LEIDSCH DAGBLAD "Pieter Menten moet opnieuw worden berecht n Luchtpost ontploft: 10 gewonden vandaag "".entei^ Ook reactorlek in Zuid-Korea Politie- leger jaagt op stropers Conclusie advocaat Hoge Raad: GELDHOVEN MSHIONS Atlantis ontdekt? Uitkering halen in werkkleding DINSDAG 3 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35823 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) WARMOND - Vijftien man poli tie, verdeeld over twee boten en drie auto's van de rijkspo litie.twee motoren en een auto van de Leidse politie en een helikopter van de dienst luchtvaart der rijkspolitie, hebben gisteravond na een zoekactie van anderhalf uur op het eilandje De Strengen bij Warmond drie stropers aangehoudendrie Leidse jongens van rond de achttien jaar. De patrouilleboot van de rijks politie ontdekte op zijn ronde in de polder Koudenhom drie figuren met geweren, en riep versterking aan. Omdat het niet meteen duidelijk was oj het om stropers ging of om zwaardere misdadigers, was die versterking aanzienlijk. De melding van de boot kwam om tien voor zes gisteravond, de eerste stroper kon pas om zeven uur worden aangehou den. Die had zich lange tijd tussen een paar boten verbor gen weten te houden. De twee anderen Wisten zwemmend het vijftig meter brede water naar het eilandje over te ste ken. en waren daarna on vindbaar. Ze hadden zich zo goed in de bosjes verstopt dat enkele politiemensen ze op een paar meter afstand passeer den zonder het te merken. De helikopter localiseerde ze ten slotte. waarop ze konden worden aangehouden. Ze hadden hun wapens, drie zware luchtbuksen, en hun ivild tijdens de vlucht goed verstopt. Twee van de gewe ren en drie gestroopte hazen werden in de bosjes opge speurd door een patrouille hond van de politie en zijn in beslag genomen. Het derde geweer was in het water ge gooid, er zou vanochtend door de rijkspolitie te water naar worden gevist. De drie stro pers zijn gisteravond na ver hoor weer in vrijheid gesteld. Op vliegveld Frankfurt FRANKFURT (AP) - Tien mede werkers van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa zijn vanochtend gewond toen op het vliegveld van Frank furt een zak met luchtpoststuk ken ontplofte. De explosie vond plaats toen de postzak werd ver laden op het platform van de Rhein-Main luchthaven. Volgens de politie moet een brjef of een pakje in de postzak "stamp vol explosieven" hebben geze ten. De tien gewonden zijn opge nomen in het eigen ziekenhuis van de luchthaven. Het was van morgen nog niet precies bekend hoe ernstig zij er aan toe waren. Volgens een woordvoerder van de luchthaven heeft de ontploffing aanzienlijke materiële schade veroorzaakt. Cijfers kon de zegsman in deze fase echter nog niet noemen. De politie is een onderzoek begon nen om vast te stellen door wie het bompakket was verzonden en voor wie het was bestemd. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. WÊÊÊÊ WÊÊÊÊSk werd de eerste verdachte aangehouden... een DEN HAAG (GPD) - Het vonnis van de Haagse rechtbank in de zaak-Menten, waarbij eind vorig jaar werd beslist dat de officier van justitie niet mocht doorgaan met het proces, moet worden vernietigd. Dit stelde vanmorgen de advocaat- generaal bij de Hoge Raad. mr. J. Remmelink, in zijn conclusie over de zaak-Menten. Hij acht de grieven die de Haagse officier van justitie, Mr. Schimmel, tegen de Haagse uitspraak heeft aange voerd gegrond. De zaak moet volgens hem terugverwezen worden naar de Rotterdamse rechtbank voor een nieuwe be handeling. Mr. Remmelink stelde dat de Haag se rechtbank een aantal punten onvoldoende onderzocht heeft. Zo is volgens hem niet genoeg aandacht besteed aan de vraag of de mededeling die de minister van justitie in 1952 aan Menten gedaan heeft zo "hard" was dat Menten daaruit kon afleiden dat hij nooit meer wegens oorlogs misdrijven vervolgd zou worden. „Ook heeft de rechtbank niet vast gesteld waarom de minister die beslissing zou hebben genomen. Ook is niet komen vast te staan hoe Menten die toezegging heeft gekregen. De vraag daarbij is of het om een definitieve toezegging