Prostitutie in Amsterdam naar een welvaartsclimax Ind Angeliqueisierug' Temperamentvoller dan ooit' Bii- /onde' lie» en ONOVERTREF. lBAAR Strikt prtve Tel 6^ Maison-Anja-prwe wensen 14 se*y-9'rls ^'ddanc °°~'S00. frt0entï ,^>A ••'üvano' VVJ t\ - "'Jr - ■\^W Oe Ae\c° v onW®°9* u efl en s Ma. t/m zat huisvrouw bil haar thuis. ZATERDAG 31 MAART 1979 Raamprostitutie loopt sterk terug AMSTERDAM - Acht uur 's avonds. Een handvol nieuwsgierige niet-Amsterdam- mers schuifelt over de Amsterdamse Wal letjes. Want het kwartier van de half blote dames achter de ramen met hun schaarse rode verlichting behoort nog steeds tot een van de toeristische trekpleisters van de hoofdstad. Het kijken naar ontucht blijft kennelijk amusant en minder slecht voor de ziel dan het bedrijven ervan. Dat is dan ook de reden, dat peepshows en sextheaters zich in een nog steeds opgewonden belang stelling mogen verheugen. Het bedrijf van de dames van lichte zeden verandert echter wel. Kwamen hier vroeger nog veel hongerige heren uit wat men zo gaarne noemt „de betere standen", de klan dizie bestaat tegenwoordig voornamelijk uit gastarbeiders en niet gefortuneerde zeelieden. Aan de klandizie zijn ook de prij zen aangepast, met de tijdsduur van de be roepsbehandeling, met de aantrekkelijk heid van de dames. Zelfs de pooier van het ouderwetse type komt minder en minder voor. Er valt nog wel geld te verdienen maar het is minder dan het in de gouden jaren geweest is. Toen kwam het geld er met scheppen binnen, om met scheepsladingen uitgegeven te worden. De middenstand in de warme buurt merkt het óók: die verarmt, gaat zelfs hier en daar noodgedwongen over tot sluiting. Het aantal vrouwen dat raam prostitutie bedrijft of tippelt is sterk terug gelopen. Bij de politie zijn er nu nog onge veer tweeduizend bekend, beduidend min der dan pakweg tien jaar geleden. De seksuele nood van de heren uit die betere standen wordt tegenwoordig sjieker opge lost. Een drankje, een hapje van de Franse kok, een meisje dat geen plat-Amsterdams praat, een schuimbad, een floorshow, por nofilmpjes en een beschaafd muziekje op de achtergrond - ziedaar wat de Amster damse zedenpolitie bedoelt met welvaarts- prostitutie, en wat in advertenties wordt aangeduid met „besloten club, waar char mante gastvrouwen op uiterst discrete wij ze aan al uw verlangens voldoen": de sex- huizen, de massagetenten, de Escort Gui des, de „twee lieve vriendinnen" of die gro te groep alleen-werkende dames, die het houden op thuiswerk. Een moeilijk te schatten groepje; de politie denkt dat het er ongeveer 3500 zijn. Dan is er nog de groep heroinehoertjes, die opereren rond het Rembrandtplein, Utrechtsestraat en Amstelveld. Een uiterst trieste groep van 500 meisjes, al verzopen voor ze water hebben gezien. Verslaafden allemaal, die een paar uurtjes per dag het oudste vak ter wereld bedrijven, alleen om maar aan geld voor een shot heroïne te ko men. Onder deze verpauperde groep, die zich voornamelijk met autoprostitutie be zighoudt vallen de meeste slachtoffers. Zij lopen zo af en toe wel eens tegen de ver keerde klant aan en eindigen hun leven er gens onder een viaduct of anderszins onder de groene zoden. Hun enige manier van klanten selecteren is het opengaan van een autoportier. Hun lichamelijke toestand is over het algemeen bedroevend. Alleen de heroïne is belangrijk, geld uitgeven aan eten is bijna zonde; heroïne verdrijft bo vendien het hongergevoel. Maar één ding hebben alle drie de categorieën met elkaar gemeen: de honger naar geld. Voor de politie zijn vooral de besloten clubs een probleem. Ze hebben zich als een olie vlek over Amsterdam uitgebreid. Zelfs op de Apollolaan, een laan van grote standing, komen ze voor. Een eenvoudig lichtje aan de buitengevel geeft de bezoekers aan dat de zaak geopend is. Sommigen hebben duidelijke afspraken met taxichauffeurs: voor iedere klant die zij binnenbrengen krijgen zij f 75-handje-contantje - reden dat er in Amsterdam na twaalven zo moeilijk taxi's voor „gewone burgers" te krijgen zijn: de meeste taxi's wachten dan op een volle