Kans op nieuw onderzoek naar waarde therapie 'Wetenschap kan niet meer om mij heen' 8SSQ3B Moerman zeker van rehabilitatie Gezonde stofwisseling vormt basis van Moermans theorie I ZATERDAG 7 APRIL 1979 PAGINA 23 Moerman in zijn apotheek vTLAARDINGEN - In zijn werkkamer, die een sfeer van de jaren twintig uitademt, gaat dokter Moerman op één been staan en zakt daarna langzaam door de knie. Het andere been strekt hij recht voor zich uit. "Welke 86-jarige doet me dat na?", vraagt ie. Hij heeft het kunstje niet gedaan om te laten zien dat hij zijn lichamelijke conditie als voorbeeld stelt van zijn eigen ge- zondleventherapie. Moerman immers rookt er stevig op los en laat ook de koffie met bitterkoek niet staan. Nee, het vermoeiende beenstandje is het bewijs dat hij fysiek nog wel tot wat in staat "Moerman schildert men het liefst af als een afgetakelde plattelands- arts met een eigen boerderijtje, een hoop rare denkbeelden en een mestvaalt voor de deur", zegt hij. "Maar je ziet 't, ze hebben het mis. O.K., hij loopt tegen de ne gentig, dus erg veel tijd heeft 'ie niet meer. Daaróm ook heb ik eind vorig jaar dat boek geschre ven. Om de discussie rond m(jn therapie in een stroomversnel ling te brengen. Mijn patiënten zeggen wel eens: Jammer dokter, uw erkenning komt pas na uw dood. Nou dan hebben ze het goed mis. Ik zal de rehabilitatie nog beleven. Niet dat ik mij veel voorstel van dat onderzoek dat er mogelijk komen gaat. Althans, niet als ik te maken krijg met dat zelfde stelletje uit 1958. Dan ben ik gelijk verkocht. Daarom, als zij in de commissie komen te zitten dan zal ik niet aan het onderzoek meewerken. Meinsma? Een be drieger. Muntendam? Ik heb hem gewaarschuwd dat als 'ie ooit een voet durft te zetten op mijn erf dat ik dan met de hooivork achter 'm aankom. Achterafkan ik mij nog wel voorstellen dat die twee me toen zo voor schut hebben gezet. Want als mijn therapie juist is dan kan het hele Kankerinstituut wel inpakken. En mijn therapie is juist. En daar hoeven ze ook echt geen jaren op te studeren. Als ze vijf integere wetenschapsmen sen nemen, dan kan de zaak in een week bekeken zijn. Patiënten Ze hoeven alleen maar met mijn pa tiënten te gaan praten. Zij zijn mijn bewijzen. Maar ze zullen wel weer gaan werken met statistie ken. Nou dan kan ik ze 2en moeie tip geven. Moeten ze voor de aar digheid maar eens nagaan hoe veel kankergevallen zich tijdens en vlak na de laatste wereldoor log in Den Haag hebben voorge daan. Dan zullen ze zien dat tus sen '42 en '45 het aantal enorm afnam. Hoe dat kwam? Dood eenvoudig door de voeding. Geen koffie te krijgen toen, geen thee, geen bier, geen wittebrood, wei nig vlees maar de Hagenaars hebben toen wel het hele West- land leeg gegeten. Veel groente en fruit dus. Net als in mijn dieet. En wat zien we na '45? Schiet het aantal kankergevallen weer om hoog. Om zo'n bewijs kunnen ze toch niet heen. En het is nog offi cieel ook. Als ze in de jaren vijftig de zaak goed hadden uitgezocht was mijn gelijk toen al uitgeko men. Vanaf die tijd tot nu is er bijna een half miljoen mensen aan kanker gestorven. Van hen hadden er met mijn therapie heel wat gered kunnen worden. Vrijgezel Moerman, vorige week kreeg hij het ere-lidmaatschap van Amnesty International, noemt zichzelf graag de "platte landsarts van Vlaardingen". Werd daar geboren op het uitge strekte landgoed Hoogstad, dat hij later van zijn ouders erfde. Hij woont er nu nog, al is de rust op het landgoed tegenwoordig ver te zoeken. Vlak voor de omge bouwde boerderij u keersweg aangelegd. Duiven Die weg is er de oorzaak van ge weest dat zijn Instituut voor Kankeronderzoek, onderge bracht in de hoeve, nauwelijks meer kan functioneren. Moer man is destijds tot zijn opmerkelijke therapie gekomen na uitvoerig proeven te hebben genomen met duiven. Proefon dervindelijk kwam hij tot de conclusie dat onder optimaal ge zonde duiven geen kanker voor komt, zelfs niet als ze met kan kercellen worden ingespoten. Het optimaal gezonde duiveli- chaam werkte in dat geval als on derdrukker van de kanker. Moerman is toen gaan onderzoe ken welke stoffen aan de basis liggen van zo'n ideale gezond heid en heeft de resultaten van zijn studie toen geprojecteerd op de mens. De experimenten met duiven zijn