LEIDSCH DAGBLAD Mogelijke vrijstelling voor dienstweigeraars Verhuizing Krantz was slecht besluit maatvast euzh m vandaag Goedhart Bouwhuis voor tegels en plavuizen Nog meer bommen in Gouwe Onvoldoende vervangend werk Polders aan ramp ontsnapt DONDERDAG 5 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35825 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang het ^leidsch dagblad v ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: "Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt in de bus DEN HAAG - Aan het Lange Voor hout in Den Haag worden dezer dagen 29 nieuwe bomen geplant. Ter vervanging van de oude zieke iepen die vorig jaar gerooid moesten worden, zijn nu linde bomen uit het Noordhollandse Laren naar dit oude stukje Den Haag overgebracht. Er is voor lindebomen gekozen, om dat d^iepziekte vorige jaren da nig heeft huisgehouden onder het bomenbestand. Met de keuze voor deze boomsoort loopt men in ieder geval niet de kans dat de jonge aanplant door eventueel nog zie ke iepen wordt aangestoken. De jonge" aanplant is al 40 jaar oud en wanneer deze boomtrans plantatie aanslaat,zal het Lange Voorhout weer snel zijn oude ge zicht terug hebben. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Tuinmeubelen kiezen op onze perma nente show Da s nu al van de zomer gemeten U vindt er alle bekende mer ken Maar ook het komplete toebeho ren Zoals fraaie kussens, parasols, tuiniafelkleden Eigenlijk alles voor uw tuinkomfort. U bent van harte welkom' Tuinbouw en Hobby-artikelen JAN v.d. MEER B.V. Noordelnde 45 Tel. 01713-9006 Roetofarendeveen vrijdag koopavond van 7-9 uur (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Leidse la ken- en wollen stoffen-fa- briek Krantz had beter niet kunnen fuseren met de Vaalser Textielfabriek in Vaals. Dit heeft minister Van Aardenne van economische zaken gisteren in de Tweede Kamer gezegd tij dens het debat over de herstruc turering in de wolindustrie. Krantz besloot in 1977 met steun van de overheid de Vaalser Tex tielfabrieken over te nemen en de fabriek in Leiden te sluiten. Dit betekende dat in Leiden 100 mensen op straat kwamen te staan. Pogingen van het gemeen tebestuur van Leiden bij het mi nisterie van economische zaken om het bedrijf voor Leiden te be houden liepen op niets uit. VIER MENSEN VERDRONKEN ZWOLLE (ANP) - In de Stads- gracht in Zwolle'zijn gisteravond vier personen verdronken toen zij met een auto te water waren geraakt. De eigenaar van de auto, de 47-jarige T. Caliskan, reed voor het eerst in zijn nieuwe wagen. Ook zijn 35-jarige echtgenote G. Caliskan-Jorganic en twee zonen (van vijftien en vier jaar) kwamen om het leven. Een derde zoon, van achttien jaar, stond op de wal. Minister Van Aardenne heeft nu erkend dat het standpunt van economische zaken toen niet juist is geweest. "Misschien had den wij het beter kunnen afraden, maar dat is helaas niet gebeurd" zei Van Aardenne. Hij zei dan ook dat niet de Vaalser Textielfabriek maar Krantz het slachtoffer is geworden van de fusie tussen de textielbedrijven. Volgens de bewindsman zou de VTF hoe dan ook failliet zijn ge gaan, maar was voor Krantz nog redding mogelijk gefeest. Over de VTF zei hij: "De onderneming was in 1970 al verliesgevend. Het i uitermate zwak bedrijf'. In de zomer van het vorig jaar werd bekend dat de door Krantz over genomen VTF in grote financiële moeilijkheden zat. Uiteindelijk werd eind vorig jaar de onderne ming failliet verklaard. De 220 werknemers in Vaals kregen ont slag. Het argument van de directie van Krantz om naar Vaals te verhui zen is altijd geweest dat in Leiden veel orders waren maar weinig personeel en in Vaals weinig or ders maar juist veel personeel. Eenmaal in Vaals gevestigd bleek het ook daar moeilijk ge schikt personeel te vinden. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* (Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - Opnieuw is er bij het uitbaggeren van de Gou we in Waddinxveen vanmorgen een brisantbom naar boven ge haald, de derde sinds gisteren. De verwachting is dat er nog meer van deze projectielen zul len worden opgevist. Daarom is het baggerwerk voor enkele da gen stilgelegd. Omstreeks het middaguur kwam vast te staan dat er géén ontste kingsmechanisme in de bom aanwezig was. Tóch blijft het ge vaar van ontploffing aanwezig, hoewel dit geringer is dan wan neer er wél een ontsteking in de bom zit. Het scheepvaartverkeer gaat ge woon door. Gisteren werd dit volledig lamgelegd toen duikers de bodem van de Gouwe af stroopten naar meer van dit oor logstuig. Zij stuitten toen ook op een zogenaamde zeemijn. Rijks waterstaat, dat op deze plek bezig is met het bouwen van de Gouwe tunnel, onderzoekt nu op welke wijze de bommen kunnen wor den opgespoord. Met een detec tor kan dit niet, omdat er teveel metalen voorwerpen op de bo dem liggen. Met de hand de grond aftasten gaat evenmin, omdat de bommen te diep zitten. Indien er projectielen worden ge vonden met een mechanisme zullen de bewoners van de Wad- dinxveense Viktorwijk moeten worden geëvacueerd. Hiervoor heeft de politie in het dorp geen draaiboek. Waar de mensen moe ten worden ondergebracht is niet bekend. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie over weegt om ruim 2200 dienstplichtigen, die een verzoek om vrijstelling van de militaire dienst hebben inge diend op grond van gewetensbezwaren, tot buitenge woon dienstplichtig te verklaren. Dat betekent dat hun procedure wordt beëindigd, zij niet meer in dienst hoe ven en ook niet tewerkgesteld zullen worden. Oorzaak is het tekort aan arbeidsplaatsen voor de tewerkstel ling. Volgens een woordvoerder van het ministerie is er een groot probleem ontstaan door de aan vaarding door het parlement van de gewijzigde Wet Gewetensbe zwaarden Militaire Dienst. Die wet heeft de grónden waarop men als dienstweigeraar kan worden erkend verruimd, waar door de toevloed van weigeraars is gegroeid. Momenteel heeft de toetsingscommissie die de gewe tensbezwaren onderzoekt, nog 2238 verzoeken in behandeling. Het aantal arbeidsplaatsen waar erkende dienstweigeraars te werkgesteld kunnen worden, is echter minder dan de helft van dit aantal. De commissie heeft daar om de afhandeling van ruim 2000 verzoeken aangehouden. king komen en waarom. Hij wil voorkomen dat Van Lent een willekeurige groep uit de lijst met weigeraars voor vrijstelling aan wijst. VUREN SCHROOTJES voor wand en plaforid 66 cent per mtr. tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp tel. 071-899311 op het terrein van de Verenige Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend ENTEBBE GEVALLEN NAIROBI (Reuter/UPI) - Tanza- niaanse troepen en eenheden Oe- gandese ballingen hebben En tebbe, op drie na de grootste stad van Oeganda, plus de internatio nale luchthaven aldaar veroverd en zijn de buitenwijken in het zuiden van Kampala binnenge drongen waar zij wachten op ver sterkingen. Dit is vandaag van diplomatieke zijde in Nairobi vernomen. Giste ren, zo zei men in Nairobi, is het invasieleger met zijn grote, lang verwachte aanval begonnen. Een colonne rukte op naar Entebbe en een andere naar de buitenwij ken van Kampala, de hoofdstad van Oeganda. Entebbe zou giste renavond al in handen van de Tanzanianen zijn gevallen. Uit Kampala is gemeld dat het in het centrum van de stad onheil spellend rustig is. Daar zijn nog geen soldaten van de invasie- - macht gezien. In Nairobi meent men dat de val van Kampala nog maar een kwestie van tijd is. In de Oegandese hoofdstad zouden geen gevechtsklare troepen van Amin meer zijn. Waar de Oegan dese president is, is niet bekend. Veel bewolking Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperaturen omstreeks 2 graden. Middagtemperaturen onge veer 8 graden. Matige wind uit uiteen lopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur.) Omdat op korte termijn geen op lossing voor dit probleem valt te verwachten, wordt op het minis terie van defensie overwogen om de dienstweigeraars maar tot bui tengewoon dienstplichtig te be stemmen. De Dienstplichtwet biedt de minister van defensie deze mogelijkheid. De problemen bij de tewerkstelling zijn niet nieuw. Het bureau dat de weigeraars moet plaatsen - on dergebracht bij het ministerie van sociale zaken - kampt al jaren met problemen. Er is een tekort aan instellingen (meestal in de sociale of culturele sector) die dienstweigeraars in dienst willen nemen. Een oorzaak is dat zij het ministerie daarvoor een vergoe ding moeten betalen. Het depar tement betaalt de weigeraars uit. Het PvdA-kamerlid Kombrink heeft over deze zaak inmiddels vragen gesteld aan staatssecreta ris Van Lent van defensie (perso neelszaken). Kombrink vindt dat in een aantal gevallen een „gene raal pardon" - een algehele vrij stelling dus - gerechtvaardigd kan zijn, maar dan alleen voor die dienstplichtigen die al sinds 1975 op erkenning wachten. De af handeling van hun zaak is opge houden in afwachting van de ver ruiming van de Wet gewetensbe zwaarden. De behandeling van die wet heeft echter - mede door de kabinetsformatie in 1977 - nogal wat vertraging opgelopen. Het zou niet terecht zijn, vindt Kombrink, om deze daaronder te laten lijden. Problemen bij Nederlands bataljon in Zuid-Libanon UTRECHT (ANP) - Bij het Ne derlandse VN-detachement in Zuid-Libanon bestaan grote problemen met be trekking tot de communica tie met Nederland, het verlof in Israël, de VN-toelage, de huisvesting en