Grens in Sinaï eerder geopend Direct gevaar Harrisburg lijkt geweken SPAAR- DEPOSITO'S 8% 8|% Sh% 8i% EXPLOSIE OP LUCHTHAVEN Chalil treedt niet af Links wint in Spanje Griekenland over twee jaar lid EG Top Begin-Sadat op 27 mei LEIDSE SPAARBANK Burgers ontvluchten Oegandese hoofdstad WOENSDAG 4 APRIL 1979 Kerncentrale wellicht nooit meer te gebruiken HARRISBURG (Reuter/AFP/UPI) - Amerikaanse regeringsfunk- tionarissen hebben gisteren voorzichtig de hoop uitgespro ken dat het ergste gevaar in de kernreactor van Three Miles Is land in de Amerikaanse staat Pennsylvania is geweken. Niet temin vreest men dat het zeer ho ge niveau van radioactiviteit in het hart van de reactor vitale con- trole-apparatuur zozeer heeft be schadigd dat deze onbruikbaar en onherstelbaar is geworden. Dit heeft een woordvoerder van de federale nucleaire reglemen teringscommissie (NRC) gisteren meegdeeld. Een eerste onderzoek wijst erop dat wellicht de meeste - en mogelijk alle - van de 36.000 met metaal bedekte uranium brandstof sta ven in het hart van de reactor on herstelbaar beschadigd zijn. Dit zou gebeurd moeten zijn toen de koelsystemen defect raakten bij het ongeluk van vorige week woensdag. In de normale situatie wordt slechts een derde van het hart van een kernreactor per jaar vervangen om nieuwe brandstof toe te voegen, aldus een funktio- Wetenschapsmensen en technici gingen gisteren door met hun po gingen de gasbel nog meer te verkleinen en de reactor tot een veilige temperatuur te laten af koelen. Maar aangezien er nog steeds risico's bestaan, blijven, volgens de Bescherming Bevol king de evacuatieplannen gereed liggen. Er zijn aanwijzingen dat een aantal van de 200.000 mensen die het gebied rond de centrale hadden verlaten, naar huis te rugkeren. De BB raadt niettemin zwangere vrouwen en kleine kinderen nog aan buiten een straal van vijf km van de reactor te blijven. Onderzoekingen hebben uitgewe zen dat de hoogte van de radio-ac tiviteit in de Amerikaanse staat Maine aanzienlijk is toegenomen. Het is zeer goed mogelijk dat de straling afkomstig is van de kern reactor van Three Miles Island in Pennsylvania. Dit heeft professor Armentrout van de universiteit van Maine gisteren gezegd. De hoogleraar in de natuurkunde heeft sinds het ongeluk in de kernreactor de hoogte van de radioactieve straling in Zuid- Maine gemeten. Volgens het hoofd van de Bescherming Be volking in de streek van Cum berland, is er geen reden tot alarm. Hij geeft wel toe dat „de metingen van professor Armen trout een aanzienlijke verhoging aangeven en dat de weerpatronen erop wijzen dat de radioactieve neerslag uit de richting van de centrale in Pennsylvania komt". De apparatuur van de hoogleraar wees aan dat de radioactiviteit acht maal hoger is dan normaal. De gevaarlijke gasbel is nu volledig verdwenen. Dit verklaarde gis teravond de voorzitter van de nucleaire reglementeringscom missie (NRC), Harold Denton. Het gevaar is vergeleken met en kele dagen geleden aanzienlijk verminderd en de verdwijning van de gasbel uit de betonnen to ren die het reactorvat omringt be tekent dat men zich niet langer ernstige zorgen maakt over het risico van een explosie. De spe cialisten zullen zich nu bezig houden met het zoeken van de beste oplossing om de reactor volledig en met zo weinig moge lijk risico af te laten koelen. De kerncentrale van Three Miles Island loopt de kans een miljar den dollar kostend mausoleum voor eeuwen te worden, volledig onbruikbaar en ontoegankelijk. Dit is de mening van Amerikaanse experts, die vragen hebben beantwoord van commissies van het Amerikaanse congres. Senator Gary Hart, voorzitter van de subcommissie voor kernener gie, vatte hun verklaringen als volgt samen: „De centrale kan zo zwaar radioactief besmet zijn dat zij misschien nooit meer in ge bruik wordt genomen. De ont smetting zou veel meer kosten dan de bouwkosten hebben be dragen". De senator sprak van 'een miljarden-mausoleum'. Het enige wat de deskundigen