Oud-premier van Iran na geheim proces gedood Olietoevoer naar Oeganda afgesloten Rumoer over inrichting Negev i. Carter wil opheffing prijscontrole op helpt u kiezen: keukens/bad Franse socialisten: drie stromingen Nieuwe golf van executies Strijd in Nicaragua laait op mm Opnieuw Baskische aanslagen MAANDAG 9 APRIL 1979 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM/CAIRO (GPD- ANP) - In Israël is een politieke rel ontstaan rond in opdracht van de regering uitgevoerde bouw werkzaamheden in de Negev- woestijn in een gebied dat voor namelijk door Bedoeinen wordt bewoond. Ten gevolge van het vredesverdrag is de regering be gonnen met de voorbereidingen voor de overbrenging van militai re bases naar de Negev-woestijn, het aanleggen van wegen en an dere bouwprojecten. Nog geen twee maanden geleden had het Israëlische Hooggerechtshof de bouwwerkzaamheden in dit ge bied strikt verboden, nadat een groep Bedoeinen in beroep was gegaan tegen de onteigening van aan hen toebehorende grond. Afgelopen woensdag werden de bouwwerkzaamheden toch voortgezet, onder hevig protest van de daar wonende Bedoeinen, waarbij ze zelfs slaags raakten met de politie. Hierop kwam het Hooggerechtshof bijeen en in ongekend felle bewoordingen werd de regering beschuldigd van het naast zich neerleggen van de uitspraken van het Hoogge rechtshof en het overtreden van de wet. Het Hooggerechtshof eis te van de regering directe ophel dering over de gang van zaken en voegde eraan toe niet te zullen aarzelen degenen die direct ver antwoordelijk zijn voor deze gro ve overtreding van de wet de ge vangenis in te sturen. De regering besloot in haar weke lijkse kabinetszitting niet verder op de zaak in te gaan, omdat die nu in handen van het gerecht is. De oppositionele arbeiderspartij heeft intussen om een speciale Knessetzitting gevraagd. Ook wordt het aftreden geëist van de verantwoordelijke ministers. Het gaat hierbij voornamelijk om de minister van landbouw, Sharon, die in het verleden al is beschul digd van onwettige praktijken ten aanzien van de onteigening van grond en het beperken van de bewegingsvrijheid van de in de Negev wonende Bedoeinen. De Egyptische premier Mustafa Chalil heeft president Jimmy Carter van de Verenigde Staten verzocht te proberen van Israel verdere toezeggingen te verkrij gen met betrekking tot de toe komst van de Palestijnen in het bezette gebied van de westelijke Jordaanoever, zo heeft het dagblad Al Ahram gisteren ver klaard. Chalils verzoek stond in een brief in antwoord op een schrijven van Carter waarin werd duidelijk gemaakt dat Israël slechts zijn militaire bestuur in de strook van Gaza zou opgeven, aldus het blad. Chalil zei dat de Israëlische verkla ring niet in overeenstemming was met de overeenkomst die met betrekking tot deze kwestie was bereikt tussen Israël, Egypte en de Verenigde Staten. De Egyptische premier verklaarde dat de overeenkomt van toepas sing was op alle bezette gebieden en niet alleen m^ar de strook van Gaza. Chalil eiste verder de vrijlating van Palestijnse politieke gevangenen en zei dat Israël niet het recht heeft om in de bezette gebieden Israëlische wetten af te kondigen of toe te passen. TEHERAN (Reuter/AP) - Amir Abbas Hoveyda, die 13 jaar lang premier van Iran onder de sjah is geweest, is zaterdag terechtgesteld nadat hij door de revolutionai re rechtbank nummer 4 ter dood was veroordeeld als verrader van de Perzische natie. De radio „De stem van de islamiti sche republiek" zei dat de 60-jari- ge oud-premier het besluit van de rechtbank had aanvaard en schuld had beleden aan „onder drukking en culturele en politie ke verstikking" van Iran. ,Ik vraag de Perzische mensen die zijn gemarteld mij te vergeven en aan God mijn zonden te verge ven", zou hij gezegd hebben. De radio zei