Ramp met bus in Spanje eist vijftig levens mammam Opnieuw executies van sjah-aanhangers Brand warenhuis: veel doden Israëlische vergelding na aanslag in Tel Aviv Geheimzinnige ziekte in Togo In Boekarest 111 Strijd in Kampuchea Carter waarschuwt olie concerns Gevechten Nicaragua nemen toe Rhodesische aanvallen op Zambia KNSD \r, I I APRIL I TEL AVIV-CAÏRO-BEIROET (Reuter/UPI) - Israëlische ge vechtsvliegtuigen hebben giste ren aanvallen uitgevoerd op Pa lestijnse kampen in het zuiden van Libanon, vijf uur nadat een Israëliër was gedood en 33 ande ren gewond geraakt door een bomontploffing op een drukke markt in Tel Aviv. Bij de Israëlische vergeldingsactie, die gericht was op bases van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie bij Damour aan de Middel landse Zee en Ras el-Ain, ten zui den van de havenstad Tyrys, zijn volgens een communiqué van de PLO in Beiroet "tientallen" ge wonden gevallen. Ook het vluch telingenkamp Rasjidiyech en het aangrenzende gehucht Ma'aliech zouden volgens de PLO zijn aan gevallen. Een woordvoerder van het radikale Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) deelde mee dat drie in woners van Rasjidiyech waren gedood en een gewond. De PLO eiste de verantwoordelijk heid op voor het plaatsen van de bom op de Carmel-markt in Tel Aviv. Gezegd werd dat de ver antwoordelijken vanuit Israë lisch gebied opereerden. In een communiqué van het Israë lische leger werd gezegd dat alle vliegtuigen behouden op hun ba sis waren teruggekeerd. De aan val werd door de Israëliërs overi gens geen vergeldingsactie voor de bomaanslag genoemd. Egypte heeft gisteren een krachtige veroordeling uitgesproken over de Israëlische luchtaanval op Palestijnse nederzettingen in het zuiden van Libanon. De Israëli sche agressie is een flagrante schending van de souvereiniteit van Libanon, en is in strijd met de doelstelling van het huidige vre- desstreven, dat een goed klimaat wil scheppen voor een vrede, ge baseerd op gerechtigheid en op eerbieding van de legitieme rech ten van het Palestijnse volk, al dus een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Cairo. Dergelijke acties kunnen ernstige gevolgen hebben voor de toekomst van de vrede in het Midden-Oosten, zo waarschuwt Cairo. Palestijnse guerrillastrijders en linkse Libanese militieleden hebben "een Israëlische poging om vanuit zee troepen aan land te brengen verhinderd" bij een Zuid-Libanees dorp in de buurt van het vluchtelingenkamp Ras- hidiah, zo heeft een woordvoer der van de guerrilla's gisteren bekend gemaakt. Hij zei dat "een aantal Israëlische kanonneerboten" de kust bij het dorp Ras al Ain maandagavond rond acht uur naderde en was te ruggeslagen. "De gecombineerde strijdmacht opende met verschillende soor ten wapens een vuurgevecht met de Israëli's dat 35 minuten duur de, en wist daarbij een voltreffer te plaatsen op een van de vijan delijke schepen," aldus de woordvoerder. De Israëlische boot stond in brand. Een (Libanese) burger werd bij het vuurgevecht licht gewond." Er werden geen nadere bijzonder heden gegeven over de omvang van de Israëlische strijdmacht die de aanval zou hebben onder nomen, en er waren geen schat tingen bekend over het aantal eventuele Israëlische doden en gewonden. CAÏRO-TEL AVIV (UPI) - Het Egyptische parlement heeft gis teren het nieuwe vredesverdrag met Israel na een tweedaags de bat met overweldigende meer derheid bekrachtigd. De uitslag van de stemming was 329 voor, 13 tegen, één onthouding en 17 af wezigen. In een emotioneel besluit van het debat applaudiseerde de meer derheid van het parlement en hief het volkslied aan, terwijl opposi tieleden hen uitscholden voor „verraders". Premier Moestafa Chalil hield aan het slot van de parlementszitting een toespraak, waarin hij ver kondigde: „Het volk van Egypte heeft zich uitgesproken... wij zullen nu de rest van de Arabi sche wereld vragen hun stand punt te herzien. Wij hebben een zware strijd voor ons om de vrede uit te voeren. Chalil riep de Arabische wereld op Egypte te