"Digros treft de zwaksten" Beslotenheid over Zomerland in Leidse raad Van Aken keert terug in raad Bestuur wil niet dat Werkmans Wilskracht een showband wordt Auto te water DINSDAG 3 APRIL 1979 Mentzij benoemd bij tv oon w agenccntrum LEIDEN - Oud-wethouder Van Aken keert nog deze maand terug in de Leidse gemeenteraad. Van Aken volgt binnen de PvdA-frac- tie raadslid Mentzij op. Mentzij is met ingang van 1 april benoemd tot coördinator van het regionaal woonwagencentrum. Hij moest daarvoor zijn functie als raadslid opgeven. Mentzij is het derde lid dat in korte tijd de PvdA-raadsfracte verlaat voor een gemeentelijke of semi- gemeentelijke betrekking. Voor hem vertrokken de PvdA-ers Meijer (als voorlichter) en Dui- vesteijn (als directeur sportstich ting). Mentzij is benoemd door het regionaai woonwagenschap, maar formeel in dienst van de gemeente Leiden. Als opvolger van de vorige week uit de raad getreden Duivesteijn nam gisteren PvdA-er Wim van der Pluijm zitting in de gemeen teraad. Tegelijk nam de raad af scheid van Mentzij. Burgemees ter Vis noemde hem een 'karakte- LEIDEN - Bij de komst van een Digros-koopcentrum naar Lei den zullen vooral onder kleinere kruideniers klappen vallen. "Het zijn de zwaksten die het loodje leggen", is de verwach ting bij de gemeente. Zoals gisteren al gemeld voorziet een onderzoek van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf bij de vestiging van een Digros-koopcentrum aan de Langegracht winkelslui tingen. Overigens gaat de gemeente Lei den er nog niet van uit dat de Digros er ook komt. Wethouder Waal (stadsontwikkeling) toon de zich gisteren optimistisch over de kans dat de gemeente het met zijn bezwaren tegen de vestiging van het koopcentrum wint. Als de Kroon het verlenen van een bouwvergunning vernietigd, zal de gemeente de praktisch vol tooide winkelruimte aanwijzen als meubeltoonzaal. De winkel ruimte werd oorspronkelijk ook door initiatiefnemer Mijnders gebouwd voor uitbreiding van zijn meubelzaak. Nadat bleek dat er tevens plannen waren voor een Digros, ging de ge meente in verzet. Inmiddels ligt de bouw van het koopcentrum al tien maanden stil. ristieke persoonlijkheid' die zich vanuit zijn 'hart en sociale bewo genheid' inspande. Hot nieuwe PvdA-raadslid Van der Pluijm is afkomstig uit de kring van de vakbeweging. Hij is als werknemer van de Nederlandse Rotagravure Maatschappij op verschillende terreinen actief binnen het N W. Van der Pluijm is daarnaast lid van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Van oud-wethouder Van Aken werden gisteravond in de ge meenteraad de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden. Van Aken neemt nu in de eerst volgende raadsvergadering waarschijnlijk al komende maandag - weer zitting in de raad. De oud-wethouder heeft daar mee slechts een half jaar buiten de gemeenteraad gestaan. LEIDEN - De Leidse ge meenteraad heeft gister avond nog geen besluit genomen over het voorstel van Burgemeester en Wethouders om de stich ting 'Zomerland' een geldlening van ruim een miljoen gulden te geven. 'Zomerland' beheert de serviceflat Schouwenhove en heeft dit geld nodig om de moeilijke financiële positie veilig te stellen. De gemeenteraad sprak op initia tief van CDA-raadslid Van der Waals in beslotenheid over de problemen rondom 'Zomerland' Ondanks de haast die gemoeid is, kwam de raad uit tijdnood niet toe aan een beslissing. De vaste vergadertijd was onvoldoende om het besloten debat af te ron den. De problemen bij de stichting 'Zo merland' vloeien voor een deel voort uit bestuurlijk beleid. In de raad werd de beslotenheid van het debat aangegrepen om het fi nanciële beleid van het bestuur kritisch door te nemen. De ge meente heeft zelf een vertegen woordiger in het bestuur in de persoon van CDA-raadslid Kramp-Heitink. Zij kon gisteren nog geen nadere toelichting ge- De financiële steun van de gemeen te is nodig om de stichting 'Zo merland' in staat te stellen de vas te financiële verplichtingen na te komen. De gemeente kan moei lijk medewerking weigeren om dat men garant staat voor eerdere door 'Zomerland' aangegane verplichtingen. Desondanks is het de gemeente om