LEIDSCH DAGBLAD Nog steeds ontsnapt radioactieve straling w m Inbraak bij burgemeester vandaag Goedhart Bouwhuis Drie scholen in brand gestoken Goedhart Bouwhuis Brezjnjew zou Mogelijke evacuatie deel van Harrisburg ernstig ziek zijn Vermoedelijk 3 mannen betrokken bij aanslag DE HOUTBAAN Begin in Egypte Feyenoord nadert kopgroep 1 $JP.D.-er 1 M.B,A.-er 1 IP.D.~er oüivettï voor uitgekiende badkamers MANDAG 2 APRIL 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35822 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN (AFP) - Het Britse blad "Daily Express" schrijft vandaag inlichtingen uit Parijs te hebben volgens welke de toestand van de Russische president en partijlei der Leonid Brezjnjew de afgelo pen twee dagen "ernstig is ver slechterd". De artsen die hem verplegen zouden zich hebben verzekerd van de medewerking van collega's uit de Verenigde Staten. Engeland, de Bondsre publiek, Zwitserland en Oosten rijk. Het staatshoofd zou een ernstige vorm van aderverkalking heb ben. Vorige week werd een bezoek de Sowjet-Unie door president Giscard d'Estaing van Frankrijk opgeschort, naar men zei omdat Brezjnjew een zware griep had. Het Elsysee maakte vanochtend bekend dat het uitgestelde be zoek nu van 26 tot 28 april zal plaatshebben. Het gaat om een officieel werkbezoek. De Sowjetrussische regering ver telde Franse functionarissen dat Brezjnjew griep heeft. Door de nieuwe datum van het bezoek van Giscard d'Estaing vast te stellen trachtte het Kremlin de geruchten over de gezondheids toestand van Brezjnjew de kop in te drukken. Naar aanleiding van het ongeluk in de kerncentrale van Harrisburg zijn in de gehele wereld acties op gang gekomen tegen het gebruik van Op de foto houdt een kind tijdens een demonstratie in Boston een bord omhoog met de tekst: "Bescherm ons tegen een radioactieve toekomst". DEN HAAG (ANP) - Bij de aanslag op de Britse ambassadeur in Neder land. Sir Richard Sykes, zijn vermoedelijk drie mannen betrokken geweest. Dit concludeert de Haagse politie uit het feit dat een tweede getuige die meldde dat hij op de hoek Laan-Varkenmarkt kort voor of ten tijde van de aanslag een auto heeft gezien, tevens verklaarde dat daar toen een man in zat. De getuige kon een vaag signalement geven vai droeg een trui met lichte strepen en zou een pet hoofd gehad hebben. RABAT-HOUT voor binnen en buiten in vuren - grenen en hardhout vanaf 14,75 per m2 tóch even kijken bij zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. CAÏRO (AFP) - Premier Mena- chem Begin van Israël is vandaag voor een bezoek van 28 uui aan gekomen in Cairo. Van hetzelfde vliegveld zijn dezer dagen reeds verscheidene Arabi sche ambassadeurs vertrokken, gevolg gevend aan het besluit van de Arabische conferentie in Bag dad, waar tot verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Egypte werd besloten. Begin werd ontvangen met het ce remonieel van een staatsbezoek, hoewel officieel tussen Egypte en Israël nog geen diplomatieke be trekkingen bestaan. Vanavond ontmoet hij Sadat. speciale aanbieding zolang de voorraad strekt Cash and Carry 1e soort plavuizen 20X30 cm. Bruin genuanceerd van f 57,- voor 35,- p.m2 incl. BTW Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30 -12.30 uur. 14.00 -17.30 uur: za. 10.00 -16.00 uur. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vnjdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Weinig verandering Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige zuidwesten wind. Minimum temperaturen ongeveer twee graden. Middagtemperaturen circa 8 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 7.12 uur; onder 20.16 uur. Maan op: 11.22 uur; maan onder: 02.23 uur. Hoog water te Katwijk 8.26 uur en 20.35 uur. Laag water te Katwijk 4.10 uur HARRISBURG (AP/Reuter/AFP) - Terwijl er nog steeds radioactieve straling ontsnapt uit de defecte kerncen trale bij de Amerikaanse stad Harrisburg, treffen de autoriteiten van Pennsylvania voorbereidingen voor een op zijn minst gedeeltelijke evacuatie