Zeker is Wel buurthuizen maar geen mankracht in wijken Leidse universiteit tegen commissie-Mak'? Kantonrechter 4e SINGELLOOP Zuid-Amerika-dagen op s.g. Bonaventura Lezers schrijven Staatsloten? oenhtfol lob U kunt ze nu kopen. Y erkeersovertreder "Ik lijk wel een massamoordenaar" Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. maandag 30 april LEIDSCH DAGBLAD 'N AKTIEVE KRANT DINSDAG 3 APRIL 1979 ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse universiteits raad, gisteravond bijeen, wil dat alle betrokkenen in de universi taire gemeenschap spoedig hun mening geven over het rapport van de commissie-Polak. Deze commissie onderzoekt al jaren hoe de in 1970 ingestelde wet universitair bestuur (W.U.B.) functioneert. Enkele weken geleden is de com missie met een rapport op tafel gekomen dat niet erg positief is over de huidige situatie. Tevens formuleert zij daarin voorstellen om dit te verbeteren. Deze voor stellen betekenen veranderingen in de top (het college van bestuur en de universiteitsraad), het mid denniveau (de faculteitsraden en -besturen en de basis (de vak groepen). Het college van bestuur krijgt van de commissie een zwaardere po sitie in het universitaire bestuur. Terwijl nu twee leden door de Kroon benoemd worden, wil de commissie dat het gehele college door Den Haag wordt aangesteld. Tevens moet het college de macht krijgen besluiten van "la gere" bestuursorganen te vernie tigen. Op het middenniveau betekenen de veranderingen een toename van de macht van de faculteitsbe sturen ten koste van die van de faculteitsraden. Subfaculteiten zullen geheel verdwijnen en in plaats daarvan wil de uitbreiding van het aantal facul teiten per universiteit. In de verschillende raden zal de in vloed van wetenschappelijk per soneel in vaste dienst toenemen ten koste van die van technisch en administratief personeel, stu denten en wetenschappelijk per soneel in tijdelijke dienst. Ook op vakgroep niveau zouden verschuivingen in deze richting moeten optreden. In afwachting van een definitief oordeel waarvoor de meningen van alle betrokkenen nodig zijn formuleerde de raad alvast een voorlopige mening. Deze is dat het beeld dat de commissie-Po lak schetst niet aansluit bij de Leidse realiteit en dat de voor stellen van de commissie "het democratische karakter van de bestuursstructuur in zijn kern aantasten". Zoals gezegd een voorlopig oor deel. Het wachten is op reacties uit de universitaire wereld voor een definitief oordeel. Zeker is, dat echte zekerheid meer vraagt dan een stapeltje polissen. Assurantiekantoren, die lid zijn van de NVA. maken daarom eerst een risico-analyse en passen dan mfhun advies de verzekeringen aan bij andere regelingen en voorzieningen Vakkcnnis.ervaring en een onafhankelijke opstelling vormen de garantie voor een ver trouwensrelatie met een NVA-assurantie- adviseur. En wat belangrijk is: hij blijft letten op uw belangen, ook later bij schade en uitkeringen. Hel enige waar op hoeft te letten is. of uw adviseur lid is van de NVA. U herkent hem aan helNVA-vignet. LEIDEN - Ook de vierde serie "wensen vragen", die (vorig jaar juni) bij de gemeente is ingediend door buurt en wijkvereniging en comité's is door B en W uiterst summier beantwoord. Nieuwe toezeggingen zijn prak tisch niet gedaan. Wel kon een gedeelte van de wen sen en vragen positief worden beantwoord, doordat een groot aantal wensen betrekking had op buurtaccommodaties en in het BRW (Bijzonder Regionaal Wel zijnsbeleid) plan een groot deel van de beschikbare drie miljoen aan buurthuizen is besteed. Zo krijgt de wijk Groenoord 622.000 gulden voor (vernieuw bouw van het buurthuis. Het houten gebouwtje aan de Mus- schenbroekstraat wordt door een stenen clubhuis vervangen. Via de BRW-regeling werd voor de nieuwbouw 285.000 gulden uitge