Motief achter kazerne-overval nog onduidelijk CNV wijst nieuwe plan Veder-Smit af Nederlandse deskundigen op gebied kernenergie Wiegel: harder werken en zuiniger gaan leven KYP'er Yan Amelsvoort voornaamste kandidaat opvolging Peijnenburg SIMONIS DREIGT STUDENTEN PAROCHIE IN DELFT Vier mannen gearresteerd Tegen kernbewapening Werktijdverkorting niet negeren 'BESCHERM VOGELS TEGEN ZENDMASTEN' MH.'UHH.'I.M DINSDAG 3 APRIL 1979 VLISSINGEN-DEN HAAG (GPD) - Drie Nederlandse deskundigen op het gebied van kernenergie zijn gisteren naar de Verenigde Staten vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de gebeur tenissen rond de kerncentrale in Harrisburg. Het gaat om de bedrijfschef van de kernenergiecentrale Borssele van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM), ir. C. Kalverboer, ir. J. Versteeg van de kernfysische dienst van het ministerie van sociale zaken, en dr. B. F. M. Bosnjakovic, stra lingsdeskundige op het ministe rie van milieuhygiëne. Het Tweede-Kamerlid mevrouw M. Epema-Brugman wil dat de be vindingen van de drie deskundi gen zo snel mogelijk aan het par lement worden doorgegeven. Dat laat zij in schriftelijke vragen we ten die ze aan minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft gesteld. Mevrouw Epema wil van de be windsman verder weten, of de kerncentrale in Borssele veiliger is dan die in Harrisburg. De vraag die daarop betrekking heeft „Is het waar dat het koelsysteem van de centrale een veiliger systeem is, zodat een ernstige storing zo als die in het koelsysteem van de Harrisburg-centrale heeft plaats gevonden, niet kan plaatsvin den?" Een ander PvdA-Tweede-Kamer- lid, drs. J. den Uyl, knoopt aan de gebeurtenissen in Harrisburg de conclusie vast dat „uiterste te rughoudendheid" geboden is met kernenergie. „Juist nu de olieprijzen worden verhoogd, is dit het goede moment voor be zinning op de energiesituatie", aldus de oppositieleider tijdens een spreekbeurt in het Overijs selse Borne. Uit „Harrisburg" kan worden ge concludeerd dat PvdA, CDA en D'66 destijds in hun regeerak koord in 1977 terecht hebben vastgelegd dat tot 1981 geen kerncentrales in ons land moeten worden gebouwd, vindt Den Uyl. Verder meent hij, dat een we reldwijde evaluatie van de erva ringen met de opwekking van elektriciteit met behulp van kernenergie moet plaatsvinden. Ons land zou hiertoe het initiatief moeten nemen. Het besluit van de directie van de PZEM om een eigen deskundige naar Harrisburg te sturen, is ge nomen tijdens een speciaal aan het geval-Harrisburg gewijde vergadering. Het is, zo stelt de di rectie van de PZEM, de enige manier om erachter te komen of er een kans bestaat dat een on geluk zoals dat in Harrisburg is gebeurd, ook in Borssele zou kunnen gebeuren. De voorzitter van de raad van be stuur van de PZEM, gedeputeer de W. Don, zei gisteren dat er geen aanwijzingen voor zijn dat bij de kerncentrale Borssele een risico bestaat zoals bij die in Har risburg. Hij maakte duidelijk dat niet is overwogen de Borsselse centrale tijdelijk stop te zetten. „We moeten eerst precies weten wat er in Amerika gebeurd is", zei hij. Don wees erop dat de Ameri kaanse kerncentrale van een an der ontwerp is. „De centrale in Harrisburg is bovendien decem ber van het vorig jaar pas opge start. Ik ken de snelheid niet waarmee dat is gebeurd. In Bors sele hebben we een centrale die al vijf en een half jaar zonder onge vallen heeft gedraaid", zo zei hij. De woordvoerder van de PZEM maakte maandag duidelijk dat tot dit moment alle vergelijkin gen tussen de gebeurtenissen te Harrisburg en de kans dat die ook in de centrale van Borssele op treden, op pure veronderstellin gen berusten. „Er kan pas op ver antwoorde wijze over een ver band met het risico van Harris burg worden gesproken als men weet wat zich in en rond de reac tor in Harrisburg heeft afge speeld", zo stelt de PZEM. De kerncentrale in Borssele is net als die in Harrisburg van het zo genaamde drukwatertype, te on derscheiden van de kokend-wa terreactor die tien jaar geleden in Dodewaard werd geïnstalleerd. De kerncentrale in Borssele is echter