bij het stich tingsbestuur voorwaarden af te dwingen van het verdere beleid. In Merenwijk Omwonenden in verzet tegen bouw garages achter huis LEIDEN - Bewoners van wonin gen aan de Akkerhoornbloem in de Leidse Merenwijk, hebben zich de wrevel op de hals gehaald van enkele van hun buren omdat zij een garage bouwen achter hun huis. Een aantal van de buren vinden dat de lichtinval in hun keuken door de bouw van de ga rages ernstig wordt belemmerd. Eén van de bezwaarden, de heer C.H. Huisman, is tegen het. be sluit van B en W om een vergun ningvoorde bouw van de garages te verlenen, in beroep gegaan bij de gemeentelijke commissie voor de beroepsschriften. De kwestie kwam daar gisterochtend aan de orde op hetzelfde moment dat de verleende bouwvergunning door een uitspraak van de Raad van State werd geschorst. De bouw, die inmiddels was begonnen, is hierdoor stil komen te liggen. Filmmiddag Het dienstencentrum "De Kooi" organiseert morgen een film- middag. Vertoond wordt de film "Help, de dokter ver zuipt". De voorstelling begint om 2 uur en de entreeprijs be draagt 2.50 per persoon. Maredorp De buurtvereniging "Mare dorp" houdt vanavond de jaarlijkse algemene leden vergadering in het Leidse Volkshuis aan de Apothe ker sdijk. Op de agenda staat behalve de bespreking van het jaarverslag de vertoning van een aantal films. Zo worden de films gedraaid die de af gelopen jaren tijdens de Ko ninginnedagvieringen wer den gemaakt. De vergadering begint om acht uur. Wijkorganen Kiezen de Leidse instellingen in wijken en buurten nou wel of niet voor samenwerking door middel van het oprichten van een werkgroep? Dat is de hamvraag tijdens een van avond te houden bijeenkomst die het Overleg Wijkorganen in het Breehuys (Breestraat 19) organiseert. Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" houdt vanavond de maandelijkse postzegelmarkt in het Parlement, ingang Nieuwstraat 45. Op de beurs zijn zowel postzegels uit Ne- De blazers van "Werkmans Wilskracht" tijdens de repetitie van gisteravond in het verenigingsgebouw aan de Boommarkt. Links dirigent M. Waldinga. Tussen de repeterende blazers bevinden zich ook de bestuursle den Nieboer en De Zee. Het wereldje van de Leidse mu ziekverenigingen, harmonie enfanfarekorpsen heeft al ja ren te kampen met een chro- n isch gebrek aan animo onder de bevolking. Voor de meeste verenigingen is het een moeilijke zaak om de gelederen altijd maar weer gesloten te krijgen en ook de publieke belangstelling voor optredens is lang niet meer wat het geweest is. Dit is trouwens niet een typisch Leicls verschijnsel want over al in den lande schijnt men met soortgelijke problemen te worstelen. Eén van de muziekverenigingen in Leiden die een moeilijke periode doormaakt is "Werk mans Wilskracht"Er gaan zelfs geruchten dat deze 77 jaar oude harmoniekapel op sterven na dood is. Dishar monie binnen de vereniging wat betreft de ideeën over de te volgen koers hebben geleid tot het opstappen van het bij na voltallige tamboersgezel schap. Vandaar dat Werk mans Wilskracht voor "Mu ziek en Show '79", dat zater dag in de Groenoordhallen zal worden gehouden, een be roep heeft moeten doen op de Warmondse Brassband. Maar volgens secretaris J. Nie boer en voorzitter H. de Zee worden de problemen waar mee hun vereniging heeft te kampen door de buitenwacht schromelijk overdreven. Nie boer: "Eind december 1977 hadden we 102 leden, decem ber vorig jaar waren dat er 94 en op dit moment, vlak nadat die tien tamboers zijn opge stapt, zo'n 84. Er is dus beslist geen sprake van een algehele leegloop". Over de aanleiding tot de in wendige tweespalt bij Werk mans Wilskracht zegt De Zee: Binnen de vereniging waren er mensen die niet goed besef ten dat ze te maken hadden, met een muziekvereniging welke door een bestuur wordt geleid. Deze mensen wilden van Werkmans Wilskracht een showband maken, inder daad in de trant van de "For ty-Four Degrees", en dat is nu net wat het bestuur en de meeste leden niet willen. Bo vendien speelde het nodige zich achter onze rug af en dat is natuurlijk een foute zaak". Nude vereniging van het gezel schap "andersdenkenden" is gezuiverd is volgens