helpen ,,in zijn taak". De premier verzekerde dat het verdrag in het belang is van Egypte en het Midden Oosten en beloofde dat zijn regering „de belangen van Egypte in de ko mende onderhandelingen veilig zal stellen". „De normalisering van de betrek kingen (met Israël) zal stellig in het belang zijn van Egypte", voegde Chalil eraan toe in een poging de oppositie gerust te stellen, die vreest dat Israël hier door een overheersende rol kan gaan spelen in de Egyptische Egypte heeft Israël gisteren via de diplomatieke kanalen voorge steld de ceremoniële plechtig heid tijdens welke de instrumen ten van ratificatie van het vredes verdrag moeten worden uitge wisseld met zes dagen uit te stel len van 16 tot 22 april. Egyptische regeringsfunctionaris sen zeiden stellig te verwachten, dat Israel met uitstel zal instem men. De uitwisseling zou volgens de plannen moeten plaatsvinden in de vn-bufferzone in de Sinai. Volgens de functionarissen diende de Egyptische stap niet te wor den gezien als vergelding voor uitstel van het bezoek van de Is raëlische minister van defensie Weizman aan Cairo. President Sadat zou volgens hen eerst het Egyptische volk via een referen dum willen raadplegen over het vredesverdrag, zodra dit door het parlement is goedgekeurd. De datum waarop dit referendum zou worden gehouden is nog niet bekend. Verwacht werd, dat Sa- dat vandaag een radiotoespraak zou houden om het volk tot het referendum op te roepen. Twee Israëlische kabinetsminis ters hebben gisteren hun aange kondigde bezoeken aan Cairo uitgesteld, nu Israël en Egypte voor het eerst sinds de onderte kening van het vredesverdrag twee weken geleden onenigheid hebben. Volgens persberichten in Israël zou minister van buitenlandse zaken Moshe Dajan hebben gezegd dat door Israël werd opgevat als waarschuwing dat Egypte samen met Syrië een oorlog zou kunnen beginnen om de Golanhoogte te bevrijden. Op zijn beurt zou Chalil in Cairo tegen twee Israëlische journalis ten hebben gezegd dat hij een eventuele Israëlische protestnota niet zou aanvaarden. In Jeruzalem werd bekendgemaakt dat minister van defensie Ezer Weizman, die aanstaande zondag naar Cairo zou gaan, zijn reis tot na het joodse paasfeest, dat op 18 april eindigt, zou uitstellen. Ook zou vice-premier Yigael Yadin pas begin mei naar Egypte reizen, in plaats van meteen na het paas feest. Volgens een bron in de regering kwam de verandering in de plan nen van de twee ministers door het joodse paasfeest, dat een week duurt. De reizen waren ech ter vastgesteld in volledige voor kennis van de juiste data van het paasfeest, en naar het schijnt schuilen er politieke redenen achter de verandering, iets wat geen enkele functionaris wilde bevestigen. TEL AVIV - Eén Israëlische man is gedood en 23 mensen raakten gewond toen gisteren op een drukke markt in Tel Aviv een door terroristen geplaatste bom tot ontploffing kwam. Op de foto zoeken bomexperts van de politie op het trottoir fragmenten. (Van onze correspondent) MADRID-Zesenveertig kinderen, allen tussen de 11 en 13 .iaar, en vier volwassenen zijn gistermiddag omgekomen toen de bus waarin ze zaten ter hoogte van het dorpje Santa Cristina De La Polvora in de rivier stortte. De kin deren. afkomstig uit Vigo, hadden een schoolreisje ge maakt naar Madrid en waren op weg naar huis. In Iran: De busramp heeft grote ver slagenheid in Vigo teweegge bracht. Alle lokale radiozenders stopten de uitzendingen van lich te muziek en verschaften zoveel mogelijk informatie over het on geluk. Acht kinderen, waarvan er enkele licht gewond zijn. en een opgepikte soldaat die stond te lif ten. zijn de enige overleven den. Onmiddellijk na het ongeluk liep het gehele dorp uit om hulp te verlenen. Met touwen aan elkaar vastgebonden wisten de dorpe lingen acht ronddrijvende kinde ren uit de snelstromende en sterk gezwollen rivier Ordigo op te vis sen. Direct na het ongeluk ver dween de autobus volledig onder water. De Guardia Civil, het Rode Kruis en de brandweer, deden wanhopige pogingen om bij de