"Het opentrekken van een fles onderga ik als een wonder" -Dmsdag-h/oensilag-Vooafeel:- rama Zaaien in de volle grond Wijnidealist Van 2,39 I BOODSCHAPPENMARKT MAANDAG 9 APRIL 1979 De lavatera trimestrie "Mon tBlanc is een eenjarige plant die met prach tige witte bloemen vanaf juli tot eind september bloeit. Deze soort kan ook direct worden gezaaid. De meeste echte amateur-tui niers onder u zullen inmid dels binnenshuis of in de kas al het een en ander gezaaid hebben. Veel planten die an ders erg laat in het seizoen zouden bloeien, kunnen zo binnenshuis eerder opge kweekt worden waardoor ze ook buiten eerder bloeien. Maar voor iedereen die dat te veel moeite of te moeilijk vindt, is nu de tijd aangebro ken om direct buiten in de volle grond te zaaien. We kunnen hier niet eerder mee beginnen ondat de jonge plantjes niet eerder mogen verschijnen dan na de laatste nachtvorst. Gelukkig zijn er echter ook heel wat plantjes die direct ter plaatse gezaaid kunnen wor den. In principe kan dit met de meeste plantjes, maar het is verstandiger om hiervoor alleen die soorten te kiezen die bij de opkweek niet zoveel warmte nodig hebben. Deze soorten kunnen daardoor al vanaf april gezaaid worden en ze bloeien dan ook niet zo laat in het Hoe zaaien we Er zijn twee manieren om in de volle grond te zaaien: breed- werpig en op „regels". Voor de amateur-tuinier is de laat ste methode voor groenten en sierplanten zeker te prefere ren. Zo kunt u de onkruiden die buiten de regels opkomen als kiemplantje ontdekken en dus gemakkelijk verwijde ren. De grond wordt eerst goed onkruid vrij gemaakt. Met een schoffel o.i.d. maakt u een geultje in de volle grond waarin het zaad uitgestrooid of gelegd wordt. Het begin en eind van een regel moet u goed markeren, bijvoorbeeld met plants to kjes zodat ver gissingen uitgesloten zijn. Fijn zaad kuntu het beste eerst vermengen met wat scherp- zand om een betere verdeling te krijgen en zodoende uit dunnen zoveel mogelijk te beperken. Grote zaden van zonnebloemen, wonderboom e.d. kunnen makkelijk met de hand op de juiste afstand uit elkaar gelegd worden. De exacte afstand staat meestal op het zakje vermeld. Als vuistregel kunt u tot slot aan houden dat het zaad nooit dieper gezaaid mag worden dan de grootte van de zaden zelf. Dit houdt in dat erg fijn zaad eigenlijk alleen maar iets aangedrukt hoeft te worden. Tot slot is het afwachten tot de zaken gaan kiemen en er eventueel gedund moet wor den. Dit betekent dat de plan tjes die te veel zijn er gewoon tussenuit gehaald moeten worden. Zo krijgen de over gebleven plantjes voldoende kansen om tot volwaardige planten uit te groeien. Om het de amateur gemakke lijk te maken is er tegenwoor dig speciaal gepilleerd zaad in de handel. Elk (fijn) zaadje is dan omhuld door een bepaal de stof die later in de grond vanzelf verdwijnt. Het is wel wat duurder dan gewoon zaad, maar u kunt het dan ook veel beter verdelen waardoor verspilling tot een minimum beperkt kan worden en dun nen overbodig is. Keukenkruiden: alle bekende keukenkruiden worden in de volle grond buiten gezaaid. Eenjarigen: de meeste eenjari gen kunnen direct ter plaatse worden gezaaid. Kijkt u wel eerst de cultuuraanwijzing achter op het zakje na. Enkele mooie soorten die heel goed in de volle grond gezaaid kunnen worden zijn: balse mienen. scheefbloem, lavate ra. vlasleeuwebek, ko renbloemen, kattesnor, chry santhemum, ridderspoor, gipskruid, zonnebloemen, wolfsmelk, slaapmutsjes, klaproos, juffertje in 't groen. (Door Frank Schoonhoven) AMSTERDAM - De tijd, dat de mensen gedachteloos een fles wijn opentrekken, is voorbij. In een land als Nederland wordt niet alleen mèèr wijn gedronken dan ooit tevoren, de honger (of liever dorst) naar informatie over wijn schijnt niet te kunnen worden gelest door de stroom van literatuur, die de boeken markt overspoelt. Boeken of boekjes over wijn - goed of he laas ook slecht - blijken onver biddelijke bestsellers te zijn en nóg is het niet genoeg. De men sen willen niet alleen alles over de betere wijn weten, ze stellen ook vragen over de inkoop, de opslag en het serveren van wijn en niet te vergeten over de com binatie van wijnen en spijzen. Kortom: het steeds groeiende aantal Nederlandse wijnlief