Sterren staan gunstigvoor Chris Lantrok Kuitert waarschuwt voor kerk 'Vol ayatollah's" SIMONIS ZIT KLEM tijmmsmsÊ Zo gaat dat bij dr. Herman Wiersinga, als man Ruimte voor links en rechts Stichting "roepingen" voelt zich onmachtig Zes Nederlanders in Spaanse ronde Leidse voetbaljeugd klopt Rotterdam: 3-0 DINSDAG 3 APRIL 1979 "Als bepaalde groepen in de kerk hun uitgangspunten, zonder discussie, zeggen af te leiden uit de bijbel, is men hard op weg naar een autoritaire kerk, vol ayatollah's, waar geen plaats zal zijn voor de armen en weggeschove- nen in onze samenleving". Dat zei de gereformeerde theoloog H. M. Kuitert op een ontmoetingsdag van de "Open-kerk-beweging" in Zuid-Holland te Rotterdam. Zo weinig inspirerend en geloofwaardig De politiek schijnt de kerk in een impasse te voeren, in die zin dat de linksen de kerk verlaten en de rechtsen de politiek buiten de kerk houden. De impasse is, aldus Kuitert, ont staan doordat de richtlijnen voor het handelen niet langer werden ontleend aan het leerstuk van de schepping maar aan het leerstuk van het komende "rijk Gods". Aan dat laatste zijn, volgens de gereformeerde theoloog, slechts negatieve richtlijnen te ontlenen: de huidige maatschappij moet wel anders, maar hoé staat ner gens zwart op wit. God wil het Wat nu gebeurt - bijvoorbeeld in de materialistische uitlegging van de bijbel - is dat vooraf ingeno men standpunten worden voor gesteld als "de" bijbelse princi pes. Die worden niet ter discussie gesteld. Daardoor ontstaat er een nieuwe autoritaire kerk. "Haal het "God wil het" eraf en de dis- Professor Kuitert ...Kerk als platform... cussie over onze maatschappij kan weer beginnen", aldus Kui tert. De hoogleraar pleitte voor een kerk als platform waarin links en rechts elkaar de ruimte geven. "Als de Zuidafrikaanse kerken dit hadden gedaan, dan waren ze al lang van hun racistische ideeën bevrijd", zo meende hij. "Dat de kerk nog steeds een schuil plaats voor de zwakken en ver- Pastoor T. Oomens te Wassenaar denkt dat bisschop Simonis over de homofilie eigenlijk wel anders zou willen spreken, als hij maar niet met handen en voeten gebonden was aan het of ficiële kerkelijke standpunt. "De bisschop zit klem tussen zijn ambt en de verhouding met Ro me. Als die verklaring van de congregatie voor de geloofsleer er niet was, zou de bisschop wel een andere opstelling hebben ge kozen. Tenminste, dat gevoel heb ik." Aldus de Wassenaarse pastoor die hiermee reageerde op de tweede brief van mgr. Simonis over ho- schovenen is, is haar meest waar devolle aspect. Identificeert zij zich echter met één politieke lijn, dan wordt ze een machtslichaam. Van u als open-kerkbeweging verwacht ik dat u nooit meer naar een kerk als machtslichaam terug wilt". mofilie waarin deze pleit voor een homofiele vriendschap zonder sexuele relaties, dit om het gewe ten zuiver te houden. Pastoor Oomens was een van de onderte kenaars van de brief van pastores in het bisdom Rotterdam waar mee werd gereageerd op de eer ste bisschoppelijke brief over dit onderwerp. "De bisschop," zegt pastoor Oom ens nu, "heeft kennelijk wel ge luisterd naar de kritiek die hij op zijn eerste brief heeft gekregen. Het verwijt dat hij geen begrip heeft voor de homofielen heeft hem kennelijk pijn gedaan." Voorzitter Van Dijk van de afdeling Rotterdam van het COC (integra- De verdeeldheid binnen de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland onder de bisschop pen, en het feit dat steeds meer mensen van de kerk vervreemd raken zijn er de voornaamste oorzaken van dat de „Stichting voor