Meerderheid wil geen politieke burgemeester mm "Je moet als wegwijzer en als praatpaal functioneren [Weidse agenda BEOS! Bezwaar tegen het schrappen van bouwgrond in Wassenaar Begin bouw stichting Gemiva Engbert Drenth benoemd tot burgemeester van Bellingwedde LEIDERDORP - "Je moet als een goede wegwijzer functio neren en als een praatpaal, waaraan de mensen hun ge voelens kwijt kunnen. Je kunt de mensen goed helpen door uitgebreid met ze te gaan praten". Engbert Drenth, 33 jaar, oud-Pvd A-wethouder en mede door dit wethouder schap een van de meest be kende mensen in Leiderdorp, is na anderhalf jaar links en rechts solliciteren vandaag benoemd tot burgemeester van het Groningse grens- plaatsje Bellingwedde. Een gemeente die bestaat uit ver schillende kleine kernen met in totaal ongeveer 9400 inwo ners. Tijdens die sollicitatie- periode heeft Engbert Drenth een duidelijke visie op het burgemeesterambt ontwik keld, die hij in Groningen in de praktijk hoopt te brengen. Gereed staan "Als burgemeester moet je ge woon op elk ogenblik van de dag gereed staan voor de bur gers, daar zit je eigenlijk voor op die post. Ze verwachten dat je iets voor ze doet. Nu kun je die verwachtingen niet altijd vervullen maar het valt in ieder geval te proberen". Engbert Drenth hoopt een heel nauw persoonlijk con tact met de bewoners van Bellingwedde op te bouwen "Dit is iets wat ik heel bewust wil. De mensen hebben vaak een ongelimiteerd vertrou wen in een gemeentebestuur, maar dat ongelimiteerde moet je proberen weg te ne men en ze duidelijk maken dat je niet altijd aan alle ver wachtingen tegemoet kunt komen". Een vriendelijke man, ont spannen zittend in de werk kamer van zijn huis aan Het Munnikkenpark in Leider dorp praat makkelijk en oogt te jong als burgemeester. "Het trekt me wel. Eigenlijk is dat pas begonnen tijdens mijn tweede raadsperiode als wethouder in Leiderdorp, dat idee om burgemeester te wil len worden. Er zijn drie as pecten die mij in dat vak erg aanspreken". Samenspraak Hij somt ze op, wordt daarbij gestoord door de telefoon maar pakt de draad weer pre cies op waar hij onderbroken werd. "Gedeeltelijk zelfstan dig werken dat is punt één. Verder spreken mij de con tactmogelijkheden en het idee dat je mensen kunt hel pen erg aan. En dan is er ten derde nog het bestuurlijke aspect. De samenspraak met het college en de raad." Voor Drenth is besturen een hobby. In 1970 werd hij in juni raadslid, in september wet houder van sociale Mken en maatschappelijke aangele genheden. Van '74 tot '78 was hij in zijn tweede raadsperio de wethouder van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer en volkshuisvesting. Vorig jaar liet hij zich op een onver kiesbare plaats bij de ge meenteraadsverkiezingen zetten, omdat hij het na acht jaar wethouderschap wel ge zien had. In een eerder inter view gaf hij aan dat men na een tijdje wel zo gewend raakt aan de gebruiken van de ge meente. dat men een soort meubel dreigt te worden. "Als wethouder heb je ook een heel andere positie dan als burgemeester. Je bent als wethouder direct politiek verantwoordelijk. Als bur gemeester moet je zorgen dat iedereen tot zijn recht kan komen. Een wethouder is ook meer beleidsbepalend bezig en op dat gebied sta je als burgemeester in het begin toch wat meer op de achter grond". Niet schuw Engbert Drenth is zeker in zijn Leiderdorpse periode niet schuw geweest voor publici teit. Een goede relatie met de pers vindt hij dan ook belang rijk. Echt een achtergrond-fi guur zal hij dan ook daar niet worden maar "als ik daar kom kan ik niet zeggen van "ik ga het hier effe maken". En dan, misschien wat realisti scher: "Okay, als je dat wilt kan kun je een forse hoeveel heid invloed hebben als bur gemeester en ik zal me ook niet aan