'Geef psychiatrische patiënt meer rechten' Minister Scholten wil niet in forum GELDZORGEN VOOR CROUPIERS Sporters voelen zich na keuring vaak ongezonder Vermiste 49-jarige man blijkt vermoord EXHIBITIONISTEN IN UTRECHT SLAAN HANDEN INEEN Meerderheid Kamer tot staatssecretaris: BEELTENIS KUYPERONTHULD WD-fractie: Rietkerk had moeten melden WOENSDAG 4 APRIL 1979 ZANDVOORT (GPD) - Tientallen buitenlandse croupiers die in dienst zijn van de Nationale Stichting Casinospelen hebben met elkaar een belastingschuld van een paar miljoen gulden. De stichting is al maanden in onder handeling met belastinginspec ties en het ministerie van finan ciën om te bezien „hoe de zaken kunnen worden afgewikkeld". De schulden zijn ontstaan door dat de buitenlandse werknemers is toegezegd dat dertig procent van hun inkomen niet belast zou worden. „Het betrof een regeling met een voorlopig karakter, maar wij zullen tegenover de betrok ken personeelsleden onze belofte zeker gestand doen", aldus direc teur N. de Rooij van de stich ting. De topman van het gokbedrijf in Nederland, dat casino's heeft in Zandvoort en Valkenburg, wil dat niet met zoveel woorden zeg gen, maar zijn uitspraak kan niet anders betekenen dan dat de werkgever eventueel voor die miljoenen zal opdraaien. Tenzij met de belastinginspecteurs als nog een regeling kan worden ge troffen. De Rooij: „Wij zijn in goed overleg met het ministerie en de inspecties-in-kwestie en ik heb er vertrouwen in dat het tot een goede afronding komt. Via de Raad voor de Casinospelen heb ben wij ook een goede ingang bij de overheid. Ik denk dat er wel een oplossing wordt gevon den". De talrijke buitenlandse croupiers onder het casinopersoneel wach ten daar met smart op. De onver wachte aanslagen van de inspec teurs zijn hun uiterst rauw op de maag gevallen.' Velen van hen zijn eind 1976 (Zandvoort) en be gin 1977 (Valkenburg) naar ons land gekomen met in hun achter hoofd de toezegging dat dertig procent van hun verdiensten niet zou worden belast, zoals ook in Oostenrijk en West-Duitsland het geval is. Een redelijk ervaren croupier is ingeschaald op zeker vijftien punten en dat betekent een maandsalaris van ongeveer 6000 gulden bruto. Functies als zaalchef en inspecteur worden nog hoger beloond. Op de gedeeltelijke belastingvrij dom hebben tal van spelleiders hun uitgaven gebaseerd. Zij kochten huizen en lieten hun ge zinnen overkomen. Toen de aan slagen verleden jaar door de brie venbussen werden geschovpn, bleek de belastinginspectie van geen vrijdom te weten. De te be talen bedragen lopen uiteen van 10.000 tot 40.000 gulden. Bij een gemiddelde van 20.000 gulden betekent dat alleen al voor de Zandvoortse croupiers uit den vreemde een totale last van dik twee miljoen. In de badplaats werken ongeveer 120 buitenlanders op de 160 croupiers. Onder hen wordt al ge sproken over het verdwijnen met stille trom naar het vaderland. Na overboeking of met medenemen van de tienduizenden guldens spaargeld voor zover aanwe zig. Directeur De Rooij: „U moet be grijpen, wij begonnen in Neder land zonder enige kennis van za ken. Die hebben we uit het bui tenland moeten halen. Het be roep van croupier is geen Neder lands maar een Europees vak met een Europese marktwaarde. Wij hebben de mensen die in het bui tenland bij ons solliciteerden een voorlopige regeling aangeboden, waarbij die dertig procent niet belast zou worden. In de belas tingwetgeving bestaat namelijk de mogelijkheid voor het treffen van een bijzondere aftrekpost voor buitenlanders die in ons land werken". Op het ministerie van financiën wil men geen commentaar op de af faire geven. Wel maakt de woord voerder duidelijk dat de moge lijkheid waar De Rooij over spreekt alleen geldt voor buiten landers die tijdelijk naar Neder land zijn uitgezonden