pas sinds kort stopgezet. Nu de verkeersweg er is zijn de dieren nogal schrikkerig vanwege het lawaai en eigenlijk alleen nog maar nuttig voor kleine proeven. Moerman heeft aanvankelijk ge weigerd een deel van zijn land goed aan de gemeente Vlaardin gen te verkopen. Maar moest wel toen een onteigeningsprocedure in werking trad. Zo'n maatregel had de gemeente niet kunnen nemen als Moermans proeven de kwalificatie "van wetenschappe lijke waarde" hadden gehad. Maar die kwalificatie hebben zijn proeven nooit Niet zaligmakend "Men kan niet om mij heen", zegt Moerman, die nog dagelijks van 's morgens elf tot 's avonds zes consults geeft. Er zijn bewijzen van tenminste 100 keiharde ge vallen. Ik zeg niet dat mijn thera pie zaligmakend is. Toen Ford met de allereerste auto op de markt kwam moest er ook nog veel aan worden verbeterd. Maar laten ze alsjeblieft stoppen met al die woeste middelen tegen kan ker. Waarom gelijk dat operatie mes, waarom dat geschiet met stralen, waarom die poeders zo dat mensen het hart uit het li chaam braken. Het begrip gene zen vraagt om een heel andere in terpretatie. Ze hebben mij wel eens de grootste oplichter van Nederland genoemd. Geld zou mijn grootste drijfveer zijn? Onzin. Vanwege mijn erfenis ben ik een vermogend man. Kan doen en laten wat ik wil. Waarom zou ik dan mensen geld uit de zak willen kloppen? Kom nou! Weten ze eigenlijk wel wat ik voor een consult vraag? Zes guldentjes. Geen cent meer. Om af en toe voor mijn werkkamer een nieuw vloerkleedje te kunnen kopen. "In Amerika worden mensen als ik op handen gedragen. Ik kan er zo heen. Verdien ik er grof geld als ik wil. Maai- ik ga niet. Een fami lielandgoed van een paar hon derd jaar laat je niet zo maar ach ter je. Bovendien, ik wacht nog ergens op. Op rehabilitatie". Hoewel staatssecretöris Veder- Smit al heeft laten doorscheme ren er weinig nut in te zien. is de kans toch groot dat opnieuw de waarde zal worden onderzocht van de alternatieve kankerthera pie zoals die is ontwikkeld door de Vlaardingse arts Moerman. De meerderheid van de Vaste Ka mercommissie voor Volksge zondheid heeft bij de behande ling van de nota kankerbestrij ding op een dergelijk hernieuwd wetenschappelijk onderzoek aangedrongen. Het eerste onderzoek werd afge rond in 1958. De conclusie toen: de Moerman-theorie is naïef en kan met de beste wil van de we reld niet au seneux worden ge nomen. En daar bleef het niet bij. Moerman werd tevens beschul digd van kwakzalverachtige me dische praktijkvoering en het ge rechtshof in Den Haag veroor deelde hem tot duizend gulden boete. De eis toen om ook voor enige tijd het privé-onderzoekinstituut van de Vlaardinger te sluiten, werd door de rechter afgewezen. Een half jaar geleden verscheen van de hand van Moerman een boek getiteld "Kanker kan gene zen". Daarin spuit hij niet alleen zijn gal over het eerste onderzoek maar komt hij ook met een bloemlezing van schriftelijke verklaringen van kankerpatiën ten die menen door hem genezen te zijn. In de publicatie scharen ook diverse medici zich achter de denkbeelden van de nog steeds praktiserende Vlaardinger. On der andere de Amerikaanse bio chemicus en Nobelprijswinnaar Linus Pauling, die na de eerdere publicatie van het boek in Ame rika concludeerde dat Moerman met zijn therapie een grote bij drage levert tot de oplossing van het kankerprobleem. Voorzichtiger sche wetenschap wat voorzichti ger is geworden in haar stelling- name tegen alternatieve genees wijzen. Immers, recente onder zoekingen hebben uitgewezen dat er wel degelijk een verband bestaat tussen voedingsgewoon ten en kanker en dat is juist het uitgangspunt van Moermans theorie. Zijn simpele stelling: de meeste vormen van kanker krijgen geen kans zich te ontwikkelen in een lichaam waarin een gezonde stofwisseling plaats vindt. En ge zond wil in zijn ogen zeggen het voldoende aanwezig zijn van in totaal acht stoffen, die we via de voeding binnen krijgen. Het zijn: citroenzuur, ijzer, jodium, zwavel en de vitamines A, B, C en D. Krijgen we van deze stoffen on voldoende binnen dan stijgt de kans op kanker. Volgens het dieet dat Moerman zijn patiënten voorschrijft zijn met name uit den boze het gebruik van vlees, vis, gevogelte, water, koffie, thee, suiker, aardappelen en