van de omwo nenden. Men is bezig aan een plan dat - als de noodsituatie acuut zou worden - voorziet in de evacuatie van bijna een miljoen mensen uit het woon gebied rond de Three Mile Island centrale. Hoewel een dergelijke groot scheepse uittocht pas zou wor den uitgevoerd als de situatie kri tiek dreigt te worden, wordt een gedeeltelijke evacuatie in het be stek van een paar dagen steeds waarschijnlijker. Volgens een zegsman van de BB in Pennsylvania zal gouverneur Thorburgh hoogstwaarschijnlijk "binnen een dag of wat" de eva cuatie gelasten van alle inwoners binnen een straal van acht kilo meter rond defecte centrale. Zwangere vrouwen en kinderen tot en met de kleuterleeftijd, twee groepen die bijzonder kwetsbaar zijn voor de gevolgen van stra ling. hebben reeds het advies ge kregen het gebied bij wijze van voorzorg vrijwillig te verlaten. Gisteren hebben tii staande congresleden de rege ring verzocht te onderzoeken of moet worden overgegaan tot slui ting van alle centrales die zijn ge bouwd door de firma Babcock en Wilcox. Dit bedrijf heeft een groot aantal kerncentrales in de Verenigde Staten gebouwd, waaronder die in Harrisburg. Pogingen In de defecte kerncentrale wordt vandaag een poging gedaan het kleinen door een deel van de gas bel in de reactor tc laten ontsnap pen. Dat heeft Harold Denton, een functionaris van de federale commissie voor toezicht op kern centrales. meegedeeld. Gisteren zijn uit de centrale op nieuw radio-actieve gassen, zij hel met een gering stralingsge halte, ontsnapt in de atmosfeer. Denton zei dat de poging om de gasbel te verkleinen noodzake lijk is geworden omdat de con centratie van gas de laatste twee dagen is toegenomen, waardoor het gevaar van een explosie in de reactor groter wordt. In Middletown. de plaats die het dichtst bij de kerncentrale ligt, heeft een katholieke priester gis teren tijdens de zondagsmis meegedeeld dat de aartsbisschop een algemene absolutie van de zonden heeft verleend. Gewoon lijk wordt zo'n algemene verge ving alleen aan soldaten in oor logstijd verleend. De Amerikaanse luchtmacht heeft het afgelopen weekeinde tonnen loden schilden aangevoerd ter bescherming van de weten schapsmensen die bij de reactor moeten werken. In Hershey, een van de opvangcen tra, heeft de "American Nuclear Insurance", waarin 140 verzeke ringsmaatschappijen samen werken, een bureau opgericht voor de uitbetaling van scha declaims. In het verleden hebben de maatschappijen wel al ver goedingen uitbetaald aan werk nemers van kerncentrales, die aan teveel straling blootgesteld zijn geweest. Maar het is voor het eerst dat uitkeringen worden ge daan aan omwonenden. Kosten De maatschappijen vergoeden de kosten van mensen die hun hui zen moeten verlaten en in hotels worden ondergebracht. Zo is bij voorbeeld aan een vrouw met twee jonge kinderen, die haar in trek in een hotelkamer heeft ge nomen, 400 dollar vooruitbetaald voor de komende vijf dagen. De gouverneur van Californië. Ed mund Brown, heeft verzocht om sluiting van de kerncentrale bij Sacramento in Californië. Deze centrale is gebouwd volgens het zelfde ontwerp als de centrale in Harrisburg, zo berichtte de New York Times vandaag. Het ver zoek is gericht aan de federale commissie voor toezicht op kern centrales (NRC). LEIDEN - De burgemeesterswo ning aan de Witte Singel schijnt de laatste tijd doelwit te worden van praktijken die het daglicht niet kunnen verdragen. Ruim een week geleden gooide een op wraak beluste Leidenaar, en kele ruiten van de woning in. Hij was boos omdat hij uit een kraakpand zou worden gezet. In het afgelopen weekeinde is er door een of meer onbekenden in gebroken. Wat er precies bij deze inbraak is buitgemaakt was vanochtend bij de Leidse politie nog niet be kend. Vermist worden in elk ge val een aantal zilveren voorwer pen en een antieke hangklok. Men heeft zich toegang tot het pand verschaft door via een ruit naar binnen te klimmen. Het burge- meestersechtpaar was op het moment van de inbraak afwezig. De