De eekhoorn Opel Commodore lUfcPPEfc&OCtf Rijden op waterstof goed mogelijk LANGSTE EN KORTSTE FORD FIESTA voor rust en gemak samengesteld door Koos Post ledereen is weer DE LENTE KOMT Korfbal Engeltje in de lucht Een eekhoorn hou's winters een die houd hij tot de in de zomer begint hij met een Zijn eten stopt hij wel eens in een holle maar ook wel in de Dat zijn meestal de en van de eikels die hij in destopt, komen dan weer nieuwe bomen. Marianne v.d. Velden, (8 jaar) Adres?, Wassenaar. Menno Dijkstra (7 jaar) Mesdagstraat 35 Lisse. Carolien van Duijn (6 jaar) Ambachtsherenweg 78 Zoeterwoude-Dorp ZATERDAG 31 MAART 1979 De lente staat weer voor de deur die stelt niemand teleur alle bloemen komen weer uit en natuurlijk ook het fruit. Alle mensen gaan weer sproeien en de koeien staan te loeien alle mensen gaan naar het strand lekker aan de waterkant Iedereen is weer blij en de kin deren krijgen vrij! Adriaan Haasnoot, (9 jaar) Zonnebloemstraat 12, Katwijk a/d Rijn. De lente komt Wat is dat een vreugd! De mensen zijn verheugd. Al kun je nog niet naar het strand niet heerlijk spelen in het zand. Toch is het wel een hele vreugd! Ja reken maar we zijn ver heugd. De koeien staan weer in de wei Ja heus! We zijn als vogels zó vrij!! Karin Kikkert, (9 jaar), Maasstraat 10, Leiden. Ik zit op korfbal bij Zuider kwartier. Wie zin heeft om te korfballen moet zich opgeven bij: Ronald Devilee Seringenstraat 16 A Leiden. Als een engeltje, net als een vo gel zo vrij net als jij dan vloog ik zo hoog en hoog naar de maan en glee van de baan naar de zon en vloog zo hoog als ik kon en vegten met een dolk en dan vloog ik naar een wolk maar gelukkig niet, anders had ik verdriet. Kijk een bij en wat er agter hem komt, een hele rij, en daar komt ook een engeltjes- rij en gaan langs de rij van de bij en zeggen allebij: dag dag, dag dag, en nog eens: dag! met een lach. Zie je dat paard en de mensen bij de haard o, zo klein wat een gein! Petra Engel 8 jaar Beukenrode 32, Leiden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Dat Opel al tien jaar lang de Ne derlandse auto-top-tien aan voert is natuurlijk voorname lijk te danken aan de schier grenzeloze populariteit van de Kadett. Die is al jarenlang de onbetwiste topper van onze vaderlandse automarkt. Maar het is niet de enige poot waarop het succes van de Duit se dochter van General Motors concern stoelt. Integendeel, het heeft een veel breder draagvlak gekregen door de lange rij van aantrekkelijke grotere model len die de constructeurs in de loop van de laatste jaren naast de Kadett hebben neergezet. Opel heeft altijd al veel variatie te bieden gehad, maar zelden was de modellenserie zo attrac tief als op dit moment. Vanaf de ook veel verkochte Ascona tot de werkelijk sublieme Senator. Merkwaardig genoeg blijft de verkoop van dit laatste topmo del wat achter bij de verwach tingen. Wellicht omdat auto mobilisten die zo'n veertig mil le te verteren hebben wat an ders verkiezen dan een Opel. Een andere oorzaak kunnen we niet direct vinden, want wat techniek, model en comfort be treft behoeft dit vlaggeschip van Opel in de schaduw van niets of niemand te staan. Die kwalitatief hoge standaard hebben we ook teruggevonden in de Opel Commodore, die wij enige tijd ter beschikking heb ben gehad. Een model dat men in de Opel-lijn moet plaatsen tussen de Rekord en de Sena tor. Vijftien centimeter langer dan de Rekord met een zesci linder 2,5 liter motor, die bij 5200 toeren per minuut een vermogen van 115 pk kan leve ren. Wat goed is voor een top snelheid van om en nabij de 180 kilometer per uur. Maar terecht wordt in de docu mentatie erop gewezen dat een sterke man niet voortdurend zijn kracht behoeft te bewijzen. Die sterke krachtbron onder de motorkap van de Commodore is er niet in de eerste plaats om steeds het onderste uit de kan te halen wat snelheid betreft. Het kan wel, maar dan doet men in ons gevoel het karakter van de auto geweld aan. De Commodore is een wagen die comfort ademt. Die op maat lijkt te zijn gesneden voor moeiteloos en rustig vervoer van personen met hun bagage. In dat kader passen de prettig zittende stoelen, past het rusti ge overzichtelijke dashboard, past de lichte besturing en de soepele versnellingsbak en past ook het grote raamopper- vlak, waardoor men een breed uitzicht naar alle kanten heeft. En in dat kader kan men ook een motor met een fikse overmaat aan reserve plaatsen, waardoor men inhaalmanoeuvres tot het uiterste kan bekorten en men gemakkelijk en snel uit kritie ke situaties kan komen. De onweerlegbare spanning, die het op topsnelheid rijden met zich meebrengt, staat echter lijnrecht tegenover dc sfeer van comfort waarvan de hele conceptie van deze Commodo re is doortrokken. Het ontbre ken van een toerenteller in zo'n toch prijzige auto spreekt wat dat betreft boekdelen Want de goedkoopste Commodo re - de zogenaamde De Luxe - kost nog altijd bijna 27 mille. Dat