Leidse Vrouwen Raad wil ander onderkomen eidse agenda Vrouwen moeten zakelijker worden Twee ton is teveel voor volkstuinhonk Prachtig concert van Madrigaalkoor Onkunde in 'Rose T.' Geestige versie Zesde Symphonie IMCA, mishandeld kind PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 31 MAART 1979 LEIDEN - De Leidse Vrouwen Raad heeft gisteren zijn tweede jaarvergadering gehouden. Het eerste jaar van zijn bestaan heeft de Raad vooral aan zichzelf gewerkt; in 1978 is men meer naar buiten getreden, ondermeer door een open dag in de Waag. De plannen voor het nieuwe jaar zijn om op die weg door te gaan. Een belangrijk punt is verder het zoeken naar nieuwe huisvesting. De Vrouwen Raad vergadert nu nog in de ruimte van de Vereniging van Huisvrouwen in het voormalige Marinecomplex aan het Noordeinde. LEIDEN - Het district Zuid-Holland van Rotary International is gisteren begonnen met een tweedaagse conferentie in Lei den. Een kleine vierhonderd deelnemers woonden in de Hoog landse Kerk de openingsbijeenkomst bij. Vandaag wordt de conferentie voorgezet in de Stadsgehoorzaal. De Rotary-bijeenkomst stond gisteren in het teken van een ge dachten wisseling over de plaats van service-clubs in de huidi ge samenleving .Over dit onderwerp hield de Tilburgse hoogle raar prof. dr. Zijderveld een inleiding. De bijeenkomst van vandaag omvat een programma over de historie van LeidenDe Nijmeegse lector dr. Leupen houdt een inleiding over 'Philips van Leyden'. Daarnaast omvat het programma excursies in Leiden en omgevingHet tweedaagse gebeuren wordt vanavond afgesloten met een diner-dansant. Bij de opening werden de Zuid-Hollandse Rotary-leden onder andere toegesproken door burgemeester Vis van Leiden. On der de aanwezigen in de Hooglandsekerk bevond zich ook de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. Op de foto: burgemeester V is spreekt de deelnemers aan de Rota ry-Conferentie toe in de Hooglandse Kerk. In het kader van het Jaar van het Kind gaat de Vrouwen Raad iets doen voor "De Horst" de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen waarvan het gebouw aan de Hoge Morsweg begin fe bruari in vlammen opging. Als de school in het najaar in de voor malige Don Bosco school aan de Franchimontlaan zal intrekken wil de Vrouwen Raad speelgoed en geld voor de inrichting van een speelplaats aanbieden. Organisaties Bij de Leidse Vrouwen Raad is een twintigtal "traditionele" vrou wenorganisaties aangesloten, waarmee ruim tweeduizend vrouwen zijn vertegenwoordigd. Het nut van vrouwenraden, aldus mevrouw Smithuysen van de landelijke vrouwenraad (die daarover een inleiding hield), is tweeledig. In de eerste plaats heeft de gemeente graag een vas te gesprekspartner. In de tweede plaats richt het regeringsbeleid zich op decentralisatie waardoor verzelfstandiging van de basis een noodzaak wordt. Mevrouw Smithuysen hechtte naast een sectie maatschappelij ke dienstverlening" (de vrou wenraden zijn in de meeste ge vallen ontstaan uit vrijwillige hulpverleningsorganisaties) veel belang aan een sectie permanen te educatie", zoals die bij de Leid se Vrouwen Raad bestaat. Ze gaf daarvoor een aantal redenen aan. "De maatschappelijke ontwikke ling gaat zo ontzettend snel datje niet kunt volstaan met het een maal geleerde. Veel vrouwen hebben in hun jeugd ook weinig kansen op onderwijs gehad, die moet je nu inhalen. De overheid is hard op weg naar het leerrecht voor volwassenen, en wij moeten er als de donder bij zijn om dat recht te pakken. We moeten ons ook niet generen om te zeggen dat we een achterstandsgroep zijn, want dat zijn we". Bovenhuis in Bonairestraat te Leiden geen bedrijfsruimte