Borg bederft openingsavond tennistoernooi "Taiwan ten onrechte uit IAAF Trainers: een vreemdraadselachtig gilde (EHHM 'Poppenkast'in Ahoy Toestand Hartog redelijk VET TWIJFELT DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 13 Wat mij met enige gêne vervult, is de wijze waarop Willem van Hanegem zich (na de abrupte terzijdeschuiving door AZ) in de Verenigde Sta ten loopt te verhandelen Er zal wel een mooi professio neel woord voor zijn, dat wat prettiger aandoet, maar in franjeloos Nederlands blijft het toch een soort schooieren wat-ie daar in het gezelschap van Peter Ressel doet. Van Hanegém moet, tot het vol gend seizoen, een maand of vijf overbruggen en het is zeer nuttig dat hij in actie blijft, want zeker op zijn leeftijd (35) rust roest ontzettend. Maar had dit dan echt niet op een andere manier gekund? Was die gelukzoekerstoer in Amerika het enige alterna tief? Een andere vraag die in me op welt is: wanneer zullen ze daar in Amerika eens genoeg krijgen van dat in Europa óf afgedankte óf opgebrande talent? Michels Een paar dagen terug was er een tv-uitzending die enkele beelden van Van Hanegems reis bracht. (Want die man wordt als een vorstin ge volgd). En het kon niet uitblij ven: op zeker moment stond hij hand in hand met Rinus Michels, een man van wie we al enige tijd niets meer had den vernomen. Tegen een on bekend (maar ongetwijfeld fors) aantal dollars heeft ook hij in Amerika zijn geluk ge zocht, na zijn weinig impone rende jaren bij Barcelona.Hij leek me wat magerder in het gezicht geworden, maar aan de wat onbehouwen praat kon je horen dat hij geheel de oude Rinus Michels. Ik ben er nooit achter kunnen komen of die man nou een goede trainer was dan wel een ongelooflijke mazzelkont en dus grotelijks overschat. Ajax werd onder zijn leiding een wereldteam, maar je had ook wel een fe nomenale knoeier moeten zijn om het talent dat tóen in de Watergraafsmeer rondliep niet tot zijn recht te laten ko- Later, in Spanje, met fortuinen ter beschikkingkwam hij met zijn elftal nauwelijks boven de middelmaat uit. En over de wijze waarop hij de WK-fi nale 1974 in München behan delde, viel ook heel wat aan te merken. Trainer - het blijft een vreemd, onnavolgbaar gilde. Jan Mulder heeft er zaterdag in de Volkskrant beeldig (al thans in mijn ogen) over ge schreven: Rinus Michels "Geld en voetbal. Geld en voet baltrainers. Dit is de overbe- taalde werknemer bij uitstek. Wat R. Michels ook zou probe ren om aan lager wal te gera ken, het zal nooit meer lukken. Toen de resultaten bij Barce lona jarenlang zo pover wa ren dat hij weg moest, voelde Ajax zich geroepen Michels in de plaats van Kraay in tijde lijke dienst te nemen voor de somma van 25.000 per maand. Deze naam is g e- maakt. Hoe armzalig de capaciteiten intussen ook zijn geworden, men gelooft het niet. Er zijn altijd wel vijf, in hevige nood verkerende clubs die vijfhon derdduizend gulden jaarsa laris klaar hebben liggen. Want dat is de gulden regel in het internationale trainers- bedrijf: namen blijven, en clubs vergaan". Hoe lang nog Onlangs heb ik op een receptie een tijdje staan praten met de oud-voorzitter van zeker niet de onaanzienlijkste Leidse voetbalclub. Een nuchtere fi guur met een helder verstand. Nee, ik noem geen naam. Het is de bedoeling dat de man ook na dit verhaaltje nog rustig over straat kan gaan. Wat hij zei was dit: "Je houdt het nauwelijks voor mogelijk wat voor bedragen er nodig zijn voor training, verzorging en begeleiding van de selectie- groep - zeg maar je eerste en tweede elftal. Het kost werke lijk handenvol geld en dat drukt zeer zwaar op de ver eniging. Het wordt allemaal nog opgebracht, maar je vraagt je af: hoe lang nog. Als je al die moeite en al dat geïn vesteerde geld zondags op het veld nou maar op de een of andere manier terug zag, dan zeg je nog: vooruit. Maar het is zó zwak wat je krijgt voorge zet, je wordt er gewoon triest van. Ik denk steeds vaker: waarom doen we het eigenlijk zo. Waarom gooien we al die kostbare, opgeschroefde din gen niet overboord? Wat