bak buitenlanders bij de deuren van de grote hotels, die Amsterdam volop rijk is. De Walletjes-hoeren die er nog goed uitzien, proberen af en toe wel eens via een sollicita tie bij dergelijke clubs te komen, omdat „gastvrouw" nu eenmaal wat beter klinkt dan „hoer", maar meestal lukt dat niet. Ze spreken hun talen slecht, zitten vaak wat moeilijk tegen de exquise hapjes aan te kij ken, hebben kortom niet die quasi-bescha- ving die de gastvrouwen in dergelijke clubs moeten hebben. Want dat is essentieel voor de besloten clubs: de klant moet niet het idee hebben met een echte hoer te maken te hebben, de verpakking moet beter zijn, ook al komt het allemaal op hetzelfde neer. Dat dit wel het één en ander kost, is een klare zaak. De clubs zitten vaak in grote, luxueus ingerichte panden, waar een complete keu kenstaf is, met een bedrijfsleider, met een eigen wasserij. De gemiddelde klant geeft voor een paar uur seksueel amusement dui zend tot twaalfhonderd gulden uit; alleen de wat goedkopere massagehuizen in de volksbuurten doen het voor een kwart van de prijs. Bij de Walletjes-hoeren is politiecontrole een normale zaak; ook de GG en GD houdt de dames in het oog. Bij de welvaartsprostitu- tie wordt dat een veel moeilijker zaak. De alleenwerkenden zijn al helemaal een on controleerbare groep. Officiële medische controle is er op de in clubs werkende gast vrouwen niet; maar de meesten zijn zelf wel zó zuinig op hun handelswaar, dat dit as pect op zichzelf geen probleem vormt. Er is bepaald ook geen actief opsporingsbeleid in Amsterdam, al wil de drankwet af en toe wel eens vervelend doen; soms volgen er na controles processen-verbaal, maar veel zo den zet dit niet aan de dijk: het schenken van dranken gaat meestal - althans in de goedkope clubs - uiterst verholen. Niettemin poogt de zedenpolitie wel degelijk de vinger aan de pols te houden. „Het we reldje van de sex is er altijd geweest en zal er ook altijd wel blijven, zegt commissaris Pla- tenkamp. „Waar we voor waken is dat de zaken daar niet gaan uitmonden in extremi teiten waarvan kinderen of dieren de dupe worden. We zijn ook op een ander punt nog al streng: we weren meisjes van beneden de achttien jaar. Buitenlandse prostituees trachten wij ook uit die huizen te houden - die doen hun zaken maar in eigen land. Maar dat laatste is moeilijk: vooral Thaise en Indiase meisjes zijn erg in trek en wor den op alle mogelijke slinkse manieren die huizen binnengesmokkeld. Ook de vesti ging van dergelijke clubs is vaak een punt". „Er zijn bijvoorbeeld duidelijke probleemge bieden: een sexhuis in een normale kinder rijke woonbuurt moet je als politie de nek omdraaien. De bezigheden spelen zich voornamelijk 's avonds laat en 's nachts af en dat komen en gaan van auto's, het dichtslaan van portieren en dergelijke ver stoort het natuurlijke ritme van zo'n buurt. Zoiets mag je niet toestaan. Per slot heb je overal voor ieder bedrijf een vestigingsver gunning nodig, dus waarom niet voor deze bedrijven? Het woongenot van de buren moet gewaarborgd blijven en per slot van rekening: al is er dan een bedrijfsleider en een directeur, dit soort clubs blijven toch gewone ordinaire bordelen". De prostitutie is dan wel langzamerhand echt professioneel geworden, maar is er daarom ook sprake van een duidelijke omzetstij ging? Commissaris Platenkamp: „Och, we hebben het gevoel dat we aan een verzadi gingspunt toe zijn". 3p het spreekuur van de dokter komen veel mensen met klachten die worden gebracht als schijnbaar losstaande fei ten. Voorbeeld: iemand gaat naar de dokter omdat hij hoofdpijn heeft. Hij vraagt een middel tegen die hoofd pijn, maar vergeet - bewust of onbewust - erbij te zeggen dat er spanningen zijn op zijn werk. De dokter kan van zijn kant de klacht hoofdpijn beantwoorden met het voor schrijven van een recept. Hij kan ook proberen om erach ter te komen of een probleem in het gezin of op het werk mogelijk heeft bijgedragen tot deze klacht. De behande ling kan dan heel anders zijn. Bij veel ziekten en klachten bliikt duidelijk sprake van een wederzydse