dat de eigendommen van Hoveyda, die ook was be schuldigd van corruptie, in be slag zullen worden f MANAGUA (UPI) - De Nationale garde van Nicaragua heeft giste ren de Sandinisten verdreven uit de noordelijke stad El Sauce, maar de guerrillabeweging schijnt nu de naburige provin ciehoofdstad Esteli in handen te hebben. Een inwoner van Esteli vertelde telefonisch dat de Sandinisten met hun vlaggen door het cen trum van de stad lopen, maar de Nationale Garde is nog in de ka zerne van de Stad. Esteli was een Sandinisten-bol werk in de bloedige strijd tussen regeringstroepen en rebellen vo rig jaar september, die uiteinde lijk door de rebellen moest wor den opgegeven. Ook worden gevechten gemeld uit de noordelijke steden Jinotega, Leon, Ducali. Condega en de streek bij de grens met Honduras. Hier zijn militaire versterkingen heen gestuurd. De omstreden president Anastasio Somozo heeft juist gisteren zjjn land ver laten vooreen paasvakantie in de Verenigde Staten. In de hoofdstad Managua ontplof ten gisteren een twintigtal bom men. zonder veel schade te ver oorzaken. De Sandinisten moeten El Sauce ontruimen nadat de plaats door de Nicaraguaanse luchtmacht werd bestookt. ADVERTENTIE «ga *ÏY Stichting Schouwburg Complex houwbu 4-daagse antiekbeurs gouda-boelekade vrijdag 13 april van 19 tot 22 uur zaterdag en de beide paasdagen van 11.00 tot 19.00 uur De revolutionaire autoriteiten had den tegen buitenlandse corres pondenten gezegd dat zij bij het proces tegen Hoveyda zouden worden toegelaten, maar de be kendmaking van zaterdagavond, waarin werd gezegd dat de oud premier enkele minuten tevoren was terechtgesteld, was het eer ste teken dat het proces was ge voerd. De geheime processen en terecht stellingen hebben drie weken stilgestaan tot nieuwe bepalin gen waren opgesteld. De processen zijn donderdag her vat en de terechtstellingen vrij dag. De radio zei dat Hoveyda de rechter vergeefs om genade had ge smeekt. Hij zei „een werktuig van het systeem" te zijn geweest en verzocht tevergeefs om uitstel van het vonnis. Het proces tegen hem is drie dagen geleden onder strenge geheim houding hervat. Het was midden maart op last van Chomeini ge schorst. Hoveyda is een van de naaste me dewerkers van de sjah geweest. Hij was van 1965 tot 1977 minis ter-president en van 1977 tot sep tember 1978 minister van het kei zerlijke hof. Hoveyda werd in Teheran geboren op 18 februari 1919. Hij studeerde in Perzië, België en Frankrijk en werd in 1945 attaché bij de Perzi sche ambassade in Frankrijk. In novenber 1978 werd Hoveyda gearresteerd wegens corruptie en gevangen gezet. Op 11 februari van dit jaar kwam hij vrij maar werd de dag daarop op nieuw gearresteerd op de dag van de machtsovername door Cho- Er zijn nu ongeveer duizend poli tieke gevangen in Perzië. Zater dag werd ook een halfzuster van de sjah gearresteerd, de 49-jarige prinses Fatemeh. De meeste fa milieleden van de sjah hadden het land al verlaten voordat de monarch zelf op 16 januari weg ging. Barre zei "diep geschokt" te zijn en de regering in den Haag ver klaarde zich zorgen te maken over de huidige rechtspleging in Iran. Amir-Entezam, die over Hoveida zei: "Hij was schuldig, wat moest de rechtbank anders doen?", maakte duidelijk dat het revolu tionair islamitische tribunaal zijn werk zal blijven doen "zo lang als nodig is". Volgens de vice-pre mier "kan dat een half jaar, een jaar of zelfs twee jaar zijn" 'De voorlopige regering van Iran droeg geen voorkennis van het geheime proces tegen zaterdag uitgevoerde executie van oud premier Hoveyda". Vice-premier Amir Entezam heeft dit gisteren op een persconferentie in Tehe ran meegedeeld. Antwoordend op vragen van jour nalisten zei Entezam: „De rege ring heeft niets met het proces te maken. Het is aan de rechters om