Unieke samenwerking in Alphen a.d. Rijn Zaterdagsluiting bloemenveilingen goed bevallen Ik ben een technicus en geen politiek dier kss T&v 35 Nieuwbouw Stille Zuie kan nog wel jaren duren *>r> Gemeente en waterpolitie onder één dak NOORD WIJKERS PRATEN VANAVOND OVER PLANNEN DINSDAG 3 APRIL 1979 -■I=II.I=1M:1:UI.B- PAGINA 17 KATWIJK - „Ik ben oen tech nicus, een ambtenaar en geen politiek dier". Hij zegt het tamelijk vastberaden in zijn werkkamer, die uitzicht biedt op een duinlandschap. C.AJ. van der Griend, sinds afgelopen maandag in func tie als directeur van Open bare Werken in Katwijk. Van der Griend is enige tijd ge leden in het nieuws geweest door middel van berichten in de pers dat hy sceptisch zou staan tegenover de techni sche deskundigheid van poli tieke functionarissen als wet houders. Nu ontkent hij de juistheid van die berichten. "Ik heb dat nooit gezegd en het is ook niets voor mij om zoiets te zeggen, omdat ik zulke ervaringen helemaal niet heb. „Ik heb alleen te maken gehad met wethouders die voor hun taak berekend waren en ik heb de indruk dat dat in Kat wijk ook weer het geval zal zijn. bovendien heb ik hele maal geen moeite met de po sitie van de ambtenaar. Ik ben een technisch mens en lever als zodanig mijn werk af. Be slissingen worden uiteinde lijk genomen door de politici, door de gemeenteraad. Ik ontken niet dat het vervelend is. als die beslissingen anders Nieuwe directeur openbare werken Katwijk: uitpakken dan jij wilt, maar dat is niet anders". Van der Griend is niet erg ont vankelijk voor de theorie dat de invloed van ambtenaren dikwijls toch groot genoeg is om te voorkomen dat er voor hen onwelgevallige besluiten worden genomen". „Ik ont ken niet dat het probleem van de zg. vierde macht kan be staan, maar ik heb er nog nooit mee te maken gehad. Die macht ontstaat voorna melijk in zeer grote, nauwe lijks meer te overziene licha men of als er sprake is van zwakke bestuurders. Met alle twee de situaties heb ik nooit te maken gehad". „Bovendien ben ik er niet op uit die macht te verwerven. Ik zou niet graag op de stoel van de politieke bestuurder zit ten. Ik voel me absoluut geen politicus, en zou ook niet graag het soort beslissingen nemen of op de manier wer ken die die hoedanigheid ver eist. Ik ben geen partijganger, congressen bezoek ik bij voorbeeld nooit. En debatten moeten wel erg interessant zijn wel ik ze volgen. En de gemeenteraadsvergaderin gen, die volg je toch vanuit een andere optiek. Daar zit ik niet bij als politiek geïnteres seerde burger, maar als dege ne wiens werk aan de orde is". Evenmin als de nieuwe direc teur van OW erg onder de in druk is over verhalen over de vierde macht, ligt hij wakker van het idee dat de positie van de ambtenaar wel eens zou kunnen veranderen door een veelvuldig contact met actie groepen en insprekende bur gers. Volgens deze theorie zouden ambtenaren door dit contact tussen twee vuren, de burgers en de wethouders, in komen te zitten. Van der Griend: „Zoiets hoeft zich volgens mij niet voor te doen als er gezorgd wordt voor een behoorlijke overlegsituatie tussen alle partijen. Als er een goed en open overleg is hoe ven de tegenstellingen niet zo hoog op te lopen dat de posi tie van de ambtenaar in het gedrang zou komen". „Overigens, moet by alle in spraak en bij alle actie altijd bedacht worden, dat er vaak maar een betrekkelijk klein deel van de bevoling bij be trokken is. Inspraak is goed en tegenwoordig ook onont koombaar, maar je moetje bij de uitkomsten ervan toch al tijd afvragen in hoeverre daar nu ook de mening van de meerderheid van de bevol king in te herkennen is. Als je dat niet genoeg doet, heb je kans dat het beleid door gaat slaan naar één kant". „Soms gebeurt dat. Als je bij voorbeeld kijkt naar het on derwerp slopen of niet-slo- pen. Er is een tijd geweest dat alles gesloopt werd, dat was niet goed. Maar de laatste ja ren is de slinger, misschien wel onder druk van bepaalde delen van de publieke opinie, te ver in de andere richting doorgeslagen. Toen had het er wel eens de schijn van dat slopen per sé taboe was. En dat is ook onzin. Ik heb