Regering overweegt "eigen bijdrage" voor medicijnen KLM: goedkopere Australië-vluchten Academische Raad wil acht studentenstops BINNENDOOR BUITENOM Kostenbeheersing gezondheidszorg aangepakt BENZINE DUURDER ZATERDAG 31 MAART 1979 UTRECHT (GPD) - Het komende studiejaar zal bij acht studierich tingen een studentenstop moeten worden ingesteld. Er is echter een kans dat overleg tussen de universiteiten en minister Pais een stop voor rechten en ge schiedenis overbodig zal maken. Daarnaast is voor 14 studies een plaatsingscommissie noodzake lijk. Dit bleek gistermorgen tijdens de vergadering van de Academische Raad, het hoogste overleg- en ad viesorgaan van de universiteiten en hogescholen. Op basis van het advies van de Raad zal minister Pais uiterlijk op 1 juni een defini tief besluit over het aantal stu dentenstops nemen. De studierichtingen waarvoor een stop wordt geadviseerd zijn: ge neeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde, biologie, far macie, lichamelijke opvoeding, rechten en geschiedenis. Voor dit studiejaar waren elf studenten stops ingesteld, maar bij acht studies was die stop eigenlijk niet noodzakelijk. Doordat een stop was afgekondigd, trok een groot aantal kandidaten zich terug, zo dat toch alle gegadigden een plaats konden krijgen. Vorig jaar kon de Academische Raad met enige moeite voorko men dat voor rechten een studen- tenstop moest worden ingesteld. Een stop bij rechten, zoals nu geadviseerd wordt, kan opmer kelijk genoemd worden, aange zien het om een van de „goed koopste" studierichtingen gaat. Binnen de raad werd de vrees uitgesproken dat een stop bij rechten en geschiedenis zal lei den tot een overloop naar andere, verwante studierichtingen, met name bij de letterenfaculteit, zo dat dan daar opvangproblemen ontstaan. Op voorstel van de Universiteit van Amsterdam besloot de Raad overleg aan te vragen met minis ter Pais om een stop bij rechten en geschiedenis alsnog te voor komen. De instellingen zijn be reid extra inspanningen te leve ren om meer studenten op te vangen als de minister op zijn beurt met extra middelen over de brug komt. De Universiteit van Amsterdam had berekend dat ruim 12 miljoen gulden extra no dig was om de twee stops te voor komen. DeTilburgse Hogeschool bood aan om voor èèn jaar 450.000 gulden aan personeelsgelden ter beschikking te stellen aan andere universiteiten opdat die hun ca paciteit bij rechten kunnen op voeren. Als bij rechten een stop voorkomen wordt, zal dit tot gevolg hebben dat de student-staf-verhouding zal oplopen tot 1 op 40, zo had Amsterdam berekend. Voor prof. dr. B. Leijnse van de Rotterdam se universiteit was dit reden zich af te vragen of men maar moest blijven doorgaan zoveel mogelijk studenten in een studie te prop pen. „Het stroomt maar vol. Rechten dreigt een academische uithoek te worden. De minister moet maar eens helpen om de student-staf-ratio te brengen op het niveau van bijvoorbeeld let teren, die 1 op 22 bedraagt", aldus prof. Leijnse. Kandidaten die uitgeloot worden bij geschiedenis zullen nog te recht kunnen bij de experimen tele studierichting maatschap pijgeschiedenis in Rotterdam. Deze universiteit is bereid het ri sico te nemen dat zich te veel stu denten melden. Een van de ar gumenten waarmee de nieuwe studierichting altijd werd ge vraagd was dat dan een stop bij geschiedenis overbodig zou zijn, zo verklaarde de Rotterdamse universiteit. De raad besloot er bij de minister op aan te dringen ook bij het ho ger beroepsonderwijs een cen trale registratie van aanmeldin gen door te voeren. Als gevolg van dubbele aanmeldingen bij het hbo en het wetenschappelijk onderwijs blijven toegewezen plaatsen in het wetenschappelijk onderwijs nu soms onbenut. HBO-instellingen hebben in het verleden het voorstel van het mi nisterie voor centrale aanmel dingen afgewezen uit vrees dat dit een eerste stap zou zijn naar studentenstops en plaatsings commissies in het HBO. DEN HAAG (GPD) - Met maatregelen zowel op de korte als op de wat