door een buitenlandse werkgever. DEN HAAG (GPD) - Patiënten in psychiatrische zieken huizen moeten het recht krijgen patiëntenraden te vor men voor de verdediging van hun belangen. Daarnaast moet de rechtspositie van dergelijke patiënten verbe terd worden door een betere voorlichting over de be handeling die hen te wachten staat. Ook dienen medi sche ingrepen, die niet teruggedraaid kunnen worden, zoveel mogelijk vermeden worden. Dit geldt zowel voor castraties als hersenoperaties. Een meerderheid van de Tweede Kamer is het met deze verlangens eens. Dit bleek gisteren bij de in terpellatie die de PPR had aan gevraagd over de rechtspositie van psychiatrische patiënten. Staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) is bereid aan deze eisen van de Kamer tege moet te komen. Vooral het gebruik van hersenope raties bij het tegengaan van be paalde dwangneuroses wordt door de staatssecretaris verwor pen. Ze wil echter niet zover gaan het gebruik van dit middel af te keuren, hoewel het verandering van de persoonlijkheid van de pa tiënt tot gevolg kan hebben. Vandaar haar instemming met een CDA-motie waarin om „ui terste terughoudendheid" op dit gebied gevraagd wordt. Ook wees zij erop dat de operatie niet in het psychiatrisch ziekenhuis zelf wordt uitgevoerd, maar slechts plaatsvindt op indicatie van de psychiater. Een team van chirurgen begeleidt de ingreep, die gebeurt na overleg met fami lieleden van de patiënt. Volgens de staatssecretaris wordt ook de regionale inspectie van de volks gezondheid in een dergelijke operatie gekend. Onomkeerbaar Mevrouw Veder-Smit heeft echter geweigerd in te stemmen met verdergaande voorstellen van de oppositie om onomkeerbare in grepen voorlopig in het geheel niet meer uit te voeren. „Een der gelijke ingreep kan medisch noodzakelijk zijn", verklaarde de staatssecretaris. Hierbij noemde zij bepaalde gevallen waarin bij voorbeeld sprake is van zelf moordneigingen bij de pa tiënt. Ook de toepassing van elektros hocks bij de behandeling van psychiatrische patiënten wil zij om deze reden niet geheel ver bieden, hoewel er bezwaren aan het gebruik kleven. Wel blijkt dat het middel, dat fel bekritiseerd wordt door psychiatrische pa tiënten, steeds minder toegepast wordt. Mevrouw Veder-Smit verklaarde dat het vroeger enkele honderden malen per jaar ge beurde, terwijl het nu nog slechts tientallen keren per jaar toege past wordt. PPR-fractieleider mevrouw Bec- kers-de Bruijn had de interpella tie aangevraagd naar aanleiding van een rapport van de werk groep Rechtspositie Patiënten in Psychiatrische Ziekenhuizen. Uit het onderzoek, dat vorige week gepubliceerd werd, bleek dat een aantal noodzakelijke in terim-maatregelen niet langer kan wachten. Vooral op het punt van de voorlichting aan vrijwilli ge patiënten over hun behande ling en het gebruik van ingrepen zoals castratie, hersenoperaties en bepaalde dwangmiddelen ontbreekt het aan voldoende waarborgen, aldus mevrouw Beckers. Man verdacht van moord meldt zich UTRECHT (GPD) - De van moord op een landgenoot verdachte 19- jarige Turk R.G. uit Utrecht, heeft zichzelf gisteravond aange geven bij de Utrechtse politie. Om kwart voor acht stapte hij het Utrechtse hoofdbureau binnen. Hij kwam rechtstreeks uit Duitsland, waar hij zich sinds 17 maart schuilhield. G. gaf te ken nen zich vrijwillig te hebben ge meld, omdat hij dacht dat zijn oudere broer als verdachte van de moord was gearresteerd. G. werd door de politie gezocht als verdachte van de moord op de 27- jarige, in Utrecht wonende Turk Muzafer Cavusoglu. Deze werd op zondag 17 maart in Utrecht meergeschoten bij een onenig heid bij een partijtje voetbal tus sen twee Turkse teams. Muzafer Cavusoglu zou de voet ballers hebben opgeroepen zich niet met de politiek in te laten. Dat