Strakke of speelse raambekleding Trap bekleden niet zo'n toer Het zelf repareren van stopcontact en schakelaar Minimumprijs margarine ook gevaren JE GEREEDSCHAP HANDIG OPBERGEN WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 11 Met raambekleding kun je letterlijk alle kanten op; vanaf een geheel „open" raam, dus zonder gordij nen tot aan de nog altijd veel toe gepaste combinatie van vitrage met overgordijnen, die op elk gewenst moment „de wereld bui tensluit" en inkijk van buitenaf onmogelijk maakt. Het geheel open raam, dat je je kunt veroorlovten als buren of passan ten niet naar binnen kunnen kij ken (zoals in hoge, vrijstaande flats) mag dan in een modern in terieur passen, het heeft toch een praktisch nadeel. Hoe graag we de zon ook zien schijnen, soms is het echt wel nodig om hem de toegang tot ons interieur te ont zeggen. Al vele jaren is het aluminium raamjaloezie, in de wandeling bekend als Luxaflex, een popu laire raambekleding. Niet ieder een vindt het mooi, maar prak tisch is het in elk geval wel. Het binnenvallende licht kan ermee „gefilterd" worden en zowel naar beneden als naar boven worden gericht. Voor degenen die iets te gen het wat „steriele" karakter van de gewone aluminium raamjaloezieën hebben, heeft Luxaflex nu een nieuw model gelanceerd, de Jalouette. De la mellen zijn heel smal, slechts 2,5 cm breed. Dat is praktisch voor liefhebbers van veel plantjes in de vensterbank: de Jalouette hangt nagenoeg tegen het raam en is dus niet zo'n „hang in de weg" als de Luxaflex van nor male afmetingen. Bovendien is het streepjesmotief, wanneer het jaloezie is neergela ten maar „open" staat veel onop vallender. Ook de bediening en vooral het schoonmaken zijn veel gemakkelijker geworden. De nieuwe Jalouette is in 33 kleuren verkrijgbaar. De aloude traploper heeft vrijwel afgedaan. We bekleden de trap tegenwoordig op een wat moder ner manier. Op heel wat traptre den ligt linoleum of soortgelijk materiaal, op de "neuzen" afge werkt met zo'n zwart profiel. Een op die manier beklede trap klinkt "hol", is niet zo erg slipvast en geeft het risico van struikelen over die PVC- of rubber neuspro- fielen, wanneer die op den duur los gaan zitten. Mooier en prakti scher is een bekleding met vloer bedekkingsmateriaal, hetzij van wol, van synthetische vezel of wat dan ook... Treden en stootborden (de verticale delen tussen de treden) worden dan gewoonlijk over de volle breedte bekleed, er zijn nogal wat mogelijkheden: treden en stoot borden met hetzelfde materiaal, dus in één kleur afwerken, of voor beide een verschillende kleur gebruiker De trap krijgt daardoor een opvallend accent. Rustiger is het om alles in één kleur te houden. Controleer het mate riaal van uw keuze eerst op zijn geschiktheid voor dit doel. Vouw het om, en kijk of het rugmate riaal daarbij zichtbaar wordt. Is dat het geval, neem dan een ande re stof, die dat bezwaar niet biedt. De bedoeling is immers om de stof rond de neuzen van de treden om te plakken. Een materiaal met een vrij hoge pool, die echter vol doende dicht op elkaar staat, is meestal geschikt. Papieren mal Een rechte trap is het eenvoudigst te bekleden. Snijd de stroken voor stootborden en treden pre cies op maat Houd met twee din gen terdege rekening; het mate riaal moet op alle treden en stoot borden in dezelfde richting lo pen, en de stroken voor de treden moeten op zodanig formaat wor den gesneden dat dat de stof ge heel onder de neus van de trede kan worden doorgeplakt. Een draaiende trap geeft wat extra zorg bij het snijden van de stro ken voor de treden. Een aantal daarvan heeft immers een inge wikkelde vorm: van smal onder een bepaalde, telkens wisselende hoek naar breed lopend. Maak voor die probleemtreden een „mal" van dik pakpapier. Vouw en snijd dat precies in de vorm van de trede, tot het exact past. Vergeet weer niet die toeslag voor het omplakken rond de neus in te calculeren Leg die mal nu op de achterkant van het bekle dingsmateriaal, teken hem met een viltstift af en snijd het mate riaal in de juiste