hebbers wil worden voorge licht. Importeurs, wijnhandelaren en slij ters spelen daarop in met cursus sen en proeverijen. Velen doen daarmee goed werk, maar de schakel naar de commercie kan zelden over het hoofd worden ge zien. Als een slijter zijn goede klanten voor een avondje proe ven uitnodigt, verwacht hij wél dat ze kopen. Bij sommigen wordt het proeven zelfs vergald door het irriterende gewapper met orderformulieren. Objectie ve wijninformatie voor de con sument is in Nederland (nog) met een kaarsvlammetje te zoe ken. Eén van de zeer weinigen, die in formatie op strikt oncommer ciële wijze verschaft, is de Am sterdammer Hans van Gogh. Sinds november van vorig jaar organiseert hij in zijn Wijninsti tuut „Vincent" van de hoofdste delijke Middenweg (niet zo ver verwijderd van het Ajax-stadion in de Watergraafsmeer) drukbe zochte cursussen, waar de parti culiere wijnminnaar in korte tijd zeer veel over wijn te weten kan komen en ook in staat wordt ge steld die wetenschap proefon dervindelijk te toetsen. Hans van Gogh noemt zichzelf een wijnidealist. Een bezetene, 20 jaar geleden besmet door de wijnbacil en sindsdien lijdend aan de ongeneeslijke ziekte, die men de liefde voor de wijn kan Uitdragen „De wijn boeit mij zó, dat ik er veel, zo niet alles voor opgeef', zegt hij zelf. „De liefde voor de wijn wil ik ook uitdragen. Die cursussen van mij lopen gelukkig goed, maar ook zonder dat succes zou ik het voorlichten over wijn blijven doen. Ik vind dat ik dat moet doen en niemand kan mij in dat streven tegenhouden". Hans van Gogh is wijnhandelaar, bezit twee zaken in Amsterdam, maar'houdt die streng van zijn wijninstituut gescheiden. Dat in stituut zit in een apart pand, met een apart telefoonnummer en maakt gebruik van briefpapier en folders, die geen enkele verwij zing geven naar de commerciële bezigheden van Hans van Gogh. Hans van Gogh: „Zodra ik tijdens mijn cursussen reclame ga ma ken, ben ik verloren. Ik heb het tijdens de avonden over de wijn als produkt. Ik noem geen hui zen, ik noem geen prijzen. Wat ik zo'n avond laat proeven, dat be paal ik zelf. Dat moet gewoon de wijnzijn, die het best op mijn be toog aansluit. En komt die wijn niet uit mijn winkel, dan haal ik hem ergens anders vandaan. Nogmaals: ik sta in mijn instituut geen wijn te verkopen. Ik ver koop mijn kennis over wijn". Hans van Gogh heeft zijn wijninsti tuut om twee redenen de naam „Vincent" gegeven. Ten eerste is de heilige Vincent de patroon van de wijnbouw en een beeldje van hem is dan ook in het leslokaal van het instituut te vinden. En verder... „Tja, iedereen vraagt het me, bent u familie van de be roemde schilder? En dan zeg ik: ja, mijn vader is een achterneef van Vincent van Gogh. Ik heb trouwens een broer die sprekend op Vincent lijkt en verder heb ik ontdekt, dat mijn zoon, toen die vijf jaar oud was, het evenbeeld was van Vincent op dezelfde leef tijd". Hans van Gogh komt eigenlijk uit het hotelwezen. „Mijn zuster had een restaurant in Den Haag, ik werkte daar en kwam toen voor het eerst in aanraking met wijn. Later liep ik stage bij een ander hotel, dat familiebezit was, in Oosterbeek en ging daarvoor wijn inkopen. Daarbij moest worden geproefd. De wijn ging me steeds meer boeien, eigenlijk werd het van kwaad tot erger. Mijn huwelijksreis werd een halfjarig verblijf in Frankrijk, waarbij ik niets anders deed dan de wijnbereiding (van het zelf druivenplukken tot het innemen van het eindprodukt) op de voet volgen. Het logisch gevolg van dat alles was, dat ik de wijnhan del inging". Vanaf het begin ging handelaar Van Gogh zich ook als voorlich ter gedragen. De laatste tien jaar moet hij zo'n 2000 proeverijen door het hele land hebben ge houden. Het wijninstituut begon hij, na een verbouwing van het uit 1898 stammende pand aan de Mid denweg, op 15 november van het vorig jaar. „Ik plaatste een kleine advertentie in enkele landelijke dagbladen en heb sindsdien niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. De eerste avond had ik al 12 cursisten en al heel r Van Gogh met zijn cursisten Een cursus bij Hans van Gogh neemt drie opeenvolgende we ken, steeds op dezelfde avond, in beslag. Tijdens zo'n twee uur du rende les vertelt hij erg veel over wijn, laat