tot niet-vervolging ging. Alleen zo'n toepassing is in de opvatting van de Hoge Raad van belang. Bovendien heeft de rechtbank te Enkele buien Veel bewolking met enkele buien, mo gelijk met natte sneeuw. Minimum temperaturen ongeveer plus 1 graden. Middagtemperaturen circa 7 graden. Matige wind uit uiteenlopende rich tingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Hoog water te Katwijk 9.19 én 21.56 uur. Laag water te Katwijk 4.47 uur en 17.20 uur. SEOUL (AP) - Ook in de enige kerncentrale van Zuid-Korea blijkt zich onlangs een defect te heb ben voorgedaan aan het koelsysteem. Naar minister van we tenschap Tsjoi Tsjong-Wan van ochtend bekend maakte, is deze centrale op 27 maart buiten be drijf gesteld nadat er een hoe veelheid radioactief besmet koelwater uit het systeem was weggelekt. De vrijgekomen stra ling zou echter geen invloed heb ben gehad op het milieu, omdat het besmette water in een contai ner op het bedrijfscomplex werd opgevangen. De bewuste centrale, in Kori bij Poesan aan de Koreaanse zuid oostkust, is gebouwd door het Amerikaanse bedrijf Westing- house Electric. Het koelsysteem van de centrale is van hetzelfde type als dat in de centrale van Harrisburg, welke laatste overi gens is gebouwd door Babcock en Wilcox. Volgens minister Tsjoi is het de fect aan de Kori-centrale teel nagenoeg verholpen en zal de electriciteitsproductie donder dag worden hervat. De be windsman vertelde niet waarom Seoul pas nu komt met het nieuws over de moeilijkheden in de Kori-centrale. Ambtenaren Leiden op 1 mei vrij (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Met vier tegen drie stemmen hebben burgemeester en wethouders van Leiden van ochtend besloten de Leidse amb tenaren op 1 mei vrij te geven. Burgemeester Vis en de WD- wethouders Fase en Schoute stemden tegen dit voorstel. Voorts werd besloten dat de vraag of dag van de arbeid een vaste vrije dag voor ambtenaren zal worden, in de commissie perso neelszaken ter c den gesteld. 't Hoeft niet altijd „korrekt" te zijn 't Mag ook wel heel sportief en gemakkelijk zijn in de manne-mode Neem bijvoorbeeld zo'n gezellige pullover van stylist PAUL FOURTICQ. Kombineer die met zo'n plezierig tricot-shirt en een mee-ademende strech-cord broek en u voelt zich op-en-top de vrije man Stap eens binnen voor dat heel gemakkelijke Winkelcentrum "Lange Voort" Irislaan 53, telefoon 071-151658 Oegstgeest vlot aangenomen dat er geen be langrijker omstandigheden wa ren die een eventuele vervolging ondanks zo'n toezegging zouden kunnen wettigen", aldus mr. Remmelink. De Haagse rechtbank had ook aan gevoerd dat vervolging van Men ten verhinderd werd door een bepaling in het Europese Ver drag ter bescherming van de rechten van de mens. Daarin wordt verboden om strafvervol gingen buiten een redelijke ter mijn aan te gaan, om te voorko men dat mensen aan maatschap pelijke en psychische druk blootgesteld worden. Volgens mr. Remmelink is er echter geen sprake van dat er in de vijftiger jaren een strafvervolging tegen Menten is geweest. „Er is wel een uitleveringsprocedure geweest, maar dat is iets heel anders. Er mocht dus wel degelijk in 1976 een nieuw onderzoek tegen Men ten begonnen worden". De Hoge Raad doet op 22 mei uit spraak. Wanneer de Hoge Raad het eens is met de opvatting van de advo caat-generaal kan het vonnis van de Haagse Rechtbank vernietigd worden. Dat betekent dat er op nieuw een proces-Menten gaat komen, waarbij het allereerst weer zal gaan over de vraag of Menten wel vervolgd mag wor den. Pas als daarop een positief antwoord verkregen is kan de behandeling van de hoofdzaak - de vraag of Menten de hem in eer ste instantie ten laste gelegde oorlogsmisdaden gepleegd heeft - aan de orde komen. MADRID Voor het eerst sinds 45 jaar zijn deSpanjaarden vandaag naar de stembus gegaan voor de verkiezing van gemeenteraden. Met deze verkiezingen komt een einde aan het systeem van Franco, die uitsluitend hem welgevallige bur gemeesters aanwees. Hoewel de ge meenteraden dus een ingrijpende democratische wijziging zullen on dergaan lijkt de animo om te