Tempel van Taffeh, een Egyptische kunstschat Kinderopvang in nood Actief in vrije tijd Prinselijk paar opent herbouwde tempel in Leids museum Oudheden Koninginnedagcomité Burgemeesterswijk stopt na 32 jaar WOENSDAG 4 APRIL 1979 TM-programma In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steensiraat 1 wordt vanavond een inlei dende lezing gehouden over het transcendente meditatie programma. TM is een tech niek om lichamelijk en geestelijk volkomen tot rust te komen. De lezing begint om acht uur en de toegang is gra tis. Vrouwenhuis ln het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a wordt van avond eeil discussieavond belegd over eten en diëten on der het motto "Wat houdt vrouwen aan de lijn?". Als uitgangspunt voor de discus sie wordt gebruikt het boek Mooi dik is niet lelijk", ter wijl tevens een vrouwencaba retgroep zal optreden. De bij eenkomst begint om acht uur. Toeristische Tip In het filmpje met toeristische tips dat vanavond van kwart voor zeven tot zeven uur op het televisiescherm te zien is zit ten beelden van de Tempel van Taffeh die de afgelopen maanden is opgebouwd op het binnenplein van het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapenburg. De tempel - een gift van Egypte - werd van daag officieel geopendzoals u elders in deze krant kunt le- Diana Vandenberg Morgen wordt in het gespreks- centrum aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17 een lezing gegeven door de meta-realiste Diana Vandenberg. Aan de hand van dia's wordt het in dividualisatieproces van de mens zichbaar gemaakt. Aan de lezing gaat een filmpje vooraf die het leven en werk van de kunstenares Diana Vandenberg in beeld brengt. Aanvang 20 uur en toegangs prijs drie gulden. Rendez-Vous Op vrijdagavond 6 april ont vangt de Leidse Smalfilm LU ga (amateurfilmers) de werk groep EFOC. Deze werkgroep maakte onder leiding van Jean Pierre Isbouts een speel film met als thema eenzaam heid. De film, getiteld "Het Rendez Vous". waaraan 110 amateurs pro deo meewerkten wordt vertoond in gebouw "De Eendekooi" aan de Oran- jelaan 34, Zoeterwoude--Rijn dijk. Aanvang 20 uur. Fryslan Het selskip Fryslan voor Leiden en omstreken houdt op vrij dag 6 april de jaarlijkse le denvergadering in 't Parle ment aan de Nieuive Rijn 52. Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt onder meer de ver slagen van de secretaris, pen ning meester en kascom m iss ie Verder komt een voorstel aan de orde om de contributie te verhogen van 10 tot 15 gulden per jaar. Ten slotte zullen de aanwezigen pralen over de plannen voor het nieuwe jaar. S. Carmiggelt vindt u bij De Arbeiders pers (en dus in de boekhandel) SIMON CARMIGGELT SIGNEERT LEIDEN - Ter gelegenheid van de feestelijke herope ning is het Rijksmuseum van Oudheden de komende vier dagen (van donderdag tot en met zondag) vier dagen gratis open voor het publiek. Op deze wijze wil het museum de tempel van Taffeh en de nieuw onder gebrachte collecties aan een groot publiek tonen. In het museum is naast de tempel van Taffeh een grote foto-collectie over de wederopbouw van het heilig dom te zien. Deze foto-serie is gemaakt door amateur fotografen van de PTT. Deze tentoonstelling is tot september te zien en verhuist dan naar Keulen en Londen. Met de opening van de tempel van Taffeh in het mu seum ging vandaag ook de film over de wederopbouw van het heiligdom in première. Cineast Wim van der Velde plaatste ook de tempelbouw tegen de achter grond van het land van herkomst en laat ook delen van de Egyptische collectie in het museum zien. De film draait in Luxor. Tijdens de boekenweek (van 27 maart t/m 7 april) ontvangt u bij aankoop van f 17.50 aan boeken GRATIS het boekenweekgeschenk "MOOI KADO" geschreven door Simon Carmiggelt en geïllustreerd door Peter van Straaten. Kinderoptocht op Koninginnedag 1978. De voorbereidingen voor het Koninginnefeest zijn overal in het land druk gaande. De koningin wordt op 30 april as. zeventig jaar, reden voor wat extra's. Zo wordt tussen negen en tweeëntwintig april een nationale inzamelingsac tie gehouden voor een ko ninklijk geschenk. Het geld zal ten goede komen aan het gehandicapte kind in Nederland en op de Antillen, maar een klein deel wordt be stemd voor een cadeau voor de koningin zelf, vier geschil derde portretten van haar dochters. Er zijn nog meer dingen gaan de, een speciale postzegel, een herdenkingspenningeen film van Bert Haanstra over het leven van de koningin en nog meer. Ondertussen werken plaatselijke Koninginnever- enig ingen, wijk- en buurtco- mités als elk jaar aan hun op tochten en spelen en proberen ook iets extra's te doen. In Leiden valt de zeventigste verjaardag van de koningin samen met het