is er tegen om het weer simpel en aardig aan te pakken, als het ware recreatief te gaan voet ballen? Je zal wel één of twee klassen zakken en je krijgt minder publiek. Maar wat zou dat? Publiek komt er nu ook al bijna niet, dus wat maakt het uit. En voor dat geld zou je dan wat meer voor de héle vereniging kunnen doen". Ach ja, wat is er tegen. Ik vrees dit: de wijzers van de klok la ten zich niet terugdraaien. Gemors Ik heb steeds gedacht dat de ijs hockey vereniging Leiden Lions een koele club was, waarin eventuele emoties snel in het vriesvak zouden wor den geschoven. Maar dan loopt me daar eerst secretaris Pison leeg als een stukgestoten portvat en daarna komt Lions-voorzitter Van Halem terug uit een ver land, leest wat Pison allemaal op zijn deurmat heeft gedeponeerd en gaat dan ook krachtig mor send rond. Ik heb het met gróte interesse en diep-rode oortjes zitten lezen. Op 24 april komt het, als ik het goed begrepen heb, op de ver enigingsraad iot een recht streeks treffen tussen die twee ("Hij er uit of ik er uit"). Ten zij ze zo verstandig zijn om eerste een recht-op-en-neertje - met elkaar te drinken. Spuien is goed, vrienden, kan verfris send werken, maar er zijn grenzen. Mocht het toch komen tot een duel der giganten dan zou ik op 24 april graag stal les willen zitten. Amoureus Afgelopen donderdag hield de AVRO een symposium over "Het fenomeen Sport in de Massamedia"Inleiders wa ren Herman Kuiphof. Dick van Rijn, de Duitser Harry Valériende Brit John Motson, de Amerikaan met de Kat- wijkse naam Dick Schaap en de hoofdredacteur van het Parool, mr. Sandberg. Er viel weinig nieuws te beluis teren. Het was aardig, meer niet. Sandberg was de enige die, in een frivole conference, nogal wat gepeperde dingen zei met als strekking: sport journalisten zijn te weinig kritisch. Frank Kramer vroeg hem of de sportjournalistiek soms niet wat te ver ging. Zo had een krant onlangs van een Volen- dam-speler geschreven dat hij Door Ruud Paauw fn het veld liep "als iemand die vlak voor de wedstrijd een amoureus avontuur had ge had en daarvan nog liep na te genieten". Sandberg vroeg eerst jolig of dat in zijn krant had gestaan. Toen Kramer ontkennend antwoordde, zei hij dat zoiets hem inderdaad te ver ging. Maar Dick Schaap zei cnider grote hilariteit dat dit soort details, mits ze waar zijn, best nuttig materiaal kan opleve ren. hijzelf had een boek ge schreven over Bob Beamon, de Amerikaanse verspringer die goud won bij de Olympische Spelen van 1968 in Mexico. Beamon had hem bekend dat hij de avond voor de wed strijd een amoureus avontuur had gehad, het eerste in zijn leven. En de dag daarop had hij dat fantastische wereldre cord van 8.90 meter gespron gen.... De moraal, vrienden, gezien de magere prestaties van onze topsporters moet men wel concluderen dat ze véél te weinig c Björn Borg, zoals de toeschouwers in Rotterdam hem gisteravond graag aan het werk hadden willen z gaf er echter de voorkeur aan om de rol van Jesus Christ Superstarte spelen HAARLEM - Wil Hartog hoopt vandaag al uit het St. Joannes de Deo-ziekenhuis in Haarlem ont slagen te worden. De motorcou reur uit Abbekerk, die na zijn val op het circuit van Zandvoort aan een gecompliceerde linker on derarmfractuur werd geope reerd, herstelt voorspoedig. Volgens zijn manager Riemersma deed Hartog, die tevens een lichte hersenschudding opliep, giste ren onder leiding van een fysio therapeut al weer wat lichte spieroefeningen. Om het gener zingsproces te versnellen zijn plaatjes in plaats van het gebrui kelijke gips rond de breuken in zijn arm aangebracht. ROTTERDAM - Het met 5000 man opgekomen publiek kon zich na de chaotische start van het ABN-proftennis- toernooi in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam weer eens de grote verliezer noemen. Vitas Gerulaitis en Björn Borg, die op de openingsavond in actie zouden komen tegen respectievelijk Peter Feigl en Mark Cox, bleven rustig aan de kant omdat zij in de veronderstelling verkeerden dat zij pas vandaag zouden moeten spelen. en twee