Veiligheid baders blijft in handen strandtenteigenaars Junior Kamer heeft EG weekeinde 'rond' Judotitelstrijd graadmeter voor Snijders Sprangers: "Ik wil altijd winnen In avonduren waterskiën op de Braasemmermeer Tweederde scholiertjes naar de schooltandarts WOENSDAG 4 APRIL 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Besluit gemeentebestuur Katwijk: KATWIJK - De eigenaars van restaurantjes en badhokjes op het Katwijkse strand blijven in de zomermaanden verantwoordelijk voor de vei ligheid van de gasten die verkoeling in zee zoe ken. Het gemeentebestuur is niet van plan om aan de jaren geleden af gesloten overeenkomst, waarin wordt bepaald dat de eigenaars voor hun rekening een man langs de zee moeten laten lopen, te gaan sleutelen. De exploitanten hadden de ge meente Katwijk gevraagd om hen van die verplichting te ont heffen. Als argument voerden zij nndpr mppr aan dat de kosten voor hen te hoog waren. Volgens de eigenaars zou óf de politie óf de Katwijkse Reddingsbrigade dit werk van hen moeten over nemen. Zou deze suggestie niet bruikbaar zijn, dan zouden zij het toezicht in het vervolg vanuit hun strandtent willen uitoefenen. Wethouder Bergman (loco-burge meester in Katwijk) vertelde dat de exploitanten de bewaking langs de vloedlijn zelf op hun schouders hadden geladen. In de huurprijs, die zij voor een stuk strand aan de gemeente moeten betalen, is hiermee rekening ge houden. Zouden de eigenaars geen taak als bewaker hebben, dan zou die huurprijs, aldus de wethouder, een flink stuk hoger liggen. Niet overhevelen Het werk overhevelen naar de red dingsbrigade of de politie ziet de gemeente niet zitten. Bergman: "Men staat bepaald niet te drin gen om een kustwachtdiploma te behalen. Bovendien zou je dan flink met de buidel moeten ram melen als je dit werk naar de KRB overbrengt. En de politie? Nee, dan moetje het korps uitbreiden. En de agenten op het strand heb ben voldoende andere zaken aan hun hoofd". Het is duidelijk: het gemeentebe stuur voelt er niets voor om die taak aan een ander over te dra gen. "We moeten hier nooit vanaf stappen, want dan haal je een stuk verantwoordelijkheid weg", aldus Bergman. Zoeken naai andere oplossing heeft geen zin, want die zal veel te duur uitval len. Rigoureus in zijn uitspraak is wet houder Parlevliet. Hij zegt opge wonden: "Iedere baas (lees ex ploitant) moet zijn eigen zaakje kunnen sturen. En als ze dat niet kunnen moeten ze maar stoppen. Waar praten die mensen eigenlijk over, heb ik me al eens afge vraagd". in de sfeer van de wsw (wet sociale werkvoorziening) ziet men ook geen oplossing. "Die jongens hebben allemaal een vaste taak", aldus Parlevliet. Parlevliet vertelt ook dat er onder de eigenaars een tendens te be speuren is om zo vlug als het maar kan (net na Kerstmis) hun tentjes neer te zetten. Met alle ri sico's van dien. "Maar als het seizoen afloopt en de buit binnen is nemen ze met een oersnelheid de benen. Dat het dan pas half augustus is, nee, daarover bekommeren zij zich niet. Maar ze moeten wel tot rond half september op het strand blij ven staan. Dat staat nu eenmaal hun overeenkomst. De late. