-snim Ouders van couveuse-kinderen willen "achter glas vandaan" "Het idee je kind niet bij je te hebben is een enorme afknapper" "De behoefte om over je ervaringen met een couveusekind te praten blijft groot" m m m m m ZATERDAG 7 APRIL 1979 PAGINA 27 AMSTERDAM - Zo'n viereneenhalf jaar geleden is Ans de Haas (29) in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam de eerste moeder geweest die, tégen alle gangbare praktijken van dat moment in, haar twee maanden te vroeg geboren dochter in de couveuse mocht aanraken. Omdat haar eigen toestand de eerste dagen na de bevalling nogal kritiek was, i duurde het even voordat ze naar de couveuse-afdeling gereden kon worden. Ans de Haas nu: „Ik wilde haar zo graag even aanraken en vroeg dat ook aan de medische staf. Waarom eigenlijk niet, was de reactie. De luikjes van de couveuse gingen open en ik kon met m'n handen naar binnen. De tranen stroomden over mijn gezicht, het was een geweldige ervaring. Iedereen stond te kijken". In het WG in Amsterdam heeft die ge beurtenis tot een veel grotere betrokkenheid van de ouders op de couveuse-afdeling geleid. 5 ook Van de staf van de afdeling c se (neonatologie) in 't WG i het initiatief afkomstig eer eniging van ouders van sekinderen op te richten. De aan zet hiertoe is vorig jaar november gegeven. Op het moment voelen zestig tot zeventig ouders van couveusekinderen zich nauw bij de vereniging betrokken. Sinds de oprichting is een kern groep van tien ouders elke week bijeen geweest om in de eerste plaats de eigen ervaringen en emoties af te reageren. Praten met elkaar, vooral luisteren naar elkaar. Gevoelens herkennen, plotseling beseffen dat jouw si tuatie niet zo uniek is als je steeds hebt willen denken. Ans de Haas: „De behoefte om te praten over je ervaringen met een couveusekind is en blijft groot". Ouders van couveusekinderen maken dezelfde moeilijkheden mee, vinden over het algemeen in hun omgeving niet het klankbord dat ze nodig hebben. Ook de me dische wereld kan in die behoefte niet voorzien, hoewel zij en ook Lies Stokvis (35), moeder van twee couveusekinderen, niets dan lof wil uitspreken aan het adres van de medewerkers in het Wilhelmina Gasthuis. „Maar", zeggen ze beiden, „de be trokkenheid van artsen en ver pleegkundigen is niet te vergelij ken met de emotionele band die je als ouder met je kind hebt". „In een ziekenhuis", aldus Ans de Haas, „heb ik steeds het gevoel gehad meer te kunnen doen voor mijn kind. Medisch gezien niet natuurlijk, maar gevoelsma tig". Lies Stokvis bijvoorbeeld is er hei lig van overtuigd, dat het contact met vooral haar tweede dochter (van nu anderhalf jaar) onmis kenbare resultaten heeft gehad tijdens het verblijf in de couveuse in het WG. Wanneer zij en haar man met hun dochter in de cou veuse hadden kunnen tuttelen, zoals ze dat noemt, was de adem haling van de baby nog uren daarna goed. Lies Stokvis: „Toen ze nog in de couveuse lag, zijn we een weekje met vakantie ge weest. In Nederland. Ik ben één Ook de couveuse-baby kan nu bemoederd worden, dag teruggeweest naar het zie kenhuis en die ene dag ging het gewicht veel meer omhoog dan op de dagen dat ik er niet was. En vertel me nu niet dat er geen ver band bestaat tussen de aanwe zigheid van de ouders en de toe stand van het kind". Twee kanten Het verhaal van Lies Stokvis kent overigens twee kanten. Haar eer ste couveusekind werd niet ge boren in het Wilhelmina Gast huis. Vijfeneenhalve week te vroeg werd haar dochter geboren om onmiddellijk, gewikkeld in een doek, afgevoerd te worden. De eerste drie weken heeft Lies Stokvis haar kind vanachter glas gade moeten slaan. „Het idee je kind niet bij je te hebben, is een enorme afknapper. Ik heb staan janken achter die lagen glas, de tijd kwam maar niet om. Even vasthouden wilde ik haar. Dat kon niet want, zo werd in dat zie kenhuis gezegd, dan