wel de indruk dat die laatste periode ook afgelopen is en toch weer gezocht wordt naar een juiste en gezonde verhouding tus sen slopen „Het is moeilijk om de juiste weg te vinden. Ik weet het ook niet zo precies. Dat geldt ook voor de keus tussen het vol bouwen van verschillende gemeenten of de bouw voor namelijk te concentreren in ~^s Van der Griend: .Ik heb dat nooit gezegd.. overloopgemeenten. Als je in Nieuwegein komt of in Zoe- termeer dan denk je al gauw: dit is het niet. Maar wat is het alternatief? Het is moeilijk, we zullen er geleidelijk aan uit moeten komen. Daarbij is het wel een troost te beden ken dat, wat we nu mooie stadsgezichten vinden, ook niet van vandaag op morgen ontstaan zijn". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dit officiële gebeuren is de bekroning van een reeds jaren durende samenwerking. Die samenwerking was er al. ook al stond er nog geen letter van op papier. Ik ben ook erg trots op de samenwer king tussen rijkspolitie te water en gemeentepolitie, om dat die helaas voor Nederland nog uniek is. De samen werking staat nog in de kinderschoenen en ik ben blij dat we er hier in Alphen mee leren lopen. Ik ben er ook van overtuigd dat die kinderschoenen al snel te klein zullen zijn. concreet gestalte heeft gekregen in het samen onder één dak zit ten, het onder één telefoonnum mer bereikbaar ziin. Overste K. de Maat, commandant van het district Amsterdam over de samenwerking: "De burger heeft recht op zijn politie. Hij Aldus commissaris van politie J. Volwerk gistermiddag bij het of ficiële startsein voor de samen werking tussen de Alphense ge meentepolitie en de rijkspolitie te water, post Alphen aan den Rijn (groep Aalsmeer, district Am sterdam). Een samenwerking die moet maar één adres hebben voor dé politie, waar hy om hulp aan klopt". Overste De Maat karateriseerde het politiegebeuren in een land van tweehonderd kilometer breed en driehonderd kilometer lang als "gedesorganiseerd". "De organi satie laat wél te wensen over en die organisatie kan de burger ook niet doorzien". De gemeentepolitie is er 24 uur. Dat heeft voor een kleine post van de rijkspolitie te water als Alphen tot voordeel dat het publiek nu op bepaalde uren van de dag niet meer wordt aangesproken met "een metaalachtige stem, die doorverwijst naar een bijzonder ingewikkeld nummer". En dan zul je geen papier, pen en kwartje bij de hand hebbenzo schet ste overste De Maat de situatie, zoals die wat de post Alphen (voorheen Gouda) betreft nog maar heel kort achter ons ligt. Of zoals burgemeester R. M. Gallas het in zijn offiële toespraak for muleerde: "De vlaggen van ge meentepolitie en rijkspolitie hier naast elkaar op het politiebureau vertegenwoordigen iets waarvan we enkele jaren geleden mis schien alleen nog maar in onze stoutste dromen over konden fantaseren. Zoals wij enkele weken geleden al berichtten was de directe aanlei ding voor deze vergaande sa menwerking (samen onder één dak) de verhuizing van de post Gouda van de rijkspolitie te wa- Overste K. de Maat begroet ter naar Alphen aan den Rijn. Die verhuizing per 15 maart werd wenselijk omdat Gouda in het de politieboot. Kolonel Paul kijkt toe. werkgebied van de waterpolitie bleek in de Alphense regio i nogal afgelegen ligt. Alphen ligt praktijk het meeste werk aa veel centraler en bovendien winkel. RIJNSBURG - De sluiting van de veilingen op zaterdagen lijkt voorlopig goed bevallen. Dat is de stellige indruk van de heer A. van Egmond, secretaris van de Vereniging van Groothandelaren in Bloemkwekerijprcdukten. Uit een onlangs gehouden enquête is volgens hem gebleken dat wei nig of geen handelaren enig be zwaar meer hebben tegen het sluiten van de veilingen op zater dag. De aanvoer kan volgens hem gemakkelijk in vijf dagen worden verwerkt. Aanvankelijk bestond nogal wat bezwaar tegen de za terdagsluiting, met name van een paar grote handelaren in het bloemenvak. Zij wijzigden later NOORDWIJK - Het toe komstige "gezicht" van 't Stille Zuie in Noordwijk staat vanavond op het spel. In het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk (aan de Vinkelaan) zal over