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de nationale kunstzwem ploeg, die op 14 en 15 april aan de vijflandenontmoeting in het Engelse Walsall zal deel nemen, zijn twee Alphensen opgenomen, Catrien Eijken en Marjan van der Broek. Sinds enige maanden zijn zij geen lid meer van de Alphen- se zwemclub AZC, waar trainster Wil Kaltenecker haar functie wegens ziekte heeft neergelegd. Catrien Eij ken en Marjan van der Broek trainen nu bij DSZ in Den Haag, de club die samen met NZC'21 hofleverancier is voor het Nederlandse team. De ploeg voor Walsall staat onder leiding van bondscoach mevr. W. Roos. Luxemburg Edwin van Houten uit Bode graven is door de KNZB uit genodigd om op 6,7 en 8 april met een Nederlandse zwem ploeg deel te nemen aan invi tatiewedstrijden, die in Luxemburg gehouden wor den. De Bodegraver, lid van BZPC, werd onlangs al gese lecteerd voor een dergelijke ploeg die naar Italië ging. Europa Cup De Alphense waterpolokam- Twee Alphensen in nationale kunstzwemploeg pioen AZC, dit seizoen in ie der geval al verzekerd (be kerwinnaar) van deelname in de Europa Cup, moet eind ok tober op het Europese front in actie komen. Zoals de zaken er nu voor staan zal dat voor de derde keer in successie in de Europese strijd voor landskampioenen gebeuren. De eerste ronde daarvan is gepland in het weekeinde van 27/28 oktober. Een week eer der staat de eerste ronde van de EC-2 op het programma. Competitie De waterpolocompetitie zal in het seizoen '78/'79 aanvangen op 13 oktober. In verband met deelname van het Nederlands team aan voor-Olympische toernooien, zal de competitie al op 1 maart beëindigd wor den. De "winterstop" valt tussen 16 december 1979 en 19 januari 1980. LEIDEN -In het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde was het gisteravond bijzonder druk. Aanlei ding voor de drukte was de zomerkledingbeurs die werd georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van badgast mag toch ook wel voelen Huisvrouwen en de Unie van Vrijwilligers in LeidenBehalve kleding in alle matenen uitvoeringen was er ook dat hij welkom is in Katwijkflinke partij schoenen en tassen BREDA (GPD) - Het is allemaal snel gegaan met de ontwikkeling van Ton Sprangers. Aan het be gin van dit seizoen startte hij in het C-elftal van NAC, in de we tenschap dat er in de loop van het seizoen een aanvaller uit de be taalde jeugd zou worden toege voegd aan de A-selectie. De keus viel uiteindelijk op hem. En nu, acht maanden later, is Ton Sprangers („Ik wil altijd win nen") nauwelijks meer weg te denken uit de hoofdmacht van NAC. Ton Sprangers gaf onmid dellijk zijn visitekaartje af in het betaalde voetbal. Niet middels fraaie hoogstandjes, maar wel met een serie belangrijke doel punten, die NAC weer bijna in de middenmoot hebben gebracht in de eredivisie. In de paar maanden dat Ton Spran gers, die nog driejaar onder con tract staat bij NAC, wekelijks in de belangstelling staat heeft hij geleerd kritiek gemakkelijk van zich af te zetten. „Want", zo zegt hij, „de mensen vergeten vaak datje als spits alles in een fractie van een seconde moet beslissen Ray Clarke heeft de laatste we ken veel kritiek gehad. Hij zou het niet meer kunnen, terwijl hij toch ruimschoots zijn verdienste voor Ajax al heeft bewezen. Nu scoort hij vijf keer in twee weken en hoor je niemand meer moppe ren. De mensen zien in een spits nog steeds iemand die veel scoren, maar kijken niet naa aantal gaten dat hij in een wed strijd trekt, of naar het aanta ballen dat hij teruglegt wa anderen kunnen scoren. Ik ben tevreden over hetgeen ik tot nu toe heb gepresteerd". KERKRADE (GPD) - De open Ne derlandse judokampioenschap pen, die zaterdag en zondag in de Roda-hal in Kerkrade zullen worden afgewikkeld, zijn voor de geselecteerde judoka's van bondscoach Peter Snijders meer dan een internationale trai ningswedstrijd. De ONK telt immers mee als derde en