landers in Zweden jaar kiesrecht Buitenlanders in Zweden al vier jaar 1 gnnog NIEUWE BEDRAGEN KINDERBIJSLAG "Na vredesverdrag nu meer tijd voor binnenlandse zaken Cor Schoneveld uit Katwijk aan Zee vertrok op 10 maart jongstleden als vrijwilliger naar Zuid-Liha- non. Hij maakt nu deel uit van de VN-vredesmaeht die in dat gebied de strijdende partijen moet pro beren gescheiden te houden. Hij heeft toegezegd ons regelmatig op de hoogte te zullen houden van zijn belevenissen. Hieronder zijn eerste verslag. plannen die door de afdeling Welzijnszorg van het leger in Nederland zijn ontwikkeld zal wel niet veel terecht ko men. omdat iedereen veel te verspreid zit om iets te kun nen organiseren. Onze com pagnie is over ongeveer veer tien posten verdeeld en om dat elke compagnie maar één video-recorder en één film projector heeft meegekregen zal dat nog wel wat proble men geven. Voorlopig moet iedere groep zichzelf maar zien te verma ken. Misschien zijn er mensen die oude tijdschriften, kran ten. boeken of cassetteband jes hebben die ze willen weg gooien. Ze zouden ons een groot plezier doen door ze aan ons op te sturen. Wij zouden daar erg dankbaar voor zijn, want ik heb net al voor de derde keer een strip van Luc ky Luke zitten lezen. Voor de mensen die geïnteresseerd zijn volgt hieronder mijn adres: sold. C. L. Schoneveld. A cie. 44e Painf.bat. 3e pel. B groep Napo 25. 3509 VP Utrecht Veldpost. U hoeft dan alleen maar port tot Utrecht te be talen en als u uw giro-num mer vermeldt willen wij dat wel vergoeden. DINSDAG 3 APRIL 1979 DEN HAAG (GPD) - Binnenkort zal in hel Staatsblad oen wet worden afgekondigd die de zgn. tweede fase van de herziening van de kinderbi j slag en kinderaftrek regelt. Het betrokken wetsontwerp is vorige week door de Eerste Kamer aanvaard. De in de wet opgenomen maatregelen zijn getroffen in het kader van het ombuigingsbeleid (Bestek '81). Ze houden het volgende in: 1. Voor thuiswonende studerende kinderen, die na 1 januari 1979 16 jaar worden, zal de verdubbeling van kinderbijslag niet ingaan bij 16 maar bij 18 jaar. Hetzelfde geldt voor kinderen die het huishouden (mede)-ver- zorgen. Voor invalide kinderen die thuis wonen komt de mogelijkheid van dubbele kinderbijslag te vervallen. 2. Voor uitwonende studerende kinderen, die na 1 januari 1979 16 jaar worden, zal het recht op drievoudige kinderbijslag niet meer ontstaan bij 16 maar bij 18 jaar. 3. Voor eerste kinderen in een gezin, geboren na 1 januari 1979, wordt de kinderbijslag gehalveerd tot deze kinderen de leeftijd van driejaar heb ben bereikt. In de eerste fase van de herstructurering is de kinderaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting grotendeels afgeschaft. Voor zover de kinderaf trek nog bestaat (bijvoorbeeld voor de eerste twee kinderen van zelf standigen) zullen de maatregelen met betrekking tot de 16-en 17-jarigen en de 0- tot 3-jarigen op overeenkomstige wijze van toepassing zijn op de kinderaftrek. 16- en 17-jarigen Ouders van kinderen die geboren zijn vóór 2 januari 1963 behouden het recht op twee-, respectievelijk drievoudige kinderbijslag. Ouders van die kinderen ondervinden dus geen teruggang in inkomen. Zonder deze wet zouden ouders van kinderen geboren na 1 januari 1963 per 1 april 1979 of later recht verkrijgen op twee- of drievoudige kinderbijslag. De nu aangebrachte wijzigingen in de kinderbijslagwetten hebben, in de gevallen waarin de kinderen ook op 18-jarige leeftijd nog onderwijs volgen, tot gevolg dat deze inkomenstoeneming twee jaar later optreedt dan was verwacht. Om te voorkomen dat de beperking in de meervoudige kinderbijslag voor kinderen van ouders met lagere inkomens een financiële drempel op werpt voor het volgen van onderwijs, zullen leeftijdstoeslagen worden verleend op de uilkeringen van de regeling Tegemoetkoming Studie kosten. Deze leeftijdstoeslagregeling zal ingaan met ingang van het schooljaar 1979-1980. Bij een inkomen ter grootte van het minimumloon bedraagt de