dia's zien en schenkt vijf tot zeven verschillende wij nen. De eerste avond is alleen gewijd .aan de witte wijnen (de avond die ik meemaakte telde een merkwijn, een Muscadet, een Bourgogne, een zeldzame witte Beaujclais, een Elzasser Riesling, een Champagne brut en een Sau- ternes), de tweede avond gaat over rode wijnen in Bourgogne, Beaujolais en Rhone en de slot- avond is helemaal voor de rode Bordeaux. Dan zijn er vervolgcursussen over wijnen van Spanje, Italië, Balkan en andere streken, avonden over bijzondere wijnen („Ik heb zelfs een Japanse saké de revue laten passeren") en voorts wil Hans van Gogh met zijn cursisten wijn- reizen maken. Zijn cursussen zijn overigens al leen in het winterseizoen (no vember tot en met mei) en ze kos ten f 100 per deelnemer. Eerst had ik die prijs op f 165 bepaald en deed daarbij aan het eind van elke cursus een boek van Hu- brecht Duijker en een geplastifi ceerde wijnkaart cadeau. Zonder die extra's kunnen de mensen dezelfde cursus ook voor f 100 volgen en dat blijkt vooral bij de jongeren geweldig aan te slaan en dat zijn eigenlijk de wie ik mij wil richten". De avond, die wij meemaakten, werd inder daad door overwegend jonge mensen bezocht. Waar komen de cursisten allemaal vandaan? „Voornamelijk Am sterdam en omgeving, maar ver der uit heel Noord- en Zuid-Hol land en ik heb zelfs mensen uit Vught in Noord-Brabant en Ylst in Friesland. De reacties, die ik krijg, zijn nauwelijks op te noe men. Ze komen zelfs uit Spanje en Frankrijk, waar een kasteelbe- zittende dame in Entre Deux Mers heeft aangeboden, dat ik met mijn cursisten, als we de Bordeaux-streek gaan bezoeken, bij haar kan logeren". Wat voor mensen komen nu op de avonden van Hans van Gogh? „Vooral leken natuurlijk. Som migen weten niets over wijn en durven in het begin nauwelijks hun mond open te doen. Anderen hebben de nodige wijnweten schap, slikken niet alles wat ik vertel en gaan lekker met mij in de clinch. Dat vind ik geweldig. Mensen en hoe zij reageren inte resseren mij trouwens bovenma tig. Dat heb ik overgehouden aan de drie jaar, dat ik aan toneel en cabaret heb gedaan". Maar het zijn niet alleen maar le ken, die wijninstituut „Vincent" bezoeken. „Ik heb een restaura teur gehad, een bistrohouder, een hotelmanager, een buffetbedien- de. Wat voor mij een bewijs is, dat er niet alleen een schreeuwend tekort is aan goede wijninforma tie voor de consument, maar ze ker ook voor de vakman in de ho- recasector". Voorlopig doet Hans van Gogh het in zijn wijninstituut helemaal al leen. Drie avonden in de week is hij druk met het ontvangen van zijn cursisten, het schenken van de wijnen én het afwassen van de proefglazen!), het snijden van het stokbrood, het bedienen van de dia-installatie, het praten, praten, praten over wijn. „Het is gemakkelijk te voorspellen, dat ik dat niét volhou. Ik heb al een hulpje achter de hand, een Frans sprekend meisje, dat zich vooral met de administratie en de andere dingen, die niet direct met de lessen hebben te maken, gaat bezighouden. De voorlichting en de proeverijen wil ik per se zelf blijven doen. Daar zit zoveel van mezelf in, dat niemand dat van me over zou kunnen nemen". Alle tijd, die Hans van Gogh heeft, gaat naar de wijn. Als hij niet met zijn zaken of met zijn wijninsti tuut bezig is, dan leest hij over wijn of bezoekt wijngebieden. „Binnenkort staat weer een be zoek aan de Bourgogne op het programma. Twintig jaar geleden al keek ik rond in Californië, ook de Japanse wijngebieden ken ik, er is nauwelijks een wijnplek in Europa, waar ik niet ben geweest. Ook al geef ik les over wijn, zelf uitgeleerd ben je nooit. Over wijn ben je nooit klaar. Elke wijn is een boek. Het opentrekken van elke fles (vooral de oude) onderga ik als een wonder". Groot 2 kilo vleesvoordeel 2 kilo magere runderlappen 19.90 kiloprijs 11,90 2 kilo malse paardebieflappen 19,90 kiloprijs 11,90 12 kilo magere hamlappen 21,90 kiloprijs 12,90 2 kilo rund-varkensgehakt 8,90 kiloprijs 5,50 2 kilo verse braadworst 8,90 kiloprijs 5,50 Hand- en perssinaasappelen 2 kilo Verse sla 3 kroppen voor Komkommers kilo Laxston heerlijke handappelen 2 kilo Mandarijnen 20 voor n O Haarlemmerweg 41a, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21