kerkelijke roepingen" vrijwel geen kans ziet om het ac tieplan van de bisschoppen ter stimulering van het roepingsbe sef uit te voeren. De stichting heeft dat de bisschop pen in een brief laten weten. De bisschoppen waren zich, blijkens hun actieplan, ervan bewust dat de geloofwaardigheid van de kerk - in haar spreken en hande len op alle niveaus - moet worden versterkt om het priester- en kloosterleven aantrekkelijker te maken. Maar, zo schrijft de stich ting voor kerkelijke roepingen, „door tegengestelde uitspraken van leden van uw college (de bis schoppen - red.) heeft de kerk aan geloofwaardigheid ingeboet, vooral bij jonge mensen en goedwillende katholieken". Wijngaard Allerlei factoren beletten de kerk om vanuit haar evangelische in- tie homofielen) vindt de tweede brief van Simonis een stuk mil der, maar, zegt hij, "wij kunnen er evenmin mee uit de voeten, want ook hier doet de bisschop een onmenselijke veroordeling in een menselijke verpakking." 'In zijn benadering van de homofi lie staat bisschop Simonis in zijn bisdom nogal eenzaam. De pries ters zijn het duidelijk oneens met zijn opstelling. Uit de andere toon van zijn laatste brief blijkt dat de bisschop wel aan het denken is gezet. Maar de brief," aldus de voorzitter van het COC Rotter dam, "maakt ook duidelijk dat de bisschop niet echt kan luisteren spiratie haar bevrijdende rol in de samenleving te spelen. „Waar de kerk zo weinig inspirerend en geloofwaardig haar zending uit voert, voelt de stichting zich on machtig, de haar gegeven op dracht om werkers in de wijn gaard des Heren te werven, naar behoren te volbrengen". Rooms-Katholiek Nederland, dat jarenlang aan de top heeft ge- Bisschop Simonis ...gebonden... en dat hij geen ruimte vindt om zelfs maar een millimeter toe te geven." staan van de roepingen voor priesterschap en kloosterleven, voelt de daling dan ook heel pijn lijk. Het is, naar het lijkt, wel over de top van de ambtsverlating heen, maar de vergrijzing neemt nog snel toe. Volgens het interna tionale centrum voor sociaal- kerkelijk onderzoek in Leuven (België) heeft r.k. Nederland dan ook het laagste vervangingscijfer van Europa. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te 's Grevelduin-Capelle P. Koeman Oene; aangenomen naar Vlaar- dingen (ziekenhuis) S. Nijdam Den Haag-Loosduinen, naar Eist (Geld.) H. Faas Appelscha; be dankt voor Middelhamis en voor IJsselmuiden W. Chr. Hovius Katwijk aan Zee. Geref. Kerken: aangenomen naar Aalten L. Pleijsant Kruiningen. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aan genomen naar Dalfsen A. Veld man Oldehove; bedankt voor De Bilt H. van Herksen Heemse. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Veenendaal P. Beekhuis Noor deloos. Geref. Gemeenten: bedankt voor Haarlem A. Vergunst Veen. Geref. Gemeenten in Ned.: be dankt voor Hilversum F. Mallan Rhenen, voor Elspeet A. van Straalen Barneveld. Pastoor Oomens, Wassenaar: Dr. Herman Wiersinga, een van de Leidse studentenpastores, kan een gevoel van buitenge sloten worden niet onder drukken. Het gaat over de vrouwen-emancipatie. Hij hoorde van vrouwenhuizen waaruit mannen worden ge weerd. Van vrouwen-praat groepen waar mannen zich buiten moeten houden. Van themanummers van respec tabele bladen over de vrou wenbeweging waarvoor de redactie op sekse wordt ge selecteerd. En in de Leidse studentenekklesia organi seert de werkgroep "feminis tische theologie" drie dien sten waarover de zeven man nelijke pastores inhoudelijk niet hoeven mee te praten. Alleen op uitnodiging kon dr. Wiersinga in een van deze