"Ondernemers in wijk moeten actief worden" RECREATIE-MANAGER Rembrandtstraat vreest opening van nieuwe café Inzet van strijd: dubbele woning Advertentiecampagne voor flats Merenwijk BDWLIHG TRESLONG IN HIILEGOM ATTENTE,VINDINGRUKE 1.98 PSP: doe iets aan klachten renovatie De enige echte College Coat met 20% korting! de Bonneterie WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 19 LEIDEN - Prof. dr. Kraal voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad (be langengroep bedrijfsle ven) heeft de ondernemers in Leiden opgeroepen zich per wijk te organiseren. Hij verwacht dat onder nemers meer invloed kunnen krijgen op ge meentelijke beslissingen als ze zich voor zaken als LEIDEN - Er zal deze en volgende week een intensieve advertentie campagne worden gevoerd om de woningen te kunnen verkopen die het Ridderkerkse bouwbedrijf Fraanje heeft gebouwd in de Merenwijk. Zoals, uit een artikel vorige week in deze krant, bleek staan van de 79 twee- en driekamerflats er 71 al maandenlang leeg. Wethouder Verboom zei gisteravond in een vergadering van de raadscom missie voor de volkshuisvesting dat hij meende dat er tot dusver te weinig in de Leidse bladen is geadverteerd. Volgens de wethouder komt de langdurige leegstand het leefklimaat binnen de flat niet ten goede, Jïr komt veel volk het bijna lege flatgebouw binnen dat er niet thuis hoort. De mensen die al in de flat wonen leven in angst voor de vernielingen die er worden aangericht"aldus wethouder Verboom. Zoals bekend zijn B en W er mee akkoord gegaan dat de flats ook verkocht mogen worden aan ingezetenen van de omringende ge meenten. De heer Fraanje heeft er in een gesprek met de wethou der op aangedrongen dat de flats verkocht mogen worden als vrije vestiging". Fraanje is er bang voor dat de regio-gemeenten weinig soulaas zullen bieden. Verboom liet weten eerst de balans op te willen maken van de gevolgen van de advertentie-campag ne. Pas over 14 dagen wil de wethouder bekijken of de normen opnieuw veranderd moeten worden. ,£)aar zijn we nu nog niet aan toe", aldus Verboom. Overigens dreigt het gevaar dat de koopprijs van de flats steeds hoger komt te liggen. Volgens mevrouw Kokxhoorn (CDA) is dit al het geval. Uit informatie die zij heef ingewonnen blijkt dat de koopprijs van een twee-kamerflat is gestegen van 121.000 naar 132.000 gulden. Deze prijsstijging zou een gevolg zijn van de stijging van de bouwrente. ,,U moet snel beslissen want elke maand komt er 1000 gulden bij", zo werd haar meegedeeld. ADVERTENTIE (evenals specialiteitenrestaurant Treslong behorende tot de Dirck Dirckz Horecabedrijven- groep) zoekt kandidaten voor de funktie van: Dit is het "profiel" van de juiste man: GOEDE GASTHEER (want hij zal het jong en „oud" naar de zin moeten kunnen maken) SPORTIEF VAN AARD (immers "even voordoen" is vaak de beste manier om "beginners op de baan" wat bij te brengen) INVENTIEF EN CREATIEF (goed in het bedenken van allerlei spel en vermaak om groepen gasten gezellig bezig te houden) ACCURAAT EN PLICHTSGETROUW (want met de puntjes op de "i" reilt en zeilt het voor iedereen immers naar wens) LEIDINGGEVENDE CAPACITEITEN (om een klein team medewerkers te inspireren, maar ook om het initiatief te kunnen nemen als er een competitie of wedstrijd gespeeld gaat worden) ORGANISATORISCHE KWALITEITEN (want er moet dagelijks van alles geregeld worden, zowel voor als achter de schermen) Uitgesproken horeca-ervaring wordt van minder belang geacht dan de wil om deze belangrijke functie waar te maken. Uiteraard dient rekening te worden gehouden met werktijden die zijn aangepast aan onze openingsuren. Bowlingcentrum "Treslong" telt 12 volautoma tische AM F-banen en een sfeervolle bar/taveerne met intieme zitjes. Wij pretenderen "de gezelligste bowling van de Randstad" te zijn. Heeft u interesse of wilt u meer weten? Schrijf dan naar de directie van DIRCK DIRCKZ HORECABEDRIJVEN B.V. Postbus 9619-1006 GC Amsterdam t.a.v. de heer de Haan (gaarne