„Ik kon al melkendus ik kreeg Vi gulden meer Vrouwenarts studeert op lammeren 'op commando' Demonstraties tegen kernenergie 11 Belangstelling voor monumenten is opvallend groot PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 12 APRIL 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Onlangs is Teun van Rijn onderscheiden met een jubileum in de landbouw. Vijftig jaren die hij als "vererend getuigschrift" van de christelijke boe- "knecht" gesleten heeft bij vier boeren in Aarlan- ren- en tuindersbond. Dit, ter ere van zijn 50-jarig derveen Nu heeft de 64-jarige, goedlach se Aarlandervener het bijltje er bij neergelegd. Omdat hij thuis aan het Zuideinde nog genoeg besognes heeft, ver koos hij een jaar eerder met pensioen te gaan. Dat neemt niet weg dat hij bij tijd en wijle nog wel eens zal bij springen. Op zaterdag bijvoorbeeld of tij dens de hooitijd. In elk geval heeft hij nu alle tijd om zich met zijn drie liefhebberijen te gaan bezighouden: mollen- vangen, vissen achter in de ringsloot en lezen. Vijftig jaar in loondienst Teun heeft er nimmer een cent spijt van gehad. Heeft in al die ja ren evenmin de behoefte ge voeld voor zichzelf te begin nen. "Ach, het was weliswaar altijd keihard werken maar ik heb al die jaren er een goede boterham in kunnen vinden. Ben ook nooit een dag werk loos geweest. Heb evenmin ooit gesolliciteerd. De reden dat ik vier werkgevers heb gehad is eenvoudig dat de zoons ouder werden en in het bedrijf kwamen. Zodoende moest ik mijn plaats afstaan. Maar zo gaat dat nou eenmaal bij boeren, dat weet je tevo- Gejaagder "Op m'n dertiende ben ik voor drieëneenhalve gulden per week bij Van Leeuwen be gonnen. Andere knechten kregen een gulden minder. Ik had het voorrecht te kunnen melken. Dat melken heb ik van kindsbeen af al willen le ren. Op een gegeven dag zei mijn vader "Als je dat mel ken nu vast leert, kun je straks iets meer verdienen! Dolgraag heb ik dat gedaan en ik moet bekennen dat ik ook echt goed kan melken" "Dat bleek wel in het voorjaar want dan moest je flink kun nen melken", wilde je er bij de koe wat uit krijgen. En dan begon je 's ochtends al om half vier. Tot 's avonds toe Was het negen uur, dan ging je te bed" "Nu die machines er zijn, be ginnen de meeste boeren wat later. Ja, het is allemaal wat gejaagder geworden, dat kan ik duidelijk merken. Door die mechanisatie is het vak van boer minder mooi geworden maar dat houd je toch niet te gen. Vroeger kon je nog wel es lachen" Lachen Echt lachen. Ik herinner me nog goed dat boer Kempe naar een stier in het land had lopen. Die zou ik een schop geven. Waarom weet ik niet meer precies. Maar zoals dat met stieren is, trap je altijd mis. Prompt nam-ie me op de horens. Nou, en Kempenaar lachen, léchen.heel ver schrikkelijk gewoon" Maar de volgende dag was-ie zelf de pineut. Werd-ie zelf op de horens genomen en ver derop op een baal hooi neer- gekieperd. Nou, toen heb ik wel zo onbedaarlijk staan la chen. Had je Kempenaar moeten zien. Die lachte toen letterlijk als een boer die kiespijn heeft. Later is die stier afgemaakt. Was hart stikke dol, geen beginnen Mollen Al die jaren werd Teun van Rijn elke middag een uurtje vrijgesteld om zich bezig te houden met zijn grote passie: mollenvangen. De boeren gaven daar overigens maar al te graag toestemming voor, want mollen richten sinds mensenheugenis een hoop schade aan het land aan. En als boeren daarvoor een mollenvanger moeten inhuren is dat tamelijk prij zig. Teun: "Ik heb het nu nog wel-es dat er een boer aan de