diensten iets zeggen over hoe hij als man tegen de vrou wenbeweging aankijkt. Welnu, als iemand hem vraagt of hij achter die beweging staat, antwoordt hij zonder na te denken ja. Maar als hij even nadenkt en zich afvraagt of hij er écht achter staat - ook ach ter alles wat erdoor los komt - dan aarzelt hij toch. "Zo gaat dat bij mij als man: het goed- weten en slecht-voelen". Het betreft hier een emancipa tie, waar ieder, vrouwen en mannen, bij betrokken is. Voor beide partijen is de op heffing van de bestaande be perking pijnlijk. "Een even wicht waar we aan gewend waren wordt doorbroken. Over en weer weten we niet meer waar we aan toe zijn. Het vraagt een vérgaande ver plaatsing in de ander". Onderonsje Wiersinga begrijpt wel dat vrouwen op dat mannelijke gevoel van "buitengesloten worden" hun weerwoord klaar hebben: de hele maat schappij was eeuwenlang een onderonsje van mannen. Een koekje van eigen deeg dus. Toch voert studentenpastor Wiersinga voor die exclusieve opzet en Voor "irriterende apartheid van vrouwen" een zinniger argument aan. Het gaat slechts om een "tijdelijke apartheid". Alle emancipa tiegeschiedenissen laten zien hoe de bestaande discrimina tie alleen kan worden opge heven in een proces van te- gen-discriminatie. "De rassen kunnen niet zomaar, van de ene op de andere dag, ver broederen; eerst is Black Po wer (macht voor zwart) nodig om de macht gelijk te trek ken. Arbeiders hebben een vakbond nodig om bij de on derhandelingen even sterk te staan als de directie". Om het theologischer te zeggen: "Verzoening, herstel van rela ties, is pas mogelijk tussen gelijken. Er kan niet verzoend trekking va houdingen". Wiersinga, wi opgenomen tieblad de machtsver- toespraak is het informa- le studente nekklesia, ziet emancipatie als een voorwaarde tot ver broedering, verzustering. "Ze is niet gebaat bij een te vlugge en een te goedkope harmo nie". Vandaar dat mannen zich daaraan nog maar even moeten irriteren. Trouwens, de feministische werkgroep heeft dat ook. Die vindt het jammer, dat ze tijdens het emancipatieproces vaak "minder aardig" wordt ge vonden. De klok van de vrouwen-be wustwording is niet meer te rug te draaien. Ondanks alle gevoeligheden en risico's vindt Herman Wiersinga dat een geluk. De vrouwenbewe ging brengt ook bij hém een beweging op gang. "Het opent mij de ogen voor mijn eigen onvrede met de rol van "onderdrukker", die mij evenmin past als de vrouw de rol van "onderdrukte". De vrouwen van vandaag kun nen mij leren dat ook ik an ders ben, anders wil, anders droom. Misschien kan ik le ren aan mijzelf toe te komen. Misschien kunnen wij samen gehééld worden, Leidse bokser in 65 seconden naar finale NK DEN HAAG - De techni sche k.o.-zege van Chris Lantrok in de halve finale van het Nederlands boks kampioenschap was ei genlijk heel simpel te ver klaren. "Want", vertelde de Leidse zwaarwelterge- wicht voor de wedstrijd tegen Ron Wijngaard al "ik ben afhankelijk van de stand van de sterren en Theo Huizenaar (nu 77) had een maand geleden al tegen mij gezegd dat hij aan de hand van de sterren kon vaststellen dat mijn vorm nu stijgende is en dat ik volgende week op mijn top zal zijn". Het eerste deel van de voorspelling van Huizenaar kwam wonderwel uit, maar toch keek Lantrok voor de wedstrijd huizenhoog tegen zijn tegenstander op. "Ach dat sterrengedoe houdt mij heus wel bezig, maar ik vond het al een hele eer dat ik in de halve finale tegen de sparringpartner van Rudi Koopmans mocht boksen. Ik was daarom ook wel een beetje bang voor hem. Per slot van re kening had Wijngaard