gebouwd volgens een an der ontwerp dan die in Harris burg. De Amerikaanse centrale werd gebouwd door de firma Babcock en Wilcox, die in Bors sele is een produkt van het Sie- mens-KWU-concern. De centrale in Harrisburg heeft verder een produktievermogen dat tweemaal zo groot is als dat van de kerncentrale in Borssele. OOSTBURG (GPD) - Minder uit geven, minder lenen en, voor wie dat kan, harder werken. Alleen volgens dit recept kan ons land uit de economische problemen raken. Dit zei vice-premier Wie gel gisteravond in het Zeeuwse Oostburg. Hij roept „iedere bur ger" op tot grotere zuinigheid. Een gezamenlijke inspanning is volgers hem nodig om er boven op te komen. "Niet leven bij de dag, maar denken aan de toe komst", dient het devies te zijn, aldus Wiegel. Volgens hem blijkt uit de afgelopen week verschenen rapporten, dat de 10 miljard gulden ombuigin gen van Bestek '81 een "mini mumprogramma" zijn. Wijzend naar de voortgangsnota van Be stek en het Centraal Economisch Plan verklaarde de liberale lei der, dat het kabinet zijn plannen APELDOORN (GPD) - De gewapende overval eind februari op de wacht van de Detmers-kazerne in het Gelders Eefde is opge lost. Een rechercheteam van de koninklijke mare chaussee en rijks- en ge meentepolitie van Apel doorn heeft het afgelopen weekeinde vier uit Apel doorn afkomstige ver dachten aangehouden. Zij hebben bekend. De buit, vier karabijnen en een FAL-geweer, alsmede de muni tie, is terecht. Op zondagochtend 25 februari omstreeks vier uur drongen de drie gewapende en gemaskerde mannen het wacht- gebouw van de landmachtkazer ne binnen. De wachtcomman dant en drie leden van de wacht, waarvan er één lag te slapen, werden opgesloten in een arres tantencel. Het drietal dwong de wachtcom mandant eerst nog de plek te wij zen waar de wapens waren opge borgen. Met die vuurwapens ver dwenen de overvallers in een au to. De hoofdpoort van de Det mers-kazerne werd afgesloten en de sleutel werd later bij Loenen in het Apeldoorns-Dierenskanaal gegooid. De bliksemactie heeft in totaal slechts ongeveer vijf minu ten in beslag genomen. De opge sloten wacht werd pas de volgen de ochtend omstreeks acht uur door inwonend personeel van de kazerne bevrijd. De auto, een Ford Granada, heeft uiteindelijk het ongeveer 25 man tellende rechercheteam op het spoor van de daders gebracht. Uit een buurtonderzoek kwam het type van de wagen vast te staan. 'Percentage uitkering loterij moet vermeld' DEN HAAG (GPD) - Bij elke loterij moet verplicht vermeld worden welk percentage van de inzet wordt uitgekeerd aan de win naars. Dat vindt PPR-kamerlid Waltmans en hij vraagt minister De Ruiter van justitie om dat in de wet vast te leggen. De Consumentenbond heeft in haar maandblad van april ge schreven dat enkele loterijen in Nederland met lage uitkerings percentages werken ten opzichte van de staatsloterij. Door dit per centage te vermelden bij de lote rij zouden de deelnemers beter geïnformeerd zijn over hun kan sen om iets te winnen. De Con sumentenbond schrijft in haar blad dat met name de Algemene Loterij Nederland en de lotto en toto, vergeleken met de staatslo terij, weinig uitkeren. ROTTERDAM - De 73-jarige J. J. Knap is gisteravond in het hoofdbureau van politie in Rot terdam overleden aan een hart aanval. Bij een controle op zwar trijden in de tram hadden po litieagenten de man gevraagd even mee te gaan naar het bureau In het politiebureau kreeg de heer Knap een hartaanval, waar aan hij bijna onmiddellijk over leed. versterkt moet voortzetten. "Dat betekent dat de bressen, die in middels in Bestek geschoten zijn, worden gedicht". Het kabinet treft voorbereidingen voor het aantrekken van de nood rem, aldus Wiegel. Deze zal in werking worden gesteld zodra het financieringstekort over de streep gaat, zodat de overheids Ook bleek het rechercheteam al gauw dat de daders plaatselijk bekend moesten zijn, omdat de overval met grote nauwkeurig heid en feilloos werd uitgevoerd. „Het was een vrij gedisciplineer de actie", aldus kapitein G. Bee- len van de koninklijke mare chaussee, gisteren tijdens een persconferentie