deur komt om te vragen of ik mol len wil vangen. Dan noem ik een bepaalde prijs en dan loopt-ie hard weg. Ik laat hem dan maar, want als-ie werke lijk van die mollen af wil, komt-ie wel terug. Vaak ver wijs ik die boeren naar die be- roeps-mollenvangers in Ze venhoven, want ik ben niet van plan er een dagtaak van te maken. Nee, het moet leuk blijven" Boerehond Teun van Rijn: "De laatste mol vang je nooit". schop, vroeger met een mol- lenhond. "Ik heb er drie ge had, maar die zijn alledrie voor mijn deur doodgereden. Die ellende moet ik niet meer hebben. Mollenhonden zijn trouwens dun gezaaid. Je moet een gewone boerehond hebben. Als je. geluk hebt, doet-ie het, maar anders zal-ie het ook nooit leren". Die mollenhonden hebben een jachtinstinct. Horen zo'n mol en bijten 'm van binnen ka pot. Maar zullen nooit door z'n vel bijten, want honden lusten geen mollen. Teckels zijn ook echte mollenvan- gers". Ook het mollenvangen leerde Teun al heel vroeg. Bij zijn ouders in Hazerswoude- Rijndijk was armoe troef. Toentertijd kwam elke week de lorrenboer aan de deur en die had wel een kwartje over voor de pels van de mol. "In die dagen ving ik er een stuk of wat. Toen was het ook an ders dan nu met die klem men. Het moeilijkste is de gangen te vinden waar ze da gelijks doorlopen. En on- dapks dat ik nooit een leer meester heb gehad, heb ik dat aardig onder de knie gekre gen" "Zachies doen" "Als je goed luistert erg 2 chies döet, kun je ze horen knagen en wroeten. Dat is ook het kwalijke van die beesten. Ze maken het hele land kapot. Vooral met dat inmaken van gras is het hopeloos. Door die mollen krijg je daar bagger in en dan vreten de koeien van de winter niet meer" "Maar goed, als ik ze hoor kna gen trap ik de gang dicht en komt-ie vanzelf boven de grond. Dan pak ik hem beet, klets 'm op het land en is-ie dood. Vroeger ging ik wel-es loeren, maar daar heb ik geen zin meer in. En een schop er onder steken duurt me eigen lijk ook veel te lang". Teun van Rijn vangt op een stuk land net zo lang door totdat hij denkt dat de meeste mol len eruit zijn. "Je moet na tuurlijk niet van mij verwach ten dat ik tot de laatste mol ga leuren. De laatste vang je im mers toch nooit". Door gans Aarlanderveen wordt Van Rijn gevraagd mollen te komen vangen. Van Rijn heeft ook een paar klan ten in Nieuwkoop. De laatste tijd krijgt Teun ook opmer kelijk veel mensen aan de deur met de vraag of hij hun siertuin van mollen wil vrij- Teun: "Wat mijn prijs betreft: het is maar net wat er op dat moment in mijn hoofd schiet. Maar ik vang ze uiteraard niet voor een appel en een ei. Per slot wordt er van mij ook ver wacht dat ik die beesten vil" Paling Op de vraag wat hij met die ka davers doet, antwoordt hij zonder enige schroom: "Die gooi ik hier achter in de ring sloot. Daar zijn snoeken en palingen dol op. En die palin gen vang ik op mijn beurt 's zomers weer. Laatst zei m'n buurman nog: "Mieter er dit vooijaar maar flink wat in, dan hebben wij straks een goede vangst". "En dat doe ik maar", glim lacht Van Rijn. Dan een beetje likkebaardend: "Er is niets zo fijn dan dat ik hier achter op mijn schuit met een borreltje bij de hand zit te vissen en zo af en toe zo'n niet te versmaden, liefst vet te paling boven het water oppervlak haal OM STOORNIS BU VROUWEN TE VERHELPEN ARNHEM (GPD) - De als geslaagd beschouwde proef van de vakgroep Veehouderij van de Landbouwhogeschool in Wageningen, waarbij men in staat is gebleken om scha pen ,,op commando" te laten lammeren heeft ook veel belangstelling