bus te komen. Per helikopter is een ploeg duikers uit Valladolid overgebracht. Men schatte gis teravond de kans om nog meer overlevenden uit het water te het ongeluk waarschijnlijk de te grote snel heid waarmee dè chauffeur de bocht voor de brug nam. Volgens een dorpsbewoner heeft men zes jaar geleden de weg verbeterd, maar heeft men niets gedaan om de gevaarlijke bocht te corrige ren. Volgens deze man is de bus de vijfde auto die in de rivier stort sinds de weg werd verbeterd. TEHERAN (AP) - Door de radio in Teheran is vanmorgen meege deeld dat er door revolutionaire rechtbanken in de vroege uren 11 generaals, ministers, politie chefs, leden van het parlement van het oude regime en een oud burgemeester van Teheran ter dood zijn veroordeeld, waarna het vonnis is voltrokken. Tot de terechtgestelden behoorden drie oud-ministers, twee hoge functionarissen van de Savak, de geheime politie, en een politicus die 15 jaar voorzitter van het par lement was geweest. Allen waren onder meer beschul digd van corruptie en hoogver raad. aldus het bericht, en men was al begonnen de eigendom men van de gestraften "te verde len onder het volk van Iran". Tot nu toe zijn in Iran sinds de re volutie volgens offlcële gegevens 101 mensen ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Tot de veroordeelden behoorden 20 i de strijdkrachten generaals va en de politie. De vanmorgen terechtgestelde oud-burgemeester van Teheran was de 50-jarige Gholam-Reza Nikpay, een in Engeland opge leide specialist op het gebied van de economie en olie-industrie. Hij was ervan beschuldigd ten aanzien van arme bewoners van de hoofdstad wreedheden te hebben gepleegd. De woordvoerder van de Iraanse regering. Abbas Amir Entezam, heeft gisteren gezegd dat hij "veronderstelde" dat de speciale islamitische rechtbanken in Iran nog ongeveer een jaar zullen NEW YORK (AP) doorgaan voordat ze hun be voegdheden zullen overdragen aan het ministerie van justitie van de regering. "De islamitische revolutionaire rechtbanken zijn belast met de berechting van misdaden die on der vorige regimes plaatsvon den". zei Entezam op een pers conferentie. Hij benadrukte ech ter dat de Iraanse regering, die niet hetzelfde is als het revolutio naire comité van de ajatollah Chomeini. geen verantwoorde lijkheid draagt voor het werk van de rechtbanken. Hij zei dat premier Mehdi Bazargan pas drie uur na de executie op de hoogte was gesteld van de dood van de voormalige premier Amir Abbas Hoveyda. "De regering heeft niets te maken met de revolutionaire rechtban ken", zei hij. Secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft gisteren negatief gereageerd op het ver zoek van Amnesty International, een zitting van de Veiligheids raad uit te schrijven over de golf "politieke terechtstellingen en moorden" waarvan de wereld momenteel getuige is. Vier Europeanen overleden (Van onze correspondent) DEN HAAG-BERN - Acht Neder landse toeristen hebben gewei gerd hun vakantie in het Afri kaanse land Togo af te breken, waar een geheimzinnige ziekte al aan vier Europeanen het leven heeft gekost. Een van de slachtof fers is een Zwitserse toeriste die in Zurich is overleden. Het ministerie van buitenlandse zaken houdt zich momenteel in tensief bezig met de gezond heidstoestand in Togo. De ziekte die daar is uitgebroken lijkt veel op de mysterieuze Lassa-koorts die enige jaren geleden voor grote paniek zorgde. Ook voor de ziek te die nu in Togo is geconstateerd is geen vaccinatie mogelijk. Het gaat om een nog onbekend virus. De ziekte gaat gepaard met hoge koortsen en tast het bloed en nog andere lichamelijke afscheidin gen aan. De acht Nederlandse toeristen lo geren allemaal in het hotel Tro- picana bij Togo's hoofdstad Lo mé en maken een reis met Hotel plan, de enige Nederlandse orga nisatie die vakanties naar het Afrikaanse land verzorgt. Hotel plan heeft inmiddels besloten de reizen naar Togo, op gezag van de plaatselijke gezondheidsautori- teiten, voorlopig af te gelasten. Twee Nederlanders die het afge- BANGKOK (Reuter) - Opnieuw zijn felle gevechten uitgebroken in het noordwesten van Kampu chea. De strijd gaat tussen de nieuwe heersers die steun genie ten van Vietnam en pro-Chinese guerrillastrijders van de Rode Khmer, het leger van de verdre ven Pol Pot. In het oosten van Thailand kan men het stnjdlawaai duidelijk horen. Kennelijk gaat het om een groot scheepse aanval van troepen van het nieuwe bewind onder Heng Samrin die de eenheden van de Rode Khmer uit de grensstad Poipet willen verdrijven. Poipet werd de vorige week door de Ro de Khmer ingenomen. De Rode Khmer, die in januari uit de hoofdstad Phnom Penh werd verdreven, heeft gisteren ont kend dat haar leiders naar Thai land zijn gevlucht. lopen weekeinde zouden ver trekken hebben een andere vakantiebestemming aangebo den gekregen. De acht die nu nog in het Westafrikaanse land ver blijven, hadden afgelopen zater dag mee terug kunnen gaan met een extra groot vliegtuig dat de reisorganisatie had gestuurd, maar zij wilden hun vakantie ge woon afmaken en komen dit weekeinde in Nederland te rug. Of de Nederlanders bij hun terug komst nog aan een speciaal me disch onderzoek onderworpen worden, is nog niet bekend. Een woordvoerder van Hotelplan: „Dat is iets dat aan de genees kundige autoriteiten wordt over gelaten". Het ministerie van volksgezond heid houdt zich van de geheim zinnige ziekte op de hoogte via mededelingen van de WHO. Een woordvoerder van het ministerie: „Reden tot ernstige bezorgdheid is vooralsnog niet aanwezig". De WHO heeft de reisorganisaties die op Togo gaan. inmiddels ver zocht de passagiers van het voor komen van de ziekte op de hoogte te stellen. Van een advies de aan wezige toeristen terug te roepen, is geen sprake. Niettemin acht de Zwitserse Ge zondheidszorg de ziekte ernstig genoeg voor een oproep aan alle Zwitserse staatsburgers zo snel mogelijk Togo te verlaten. In Zwitserland en andere landen wordt geprobeerd het dodende virus te isoleren. De WHO heeft nog laten weten, dat de mysterieuze koorts „slechts sporadisch" Europeanen treft. WASHINGTON (UPI) - Presi dent Carter heeft de Ameri kaanse oliemaatschappijen gisteren laten weten dat hij van hen verwacht dat zij de 6 miljard dollar die zij de ko mende drie jaar krijgen van vrijgegeven olieprijzen, be steden aan het zoeken naar nieuwe en betere energie bronnen. De president zei dat hij niet zou dulden dat de offers die het Amerikaanse volk zou bren gen om energie te besparen, tot een aanfluiting zouden worden gemaakt "door een douceurtje aan oliemaat schappijen". Carter maakte bekend dat hij aan de gouverneur van West Virginia, Jay Rockefeller, heeft gevraagd als voorzitter van de presidentiële commis sie voor het gebruik van ko len, binnen twee maanden openbare hoorzittingen te beleggen over manieren om het gebruik te bevorderen van Amerika's grootste ener giebron: kolen. BOEKAREST (AP) - Een brand die gisteren meer dan twee uur heeft gewoed in het drukbezochte wa renhuis "Victoria" in het cen trum van de Roemeense hoofd stad Boekarest, heeft naar wordt gevreesd 200 slachtoffers geëist. Dit aantal werd genoemd door oog getuigen en een functionaris van de Amerikaanse ambassade, met wie vanuit de Oostenrijkse hoofdstad Wenen contact was opgenomen. Hij zei dat dit cijfer "door verschillende mensen was genoemd", maar dat er geen aanwijzing was hoe dit aantal on derverdeeld was in doden en ge wonden. Hij voegde eraan toe dat de Roemeense autoriteiten de cij fers niet hebben bevestigd en dat het nog geruime tijd kon duren voor een dergelijke aankondi ging kon worden verwacht. Een correspondent van het Joego slavische persbureau Tanjug zei dat in de paniek die op het uit breken van de brand volgde "vermoedelijk tientallen mensen zijn omgekomen". Het aantal van 200 doden werd ge noemd door ooggetuigen, die meldden dat de klaarblijkelijk overleden slachtoffers met am bulances werden afgevoerd. Hieronder waren ook mensen die in paniek uit het brandende ge bouw waren gesprongen of door rookvergiftiging om het leven kwamen. Het