LEIDSCH DAGBLAD BHOETTO OPGEHANGEN n "".ent m Minder reclame shag voor en sigaretten vandaag Kaping mislukt Bommen in de Gouwe Vanmorgen kort na zonsopgang in de gevangenis van Rawalpindi WOENSDAG 4 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35824 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van r verslaggevers) WADDINXVEEN - Bij bagger- werkzaamheden in de Gouwe, nabij Waddinxveen, zijn van morgen twee bommen naar bo ven gehaald. Eén van de twee projectielen, zogenaamde bri- sant-bommen meteen kracht van 1000 pond, had géén ontste kingsmechanisme meer. Over het andere exemplaar bestaat nog onzekerheid. Deze bom heeft men weer teruggelegd op de bo dem van de rivier. Duikers hebben in de loop van vanmiddag onderzocht of ook uit dit projectiel de ontsteking is verwijderd. Verder hebben zij de bodem afgespeurd naar nog meer bommen. Zou de ontsteking in de tweede bom nog aanwezig zijn, dan zal, als de opruimingsdienst aan het werk gaat, de omgeving in een omtrek van anderhalve kilometer moeten worden ontruimd. Volgens de politie zou dit op bij zonder grote moeilijkheden stui ten. Binnen die afstand liggen de rijkswegen Rotterdam-Wad- dinxveen en Den Haag-Utrecht. Verder ligt binnen deze straal de treinverbinding Utrecht-Den Haag. Om de tien minuten pas seert hier een trein. Op de plek waar de bommen zijn opgevist wordt de Gouwetunnel gebouwd. Het uitdiepen van de vaargeul is, nadat de bommen waren opgehaald, gestaakt. Pas als er zekerheid is dat er géén projectielen meer op de bodem liggen, zullen de werkzaamheden worden hervat. Hoe die exemplaren in de Gouwe terecht zijn gekomen is ook voor de plaatselijke politie nog een raadsel. Dat ze uit de Tweede We reldoorlog afkomstig zijn, staat voor haar als een paal boven wa ter. De politie sluit niet uit dat de bommen in het water terecht zijn gekomen niet zijn ontploft. Een tweede mogelijkheid is dat de projectielen er. in de oorlog be wust zijn neergelegd om de brug over de rivier onbruikbaar te ma ken, maar niet tot ontploffing zijn gebracht. Vergeefs KARATSJI - Oud-premier Zoelfikar AU Bhoetto van Pa kistan (rechts op de foto) is •vanmorgen vroeg opgehangen in de districtsgevangenis van Rawalpindi. Bhoetto is schuldig bevonden aan het organiseren van de moord op een politiek tegen stander toen hij nog aan de macht was. Op deze archieffoto is Bhoetto in gesprek met zijn voormalige chefstaf van het legerde huidi ge president van Pakistan, ge neraal Zia-ul-Haq. Zia heeft alle verzoeken om gra tie voor Bhoetto afgewezen. Bhoetto zelf wilde geen gratie vragen aan Zia. Diverse staatshoofden hebben Zia gevraagd het leven van Bhoetto te sparen. Zoals van ochtend is gebleken: vergeefs... 30 PAGINA'S Ltr. Beerenburg B00MSMA 10.98 in stenen kruik Ltr. jonge BOLS 11.95 Ltr. jonge HARTEVELT 11.95 Ltr. bessen BOLS 9.49 Ltr C0RENWIJN 16.95 Scotch whisky VAT 69 12.50 Franse cognac JOSEPH GUY 15.95 JAGERMEISTER 12.95 STR0H RUM 12.95 CINZANO rood en wit 3.98 KENNEDYLAAN 7 "Y BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Vrouw werd burgemeester van Chieago CHICAGO (ANP) -Voor de eer- ste maal in de geschiedenis heeft Chieago (berucht om zijn criminaliteit) een vrou welijke burgemeester. Gis teravond werd Jane Byrne (44) van de Democratische partij tot burgemeester geko zen. Zij versloeg haar Re publikeinse tegenstander, Wallace Johnson, met grote meerderheid. DEN HAAG (GPD) - In afwachting van een wettelijke regeling gaat de Nederlandse sigaretten- en ta baksindustrie vrijwillig haar reclame beperken. De Neder landse fabrikanten hebben een zij el- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Weinig verandering Wisselend bewolkt en enkele buien. In de nacht en ochtend mistbanken en mi nimumtemperaturen om het vriespunt. Middagtemperaturen rond 7 graden, weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) contract afgesloten kaar verplichten geen reclame meer te maken die zich op jonge mensen richt. In de praktijk komt die overeenkomst er op neer dat reclame voor „gezondere" siga retten gestaakt zal worden. Wel mogen fabrikanten zonder