viel slecht bij een drietal Turken die Cavusoglu bedreig den. Bij de vechtpartij die ont stond, trok de 19-jarige G. een pi stool en loste twee schoten op Cavusoglu. Deze werd dodelijk getroffen. G. zou lid zijn van de Grijze Wolven, een als fascistisch bekend staan de Turkse terreurorganisatie. UTRECHT (ANP) - Van de sportbeoefenaren die een medische sportkeuring ondergaan voelt vóór de keuring 98 procent zich gezond en na de keuring nog maar 66 procent. Dit blijkt uit een enquete onder 400 sporters van wie toch niemand direct werd afgekeurd. De onderzoekers schrijven dit toe aan onzekerheid veroorzaakt door de vragenlijst en de keuring zelf. Ook is denk baar dat de arts tijdens het onderzoek te weinig mededeelzaam is. Er is de laatste jaren nogal wat kritiek op de medische sportkeuring zoals die wordt uitgevoerd op de ruim 200 bureaus van de federa tie van bureaus voor medische sportkeuring. Zowel de sport bonden zelf als de sporters plaatsen vraagtekens. Daarom heeft de federatie, die volgend jaar vijftig jaar bestaat, een onderzoek in gang gezet naar zin en waarde van de medische sportkeuring. Het wordt uitgevoerd door drie artsen van de werkgroep, "Fysiologie van het menselijk bewegen". De eerste fase, waarin gerichte vragen zijn gesteld aan sportbeoe fenaren, sportbonden, keurenden artsen en bureaus voor sport keuring, is nu achter de rug. De beroepssport, de topsport en de gehandicaptensport zijn buiten beschouwing gebleven. Driekwart van de ruim 400 ondervraagde sporters vindt het heel belangrijk dat door de keuring wordt vastgesteld dat hij of zij lichamelijk gezond is. Nog iets hoger is het percentage dat de beoordeling van de kans om door sportbeoefening ernstige of blijvende schade aan de gezondheid op te lopen heel belangrijk noemt. Ook als de keuring niet verplicht was - en dat is voor de meeste sporten tegenwoordig wel het geval - zou driekwart van de sporters toch een medisch advies inwinnen. In 1976 werden op de bureaus ruim 300.000 sporters gekeurd. Eén op de vijf ondervraagden meende niet genoeg aandacht te hebben gekregen. Driekwart van de gekeurden vond ook, dat er onvoldoende voorlichting en advies wordt gegeven over gezond- heidskundige aspekten van sportbeoefening. Onder de 140 ondervraagde keurende artsen bleken twee stromin gen te bestaan. De ene zou zich metterdaad meer willen richten op advisering en voorlichting, de andere wil de taak van de keu rende arts beperken tot een algemeen 'grof onderzoek naar de gezondheid. Sinds vijfjaar zijn ook de schoolartsen betrokken bij de zogenaam de sportadvisering van jeugdigen. Maar nog niet alle schoolart sen rekenen dit tot hun taak. Meer dan de helft van de sportorga nisaties accepteert op het ogenblik een positief sportadvies van de schoolarts als een bewijs van goedkeuring. Zowel artsen als sportorganisaties vinden de huidige sportkeuring voor mensen van boven de 35 jaar niet uitgebreid genoeg. Zij bepleiten met name een inspanningstest. ADVERTENTIE DEN HAAG - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de anti-revolutionaire partij is gis teren in het gebouw van de Twee de Kamer een beeltenis onthuld van de AR-voorman Abraham Kuyper. De onthulling werd ver richt door de kleindochter van de anti-revolutionaire staatsman, mevrouw Knibbe. (rechts) en staatssecretaris Kraayenveld- Wouters van CRM. Het borstbeeld is een creatie van de Amsterdamse beeldhouwster me vrouw Henriette Schepp. In een korte toespraak zei AR-voor- zitter Hans de Boer het beeld van Kuyper in de rooksalon van de Kamer zeer op zijn plaats te ach ten omdat Kuyper, 'de klokkenist der kleine luyden', alle politieke vormen en mogelijkheden van een parlementslid doorlopen en doorleefd heeft. Hij memoreerde de politieke carriè re van Kuyper die begon als ka