genoten van medici, en vooral van de Arn hemse vrouwenarts, dr. H. van Leusden. Was het hoofddoel van de onder zoekers van de Landbouwhoge school om tot een rationalisatie van het lammeren van schapen te komen. Van Leusden was vooral geïnteresseerd in de beginfase: de periode rond de Jaevruchting. Het eirijpingsproce^>ij de ooien stond hierbij centraal en de grootste interesse ging vooral uit naar alle hormonale facetten die hierbij een rol spelen. Door bestudering van het natuur lijk mechanisme bij de ooien hoopt Van Leusden ontdekkin gen te doen die ten dienste ge steld kunnen worden aan vrou wen die een stoornis in de eirij- ping hebben. Het onderzoek van de vrouwenarts speelt zich wat dat betreft af bij zijn fraai ver bouwde boerderij waar hij een aantal schapen heeft rondlo pen. „Ik ben begonnen met het be schrijven van wat er bij de ovula tie van de ooi gebeurt. Het is op gevallen dat ze geen eitjes maakt van februari tot september en in de resterende periode wel. Als je nu weet waarom dat het geval is. dan kun je bepaalde problemen bij mensen oplossen. We zijn er bij het onderzoek nu in geslaagd om bepaalde hormonen in het bloed van schapen te bepalen En daarbij zagen we iets nieuws, namelijk dat ooien in de tijd dat ze geen eitjes maken een sterk verhoogd gehalte prolactine hebben. In de tijd dat ze wel eitjes maken is dat gehalte ver laagd". „Diezelfde situatie is bij de vrou wen bekend. Heeft een vrouw een verhoogd prolactinegehalte, dan maakt ze geen eitjes. Bij de schapen hebben we nu een model gevonden om die aandoening tot in de details te bestuderen. Met behulp van medicamenten kun nen we nu dat prolactinegehalte bij schapen en mensen beïnvloe- deh en dus ook de eirijping. Voor de schapen betekent dat dat we ook buiten het seizoen het maken van eitjes kunnen opwekken en bij vrouwen kunnen we he* eitjesmaken stimuleren". Van een bepaalde groep vrouwen die niet of zeer onregelmatig menstrueert en niet zwanger wordt is bij 10 procent een ver hoogd prolactinegehalte de oor zaak. Uitsluitend die groep kun nen we nu behandelen met medi camenten. Zo'n behandeling vindt nu ook wel plaats, maar dank zij de schapen is ons inzicht in het waarom sterk verdiept" aldus Van Leusden. Eindfase Bij de Landbouwhogeschool had men veel meer belangstelling voor de eindfase: „de bevalling" Vijfjaar hebben ir. A. Osinga, dr. J. Scheerboom en W. Hazeleger gezocht naar de mogelijkheid om schapen gelijktijdig te kunnen la ten lammeren op een exact te be palen datum. Op 21 maart was het dan zover. Vijfenveertig schapen kregen tegelijkertijd lammeren en de wat genoemd wordt „synchronisatieproef' was ge slaagd. Het succes van de proef is volgens ir. Osinga belangwekkend voor boeren, omdat het hen een hoop tijd bespaart. Normaal duurt het een week of zes voordat alle schapen hebben gelammerd. „Dat betekent dat de boer regel matig 's nachts uit zijn bed moet om te kijken of het al zover is. Twee van de drie keer kijkt hij tevergeefs en dat wekt frustra ties. te meer daar hij het in die periode toch al erg druk heeft met het jongen van ander vee". De synchronisatieproef geldt voor schapen van het Texelse ras, want juist deze dieren hebben bij de bevalling hulp nodig. De vrucht behoort met de kop op de voorpoten in de ooi te liggen, maar bij het Texelse ras ligt on geveer de helft in een andere po sitie en dat maakt de bevalling erg moeilijk. Veel lammeren sterven dan ook. „Het varieert van tien tot dertig procent en we verwachten dat dit percentage nu zal