te beslissen. Hoveyda waar aarts- corrupt, een landverrader. Als iemand schuldig is moet hij ver oordeeld worden". De vice-premier verklaarde voorts dat premier Mehdi Bazargan niet tegen terechtstellingen is. Bazar gan, onder het bewind van de sjah lange tijd ijveraar voor de rechten van de mens. veroor deelde drie weken geleden een geheim voorlopig verhoor van Hoveyda met klem. Dit leidde er toe dat de religieuze leider Cho meini geheime processen en exe cuties afgelastte tot er nieuwe re gels voor berechting van politie ke gevangenen waren geboren. Dat gebeurde vorige week en onmiddellijk werden Drie leden van de vroegere geheime politie en zes ex-militairen, onder wie twee generaals, voor het vuur peloton gezet. Onbekenden hebben zaterdag avond een bomaanslag gepleegd op een gebouw in Teheran waarin .revolutionaire ordebewaarders' van de religieuze leider Chomeini wonen. Daarbij zijn minstens zes personen om het leven eekomen. Er was waarschijnlijk sprake van een wraakoefening voor de te rechtstelling van oud-premier Hoveyda. TEHERAN - In Teheran is een nieuwe rage ontstaan: het schieten op portretten van pop- en filmsterren die onder het bewind van de sjah populair waren en nu in het buitenland verblijven. RICHMOND. VIRGINIA (Reu- ter-UPI) - President Carter heeft de strijd met de Ameri kaanse oliemaatschappijen aangebonden wegens zijn plan tot opheffing van prijs controles op in de V.S. gepro duceerde olie. "Ik zoek geen strijd. Maar ik ben bereid tot strijd als dat moet", zei hij tot afgevaardig den van de democratische partij in Virginia. Het congres moet goedkeuring hechten aan het heffen van een belas ting op buitensporige win sten als de prijscontroles worden opgeheven. De belasting op buitensporige winsten zou worden gebruikt voor het ontwikkelen van al ternatieve energiebronnen en voor vermindering van de Amerikaanse afhankelijk heid van geïmporteerde olie. Een woordvoerder van Ameri kaanse oliemaatschappijen juichte het besluit van de re gering-Carter tot opheffing van prijscontroles op in de V.S. geproduceerde olie toe. Maar Charles Dibona, president van het Amerikaanse petro leum instituut, nam ook scherp stelling tegen het plan om de overwinst te belasten. "Elke dollar die u neemt in toevoeging aan de huidige belastingen is een dollar min der voor olie", zei hij in een televisie-vraaggesprek. onze correspondent) MADRID - Opnieuw is het Baskenland in het afgelopen weekinde opgeschrikt door geweld. Drie politieagenten zijn zaterdagavond in San Sebastian op slag gedood toen zij vanuit een rijdende taxi onder vuur werden ge nomen. In een bar van San Sebastian raakte gistermor gen twee personen ernstig gewond door pistoolschoten. Op de spoorlijn Irun-Madrid maakte de politie zaterdag nacht ter hoogte van het Bas kische plaatsje Ormaiztegui een kneedbom van twee kilo onschadelijk Tienduizenden Basken hielden gistermorgen een demonstratie in Bilbao, waar zij protesteerden tegen de behandeling van leden van de Baskische afscheidings beweging ETA die onderge bracht zijn in de gevangenis van Soria. De drie politieagenten, die de dag tevoren vanuit hun woonplaats Murcia waren overgeplaatst, vonden de dood toen zij zaterdagnacht naar de kazerne wandelden. Zij werden opgewacht door een gestolen taxi. van waaruit enkele personen mitrail leursalvo's losten. Zuidwesten van het land veroverd NAIROBI (UPI/AFP) - Zes Wester se oliemaatschappijen hebben alle leveranties aan Oeganda stopgezet en volgens funktiona- rissen heeft president Amin nu geen benzine- en oliereserves meer. Uit diplomatieke kringen in Nairobi is gisteren vernomen dat de Tanzaniaanse troepen de stad Fort Portal hebben ingeno men en daarmee de verovering van Zuid-Oeganda vrijwel heb ben voltooid. Het grootste deel van de invasietroepen