verjonging die Feyenoord heeft doorgevoerd, lijkt ren dement te gaan opleveren. De Rotterdammers hadden er gis termiddag maar 23 minuten voor nodig om het toch hoog in de middenmoot verkerende Go Ahead Eagles neer te Halen. Het werd uiteindelijk 5-0 in de Rotterdamse Kuip waar de Deventer Adelaars zich als 'makke kraaien" gedroegen tijdens de enthousiaste bevliegingen van de Feye- noord-jeugd. De verslagen trainer Joop Brand stak zijn bewondering niet onder stoe len of banken. "Deze jeugd gaat het helemaal maken". Feyenoord is inmiddels dan ook al aardig in de buurt van de kopgroep gekomen. PSV is nu binnen handbereik. De re gerend landskampioen stun telde bij Vitesse, in Arnhem, waar de Eindhovenaren in de laatste minuut in het rood kwamen. In dubbel opzicht zelfs, want nadat Vitesse op de valreep 2-2 had gescoord, werd Piet Wildschut uit het veld ge zonden. Roda JC (dat Haarlem moeizaam met 2-1 klopte) en Ajax (1-3 zege bij VVV) konden daardoor wat verder weglo pen. Op regionaal voetbalniveau leed de jubilerende hoofdklas ser UVS (de club bestond giste ren 65 jaar) een 3-1 nederlaag bij EDO. Zaterdag-eersteklas ser Noordwijk verloor het sleutelduel bij DOVO met 1-0, Quick Boys en RCL kwamen niet verder dan gelijke spelen. Jan Raas heeft gisteren revan che genomen voor zijn "neder laag" in de wielerklassieker Milaan-San Remo. De Zeeuw won de Ronde van van Vlaan deren op magistrale wijze. Het damesteam van Avanti verbaasde de Europese tafel tenniswereld door het interna tionaal veel hoger aangeslager Het jeugdige Feyenoord mag aardig draaien en zelfs al in de buurt van de kopgroep zijn gekomen, de gaten op de tri bunes in de Rotterdamse kuip zijn nog niet gedicht. Dat kan men duidelijk zien op deze fo to die verder het tweede doel punt van de Rotterdammers (van de voet van Jan Peters) tegen Go Ahead in beeld brengt. 24 PAGINA'S Spartak Praag met 5-2 te ver slaan. Avanti drong daarmee door tot de halve finale van de Europa Cup III. PAGINA'S 13-20 Israël wil ook volgend jaar Songfestival organiseren. PAGINA 5 Twee rampen achter elkaar op Oosterschelde. PAGINA 7 Iran nu islamitische re- ARNHEM (GPD) - Kort na elkaar zijn de afgelopen nacht in Arn hem twee schoolgebouwen na genoeg geheel uitgebrand. Aan het begin van het weekeinde brandde het kantoor van een la gere school uit. In alle drie ge vallen is er volgens politie en brandweer vrijwel zeker sprake van brandstichting. Beide eerstgenoemde scholen zijn hoogstwaarschijnlijk door de zelfde persoon in brand gesto ken. Kort na elkaar brandden in de af gelopen nacht de noodgebouwen van de Lorentz-scholengemeen- schap en de Burg. Matserschool (kleuter- en lagere school), beide in Arnhem-Zuid, als een fakkel. Van laatstgenoemde school staat het vast dat die is aangestoken. Hoewel deze bewijzen nog niet in de Lorentz-school zijn gevonden, twijfelt de brandweer er niet aan dat ook hier sprake is van op zet. Enig verband tussen deze branden en het vuur in de nacht van vrij dag op zaterdag in de Prinses Ma- rijke-school aan de Roosendaal- seweg is volgens de brandweer onwaarschijnlijk. In deze school is aan de brand een inbraak voor afgegaan. Sporen van braak zijn de afgelopen nacht niet gevon den. De scholenbranden hebben overi gens flinke schade veroorzaakt. Voor de Lorentzschool bedraagt die circa een half miljoen gulden, voor de Matserschool ongeveer 400.000 aan het gebouw en circa 200.000 aan de inboedel. De scha de van de brand in de Marijke- school wordt geschat op 20.000 gulden. Jonge mensen (tot 35 jaar) krijgen alle gelegenheid dóór te studeren en hun ervaring te vergroten. Bel voor een afspraak Olivetti nederland bv afd. Personeelszaken Lange Voorhout 86, 2514 EJ 's-GRAVENHAGE. Tel. (070) 61 43 61. toestel 130. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. 4 weken lang i -EIDSCH DAGBLAC ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: ff Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden - - i en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1