toonden op die manier weer eens aan hoe machtig de kapitalisten onder de tennissers zijn. Vorige week be sloot de organisatie van het WCT- toernooi in Milaan om Jim Con nors de toegang te ontzeggen. Connors had in eerste instantie laten weten van zijn komst naar Italië af te zien. Toen hij op zijn beslissing terug kwam, kreeg hij instelling van Borg die gister avond als een soort Jesus Christ- Superstar werd afgeschilderd, maar in werkelijkheid al ver scheidene malen heeft gesold met de belangen van de Neder landse organisatie. Drie jaar ge leden onderbrak hij het toernooi in Rotterdam om een exhibitie in Stockholm te spelen tegen Rod Laver, een jaar later liet Borg het ren" zou moeten missen, evenals Vijaij Amritr^j, die zich 's mor gens in Londen had laten inenten in verband met eeh elleboogbles sure. Scheepbouwer. „Wij kun nen er ook niets aan doen. Wy hebben Borg proberen te berei ken maar wij wisten niet waar hij was". Borg, die vorige week in de kwartfinale in Milaan verrassend werd geklopt door John Alexan der en daarna hals over kop is vertrokken naar één van zijn ver blijven, in dit geval in Monte Carlo, zou van niemand te horen hebben gekregen dat hij maan dag moest beginnen. „Vertraging" MILAAN (AFP/ANP) - John McEnroe is winnaar geworden van het in ternationale tennistoernooi in Milaan. In de finale versloeg de 20-jari- ge Amerikaan de Australiër John Alexander met 6-4 en 6-3. De tegen stander van McEnroe heeft tot teleurstelling van velen niet voor een verrassing kunnen zorgen. Alexander, weliswaar outsider, was via een indrukwekkende overwinningenreeks in de finale gekomen. On dermeer Panatta en Borg verloren van hem. Hoewel McEnroe drie dubbelfouten maakte tegen Alexander slechts één, kon de Australiër weinig uitrichten tegen het gevarieerde spel van Amcrika's coming- te horen dat er geen prijs meer op zijn aanwezigheid werd gesteld. Een dergelijk besluit durfde de organisatie in Rotterdam niet te In een krampachtige, maar bij voorbaat tot mislukken gedoem de poging het gezicht nog enigs zins te redden, deelde de organi satie tijdens een persconferentie mee dat Borg bij wijze van straf maatregel was geschrapt voor het dubbelspel. Later bleek echter dat Borg het dubbelspel in Rot terdam toch nooit als een serieu ze aangelegenheid heeft gezien. Hij had namelijk willen samen spelen met zijn coach Lennart Bergelin, die qua leeftijd zijn va der zou kunnen zijn. Instelling Ook om die reden werd Borg uit het dubbelspel gezet. Het tekent de helemaal afweten en vorig jaar haakte hij na de tweede ronde af omdat hij last kreeg van een ont stoken klier in de lies die veroor zaakt zou zijn door een blaar op de kleine teen. Desondanks heb ben de organisatoren er alles aan gedaan om Borg diskwalificatie te besparen. Uitschakeling, waarover tegen stander Cox zich niet druk maak te, maar waartoe Franco Bartoni, de Italiaan die de supervisie heeft over de Grand Prix-toernooien zou hebben besloten. Harm Scheepbouwer, een van de drie toernooidirecteuren: „Onder druk van ons is Bartoni op die beslissing teruggekomen. Wij willen het publiek namelijk niet een mogelijke finale tussen Borg en McEnroe onthouden". Datzelfde publiek kreeg overigens gisteravond pas om kwart voor elf te horen dat het „de superster John MacDonald, de Europese di recteur van WCT: „Iedereen wist dat Borg deze avond moest spe len, alleen Borg zelf niet. Boven dien had zijn vliegtuig uit Nice wat vertraging waardoor hij pas om tien over zes 's avonds in zijn hotel in Rotterdam arriveerde. Borg wilde toen niet onvoorbe reid de baan op". En Franco Bar toni, de man die er op moet toe zien dat de regels worden nage leefd, maarzo opvallend overstag ging, merkte op: „Ik vond die verklaring van Borg aannemelijk genoeg om hem in het toernooi te houden". Hij voegde daar in één adem aan toe: „Ik maak geen verschil tus- LONDEN (ANP) - Tai wan is in oktober tij dens het congres van de Internationale Amateur Atletiek Federatie in San Juan (Porto Rieo) ten onrechte uit deze organisatie gestoten. Dit heeft