de taakver vulling. Dit meldt de Facom, de federa tie van algemeen christelij ke organisaties van militai ren, op basis van - uiterst moeilijk verkregen - berich ten van de vertegenwoordi gers van deze vakbond in Zuid-Libanon. De FACOM gaat waarschijn lijk morgen met staatssecre taris Van Lent van defensie over deze zaken praten. Daarbij wil de federatie vooral duidelijkheid over het tegenhouden door de le gerleiding van een telegram uit Zuid-Libanon over deze problematiek, waardoor zij nu pas op de hoogte werd ge steld van één en ander, ter wijl het telegram al op 23 maart was verzonden. Staatssecretaris Van Lent zal van 23 tot en met 27 april een werkbezoek brengen aan het Nederlandse VN-detache ment. Het is de bedoeling dat Van Lent bij verschillende onderdelen van de Neder landse troepen een kijkje gaat nemen, aldus een woordvoerder van defensie. Kombrink wil dat de bewindsman duidelijk aangeeft welke weige raars wel en welke niet voor een algemene vrijstelling i Er zitten méér kanten aan het kiezen van *n bril— van alle kanten beter bekeken Bomaanslagen op Cyprus NICOSIA (AP) - Twee bomexplo sies hebben vandaag lichte scha de aangericht aan de gebouwen waarin de Israëlische ambassade en een kantoor van de Egyptische luchtvaartmaatschappij Misrair zijn gehuisvest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken De eerste bom ontplofte vlak voor zonsopgang en verwoestte de in gang van een gebouw op Maka- rios Avenue waarin op de derde en vierde verdieping de Israëli sche ambassade is gevestigd. De tweede explosie brak de ruiten van een plaatselijk reisbureau dat als officieel agentschap voor de Egyptische luchtvaartmaat schappij fungeert. De twee explosies hadden plaats op de dag dat het Egyptische parle ment het vorige maand onderte kende vredesverdrag met Israel moest ratificeren. Volgens de politie waren in beide gevallen bommen van een zelfde type gebruikt, die waren voorzien van lonten met vertraagde wer king. Als u bij Hein Kruider gordijnen, tapijt of zonwering koopt, zorgen wij er ook voor dat -als u dat tenminste wilt- het keurig bij u wordt neergelegd of opgehangen. Maatvast. Daar kunt u op rekenen. Tankwagen met aceton in sloot De meeste jongeren die dit jaar van school komen kun nen snel een baan vinden, als ze zich maar tijdig bij het ar beidsbureau laten inschrij ven. Deze bemoedigende woorden sprak minister Al- beda van sociale zaken (foto) gisteren op een persconfe rentie. Jongerenorganisaties hebben echter hun twijfels over de beweringen van de minister PAGINA 29 Muskusrat wel gevaar voor dijken, maar geen vies beest PAGINA 4 Eindeloos modderen bij educatieve omroep PAGINA 5 Kamer wil forsere aanpak inkomens vrije beroepen PAGINA 7 Internationale actie tegen onveiligheid kerncentrales PAGINA 9 Ajax en PSV hebben zich ge plaatst voor de halve finale KNVB-beker PAGINA 19 Louk Sanders begreep zelf niet hoe hij kon winnen PAGINA 21 Wil Hartog kan misschien toch, deelnemen aan Grote Prijs van Oostenrijk PAGINA 23 36 PAGINA'S (Van één onzer verslaggevers) LEIMUIDEN/NIEUWVEEN - De polders tussen Nieuwveen en Leimuiden zijn vanmorgen ont snapt aan een ramp. Omstreeks kwart voor acht kwam een tankwagen met 20 ton aceton in de sloot langs de weg tussen Nieuwveen en Leimuiden te recht. Gelukkig bleef de tank van de wagen geheel in tact en kon het uiterst brandbare en ex plosieve aceton niet wegstro- De chauffeur van de wagen, de 24- jarige J. H. S. uit Nieuwveen, had de wagen al verlaten vlak voordat de tankwagen kantelde. Hij nam een spurt en was enkele momen ten later al een paar honderd me ter verwijderd, bang dat de tank zou exploderen. De chauffeur van de tankwagen week teveel uit toen een tege moetkomende vrachtwagen pas seerde. Het rechtervoorwiel van de wagen kwam in de berm te recht en het lukte de chauffeur niet meer de wagen op de weg te krijgen. Nadat de tankwagen een brug had geramd, sprong de Nieuwveense chauffeur uit de wagen. Even la ter kantelde de wagen en kwam op de zijkant in de sloot. De polders aan de smalle verbin dingsweg tussen Nieuwveen en Leimuiden zijn niet alleen ont komen aan een grote explosie, maar ook aan een milieuramp. Aceton lost namelijk op in water en brengt grote schade toe aan de fauna en flora. De inhoud van de tank zou in de loop van de dag worden overge pompt in een andere tankwagen. Probleem daarbij is dat een van de afsluiters zich onder water be vindt. Pas als de inhoud van de tank is overgepompt wordt de wagen uit het water getakeld. De politie verwacht dat dat tegen de avond kan gebeuren. De weg tussen Nieuwveen en Leimuiden is voor alle verkeer gesloten totdat de werkzaamheden zijn uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1