trokken. Wijkcomité Zeeheldenwijk gaat samen met speeltuinvereniging "Ons Eiland" in een clubgebouw aan de Kortenaerstraat zitten. Van de 175.000 gulden die het ge bouw kost is een ton uit de BRW- regeling afkomstig. Voor alle projecten geldt dat CRM nog toe stemming moet verlenen. Pas na het verkrijgen van die toestem ming kan de gemeente een aantal architecten opdracht geven ont werpen te maken. Wel zullen de meeste projecten nog dit jaar gerealiseerd kunnen worden. In de wijk Transvaal krijgt het buurthuis 't Mieren- "Flitsende" opening LOK LEIDEN - De studenten en het personeel van de LOK (school voor sociaal-agogische beroe pen) hebben hun nieuwe gebouw aan de Storm Buysingstraat gis teren zo on-officieel mogelijk ge opend. Rond drie'uift gistermid dag stelden de "bewoners" van de school met z'n allen een ma chine met allerlei flitsende lam pen in werking, waarmee de ope ning een feit was. Een stampvolle LOK was er verder getuige van hoe LOK-leerlingen het toneelstuk "En nu zijn we 't zat" opvoerden. Dit toneelstuk handelt over de positie die een LOK-leerling in de onderwijswe reld inneemt. Het toneelstuk zal ook nog op andere scholen die onderwijs geven zoals op de LOK (in I~" opgevoerd nest" aan de Morsweg een gron dige opknapbeurt. Het plan kost 380.000 gulden. Stichting "de Jeugdhaven" zal daarvan een ton •op tafel leggen. En de besturen van de speeltuin- en de wijkver eniging in de wijk Muiderslot de handen hebben ineengeslagen kan daar een buurthuis van 405.000 gulden worden gereali seerd op de plaats van het oude (afgebrande) gebouwtje. CRM, de gemeente en de bibliotheek zijn nog aan het zoeken naar moge lijkheden om in de wijk alsnog een bibliotheekfiliaal te realise ren nu het gemeentelijk krediet van 1,5 mihoen door het rijk is afgekeurd. Op vragen van de Stichting Zijlwijk schrijven B en W dat de nieuwe school aan het Broekplein (bij de sportzaal) als buurthuis ingericht kan worden. Het gebouwtje wordt thans gebruikt om de "piek" in het onderwijs in de Me- renwijk op te vangen. Zodra het aantal leerlingen daalt kan de school als buurthuis gaan funge- Voor de vergaderruimte in het pand Bronkhorststraat in de wijk Noord is twëe ton gereserveerd. Het plan komt echter moeizaam tot stand, zo delen B en W mee. De plannen van twee buuftcomi- té's zweven al bijna een jaar tus sen allerlei subsidiepotten en in stanties. Ook het college kan daar geen uitsluitsel over geven. De aanvragen om personeel (op bouwwerkers e.d.) van de wijken zijn in de meeste gevallen niet gehonoreerd. De gemeente moet namelijk een plan voor de verde ling van geld en mankracht ma ken in het kader van de nieuwe Rijksbijdrageregeling. Dit (her) verdelingsplan zal niet voor vol gend jaar gereed zijn, want het ontbreekt de gemeente momen teel aan mankracht om het voor te bereiden. Overigens willen de wijkcomités en buurtverenigingen volgend jaar niet alleen hun wensen en vragen bij de gemeente op tafel leggen, maar ook die clubhuizen, speel tuinen en andere wijkorganen. De comité's moeten zelf de antr woorden van B en W in de gaten houden. Wel kunnen de comité's of groepen die dat willen aparte vergaderingen van raadscom missies aanvragen over de beantwoording vragen. Dit is de plek waar de nieuwe buurtaccommodatie voor het Noorderwartier zal verrijzen. De wisselwoningen die "in de weg" stonden op het Spoortje zijn inmiddels verhuisd naar het Morskwartier LEIDEN - "De verantwoordelijk heid ligt bij de Nederlandse sa menleving. Als de hele wereld zo leefde als wij nu, dan was er al een grote crisis. Waar halen wij het recht vandaan ons eenzijdig te richten op welstand?" Dit vroeg Bas de Gaaij-Fortman zich gis teravond af op een forumavond van het Bonaventura. Onder leiding van studentenpastor Litjens konden vier forumleden hun oordeel kwijt