vorm. Plakken Plak het materiaal meteen geschik te kit op treden en stootborden. Welk kitsoort dat moet zijn hangt af van het rugmateriaal van de stof. Uw leverancier kan u het juiste spul adviseren. Plak eerst de stroken op alle stootborden en daarna die op de treden. Bij het omplakken rond de neus zal de kit niet voldoende directe hech tingskracht hebben. Sla daarom aan de onderkant spijkertjes in de stof, zodat het omgeplakte deel goed op zijn plaats blijft. Wanneer de trap kleine manke menten vertoont (krakende tre den, sterk beschadigde neuzen e.d.) repareer dan voordat u aan het bekleden gaat. Kraken is veelal te verhelpen door de tre den met spijkers of schroeven van voldoende lengte weer stevig op de stootborden te bevestigen. Schaaf sterk versleten neuzen gedeeltelijk af, en lijm en schroef er halfronde latten tegen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het instellen van mi nimumprijzen heeft ook gevaren, zoals in het geval van de margari ne. Daarop wijst de Consumen ten Bond in een commentaar op het feit dat begin april een mini mumprijs voor een aantal marga- rinemerken zal worden afge dwongen door het optreden van Unilever. Gezien de sterk over heersende marktpositie van dit concern komt dit in de praktijk neer op een algemene maatregel, zegt de CB. Hij vraagt zich af: door wie worden we eigenlijk ge regeerd? De overheid hoort te waken tegen prijsafspraken, aldus de Consu menten Bond. Bevordering van concurrentie is in het belang van consument en bedrijfsleven. In sommige gevallen kan de over heid akkoord gaan met een mi nimumprijsregeling, doorgaans voor een bepaalde tijd. Daar moe ten dan wel goede redenen voor zijn, bijvoorbeeld doordat veel kleine bedrijven het loodje drei gen te leggen in de concurrentie strijd. pen. Haal de machine van tijd tot tijd terug en blaas zo nodig het gat schoon voordat u ver der boort. Laat het boortje voldoende afkoelen. Bij al te heet lopen, kan het snijplaatje uit de boorpunt los laten. Het blijft dan in het gat zitten en dat wordt dan onbruik baar. Gebruik de juiste pluggen voor de gaten, en de daarin pas sende schroeven. Géén spaanderplaatschroeven (ook wel snelschroeven genoemd) in kunststof pluggen bevesti gen; de pluggen worden dan kapot gesneden door de scherpe schroefdraad. Voor het ophangen van zware voorwerpen in zgn. sand- wichwanden, zoals een scheidingswand van gipskar- tonplaat met holle of geïso leerde spouw, moeten de spe ciaal daarvoor bestemde pluggen worden gebruikt. Dat geldt ook voor plafond- stuclagen met daarachter een holle ruimte. De tuimelplug is voor dat doel meestal zeer ge schikt. Laat u wat dat betreft voorlichten door een goede ij- zerwarenhandelaar; vertel hem precies wat het bevesti gingsprobleem is en hoe' zwaar het op te hangen voor werp is. -grijs of geel/groe" gaten vcor bevestig-ng Het repareren en-of vernieuwen van stopcontacten en schakelaars is een karweitje waaraan niet persé de in stallateur te pas hoeft te komen, als u maar de nodige voorzichtigheid in acht neemt. BEDRADING IN EEN STOPKONTAKT f,g 1 Als de draad verkort moet wor den, snij deze dan op maat en ver wijder een stukje van de buiten mantel. Ontdoe het eind over on geveer 1 cm van de isolatie met een scherp mesje. De blanke ko perdraadjes worden goed in el kaar gedraaid en in het stekker pennetje gestoken. Alles vast- draaieji en klaar is Kees. Steeds geldt bij de aanleg of repa ratie van schakelaars, stopcon tacten, dimschakelaars, enz., dat zeer zorgvuldig te werk gegaan moet worden, want elektriciteit is nooit ongevaarlijk. Bij de ener giebedrijven kunt u gratis advies krijgen wanneer u met een „elek trisch probleem" zit. Aarzel niet bij aankoop van een nieuw stopcontact of een nieuwe schakelaar een duur model te nemen. Meestal zijn deze veel steviger en veel veiliger. Geluidsetiket voor wasmachines? DEN HAAG - Wasmachines geven nogal wat geluidsoverlast, vooral bij het centrifugeren, zodat de gebruikers hinder ondervinden, maar ook de buren. Uit een on derzoek van de Consumenten Bond bleek dat