verantwoordelijk heid onttrekken. Maar het is zoals gezegd een kwestie van samenspraak. Ik ben niet sta tisch en wil dat zeker ook niet zijn". Hij ziet zelf in dat hij als burge meester gauw een autoriteit kan worden en dat hij wat meer afstand zal moeten be waren. "Toch wil ik niet op een voetstuk komen te staan. Als je volgens mij de mensen goed weet duidelijk te maken dat je echt iets voor ze wilt doen dan sta je niet echt op een afstand". Hijzelf vindt het systeem van spreekuren bij de burgemees ter in dit kader dan ook erg formeel maar "voordat je iets kun doen of veranderen moet je eerst sfeer geproefd heb ben". Een gevoelig punt is bij hem de openheid. Hij weet dat Lei derdorp wat dit betreft al een eind vooruit is op de meeste andere gemeenten. "Ik weet niet precies hoe het in Bellingwedde is maar ik stel me voor daar wel iets aan te gaan doen. Het is een van de taken die ik leuk vindt om aan te pakken." Stokpaardje Een andere zaak waar hij nauw bij betrokken wil blijven is de milieuhygiëne. Vanuit zijn huidige baantje als bioloog, verbonden aan het ministerie van volksgezond- Engbert Drenth: "Je moet op elk ogenblik van de dag gereed staan voor de burgersdaar zit je eigenlijk voor op die post". heid en milieuhygiëne blijft het beschermen van de om geving voor hem toch wel een soort stokpaardje. In Wedde (de vroegere nabuurgemeen te die met Bellingwolde tot Bellingwedde is samenge voegd) zit het Samenwer kingsorgaan Oost Groningen een instelling die zich met het milieu bezighoudt. "Milieu-aspecten zullen daar zeker aan de orde komen. Ik verloochen mijn oorspronke lijke achtergrond dan ook ze ker niet." Engbert Drenth neemt zonder weemoed afscheid van zijn baantje als bioloog bij het mi nisterie, dat hij als "tijdver drijf' omschrijft. "Ik vindt het helemaal niet erg daar op te stappen. Het was wel leuk, maar milieuhygiëne is nooit mijn enige hobby geweest". Wat hij wel jammer vindt is dat hij slechts twee maanden deel heeft kunnen uitmaken van Provinciale Staten van Zuid Holland. Na zijn intrede in dit bestuursorgaan werd hij een tijdje ziek. "Nu heb ik daar gezeten en heb nog niet een keer mijn mond open kunnen doen", zegt hij ietwat teleur gesteld. De Zuid-Hollandse staten zag hij als een vervolg op het raadslidmaatschap maar "toch ook wel als iets waar ik ervaring op kon doen om burgemeester te worden". Groningen De nog jonge burgemeester komt niet als een wildvreem de in het oosten van Gronin gen terecht. Zijn grootvader is nog eens ooit wethouder in Vlagtwedde geweest en de andere grootvader was raadslid in Drente. "Ik heb er wel nooit gewoond, maar ik kwam er vaak. Ik ken de streek en de taal. Ik kan in het Gronings antwoord geven als de mensen met me praten", zegt hij niet zonder trots. In de problematiek van Bel lingwedde heeft hij zich nog niet verdiept. Daarvoor is het allemaal wat snel gegaan. Maar problemen als de jeugdwerkloosheid die "in de provincie" erg hoog is spre ken hem wel aan. "Om daar iets aan te doen is een belang rijke taak. Misschien lukt het me wel via relaties daar werk gelegenheid te scheppen. Tij dens mijn wethouderschap heb ik hier veel relaties opge bouwd die ik nu misschien kan gebruiken voor een ves tiging van werk daar". Moeilijk Politiek functioneren als PvdA- burgemeester ziet hij ook wel zitten. Een raad met zeven PvdA-raadsleden en twee partijgenoten als wethouder lijkt een makkie te worden. Hij relativeert deze gedachte: "In zekere zin sta je toch bo ven de raad. Ik zal mijn partij achtergrond natuurlijk niet verloochenen. Maar doordat ik geen stem heb sta ik in feite al boven de raad. De waarde van de discussie zal bij mij voorop staan. De partijen moeten elkaar van hun standpunten proberen te overtuigen en de burgemees ter moét de meningen