langere termijn wil de regering de kostenbeheersing in de gezond heidszorg nog steviger aanpakken. Zij houdt vast aan de visie uit Bestek '81 dat de gezond heidszorg met ruim twee miljard minder mag groeien al is dat bedrag iets minder dan aanvan kelijk gedacht. Maar om de kostenontwikkeling in overeenstemming te brengen met de finan ciële mogelijkheden is krachtig ingrijpen no dig. Dit blijkt uit de nota over de kos tenontwikkeling in de gezond heidszorg, die staatssecretaris mevr. Veder-Smit (volksgezond heid) gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. In plaats van de geschatte bijna f2,7 mil jard ombuiging is nu f 2,4 miljard gepland. Vermindering kon wor den bereikt doordat de kosten- beheersende maatregelen, die in 1977 van kracht werden, gunstig doorwerken, dus „meevallers" opleveren. In plaats van de in juni vorig jaar aangekondigde „eigen bijdra gen" voor ziekenfondsverzeker den en gezinnen als totaal, die nu geheel van de baan zijn, moeten anderssoortige „eigen bijdragen" komen om het „gat van f 560 miljoen te vullen. Ten dele kan daaraan worden voldaan doordat patiënten zelf wat gaan betalen voor geneesmiddelen, voor spe cialistische hulp en de diensten van de fysiotherapeut. Ook zal de termijn waarin voor de AWBZ (Algemene Bijstands Wet)-voor- zieningen niets hoeft te worden betaald worden verminderd van een jaar tot zes maanden. Deze nota komt volgende week in bespreking als de Tweede Kamer debatteert over de „voortgang" van Bestek '81. Zij werd gemaakt als gevolg van de in oktober 1978 aangenomen motie-Lubbers, waarin werd gevraagd om een to taal plan van kostenbeheersing voor de gehele sector. De Kamer toonde zich toen al niet tevreden met de invoering van de eigen bijdragen, zoals Bestek '81 die die voorstelde. Meer plannen Puntsgewijs komen nog de vol gende plannen in mevrouw Ve ders uiteenzetting voor een nog strenger tarievenbeleid dan tot dusver het geval was; vermindering van de inkomens der artsen, verkleining van huis praktijken en bevordering van het aanstellen van medici in dienstverband; een vestigingsbeleid voor artsen in verband met de grote stromen afgestudeerden; het verkleinen van de tariefsver- schillen tussen particulier en zie kenfondsverzekerden stimulering van het gebruik van poliklinieken door wijzigen van tarieven- en honoreringsop- zet; regulering van het aantal studen ten en leerling-verpleegkundigen (verzorgenden), zodat aanbod op vraag kan aansluiten; proefnemingen met zgn. budget financiering, gerichte bestem ming van gelden, in het kader van de (regionale) decentralisatie in de gezondheidszorg. In haar nota deelt mevrouw Veder definitief mee dat de regering heeft afgezien van het heffen van een bijdrage van f 5 (was eerder op f 10 gepland) per verpleegdag voor bepaalde categorieën verze kerden bij opname. Dit plan ALPHEN AAN DEN RIJN - Mr. Pieter van Vollenhoven heeft voor de tweede maal in korte tijd een informeel bezoek aan Alphen aan den Rijn gebracht. Ook gisteren kwam hij naar Alphen aan den Rijn in zijn hoedanigheid van voorzitter van de voorlopige raad voor de verkeersveiligheid. Alphens burgemeester R. M. Gallas maakt namens de Vereniging van Nederlandse gemeenten deel uit van de vaste commissie voor de verkeersveiligheidDit keer kwam het wel van een rondgang door de gemeente. Enkele weken geleden verviel dat onderdeel van het werkbezoek door tijd nood. Hij lunchte bij de burgemeester thuis. Bij het afscheid schoot onze fotograaf bijgaande foto. vooral heeft veel maatschappe lijke tegenstand (ook uit de ge zondheidszorg zelf) ondervon den. De Ziekenfondsraad heeft een unaniem afwijzend advies uitgebracht, maar adviseerde wel de bijdragevrije periode voor AWBZ-patiënten van een jaar op een half jaar te brengen. JAKARTA-AMSTELVEEN (GPD) - Nederland en Australië hebben overeenstemming bereikt over goedkope vliegtarievcn tussen deze twee landen, op dezelfde ba sis als de lage tarieven die eerder aan British Airways en de Luf thansa waren vergund. Tevens heeft