industrieel bewerkte voe dingsmiddelen. Kankerwerend noemt hij onder meer ge perste vruchtensappen, karne melk, eidooiers, volkoren brood, sla, komkommer, augurken, wor teltjes, rode bieten, zilvervlies rijst, olijfolie en veel fruit. In 1940 Moerman noemt zijn voedingsthe rapie. die hij in 1940 voor het eerst op een kankerpatiënt toepaste (de man genas maar op advies van deskundige Meinsma kwam de commissie Delprat tot de uitspraak dat Moerman geen kanker had behandeld maar een darmonsteking) "de nieuwe zienswijze". Onder de oude ver staat hij de binnen de medische wetenschap gangbare en veruit de meeste aanhangers tellende cellulairhypothese Die gaat er van uit dat kanker een kwestie is van "de cel", die door een tot nog De 86-jarige vrijgezel thuis. "Moerman den en een mestvaalt voor de deur". afgetakelde plattelandsarts met e eigen boerderijtjee toe onbekende oorzaak verandert in een kankercel. Door een ver dere deling van die cel ontstaat een tumor. Moerman verwijt de cancerologen dat ze pas gaan in grijpen als die tumor er al is. Vol gens hem kan er veel eerder actie worden ondernomen. En wel door attent te zijn op klinische symptomen die waarschuwen voor de komst van wat hij noemt "een déraillement in de stofwis seling" waaruit dan een kanker- tumor kan ontstaan. Huisarts De Nederlandse huisartsen zouden in de kankerpreventie een be langrijke rol kunnen gaan spelen. Die zouden bijvoorbeeld, zo stelt Moerman zich dat voor, twee keer per jaar hun patiënten kunnen nakijken op die klinische kankersymptomen. Zoals de verandering van de huid, afwijkingen aan de nagels en aan het haar, lusteloosheid, tandvleesbloeding, een vertraag de genezing van wonden en slechte littekenvorming, ge wichtsvermindering en een nei ging tot zweten en zwaarmoedig heid. Is er eenmaal een tumor geconsta teerd dan zou de kanker niet van daaruit beoordeeld moeten wor den maar vanuit de vraag welke van de acht eerder genoemde stoffen er op dat moment in het lichaam ontbreken om te kunnen spreken over een ideale gezond heid. Artsen, vindt Moerman, zouden zich naast hun kennis van ziekten eens wat meer bezig moe ten houden met de vraag wat ge zondheid is. Moerman krijgt wat zijn dieet- en voedingsideeën betreft niet al leen morele steun van zijn (groeiende groep) patiënten maar sedert enige tijd ook van een twaalftal huisartsen, die in hun praktijk de Moerman-methode toepassen. Gezien de resultaten van recent kankeronderzoek (onder meer het verband tussen vet eten ener zijds en borstkanker en kanker aan de dikke darm anderzijds) vraagt men zich in medische kringen af of het onderzoek in 1958 wel helemaal is gelopen zo als het hoorde. Er worden nu gro te vraagtekens bij gezet. Onvrede Onvrede met het onderzoek van toen valt vooral te proeven uit het recente nummer van Interme diair, het vakblad voor weten schappers, waarin vijf van hen (onder wie drie artsen) een plei dooi houden voor een nieuw on derzoek. Ze vinden dat er in 1958 geknoeid is met de feiten, althans sprake is van een zeer eenzijdige interpretatie daarvan. De vijf menen dat Moerman voor zijn uitgedachte therapie eerder eer toekomt dan, zoals destijds het geval was, hoon. Staatssecretaris Veder-Smit heeft nog geen definitieve beslissing willen nemen over een her nieuwd onderzoek. Daar wacht ze mee tot na het paasreces. Er zijn een paar mogelijkheden. Een is dat de staatssecretaris te rade gaat bij de in 1977 ingestelde commissie Alternatieve Ge neeswijzen. Professor Munten dam, in 1958 was hij directeur- generaal voor de volksgezond heid, is daar de voorzitter van. Wat hem betreft hoeft er géén nieuw onderzoek te komen. Dan is er nog de stichting Sikon. Daarin zitten vijf wetenschap pers die als een soort particulier- initiatief de Moerman-methode, die hen erg aanspreekt, willen onderzoeken. Het geld voor zo'n onderzoek hebben ze echter niet beschikbaar. Veder-Smit kan besluiten de stich ting in aanmerking te laten ko men voor overheidssteun, waar schijnlijk dan in de vorm van een bijdrage uit het Wilhelmina- fonds. In dat geval zal de over heid ongetwijfeld een belangrij ke vinger in het onderzoek willen hebben. Onder meer willen be palen welke onderzoek-methode moet worden gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23