er machines zijn die tijdens het wassen-centrifu geren een lawaai veroorzaken, dat bij benedenburen vijf maal zo hard overkomt als dat van ande re. De bond pleit voor invoering van een zogenaamd geluidseti ket. Het wordt weer boorseizoen Met de komst van het voorjaar ontwaken onze dhz-driften weer. Er zal weer heel wat moeten opgehangen en be vestigd. Geen probleem..., we hebben immers (bijna) alle maal een klopboormachine? Denk er echter wel aan, dat ook de beste machine van weinig nut is als u niet metde juiste materialen werkt. Kijk eerst uw steenboren eens na. Menigeen denkt dat zo'n steenboor het eeuwige leven heeft. Maar ook dat hardme- talen snijplaatje (dat u in de boortip ingesoldeerd ziet zit ten) kan wel degelijk slijten. U kunt steenboren laten slij pen (zelf doen is een heel probleem), maar de praktijk is wel dat een nieuw boortje weinig meer hoeft te kosten dan een slijpbeurt. En weet u wat veelal juist extra slijtage van de snijplaat van de boor veroorzaakt? Dat is het „poetsen" over de bodem van het boorgat. Geef bij hard steen materiaal dan ook forse druk op uw boormachine, zo dat de boor blijft „snijden" en niet doelloos rondfietst. Als u diepe gaten moet boren, laat de boor dan niet heet lo- OVERIGE DRADEN of bruin rood of blauw zitten, worden deze achter het binnenwerk van het stopcontact gebogen, zodanig, dat de isolatie niet beschadigd wordt. Dan wordt de beschermkap er voor zichtig overheen geschoven. De spanning wordt nu weer aange bracht. Even controleren of er spanning op het aardcontact staat. Is dit het geval en flikkert het lampje van de spanningzoe ker ook maar even aan, dan is het stopcontact verkeerd aangeslo ten. Controleer nog eens of vraag de elektricien om hulp. Schakelaars Bij schakelaars vindt u ook een of meer zwarte draden. Een der schakelaars in een zgn. wissel- of hotelschakeling waarmee het licht op twee verschillende plaat sen onafhankelijk van elkaar aan- en uitgeschakeld kan worden, bevat uitsluitend zwarte draden. De andere een blauwe en twee zwarte. Randaarde Ook stekkers met randaarde gaan wel eens stuk. Bij het uit elkaar halen, vinden we in het snoer drie „aders". Bij het aansluiten van de aarddraad mag geen vergissing gemaakt worden. Dit zou tot ge volg kunnen hebben dat de me talen ommanteling van bijv. de wasmachine onder spanning kan komen te staan. Let dus goed op welke draad aan de aardkiem van de kapotte stekker was beves tigd. Is dit niet meer vast te stel len, dan moet de leiding doorge meten worden. Door het aard- contact in het apparaat op te zoe ken, kan met behulp van een bat terij en een fiétslampje het ande re eind gevonden worden. nog een stuk veiliger. Dan kan een huisgenoot niet per ongeluk met de hoofdschakelaar alles on der stroom zetten. Draadkleur Nadat de kap verwijderd is, ziet u bij een geaard stopcontact drie draden lopen. Deze draden heb ben ieder een andere kleur. Een aantal jaren geleden zijn de kleu ren veranderd, maar in vele hui zen zijn de „oude kleuren" nog aanwezig: stroomvoerende draad (vroeger groen, nu bruin), nul draad (vroeger rood, nu blauw), aarddraad (vroeger wit of grijs, nu geel-groen). Na verwijdering van het oude stopcontact wordt eerst de aard draad aan de aardkiem van het Mini-tv's: kwaliteit valt tegen DEN HAAG - De kwaliteit van mi ni-televisietoestellen. dat zijn dus de zeer kleine schermpjes met een doorsnee van 18 en 12 cm en nog minder, valt tegen. Aldus de conclusie van de Consumenten Bond uit een onderzoek naar de prestaties van 15 mini's, waarvan sommige gecombineerd met ra dio en/of cassetterecorder. De bond zegt dat er kennelijk bij de ze apparaten zoveel compromis sen moeten worden gesloten dat een op alle onderdelen goed pro- dukt nauwelijks haalbaar is De kleinste van de onderzochte ap paraten had een beelddiagonaal van nog geen 5 cm, de grootte van een luciferdoosje. De prijzen lo pen van f 280 tot f 1000, een grote variatie, maar dat houdt verband met de uiteenlopende mogelijk heden van de apparaten. Met twee personen naar het kleinste toestel