toeslag 85 procent van de kinderbijslag voor het tweede kind. Deze toeslag neemt af naarmate het inkomen stijgt. Bij een inkomen van f 40.000 wordt geen toeslag meer gegeven. Zijn er meer kinderen in een gezin, dan wordt deze grens verhoogd en wel met f2500 per ieder ander afhankelijk kind. Ook wordt de grens van f 40.000 verhoogd met f2500 indien het studerende kind invalide is. Een bijzon dere regeling is voorts van toepassing indien tegelijkertijd twee (of meer) 16- en-of 17-jarige kinderen in het gezin zijn. De leeftijdstoeslagregeling is niet van toepassing op invalide kinderen die geen onderwijs volgen. Voor deze (thuiswonende) kinderen zal een re geling worden getroffen op grond van de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet. Hierover is inmiddels aan de Sociale Verzekeringsraad advies gevraagd. Voor eerste kinderen in een gezin zal de kinderbijslag tot de driejarige leeftijd worden gehalveerd. Het gaat hierom kinderen die geboren zijn na 1 januari 1979. Dit betekent dat er geen vermindering van kinderbij slag plaatsvindt voor kinderen geboren vóór 2 januari 1979. DE KINDERBIJSLAGBEDRAGEN PER 1 APRIL 1979 (PER KWARTAAL) Kinderbijslag Opslag Totaal Eerste kind 164,58 79.56 f 244.14 Eerste kind (geb. na 1-1-79) 82.29 J 39.78 122.07 Tweede kind 351.— 1 44.46 395.46 Derde kind 351.— 1 47.58 398.58 Vierde en vijfde kind 1 468.78 22.62 ƒ491.40 Zesde en zevende kind 518.70 22,62 I 541,32 Achtste en volgende kinderen 574,08 22,62 596,70 Geen recht op de opslag voor het eerste en tweede kind hebben zelfstan digen die kinderbijslag ontvangen op grond van de Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Voorts bestaat voor partieel leerplichtigen geen recht op de opslag voor het eerste, tweede en derde kind. log iets van Zweden leren Nederland kan nog iets van Zweden leren (Van onze correspondent) STOCKHOLM, DEN HAAG-Hoewel het ernaar uitziet dat buitenlanders in Nederland in de loop van de jaren '80 kiesrecht gaan krijgen op gemeentelijk niveau, is ons land op dit punt echt niet Europa's meest vooruitstrevende natie. Het begin Eindelijk was het zo ver. Zater dag 10 maart vertrokken wij om ongeveer zes uur met twintig bussen uit Zuidlaren richting Schiphol. Ik was verbaasd dat er op dat vroege uur nog mensen uit hun bed waren gekomen om ons uit te dat doet je wel goed. Het gaf me het idee dat heel Neder land met ons mee leeft. Het afscheid op Schiphol was niet voor iedereen even ge makkelijk. Sommige ouders, verloofden etc. lieten de tra nen de vrije loop, maar nadat iedereen zich had losgerukt, gingen we toch om drie uur de lucht in. De vlucht verliep zeer voorspoedig en gezellig en zo kwamen we om acht uur (Libanese tijd) aan op het vliegveld van Beiroet. De pers was daar ruimschoots aanwezig (televisie, radio, kranten), dus je begrijpt hoe moeilijk het was om het hele bataljon op appèl te zetten (de officieren hadden meer moei te met de pers dan met ons, soldaten, en wij zijn toch ook niet erg gemakkelijk). Na alle problemen werden we ontvangen door generaal Erskine, die een toespraak hield die helaas niemand ver stond door de slechte appara tuur. Maar dat gaf allemaal niets want de Nederlandse ambassadeur vertaalde het wel voor ons, hoewel ook hij moeilijk te verstaan was. (Van onze correspondent) JERUZALEM - Premier Begin heeft bij zijn terugkeer in Is raël uit Washington gezegd dat na de tekening van het vredesverdrag hij en de rege ring meer tijd zullen hebben om zich aan binnenlandse problematiek te wijden. Daarmee heeft Begin impli ciet te kennen gegeven dat de onderhandelingen over de Palestijnse autonomie ofwel van ondergeschikt belang zijn, of slechts een ..sociaal probleem" van binnenlandse aard. Begin viel een officiële ont vangst ten deel m de Knesset. Het schijnt echter dat velen, ook bestuurders, wat moe worden van het officiële thea ter. Zo was vrijwel de hele oppositie afwezig van het fes- lijn waar 250 vredesduiven werden losgelaten, en een zeer matig vuurwerk