merlid in 1874. Daarna was hij onder meer minister-president, minister van staat, fractievoor- zitéer en lid van de Eerste Kamer. TERHEIJDEN (GPD) - De sedert zaterdagnacht vermiste 49-jarige J. Fens uit Terheijden is nog die zelfde nacht op gewelddadige wijze door drie broers om het le ven gebracht. De daders W. M. van de B. (23) uit Venlo, J. J. van de B. (22) en C. J. van de B. (21) beiden uit Terheijden, zijn in de nacht van maandag op dinsdag in hun woning aangehouden. De broers hadden het slachtoffer in de Markstraat in Terheijden waar hij het laatst werd gezien eerst mishandeld. Toen de heer Fens in zijn auto trachtte te vluchten werd hem dit belet. Hierna werd hij gedwongen het drietal met zijn wagen naar Antwerpen te brengen. Tijdens de rit werd hij nog meerdere malen mishandeld. Toen bleek dat het slachtoffer zijn belagers kende, besloten zij hem uit de weg te ruimen. De da ders reden naar het Mark-kanaal onder de gemeente Terheijden en duwden wagen met inzittende van het talud het kanaal in. Het lichaam is gisteren door duikers geborgen. Sectie wordt ver richt. De verdachten zullen vrijdag 6 april aan de officier van justitie te Bre da worden voorgeleid. DEN HAAG (GPD) - WD-ka- merleden zullen commissaria ten en andere nevenfuncties voortaan aan de fractie moeten melden voordat zij deze aan vaarden. Dit heeft de fractie gis teren besloten naar aanleiding van het commissariaat, dat frac tieleider Rietkerk sinds augus tus vorig jaar bekleedt bij de Haagse projectontwikkelings maatschappij AHOG-BOB. De fractie was tot dusver onkundig van Rietkerks nevenfunc tie. Enkele WD-fractieleden toon den zich gisteren ontstemd dat zij niet op de hoogte waren ge steld van het commissariaat van Rietkerk. Zij herinnerden ^an de afspraak dat nevenfuncties die politiek van belang kunnen zijn, vantevoren aan de fractie worden gemeld. Deze afspraak is nu nog eens uitdrukkelijk be vestigd. Inmiddels is Rietkerk ook be naderd om commissaris te wor den bij de aannemingsmaat schappij Koops BV te Wijster. Hiervan is de fractie nog niet op de hoogte. Het zou Rietkerks vierde commissariaat worden. Na commissaris bij AHOG- BOB, waar hij de plaats innam van mr. Andriessen, die aftrad toen hij minister van financiën werd, is Rietkerk commissaris bij de scheepswerf Boele en de verenfabriek De Vries en Zn. te Barneveld. Deze laatste twee nevenfuncties van Rietkerk zijn wel al opgenomen in de meest recente lijst nevenfuncties van de kamerleden, die in februari vorig jaar is gepubliceerd. Over kernbewapening DEN HAAG (GPD) - Minister Scholten (defensie) weigert zaterdag in een forum te zitten over kernbewapening. Hij heeft aan het Overlegorgaan tegen Kernbewapening, dat de studieconferentie organiseert, laten weten dat hij zijn beleid alleen maar wil verdedigen tegenover de Tweede Kamer en een enkele keer tegenover een CDA-afdeling. Minister-president Van Agt en minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zijn verhinderd aanwezig te zijn. In het Overlegorgaan tegen Kern bewapening werken een groot aantal politieke partijen, de FNV en de kerkelijke vredesbewegin gen IKV en Pax Christi samen. CDA, PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN hebben ieder een vertegen woordiger in het orgaan. De deelnemers in het overleg probe ren hun standpunten over kern bewapening beter aan elkaar duidelijk te maken en zullen el kaar bij acties eventueel steu- De organisaties hebben elkaar kunnen vinden in de leuze „Help de kernwapens de wereld uit". Zij erkennen dat het, om dat doel te bereiken, nodig kan zijn dat Nederland op eigen houtje maat regelen neemt. Zij willen dus niet uitsluitend afhankelijk zijn van ontwapeningsoverleg in interna tionaal verband. De WD is geen deelnemer, omdat deze partij vindt dat het overleg