LEIDEN - Het taxibedrijf Eltax mag de bovenwoning Bonaire straat 11 in de Kooi niet meer als bedrijfsruimte gebruiken. Dit heeft de Raad van State gisteren in Den Haag beslist. De Raad bevestigt daarmee een be sluit van B en W van Leiden die Eltax al eerder geen toestemming hadden gegeven om de woning boven de garage van het taxibe drijf te gebruiken. Tegen dat be sluit had Eltax bij de Raad van State beroep aangetekend. Ove rigens wordt de bovenwoning al ruim tweeëneenl^üf en een half jaar door het bedrijf als opslag ruimte gebruikt. Op de zitting van de Raad van State in februari gaf de raadsman van Eltax te kennen dat het taxibe drijf zou willen verhuizen naar het industrieterrein in de Me- renwijk. De noodzaak daartoe zou des te groter worden als Eltax de bovenwoning aan de Bonaire straat zou moeten afstaan. Beleid Over wat een vrouwènraad moet doen zei mevrouw Smithuysen: "We moeten behalve een doel stelling ook een beleid maken. De doelstelling is heel ruim, be wustwordingvan de vrouw, Maar wat is dat? Hoe maak je dat prak tisch? We moeten over alles een standpunt hebben: wie doet wat voor wie? We moeten kijken wat we wel en wat we niet moeten doen, kijken wat er al gedaan wordt waar we aan mee kunnen doen, zoals politieke scholings- Maar ook kijken wat er buiten ons gedaan wordt. Als er bijvoor beeld in het vrouwencafé een avond is over feminisme, kan het heel verhelderend zijn om daar ook eens heen te gaan. Want wat is feminisme? De één denkt dat het vrouwen zijn die in spijker broeken lopen en zich de hele dag laten aborteren, de ander denkt dat het vrouwen zijn die de maat schappij zachter en vriendelijker wil maken. Het is in elk geval goed om daarover te praten, en dat kan ook best in café." Hokje In haar ervaring met vrouwenraden heeft mevrouw Smithuysen vooral gemerkt, vertelde ze dat er onder vrouwen een enorm ge brek aan solidariteit bestaat en dat ze elkaar voortdurend be stempelen. in een hokje plaatsen. Ook dat vrouwen bang zijn om verantwoordelijkheid op zich te nemen en als ze dat al doen dat er een gebrek is aan inhoudelijke bestuurskunde. Ze zei: "Je moet de zaken zakelijk op tafel kunnen leggen. Daar hebben we moeite mee, we heb ben het ook nooit geleerd. Als ik het nu doe dan hoor je: "Je hebt zeker wat tegen me." We hebben geleerd om altijd maar vriende lijk te zijn en conflicten uit de weg te gaan. Verder moeten we mensen met elkaar in gesprek brengen en democratiserings processen op gang brengen, want onze vrouwenorganisaties zijn zo hiërarchisch als de pest." VVD EN CDA VOORSCHOTEN: LEZERS SCHRIJVEN VOORSCHOTEN - de twee ton subsidie die de gemeente Voor schoten uit wilde trekken voor een nieuw clubhuis voor de volkstuinvereniging is door de gemeenteraad voorlopig bevro ren. Wel stelde de raad gister avond ruim een miljoen gulden beschikbaar om het volkstuin complex te verplaatsen, zodat de volkstuinvereniging na 16 jaar een definitieve plek krijgt. WD en CDA vonden gisteravond dat 200.000 gulden voor een nieuw clubhuis nogal veel is als je het vergelijkt met de subsidie die clubhuizen van sportverenigin gen krijgen. Besloten werd om K. en O. heeft in de Dorpskerk van Leiderdorp een prachtig concert verzorgd, gegeven door het Nederlands Madri gaal Koor-Ensemble Madri- galesco". Het Madrigaalkoor onder lei ding van Henk Briër is een van Nederlands beste koren. Het spontaan geformeerde orkest bleek over een zeer weldadige klankverzadiging te beschikken. Zelfstandig speelde het orkest Handel s Concerto Grosse no. 3. Het koor had - een zeer goed optreden. De techniek viel bijzonder te bewonderen on der meer werken teverdi. De alt Willemke