vijftigjarig be staan van de vereniging Ko ninginnedag. Voor de Leidse viering zijn al de nodige voorbereidingen getroffen. Er is een expressiewedstrijd voor de jeugd, van zes tot zestien jaar, waarover in deze krant al eerder geschreven is. Bovendien wil de vereniging een groot vuurwerk op het Kanaal (bij de vuilstort plaats) organiseren, maar dat is nog niet helemaal in kannen en kruiken. Er doen dit jaar vijftien wijk- verenigingen e.d.mee aan het Koninginnefeest. Dat is weer één meer dan vorig jaar. "Ons Eiland" in de Zeehelden buurt. Dat steeds meer wijk- verenigingen bij de vereni ging Koninginnedag aan kloppen om financiële steun verheugt het bestuur, maar baart tegenlijkertijd zorgen omdat de financiële situatie van de vereniging zelf nog steeds niet florissant is. Vorig jaar is onder bedrijven en vooraanstaande particulie ren in Leiden een ledenwer vingsactie gehouden. Dat heeft honderdvijftig nieuwe leden opgeleverd. De situatie is nu iets gunstiger, maar daar staan de extra activitei ten van deze Koninginnedag tegenover. Bovendien heeft de vereniging nog altijd niet de haar toegezegde verhoging van de gemeentelijke subsidie voor 1978 (2000 gulden) ont vangen. Het comité dat 32 jaar lang de Koninginnedagviering in de Burgemeesterswijk organi seerde, heeft er nu een punt achter gezet. Mevrouw Tase- laar, die 32 jaar geleden sa men met haar man initiatief neemster was, betreurt het. "Maar het gaat niet meer", zegt ze. "We waren met zeven mensen, allemaal in de zeventig. Drie jaar lang hebben we ge vraagd om jongeren in ons comité, maar die zijn niet ge komen. En ook voor de kinder spelen en dergelijke konden we geen hulp krijgen. We wa ren zelf de hele dag van half acht tot negen uur in touw en moesten dan ook nog zelf de vlaggetjes uit de nok halen, want de jeugd liep weg, kwaad dat het afgelopen was. Bovendien hebben we geen onderkomen meer. We ge bruikten altijd de garage van Janson, maar die gebruikt hij nu zelf als winkel omdat hij aan het verbouwen is". "De tijden zijn veranderd"zegt mevrouw Taselaar spijtig. "Toen we begonnen woonden er vijftig kinderen in de buurt en er hielpen er altijd wel tien mee. De ouders gaven altijd voor het feest. Maar het is de wijk van vroeger niet, de ou ders van nu kennen ons buurt feest niet. Er is een hoop im port". De organisatie van het feest in de Burgemeesterswijk is overgedaan aan de Stichting Buurthuis Professoren-Bur gemeesters- en Rijndijkwijk. Mevrouw De Vries van die Stichting: "Het feest in de Burgemeesterswijk is altijd voor een selectief groepje ge weest. Als je een straat verder woonde mocht je toekijken, niet meedoen. Toen ze ons vroegen of wij het dit jaar willen organiseren hebben we dan ook gezegd: goed, maar dan ook voor de Professoren en Rijndijkwijk" De Stichting Buurthuis heeft in feite dezelfde problemen als het oude comité. Ook zij kun nen geen mensen op de been brengen om mee te helpen. Daar komt nog bij dat 30 april op maandag valt zodat alles vroeg in de ochtend moet worden opgezet. Ook zij heb ben geen ruimte. Het feest, de kinderspelen en de braderie zullen op het terrein Vredes- kerk Burggravenlaan wor den gehouden. Daar wordt een grote legertent opgezet. LEIDEN - Het gerenommeerde Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden heeft er, met de vanochtend door prinses Beatrix en prins Claus geopende tempel van Taffeh, een indrukwekkende kunstschat bij. De tempel is als erfstuk van de verdwenen Nubische beschaving een uniek cul tuur-historische monument op Nederlandse bodem. De tempel van Taffeh is een ge schenk van de Egyptische rege ring voor de Nederlandse deel name aan de internationale red dingsactie van de Nubische mo numenten in het Egyptische stroomgebied van de Nijl. De monumenten werden door een Unesco-campagne gespaard voor een dreigende ondergang. Door de aanleg van de Assoeandam- men in de Nijl kwamen de tempel van Taffeh en andere heilig dommen uit de rijke Nubische beschaving in een stuwmeerge- bied te liggen. Door ze tijdig af te breken, werd voorkomen dat ze voorgoed onder water zouden verdwijnen. Staatssecretaris mr. G. C. Wallis de Vries van CRM prees vanoch tend, bij de opening van de tem pel van Taffeh in Leiden, de „royaliteit" van de Egyptische regering. Namens betrokkenen en toekomstige bezoekers van de tempel in het Museum van Oud heden sprak de staatssecretaris grote dankbaarheid" uit. Twintig jaar Met de opening van de tempel slo ten prinses Beatrix en prins Claus in feite een reddingscam pagne af die bijna twintig jaar duurde. De tempel van Taffeh was in 1960 de eerste Nubische tempel die gered werd, maar is nu - 19 jaar later - het laatste heilig dom dat buiten Egypte een defi nitieve