orgaan niet garandeert dat ont wapeningsmaatregelen die het nastreeft altijd voor Oost èn West geldig zullen zijn. Bovendien ziet de WD geen heil in maatregelen die Nederland zou nemen buiten internationaal overleg om. Voorzitter prof. dr. Egbert Boeker zei gisteren op een persconferen tie dat de verschillende partijen en bewegingen nog wel een beetje aan elkaar moeten wen nen. „Je merkt dat de ene organi satie een ander taalgebruik heeft dan de andere", zei Boeker. Aan de studieconferentie van za terdag zullen duizend mensen deelnemen uit alle bij het over legorgaan aangesloten organisa ties. Aan het eindé van de dag zullen de resultaten van het groepsoverleg voorgelegd wor den aan een panel. Hiervoor wa ren eerst bewindslieden uit het kabinet-Van Agt gevraagd. Zij zullen nu „vervangen" worden door onder meer de politici Den Uyl (PvdA) en Lubbers (CDA). Ook bisschop Ernst van Breda zal in het panel zitten. "Geen bezwaar tegen contacten met onderzoekers uit Z-Afrika" (Van e r verslaggevers) UTRECHT (GPD) - In Utrecht hebben de exhibitionisten zich verenigd. Een werkgroep zal maandag 9 april voor het eerst in de openbaarheid treden. Volgens Walter Everaard van het instituut voor klinische psychologie, bij wie veel van deze mensen in nood aankloppen, is het voor het eerst ter wereld dat exhibitionisten zich verenigen. Exhibitionisme is het tonen van het geslachtsdeel en daar van in op winding raken. Het kan blijven bij tonen, maar ook gepaard gaan met masturberen. Everaard: „Het is een onhandige manier van contact zoeken. Dat contact moet vooral niet letterlijk worden opgevat. Gewelddadig heid komt vrijwel niet voor bij exhibitionisten. Trouwens, is het nou zo ontzettend ongewoon? Kijken en bekeken worden speelt in elke vorm van sex een grote rol". Een van de exhibitionisten: „Je voelt je alleen. De buitenwereld reageert zo vijandig dat je er met niemand over denkt te kunnen praten. Je gaat aan jezelf twijfe len. Ben je wel goed wijs, denk je. De angst om betrapt te worden ook. Niet overal is de zedenpolitie even tolerant". Op advertenties kreeg Everaard vooral veel telefonische reacties van exhibitionisten. De meesten bleken net als hij het exhibitio nisme als enige vorm van seksu eel beleven te kennen. Ge slachtsgemeenschap is voor de allergrootste groep van exhibi tionisten niet aantrekkelijk. Via advertenties kwam hij ook in contact met vrouwen die het niet erg of zelfs prettig vinden als hij in hun aanwezigheid exhibitio- neert. „Dat is beter dan op straat of vanachter het raam in de eigen woning", aldus Everaard. Want dat betekent een onnodige dosis angst. Het is namelijk beslist on juist dat exhibitionisten van angst zouden genieten. Ook niet van de schrikreactie van degene op wie ze zich tijdens hun daad fixeren". DEN HAAG (GPD) - Minister Pais (onderwijs en wetenschappen) heeft er in het algemeen geen be zwaar tegen dat binnen de weten schappelijke wereld contacten met individuele Zuidafrikaanse onderzoekers worden onderhou den. Dit blijkt uit z\jn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Beckers-De Bruijn (PPR). Zij had deze vragen gesteld naar aanleiding van een studieconferentie die in septem ber 1978 in Leiden werd gehou den. Daarbij waren vier Zuidafri kanen en één Rhodesiër aanwe zig. Het congres werd gehouden op initiatief van een hoogleraar aan de Leidse universiteit en een Minister Pais is blijkens zijn ant woorden niet bereid iets tegen dergelijke visites te doen, want hij zegt onder meen „Ik respec teer in beginsel de eigen be voegdheden en de verantwoor delijkheid - ook in moreel en we tenschappelijk opzicht - van in stellingen voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van be trekkingen met het buiten land"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7