pasfoto bijsluiten) Hij zal geschikte kandidaten graag uitnodigen voor een nadere kennismaking. bestemmingsplannen verenigen in bedrijven- comité's. De voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad deed zijn op roep gisteren op de ledenverga dering van het Leids City Cen trum (belangengroep winke liers). Zijn pleidooi werd ge steund door voorzitter Van Eg- mond van het LCC: "Als zaken mensen moeten we gaan infiltre ren in die groeperingen die alleen met de gemeente willen vergade- Prof Kraal nam overigens onmid dellijk afstand van deze uitleg. "Infiltreren is een belaste uit drukking. Dat klinkt of we onder valse vlag willen binnen komen. Het is echter een eerlijke zaak, we willen binnenkomen omdat we bewoners zijn". Het pleidooi van prof. Kraal sluit aan op bestaande onvrede onder ondernemers dat de buurtcomi- té's een grote invloed hebben en niet representatief zijn voor de bevolking. In enkele wijken, met name Pancras-Oost en Noord- vest, hebben individuele onder nemers al stappen ondernomen om de bedrijven te organiseren of als buurtbewoner/ondernemer toegang te krijgen tot een buurt- comité. NS-storing bij De Vink oorzaak files LEIDEN - De hele nacht heeft trein - en wegverkeer hinder onder vonden van een defect bij de overweg De Vink tussen de Haagweg en Rijndijk. Om zes uur gisteravond raakten 2 ahob's en twee lichtseinen buiten werking door een technische storing. Door het defect aan de seinen moest het treinverkeer langzaam en bedachtzaam rijden. Daardoor kreeg het te maken met vertra gingen van 20 minuten. Aan bei de kanten van de overweg ont stonden grote files. Om half vijf vanmorgen was het euvel opge lost, zodat het reizigersverkeer hiervan verder geen hinder heeft ondervonden. ADVERTENTIE Rosbiefschijf met champignons: Een heerlijke schijf van malse stukies rosbief. Geraffineerd gekruid en gevuld met champignons. Een smakeliik keuken- geheimpje van uw Keur slager 2x2 minuten flink heet in de koekepan bakken of op de barbecue. ioo gram [S] uw Keurslager 1 LEIDEN - Na ruim twee jaar strijd met de gemeente zal Leidenaar G. de Jonge volgende maand we ten of hij en zijn moeder iedereen deel van de dubbele woning Morsweg 79-79A mogen bewo nen. Volgens de gemeente, i.e. het Bureau Huisvesting, mag dat niet; De Jonge kreeg dan ook geen woonvergunning. Daarte gen is hij bij de Raad van State in beroep gegaan. De Raad behan delde de kwestie gisteren en zal op 15 mei uitspraak doen. De Jonge heeft in februari 1977 het Gemist Volgens prof. Kraal lopen de on dernemers nu altijd een stap ach ter, doordat men de inspraakron des over zaken als bestemmings plan mist. "Je kunt wel wat doen maar dan moet je bezwaarproce dures aangaan. Dan heb je in feite de boot al gemist", aldus de voor zitter van de Stichting Leidse Binnenstad. De discussie op de LCC-ledenver- gadering ging gisteren voor een belangrijk deel over de parkeer- problematiek. Van verschillende kanten werd aangedrongen op meer actie en grotere druk op de gemeente. "We moeten met man en macht gaan persen en druk ken om een parkeergarage te krijgen. Dat is voor ondernemers in Leiden van het grootste be lang", aldus een betoog. Prof. Kraal benadrukte dat de Stichting Leidse Binnenstad nog steeds probeert instemming te krijgen voor de plannen van een ondergrondse parkeergarage on der het Galgewater. Hij moest echter zelf erkennen dat de ani mo van de financiers en project ontwikkelaar achter het project 'minder groot' is geworden door Vrijwel alle bewoners de weerstand bij de gemeente. Ondernemer en CD A-raadslid Van Zijp sprak twijfel uit over de Gal gewater-plannen. Hij noemde dit idee te groots en onhaalbaar zo lang de gemeente niet meewerkt. Zelf bepleitte hij om de moge lijkheid voor een parkeergarage onder het Driessenplein ter hand te nemen. Prof. Kraal wees dit af: "We kunnen niet aan twee, drie plannen tegelijk werken. Voor lopig houden we vast aan het Galgewater". De voormalige kerk aan de Rembrandtstraat 10. LEIDEN - Met een handte keningenactie willen be woners van de Rem brandtstraat, het Noord einde en de Weddesteeg proberen te voorkomen dat in de Rembrandtstraat weer een nieuw café ge vestigd wordt. Dictatuur Voorzitter Van Egmond uitte in zijn openingswoord op de ledenver gadering andermaal zware kri tiek op de gemeente. Na zijn forse aanval in het jaarverslag verweet hij de gemeente gebrek aan rede lijk overleg; "Ik weet niet veel van politiek, maar zoals dit nu wordt gebracht, lijkt het mij meer een dictatuur dan een democra tie". Van Egmond zette zich ook aftegen de benoeming van PvdA-raads- leden op gemeentelijke posten. Met name de benoeming van raadslid Meijer tot voorzitter wees hij ernstig af: De voorlich ting van die kant niet links genoeg", veronderstel de hij. Hij nep de leden op zich in ieder geval te blijven: "We zullen moeten bewijzen dat dit gemeen tebestuur twee LCC's tegenover zich zal vinden". de Rem brandtstraat hebben hun hand tekening onder een protest dat naar burgemeester en wethou ders van Leiden is gestuurd. Het gaat om de plannen van Leide naar Holverda die een voormali ge kerk (Rembrandtstraat 10) tot café-dancing wil ombouwen. Eind februari werd Holverda door bouw- en woningtoezicht van de gemeente verboden om nog verder te verbouwen. Hij was namelijk al illegaal begonnen. Volgens de buurtbewoners is Holverda rustig doorgegaan, ook na het verbod. Het zou nu al zover zijn dat Holver da "bijna klaar', om met zijn café, dat volgens de buurt goed is voor maar liefst 200 gasten. De politie bevestigd dat Holverda al ver gunningen heeft aangevraagd. Bij bouw- en woningtoezicht zegt de heer Bouwmeester dat hem niet bekend is of Holverda gewoon heeft doorgebouwd na het verbod. De protestbrief van de buurt aan burgemeester en wethouders (die over de bouwerij van Holverda een beslissing moet nemen) wordt ondersteund door de wijk- verengiing Pieters- en Acade- miewijk. Bij de brief zijn ruim 30 handtekeningen j café-bezoekers braakten en uri neerden tegen de huizen en ver nielden auto's en fietsen. Ook werden ruitjes ingeslagen. "U begrijpt dat het oor ons een gro te verademing was toen deze be drijven verdwenen en werden gesloopt", schrijven de buurtbe woners aan het college van B en W. Holverda zei in deze krant van 27 februari dat voor zijn plannen geen bouwvergunning nodig is omdat het niet om een bouwkun dige verandering van de oude kerk gaat. Bij bouw- en woning toezicht van de gemeent is men het daar niet mee eens. Het is dan ook afwachten of Holverda wel een bouwvergunning krijgt. Hol verda was gisteren onbereikbaar voor commentaar. De buurtbewoners vrezen trou wens dat er in de Rembrandt straat nog meer café-activiteiten op stapel staan. Zoals wij gisteren meldden heeft advocaat Heskens namens Holverda geprotesteerd tegen het bouwverbod. der in de bovenwoning, die als vijfkamerwoning staat geregi streerd. Een deel van deze bo venwoning is bovendien onder verhuurd. Een situatie die door het ontbreken van de benodigde woonvergunningen dus in feite „illegaal" is. Bij de koop destijds was ook een woningruil inbegre pen: vroegere bewoners van een van de woningen aan de Morsweg namen de huurwoning van me vrouw De Jonge over. De kwestie heeft sindsdien geleid tot een ingewikkeld juridisch steekspel, waarvan eerder in deze krant melding werd gemaakt. Maar teruggebracht tot de essen tie zal de Raad van State nu voor namelijk antwoord moeten ge ven op de vraag: mag de gemeen te bezettingsnormen hanteren voor niet-huurwoningen? Bij huurwoningen is dat wel het ge val en kan de gemeente bijvoor beeld eisen dat een alleenstaande niet op een vijfkamerwoning mag wonen. De normen stonden voor deze categorie in de gemeentelij ke régeling woonruimteverde ling die in 1977 gold nauwkeurig genoemd; voor koopwoningen was de regeling minder exact. Als het ging om koopwoningen die niet tot de vrije sector behoren, werd in de regeling opgemerkt dat de omvang van het gezin in redelijke verhouding