zou ik de baby ook meteen mee willen ne men. Alsof je niet zou kunnen be grijpen dat een kind, aan handen 011 voeten gebonden in de cou veuse, natuurlijk niet mee naar huis te nemen is". Ans de Haas en Lies Stokvis moe ten voor een groot deel gissen naar de oorzaak van de tegen stand om ouders met hun cou veusekind te laten omgaan. Dat er van kwade wil sprake is ge weest, geloven ze niet, veel meer denken beiden dat de medische staven in ziekenhuizen zich niet voldoende hebben gerealiseerd welke emotionele banden ouders met hun couveusekinderen heb ben. Dat de aanwezigheid van ouders op de afdeling als lastig wordt ervaren, kan ook meespe len. Het verhaal van Lies Stokvis is nog niet afgerond. Na drie weken mocht ze blijven om haar dochter zélf de fles te geven en daarna ging het snel. „Men" kon in die periode van drie weken zo fijntjes vertellen, hoe aangenaam het toch moest zijn thuis even lekker te kunnen bijkomen van de be valling, terwijl het kind in goede handen was. „Men" heeft geen idee wat goed is voor de ouders", reageert Lies Stokvis. Jaren later had ze met haar tweede couveusekind een tegenoverge stelde ervaring. „Ik had me voor bereid m'n kind maandenlang vanachter glas te moeten bekij ken". In het WG in Amsterdam, waar de tweede dochter ter we reld kwam, liep het anders. Zoals bij Ans de Haas, mocht ze haar kind aanraken in de couveuse. „Ik vond het grandioos, was blij, de negen weken in het WG heb ben niet half zo lang geduurd als de drie in het andere ziekenhuis, waar overigens op dit moment de wind ook anders is gaan waaien. Onder invloed ongetwijfeld van hetgeen de nieuwe vereniging van ouders van couveusekinde ren heeft losgemaakt, zijn de strakke regels van weleer soepe ler geworden. Dat is ook het geval in meer ziekenhuizen in Neder land. Ans de Haas: „We hebben wel wat op gang gebracht, maar het is zó belangrijk dat ouders en couveu sekind bij elkaar kunnen zijn". Emoties verwerken De behoefte te kunnen praten, is onderkend op de couveuse-afde ling van het WG. Nog vóór de op richting van de vereniging heeft dit ziekenhuis al praatavonden voor ouders van couveusekinde ren ingesteld. Via het WG is ook het eerste adres senbestand voor de vereniging bijeengebracht. Vorig jaar rea geerden zo'n 45 ouders. Tien ou ders uit Amsterdam en omgeving zetten zich vervolgens aan de or ganisatorische en inhoudelijke opbouw van de vereniging. In de eerste periode van vergaderen is aan het inventariseren van de ei gen gevoelens veel aandacht be steed. Ans de Haas: „Wanneer wij andere ouders van couveusekin deren willen kunnen helpen, moeten we met ons eigen verhaal klaar zijn. Wij willen er ook nog dolgraag over praten, maar we moeten wel in staat zijn om ande re ouders straks de ruimte te ge ven voor hun verhaal. We kunnen blijk geven van herkenning, be vestiging, we kunnen ongerust heid trachten weg te nemen. We hebben vooral een luisterfunctie. Vrijblijvend, in de hoop een beetje tot steun te kunnen zijn". Vooral na de couveuseperiode; je bent na de ziekenhuistijd overge concentreerd op je kind, op din gen die niets met het verblij f in de couveuse te maken hoeven heb ben. Het is de bedoeling, dat op korte termijn naast de informatieve folder van het Wilhelmina Gast huis een inlegvel van de ouder vereniging wordt verstrekt aan ouders van couveusekinderen. Voorlopig in het WG, later in veel meer ziekenhuizen in het land. In de brochure van de vereniging zal ruimte zijn voor een serie foto'; waarop de technische appara tuur, die rond de couveuse te vinden is, in simpele bewoordin gen wordt toegelicht. „In het WG heeft de medische staf tijd voor je", vertellen Ans de Haas en Lies Stokvis, maar ook weer niet alle tijd. Je hebt zoveel vragen, maar vergeet te vragen. Je kunt in die eerste labiele pe riode niet alle informatie meteen opnemen, maar wilt toch