te vermelden of dat nu goed of slecht is, vertellen hoeveel teer en nicotine hun sigaretten bevat ten. De overeenkomst tussen de fabri kanten zal op 1 mei ingaan en is deze week meegedeeld aan de staatssecretaris voor volksge zondheid, mevrouw Veder-Smit. De fabrikanten boden ook aan een gezondheidswaarschuwing met het teer- en nicotinegehalte op de pakjes sigaretten aan te brengen. Die waarschuwing op de pakjes valt onder de Warenwet, een ter rein waarover de staatssecretaris geen zeggenschap heeft. Waren wetaangelegenheden vallen rechtstreeks onder de verant woordelijkheden van de minister van volksgezondheid. De sigaret- tenfabrikanten zullen dus nog apart met die bewindsman ten gaan praten. Van onze correspondent .KARATSJI - De voormalige Pakistaanse premier Zoelfi kar Ali Bhoetto is vanmorgen, kort na zonsopgang, in de gevangenis van Rawalpindi opgehangen. Bhoetto, die ter dood werd veroordeeld op beschuldiging de moord te hebben beraamd op een politieke tegenstan der, werd opgehangen samen met vier leden van de ge heime dienst die bij het complot betrokken zouden zijn geweest. Hij werd vanmorgen om half elf plaatselijke tijd bijgezet in het familiegraf in zijn geboorteplaats Larnaka. nister yan financiën Ghoelam Is- haq Khan. Zij en de kleine groep militairen die in het leger de dienst uitmaken, zijn verklaarde tegenstanders van Bhoetto en hebben er wellicht voor gezorgd dat Bhoetto geen gratie kreeg. Daar komt nog bij, dat velen van hen komen uit Jullindur (nu een deel van India) in het district Punjab. Tussen Punjab en Sind, waar Bhoetto is geboren en dat een bolwerk is van de Pakistaan se Volkspartij, bestaat een tradi tionele rivaliteit. Een pikante bij zonderheid is dat de rechters die Bhoetto tot de strop hebben ver oordeeld, eveneens uit Punjab komen. De 51-jarige Bhoetto is vijf jaar premier geweest voordat hij in 1977 door de huidige Pakistaanse leider generaal Zia Oei Hacq werd afgezet. De hoop van vele van zijn aanhangers dat Zia op het allerlaatste ogenblik nog gra tie zou verlenen, werd de bodem ingeslagen toen bekend werd dat zijn vrouw en dochter hem in de dodencel mochten opzoeken waarin Bhoptto een jaar lang ge vangen heeft gezeten. Vermagerd Het is regel in Pakistan, dat veroor deelden tot de strop 24 uur voor de executie bezoek krijgen van de familie. Bhoetto was sterk vermagerd, had een onverzorgde baard en was, volgens een arts, ernstig ziek. Het Hooggerechts hof van Lahore veroordeelde Bhoetto vorig jaar maart tot de strop. De verdedigers van de ex- premier hebben tot tweemaal toe geprobeerd om revisie te krijgen van de zaak, maar het Hof in Ra walpindi bekrachtigde, zij het met verdeelde stemmen, het doodvonnis. Het bezoek van mevrouw Bhoetto, dat twee en een half uur duurde, was een teken dat generaal Zia niet van plan was gratie te verle nen, ondanks de oproepen van staatshoofden en regeringslei ders uit de hele wereld het leven van Bhoetto te sparen. Generaal Zia verklaarde echter eerder te genover de ambassadeurs van de VS, West-Duitsland en Frankrijk, dat Bhoetto "een misdadiger is en dat zijn zaak niets rrjet de poli tiek te maken heeft". Minister Scholten fensie weigert zitting te ne men in een forum dat zich za terdag bezighoudt met kern bewapening. De minister verklaart zijn weigering met de opmerking dat hij over dit onderwerp slechts verant woording wil afleggen aan de Tweede Kamer en zijn ei gen partij, het CDA. Overi gens zal zijn partijgenoot en fractieleider in de Tweede Kamer, oud-minister Lub bers, wel aan het forum deelnemen PAGINA 7 I Hilversum is bang voor om- roep-satelliet PAGINA 5 Tom Okker wéér uitgescha keld in Rotterdam PAGINA 15 j I Nanninga geplaagd door le blessures PAGINA 17 Politie van Sydney schiet man neer LEIDEN - Prinses Beatrix en prins Claus hebben vanmorgen in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden de tempel van Taffeh inge wijd. De Egyptische tempel is ge schonken voor het Nederlandse aandeel aan de reddingsactie van Nubische monumenten. De Taffeh- tempel behoorde tot de tempels die definitief in het water dreigden