in Apeldoorn. Kapitein Beelen was leider van het onderzoeksteam. Motief Tot dusver is uit het verhoor van de vier verdachten gebleken dat geen politieke of terroristische organisaties achter de overval hebben gezeten. „Maar het mo tief is ons nog niet geheel duide lijk", zegt hoofdinspecteur F. H. Koning van de Apeldoornse ge meentepolitie. „Het lijkt erop dat het viertal criminele bedoelingen had met de vuurwapens". Moge lijk bereidden de verdachten een overval voor, maar dat moet nog uit het voortgezette verhoor blij ken. De Apeldoornse politie heeft een belangrijke rol gespeeld in de Onderzoek meenemen huisdier naar tehuis DEN HAAG (GPD) - De staatsse cretaris van CRM gaat met de ge zamenlijke bejaardenorganisa ties en de dierenbescherming bekijken of het mogelijk is dat bejaarden bij opname in een ver zorgingstehuis hun huisdier In veel bejaardenoorden is dit ver boden. Het WD-kamerlid Erica Verkerk vindt dat een "onder mijning van de rechten en de per soonlijke levenssfeer" van 65- plussers. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft in antwoord op de door haar gestelde schriftelijke vragen meegedeeld het met mevrouw Verkerk eens te zijn, maar dat de overheid geen middelen heeft te treden in een overeenkomst tus sen een bejaarde en een tehuis. De staatssecretaris zal te zijner tijd een rapport aan de Tweede Ka mer overleggen, dat is opgesteld in samenwerking met de bejaar denorganisaties en de Ned. Ver eniging ter Bescherming van Dieren en een model-reglement voor de toelating van huisdieren moet bevatten. DEN HAAG (GPD) - De vogelstand in het zuidelijke IJsselmeer moet beschermd worden tegen de twee zendmasten bij het natuurgebied De Oostvaarderplassen. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) moet daartoe maatregelen ne men. D'66-kamerlid Jan Terlouw pleit hiervoor, zoals blijkt uit schriftelijke vragen die hij aan de minister heeft gesteld. Bij soortgelijke zenders, zoals in Lopik, heeft in het verleden een groot aantal vogels - met name roofvogels en uilen - de dood ge vonden door elektrokutie of aan- uitgaven moeten worden be perkt. Loonsverhogingen zijn in dit ver band uit den boze. Deze zouden ertoe leiden dat de concurrentie kracht van ons bedrijfsleven ver der wordt verzwakt. Ook arbeids tijdverkorting, zoals een deel van de vakbeweging wil, wordt door de vice-premier van de hand ge wezen, zelfs wanneer er loon voor oplossing van deze zaak. Een in het Brabantse Veghel gestolen Ford Granada werd afgelopen vrijdag ontdekt op een parkeer plaats in Apeldoorn. De Apel doornse politie is vervolgens gaan posten bij die parkeerplaats en in de nacht van zaterdag op zondag werden twee verdachten, de 20-jarige J.S. en de 26-jarige P. H. M., uit die plaats in de kraag gevat. Het tweetal bekende de diefstal van de auto. Een eerder in Apeldoorn gestolen wagen werd op aanwij zing van de verdachten aange troffen in een garagebox in Apel- doorn-Zuid. In de kofferruimte van die auto lagen de vier kara bijnen, het FAL-geweer en de dertig patronen, alsmede de eveneens buitgemaakte binnen- helmen en zaklantaarns. Eerste verhoor Na een eerste verhoor kon ook de identiteit van de derde verdachte, de 31-jarige C. A. F. B. uit Apel doorn, worden vastgesteld en hij werd eveneens aangehouden. Zondagavond werd nog een vier de inwoner van Apeldoorn opge pakt, de 24-jarige J. M. N. D. Zijn aandeel in de overval is tot op he den niet duidelijk. De lokale bekendheid van de over vallers was gevolg van het feit dat de leider van de overvallers, B., in 1968 als dienstplichtige geduren de een jaar in de Detmers-kazer ne te Eefde gelegerd was. „Het onderzoek is nog niet afgerond, we willen nog bekijken of ze meer op hun geweten hebben", aldus kapitein Beelen. De bij de overval gebruikte wa pens, een dubbelloops jachtge weer en twee vuurbuksen, ble ken in België te zijn gekocht. Ka pitein Beelen van de koninklijke marechaussee zei niet te kunnen zeggen of de wapens van de over vallers ten tijde van de bliksem actie al of niet waren geladen. Wel is uit het onderzoek gebleken dat de verdachten niets te