vuur, dat zich door de aanwezi ge kledingstoffen en andere brandbare artikelen snel ver spreidde. richtte een schade van enkele miljoenen aan. Naar de oorzaak van de brand wordt nog gegist. Volgens sommigen ont stond het vuur tijdens laswerk- zaamheden in een liftschacht tussen de eerste en tweede ver dieping. Anderen vermoeden dat kortsluiting bij een roltrap de oorzaak is geweest. MANAGUA (UPI/AFP) - Bang voor bombardementen door de luchtmacht van Nicaragua zijn gisteren hon derden inwoners gevlucht. De stad is voor de tweede keer vele dagen in handen gevallen van de Sandinistische vrijheidsstrijders. r het wegnemen van littekens r sche chirurgie vc operaties, zei hij. de noordelijke stad Esteli weg- De Nationale Garde heeft gisteren meegedeeld dat in de eerste twee dagen van het Sandinistisch goede- week-offensief 74 mensen om het leven zijn geko men. maar later op de dag werd melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. Zo v/erden in het zieken huis van dr. Selva de lijken binnengebracht van zes boeren uit de omgeving van Esteli die gisteren bij een bombardement om het leven zijn gekomen. Artsen vroegen dringend om medicijnen en appara tuur. Radio Sandino, de kortegolfzender van de op standelingen, waarschuwde dat de huidige strijd in de komende dagen geïntensiveerd zou worden op alle fronten, die allemaal onder eigen commando staan. Gevechten zijn ook gaande Nicaragua met Honduras Rica in het zuiden. "Wij zitten zeer dringend verlegen om verplegend per soneel, medicijnen en apparatuur", verklaarde dr. Eduardo Selva van het ziekenhuis Sint-Jan-de-Deo in Esteli. Er is geen apparatuur aanwezig voor plasti- De enige Somoza die momenteel nog in Nicaragua is, is brigade-generaal Jose Somoza, tijdelijk chef-staf van de landmacht. Er zijn echter geruchten dat luitenant kolonel Anastasio Somoza Portocarrero, oudste zoon van de president, in het land is teruggekeerd en de Nationale Garde tegen de Sandinistas per radio vanuit een boerderij van de Somozas aanvoert. President Anastasio Somoza Debayle brengt een paas vakantie door in de Verenigde Staten. Het Roemeense persubureau Agerpress heeft gisteravond meegedeeld dat bij de brand slechts drie mensen zijn omge komen en een aantal anderen gewond is geraakt. Het bericht kwam bijna 13 uur na dat de brand uitbrak en nadat ooggetuigen - officiële woord voerders waren niet bereid om ook maar iets mee te delen - op grond van het aantal af- en aan rijdende ziekenwagens gemeld hadden dat tot 200 mensen in de vlammen waren omgekomen of gewond geraakt. De brand brak om tien voor half tien plaatselijke tijd uit, toen de zaak door honderden klanten werd bezocht, druk bezig met in kopen voor het paasweekeinde. In een bericht van 16 regels, meldde Agerpress dat op verscheidene verdiepingen schade werd aan gericht. Drie personen kwamen om het leven. Mensen met brandwonden en rookvergifti gingsverschijnselen werden di rect behandeld. De gewonden zijn nu allen buiten levensgevaar, aldus Agerpress, dat geen aan tallen noemde. LUSAKA (AFP/UPI) - De Rhode sische luchtmacht heeft gisteren een bombardement uitgevoerd op een guerrillabasis van de ZA- PU (Zimbabwe Afrikaanse volksunie) in het naburige Zam bia. Vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis wer den door de Zambiaanse autori teiten van de aanval op de hoogte gesteld. Ze hebben onmiddellijk ambulances naar de basis ge stuurd. Journalisten in Zambia kregen geen toestemming de plaats van het bombardement te bezoeken. Ze zagen echter wel dat gewon den in particuliere auto's naar ziekenhuizen werden gebracht. Rhodesische gevechtsvliegtuigen hebben gisteren eveneens een aanval uitgevoerd op het militai re hoofdkwartier van de nationa listische leider Joshua Nkomo in de buitenwijken van de Zam biaanse hoofstad Lusaka. De aanval was bedoeld om voorge nomen opstandige acties, die nu onder Russische leiding staan, te voorkomen. Dit heeft het militai re opperbevel in Salisbury be kendgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9