te verdwijnen door de bouw van dammen in de Nijl. De Egyptische tempel is in het Leid- se museum ondergebracht op het speciaal tot Taffeh-zaal omge bouwde binnenplein. Bij de schen king bepaalde de Egyptische rege ring dat de tempel, voor een veilig behoud, onder dak moest komen. Bovendien iverd overeengekomen dat de tempel vrij te bezichtigen Prinses Beatrix en prins Claus ver richtten de opening van de tempel door in de Taffeh-zaal de speciale verlichting te ontsteken. De tempel wordt beschenen door lampen die werken als een kunstzon. Het licht draait als een zon om de tempel. De inrichters hebben met dit effect de oorspronkelijke situatie van de tempel zo dicht mogelijk ivillen be naderen. Na de opening van de tempel be zichtigden prinses Beatrix en prins Claus het gedeeltelijk vernieuwde Museum van Oudheden. Naast de bouw van de Taffeh-zaal, zijn de afdelingen met de belangwekkende collecties Grieks-Romeins beeld houwwerk. Egyptische voorwerpen en de Nehalennia-altaren ver nieuwd. De kroonprinses en prins Claus (op de foto niet zichtbaar) werden vanochtend bij de ingang van het museum aan de Papengracht ver welkomd door de twee dochtertjes van museumdirecteur Schneider, de 9-jarige Jakobien en de 8-jarige Eva. Weigering Bhoetto zelf heeft tot zijn laatste ademtocht geweigerd gratie te vragen en aan zijn naaste familie heeft hij gezegd dat ook niet te zullen doen. Een gratieverzoek zou worden uitgelegd als een schuldbekentenis. Trouwe vol gelingen van hem in de Pakis taanse Volkspartij, waar Bhoetto de voorzitter van was, hadden desondanks verzoeken om cle mentie ingediend bij Zia in een laatste poging het leven van hun leider te redden. Gisteravond nog deed de politie in vallen in drie huizen van Bhoetto in Karachie, Larnaka en in Nau Dero. In een officiële verklaring werd gezegd dat er topgeheimen zijn gevonden die uit het land zouden worden gesmokkeld. De ze documenten zou Bhoetto uit zijn ambtswoning hebben ge haald vóór zijn arrestatie. Diplo matieke waarnemers in Rawal pindi meenden dat al van het be gin af vaststond dat Bhoetto zou worden opgehangen. Als Bhoetto in leven zou zijn gebleven, zou hij zoiets als een ongekroonde ko ning zijn geworden. En het deed er dan niet toe of hij gevangen zat of werd vrijgelaten. In alle geval len vormde Bhoetto voor gene raal Zia een bedreiging. Zia was er zich van bewust dat als Bhoetto ooit weer aan de macht zou komen, hij ten dode zou zijn opgeschreven, aldus deze diplo maten. Het wordt niet ontkend dat Bhoetto zich gedurende zijn bewind veel vijanden had gemaakt als gevolg van zijn autocratisch, dikwijls wraakzuchtig optreden. Veel van die vijanden hebben nu leiding gevende posities of behoren tot de naaste medewerkers van Zia, zoals de voormalige premier Choudri Mohamed Ali en de mi- SYDNEY (UPI) - De Australische politie heeft vandaag een man die zich met explosieven had verschanst in een lege Boeing 747 op het vliegveld van Sydney, neergeschoten. De man is ern stig gewond naar een ziekenhuis overgebracht. De man, de Italiaan Dimiscus Spe- rantzo, had een toeriste uit Nieuw-Zeeland onder bedrei ging met een mes de lege Boeing ingesleurd. De politie trachtte aanvankelijk vergeefs de man te overreden zijn gijzelaar vrij te la ten. Pas na ongeveer twee uur lukte het de politie de vrouw te bevrijden. Zij had enkele op pervlakkige snijwonden. Daarna trachtte de politie Sperant- zo met een waterkanon uit het vliegtuig te verdrijven. Toen de man dreigde een bierpul, gevuld met explosieven, in brand te steken opende de politie het vuur. De man werd in het hoofd en de schouders geraakt. Volgens de politie wilde de man via Rome naar Moskou vliegen. In Rome wilde hij een audiëntie bij de paus. Ook wilde hij de leider van de Communistische Partij van Italië ontmoeten. Hoofdinspecteur McNeill ver klaarde dat de man op een gege ven moment had geëist dat een twaalf-jarig meisje hem naar Moskou zou vergezellen. 4 weken lang het jÜElDSCH DAGBLA ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis metfeen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1