tevens laatste selectiewedstrijd voor de Europese kampioenschappen die eind volgende maand in Brussel zullen worden gehou den. Omdat de Vlaardingse judoka Hans Hoogendijk de twee voorgaande selectiewedstrijden op zijn naam heeft weten te brengen, is hij al zeker van uitzending naar de EK, net als trouwens Peter Adelaar die als regerend Europees kam pioen in de gelegenheid zal wor den gesteld zijn Europese zwaar- gewichttitel te verdedigen. In alle andere klassen ligt de competitie voor een plaatsje in de ploeg voor Brussel theoretisch nog open, al moeten de kansen van Rob Hoo- ALPHEN AAN DEN RIJN - Op wat afrondingen na heeft de Ju nior Kamer Alphen aan den Rijn de organisatie van het Europese weekeinde - van donderdag 26 tot en met zondag 29 april - rond gekregen. Het groots opgezette gebeuren, dat in het teken staat van de in juni te houden verkie zing van het Europees parlement, kan op de steun rekenen van on der meer de gehele Alphense middenstand, verenigd in de OMKA, en het Alphense gemeen tebestuur. Tijdens het weekeinde zullen 9 afgevaardigden vn Ju nior Kamers uit evenzovele EG- landen te gast zijn, evenals 18 po litieagenten, uit elk EG land twee. Het gebeuren moet donderdag 26 april beginnen met parachute springen boven sportpark De Bijlen. Dat zal het aanvangssein voor vier Europesè dagen in Al phen zijn, waarbij tal van evene menten de aandacht van de bur ger op het belang van Europese verbroedering en eenwording moeten vestigen. Een tentoon stelling in de Aarhofflat (die tij delijk wordt omgedoopt in Eu roflat) is één van die evenemen ten, een ballonnenwedstrijd georganiseerd vanuit de diverse winkelcentra, die zich Europees zullen "aankleden" is een ander voorbeeld. Hoogtepunt van het Europese weekeinde moet een congres van de Europese Junior Kamers worden, op zaterdag 28 april te houden in het Ashram- college. Het thema van de bijeen komst is een uitspraak van Ro bert Schuman: "Europa kan niet ineens en volledig tot stand ko men; het kan slechts tot stand worden gebracht door concrete daden, waardoor allereerst een feitelijke saamhorigheid wordt geschapen". Duidelijk is dat de Junior Kamer Alphen, die hoopt op voortzetting van het initiatief in andere EG-landen, daaraan met het Europese weekeinde een steentje hoopt bij te dragen. Het congres, dat wordt gehouden in het Ashram-college zal worden toegespitst op een frontaaldis- cussie tussen Mr. C. Berkhouwer, uitgesproken voorstander van de Europese eenwording, en tegen stander John Mills, lid van het Labour Common Market Safe guards Committee. Beiden zijn kandidaten voor het Europese parlement. De discussie zal wor den geleid door Han Mulder, hoofdredacteur van het LeidschI Alphens Dagblad. Het gebeuren moet om twee uur 's middags be ginnen en zal worden geregi streerd door de NOS-camera's voor een uitzending van de tele visierubriek Panoramiek. Ook wordt internationale pers ver wacht. Tijdens dit congres zal de Junior Kamer een primeur brengen in de vorm van enkele electronische stemmachines, ontwikkeld en t^r beschikking gesteld door de ICÜ (Samsom). De apparaten zullen worden gebruikt om meningen voor, tijdens en na het congres te peilen. Ook zal een uitgebreide demonstratie worden gegeven van de stemmachine, die in Ne derland voor het eerst zal worden gehanteerd. Als aanloop op het Europese week einde zullen in Alphen de ko mende drie weken al diverse ge beurtenissen in Europees kader afspelen. Dat begint volgende week maandag als de Europese voorlichtingsbus naar Alphen