schijnen te weten is dat de radioactieve straling in het in wendige van de enorme beton- kolos is opgelopen tot dertigdui zend röntgen per uur. Driehon derd röntgen zijn dodelijk. „Een dergelijke besmetting is zonder weerga in de geschiendenis Van de kernenergie", zei de voorzitter van de subcommissie voor milieu en energie van het huis van af gevaardigden, Morris K. Udall. In het ergste geval zal het bouw werk een enorme doodkist wor den, voor de komende eeuwen niet te openen. Alles hangt af van de isotopen die zich in de uit de hand gelopen reactor hebben kunnen ontwikkelen. Niemand heeft de centrale nog zo dicht kunnen naderen dat nauw keurige gegevens konden wor den verzameld. Er waren wel vrijwilligers, maar Metropolitan Edison, eigenaar van de centrale, wilde dat niet hebben omdat het benaderen van de centrale 'zelf moord' zou zijn. Men denkt er over op afstand bediende robots het gebouw in te laten gaan, maar ook dat zal de eerste maanden nog niet mogelijk zijn, zo hebben de technici tegenover de com- onderzoek verklaard. Kamercommissie De vaste kamercommissies van buitenlandse zaken en kernener gie zijn van mening dat de Ne derlandse regering nog deze week in de Tweede Kamer een verklaring moet afleggen over de storing in de kerncentrale in Har risburg. Beide commissies namen een voor stel van de PvdA-fractie hierom trent over. Het is de commissie niet onmiddellijk te doen om be leidsconclusies, maar wel wil men weten welke beleidsvoor nemen de regering heeft en welke consequenties zij uit de gebeur tenissen in Harrisburg trekt. Voorts verlangt de de regering na het paasreces, dat eind deze week begint, een stuk uitbrengt waarin conclusies worden getrokken, onder meer aan de hand van de rapportage over Harrisburg. Aan de hand van dat stuk willen de commis sies dan een kamerdebat houden, zo deelde PvdA-kamerlid Ter Beek gisteravond mee. CAIRO (AFP) - De Egyptische premier, Moestafa Chalil, is in het geheel niet van plan af te treden. Er bestaat geen enkel verschil van mening tussen hem en president Sadat en er zullen geen wijzigingen in het kabinet worden aangebracht zoals een gerucht wilde. Dit is gisteren uit kringen in de om geving van premier Chalil verklaard. Men erkent echter dat Chalil besloten had het bezoek van de Israëlische eerste-minis- ter, Menachem Begin, te boy cotten. Hij deed dat, zo voeg de toe, schillende redenen sommige van persoonlijke aard waren. President Sadat had zijn houding echter niet afgekeurd. Chalil had de weigering van Begin om in Washington deel te nemen aan een top met Car ter en Chalil als een persoon lijke belediging opgevat. Premier Begin had laten we ten dat hij president Sadat en niemand anders wilde ont moeten. Chalil beschouwde de negatie ve houding van Begin een on aanvaardbare uitdaging die een slecht begin zou zijn voor het aangaan van betrekkin gen tussen beide landen. Het bezoek was volgens hem voorbarig en zou Egypte slechts meer moeilijkheden met de Arabische wereld brengen. "Het gebrek aan tact over schrijdt alle denkbare gren zen", zo zou Chalil aan Sadat hebben gezegd. (Van onze correspondent) CAIRO-JERUZALEM - Israël en Egypte zullen hun grens in de Sinai-woestijn op 27 mei open verklaren en El Arisj, de hoofdstad van de Sinai, wordt twee weken eerder aan Egypte overgedragen dan men van plan was. Verdrag China-SU niet verlengd PEKING (AFP/Reuter) - China heeft besloten zijn verdrag van vriendschap en samenwerking met de Sowjet-Unie, wanneer het volgend jaar afloopt niet te ver lengen. De Sowjet-Unie is hiervan volgens het persbureau Nieuw-China gis teren via een nota aan haar am bassade in Peking officieel op de hoogte gesteld door de Chinese minister van buitenlandse zaken. Volgens het persbureau werd tot de stap, die verwacht was, besloten "wegens de grote veranderingen die zich in de internationale si tuatie hebben voorgedaan en het feit, dat het verdrag eigenlijk al leen nog maar in naam bestaat als gevolg van schendingen, waar