de Engelse rechter Forbes gisteren in Londen bepaald. Rechter Forbes stelde: "Beide China's kunnen gelijktijdig lid zijn en zijn lid van de IAAF". De atletiekbond van Taiwan had de uitstoting uit de IAAF. waardoor de Volksrepubliek China weer lid wilde worden, enkele weken geleden ge rechtelijk aangevochten. Op gelijke wijze heeft Taiwan in het verleden ook de uitstoting uit de Internationale Badmin- derick Holder en voorzitter Ad Paulen. Na de zitting en de uitspraak verklaarde Holder dat de IAAF binnen 24 uur een verklaring zou uitgeven met betrekking tot de rech terlijke bepaling. Tijdens het congres destijds in San Juan adviseerden Holder en Paulen Taiwan niet uit te sluiten. Dat gebeurde toch. Rechter Forbes verklaarde nog: "Taiwan werd in 1956 tot de IAAF toegelaten. Ver scheidene leden waren daar toen tegen, maar ze stapten niet naar een rechtbank om de toelating ongedaan te ma ken. Door 22 jaar lang niets te ondernemen tegen het lid maatschap van Taiwan mag worden aangenomen dat de tegenstanders zich bij de zaak neerlegden". De IAAF werd veroordeeld t kosten van de rechtszaak. de r de Aantrekkelijk contract voor Wim van Hanegem ZAANSTAD (GPD) - Wim van Hanegem was gisteravond nog in onder handeling met de Amerikaanse profclub Chicago Stings, die de Krom me een aantrekkelijk voorstel deed. Ook AZ-speler Peter Ressel kan voetballen bij de Stings, maar hij verdient dan wel aanmerkelijk minder dan Van Hanegem. Truus van Hanegem: "Het ziet er naar uit dat Wim in' Chicago kan voetballen. Vandaag wordt er beslist". Volgens mededeling zou Van Hanegem voor een half jaar voetballen in Amerika 125.000 tot 150.000 gulden ontvangen. Peter Ressel krijgt niet meer dan een ton. Dick van der Wal wordt per 1 mei de nieuwe directeur van voetbalclub De Graafschap. De 56-jarige Ulftenaar volgt daarmee Joop van der Klink op, die met ingang van 1 april directeur van de stichting arbeidszaken is geworden. Van der Wal was van 1965 tot 1969 voorzitter van de sectie betaald voetbal van Fortuna Vlaardingen. Momenteel is hij voorzitter van de technische leiding van FDOUC, een derde klasser uit het Achter- hoekse plaatsje Ulft. 274, al is het wel zo dat je niet zo maar de drievoudige Wimbledon- kampioen diskwalificeert". Als gevolg van de poppenkast die gisteren werd opgevoerd (Rami rez en Feaver deden alle mogelij ke moeite om hun partij zo lang mogelijk te rekken) zullen van daag elf in plaats" van acht partij en worden gespeeld. Scheep bouwer. „Al moeten we doorgaan tot vier uur 's nachts, we maken het programma af'. De uitslagen: Zeljko Franulovic (Joeg)-Deon Joubert (ZA) 6-2, 1-6 en 6-1, Paul Kronk (Austr)-Bernie Mitton (ZA) 7-6, 6-7, 7-6, Johan Kriek (ZA)-Dick Crealy (Austr.) 7-6, 6-2. Raul Ramirez (Mex)-Feaver (Gr.B) 6-4, 6-7 en 7-5. BERKHOUT (ANP)-Piet Vet heeft nog niet beslist of hij zijn Neder landse biljarttitel in het libre zal verdedigen. Het toernooi om het Nederlands kampioenschap wordt ïn mei in Oss gehouden. Vorige week in Zwaag, waar hij de beste was in de titelstrijd 4712 maar Louis Havermans tot kam pioen gekroond zag worden, nam Vet zich voor niet in het libre in actie te komen "Ik heb geen zin om nog een keer voor schut te gaan door de idiote regel van de biljartbond"Ha vermans werd in Zwaag kam pioen, omdat hij het onderling duel tegen Vet had gewonnen. Vet: "In Oss bij het libre kan ine dat ook weer gebeuren"De orga nisatoren in Oss, goed ken, hebben me gesoebat of ik alsjeblieft wilde meedoen. Ik heb daar geen ja en geen nee op gezegd. De organisatie in Oss gaf te kennen de biljartbond aan te spreken of de gewraakte regel niet voor het toernooi kan worden afgeschaft. Persoonlijk heb ik geen interesse in dat kampioen schap in Oss meer, maar mis schien verander ik nog van ge dachten". Voor het toernooi om de Nederlandse titel vrij spel zijn de volgende spelers geplaatst: Piet Vet. Jos Bongers, Louis Haver mans, André van Ham, Jan Ar- nouts, Christ van der Smissen, Piet van de Kruysweg en Ben Velthuis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13