van Claerber- gen had te weinig kansen om een "vlucht" te nemen. Zo'n kans lag wijd open voor deze sopraan, met een fluwelen stem die egaal als een instru ment kan klinken. Een duo optreden was gereserveerd voor violiste Henny Rave- stein en de hooggeklasseerde cellist Yke Viersen. De violis te had grote allure - ook dat was een positieve openbaring van dit concert. KEES VERHOEF wél een subsidie te geven voor de bouw van een clubhuis, maar de hoogte daarvan nog nader vast te stellen. Een symbolische prijs van één gul den heeft de Stichting Jongeren huisvesting Voorschoten gebo den voor de voormalige boerderij "Corneliahoeve". Ze willen er woonruimte voor jongeren van maken. Burgemeester en wet houders hebben over dit verzoek nog geen beslissing genomen, zei wethouder Marselis gisteravond. Uitslag school zwemmen LEIDEN - Uitslagen van het schoolzwemmen voor het mid delbaar onderwijs: Meisjes, geboren in 1964 of jonger 1. Koperwiek uit Roelofarends- veen, 2. Rijnlands Lyceum, 3. Vlietschans. Jongens geboren in 1964 of jonger 1. Rijnlands Lyceum, 2. Agnes Scholengemeenschap, 3. Leidse agrarische school. Meisjes geboren in 1963 of ouder: 1 Vlietschans, 2. Agnes, 3. Koper wiek (Roelofarendsveen). Jongens geboren in 1963 of ouder 1. Rembrandt scholengemeen schap, 2. MTS/MSG. 3. Chr. LTS. Opvallend was de goede tijd die Martin van Reeburg op de 50 me ter borstcrawl op de klokken bracht, namelijk 25,4 seconden. LEIDERDORP - Bij een aanrij ding op de kruising van de Pro vinciale weg 6 en de Persant Snoepweg in Leiderdorp is de 22- jarige motorrijder N.S. uit Al phen aan den Rijn gewond ge raakt. Hij is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis Bezetting (2) Als eindexamenleerlingen van de Haanstra-kweekschool, Vliet 8 in Leiden, willen we reageren op het ingezonden stuk van de heer M. Zonnevylle, gemeenteraadslid voor de WD Hij suggereert in zijn brief, dat wij geïndoctrineerd zijn door de heer Bert Erades om een actieplan op te zetten tegen Bestek '81. Dit ontkennen wij volledig en wij weigeren bestempeld te worden als volgzame, niet nadenkende leerlingen. We benadrukken, dat wij geheel op initiatief zonder medeweten van wie dan ook, de bezetting op touw hebben gezet. Pas naderhand heeft het docen tenteam zich solidair met ons verklaard. We zijn kritisch genoeg om te be palen waarom we bepaalde aan dachtspunten formuleerden. Ze zijn namelijk gebaseerd op feiten. Om misverstanden te voorko men: ook dit schrijven is op eigen initiatief tot stand gekomen. Namens een gedeelte van de eindexamenleerlingen, José v. d. Steen, Mariska Bruggeling, Haanstra-kweekschool, Vliet 8. LEIDEN Bezetting (3) Graag wil ik reageren op de brief van de heer Zonnevylle namens de VVD in de rubriek "Lezers schrijven". Ik acht me gelukkig dat leerlingen van de Haanstra zoveel politiek bewustzijn hebben dat zij Bestek '81 zien als een gevaar voor de ontwikkelingen in het onderwijs en op grond hiervan zonder mijn medeweten zijn overgegaan tot bezetting van de school. Ik vind het typerend voor de WD te ver onderstellen dat de eindexamen kandidaten van de Haanstra zich door hun direkteur zouden laten beïnvloeden t.a.v. hun doen en la ten. Hiermee blijkt temeer dat de heer Zonnevylle en zijn WD in de grond een diepe minachting hebben voor kleuterleidsters en voor hun werkzaamheden. Je zou ook kunnen zeggen: de heer Zonnevylle vertegenwoordigt een groepering binnen de VVD die weinig begrijpt van het on derwijs. Anderzijds is het mis schien teleurstellend voor de heer Zonnevylle te constateren, dat een in traditioneel opzicht als "machthebber" gedoodverfde direkteur van een school het niet