de beide bestuursleden de sfeer weer optimaal. "De sfeer is ronduit gezellig en we hopen binnen afzienbare tijd weer een tam boerkorps uit de grond te kunnen stampen. We kunnen naast leerlingtamboers trouwens ook nog wel een aantal blazers en majorettes gebruiken. De instrumenten en uniformen liggen al klaar", aldus de heer De Zee. Dat het een moeilijke zaak zal worden om er nieuwe leden bij te krijgen beseft secretaris Nieboer zich terdege. Hij zegt: "Je krijgt er sporadisch nog wel nieuwe leden bij maar het loopt niet bepaald storm. Door middel van een leden werving, onder andere via advertenties, hopen we daar wat aan te veranderen"Wat somber voor zich uit blikkend vervolgt hij: "Het publiek loopt trouwens ook al niet meer zo warm voor het Leidse muziekgebeurenEen zaal als de Stadgehoorzaal vullen is er voor de Leidse korpsen nau welijks meer bij". De Zee: "Ach, ik kan me dat er gens wel voorstellen. De kwa liteit van wat hier geboden ivordt is met uitzondering van "K en G" nog niet van landelijk topniveau en daar komt nog bij dat Leiden op cultureel gebied behoorlijk wordt verwend. In de Schouwburg is immers elke dag wel wat te beleven. Toch zie ik de toekomst niet somber in. Alle korpsen klagen al ja ren steen en been en ondertus sen blijven ze rustig voortbe staan. We komen dan ook wel weer over de problemen heen". Tot slot wil voorzitter Van der Zee nog een misvatting uit de weg ruimen als zou het tussen de verschillende Leidse mu ziekkorpsen constant haat en nijd zijn. "De onderlinge ver standhouding is heel redelijk. Dat was vroeger, toen men dikwijls muzikanten van el kaar afsnoepte wel anders. Nu is er hooguit sprake van een beet je jaloezie ten opzichte van elkaar. Maar bij "Muziek en Show" aanstaande zater dag zal het bewijs van de goe de verstandhouding worden geleverd". LEIDEN - Een 18-jarige Leidenaar raakte rond middernacht met zijn auto in een slip en kwam ter hoogte van molen De Valk in de Rijnsburgersingel terecht. De jongen heeft zichzelf uit de auto kunnen redden, die leeg was toen de politie erbij kwam. Terwijl de brandweer bezig was de auto op de kant te halen, kwam de eige naar aanlopen. Hij bleek onder invloed van drank te zijn en is meegenomen naar het politiebu reau voor onderzoek. De auto was total loss. LEIDEN - Volgens de Leidse wethouder Waal (stadsont wikkeling) is er "geen enkele reden om te twijfelen aan de veiligheid" van de universiteitslaboratoria in de Leeu wenhoek. "De universiteit heeft de gemeente meegedeeld dat de risico's zeer klein zijn", aldus de wethouder. Waal zei dit gisteravond in de gemeenteraad bij de voortzetting van het debat over het programma van eisen voor de Leeuwenhoek (gebied tussen Plesmanlaan en Wassënaarseweg). De wethouder bestreed met name de veronderstelling in CDA-kring dat de universiteitslaboratoria grote risico's inhouden voor woningbouw in de nabije omgeving. In zijn verdediging van het programma van eisen wees Waal het idee van het CDA om in de Leeuwenhoek voorrang te geven aan bedrijfsvesti ging en woningbouw te verleggen naar Roomburg (Leiden-Oost) van de hand. Waal betwijfelde of Leiden bij een keuze voor bedrijfsvestiging de geclaimde grond in de Leeuwenhoek terugkrijgt van het rijk. Daarnaast achtte hij het stedebouwkundig ongewenst om tussen twee woongebie den (Morskwartier en Vogelwijk) een industriezone te ontwikkelen. Ook de voortzetting van het debat over de Leeuwenhoek draaide vooreen belangrijk deel om de mogelijke risico's van de universiteitslaboratoria. De CDA-fractie kreeg daarbij van PvdA-zijde het verwijt plotseling met bezwaren te komen. Woordvoerder Ham erkende dit ten dele: "Wij heb ben iri voorgaande jaren niet gerealiseerd dat er problemen zouden komen". Heroverweging Wethouder Waal waarschuwde voor de consequenties die afwijzing van woningbouw bij de laboratoria vanwege milieu-eisen kan hebben. "Dat zal dan onvermijdelijk moeten leiden tot een heroverweging van de activiteiten die de universiteit ook elders in de stad onderneemt", meende hij. In uiterste consequentie zag de wethouder dan een situatie ontstaan waar bij de universiteit bepaalde taken afstoot. Waal voorzag