dalen, doordat de boeren tij dig bij hei lammeren hulp kun nen verlenen", aldus Osinga Om de ooien gelijktijdig te laten lammeren is het noodzakelijk dat ze ook op hetzelfde tijdstip wor den bevrucht. Daarvoor zijn al mogelijkheden bekend. Op de 142e dag van de draagtijd worden de ooien massaal geinjecteerd met een oestrogeen-preparaat (oestrogeen is een geslachtsdrift verhogend hormoon). Dit middel zorgt er nu voor dat de vrucht de moeder duidelijk maakt dat ze eruit wil. En dat gebeurt binnen 24 uur. Het middel kan op dit moment echter nog niet door de boeren gebruikt worden. De proef wordt eerst verder uitgetest op proefboerderijen. Vrouwen Is hetgeen men bij de schapen be reikt ook van toepassing op bij voorbeeld vrouwen die zich wil len laten aborteren of om een be valling op het juiste tijdstip te la ten plaatsvinden? Dr. Van Leus den: „Je moetje afvragen waar om de baring op gang komt. Daar spelen talloze factoren een rol. De gedachte dat de foetus zelf het signaal aan de moeder geeft leek bijna rond, maar we vermoeden nu dat er toch meer moet zijn. Persoonlijk geloof ik toch dat de vrucht het signaal geeft en dat is een gedachte die vijfjaar geleden als krankzinnig werd be schouwd", zegt Van Leusden. die de hormonale aspecten rond de bevruchting bij schapen verder gaat doorgronden. Ook bij de Landbouwhogeschool gaat men verder met het onder zoek. Bekeken wordt in hoeverre het oestrogeenpreparaat de vita- liteil van de vrucht beïnvloedt. Voor het oestrogeen-preparaat op de markt komt zal het eerst nog farmaceutisch onderzocht moe ten worden. „Het is niet van in vloed op het schapevlees. Alleen als een meisje van dertien regel matig vlees eet van de plaats waar is geinjecteerd, geïnjecteerd, kan er een vervroegde puberteit op treden Het gevaar ligt eerder bij iemand die injecteert. Schapen spartelen nogal tegen en als je de injectienaald in je vinger krijgt en je spuit het spul eruit. ja. dan kun je bronstig worden", aldus Osin ga De omslag van het boek "Kijken naar monumenten in Nederland". DEN HAAG (GPD) - Het fotovouwbladenboek „Kijken naar monumen ten in Nederland", waarvan het eerste exemplaar vorige week aan prins Claus werd uitgereikt, lijkt een bestseller te worden. De afdeling voor lichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg iri Zeist verwerkt dagelijks 60 tot 80 telefoontjes van mensen die het boek, dat 144 pagina's en 320 foto's en tekeningen telt, willen hebben. Nu al wordt gesproken over een herdruk, terwijl de eerste oplage maar liefst 70.000 exemplaren bedraagt. „Kijken naar monumenten" kan gerust een uniek werkstuk worden ge noemd. omdat voor de eerste maal over stads- en dorpsgezichten, ker ken. kastelen, buitenplaatsen, boederijen. molens en woonhuizen ge schreven wordt in een voor iedereen bevattelijke opzet. Daardoor is het niet alleen geschikt voor toeristische doeleinden (handleiding voor publiek dat op een vrije dag een „monumentaal" tochtje wil onderne men), maar ook voor leerlingen van scholen en studenten aan acade mies, die er ruimschoots voldoende materiaal voor scripties uit kunnen putten. Tom Smaal, hoofd van de voorlichting van monumentenzorg, is de samen steller en eindredacteur van het boek, waaraan verschillende specialis ten van de rijksdienst hebben meegewerkt. Toen bleek dat de laatste vijf jaar de belangstelling voor monumenten enorm toenam, werd besloten een fotovouwblad te ontwerpen. Het werden er in totaal zes, die elk een speciaal facet behandelen. De reactie was zeer groot: er werden meer