al 140 wedstrijden gebokst en was hij al tien keer tweede van Nederland geworden" Hoewel de 70 kilogram wegende Lantrok zich voor de wedstrijd weer "als een oude dief kneep" stimuleerdé ondermeer de astrologische voorspelling hem tot een uitstekende bokspresta tie. De wedstrijd tegen de 34-jari- ge Ron Wijngaard die drie ronden van drie minuten zou duren, was nog geen dertig seconden oud of de meer geroutineerde Wijngaard werd al door een linkse hoek te gen het canvas geslagen. Lantrok was in één moment al zijn opge kropte zenuwen ("Mijn grootste tegenstander") kwijt. De Am sterdammer moest daarna nog een aantal slagen verduren die hem uiteindelijk te machtig wer den. Door interventie van scheidsrechter Van Ooijen werd Lantrok daarom al na 65 secon den uitgeroepen tot winnaar. Volgende "Ongelooflij k. ik kan het nog steeds niet geloven" stamelde Lantrok luttele seconden na zijn techni sche knock out zege. "Zie je wel dat je het kan" en "Je weet echt niet watje aan die grappenmaker hebt" riepen zijn meegekomen fans. De beste bokser van DTS keek intussen samen met zijn be geleider Dik Snik al weer naar de volgende partij in de Haagse Houtzagerij, want toen stonden zijn toekomstige tegenstanders voor de finale van het Nederlands kampioenschap in het zwaarwel- tergewicht in de ring. Nadat de 18-jarige Peter Raamsdonk ver rassend de wedstrijd tegen Johnny Smit winnend had afge sloten, maakte de Leidenaar ein delijk een wat meer zelfverzeker de indruk. "Ik heb veel liever Raamsdonk dan Smit, want van hem verloor ik in de finale van het district Zuid-Holland. En dat 18- jarige ventje is te pakken, want als ik zo zijn opstoot bekijk dan is die makkelijk op te vangen en als dat lukt dan krijgt-ie meteen een 'peer' tegen zijn lichaam. Boven dien staan de sterren maandag nog gunstiger Steun De 25-jarige Lantrok weet zich dan ook weer verzekerd van de steun van ongeveer duizend bokslief- hebbers, want door zijn snelle Chris Lantrok overwinning had de Leidenaar het publiek aan zijn kant. Lan trok die vorig jaar in de halve fi nale door de latere kampioen Alex Blanchard werd uitgescha keld, beschouwt de finale als het hoogtepunt van zijn bokscarriè- re. Maar de zege op Wijngaard was zeer zeker niet zijn mooiste overwinning. "De meeste partij en die ik heb gewonnen, besliste ik al in de eerste ronde, maar in zo'n korte wedstrijd zie je na tuurlijk geen mooi boksen. Het liefst had ik de wedstrijd tegen Wijngaard daarom nog eens over willen boksen, want nu verliet ik zonder me te douchen de kleed kamer. Domweg omdat ik geen enkele stoot hoefde te incasse- Verdere uitslagen: Bantamgewicht: Sjef Zwakhalen (Zuid) wint op punten van Fons Delmotte (Zuid). Lichtgewicht Frans Hak (Zuid) wint op punten van Wim Dieckman (Zuid). Lichtwelterge- wicht: Eric Huigenvoort (Zuid) wint met interventie van de scheidsrechter in de 2e ronde van Jan Scholten (Noord). Lichtgewicht: Antoon Ver- rips (Oost) wint op punten (4-1) van Cees Prozee (Oost). Weltergewicht: Cor Ton (ZH) wint op punten (3-2) van Wilbert Ortega (NH). Lichtweltergewicht Mathieu wAlems (Zuid) wint op punten (5-0) van Do nald Jansen (Oost). Middengewicht Adrie Magielse (ZH) wint door opgave in de tweede ronde van PaulTummers (Zuid)., Johan IJsselmuiden (Noord) wint op punten (5-0) van Teke Rou- kema (Noord). Halfzwaargewicht André Oetelaar (Zuid) wint door in terventie Van de scheidsrechter in de derde ronde van Rudi Scheer (Noord). Zwaarweltergewicht: Peter Raams donk (NH) wint op punten (5-0) van John Smit (ZH). Halfzwaargewicht Ruben La Cruz (ZH) wint door