? En is dit door hen goedgekeurd? Als dit niet zo is, vraag ik me af of de wethouders wel het recht hebben om een rechtgeaarde ambtenaar op 1 mei een vrije dag op te drin gen? Economisch gezien zou ik er vrede mee gehad hebben als 1 mei op vrijdag was gevallen, aangezien dan 30 april op donderdag valt en het hier energie voordelen zou opleveren in verband met uit schakelen van verwarmingen en dergelijke. Mogelijk is deze 1 mei-grap van de PvdA-wethouders de laatste grap van dit jaar. Het was wel een grap die de gemeenschap weer geld kost. Het bedrijfsleven met zijn medewerkers moeten dit maar weer zien op te brengen. Maar goed, die werken in elk ge val op 1 mei, dus dat gaat door. (Door redactie bekort) P. Overvliet Korenbloemlaan 45 Oegstgeest Strandruiter "Ruiter ranselt eigenaar van hond af', haalde onlangs de voorpagi na van deze krant. In Noord wijk beschikt men over" ruiterpaden, maar langs het strand is zo'n rit blijkbaar ook niet te versmaden. Vele jaren lang is het al zo, dat een groep ruiters langs het strand in draf gaat en men verwacht dan, dat iedereen opzij gaat. Als er een - kind of hond loopt te springen, jammer dan! De ruiter van het ar tikel laat niets gelegen liggen aangaande het gebeuren en is dan verbaasd, nee, zelfs ziedend, om dat de man de hond maar gewoon los laat lopen! Als ik het goed be grijp, mogen ruiters alles met hun paarden, maar eigenaars van honden, vaders en moeders van kinderen, moeten resp. lijn en kinderwagens of wandelwagen tjes gebruiken. Wat is hij voor een type ruiter? Houdt hij alleen van zijn eigen paard, zijn eigen rech ten? Hij houdt m.i. niet van "Het Dier", anders had hij niet zo ge reageerd. Dan had hij niet die man uit Bennebroek met de zweep afgeranseld. Waarom werd die eigenaar van de hond zo boos? Zou die ruiter zich dat hebben afgevraagd? Een beetje medemenselijkheid, wat minder egoïsme geeft een wat vriendelij ker wereld! W. Harmsen-Visser Brederostraat 36, Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27