accepteert dat een minister noodzakelijke beleidsbeslissin gen achterwege laat. Bovendien moet het de heer Zon nevylle toch duidelijk zijn dat de VVD geen onderwijsbeleid kent. Slechts een op pragmatisme en emoties gebaseerd beleid bezi gen, dat thans door het weten schappelijk bureau van de VVD (de Teldersstichting) kritisch wordt bezien en waarmee onder getekende niet toevallig be moeienis heeft, geeft de heer Zonnevylle nog niet het recht het falen van deze WD-minister recht te praten door te constate ren dat Pais ook een mens is. Daarnaast acht ik het politiek verraad om Andriessen (CDA) als dompteur te bestempelen. Ik vraag me uiteindelijk af of de heer Zonnevylle op de hoogte is van de situatie op de opleidings scholen. Als gemeenteraadslid mag hij zich best interesseren voor de school die ook vaak 'Leidse Kweekschool' wordt ge noemd. Bert Erades. direkteur Haanstra-kweekschool, Vliet 8. LEIDEN. "Rose T. in lokaliteit Varié' is een show barstensvol mu ziek zang en dans oftewel: theatergeweld, waarin het engagement zo smakelijk wordt verpakt", stond gister avond wat pretentieus aan gekondigd in het pamflet achtige programma van Het Krisistheater. Dat de vermel ding wat al te hoog gegrepen was bleek uit de lauwe reactie van het spaarzaam aanwezige publiek in de Leidse Schouwburg. Het Krisisthea ter wilde met Rose T. een showachtig cabaret laten zien, iets watje aantreft in lo kaliteiten die hun beste tijd gehad hebben. In Rose T. draait alles om de leading lady, jawel Rose T., wat staat voor Rose Thesing. die geflankeerd wordt door twee zeer appetijtelijke cho- rusgirls, en een entertainer, die we ook mogen zien als een gastarbeider. Rose Thesing, die de show moet maken, schiet op alle terreinen net iets te kort. De enige die zijn talent niet kon verbergen was de tomeloze entertainer Lars Boom, die- van de erbarmelijk slechte teksten nog iets maakte. De kern van de zaak: Het Krisis theater heeft heel aardig een cabaretgelegenheid met bij behorende show geschilderd. Twijfelachtig is het of er ei genlijk wel sprake is van een persiflage. Eerder moet ge dacht worden aan een vorm van onmacht het zelf beter t<» kunnen. Immers is het niet zo dat een persiflage gemaakt wordt met karakteristieken? Die waren niet te vinden, sterker nog er werd zoals al reeds aangekondigd een vleugje engagement be speurd. En tochHet zou best eens kunnen dat we professioneel in de boot genomen zijn en dat de dames en heer hun beeld van het theater van het mindere allooi zo vakkundig hebben neergezet dat je er in gaat geloven. Persoonlijk houd ik het op onkunde. LOUIS CORNELISSE Inderdaad is het hoogtepunt van het concert door het Amster dams Philharmonisch Orkest in de Stadsgehoorzaal gister avond de zesde Symphonie van Schubert geworden. Anton Kersjes en de zijnen hebben veel aan markante en geestige trekjes geopenbaard en het was mede hieraan te danken dat in deze ogenschijnlijk weinig belangrijke symphonie een enorm esprit opbloeide. Wanneer een dirigent met zijn orkest hun toehoorders een werk zo laten ontdekken, dat al die invloeden en reminiscenties van "Jan en alleman" vergeten, en hun een ongekende Schubert laten horen dan hebben zij inderdaad iets heel bijzonders gedaan. Voor de pauze tweemaal Edward Witsenburg als harp-solist. De eerste keer niet zo sterk in het Concert in Bes van Handel met in het eerste deel wat kleine haperingen. Maar hij werd waar schijnlijk afgeleid door een weerspannige snaar. Heel knap heel mooi daarentegen was hij in de 'Twee dansen" voor harp en strijkorkest van Debussy waarin hij een veelzijdige muzi kaliteit ontplooide. De "Pavanevan Jurriaan Andriessen prachtig