de KLM Perth als nieuwe bestemming erbij gekregen en is het tot dusver geldende maxi mum van 195 passagiers per KLM-toestel verhoogd tot 260, zo is gisteren in Canberra bekend gemaakt. Voor incidentele ge vallen mag de KLM zelfs boven deze 260 uit. Vanaf 1 mei, aldus de KLM, worden voor de bestemmingen Sydney en Melbourne de tarieven van kracht die de maatschappij al eerder had willen berekenen, nl. 1340., 2040 of 2340 gulden voor een 30 dagen tevoren betaald (zgn. apex-)retour, waarbij de hoogte afhankelijk is van het sei zoen. De tarieven gelden niet voor Perth, want „op die stad vliegert we nog niet" aldus de KLM en het staat ook nog niet vast met ingang van wanneer dat zal gebeuren. Voor de Australiërs was Perth een aanvaardbare nieuwe bestem ming. in het kader van hun stre ven ook de andere delen van dat continent open te leggen voor het internationale luchtverkeer over de lange afstanden. Perth is voor de KLM aantrekkelijk -omdat zich in dat gebied veel Neder landse emigranten hebben ge vestigd. De Nederlandse delegatie, onder leiding van staatssecretaris Smit- Kroes, en de Australische onder leiding van transportminister Nixon hebben drie dagen lang besprekingen gevoerd alvorens Vrije dag 5 mei 1980 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten om het rijkspersoneel volgend jaar op 5 mei een vrije dag te geven. Dat is een lustrumjaar voor de herden king van de bevrijding in 1945. Het kabinet is ervan uitgegaan dat ook de lagere overheden, het bijzondere onderwijs en het be drijfsleven hun personeel op die dag ook vrij zullen geven. Dit be sluit is een gevolg van een al eer der gekozen gedragslijn om eens in de vijf jaar de bevrijding te herdenken, en niet meer, zoals vroeger, elk jaar. DEN HAAG (ANP) - De prijzen voor normale en superbenzine zullen per 1 april met een cent per liter stijgen en komen daardoor op respectievelijk 112.8 cent en 116.2 cent. Dit is gistermiddag bekend ge maakt door het ministerie van economische zaken. De literpnj- zen voor autodiesel en petroleum gaan omhoog met 1.4 cent. de laatste inclusief btw. De prijs voor huisbrandolie stijgt met 1.2 cent per liter exclusief btw Voor stookolie geldt een'prijsver- hoging per 1 april van 4 gulden per ton. De prijsstijgingen zijn een gevolg van de hogere prijzen voor ruwe aardolie in februari. Ondanks de nu aangekondigde verhogingen liggen de prijzen op de Neder landse markt nog ver onder de in ternationale marktnoteringen, Timmeren met succes. Hout, ge reedschappen en hun toepassing, door J. Matthews. Doe-het-zelf boek voor de beginnende timme- raar, voorzien van instructieve tekeningen. Luitingh. Paper back. 19.90 Het kinder planten- en dieren boek, door Peter Kouwenhoven. Een lees- kijk- en doe-boek voor kinderen vanaf acht jaar. Lui tingh. Paperback, 19.90 Lucifer spelletjes. Een uitgebreide verzameling, door G. Obermair. Luitingh. Paperback, 12.90. RSY-steun nog onzeker DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabinet is nog geen overeen stemming bereikt over steun verlening aan het RSV-conceren voor de redding van de Verolme- werf op Rozenburg. Na een urenlang beraad is het gesprek hierover verdaagd tot aanstaande maandag. Dit weekeinde zullen de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken). Albeda (sociale zaken) en Andriessen (financien) nader overleg plegen. Premier Van Agt verwacht maandag tot een beslissing te kunnen komen. Het voor volgende week geplan de debat in de Tweede Kamer, die donderdag op Paasreces gaat, over dat besluit kan dan door gaan. Het is duidelijk dat de ministers Van Aardenne en Albeda, met hun voorstel om in de komende vier jaar 550 miljoen gulden inde Verolme-werf te steken, op te genstand van minister Andries sen en een aantal andere collega's zijn gestuit. Premier Van Agt liet gisteren doorschemeren dat de zaak nog erg moeilijk ligt. Hij wees op de geringe financiële mogelijkheden van het kabinet. „Er is voor de overheid geen en kele financiële bewegingsvrij heid meer. En