beïnvloeding tussen lichamelijke en psy chische factoren. Zowel voor degene die om hulp vraagt, als voor de hulpverlener is het belangrijk om dat in te zien. Iemand die voor zijn hoofdpijn aan de dokter tabletten vraagt terwijl hij weet dat onenig heid met zijn baas wel eens de oorzaak zou kunnen zijn, doet ongeveer hetzelfde als de dokter die hem zo (zonder verder te vragen) het recept geeft: het verschijnsel wordt bestreden, naar de oorzaak wordt op dat moment niet ge zocht. Vaak kan tussen spanning en li chamelijke verschijnselen („symptomen") een duidelijk verband worden gelegd. Bij voorbeeld wanneer sprake is van maagklachten, hoofd pijn, astma, een wisselende bloeddruk of bij sommige huidafwijkingen. Toevallig Zeven tot tien procent van de volwassenen heeft een hoge bloeddruk. Meestal merken zij daar niets van. Bij sommi ge mensen kan hoofdpijn (kloppend) of duizeligheid verband houden met een ho ge bloeddruk. Maar over het algemeen wordt deze toeval lig ontdekt bij een keuring of een routine-onderzoek. In de loop van jaren kan een te hoge bloeddruk een verstarring van slagaders bevorderen. Bij mensen met een langdurig te hoge bloeddruk is het risico van een hartinfarct groter dan bij leeftijdgenoten met een normale bloeddruk. Bij lang bestaande hoge bloed druk ontstaan veranderingen in de hersenvaten, die op late re leeftijd kunnen leiden tot een beroerte. Een te hoge bloeddruk kan op den duur ook de werking van de nieren ongunstig beïnvloeden. Men sen met ernstige vormen van hoge bloeddruk kunnen na jaren stoornissen krijgen in het gezichtsvermogen. Dit is na te gaan met spiegeling van het netvlies. Als bij een te hoge bloeddruk andere maatregelen onvol doende resultaat hebben, zal een behandeling met medi cijnen noodzakelijk zijn. Het gebruik van zulke medicijnen heeft alleen zin als dat ge beurt volgens het voorschrift. Als met bepaalde medicijnen wordt gestopt zonder dat de arts is geraadpleegd, kan dat gevaarlijk zijn. Als door de tabletten de bloed druk tot „normale" hoogte is gedaald, wil dat nog niet zeg gen dat de tabletten niet meer nodig zijn. Vaak blijkt het noodzakelijk om levenslang tabletten te blijven gebrui ken. Slikken We kunnen ons voorstellen dat het als een belasting wordt gevoeld om tabletten te blij ven slikken, terwijl er geen klachten meer zijn. Maar er zal nu eenmaal een keuze moeten worden gemaakt tussen het blijven slikken of de kans op complicaties als gevolg van de hoge bloed druk. De middelen tegen hoge bloed druk zijn grofweg in twee groepen te onderscheiden: de middelen die de zout-uit- scheiding beïnvloeden (de zogeheten piastabletten) en de middelen die een direct ef fect hebben op de bloeddruk. Beide soorten medicijnen kunnen bijwerkingen heb ben: o.a. verstopte neus. dro ge mond, misselijkheid, sla perigheid, duizeligheid, ver minderde potentie en soms neerslachtigheid. Als de bij werkingen hinderlijk wor den, is het uiteraard verstan dig er met de arts over te pra ten. Voor veel mensen is hoge bloeddruk een moeilijk be grip. Aan de ene kant merkje er weinig van (de ontdekking gebeurt meestal bij toeval). Aan de andere kant kan te ho ge bloeddruk, wanneer die niet of niet goed wordt be handeld, vervelende gevol gen hebben. Ook voor artsen doemen steeds weer nieuwe gezichtspunten op over ont staan en behandeling van ho ge bloeddruk. De bloeddruk wordt bepaald door de hoeveelheid bloed die het hart bij elke hartslag uit pompt, de stugheid van de wand van de grote slagaders en de weerstand in de kleine slagadervertakkingen. Meestal wordt de bloeddruk gemeten met een manchet om de bovenarm. Bij elke meting worden twee waarden geme ten: de hoogste waarde (die wordt gemeten als de hart spier samentrekt en de groot ste hoeveelheid bloed in de slagaders wordt geperst) en de laagste waarde, die wordt gemeten als het hart zich weer vult met bloed. Wanneer er sprake is van een hoogste waarde van 120 mm kwik en een laagste waarde van 70 mm kwik, dan wordt dit genoteerd als een bloed druk van 120-70. Niemand heeft gedurende zijn hele leven eenzelfde bloed