de afbraak en we deropbouw van de meest karakteristieke woninkjes in de badplaats van ge dachten worden gewis seld. "Kritisch Noordwijk" (leefbaar heidsvereniging) heeft speciaal voor deze avond samen met de plaatselijke filmclub een rolprent gemaakt die zal worden ver toond. Niet alleen de bewoners van het wijkje, maar ook het ge meentebestuur is uitgenodigd hun standpunt en stemden vorig jaar toch vóór sluiting op zater dag.In het jaarverslag van de Vereniging van Bloemenveilin gen in Nederland blikt het be stuur nog eens terug op de slui ting van de veilingen per 1 januari van dit jaar. Dat jaarverslag wordt behandeld tijdens de ver gadering van de vereniging op 11 april in het Congresgebouw in Den Haag. Aanvang 14.00uur. voor deze bijeenkomst. Twee ar chitecten zullen hun ideeën uit eenzetten over het nieuwe 't Stille Zuie. Zeker is in elk geval dat het huidige 't Stille Zuie tegen de grond zal gaan. De gemeente Noordwijk wil op de grond die dan vrijkomt 49 huurhuizen bouwen. De ham vraag is echter wanneer een be gin kan worden gemaakt met de werkzaamheden. Zoals het er nu naar uitziet gaat dit nog jaren du- In de eerste plaats heeft de gemeen te financiële steun nodig van het rijk om het plan te kunnen uit voeren. Er is een aanvraag inge diend voor een bijdrage van on geveer twee-en-een-half miljoen gulden. Het rijk heeft echter al la ten weten dat Noordwijk "een paar jaar" geduld zal moeten hebben. De badplaats is niet de enige die om geld heeft gevraagd. Stijging Het aantal verhandelde bloemen op de veilingen die bij de Vereniging van Bloemenveilingen zijn aan gesloten, en dat zijn de meeste in Nederland, is met bijna 8,5 pro cent toegenomen, terwijl er maar liefst 17,5 procent meer planten werden verhandeld. De veilingen behaalden vorig jaar een omzet van ruim 1,6 miljard gulden. Dat betekent dat de totaal omzet is gestegen met bijna 10 procent. De omzet van de snijbloemen is aan zienlijk minder gestegen dan in 1977. Toen behaalden de veilin Daarnaast moet ook de provincie de plannen van de gemeente goedkeuren en moet de gemeen te zelf nog de nodige grond ko pen. Wat dit laatste betreft ziet het ernaar uit dat zich geen problemen zullen voordoen. "Wij willen wel zo snel mogelijk be ginnen", laat een woordvoerder weten, "maar zijn afhankelijk van factoren die we niet in de hand hebben." De geschiedenis van 't Stille Zuie grijpt ver terug. Het was het wijkje van de gewone man, de werk- en vissersman en hun fa milie. Vanaf de zeventiende eeuw werd er gewoond en gewerkt. Er waren diverse rokerijen, een echt taanhuis voor het verdelen van touw en zelfs een scheepstim- mermansbedrijf. Eén ding is zeker, de bevolking heeft de behoefte aan het in stand houden van die culturele waar gen een "meeropbrengst" van ruim 16 procent. De toename is nu gehalveerd. Ook de opbrengst per vierkante meter is gedaald. Het bloemenareaal steeg vorig jaar met 4,6 procent. Het goede resultaat in 1977 heeft een stimulerende invloed gehad op de omvang van het bloem- kwekcrijareaalin 1978. Deomzet- ten in bloemen van de niet bij de Vereniging van Bloemenveilin gen aangesloten veilingen liep vorig jaar terug van 5.7 naar 0,9 miljoen gulden. Die daling wordt voornamelijk veroorzaakt door de sluiting van de HBG-bloe- menveiling in Lisse. Die 0,9 mil den die een bepaalde historische betekenis hebben. Dat is de re den waarvoor velen zich sterk hebben gemaakt om van 't Stille Zuie niet zo maar een wijkje te maken, maar gezien de geschie denis er wat mee te doen, met ex tra zorg en voorzichtigheid. Vooral Kritisch Noordwijk heeft zich hiervoor sterk gemaakt. Dit Kritisch Noordwijk vraagt zich ook af hoe het toch komt dat zo velen zich druk maken voor een betrekkelijke kleine wijk. "Naar een werkelijke verklaring moe ten we gissen, want een groot ge deelte staat er zo verpaupert bij. dat slechts met veel fantasie te bedenken is, hoe deze buurt eens één van Noordwijks levendigste volksbuurten was. Een andere joen gulden aan bloemen werden verhandeld door veilingen in Amsterdam en Hilversum. De omzet van de geïmporteerde snijbloemen nam toe van 60 mil joen in 