van de verschillende partijen in ba nen kunnen leiden. Je moet in een raad werken met argu menten in plaats van met mo ties." "En dan is het belangrijk dat er rekening gehouden wordt met de minderheid. De me ning van de minderheid moet naar voren kunnen komen. Daar moet de burgemeester voor zorgen. Deze mening moet men ook laten meewe gen bij de besluitvorming." Hij geeft toe dat hij de eigen mening niet zonder meer kan wegcijferen. "Maar die zou ik alleen in het college en even tueel in de commissies naar voren brengen". De stap naar Groningen toe maakt hij graag. Voor zijn vrouw is het iets moeilijker, zij verliest haar baan als arts. "De mensen daar zijn vriende lijk, niet zo gejaagd maar ook vreselijk eigenwijs. Dat zijn dingen die me aanspreken. Als je het niet al te gek maakt wordt je gauw geaccepteerd." En tot slot: "Ze hebben daar een nuchtere houding ten opzich te van de mensen. Dat heb ik zelf ook wel....tenminste dat geloof ik...." CHARLES LENNARTZ Gemeente in beroep bij de Kroon Uitslag enquête Oegstgeest DINSDAG 3 APRIL 1979 Dinsdag OEGSTGEEST - De nieuwe burgemeester van Oegstgeest behoeft geen lid te zfjn van een politieke partij en moet bij voorkeur ook niet uit het politieke leven afkomstig zijn. Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg. Werklo zen Advies Centrum, woe. van 10-12 uur, tel. 130983. Nieuwé Rijn 20a, vrouwencafé 21 uur; NVSH-trol'centrum, middelen verkoop bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. Troef, ^alencursussen. cabaret, 20-22 Vrijetijdscentrum, tekenen en schilde ren, jazzballet, workshop geïmprovi seerde muziek, huis- tuin- en keukene- lektra, 20 uur. KWJ. Beweging Werkende Jongeren, 17-20 li K en O-gebouw, film over manden ma ken, 20 uur. Staahvijk, informatieavond gemeente, 20 uur Parlement. Nieuwe Rijn 52, postzegel- beurs, 19.30-22 uur. Volkshuis, jaarvergadering Maredorp. 20 uur. Noordeinde 2a, zomerkledingbeurs, 19 Breehuys, informatieavond wijkorga- nen, 20 uur: informatieavond LAS, 20 Dit zijn twee opmerkelijke conclu sies die men kan trekken uit een enquête onder de Oegstgeester bevolking naar ideeën omtrent de figuur van de nieuwe burge meester. Zoals bekend gaat de huidige burgemeester van Oegstgeest jonkheer T. A. J. van Eijsinga in augustus met pen- Het is gebruikelijk dat de gemeen teraad dan enkele maanden voordat de minister van binnen landse zaken een nieuwe burge meester benoemd, aan de com missaris van de koningin in de betreffende provincie een zoge naamde profielschets van de nieuwe burgemeester aanbiedt. De fractievoorzitters van de Oegst geester politieke partijen wilden hieraan nu eens een wat breder maatschappelijk draagvlak ge ven. Daartoe besloten zij enkele maanden geleden huis aan huis een voorlichtingsbrochure over de benoemingsprocedure van een burgemeester te verspreiden. Hieraan werd een vragenlijst ge koppeld opdat de mensen ook zelf hun wensen en ideeën aan de raadsleden hierover konden kenbaar maken. Dat deze voor Nederland unieke ideeënpolsing aansloeg bewijst het aantal van 490 op het gemeen tehuis ontvangen ingevulde vra genlijsten. "Een bijzonder grote respons", was de mening van de organiserende fractievoorzitters dan ook. Uit de antwoorden valt ondermeer op te maken dat ruim 63 procent van de invullers van mening is dat de nieuwe hoogste ambtsdrager van de gemeente een vrouw moet zijn dan wel dat man of vrouw zijn niet uitmaakt. Maar een meerderheid vindt wel dat hij of zij met de Leidse regio bekend moet zijn. Op de vraag aan welke taak een burgemeester de meeste aan dacht moet schenken antwoord den 420 inzenders: aan het voor zitterschap van het college van B en W. Maar ook vinden 317 van de 490 inzenders dat handhaven van de openbare orde en veiligheid veel aandacht van de