gaan stemmen niet aroot. Gp de foto Felipe Gonzalez, leider van de Socialistische Partij, tijdens het uitbrengen van zijn stem. MOSKOU (UPI) - Een Sowjet- russische wetenschapsman heeft verklaard dat een expe ditie onlangs ten westen van Gibraltar mogelijk het ver zonken continent Atlantis heeft ontdekt. In het tijd schrift "Licht" zegt dr. Ak- syenow, directeur van het Sowjetrussische Instituut voor Oceanologie, dat men in de buurt van Gibraltar onder water ruïnes heeft ontdekt, die liggen in de vorm, zoals beschreven door Plato. De expeditie heeft op tweehon derd meter diepte een groep bergen ontdekt, die in de vorm van een hoefijzer liggen. De geologen achten het mo gelijk dat deze hoefijzer vormige bergrug een grote eilandengroep is geweest die door de oceaan is overspoeld. De expeditie heeft acht foto's genomen van de bergtop op de "Amper". Op deze foto's zijn duidelijk de lijnen van stenen muren te zien. Het gebied moet vanzelfspre kend nog nader worden be studeerd, aldus Aksyenow. Een nader onderzoek van de "Amper" kan makkelijk wor den gedaan met de bestaande apparatuur. Misschien kan nu worden aangetoond dat At lantis werkelijk heeft bestaan en niet is ontsproten aan de fantasie van Plato. Dr. Aksyenow is inmiddels voor een nader onderzoek naar de vindplaats van de bergrug vertrokken. Ver wacht wordt dat hij half april zal terugkeren. ARNHEM (ANP) - Recher cheurs van de sociale dienst in Arnhem hebben onlangs een 63-jarige tegelzetter uit Renkum aangehouden, die ten onrechte gedurende ruim vijf jaar een wekelijkse uit kering van zes a zeven hon derd gulden ontving. De man heeft zodoende de sociale dienst voor meer dan een ton opgelicht. De tegelzetter liep tegen de lamp, toen hij in werkkle ding en een auto vol materia len zijn wekelijkse briefje bij de sociale dienst kwam inle- Rijsbermen tekende contract bij Cosmos Van één onzer verslaggevers NEW YORK - Wim Rijsbergen heeft een tweejarig contract ge tekend bij de New York Cosmos. De Leidse voetballer kwam van ochtend rond met de Amerikaan se club. Rijsbergen was afgelo pen zondag naar New York afge reisd, nadat hij vorige week van het Franse Bastia te horen had gekregen dat men hem niet kon houden aan zijn nog twee jaar du rende verbintenis, omdat de club in financiële problemen is ge raakt. Het is de bedoeling dat Rijsbergen zaterdag zijn debuut al maakt in het Amerikaanse voetbal: met de Cosmos speelt hij dan een uit wedstrijd in Washington. Ook Wim van Hanegem en Peter Ressel hebben onderdak gevon den in Amerika. Zij tekenden gis teravond een contract voor vijf a zes maanden bij de Chicago Stings. De beide AZ-voetballers maken zaterdag eveneens hun debuut bij hun nieuwe club, waar nog één Nederlander voetbalt: Dick Advocaat van FC WV. 22 PAGINA'S De voorzitter van de FNV, Wim Kok, heeft gisteravond felle kritiek geleverd op de vorige week uitgekomen Voortgangsnota van het ka binet Van Agt. „De werkge- legenheidsdoelstclling - 150 duizend werklozen in 1981 - is geen haalbare kaart" zei Kok na afloop van een ver gadering van voorzitters van de bij de FNV aangesloten bonden. PAGINA 19 Arie Westgeest: "Bruiloften duren te kort" PAGINA 4 Vanavond begint serie "Ed ward and mrs. Simpson" PAGINA 5 Wiegel: "We moeten harder werken en zuiniger leven" PAGINA 7 Tindemans weer terug in de politieke arena PAGINA 9 Björn Borg bederft eerste avond tennistoernooi in Rot terdam PAGINA 13 Sterren stonden gunstig voor Chris Lantrok PAGINA 15 »&i..Aor«n9 L-Piano's..», Chern v *,c'waa'de va° 1»; 2.495.' CHERNY 3.625.' 2.795.- z,m™,nw iMSr- 2.845.- Petrof* V»Or. 3.395.- Schimmel tjmr. 5.400.- Yamah. SJ45T- 3.375.- Aug. Fors ter* ÏMOT- 3.390.- Feurich* SJBOT- 5.450. Rich. WEBER *TT- 5.195.- Plevel L340T- 5.900.- Lindbergh" IMfc 2.695.- BECHNER 1A£Wï7- 9.900. Alexander «""bach 5.295.- Sleinway Son'18dKK>V l1 .900.- TCHAIKA LX120 &.W5T- 6.450.-I Hea,-IC 8.25# 5.410.- Vleugeïs YamahaIMMT-' 8.900.- BECHNERIS5 UrWST-l 1 .400.' Stcmvay Sons' iSJO#- 1 6.900.- estonia iwo<r20.990.- 4 weken lang I \lsj)LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1