1977 tot 77 miljoen gulden in 1978. Volgens het bestuur van de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland is de op brengst per vierkante meter slecht gestegen met 2,5 procent. "Deze matige opbrengststijging dat de winst op snijbloemen vo rig jaar een verdere daling heeft ondergaan. De omzetstijging van de Neder landse snijbloemen is waar schijnlijk ovoldoende geweest verklaring zou kunnen zijn. dat er verder van het oude karakter zo weinig is overgebleven, dat dit wordt gezien als "laatste" moge lijkheid om iets van het verleden voor het nageslacht te bewaren." Al in de vijftiger jaren werd de ge meente Noordwijk erop gewezen dat de karakteristieke buurt werd aangetast. Het hielp niets. De vernieuwing bracht ook de pa rallel-boulevard. Verwaarloosde vissershuisjes en boerderijtjes met dammetjes en klompenhok- ken verdwenen voor meer eigen tijdse opvattingen. Er zijn meer initiatieven geweest om het wijkje te herbouwen of op te knappen. Een winkeliersver eniging heeft eens het idee gelan om de stijging van de kosten te dekken. Het tuinbouwareaal (groenten, bloemen, fruit en bo men) nam vorig jaar toe met 166 hectare tot 8180 hectare. De are aalstoename in 1977 bedroeg 104. Het fruitareaal gaf wederom een daling te zien, terwijl in het groente-areaal geen noemens waardig verandering in het areaal viel te bespeuren. De fruitteelt is gedaald van 210 hectare in 1970 tot 77 hectare in 1978. Ook de teelt van groente daalt licht van 5366 in 1970 tot 4574 vorig jaar. Het areaal bloemkwekerijprodukten stijgt nog steeds: van 1639 in 1970 tot 3475 in 1978. De grootste vei ceerd om in 't Stille Zuie bejaar den en ambachtslieden onder te brengen. Volgens Kritisch Noordwijk liggen ergens in het raadhuis restauratie-tekeningen, die echter in een bureaulade zijn blijven liggen. De vereniging heeft de woonwijk ook eens goed onder de loep ge nomen. Zij is tot de conclusie ge komen dat restauratie thans niet meer mogelijk is. Wel heeft zij er voor gepleit dat enkele pandjes worden opgeknapt. De rest van de bebouwing zou moeten ge schieden in een stijl zoals dat in Katwijk aan de Schelpendam en Schippersdam is gebeurd. En daarover gaat men vanavond (om acht uur) van gedachten wisse len. lingen in Nederland (VBA in Aalsmeer en CCWS in het West- land) hebben vorig jaar een klei ne 10 procent meer gedraaid. De VBA draaide 689 miljoen en de CCWS ruim 520 miljoen. Op de derde plaats staat de veiling Flora uit Rijnsburg die de omzet ver grootte van 153 miljoen in 1977 naar 170 miljoen in 1978. Van de twaalf bij de Vereniging van Bloemenveilingen aangesloten veilingen, daalde slechts de om zet van de BGVD-veilingen in Beverwijk. De laatste twee jaar daalde die omzet van ruim 15 miljoen naar ruim 11 miljoen gulden. Regionale vergadering PPR in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De PPR Zuid-Holland Noord-Oost houdt vanavond de tweede regio- vergadering in Nabij in Alphen aan den Rijn. De vergadering staat in het teken van het onder werp "Voedsel en landbouw". Govert van Oord, oud-statenlid en deskundige op landbouwge bied zal over dit onderwerp enige bijzonderheden uit de doeken doen. Ook wordt gediscussieerd over het aanstaande PPR-con- gres en de campagne voor de Eu ropese verkiezingen. De vergade ring begint om 20.15 uur. Honden aan de lijn NOORDWIJK - Honden mogen tot eind juli niet meer loslopen in de Noordwijkse duinen en bossen. Staatsbosbeheer heeft deze maatregel genomen om te voor komen dat broedende vogels worden gestoord. Op 1 juni mogen er in Noordwijk geen honden meer loslopen en van negen tot zes uur mogen ze zelfs niet op het strand komen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De in formatie-avond over het ont- werp-bestemmingsplan "City" die gehouden zou worden op donderdag 12 april is door om standigheden verhuisd naar donderdag 19 april. Plaats en tijdstip van aanvang zijn wel ge lijk gebléven: "Centraal" in de Hooftstraat om 20.00 uur. In deze vorm zouden de huidige bewoners hun woonwijk weer willen terugzien als de wederopbouw een feit is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17