voor China niet verantwoordelijk iS". Daaruit blijkt dat de vrede tussen Israël en Egypte de eerste huwe lijksnacht zonder kleerscheuren heeft doorstaan. Al is het geen huwelijk uit liefde. Er was dan ook geen gemeenschappelijk communiqué, maar wel deelden president Sadat en premier Be gin na een gesprek van 50 minu ten - aan het einde van Begins bezoek aan Egypte - een reeks van wederzijdse bezoeken mee: een soort van werkschema voor de komende maanden. Een hoogtepunt daarin wordt ge vormd door een nieuwe topcon ferentie tussen Begin en Sadat op 27 mei in El Arisj, een dag nadat Israël de stad in de Sinaï heeft ontruimd. Samen met Begin zal Sadat per helikopter op die dag van El-Arisj naar Beërsheba in Is raël vliegen. In deze twee steden zullen de onderhandelingen over de Palestijnse autonomie plaats vinden. Maar eerst moet het vredesverdrag geratificeerd worden. President Sadat spreekt morgen het Egyp tische parlement toe en vandaag doet Begin zijn kabinet en het parlement verslag. Maandag 9 april vliegt de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Bu- trus Ghali naar Jeruzalem voor de ratificatie en de dag daarop vliegt zijn ambtgenoot Mosje Dajan naar Cairo voor hetzelfde doel. De Egyptische minister van defensie Weizman volgt een dag later, om met zijn Egyptische collega de details van de terug trekking te bespreken. Begin en Sadat hebben nog wat wederzijdse gebaren gemaakt. El Arisj wordt op 26 mei ontruimd en Ras Moehammed, in de zuide lijke Sinai zal niet op 26 decem ber, maar al op 26 oktober weer onder Egyptisch bestuur staan. Verder zal het luchtruim tussen Tel Aviv en Cairo na de topconfe rentie in El Arisj voor de burger luchtvaart worden geopend. Be gin en Sadat zullen daar in El Arisj concrete beslissingen over nemen. Maar de Israëlische woordvoerder Pattir durfde we1 te voorspellen dat heel spoedig na mei El Al en Egypt Air gere gelde vluchten zullen uitvoeren, terwijl de grens ook voor verkeer zal worden geopend. Wederom worden in Israël plannen gemaakt voor vakanties in Cairo. Israëlische reisbureaus voeren reeds onderhandelingen met hun Egyptische collega's, terwijl in de kranten advertenties verschijnen voor cursussen voor reisleiders naar Egypte. Het Israëlische mi nisterie voor toerisme heeft con tact met de Egyptische autoritei ten opgenomen om de nodige re gelingen te treffen die in de eerste plaats moeten voorkomen dat Egypte plotseling door Israëli sche toeristen zal worden over stelpt. De afspraken tussen Begin en Sa dat worden spectaculairder ge presenteerd dan ze op de keper beschouwd zijn. Maar ook dat heeft een politieke betekenis. Egypte en Israël hebben als ge meenschappelijk belang aan de Arabische wereld en de eigen achterban te laten zien dat het menens is. Ook de grote koppen in de Egyptische kranten over Begins aanwezigheid in Cairo waren een boodschap aan de Arabische wereld: Egypte heeft resultaten bereikt. En de man die nog steeds een uitermate slechte naam heeft in Egypte, Menachem Begin, heeft zelfs van zijn fouten geleerd: jubelend meldde de Egyptische pers eenstemmig dat Egypte van Begin niet alleen de Sinai, maar ook de pyramides had teruggekregen. Voor het eerst had Begin gezegd dat de jo den niets met de bouw van de py ramides te maken hebben. Eén historische claim minder, ver zuchtten vele Egyptenaren. De stemming werd tijdens het be zoek geleidelijk beter. Daar had de felle houding van het Afwij zingsfront in Bagdad natuurlijk veel mee te maken. De Israëli sche oud-minister van buiten landse zaken, Abba Eban, mee als gast van Begin, zei dat de stem ming aan het staatsbanket uit stekend was. „Alsof we al jaren lang vrienden waren". De Egyptenaren vinden het ook spannend de man die ze als vij and nummer één hebben leren kennen nu gewoon in Cairo rond te zien rijden. Het zijn natuurlijk gemengde gevoelens. Want der tig jaar oorlog gaan je niet in de koude kleren zitten. Daarom wa ren er niet te veel vlaggen en niet te veel mensen