maken hebben gehad met de beschieting van de wacht van een kazerne in Hooghalen, een week na de over val in Eefde. BORNE (ANP) - Het kan nog wel tien tot vijftien jaar duren voor dat de 35-urige werkweek in Ne derland algemeen is. Die ver wachting heeft oppositieleider Den Uyl gisteravond op een spreekbeurt in het Overijsselse Borne uitgesproken. Een gefaseerde invoering ligt vol gens hem voor de hand. Hierbij past in zijrr ogen het beste een vliegen van de talloze draden die de zendmasten overeind moeten houden. De bouwer van de nieu we installatie, de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij, heeft een advies van deskundi gen en vogelbeschermers om maatregelen te treffen, niet opge volgd, omdat de uitvoering daar van te duur zou zijn. Terlouw vindt dat minister Tuijnman als nog de voorzieningen moet laten aanbrengen, omdat de zender tientallen jaren in gebruik zal blijven. Terlouw heeft de regering ook ge wordt ingeleverd. Alleen ver vroegde uittreding, indien dit voorzichtig afgewogen en met een eigen bijdrage gebeurt, is haalbaar, volgens Wiegel. Tegelijkertijd verweet oppositie leider Den Uyl tijdens een spreekbeurt in het Overijsselse Borne het kabinet te weinig te hebben gedaan om de consump- UTRECHT (GPD) - Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft ernstige kritiek geleverd op de eind vorige week door staats secretaris Veder-Smit (volksge zondheid) gepresenteerde nota over de bezuinigingen op het ge bied van de gezondheidszorg. In die nota stelt de staatssecretaris een eigen bijdrage van zieken fondspatiënten voor geneesmid delen, fysiotherapie en voor me- disch-specialistische hulp voor. Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV zei gisteren in Utrecht deze maatregelen „net zo griezelig" te vinden als het eerder ingediende en later door de rege ring teruggenomen plan van de eigen bijdrage van een tientje bij verpleging in een ziekenhuis. aanpak per bedrijfstak. Hij dacht in dit verband onder meer aan de banksector waar door technische ontwikkelingen vele arbeids plaatsen op de tocht komen te staan. Arbeidsplaatsen die door een kortere werkweek zouden kunnen worden gered, veronder stelde Den Uyl. In zijn algemeenheid dient naar de mening van Den Uyl de ontwik- vraagd hoe het staat met een on derzoek naar de mogelijkheden om de financiële gevolgen van natuurrampen op te vangen. De Tweede Kamer heeft hierover in november 1976 een motie aange nomen. Zij vroeg de regering daarin samen met landbouwor ganisaties en schadeverzekeraars te onderzoeken hoe (eventueel via een rampenfonds) de gevol gen van natuurrampen opgevan gen kunnen worden. Terlouw vindt dat de strenge winter van de afgelopen maanden nog eens heeft aangetoond hoe hard zo'n schaderegeling nodig is. tie in het afgelopen jaar terug te dringen. Den Uyl wees erop dat in 1978 de consumptie met 14 miljard gulden is toegenomen. "Na aftrek van de prijsstijgingen is dat 7 miljard gulden", aldus Den Uyl. "Als van die 7 miljard twee a drie miljard zou zijn be steed aan gerichte bevordering van de werkgelegenheid en de prijssteun in plaats van aan toe risme en import van auto's zou de werkgelegenheid er aanzienlijk beter voor staan". De PvdA-fractieleider noemt dan ook het argument van premier Van Agt, dat het geld voor indivi duele steun aan bedrijven op is, "ontoelaatbaar". "Met de Voort- gangsmota maakt het kabinet een uitgebluste indruk. Van Agt gelooft zelf niet meer in de reali satie van de doelstelling van Be stek '81: vermindering van de werkloosheid tot 150.000". „Omdat het opnieuw de zwak- sten treft", aldus Van der Meulen. „Mensen die het niet kunnen helpen, moeten buiten schot blij ven. Het vragen van een eigen bijdrage, zoals nu opnieuw door de regering wordt overwogen, wijst het CNV dan ook van de hand", aldus Van der Meu len. Volgens hem zijn kostenbesparin gen in de gezondheidszorg niet te halen bij ziekenfondspatiënten. „Wel bij degene die zijn diensten aanbiedt om die patiënt gezond te maken, zoals de specialisten. Die zouden hun vrije beroep moeten laten varen en in loondienst moe ten treden", aldus