werd af gestoken. Een van de eerste „binnenland se problemen" waar Begin zich mee bezig zal moeten houden, is een beslissing van de nederzettingen in de bezet te gebieden om het heft in ei gen hand te nemen, als het le ger hen niet voldoende ver dedigt tegen Palestijnse on rust. In de joodse nederzet ting Kriiat Arba. bij Hebron, viel het eerste besluit om op te treden met vuurwapens uit „zelfverdediging" tegen Ara bieren, telkens als de om standigheden dat vereisen. En zo'n situatie doet zich bij deze nederzettingbewoners heel snel voor. Daarop werd in een voltallige zitting van alle nederzettin gen in de bezette gebieden in iets mildere vorm een gelijk soortig besluit genomen, kennelijk een resultaat van hel regeringsbesluit om het leger voortaan zoveel moge lijk buiten bevolkingscentra te houden en wat grotere poli tieke vrijheden toe te staan aan de bevolking van de Wes toever en de Gazastrook. Een dergelijke toezegging, als ge baar van goede wil aan Egyp te, is in uiterst vage termen gedaan. De nederzettingen vrezen nu aan hun lot te worden over gelaten. De laatste weken al hebben zij herhaaldelijk het heft in eigen hand genomen en bijvoorbeeld op demon stranten geschoten. Intussen is Begin aan zijn vol gende reis begonnen: naar Cairo, maandag werd bekend dat Begin niet voor het Egyp- 's Nachts sliepen we met 400 man in een grote hangar. De volgende ochtend vroeg gin- gen we op weg naar de plek waar iedereen de komende zes maanden zal moeten bi vakkeren. Het eerste stuk van de rit ging door Beiroet en wat we daar zagen is ongelooflijk. Een grotere puinhoop bestaat er volgens mij niet op deze aardbol. Overal ruïnes, men sen die wonen in dingen waar ik geen naam voor heb, want het woord tent is er nog te mooi voor. Slagers die hun vlees op het trottoir etaleren, auto's die met touwtjes bij el kaar worden gehouden. De jaargang 1955 is geen uitzon dering en men presteert het zelfs om met zestien man in zo'n auto rond te rijden. Na drie uur rijden kwamen we (mijn groep bestaat uit tien man) bij onze post. Deze post is een zogenaamd road-block. Hij ligt op de enige weg die hier is op de grens van het Unifilgebied en het gebied van de Falangisten. De eerste vier dagen blijven de Fransen ook nog hier en kun nen wij hun werkwijze over nemen. Zij hebben per slot van rekening al zes maanden ervaring. Ons werk bestaat uit het doorzoeken op wapens van al het langskomende ver keer. Niemand mag hier langs met een wapen. Voorlopig lijkt het hier wel een soort van paradijsje. De tem peratuur is 25°C., de Fransen koken erg lekker en af en toe draaien we een wacht met ze mee. Het enige waar we bang voor moeten zijn zijn de Fa langisten. maar in het alge meen zijn zij banger voor ons dan wij voor hen. De Palestijnen kunnen hier slecht infiltreren, want aan beide zijden van de weg lig gen mijnenvelden. Op de weg hebben wij een goed over zicht en daar komt nooit ie mand langs, zonder dat wij het willen. Zelf doen Woensdag 14 maart zijn de Fransen vertrokken. Wij staan er nu dus alleen voor. Om precies zes uur 's mor gens werd elke post aan de Nederlanders overgedragen. De Fransen waren de hele dag bezig geweest met het in schepen van hun troepen. Die inscheping gebeurde vlak voor onze neus en dat was wel een mooi gezicht. De hele dag was er een gewriemel van landingsboten en helikop ters. Om zes uur waren we dus eigen baas en moesten we alleen wachten gaan draaien. In het begin voelden we ons wel wat onzeker zonder de steun van de erg goed getrainde Franse soldaten. Ze doen denken aan de commando's in Neder land. Van hogerhand werden we die zelfde woensdag gewaar schuwd dat er de komende nacht wel acties van de Fa langisten of de Palestijnen konden worden verwacht, om die Hollanders eens uit te proberen. Maar dat is alles meegevallen. Op onze post was het enige incident dat enkele patrouilles van de Fa langisten tot vlak voor het hek reden en daar een tijd bleven staan kijken. Dat was alles. Verder is het hier vrij rustig, 's Nachts gaat er (van zeven uur 's avonds tot zes uur 's morgens) aan beide kanten van onze post een hek over de weg. We mogen dan alleen maar wagens van de VN doorlaten. Op dit moment werken wij (acht man) met een wacht- schema van twee uur op en vier uur af. Dat gaat zo dag en nacht door. Overdag zijn er steeds drie man bezig, een bij elke blokkade en een in het midden in het wachtpostje. 