bestemming heeft gekre gen. Eerder kregen Spanje, Italië en de Verenigde Staten een Nubische tempel ten geschenke voor hun aandeel in de reddingsactie. In Spanje is een tempel opgebouwd in de omgeving van Madrid, in Italië kreeg een tempel een plaats in het museum van Turijn en in de Verenigde Staten werd een Nubisch heiligdom onderge bracht in het Metropolitan Mu seum in New York. Losse blokken De tempel van Taffeh werd in 1969 door Egypte aan Nederland ge schonken en werd in 1971 per schip - in de vorm van 657 losse tempelblokken - naar Nederland getransporteerd. De tempel is de afgelopen jaren volgens Egypti sche adviezen en op oorspronke lijke wijze weer opgebouwd. Overdekt Voor de plaatsing van de Nubische tempel is de open binnenplaats van het Museum van Oudheden overdekt. De nieuw ontstane mu seumruimte - waarachter zich nog altijd de klassieke Hollandse gevel van het museum zelf be vindt - is tegelijk de grootste van ons land. Het is de bedoeling dat de ruimte wordt benut voor ten toonstellingen en allerlei mani festaties. De tempel van Taffeh dateert uit het begin van onze jaartelling. Het heiligdom kreeg zijn huidige aanzien (met een tweede ingang en versieringen) in de vierde eeuw. De tempel is in de zevende eeuw tot kerk gewijd en heeft van de dertiende tot de negentiende eeuw als woonhuis gediend. Met de bouw van de Assoeandammen in de Nijl kwam het heiligdom sinds het begin van deze eeuw - tot de uiteindelijke redding in 1960 - grote delen van het jaar onder water te staan. Vernieuwing Tegelijk met de opening van de tempel nam het Museum van Oudheden ook drie vernieuwde afdelingen in gebruik. Bij het 160- jarig bestaan heeft het museum de collectie klassieke sculpturen, Egyptische kunst en Nehalennia- altaren in vernieuwde ruimten ondergebracht. De collectie an tieke beelden en reliëfs uit Grie kenland en Italië, waaraan het museum een deel van zijn be kendheid ontleent, was enkele ja ren door verbouwingen niet te zien. De verzameling is door een moderne presentatie nu beter zichtbaar en via een nu versche nen handleiding („Beeld en Re liëf' van conservator dr. F. L. Bastet) beter bereikbaar. Met de verbouwing heeft het mu seum ook een passende plaats kunnen geven aan de ruime col lectie Nehalennia-altaren die men sinds enkele jaren in huis heeft. In het begin van de jaren '70 werden in de Oosterschelde honderden altaren en beelden, allen gewijd aan de inheemse go din Nehalennia, opgevist. Een dertigtal Nehalennia-monumen- ten is in de nieuwe museumzaal opgesteld. Het Museum van Oudheden kreeg de tempel van Taffeh tien jaar geleden mede vanwege zijn voor aanstaande collectie oude Egyp tische kunst. Deze collectie, die een volledig beeld geeft van de oude Egyptische beschaving, „met beeldhouwwerk, complete grafkapellen, mummies, geïllu streerde papyrusrollen, klein kunst en voorwerpen uit het da gelijks leven) is ook in een nieu we zaal ondergebracht. Opname gemaakt tijdens de bouwwerkzaamheden aan de tempel. "Wachtlijsthouders" schrijven B en W: LEIDEN - De 'wachtlijstouders' van de Leidse kinderdagverblij ven hebben Burgemeester en Wethouders verzocht daadwer kelijk iets te doen aan de noodsi tuaties waarin de kinderopvang verkeert. Volgens de ouders worden de twee dagverblijven die Leiden rijk is, Het Konijn (Levendaal) en Peu- terpalet (Zoeterwoudse Singel overstelpt met aanvragen voor plaatsingen. Daardoor zouden ze niet in staat zijn in de grote be hoefte te voorzien. Precieze cij fers kunnen de 'wachtlijstouders' niet geven omdat Peuterpalet vo rig jaar door het overstelpend aantal aanvragen tot sluiting van de wachtlijst overging. Omdat de gemeente nog niet bereid bleek de tekorten op de perso neelskosten van de dagverblijven te dekken (ouders vinden dat dat blijkens de Rijksbijdrage wel zou moeten) springen de ouders bij. De ouderbijdrage wordt naar draagkracht geheven. Daarom ligt het volgens de ouders voor de hand dat de kinderdagverblijven zich gaan richten op kinderen van ouders uit de hogere inko mensklasse. Voor een tweede kind uit één gezin mag niet meer dan tien gulden per hele dag per maand in reke ning van de ouders worden ge bracht. Daardoor komt het, zo schrijven de 'wachtlijstouders' dat tweede kinderen niet worden geplaatst. Met name Peuterpalet zou momenteel een dergelijk 'tweede kinderbeleid' de exploitatie sluitend te krijgen. Een samenwerkingsverband van het Vrouwenhuis, de Werkge meenschap Kindercentra Lei den, het Gastouderproject en verscheidene actiegroepen zul len op 24 april een bijeenkomst houden, waar gemeenteraadsle den en/of wethouders worden uitgenodigd vragen over de kin deropvang te beantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3