belegert nog steeds de hoofdstad Kam pala. Met name de olieboycot is een zwa re slag voor de krampachtige po gingen van de Oegandese leider om zijn leger en land bij elkaar te houden. Volgens gezaghebbende kringen hebben de maatschap pijen alle leveranties opgeschort nadat de Oegandese regering in gebreke is gebleven en zeven miljoen pond (28 miljoen gulden) te betalen, die zij aan de maat schappijen schuldig is. De laatste tien dagen is geen olie meer gele verd aan Oeganda en Amin heeft nu totaal geen reserves meer, al dus de bronnen. In de situatie in en rond Kampala is met veel veranderd, aldus diplo matieke kringën in Kenia, de mi litaire bevelhebber van Kampala heeft alle inwoners opdracht ge geven vandaag weer aan het werk te gaan in een poging de stad op gang te krijgen. Hij gaf aan dat strenge maatregelen zouden vol gen tegen iedereen die het bevel niet opvolgt. Inwoners van de hoofdstad zeiden dat de centrale bank van Oeganda is gesloten, maar dat afgezien van wat artille rievuur en gevechten met lichte wapens in de verte, de stad giste ren rustig was terwijl de verbij sterde bevolking de uitkomst van de oorlog afwacht. Een diplomaat in Kampala zei dat hij. op weg naar Jinja. 60 km ten oosten van de hoofdstad, het nieuwe veldhoofdkwartier van Amin was gepasseerd, een aantal kilometers buiten Kampala. Hij zei dat burgers de Oegandese troepen met gebalde vuist be groetten en dat de soldaten er op gewekt uitzagen. Dit beeld zou in tegenspraak zijn met de meeste berichten die melding maken van ADVERTENTIE b v Gebr Rollf's Handelmij Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 een uit elkaar vallend leger met duizenden deserteurs. In Zuid- en West-Oeganda duren de aanvallen van de Tanzaniaanse troepen en Oegandese ballingen voort. Met de inname van Fort portal is de veroverfrig van het gehele zuid westen van het land vrijwel vol tooid. Dit wil zeggen een derde van Oeganda met ongeveer drie miljoen inwoners. Militaire funktionanssen in de Tanzaniaanse hoofdstad Dar Es Salaam hebben ontkend dat het leger van Amin de Stad Entebbe heeft veroverd in een tegenaan val. Zij zeiden dat de stad en het internationale vliegveld nog steeds in Tanzaniaanse handen zijn. Twee Zweedse en twee Westduitse journalisten zijn onlangs in Oe ganda gedood door de geheime politie van president Idi Amin. zo meldt de correspondent voor Oost-Afrika van het Britse dagblad Daily Express. Volgens deze krant gaat het om de corres pondenten van de Zweedse bla den Expressen èn Svenska Dagbladet. en om Llans Bolliger en Wolfgang Stiens van het weekblad 'Stern'. De Daily Express zegt van een VN- functionaris in Nairobi te hebben vernomen dat de mannen zijn doodgeschoten toen ze vanuit Kenia via het Victoria-meer Oe ganda probeerden binnen te ko men. Het blad meldt voorts de vermissing van een Britse za kenman, Gordon Parrott en een Westduitse zakenman Sven So- rensen, die vorige week per auto uit Kampala zijn vertrokken en sindsdien niet meer zijn gesig naleerd. De Iraanse vice-premier. Abbas Amir-Entezam, heeft gisteren alle buitenlandse kritiek op de berechting en executie van oud premier Hoveida van de hand gewezen. Volgens hem was Ho veida een maatschappelijk on gewenst persoon, door en door corrupt, die gestraft diende te worden". (Van onze correspondent) METZ - Gedurende het partijcongres van de Franse socialistische partij hebben zich het afgelopen weekeinde in Metz drie uiteenlopende stromingen gevestigd. Partijleider Francois Mitterrand zelf ver enigde maar 47 procent van de stemmen op de motie waarin hij zijn eigen partijpo litieke inzichten had neergelegd. Twee andere goeperingen sloten zich aaneen en kwamen er openlijk voor uit dat ze een minderheidsgroep formeerden die er op uit is veel van zich te laten horen dat de