over "het recht op eigen land en industrie en on ze verantwoordelijkheid daar voor". De Chileense docente Ma- risa Carmona kenschetste de ho peloze positie van de boeren, die ook al werden ze eigenaars, niet op konden tegen de grootgrond bezitters. "Deze willen slechts de individualiteit en de. concurren tie", betoogde ze. Bas de Gaaij-Fortman - aanwezig als NOVIB-directeur- bande de gedachte uit dat we met geld al leen wel de mensen daar konden helpen. "De tijd van de giroreke ning is voorbij. De Zuid-Ameri kanen moeten ons aanvaarden. Wij zijn mede verantwoordelijk Werkmans Wilskracht voor de toestand daar. Het be langrijkste is dat wij ons meer met de mensen daar gaan bezig houden". Door de organisatie was ook van ondernemers-zijde iemand uit genodigd. Dick Hauwert (VNO): „Praten over de problematiek be tekent datje een keuze moet ma ken. Ontwikkelingslanden heb ben recht op industrialisatie, maar dan moet je je eigen mark ten voor huri openen en de tarief- barriëres afbreken". Kees van Vliet, initiatiefnemer en moderator vond het een geslaag de avond, omdat er een proces van bewustwording onder leer lingen op gang was gekomen. Vanavond en morgenavond zijn er nog respectievelijk een film- en muziekavond over Zuid-Ameri- ka in het gebouw aan de Mariën- poelstraat. Het verbod om gedurende be paalde uren van de dag over de Haarlemmertrekvaart bij het Tolhuis te rijden is voor vele automobilisten nog een struikelblok. Dat blijkt keer op keer dankzij hardnekkige controle door de politie. Het excuus: "Ik wist het niet", gaat voor de kantonrechter allang niet meer op. Evenmin als "Ik had het bord niet ge zien, want het staat zo ondui delijk aangegeven"De rech ter antwoordt dan steevast dat het de plicht is van iedere automobilist om alle ver keersborden te zien en dat de betreffende borden aan dui delijkheid niets te wensen overlaten. Verdachte S. had het bord wel gezien, hij was het voor drie uur 's middags gepasseerd, had een stop gemaakt om die ren te voeren en was toen weer doorgereden. Maar toen mocht het niet meer, tussen drie en vijf uur. Hij probeerde diverse excuses uit tegenover rechter De Graaf. Had geen horloge bij zich en wist diis niet precies hoe laat het was. Hij had niet tot vijf uur kun nen wachten omdat hij hart patiënt was. Rechter De Graaf vroeg zich geërgerd af wat dat ermee te maken had: "Had u op dat moment last van uw hart?" "Nee", was het antwoord: "Maar ik kan geen anderhalf uur gaan wachten". "Dan ADVERTENTIE ADVERTENTIE Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Werkmans Wilskracht. In de volksmond wordt deze harmonie ook wel W.W. genoemd. Mij - als oud lid - kwam ter ore dat zij woensdagavond jl. een rondgang door de Professorenwijk moest maken. Dus ging ik daar even kijken. Daar aangekomen stond zij al op gesteld en toen kreeg ik de schrik van mijn leven. Want wat ik zag was geen W.W. Ik zag namelijk twee verschillende uniformen. En dat kon toch niet. Of was ik verkeerd? Nee hoor, de kapel was wel degelijk W.W. maar wat was die klein ge worden. En wat was er aan de hand met de groep van de tam boers. Op de overslag stond Brass-band Warmond, en bij de kapel stond W.W. Leiden. Toen ben ik navraag gaan doen bij de omstanders. En die vertelden dat het laatste half jaar 20-25 le den waren weggegaan, met als klap op de vuurpijl ongeveer drie weken geleden het gehele tam boerkorps. En allemaal om de zelfde reden werd mij verteld. Deze oudste vereniging van Lei den, bijna 80 jaar en koninklijk goedgekeurd met een subsidie van de gemeente, is die soms ge doemd om te verdwijnen? En kele jaren geleden was er ook al iets niet in orde, wat nog heel vers in ieders geheugen ligt. Zou de gemeente die toch subsidie geeft en een gebouw ter beschik king stelt deze zaak niet eens na gaan? Desnoods