burgemees ter verdient. Ook het vermogen om goede contacten te kunnen onderhouden werd op het vra genlijstje door de burgers veel aangestreept. Een goede tweede plaats op deze ranglijst van per soonlijke eigenschappen krijgt dan: bestuurlijk inzicht. Aan het einde van de vragenlijst was een zogenaamde open vraag opgenomen. Hier mochten de burgers van Oegstgeest "overige wensen" en "nadere toelichting" kwijt. Velen hebben hiervan op vermeldingswaardige wijze ge bruik van gemaakt. Enkele van de meest in het oog springende: "de nieuwe burgemeester moet op de eerste plaats 'burger' en dan pas 'meester' zijn. En: "net zo'n burgemeester als jonkheer Van Eijsinga" tot "niet meer zo'n patriarchale Swiebertjes-figuur als we de laatste elf jaar gehad hebben". Maar ook: "de burge meester moet echt ook een 'bur gervader' of 'moeder' zijn" en "scherp maar toch vriendelijk". Ook kwam voor als hartewens: "goed bestuur en weinig politiek geklets". In hoeverre de wensen en ideeën van de burgers in de uiteindelijke profielschets zullen worden op genomen en verwerkt beslist de gemeenteraad. Van Hazel (CDA), fractievoorzitter van de grootste politieke partij in Oegstgeest, verwacht wel dat verfijningen naar aanleiding van de enquête in de profielschets zullen optreden. "En we zullen de uitslag van de enquête zeker ook afzonderlijk aan de commissaris van de ko ningin toezenden", zo zei hij. Overigens is volgens een deskun dige op het gebied van het opinieonderzoek de enquête niet representatief te noemen. "Daar voor hadden de geënquêteerden vooraf moeten worden geselec teerd". Uit de op de vragenlijsten ingevulde partijachtergrond van de indieners is echter wel op te maken dat die verhouding onge veer overeenstemt met de huidi ge verdeling van de gemeente raadszetels. Woensdag Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21-24 uur, discussieavond, 20 uur. Troef, "Meidengroep", 20-22 uur, sport 18.30 uur. Vrijetijdscentrum, tekenen en schilde ren. saxofoon, gitaar, jazzballet, etsen, zelf kleren maken, aardewerken, volks- i het CNV Leiden 19.30-20.30 u Gebouw Irene. Hoofdstraat 82, Leider dorp. bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586 Leidse Schouwburg, De nieuwe Gerard Gemeentehuis Wassenaar, cie. algemene financiën 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. wel zijn, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Gemeentecentrum, Oegstgeest, infor matieavond over Montessori-onderwijs, 20 uur. Donderdag ZOETERWOUDE - Deze week is een begin gemaakt met het bouwrijp maken van de Zwetpoldervoor de bouw van een nieuw complex voor de stichting Gemiva. In dit gebied zal in de komende drie jaar een instituut voor geestelijk gehandicapten verrijzen. De be doeling is dat de bouw van het instituut in twee fasen wordt uit gevoerd. Als eerste zullen de cen trale voorzieningen en de bouw voor 200 bedden worden uitge voerd .Later zal het beddentolaal tot ruim 300 worden uitgebreid. Op een enkele uitzondering nazal het gehele gebouwencomplex uit bebouwing in één bouwlaag be staan, in ieder geval voor wat be treft de diverse paviljoens voor de patiëntenTussen het instituut en de Zweikade zullen ook ongeveer 60 woningen worden gebouwd, gedeeltelijk bestemd voor de werknemers van het instituut. De verwachting is dat begin juni de eerste paal de grond in gaat. Nieuwe Rijn 20a werkgroep homofilie, open café-avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, Werklozen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur. tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, Go-club, aardewerken, 20 uur. LAK-Theater, toneelgroep Menes met een introduktievoorstelling van hun nieuwe jeugdvoorstelling, 21 uur. Leidse Schouwburg, toneelgroep Sater met "Isotopen op zaterdag", 20.15 uur. Bureau