komt. Overdag zal deze bus op het Thorbeckeplein staan gepar keerd (vanaf 10.00 uur) en 's avonds rijd de bus tot voor het raadhuis. Eén van de voorlichters in de bus is dr. S. Patijn, lid van het Europees parlement en ont werper van de akte waarbij de Europese verkiezingen geregeld zijn. Patijn zal op uitnodiging van de Junior Kamer maandagavond om acht uur een inleiding houden in het gemeentehuis. De gemeen te heeft daarvoor welwillend de trouwzaal afgestaan. •3 Op vrijdag 13 april komt de Westduitse radioverslaggever Hans Jürgen Purkarthofer door Alphen op zijn voetreis door Eu ropa. Via Nieuwkoop en Alphen loopt deze verslaggever met de microfoon van de Saarlandische Rundfunk in de hand naar Den Haag en het einddoel Brussel. Voordat het eigenlijke weekein de op donderdag 26 april van start gaat is er tenslotte op vrijdag 20 april 's avonds in De Bron een le zing van de in Alphen wonende Piet Kamphuis, functionaris bij de Europese beweging. De avond gaat uit van de Volksuniversiteit. •k LEIDEN -In het hoofdpostkantoor aan de Gerestraat heeft de Leidse burgemeester dr.A.J .Vis gisterochtend de eerste zomerpostzegels van 1979 gekocht. De zegels werden hem verkocht door zijn echtgenoteVan de zomerzegels zijn er twee gewijd aan de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst die dit jaar 150 jaar bestaat. De twee andere zegels in de serie hebben tot onderwerp de beroemde gebrandschilderde ramen van de St. Jan in Gouda. De zegels worden behalve in het hoofdpostkantoor ook verkocht in de PTT-filialen aan het Bevrijdingsplein en in De Kopermolen (Merenwijk). gendijk (super-lichtgewicht), Rik Bakker (halfmiddengewicht), Rob Geurtsen (middengewicht) en Henk Numan (halfzwaarge- wicht) wel hoog aangeslagen worden. Van de concurrenten mag immers niet verwacht wor den dat zij in Kerkrade nog aan spraken kunnen maken op ere plaatsen. De bezetting van de ONK is dit jaar zo sterk dat gerust gesproken mag worden van „kleine Europe se kampioenschappen". Het toernooi heeft dit jaar duidelijk aan waarde gewonnen nu de or ganisatoren erin zijn geslaagd de sterke judonatie Oost-Duitsland voor dit evenement te interesse ren. De DDR-ploeg brengt behal ve de dubbele Europese kam pioen Lorenz nog een aantal Eu ropese kopstukken op de Lim burgse mat, zoals Reissmann, Arndt, Ultsch. Ook Italië is met de regerend Europees lichtge wicht-kampioen Mariani, Rosati en Gamba sterk vertegenwoor digd. „De open Nederlandse kampioen schappen staan internationaal erg hoog aangeschreven", vindt ook bondscoach Peter Snijders. Daarom ook heeft hij dit jaar het jaarlijks terugkerende nummer in zijn selectiecircuit opgeno men. „Het is ook een goede graadmeter om te kijken waar de jongens internationaal staan. Je komt daar ook aan de weet hoe Europees gezien ongeveer de krachtsverhoudingen lig gen". Toch is het niet ondenkbaar dat de Budobond Nederland van de huidige selectieprocedure, die pas begin dit jaar in werking is getreden, zal afstappen. Met na me de bondscoach vindt de pro cedure „bikkelhard en Ameri kaans", zoals hij zelf zegt. „Drie toernooien is in feite te weinig. We studeren momenteel op ande re systemen omdat het niet on denkbaar is dat nu niet de sterk ste judoka's pp de eerste plaatsen zullen eindigen". VERGADERING CHR. ONDERWIJS VALKENBURG - De vereniging voor christelijk onderwijs in Val kenburg houdt maandag (9 april) haar jaarvergadering in de ge meenschapsruimte van de school. Op de agenda staan de voorgenomen integratie van kleuter- en lager