dan 350.000 exemplaren verstuurd. De merendeels particuliere aanvra gen kwamen uit binnen- én buitenland. Aan de behoefte van onder wijsinstellingen en toeristische organisaties, die hele partijen tegelijk bestelden, kon de rijksdienst onmogelijk tegemoet komen. De grote belangstelling leidde tenslotte tot het besluit de vouwbladen, waaraan een zevende vouwblad over stations, vuurtorens, watertorens en stoomgemalen werd toegevoegd, in boekvorm te gieten. Het is in de boekhandel verkrijgbaar voor 19,50 gulden. De ANWB, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, de Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming, de NCRV en de Spoorwegen hebben aan de publikatie meegewerkt. In heel West-Europa tijdens Pinksterweekeinde fïARSF.T .TP*. fOPm fïnccpiip ic nn tónt lanes de zoutkoeuels naar Vos: ..Het had veel ereer kunni GASSELTE (GPD) - Gasselte is op 2 juni het nationale centrum van een grote demonstratieve actie tegen het gebruik van kernener gie. In heel West-Europa zijn er tijdens het pinksterweekeinde (2 en 3 juni) protestdemonstraties tegen kerncentrales, proefborin gen en het dumpen van radioac tief afval in zoutlagen. Er komt een Energiekrant uit die van 7 april afin de verkoop gaat als uit gave van het landelijk energie comité. in samenwerking met de atoom-alarmgroepen en regio nale comités. De atoomalarm- groep Borger-Gasselte van voor zitter Joris Vos neemt daarin een belangrijke plaats in. Het initiatief van de internationale actiedag komt uit Zwitserland. erking op internatio naal gebied wil men benadruk ken via speldjes en affiches. Er worden demonstraties voorbe reid in Frankrijk. Duitsland. Zweden. België. Denemarken en Oostenrijk aan de grens met Tsjechoslowakije. Ook aan de Amerikaanse oostkust is een de monstratie. Proefboringen en het dumpen van radioactief afval in zoutlagen vormen de actiepunten van het programma in Gasselte. Men heeft de zaak al vrijwel rond. al dus Joris Vos. Men verwacht tus sen de 20 en 25.000 mensen, waarvoor extra bussen zullen rij den van en naar het station in As sen. Op het dorpsplein 's middags om twaalf uur een demonstratie waarna er een grote optocht be gint langs de zoutkoepels het waterwingebied. Verder is er een cultureel programma, een braderie en een informatie markt. Leerlingen van de pedagogische academie uit Assen vangen de kinderen op. 's Middags om vier uur sluit de demonstratie met het oplaten van ballonnen. In Kalkar is op 3 juni een demon stratie. De bijeenkomsten hoopt men te financieren via de op brengsten van de Energiekrant. Aanvankelijk had men een vroe gere datum op het oog. Joris Vos is eigenlijk wel blij dat men nog de tijd heeft, vooral nu de gebeur tenissen rond de kerncentrale in Harrisburg veel mensen de ogen geopend hebben voor de problematiek. Vos: „Het had veel erger kunnen zijn daar in Harrisburg. Maar misschien zal toch later blijken dat er mensen tot in lengte van dagen opgescheept zitten met de gevolgen. Maar ik vraag mij nog af of het ernstig genoeg is ge weest om de mensen ervan te doordringen wat er eigenlijk aan de hand is. Het is een van onze taken zoveel mogelijk druk uit te oefenen op kamerleden om aan informatie te komen wat daar in Amerika precies is gebeurd. Het idee dat het maar eens in de zo veel miljoen jaren voorkomt, zal nu wel achterhaald zijn. Wat kan gebeuren is nu inderdaad een keer gebeurd. Het spreekt boek delen dat in Duitsland en Ameri ka kerncentrales zijn stilgelegd", aldus Vos.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4