steeds weer praten over je eigen erva ringen. Het doel van onze vereni ging is, niet voorbij te gaan aan de medische staven in de ziekenhui zen, maar juist een aanvulling te zijn op de mogelijkheden van elk ziekenhuis". Regio's Inmiddels zijn de eerste stappen gezet op weg naar verwezenlij king van regionale groepen van ouders van couveusekinderen. Groepen in Zaandam, Haarlem en Alkmaar staan op het punt te gaan functioneren onder de noemer van de vereniging. Via deze regio-groepen proberen ou ders van couveusekinderen con tacten te leggen met regionale ziekenhuizen, teneinde meer openheid te bereiken voor ouders en kind. Onder invloed van de vele publiciteit rond de vereni ging lukt dit in verscheidene ziekenhuizen nu al. In een later stadium wil de vereniging toe naar een landelijke opzet. Ans de Haas en Lies Stokvis ver klaren met nadruk, dat de ver eniging op dit moment nog niet zoveel te bieden heeft. Ouders van couveusekinderen kunnen al wel informatie krijgen, maar veel plannen moeten nog uitgewerkt worden. Ouderhulpgroepen zul len onder meer getraind worden in gesprekstechniek. Ouders die geen lid zijn, kunnen eveneens geholpen worden. De ouderver eniging wil tevens actie onder nemen om in Nederland meer goed uitgeruste en bemande in- tensive-care-afdelingen te krij gen. Commissie Over die materie heeft onlangs de commissie neonatologie (cou veuse) van de Nederlandse Ver eniging voor Kindergeneeskun de een tweede tussenrapport uit gebracht onder de titel „Regio nalisatie van de diagnostiek en behandeling van de zieke pasge borene in Nederland". De commissie komt tot de conclu sie, dat de intensieve behande ling van couveusekinderen de laatste tientallen jaren een hoge vlucht heeft genomen, doch dat de toename van personeel en middelen hiermee in geen ver houding staat. Een onder zieken huizen gehouden enquête heeft geleerd dat Nederland kan be schikken over in totaal 48 volle dig uitgeruste plaatsen voor in tensieve zorg aan pasgeborenen. Slechts 48, omdat de commissie uitgaat van strenge criteria, die vooral betrekking hebben op de continue begeleiding van de te vroeg geboren (zieke) kinde in feite is er behoefte aan 125 inten- sive-care-plaatsen voor pasgebo renen. Niet alleen, zo schrijft de commissie, zou hierdoor het aan tal sterfgevallen onder baby's kunnen dalen, maar ook zouden ernstige handicaps voorkomen kunnen worden. Handicaps die optreden rond de vroeggeboor ten. De commissie van de Nederlandse Vereniging voor Kindergenees kunde stelt voor, te komen tot een regionalisatie van diagnos tiek en behandeling van de zieke baby's en denkt daarbij aan een verdeling in twaalf vergelijkbare regio's in het land. Binnen deze gebieden zou het tot een taakver deling moeten komen tussen huisarten, vroedvrouwen, spe cialisten en ziekenhuizen, in het belang van de zorg voor de pas geborenen. Naast meer dan een verdubbeling van het aantal in- tensive-care-plaatsen en regio nalisatie wil de commissie toe naar drie graden van klinische zorg en de hiermee samenhan gende middelen en man kracht. Met het huidige aantal plaatsen (op 1 maart 1978 beschikten de zeven academische ziekenhuizen in ons land over 31 couveuses die vol doen aan de normen van de commissie; daarnaast zijn in niet- academische ziekenhuizen nog eens 17 volledig uitgeruste cou veuses te vinden) is de medische wereld niet in staat te voldoen aan het snel toenemende aanbod van patiëntjes. Zij schat het aan tal baby's dat intensieve behan deling behoeft in de eerste weken na de geboorte, op 3740 per jaar. Enorme kosten De kosten van het door de commis sie voorgestelde regionalisatie- plan zijn enorm. De samenstel lers van het tussenrapport er kennen dat grif, maar schrijven ook dat met de centralisatie van intensieve zorg een vermindering van het aantal gehandicapte kin deren bereikt kan worden. Hoe wel de