onderwijs, uit breiding van het bestuur en het wijzigen van de statuten. LISSE - Een brand in een pas op geleverde woning aan de Rozen- broekdijk in Lisse heeft vanmor gen een deel van het dak van de woning verwoest. Bovendien is er een aanzienlijke waterschade aangericht. De brand zou zijn ontstaan na het opstoken var de haard. De politie kon nog niet meedelen hoe groot de totale schade was. Aanzienlijke schade bij brand Eieren zoeken in VALKENBURG - Oud- en jong komen aan hun trekken bij de festiviteiten die de oranjevereni ging "Wilhelmina" donderdag 12 en zaterdag 14 april in Valken burg organiseert. Om bij de kinderen te beginnen: zij kunnen volgende week zaterdag (vlak voor Pasen) eieren komen zoeken op een wei achter de flat aan de Marinus Poststraat. Maar Valkenburg niet alleen eieren zijn er verbor gen, ook leuke presentjes. De kinderen, die om half elf worden verwacht, mogen niet jonger zijn dan vier jaar en niet ouder dan twaalf jaar. Voor de ouderen wordt volgende week donderdag een feestavond gehouden in het Trefpunt. Het rad van avontuur zal de grootste attractie zijn: hoofdprijs is een speenvarken. ALKEMADE/RIJNSATERWOUDE - Waterskiërs zullen dit jaar op de Braassemermeer vrij baan hebben tussen zes uur 's avonds en een half uur voor zonsondergang. Dat is op advies van de Rijkspolitie te water bepaald door de gemeente Alkemade. die overigens alleen maar het meest westelijke deel van het meer tot haar "grondgebied" mag rekenen (wel speelt het waterski-ge beuren zich in hoofdzaak hier af). Het grootste deel van de Braasemermeer ligt binnen de gemeente grenzen van Rijnsaterwoude, dat zich morgenavond over de nieuwe regeling zal uitspreken Burgemeester en wethouders ad viseren er een aanvullende bepaling bij te voegen die speedboa- ten verbiedt zich dichter bij de oever te begeven dan honderd meter om schade aan afgemeerde boten en aan oevers te voor komen. In 1979 zullen niet meer dan 85 vergunningen voor snelle motorbo ten worden afgegeven. Het uitsterfsysteem, dat een geleidelijke teruggang van het aantal vergunningen tot gevolg heeft, zal ook dit jaar blijven gehandhaafd. De vergunningen worden (meae namens Rijnsaterwoude) afgegeven door de gemeente Alkema de. KATWIJK - Tweederde van alle schoolkinderen in Katwijk is aangesloten bij de schooltand- verzorging. In andere gemeenten waarmee Katwijk samenwerkt (Rijnsburg. Oestgeest. Sassen- heim en Wassenaar) ligt dit per centage aanzienlijk lager. Hoog uit twintig procent van de scho liertjes in die plaatsen maakt ge bruik van de faciliteiten die de schooltandarts te bieden heeft. De schooltandarts controleert de tanden van de leerlingen van la gere scholen twee keer per jaar; het gebit van de kleuters wordt door een mondhygiëniste in de gaten gehouden. Als kinderen de school verlaten kunnen zij zich bij een plaatselijke tandarts laten inschrijven. Nauwelijks een maand geleden is er een verzoek van de sehool- tandverzorging in Noordwijk aan Katwijk gericht of zij zich bij laatstgenoemde badplaats kon aansluiten. Katwijk heeft laten weten dat pas volgend jaar zal worden bekeken of dit tot de mo gelijkheden behoort. De gemeente Warmond heeft zich uit de schooltandverzorging te ruggetrokken. Zij vindt de kos ten van deelneming te hoog Om alle (tand) zaken snel te kunnen afhandelen zal de dienst in de loop van het volgend jaar een derde dentalcar (een auto met daarin een spreek-en behandel kamer van de tandarts) aanschaf fen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23