Van der Meu len. keling van de werktijdverkorting in ons land parallel te lopen aan die in het buitenland. "Omdat anders de concurrentiepositie van Nederland -door het kosten verhogend effect van de kortere werkweek- wordt ondergraven" zo legde hij uit. Het negeren van de discussie over de arbeidstijdverkorting be stempelde de oppositieleider als "struisvogelpolitiek". Jan Terlouw PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil vrijdag een eerste bespreking wijden aan de opvolging van minis ter Peijnenburg, van wetenschaps beleid, die zondagochtend overle den is. Het CD A-fractiebestuur zou vanmorgen al over deze zaak praten tijdens de wekelijkse bijeenkomst die voorafgaat aan het fractiebe- raad. De nieuwe bewindsman zal, gezien de afspraken binnen het CDA, afkomstig dienen te zijn uit de KVP, net als zijn voorgan ger. In Haagse kringen rouleren mo menteel drie namen van mogelijke kandidaten voor de opvolging. Daarnaast wordt het niet uitgeslo ten geacht dat premier Van Agt zal besluiten tot een herverdeling van de ministersposten ten einde zwakkere bewindslieden op een wat lichtere post beter tot hun recht te laten komen. Als voornaamste kandidaat voor de opvolging geldt drs. M. J. J. van Amelsvoort. Deze is de voornaam ste financieel-economisch deskun dige uit de tegenwoordige CDA- fractie. Ook minister Peijnenburg was op dit terrein gespecialiseerd en trad tijdens de formatie van 1977 als adviseur in economische zaken van Van Agt op. De beide andere kandidaten die genoemd worden, zijn wel afkom stig uit de onderwijswereld. Het be treft prof. dr. G. Brennikmeijer, hoogleraar psychologie aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen en voorzitter van de Academische Raad. Ook de gouverneur (com missaris der koningin) in Limburg, dr. J. Kremers, wordt als kandi daat-minister genoemd. Tegen de benoeming van Bren nikmeijer en Kremers spreekt dat beiden over aanzienlijk minder parlementair-politieke ervaring beschikken dan Van Amelsvoort. Gebleken is dat andere ministers zonder veel parlementaire erva ring, zoals Van der Klaauw en Bee- laerts van Blokland, juist tot de zwakke elementen van het huidige kabinet behoren. DELFT (ANP) - Bisschop A.J. Si- monis van Rotterdam heeft de parochieraad van de Delftse stu dentenparochie laten weten, dat "alles wat gebeurt tegen de ge- loofsdiscipline van onze kerk uitdrukkelijk buiten mijn ver antwoordelijkheid als bisschop valt". Wanneer studentenpastor Harry Peels en pastorale werker Ton Meyknecht blijven meewer ken aan gezamelijke eucharisti sche vieringen met de reformato rische gemeenten dan moeten zij volgens de bisschop erop reke nen, dat zij ernstige consequen ties over zichzelf afroepen. Deze consequenties gelden ook voor de parochie als zodanig, zo voegt bisschop Simonis eraan toe. Na uitvoerige briefwisseling en persoonlijke gesprekken met de betrokkenen verklaart bisschop Simonis, dat hij op geen enkele wijze akkoord kan gaan met het feit, dat Harry Peels en Ton Mey knecht hun medewerking blijven geven aan gezamenlijke vierin gen. Hij zegt overigens wel blij te zijn, dat naast deze gezamenlijke vieringen ook de r.k. zondagse eucharistieviering op de kortst mogelijke termijn hersteld zal worden. De reden voor zijn uitdrukkelijk verbod aan Harry Peels en Ton Meyknecht is volgens de bis schop, dat door hun deelneming aan gezamenlijke vieringen "een gestructureerde open communie ontstaat, die als zodanig door on ze kerk is verboden". Ook de ge lovigen mogen aan dergelijke vieringen niet deelnemen, omdat daardoor de indruk zou ontstaan dat eucharistie en avondmaal, priester en dominee hetzelfde zouden zijn. AMSTERDAM - Een delegatie van Japanse vredesbewegingen brengt op het ogenblik een bezoek aan Nederland. De Japannersvan wie de meesten als gevolg van de atoom-aanvallen op Hirosjima en Nagasaki invalide zijn geraakt, houden in ons land tentoonstellingen en bijeenkom sten gericht tegen kernbewapening Op de foto poseren zij in Amsterdam met een aantal posters. Pleidooi van Jan Terlonw (D'66)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7