druk. Op zichzelf is het een natuurlijk proces dat, naar mate je ouder wordt, de rek- kracht van de vaten minder wordt. De weerstand wordt dan groter, de bloeddruk stijgt. Zo kan een vrouw op haar 30e jaar een bloeddruk hebben van 120-70 en op haar 60e een bloeddruk van 155-90. Terwijl die bloeddruk dan toch ruim binnen de „normale" grenzen ligt. Voor het vaststellen van een te hoge bloeddruk is vooral de onderste waarde belangrijk. Het blijft moeilijk om precies een norm aan te geven. Wel kan worden gesteld dat (tot het 40e jaar) de bloeddruk te hoog is als de laagste waarde stijgt tot boven de 90 mm. Bij bejaarde mensen is een on derste waarde van 100 tot 110 nog normaal; een bovenste waarde van 200 mm hoeft dan geen reden tot behandeling te zijn. Tijdens zwangerschap is een laagste waarde van 85 tot 90 reden om tot behandeling over te gaan. De hoogte van de bloeddruk kan overigens sterk wisselen. Zo kunnen het moment van de dag, vermoeidheid, in spanning en emoties de bloeddruk beïnvloeden. Ook kunnen van invloed zijn de persoon die meet, de appara tuur en de plaats waar wordt gemeten (thuis of in de spreekkamer). Met andere woorden, een één keer gemeten te hoge bloed druk hoeft nog geen reden tot behandeling te zijn. Wanneer bij herhaling een verhoogde bloeddruk wordt geconsta teerd, dan zal een nader on derzoek en eventueel een be handeling aan te raden zijn. Bij 97 procent van de mensen die een te hoge bloeddruk hebben, wordt er geen duide lijke oorzaak gevonden. Waarschijnlijk kunnen deze factoren de bloeddruk on gunstig beïnvloeden: zoutge bruik, overgewicht, dropge- bruik, spanning en erfelijk heid. Voor sommige vrouwen geeft het gebruik van de anti-con ceptiepil een stijging van de bloeddruk (die weer ver dwijnt na het stoppen met de pil). Bij maar een klein aantal mensen is een duidelijk ver band te leggen met een aantal zeldzame lichamelijke afwij kingen die hoge bloeddruk veroorzaken (bijv. ernstige nierafwijkingen). Om zulke afwijkingen op te sporen, wordt na een algemeen li chamelijk onderzoek bloed en urine-onderzoek verricht. Eventueel worden er nierfo to's gemaakt. Behalve de medewerking van de patiënt en het nagaan van factoren die de bloeddruk beïnvloeden, kan bij het te rugdringen van de hoge bloeddruk een aantal leefre gels van groot belang zijn. Daarover is in het kort dit te zeggen: Lichaamsgewicht Als men te zwaar is, kan het verminderen van het gewicht een duidelijke verbetering van de bloeddruk geven. Als richtlijn is bij volwassenen aan te houden dat het gewicht in kilo's ongeveer gelijk moet zijn aan de lengte in centime ters min honderd. Bijvoor beeld: lengte 175 cm, gewicht 75 kg. Eventueel kan de hulp worden ingeroepen van een diëtiste. Zoutgebruik Omdat zouteen bloeddruk- verhogend effect heeft, kan het gebruik daarvan het beste maar beperkt worden. Het zoutgebruik vermijdend, kan het eten ook met kruiden (maar dan geen gemengde) smakelijk worden gemaakt. Ook zijn „verboden" levens middelen waaraan in de fa briek of bij de bereiding zout is toegevoegd (bijv. soepen, vleeswaren, vlees en groenten in blik, ijs, borrelhapjes en kant- en klaarsauzen). Het is over het algemeen niet nodig zoutloos brood en zoutloze melkprodukten te gebrui ken. In drop zit naast zout nog een stof die de bloeddruk ver hoogt. Spanning Een te hoge spanning in het li chaam (door omstandighe den in de omgeving) kan ef fect hebben op de bloeddruk, vooral op de hoogste waarde. Die spanning is op verschil lende manieren te verminde ren. Als er een duidelijke psy chische spanning is, dan ligt het natuurlijk voor de hand om te proberen die uit te pra ten en verder te verwerken. Belangrijk zijn voldoende li chaamsbeweging (beter en kele malen per week een klei ne afstand fietsen of hard lo pen dan één keer een grote af stand), een regelmatige le venswijze met vaste rustpun ten op de dag, het zoeken van afleiding in hobby's en der gelijke. Ook yoga en ont spanningsoefeningen kun nen een verlaging van de bloeddruk tot gevolg heb ben.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 31