is dan de versie met hand- geschakelde bak. Met auto maat kost dit type twee mille meer. De luxueuzere Berlina gaat de 28 mille te boven. Ook hierin kost een automaat bijna 2000 gulden extra. Dat zijn bedragen die er niet om liegen. Maar men krijgt er wel een magnifieke auto voor te rug. Natuurlijk iets minder dan bij de Senator. Die heeft niet al leen een zwaardere motor maar ook onafhankelijke wielop hanging rondom, terwijl men het in de Commodore nog moet doen met een starre achteras. Deze vijfarmige as houdt dan wel sporing en wielvlucht con stant maar hij is en blijft star, wat men in de levendigheid van de wagen soms kan terug vinden. Dat neemt echter niet weg dat ook deze jongste aanwinst in de Opellijn een machtige reiswa gen is, waarmee men echter ook in het drukke stadsverkeer moeiteloos kan rondtoeren. Natuurlijk kost zo'n 2,5 liter mo tor dan wat meer benzine. Een verbruik van zo'n een op zeven behoort dan niet tot de onmo gelijkheden. Maar op de lange re afstanden kan men het be duidend zuiniger doen. Het blijven echter dorstige jon gens. Dat is de prijs die men voor zo'n knap stuk comforta bel vervoer moet betalen. Japanse deskundigen hcbbeii gezegd dat een auto waarin een motor was ingebouwd die ''loopt" op vloeibaar water stof een snelheid heeft bereikt van 60 kilometer per uur en dat de uitlaatgassen veel minder vervuilend bleken te zijn dan die van een "gewo ne" auto. Josjiteroe Enomotoeen des kundige op het gebied van motoren verbonden aan het technologisch instituut van Moesasji in Tokio, maakte be kend dat de motor, een omge bouwde 550 cc Suzuki, op de duur in staat zou zijn het voertuig een snelheid te geven van pakweg 120 kilometer per uur. De politie wilde echter voorals nog geen toestemming geven de wagen op de openbare weg op volle snelheid te laten rij den. De auto, een "Moesasji drie", voerde een tank mee voor 60 liter vloeibaar waterstof. Goed voor een afstand van 300 a 400 kilometer, aldus de ingenieur. Die brandstof is echter niet goedkoop. Die waterstof kost zo'n veertien gulden per liter. Tegen benzine iets meer dan een gulden... Ingrid van Veen (7 jaar) Lage Rijndijk 10 c, Leiden Amy Hartevelt (7 jaar) Muiderkring 69, Leiden De langste en kortste Ford Fiesta ter wereld stonden kortgeleden zij aan zij op de autosalon van Genève. Natuurlijk was dat geen toeval. Ford wilde de publieke stemming wel eens peilen ten aanzien van de plannetjes die zijn uitgebroed in de Turijnse „ideeënbus" van Ford: Ghia. Daar heeft men twee vergevor derde prototypes geproduceerd. Ontworpen als wagen-van-de- toekomst. Er zijn al heel wat van die experi mentele modellen uit de Turijnse koker gerold. Zelden komen ze verder dan dat experimentele stadium. Maar de verschillende facetten van dergelijke wagens komt men verderop in de ge schiedenis vaak toch tegen. Als geheel te het experimentele pro totype dan de vergetelheid in ge gaan, maar de verschilllende daarin verwerkte vondsten gaan een zelfstandig leven leiden. Daarom wel even aandacht voor die twee Fiesta's. De langste is een elegante driedeurs stationwagen met een sierlijke lijn en een 10 centimeter bredere wielbasis dan de normale Fiesta. Als extra vindt men hierin een ingebouwde computer en een digitaal LCD- venster, waarop men een con stante stroom gegevens kan vin den over snelheid,, toerental, temperatuur, oliedruk, brand stofniveau, conditie accu, rem- voeringen, remvloeistof en ande re mechanische onderdelen. En desgewenst over de gemiddelde snelheid, de verwachte tijd van aankomst en het brandstofver bruik. Op zichzelf niet nieuw, maar wel in deze vorm. En zeker in de Fiesta. Is deze langste Fiesta ("GTK") een halve meter langer dan de nor male gangbare versie, de kleine ("Microsport" geheten) is tien centimeter korter. Dat laatste wagentje moet een voorbeeld zijn van wat er gebeuren gaat op het gebied van de energiebesparing. Het is derhalve een lichtgewicht tweedeurs tweezitter met ge scheiden bagageruimte, die bo vendien een laag zuigingseffect heeft. De in zwart en goud gespoten car rosserie is van aluminium en de stoelframes, bekleding, dash board en middenconsole zijn van 'Hoewel ik ervan overtuigd ben dat deze prototypes in huidige vorm nooit in grote aantallen zullen worden geproduceerd kunnen wij toch met grote zekerheid stellen dat de vele concepten die in deze modellen zijn verwerkt eens in normale produktiemo- dellen zullen worden gebruikt," aldus Filippo Sapino, algemeen directeur van Ghia. Anneke Freke (5 jaar) Commandeurslaan 27 Katwijk a.d. Rijn speciaal lichtgewicht materiaal. Er bevindt zich slechts één lucht inlaat onder de voorbumper, de koplampen zijn weggewerkt ach ter plastic en de wielkasten heb ben een speciaal ventilatiesys teem om tubulentie en zuig kracht te verminderen. Men hoopt zo tien procent van het ge wicht van de gewone Fiesta 957 cc te kunnen besparen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 33