Knock out in de eerste ronde van John Em- men (Zuid). HERMAN POOS Lugcluiium- RCL gaat niet door LEIDEN - De wedstrijd Lugdu- num-RCL, die vanavond zou worden gespeeld in het kader van het Zilveren Molentoernooi van LFC gaat wegens de slechte toe stand van het LFC-terrein niet door. Het duel is verschoven naar volgende week woensdag. MADRID (ANP) - Op de voorlopige deelnemerslijst voor de Ronde van Span je, die op 24 april be gint, staan de namen van zes Ne derlanders. Joop Zoetemelk vertrekt als kopman van de Franse ploeg onder leiding van Jean-Pierre Danguillaume. In die ploeg rijdt ook Frits Pirard. De overige vier behoren tot de Bel gische ploeg van Lomme Dries- sens met de neo-prof Fons de Wolf als kopman. Het zijn de ge broeders Adrie en Jan van Hou- welingen, Willy Maessen en Cees Bal. In de Vuelta van dit jaar star ten negen ploegen van tien ren ners. Zes Spaanse, twee Belgi sche en een Franse. De tweede Belgische is de equipe van Mi chel Pollentier en de Ierse sprin ter Sean Kelly. Dietrich Thurau, één van de uit blinkers van de zondag gereden Ronde van Vlaanderen, zal niet aan de start van de semi-klassie- ker Gent-Wevelgem verschijnen. De 24-jarige Duitser besloot al aan het begin van het seizoen om maar vier klassiekers in zijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Leidse voetbalelftal van 13-en 14- jarigen heeft gisteravond met 3-0 van Rotterdam gewonnen. In de wedstrijd, die in het kader van het jeugdplan Nederland op het terrein van ARC in Alphen werd gespeeld, scoorden Klaas Vink (Noordwijk), en Michel Wagenaar (Alphen). De derde treffer werd door een Rotterdamse verdedi ger gemaakt. Uitblinker van het duel was de Noordwijker Rick van Heten. Volgende week maandag wordt op het Leidse LFC-terrein (aanvang 7 uur) het duel Leiden-Gouda voor 15- en 16-jarigen gespeeld. Bij die wed strijd zijn alle jeugdcommissie- en bestuursleden van de Leidse clubs uitgenodigd. voorjaarsprogramma op te ne men. Ploegleider Willy Jossart heeft nog vergeefs geprobeerd Thurau over te halen om hem toch mee te laten doen aan Gent- Wevelgem. Het botert niet tussen Thurau en zijn ploegleider. Thu rau heeft het niet meer alleen voor het zeggen in de ploeg, waar de 22-jarige Belg Daniël Willems sterk in opkomst is. JJ. Pommer (Excelsior) overleden LEIDEN - Op 74-jarige leeftijd is gisteren Jacobus Pommer, oud- voorzitter en erelid van de Leidse gymnastiekvereniging Excelsior, overleden. De overledene is van af november 1924 actief geweest in het bestuur van Excelsior. Eerst als tweede en eerste secre taris, later (vanaf 1947 tot 1965) als voorzitter. Pommer, die ook lang lid was van het bestuur van de Turnkring Leiden, ontving in 1960 de medaille van verdienste van het KNGV, één van de hoog ste onderscheidingen van het verbond. Het hoogtepunt in zijn Excelsiorcarrière vond hijzelf het erelidmaatschap van de vereni ging, waarvan hij op 24 maart 1965 als voorzitter afscheid nam om gezondheidsredenen. Zaterdag overleed Jac Stap, sedert 1973 secretaris-penningmeester van het Nederlands Comité. Stap, die 63 jaar geworden is, had grote verdiensten op bestuurlijk ni veau. Hij was voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Tafeltennisbond en maakte later deel uit van het hoofdbestuur van die organisa tie. In 1972 was hij plaatsvervan gend chef d'équipe van de Ne derlandse zeilploeg en coach van" het Nederlands FD en Tempest- team tijdens de Olympische re gatta in Kiel. Sedert 1976 was hij president van de Internation FD organisatie.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15