op straat. Toch is iedereen tevreden. Het Is raëlische volkslied heeft in Cairo geklonken; bij het afscheid van Begin al veel overtuigender dan zij zijn aankomst. De Israëlische vlag heeft in Cairo gewapperd. De vrede is voor de Israëli's tas- baarder geworden dan het stukje papier dat het tot nu toe was. Het normaliseringsproces gaat voort om de vrede nog tastbaarder te maken. Egypte heeft de Arabi sche landen laten zien dat Egypte zijn eigen weg gaat, of Saoedi- Arabië, Irak, Koeweit en alle an deren het leuk vinden of niet. „De Arabische economische steun aan Egypte bedraagt niet meer dan 25 procent", schreven de Egyptische kranten luchtig en minachtend. Maar de wissel moet nog gepresenteerd worden. Egyptische functionarissen heb ben hun Israëlische collega's heel duidelijk gemaakt dat Egypte wel bereid is een voorschot te ge ven op de échte vrede, maar dat Egypte de Palestijnse autonomie des te harder nodig heeft om de Arabische wereld zijn ongelijk te bewijzen. Daar moet Israël Egyp te, ook in eigen belang, bij hel pen. FRANKFORT (DP A/Reuter/ UPIj- Als gevolg van de boniexplo sie gisteren op de internationale luchthaven van Frankfort verloor één medewerker van de Westduitse luch tv aart maatschapp ij Luft han- sa een arm. Zeker 10 employé's van de lufthansa raakten licht tot zwaar gewond. De federale minister van binnen landse zaken in Bonn heeft inmid dels opdracht gegeven de behande ling van de luchtpost op alle West duitse vliegvelden gedurende 24 uur stop te zetten. De postzak die ontploft is behoorde tot de pakketten die bestemd waren voor het buitenland, zo heeft een politiewoordvoerder laten weten. Er werd niet gezegd welke bestem ming het pakket had.Geruchten dat Israël of Londen de bestemming zou zijn werden niet bevestigd. Vier van de tien werknemers van Lufthansa die bij de explosie ver wondingen opliepen zijn er ernstig aan toe. Er is gebruik gemaakt van krachtige explosieven Op de foto een overzicht van de ra vage die de bom aanrichtte. Ruim dertig procent stemt niet MADRID (GPD/AFP/Reuter) - Een lage opkomst en hoege naamd geen incidenten ken merkten gisteren de gemeente raadsverkiezingen in Spanje, waar de burgers na ruim 45 jaar weer voor het eerst op een demo cratische manier een gemeente raad konden kiezen. Volgens de voorlopige schattingen is 32 tot 37 procent van de bijna 27 mil joen stemgerechtigde Spanjaar den niet naar de stembus gegaan. De grootste thuisblijvers waren de provincie Ganada en de Cana- rische Eilanden, waar op initia tief van de civiele gouverneur de lokale radiozenders hun bewo ners een paar maal op moesten roepen om zich naar de stembus te begeven. ADVERTENTIE minimum inleg fl.000,- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast deel uitmak.-nd van de Nutsspaarbank te 's-Gravenhagc De Spanjaarden hebben gisteren 69.613 gemeenteraadsleden voor ruim 8000 gemeenten gekozen. Binnen tien dagen kiezen de ge meenteraadsleden een burge meester uit hun midden, die met een absolute meerderheid (de helft plus één) in de raad gekozen moet worden. Als een kandidaat geen absolute meerderheid haalt, dan wordt het gemeenteraadslid burgemeester dat bij de gemeen teraadsverkiezingen de meeste stemmen haalde. De eerste uitslagen van de gemeen teraadsverkiezingen duiden op linkse successen. In de twee grootste steden, Madrid en Bar celona, kregen socialisten en communisten samen de absolute meerderheid volgens een schat ting die gebaseerd is op 70 pro cent van de uitgebrachte stem- Ook in Valencia gaat links op kop. De Unie van het Democratisch Centrum (UCD) van premier Adolfo Suarez won het bij de al gemene verkiezingen van 1 maart van de socialisten. LUXEMBURG (ANP) - "Om 02.00 uur, in de afgelopen nacht zijn de onderhandelin gen die Griekenland met de Gemeenschap heeft gevoerd over de Griekse toetreding tot de EG, met succes afgesloten. Dat betekent dat na drie jaar van onderhandelingen een grote dag voor de Europese democratie is bereikt", aldus het