's Nachts zijn er alleen twee man in het wachtpostje. Het weer is hier nog steeds erg goed. Veel zon en een lekker zeewindje. Het is ongelooflijk hoe snel je hier bruin wordt. Iedereen hier ziet er al uit of hij de hele zomer in Spanje met vakantie is geweest. Het is hier vrij moeilijk de vrije uren door te brengen. Van de Nederland kan namelijk nog het een en ander leren van Zweden. Daar hebben buitenlanders al sinds 1975 kiesrecht. In septem ber 1976 gingen ze voor de eerste keer naar de stembus voor pro vinciale en gemeentelijke verkie zingen. die samen met de parle mentsverkiezingen op één dag worden gehouden. Op nationaal niveau kunnen buitenlanders in Zweden echter nog geen stem uitbrengen, maar nu de discussie in eerste instantie is afgesloten, komen juist voor- en tegenstan ders van volledig kiesrecht voor buitenlanders op alle niveaus weer naar buiten. De Zweedse vakbonden hebben zich inmid dels voorstander van algemeen kiesrecht van buitenlanders ge toond, maar aangezien daar een wijziging van de Zweedse Grondwet voor nodig is. zal dit nog wel even op zich laten wach ten. De discussie in Nederland is voor wat betreft de gehanteerde ar gumenten een getrouwe afspie geling geweest van die in Zweden voordat de nu geldende wet in 1975 werd aangenomen. Ook daar bestonden twijfels over, onder meer de vraag of er zo'n dringen de behoefte is aan kiesrecht voor buitenlanders. Het CDA bijvoor beeld stelde bij de behandeling van de wijziging van de Grond wet dat „in brede kringen van het Nederlandse volk de overtuiging ontbreekt dat niet-Nederlanders kiesrecht moeten krijgen". Dat was voor de christen-democrati sche fractie reden om twijfels te uiten over de opening in de Grondwet voor het buitenlan ders-kiesrecht, Opvallend was dat in de tweede ronde in de Tweede Kamer het CDA haar be zwaren liet vallen en zich achter het wijzigingsvoorstel opstelde met de motivering dat maat schappelijke ontwikkelingen dit buitenlanderskiesrecht nodig maken. Daarmee werd wel de weg vrijgemaakt voor het voor stel. dat overigens vermoedelijk pas rond 1986 deelname van bui tenlanders aan gemeentelijke verkiezingen tot gevolg zal heb ben. Dat er in Nederland in brede kring geen behoefte aan buitenlan derskiesrecht is. kon het CDA overigens niet volhouden. De PvdA-woord voerder Patijn ver wees in het debat immers al naar brieven die zowel de FNV als het CNV aan de Kamer had gestuurd, waarin werd aangedrongen op het aannemen van de grond wetswijziging. Ook het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders en de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn hadden hierom gevraagd. Een andere twijfelaar in het debat over het kiesrecht voor buiten landers was de communist Bak ker. Hij stelde dat het om een heel moeilijk punt ging. „Iemand die geen Nederlander is, heeft nu eenmaal een andere loyaliteit dan een Nederlander, een loyaliteit aan eigen doelstellingen in het land dat hij als zijn land ziet". De Zweedse ervaring leert echter dat dit argument niet opgaat. Verondersteld werd dat mensen die hun eigen nationaliteit niet wensen op te geven, niet noodza kelijkerwijs afkerig staan tegen het uitoefenen van invloed op de politiek van het land waarin ze leven. Misschien willen ze wel kiezen, maar voelen ze er niets voor om tegelijkertijd hun natio naliteit prijs te geven, was de ge dachte. Bij de gemeentelijke en provinciale verkiezingen in 1976 bleek dat inderdaad wel buitenlanders in teresse hadden voor de proble men van het land waar ze in wo nen en werken. Zestig procent van de 220.000 buitenlandse