dat dan door universiteiten gezamenlijk bekeken moet worden waar bepaalde risico activiteiten gepleegd kunnen worden. "Dan denk ik zelf aan Twente, daar heb je meer ruimte dan hier in de randstad", aldus Waal. In de verdere discussie kwam nog naar voren dat een deel van de woning bouw in de Leeuwenhoek eventueel vertraagd kan worden door de plaats die de bouwfabriek van het AZL vraagt. Waal bevestigde dat deze bouwfabriek op het Leeuwenhoek-gebied komt. D'66-fractievoorzitter Glaubitz had in eerste termijn bezorgdheid geuit omdat zo mogelijk 300 a 400 woningen niet gebouwd kunnen worden. Waal verwachtte zelf dat het om minder dan 300 woningen zal gaan. Hij benadrukte dat deze woningen het laatst aan de beurt zijn. Zijn opmer king dat de gemeente deze tegenvaller kan opvangen met 'meevallers in open gaten' bestempelde Glaubitz als "een luchtige oplossing'. Het begin van de omstreden garage aan de Akkerhoornbloem De heer Huisman zei in een toelich ting voor de commissie dat zijn voornaamste bezwaren zijn dat zowel de lichtinval en zijn uit zicht door de bouw van de gara ges dreigt te worden belemmerd. Hij meende verder dat de nieuw bouw in strijd is met bepalingen uit de Leidse bouwverordening omdat de rooilijnen worden overschreden. Volgens de heer J. J. van de Guchte, die namens de gemeente het woord voerde, zijn de voorschrif ten uit de Leidse bouwverorde ning niet van toepassing. Er is voor de Merenwijk slechts een globaal bestemmingsplan door de Leidse raad vastgesteld. Hierin staan nog geen rooilijnen aangegeven omdat de gemeente raad een grote mate van vrijheid wilde voor de toekomstige be woners. De heer Van de Guchte vond dan ook dat het toepassen van voorschriften uit de bouw verordening in strijd is met het globaal bestemmingsplan. De heer Huisman meende dat de voorschriften uit de Leidse bouwverordening onverkort van kracht blijven. Hij sprak er voorts zijn verbazing over uit dat de wel standscommissie. die elk bouw plan op esthetische kwaliteiten beoordeelt, na eerst een negatief advies en herhaalde wijzigingen in de plannen, toch haar goed keuring aan de nieuwbouw had gegeven. Huisman noemde de vormgeving van de garages niet passend en liet op foto's zien dat hij straks tegen een blinde muur aan zit te kijken die zijn uitzicht belem merd en de zon tegenhoudt. De woordvoerder namens de bou wers, de heer M. Soede. had uit voerige berekeningen gemaakt over de baan die de zon doorloopt om hiermee de bezwaren van de heer Huisman te ontkrachten. De leden van de commissie voor de beroepsschriften zullen zich nog nader over de zaak buigen en over enkele weken uitspraak doen. Tot die tijd is de bouw dus door de uitspraak van de Raad van State stil gelegd. De bouwers zeggen hierdoor, en zeker door een eventuele negatieve uit spraak van de commissie, ernstig te worden gedupeerd. derland als uit de rest van de wereld aanwezig. De postze gelmarkt, die voor iedereen gratis toegankelijk is, begint om half acht en duurt tot tien Informatie Voor de bewoners en bedrijven in het gebied tussen 3 October- straat en de Schelpenkade wordt vandaag een infor matieavond gehouden in het wijkgebouw Staalwijk aan de Herenstraat 45. De avond wordt belegd door de gemeen te in verband met de vernieu wing van de riolering waar mee waarschijnlijk in mei een begin zal worden gemaaktDe bijeenkomst begint om acht Mandenmaken In het K O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vanavond een film vertoond over het uit stervende beroep van man denmaker. Hoofdpersoon in de film is de Boskoopse man denmaker Gerard Kompeer. Bovendien laat de film het een en ander zien over de grien den, de leverancier van de materialen voor de manden maker. De vertoning begint om acht uur en vanaf half acht kunnen toegangskaarten af 2,75 bij de zaal worden ge kocht. Volkshuisvesting In het Stadhuis wordt van avond de commissievergade ring voor volkshuisvesting en milieu gehouden. Op de agen da.staan onder meer de ver slagen van de commissie huisvesting migranten en de Chemiewinkel over de ver werking van particulier che misch afval. Aanvang 20 uur.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3