buitenlandse In feite hebben zich in de socialistische par tij. in het kielzog van de verloren verkie zingen van vorig jaar. nu een duidelijk so cialistische en een sociaal-democratische vleugel geformeerd, in welke opstelling aan de uiterste linker zijde nog de links- radicale CERES te vinden is. Het ligt in de verwachting, dat partijleider Mitterrand over enige maanden met deze fractie, die 15 procent van de stemmen van de ledcn- afgevaardigden op het partijcongres op zich verenigde, zal samengaan om op deze Entezam regeringen die kritiek hadden op Hoveida's terechtstelling, de zelfde waren als die het meeste profijt van Hoveida's politieke optreden hadden gehad. "Geen wonder dat zij hem steunden". Aldus de vice-premier. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken liet weten de executie van Hoveida te betreu ren. De Franse premier Raymond :r een absolute meerderheid van 62 procent binnen het partij bestuur te beschikken. Naar wordt aangenomen, zal dit bondge nootschap worden afgesloten na afloop van de verkiezingen voor het Europese Parlement in juni. Mitterrand en zijn aan hang zijn fervente Europeanen De links- radicale CERES-groep en zijn leider Chevenement vinden - evenals de com munisten en de gaullisten - dat een ver dergaande invloed van de Europese Ge meenschap voor nationale eenheden en met name voor Frankrijk grote gevaren oplevert. De groepering die zich nu openlijk tot min derheidsgroep heeft uitgeroepen, bestaat uit de stroming van een van de kroonprin sen voor het partijleiderschap. Michel Ro- card. en van een van de andere kroonprin sen. de burgemeester van Rijssel. Pierre Mauroy. In feite vormt deze groep de so ciaal-democratische vleugel binnen de partij. Het was op het partijcongres een verrassing dat Pierre Mauroy en zijn aanhang beslo ten hun lot aan dat van de vleugel-Rocard te verbinden. Mauroy had zich namelijk gedurende de heftige discussies van het afgelopen jaar steeds als een bemiddelaar tussen Rocard en Mitterrand opgewor pen. met de kennelijke behoefte om de partijleider te blijven steunen Francois Mitterrand heeft bekend gemaakt dat hij over twee jaar niet meer als partij leider herkiesbaar zal zijn. Het is in het licht van deze gebeurtenissen dat mannen als Rocard en Mauroy hun plannen aan het maken zijn. Het is niet onmogelijk, dat tegen dat moment de joviale en algemeen beminde Mauroy grote kans maakt op de opvolging in het partijleiderschap, met Rocard als bewaker van de sociaal-demo cratische gedachte. Op het ogenblik be schikt deze minderheidsgroep over 38 procent van de in Metz door de partijaf gevaardigden uitgebrachte stemmen. Rocard heeft op het congres bekend ge maakt dat hij zich niet kandidaat zal stel len voor de presidentsverkiezingen in 1981 wanneer Mitterrand zelf de kandida tuur zou aanvaarden. Hiermee heeft Ro card tot uitdrukking willen brengen dat hij het partijleiderschap van Mitterrand wil blijven erkennen. Harde en zakelijke kritiek op de „stroming-Mitterrand" heeft hij tegelijkertijd in het vooruitzicht ge steld. De ontwikkeling in de partij na de verkie zingsnederlaag in 1978. gaat in de richting waaruit de PS in 1972 gekomen was. In dat jaar zag Mitterrand voor het eerst kans op het congres in Epernay een aantal elkaar beconcurrerende socialistische stromin gen tot samenwerking te bewegen. Er ontstond daarmee voor het eerst een sa menhangende socialistische beweging. Het debacle van vorig jaar heeft Mitter rand in zijn aanzien ernstig geschaad. En terwijl de kans om binnen afzienbare tijd aan de macht deel te hebben gering is, leidt de kwestie over doel en streven van de partij in deze voor haar uitzichtloze pe riode tot scheuringen en daarmee tot ver dergaande interne verzwakkingen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7