stemgerechtigden in Zweden kwam op. Daarbij deden zich wel wat problemen voor. omdat veel mensen niet op de hoogte bleken te zijn van de procedures die ge volgd moesten worden. Dooreen intensieve campagne in de afge lopen driejaar is geprobeerd hier verbetering in te brengen, zodat, wanneer in september van dit jaar er weer verkiezingen in Zweden zijn, men minder weg blijvers verwacht onder de in Zweden wonende buitenlanders die aan de verkiezingen mee mo gen doen. Daarvoor zijn folders gedrukt in m vijftien verschillen de talen en worden er informatie campagnes gevoerd via radio en televisie. De omvang hiervan geeft aan dat er - wanneer een maal Nederland buitenlanders kiesrecht kent - er een vrij be hoorlijke organisatie nodig is om buitenlanders werkelijk de kans te geven hun recht uit te oefe- Voor de Zweedse regering is de mo tivatie in de eerste plaats dat stemmen en verkiesbaar zijn een democratisch recht is. ook voor gastarbeiders. „De mensen die hier als gastarbeiders wonen en werken, dragen bij aan de Zweedse welvaart. Ze betalen hun belasting en hebben dus het recht invloed uit te oefenen op de politieke infrastructuur in het land en er zelf aan deel te ne- In het kiesrechtdebat in onze Tweede Kamer kwam ook nog een andere vraag aan de orde die ook in Zweden heeft gespeeld: in hoeverre zullen buitenlanders politieke partijen uit hun land naar Nederland exporteren. Mar cus Bakker (CPN) wees op het gevaar dal bijvoorbeeld de Turk se Grijze Wolven, een als fascis tisch bestempelde organisatie, een partij gaat vormen en aan de gemeenteraadsverkiezingen gaat meedoen. Het Zweedse voorbeeld heeft ech ter al uitgewezen dat de buiten landers die meestemmen, vooral op de bestaande politieke partij en van het gastland gaan stem men en zich niet in de eerste plaats als gastarbeider opstellen. In Zweden waren in 1976 bij voorbeeld maar in twee plaatsen lijsten van buitenlanders inge diend. Opvallend was dat juist buitenlanders tegen de landelijke trend in Zweden, die in 1976 ver lies voor links opleverde, stem den. Is iedereen in Zweden nu tevre den? Tomas Hammer, secretaris van de Zweedse commissie voor vreemdelingenonderzoek, zegt dat dit niet zo is. „Af en toe hoor je de buitenlandse werknemers wel eens klagen dat er alleen in de verkiezingstijd aandacht aan hen wordt geschonken, en daar heb ben ze gedeeltelijk wel gelijk in. Het doel dat we voor ogen heb ben, is erg goed, maar de weg is lang. Ze hebben nu in elk geval al het recht verworven om aan twee verkiezingen mee te doen, en ze kunnen zich ook verkiesbaar stellen. Dat is al een hele stap in de goede richting". Overigens, realiseert men zich ook in Zweden wel dat kiesrecht voor buitenlanders geen alleenzalig makend middel is om problemen waar veel gastarbeiders mee te maken hebben op te lossen. Ook in Nederland is dat in de kamer discussie heel duidelijk naar vo ren gebracht, onder andere door het CDA. „Als er onrecht is, als duidelijk sprake is van een ande re behandeling van buitenlan ders dan van Nederlanders, dan moet dat onrecht uit de wereld geholpen worden, ongeacht de vraag of zij kiesrecht hebben of krijgen", aldus CD A-woord voer der Van der Sanden. Begin bij terugkeer in Israël: ir> tische parlement zal spreken, althans niet volgens het Egyptische programma- voorstel. Bekend was dat Egypte met dat idee grote moeite had. in het bijzonder in dit delicate stadium van Egvptes betrekkingen met de Arabische wereld. Begin had al aangekondigd dat hij in het parlement in het Hebreeuws zal spreken, zo goed als Sadat m de Knesset Arabisch sprak. Een eerste voorzichtig Egyptisch com mentaar was of het niet zonde was van Begins oratorische talenten, die geheel verloren te doen gaan voor de Egypti sche parlementsleden uit de mond -van een vertaler. Mis schien was het verstandig ook althans een deel in het Engels uit te spreken. *^A»^A^A'^AAAAA>VV^^A/*VVVVVV*'V^>VVVVN%»*VVVVVVVVVVI*^VVVVVV»VV'^^

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 18