oude leden om ophelde ring vragen. Vragen waarom ze zijn weggegaan. Dan denk ik dat W.W. nog wel te redden is. Mits er maatregelen genomen worden. Het zou jammer zijn als die ver eniging gedoemd was om te ver dwijnen. G. Slierings, Doelensteeg 3a LEIDEN Op maandag 30 april organiseert het Leidsch Dagblad in samenwerking met de Leidse Politie Sportvereniging, de vierde Singelloop. Aanvang: 14.00 uur Start/finish: voor gebouw Leidsch Dagblad, Witt^Singel 1Leiden. Afstand: plm. 7 kilometer. Speaker: Theo Koomen. Inschrijving: Kantoor Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Kantoor Leidsch Dagblad, Badstraat 9, Katwijk aan Zee. En maandag 30 april vanaf 9.30 uur aan de kassa's. Inschrijfgeld: Volwassenen 3,50. Jeugd 2,50 (t/m 12 jaar). De deelnemers ontvangen als aandenken een fraaie medaille. De opbrengst komt ten goede aan de Nederlandse Invaliden Sportbond. moet u de dieren gaan voeren op een tijd dat u daar wel mag rij den", stelde de rechter voor. De verdachte betoogde obsti naat dat de dieren geen bood schap hebben aan een rijver bod en op dat moment voedsel nodig hadden. Rechter De Graaf legde toch veertig gulden boete op, en daarmee was voor hem de zaak afgedaan. Niet voor de verdachte die nu pas echt be gon zijn gal te spuien. Hij zei bijvoorbeeld: "Je wordt hier niet menselijk behandeld, niet eens dierlijk. Ik lijk wel een massamoordenaar. En ban-' dieten als Menten en Aantjes laten ze lopen". Al mopperend werd hem de deur gewezen. De bezetting veranderde gedeel telijk, de voorstelling ging door. Een oudere man vervul de de rol van verdachte, hij had bij mist met klein licht ge reden, en vond het maar raar dat hij daarvoor werd be keurd. "Vroeger lieten ze je meestal wel doorrijden, maar tegenwoordig zitten die agen- tjes er meteen bovenop". "Het verkeer is dan ook wel veran derd", vertelde de rechter. "Ja, de regels ook. Want vroe ger moest je juist met klein licht rijden en tegenwoordig weer met groot licht". De rechter maakte de man dui delijk dat hij tegenwoordig niet meer zo kan rijden als in 1914, want dat het verkeer een stuk gevaarlijker is gewor den. "O, is het daarom"zei de verdachte, dankbaar dat hem nu eindelijk eens werd verteld waarom alles zo veranderd is. Maar dat dat hem honderd gulden moest kosten wilde er bij hem niet in, alleen met zijn aow-tje. De rechter maakte er zestig gulden van en de ver dachte verliet vol dankbaar heid en sympathie de zaal. Dan was er nog een botsing te water, een aanvaring tussen een motorjacht en een zeil boot. "Hij ramde ons mid scheeps", aldus een getuige- verklaring. Gelukkig wordt de zaak aangehouden tot 21 mei, kan ik er nog even een handboek op naslaan, en een vaarreglement. Want wat is nou ook weer stuurboord, en wat bakboord? En is overstag gaan iets kwalijks? Waarom praten ze nu niet gewoon over links en rechts en voor- en ach teruit. Maar goed, het is tenslotte: "Een heer in het ver keer, een lord in de water sport", een andere taal dus. MARGA WUIS BEROEP TEGEN BOUWVERBOD LEIDEN - De eigenaresse van het pand Rembrandtstraat 10, het vroegere kerkgebouw van de Apostolische Gemeenschap in Leiden, heeft bij de raad beroep aangetekend tegen de bouwstop die de gemeente heeft opgelegd. De gemeente blokkeerde vorige maand verbouwingswerkzaam heden wegens het ontbreken van de bouwvergunning. Via een advokaat mr. Heskes vraagt betrokkene mevrouw Holverda- de Roode, de gemeente de beno digde vergunningen (bouwver gunning alsmede ook een drank vergunning) snel te verlenen. De eigenaresse wil in het pand een café beginnen. Het vroegere kerkgebouw wordt nu nog benut als antiekhal. Volgens de advocaat is de verbou wing aangepakt omdat r Holverda ambtelijk was ve kerd dat de vergunningen strekt zouden worden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11