moet staan tot de grootte van de woning. In het geval van De Jonge zouden twee alleenstaanden samen over zeven kamers beschikken, aldus gemeenteambtenaar Memelink gisteren in de zitting van de Raad van State (de onderverhuur wordt niet meegeteld), en dat is te veel. De vraag is dus: wat wordt verstaan onder „redelijk". Daar zal de Raad van State uitsluitsel over moeten geven. Ook kan het ge beuren dat de raad de Leidse woonruimteregeling als „te on duidelijk" kwalificeert. Op 15 mei doet de Raad ook uit spraak in een andere Leidse kwestie die gisteren behandeld werd. Een inwoner van Rijswijk wenst zich in Leiden als woning zoekende te laten registreren. De gemeente weigert dat, hoewel de Rijswijker in Leiden werkt. Vol gens de gemeente is de afstand Rijswijk-Leiden met het open baar vervoer goed te overbrug gen en daarmee vervalt voor deze Rijswijker het recht op inschrij ving als woningzoekende. Verboom wil milieuzaken toch kwijt LEIDEN - Wethouder Verboom (volkshuisvesting en milieuza ken) in nog steeds van oordeel dat hij milieuzaken kwijt moet uit zijn portefeuille. Hij zei dit gisteravond in een verga dering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting en mi lieuzaken. Zoals bekend ver- v klaarde Verboom, tijdens de laat ste begrotingsbehandeling in no vember van het vorig jaar, ook al dat hij de functie van milieu- wethouder graag aan een ander wilde overdoen. De wethouder werd toen hevig bekritiseerd door de raad omdat hij er blijk van gaf weinig op de gestelde mi lieuproblemen te willen ingaan. Gedurende de ziekte van de wet houder in de afgelopen maanden zijn milieuzaken overgenomen door wethouder Van Dam. Ver boom zie naar aanleiding van vragen over het uitblijven van de milieunota dat die de volgende vergadering maar opnieuw moet worden gesteld. "Wethouder Van Dam kan er dan bij zijn. Het lijkt me het beste dat die het maar overneemt. Dan ben ik er vanaf. Ik krijg er toch maar hoofdpijn van", aldus Verboom. Overigens zal de milieunota, die het college van B en W al in december zou uitbrengen, voorlopig nog niet verschijnen. ADVERTENTIE buurtbewoners zijn bang voor "ondragelijke overlast" van de muziek uit het café, en van ge schreeuw, motorlawaai en het slaan van autoportieren. Vroeger hadden de buurtbewoners al veel overlast van café s in de buurt. De LEIDEN - Het PSP-raadslid Hilda Passchier vindt dat er spoedig iets gedaan moet worden aan de klachten over de renovatie in Tuinstadwijk. Zij drong daar, met andere raadsleden, gisteravond op aan in een vergade ring van de raadscommissie voor de volkshuisvesting. Wethouder Ver boom zei het heel erg te vinden dat hij uit de krant had moeten vernemen dat er zoveel klachten zijn. De wethouder liet blijken dat de gemeente nog niet op de hoogte was van de stand van zaken. Er ligt al wel twee maanden een rapport van de Welzijnsraad waarin dezelfde klachten naar voren komen als waarvan melding werd gemaakt in een artikel in deze krant. Dit rapport is niet aan de wethouder toe gezonden maar ligt al wel maanden bij het bestuur van de woningbouw vereniging Tuinstadwijk. Het bestuur van de woningbouwvereniging is echter nog steeds niet in de gelegenheid geweest om deze kwestie te bespreken. In de volgende vergadering van de commissie volkshuisves ting zullen de klachten van Tuinstadwijk nog eens aan de orde komen. capuchon f22,50 (los verkrijgbaar)f college das 29,50 Wie kent 'm niet, die echte Engelse College Coat voor meis jes en jongens van 8 tot 80 Tot nu toe alleen in donker blauwe gabardine, maar voortaan -let op - ook in de kleuren van andere Engelse colleges: bor deaux, groen en bruin. De traditionele geruite voering natuurlijk daarop afgestemd. Voor meisjes van 8 tot 80: mt 22 t/m 44, f 195,- t/m f245,-. Ook voor jongens mt 46 en 48 f 275,-. Van 5 t/m 18 april gaat daar 20% korting vanaf. Bij de Bonneterie. de Bonneterie en Pander, Amsterdam de Bonneterie, Den Haag

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19