het is duidelijk dat RSV dit jaar niet het laatste be drijf zal zijn dat in moeilijkheden komt". Woorden (1) In Kampen zijn er heel wat mensen erg boos en verdrie tig over de weinig vleiende betekenissen die aan het woord "Kampen" en zijn af leidingen verbonden zijn. Sinds jaar en dag is het bij voeglijk naamwoord "Kam per" het synoniem van onno zel. Dat komt allemaal steeds opnieuw in de Dikke van Dale te staan en daarmee heeft het iets van eeuwigheidswaarde. De voorlichter van de gemeente is nu een actie gestart om al dat ongunstigs voortaan bui ten de inventaris te houden. Het idee is te zot om los te lo pen, een ware "Kamper ui". De redactie van de Dikke van Dale kan haar slagvaardig heid bewijzen door in de vol gende druk een nieuwe bete kenis op te nemen. "Kamper actie", d.i. "een actie, waarbij men woordenboeken wil zui veren van de als onwelgeval lig ervaren inhoud". Woorden (2) Zoals zo dikwijls gebeurt, wordt hier weer eens de boodschap met de brenger of de beheerder van de bood schap verward. Maar er zijn hier ook wel eens essentiële problemen aan de orde. Zo geeft de Dikke van Dale bij voorbeeld een groot aantal betekenissen van het adjec tief "joods" met een misprij zende inhoud. Het is de trieste oogst van vele eeuwen dom heid, vooroordeel, discrimi natie of nog erger jegens een minderheidsgroep bedreven. Het zijn de zwarte bladzijden van intolerantie. Een woor denboek mag er echter niet omheen. Een woorderboek dat deze dingen niet geeft, hoort in de prullebak thuis. Koele registratie is zijn taak; het is zelfs misschien een hulpmiddel om dergelijk kwalijks misschien ooit voor goed uitgebannen te krijgen. Wie al die afgrijselijke be grippen niet in boeken wil hebben als de Dikke van Dale bedoelt het waarschijnlijk goed, maar hij gaat in wezen op de loop voor een groot stuk treurnis dat mensen elkaar in de loop der eeuwen hebben aangedaan. Bridge ln Eindhoven is een bridgeclub voor niet-rokers opgericht. Ik wacht nu op een biljartclub voor niet-drinkers. Voor mij is dat bridgen een zenuwach tige bedoening met veel te veel kaarten op tafel en in de hand om het zonder een siga ret te kunnen stellen. Als je dus niet-roker bent moet je zeker niet aan bridgen begin nen, want voor je het weet heb je een filter in je oor en een half-zware in je neus. Er zit iets heel sectarisch en dus doordrammerigs in die initia tieven zoals het onderhavige. Er worden elementen bin nengehaald die op zich met de activiteiten die men zich voorstelt te gaan onderne men, niets van doen hebben. In de tijd dat ik in een school schrift nog de voetbalcompe titie wekelijks bijhield, het is zeer lang geleden, had je in district III der Eerste Klasse een ploeg die AGOW heette. Ik weet niet of ie nog steeds bestaat. De club was geves tigd te Apeldoorn, op zich al geen bijster wulpse gemeen te, maar er kwam nog bij dat AGOW bestond uit gehee lonthouders. Algemene Ge heel Onthouders Voetbal Ver eniging. Men speelde dan ook in blauwe hemden. Ik betrap te me erop dat ik het ploegje niet helemaal serieus nam. Als ze dan al eens wonnen, was ik verrast, want eigenlijk vond ik dat ze met een handi cap speelden, een gebrek. Als er een ploegje van doofstom men of éénarmigen in district III der Eerste Klasse was ge weest en ze hadden ook eens een deuk in een pakje boter geschopt, zou mijn reactie geen andere zijn geweest. Dat komt er uit voort dat er een wezensvreemd element in het beoogde handelen is geslo pen. Bij het voetballen be hoort men elkaar met luide stem verwensingen toe te voegen, de arbiter behoort de kwalificatie "zak met stront" op zijn tijd niet te ontgaan, doofstommen zijn dus beslis send in het nadeel. Ook be hoort er hartstochtelijk om helsd te worden na afloop van de wedstrijd als geheel vol gens het strategieboekje van het "werkvoetbal" het resul taat weer eens nul-nul is gebleven. Met éénarmigen is het echter moeizaam een ste vige accolade maken. En zo behoren bij het bridgen de asbakken berstensvol te zijn. Bovendien is