totale kosten voor de ver zorging van een gehandicapt kind, te dragen door de gemeen schap, niet eenvoudig te bereke nen zijn, komt de commissie met een voorzichtige schatting van 1,5 miljoen gulden. Op 1 maart 1978 waren in het WG in Amsterdam zes couveuses voor intensieve zorg beschikbaar. Ans de Haas en Lies Stokvis kennen het rapport van de commissie. Ze weten ook, dat het WG in feite beschikt over meer couveuses. Een totale bezetting zou een overbelasting van de medische staf betekenen. De juist opgerichte vereniging van ouders van couveusekinderen ontlast dat medisch personeel, maar biedt vooral onderdak aan mensen die elkaar behulpzaam willen zijn. Op het door henzelf gewenste moment. OPLOSSING PUZZEL 26: WIJ DANKEN U VOOR UW FANTASTI SCHE STEUN OPLOSSING „WELK VAN DE DRIE": 1=A, 2=B, 3=B. SUPER FINALEPRIJS 100.000.-: FINALEPRIJZEN kei; Een 23-daagse reis naar Ame rika voor twee personen van ANW- B/GEFAU L. H. v.d. Vorst, Maas landlaan 30, Weert; Een 27-daag»o jissen, Een Uwe Sunstream Zon- ibank: P Th. v.d. Kroft Veraar. jningin Emmakade 125 II, Den iag, Een twee- en driezitsbank in Intermeubel: G. D Giesbers, isweg 28. Rijssen (Ov.); Een Singer Futura zig-zag naaima chine: Mevr Th. Heisterkamp, Marsdiep 165, Alphen a/d Rijn; Een retourpassage Europoort-Huil voor twee personen: Mevr. G. van Beek-Kroo4nenburg, Pr Marijke- Andijk; Een 304eAg WEEKPRIJZEN Een Olga superbed: M. Camp, Voorseweg 28. Heenvliet; Een Ne vada smymakleed: J. M. i kenpakket: C. H. Smeijer. Burg. Willemsestraat 25, Dieren; Mevr. Schaekenstraat 8, Weert; Gerard Lankamp, Braakmansdijk 4, Rijs sen (Ov.); Tia Lensen, St. Antoniua- straat 21, Mook; Mevr. v.d. Sanden, e (N.B.); J. Ter- el. Irisplein 3. Den Haag. Mevr Nieuwenakker 1, Haelen, R. H. Timmer, Pioenstraat 7, Enschede; Een Inventum zwakstroom-onder- acht platen Dance Party: Mevr. Vermeltfoort, Kortenaerstraat 38, Geldrop; Een set Tiger-products: Q. J van Gils, Wilgenlaan 13, Etten-Leur; Een pakket met drie boeken: A. Arends, IJsbaanlaan 13, Oude Pekela, W. Westhoff. Hulst- horststraat 134, Den Haag; F. P. J. van Keulen. Tubasingel 5. Rijs wijk (Z.H Mevr G. O. Poot-Bruin, Fred, van Eedenlaan 99. Hilversum; Mevr. I. A Fassaert, Diepenbrock- straat 269, Terneuzen; Th. L. M. Verspeek. Rozemarijnstraat 27. Eindhoven; Mevr A. Slieken. Foul- keslaan 30. Delft; J. Westerduin. H. Nibbrigkade 130, Den Haag; J. te Vaarwerk, Estrikstraat 24, En schede; J. Dijksta, MeerslootswaJ 59. Dokkum. J. J. Coenen, Beuken- boomsweg 30, Limbricht Post Slt- tard; Een Inventum koffiezetter: Mevr. Hunting-Mulder, Ant. v. Leeu- wenhoekweg 31 A, Bussum; Eon eiken lektuurbak: Mevr. W van der Putten, Rijksstraatweg 179, Haar lem; Een vleesbon van de Edelale- gers: H. J Winnubst. Joh. Vermeer straat 24, Heemstede, Een Rextn autoiak-onderhoudspakket: J A. e 142, Den Haag. J W Hasela- Flame Hobby brander: Mevr. M Mevr G. te Borg-Hallers, van Hou- L. C. Nijkamp, Denneweg 35, Gou- Een Glom me autowashandscnoen: J G M Lub- be. Thorbeckelaan 1. Hillegom; J. M. Nijentap Brinkman. Hoevend- Bergen op Zoom; W Vermeulen-Speelberg. B. Ceulenpln. 7, Hulst; Ir. F. warsweg 2, Dalfsen (Ov); Mevr. F. boek. J W Minnen. Trompstraat Vughterweg 65, 5. Veghel; L D Heesen. bergseweg 47, Nijmegen, Veraart. C. Kooymanlaan 4. Bergen A. N. Boeltjei, Mevr. J. Th. Coumans-van Soest, De Palmengrift 639, Veenendaal, Mevr. J. M. M A. Strijbosch-Lejeu- ne. Enschotesestraat 173, Tilburg; J. P. Hendriks, Pr. Beatrixstraat 37. Ooy; W. Reutelings Percer, Steeg 23, Arcen (L); J A. Smeulders. Kamillehof 49, Tilburg; Mevr. J. Cornet-Hoppenbrouwer. Oude Rijn 162A, Leiden; J J. Peters. Mgr. Nolènslaan 728. Schiedam; Mei T H M Poels, Geldropseweg 276. I Dijkstra. Obrechtstraat 390, Tilburg; W Schoots van de Siepkamp. Meckelenburgstra E. Schaake-Mijwaard

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27