commentaar van de Ne derlandse minister van bui tenlandse zaken, dr. Chris van der Klaauw. De toetreding werd mogelijk, aldus de mi nister, nadat Griekenland weer een democratie was ge worden. De slotonderhandelingen met Griekenland zijn, aldus Van der Klaauw, toch nog sneller tot een goed eind gebracht dan werd verwacht. Dat kon gebeuren "omdat er weder zijds de wil was om tot over eenstemming te komen". Griekenland zal, als gevolg van de met succes beëindigde on derhandelingen, op 1 januari 1981 het tiende lid van de Eu ropese Gemeenschap zijn. In de slotfase van het onderhan- delingsgesprek heeft Grie kenland nog een belangrijk voordeel in de wacht ge sleept. Zo is bepaald dat het land in het eerste jaar van zijn lidmaatschap slechts 30 pro cent van de normale 1 procent BTW-opbrengst in de EG- kas zal behoeven te storten. Samen met enkele andere voordelen, zoals een voor Griekenland gunstige rege ling voor olijfolie, gedroogde zuidvruchten en katoen, le vert dit de Grieken het vol gende voordeel op: het land zal in het eerste jaar van de vijfjarige overgangsperiode 216 miljoen gulden aan zijn EG-lidmaatschap "overhou den". In het tweede jaar van de overgangsperiode zal grie- kenland 50 procent van zijn "BTW-bijdrage" moeten storten, vervolgens 70 pro cent, en dan 80 procent en in het laatste jaar van de over gangsperiode 90 procent. Het met succes afsluiten van de onderhandelingen betekent dat een aantal nog open staande zaken vanmorgen vroeg konden worden gere geld. Zo is men bijvoorbeeld overeengekomen dat voor het inwerking treden van be paalde sociale toeslagen (kin derbijslag voor kinderen die in Griekenland blijven, ter wijl hun vader in een van de huidige EG-landen werkt) een overgangsperiode van drie jaar geldt. Griekenland zal in het eerste jaar van zijn lidmaatschap ook nog niet behoeven mee te betalen aan bepaalde externe verplich tingen van de gemeenschap, zoals de verplichtingen die de EG heeft ten aaznzien van Lomé-landen, (landen Afrika, het Caraïbische ge bied en in de Stille Oceaan). Een ander laatste probleem dat in de slotfase van de onder handelingen werd opgelost was het volgende: Grieken land wilde een zetel in de raad van bestuur van de Europese Investeringsbank. Bepaald is dat er een "roulerende zetel" ter beschikking komt van al die landen die op de dag van de Griekse toetreding geen zetel in de bestuursraad van de EIB hebben. De Griekse minister van bui tenlandse zaken, Rallis, die namens zijn land de onder handelingen in Luxenburg leidde, verklaarde na afloop dat Griekenland een "goed en trouw lid van de EG" zal zijn. KAMPALA- NAIROBI (DPA)- Na de Tanzaniaanse luchtaanvallen van maandag op de Oegandese hoofdstad Kampala, Jinja en de luchthaven Entebbe is de bur gerbevolking gistei en Kampala ontvlucht. Achtergebleven di plomaten hebben dit gemeld. Het zakenleven in de in vredestijd ruim 300.000 inwoners tellende hoofdstad ligt volledig stil. De bevolking was vorige week voor de oprukkende Tanzanianen en Oegandese ballingen gevlucht maar was voor een deel terugge keerd nadat de situatie zich ten gunste van de troepen van Amin leek te hebben gewijzigd. "Kampala is weer een spookstad. De straten zijn verlaten. Wie er nog is, laat zich niet zien, zij het dat een enkeling snel probeert wat levensmiddelen bijeen te ga- Radio-Kampala herhaalde gisteren verscheidene keren het dreige ment van president Amin dat Tanzanië na de luchtaanvallen op Oeganda zijn harde straf niet zal ontgaan. Hij zei dat de ge vechtsvliegtuigen van de "zoge naamde Tanzaniaanse lucht macht door Israëli's en hun agen ten werden bestuurd". Tanzaniaanse invasietroepen en Oegandese opstandelingen heb ben gisteren een aanval onder nomen op Kampala, zo wordt in Nairobi vernomen. Er zouden zware gevechten geleverd zijn met de Oegandese verdedi gingsmacht, gesteund door Libi sche soldaten. De aanvallers zou den nog niet eerder zo ver zijn opgerukt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9