voor maatschappelijk Werk, Oude Rijn 44c, spreekuur van 19-20 uur, overige dagen van 14-15 uur. Volkshuis, Femke, ontmoetingscen trum voor vrouwen, 9.30-12.30 uur. Gesprekscentrum, lezingavond, 20 uur. Stadhuis cie. ruimtelijke ordening en onderwijs, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. open bare werken, 20 uur. Rijnlands Lyceum, opening door minis ter Vrolijk, 14.15 uur. Gemeentehuis Warmond, éie, openbare werken en hoorzitting over de Dorps straat, 20 uur. Apotheken WASSENAAR - Burgemeester en Wethouders van Wassenaar zijn het niet eens met Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) over het schrappen van enkele bouwpercelen uit het bestemmingsplan "Villawijken". GS hebben het plan voor het grootste gedeelte goedgekeurd, maar op enkele onderdelen werd die goedkeuring onthouden. In drie daarvan, willen B en W be rusten, maar twee andere beslis singen van GS vindt het college niet aanvaardbaar. Aan de ge meenteraad zal daarom worden voorgesteld op deze twee punten in beroep te gaan bij de Kroon. Dat kan pas gebeuren wanneer medio april het besluit van GS voor iedereen ter inzage wordt gelegd. B en W zijn het niet eens met het schrappen van bouwpercelen langs de Duinlustweg langs de Kaswetering en verder nog aan de Hazelaan en aan het einde van het "laantje van Duinauwe". Door het wegnemen van deze bouwmogelijkheden die in het vorige bestemmingsplan al be stonden, kan de gemeente gecon fronteerd worden met scha declaims van de eigenaren, zo stellen B en W. GS wil geen bouw toelaten omdat de stukken grond belangrijk zijn voor de waterwinning. B en W vinden dit een bovengemeente- lijk belang. Volgens dit college worden de belangen van de wa terwinning voldoende be schermd in de daarvoor geldende verordening. Een tweede beslissing van GS waartegen B en W beroep wil aan tekenen betreft het onthouden van goedkeuring aan drie bouw percelen aan de Rijksstraatweg ten zuidwesten van de Kerke- boslaan. Ook hier hanteren B en W het argument van de mogelijke schadeclaims. GS keuren de drie stukken grond niet goed omdat het ongewenst is deze percelen een uitweg te geven op de Rijks straatweg. Het is echter volgens Burgemeester en Wethouders mogelijk de genoemde grond een uitweg te geven op de Teylinger- horstlaan, zoals met een al be stand huis het geval is. Deylknotsen houden weer rommelmarkt WASSENAAR - Burgemeester Staab opent woensdag 13 juni in Wassenaar een rommelmarkt op de Luifelbaan die door "De Deylknotsen" op gang is gezet. Met het geld dat de markt gaat opbrengen doet de vereniging tal van goede dingen. Er zijn de laat ste jaren al vele tienduizenden guldens beschikbaar gesteld voor Wassenaarse verenigingen en instellingen uit de opbrengst van de rommelmarkt. Ook dit jaar komen weer verschillende verenigingen aan bod. Zo heeft de carnavalsvereniging o.a. al toezeggingen gedaan aan het Ge zondheidscentrum, het kindera doptieplan, de uitgaansdag voor bejaarden en voor de nog jonge Wassenaarse afdeling van "De Zonnebloem". De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 30 maart tot 6 april door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 071-120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur s avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641.Warmond - zr. A Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassen- heim, tel. 02522-12022. Een blik op de Zwetpolder waar een instituut voor geestelijk gehandicapten gebouwd gaat worden. Deze week is begonnen met het bouwrijp makeh van de grond. LEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 -19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement perpost ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrü- ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2