kijken zal volgens de on derzoekers niet meevallen. Drie of vier personen lijkt voor de gro tere het maximum. Afhankelijk van het soort toestel dient men op een afstand van 25 tot 90 cm van de beeldbuis te gaan zitten om te kijken. Het is niet slecht voor de ogen, wel vermoeiender dan het kijken naar een groter scherm, omdat de ogen zich op korte afstand meer moeten inspannen. De beeld scherpte laat vaak te wensen over, de geluidskwaliteit ook. Het bedieningsgemak is ook niet steeds gunstig. De Doe-het-zelf winkels liggen vol met materialen om zelf kleine kar weitjes op te knappen. Spanningzoeker Als u zelf gaat knutselen aan een kapotte schakelaar of stopcon tact, heeft u een spanningzoeker nodig. Het is een schroevedraai- ertje met in het geïsoleerde handvat een klein lampje, dat gaat branden zodra ergens stroom op staat. Of het lampje het nog doet, kan gecontroleerd worden door het uiteinde beur telings in beide gaten van een goed stopcontact te steken. Brandt het lampje, dan werkt de zoeker. Als een schakelaar of stopcontact vervangen wordt, moet eerst de stroom uitgescha keld worden door de hoofdscha kelaar om te zetten. Schroef bo vendien de stoppen eruit; dat is Informatie over bouwen en wonen, voeding, vrije tijdsbesteding en toerisme en recreatie is weer vol op te krijgen tijdens de Huis houdbeurs '79. Deze beurs wordt van 20 - 29 april gehouden in de Amsterdamse RAI. Andere mogelijkheden zijn het magnetisch ophangstripje; om véél gereedschappen op te han gen wordt dat echter nogal duur. Jammer, want techniscn is het eigenlijk wel ideaal. De simpele opbergmethode met geperfo reerde profielen heeft al vele doe- het-zelvers od het idee gebracht. Huishoudbeurs nieuwe stopcontact vastge maakt. Deze klem is te herken nen aan het teken voor aarde (zie tek. 1). Let er goed op dat deze draad goed aangesloten wordt, want bij een verkeerde aanslui ting kunnen ernstige ongelukken gebeuren. Het aardcontact is om de vrijkomende spanning bij een defect in de machine (wasmachi ne, centrifuge, enz.) direct en vei lig naar de aarde af te voeren. Denk niet te licht over hel ont breken van een aarddraad. Vraag de elektricien dan om hier iets aan te doen. Zelf een aardleiding aan de waterleiding leggen, blijft gevaarlijk (alle kranen kunnen onder stroom komen te staan). Als de kleuren van de draden niet duidelijk zijn of als er twijfels be staan. aarzel niet om deskundige hulp in te schakelen. Zelf expe rimenteren kan grote gevaren opleveren. De overige draden worden aan de resterende klemmen vastge maakt. Als de drie draden vast Gereedschap opbergen doet ieder een op zijn eigen manier. Er zijn ijselijke perfectionisten die een pracht van een gereedschappen- wand gemaakt hebben met pre cies passende ophanghaken en soms onder elk stuk gereedschap nog de vorm geschilderd, zodat de juiste plaats van elk ding met een herkenbaar is. Het andere ui terste: alles zo maar los in een la of „zwervend" over werkbank enz. Het eerste hoeft niet, het tweede is af te raden, want dat komt de conditie van uw gereed schap niet ten goede. In de handel zijn eenvoudige, maar praktische gereedschapsrekken te koop, zoals het hierbij afge beelde exemplaar. Het is een ge woon staalprofiel, met een groot aantal gaten van uiteenlopende afmetingen. Een speciaal vakje met "ingebouwde bodem" voor spiraalboren biedt ook aan deze lastig opbergbare spullen een plekje. Zo'n rek kost, afhankelijk van de afmetingen, veelal niet meer dan enkele tientjes. dat ze zoiets ook wel zelf konden maken. Het hoeft niet eens van metaal; ook van hout kan een handig en praktisch opbergrek worden gemaakt. Een strook multiplex van 12 mm dik, voor zien van gaten van diverse groot te, maakt het al heel gemakkelijk om grote hoeveelheden gereed schappen direct bij de hand en veilig op te bergen. Bevestig het rek met plankdragers op de wand. U kunt zo'n rek, of een aan tal rekken, helemaal naar uw ei gen gereedschappenarsenaal ontwerpen. In een paar uur tijd te maken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11