het roken een onontbeerlijk hulpmid del bij het bieden. Men steekt evenveel filtersigaretten in het rechteroor als men azen heeft. Wordt er naar heren ge vraagd dan gebruikt men het linkeroor (éénorigen zijn dus voor deze tak van sport min der geschikt). Wil men daar entegen seinen dat men wel «naar groot slem door wil, dan stopt men onopvallend het gehele pakje in de mond, de •geopende zijde in de richting van het verhemelte. Zo werkt dat. Ik geef die Eind- hovenaren derhalve weinig uitzicht op grote wapenfeiten. Amin Tussen de val van Amin nu en de dood van Franco een paar jaar terug is er een parallel. Bij beiden liet de ondergang lang op zich wachten. De oude caudillo bleek er bijzonder weinig lust in te hebben om te overlijden. Zo werd zijn ago nie de wanhoop van alle kran teredacties, die wekenlang pagina's moesten ophouden om als het moment eenmaal daar was in de breedte en in de lengte *s mans bloedig bla-, zoen aan de drukinkt prijs te geven. Het is uiteindelijk ge lukt, maar ik las van de week in Der Spiegel dat er tegen standers van hem zijn die het nog niet echt geloven en uit veiligheidsoverwegingen lie ver onder het bed slapen dan erin. Bij Amin bestaan de stuiptrek kingen vooral uit weer een vliegtuiglading mannen en geweren uit Libië. Beter een verre vriend dan een goede buur, zeg ik altijd maar. En die Khadaffï is fanatiek ge noeg. De Heilige Oorlog is pas goed begonnen. Als het aan hem ligt, worden zelfs de kro kodillen in het Victoriameer nog tot de Islam bekeerd. Idi Amin onderhoudt er in elk geval goede relaties mee. Met de krokodillen dan, bedoel ik. Maar dat het desondanks nog een kwestie van dagen of hoogstens weken is, staat voor mij vast. Over het aantal mensen dat er tijdens zijn re gime is omgebracht, lopen de schattingen uiteen. In elk ge val belangrijk minder dan in het Spanje van de caudillo of in het Grootduitse rijk van de Führer. Dat zal met een ver schil in beschaving en organi satie te maken hebben: kro kodillen hebben ooit een keertje d'r buik vol, mensen nooit. Zigeuners In de Brabantse gemeente Ber- kel-Enschot hebben veel in woners geprotesteerd tegen de komst van acht zigeuner gezinnen in wissel woningen op een sportcomplex. Om wonenden menen dat hun huizen daardoor ongeveer twintig procent in waarde zullen dalen. Dat vinden zij niet leuk en dat vindt ook ei genlijk niemand leuk. Dit stukje zal zich dan ook niet naar zijn einde spoeden in de trant van "kijk, die stomme knuppels uit de generali teitslanden, wat een onver draagzaam stelletje". Het probleem is een tikje inge wikkelder. Waarom dalen die prijzen zo aanmerkelijk? Dat komt, omdat u en ik, op zoek naar een huis in Berkel-En- schot zullen zeggen: "Kom nou ik betaal een stuk minder voor het huis dat u me aan biedt, want er wonen hier zi geuners om de hoek." En waarom zeggen u en ik dat? Schrijf op: "als wij over een paar jaar dat huis in Berkel- Enschot weer willen verko pen, dan zeggen de eventuele liefhebbers weer, sorry me neer, u moet toch echt een stuk lager met uw prijs gaan zitten, want hier om de hoek woont een stel zigeuners. Hier is sprake van een gesloten systeem. Een gesloten koel systeem dan ook nog, want veel christelijke warmte zal men aan het geheel niet ont lenen. Ik moet bekennen dat ik op korte termijn geen mid del zie om in zo'n gesloten systeem in te breken. Wie dat wél weet, moet het me zeker even melden. Ongetwijfeld is op dit moment een doctorandus bezig op het onderhavige onderwerp te promoveren. Ook zal de één of andere sociale academie er wel een project tegenaan hebben gesmeten, waarvan we de dikke evaluatienota vast wel binnenkort tegemoet kunnen zien. Maar voorlopig blijft het systeem potdicht. De zigeuners zitten in de kou, de sociale wetenschappers ver van Berkel-Enschot. Laine Zojuist bereikt mij het bericht per telefoon dat er morgen twee kaartjes voor Cleo Laine bij de kassa gereed liggen. Zo wordt het toch nog een song festival. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7