van sfeer, met verrassende klankcombinaties kreeg van het Amsterdams Philharmonisch Orkest een geslaagde vertolking. Overheersend in dit gehele concert is de overrompelende spon taniteit en de flexibiliteit van het Amsterdams Philharmo nisch Orkest geweest dat in de K. en O-serie steeds weer een heel speciale plaats inneemt. BEP RIJNDERS Tweeduizend kinderen worden per jaar in Nederland mishandeld. Twintig procent van alle kinde ren is volgens een in Amerika in gesteld onderzoek niet gewenst. In Engeland bestaat een radio programma 'Parents Helpline', dat ouders in staat stelt onmid dellijk hulp van een kinderbe schermingsorganisatie in te roe pen. In West-Duitsland bestaat een dergelijk radioprogramma maar dan voor kinderen, die on der mishandeling door hun vader en/of moeder lijden. Genoeg reden derhalve voor de 'Delftse Komedie om, op initia tief van Pro Juventute" een thea- terprogramma (gebaseerd op im provisatie) over deze thematiek te maken. Gisteravond in het Leidse LAK-theater schilderde men het probleem van het meisje Imca, dat vooral door haar vader wordt gebrutaliseerd en mishan deld. Als één van de oorzaken van de kortsluiting tussen Imca en haar vader geeft de 'Delftse Ko medie' de werkloosheid van de vader en als voortvloeisel daar van de geringe inkomsten en overdadige vrije tijd aan. Oorza ken lijken hier echter bijzaken: de gevolgen staan in 'Imca' ter discussie. Het stuk werkt zeer functioneel, zowel naar het publiek, als naar bij de problema tiek van de kindermishandeling betrokken (overheids-) instan ties: naar mishandelde kinderen en hun mishandelende ouders: naar voogdijraden: naar toezien de voogden, psychologen en an dere deskundigen, van wie (vaak ten onrechte en onevenredig fre quent) heilzame oplossingen verwacht worden. Daarnaast tilt de 'Delftse Komedie' de kinder mishandeling uit de taboesfeer, waarin het met homofilie, pedo filie, alcoholisme en armoede nog steeds verkeert. Over de rolinter- pretatie valt echter weinig posi tiefs te melden. De goede wil dient gesignaleerd, maar opval lend frequent dalen de spelers en speelsters af naar het verdienste lijk amateurniveau met alle pijn lijke tekortkomingen van dien. Wil men de enigszins ongeïnspi reerde aanpak voor lief nemen, dan blijft de informatie-over dracht een zeer wezenlijk aspect van 'Imca'. BERT KOEKEBAKKER Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond middelbare scholieren, 20-24 uur. LAK-Theater, theater De Engelenbak "We mogen niet klagen", 20.30 uur. Leidse Schouwburg, Ton van Duinho ven, Ina van Faassen e.a. in "En nog vele jaren...", van Alan Ayckbourn, 20.15 Lutherse Kerk, clavecymbelconcert door Annie Blankenstein, 20.30 uur. BTS, Vondellaan, Ons Grunnegerland, 20 uur. Hot House, Vrijetijdscentrum, work shop, 21 uur. Augustinus, science fiction filmfestival, 21.30 uur. Rijksherbarium, Schelpenkade, open huis, 10-17 en 19-21 uur. Dierenpark Wassenaar, jeugddamtoer- nooi, vanaf 10 uur. Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, telefoon 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling: To neelgroep Carrousel met "Wie is miss Messelmuis", 15 uur. Volkshuis, "Femke", ontmoetingscen- Rijksherbarium, Schelpenkade, open huis 12-17 uur. De Horsten, Wassenaar, natuurwande ling IVM, 14 uur. Maandag Troef, Noordeinde 2a, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrou wengroep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, gitaar, t'ai chi, fotografie, Go-club, 20 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur. Kijkbuis, Vrouwenkerkkoorstraat, film "Aguira der Zorn Gottes", 20 en 22.15 Gemeentehuis Wassenaar, cie. maat schappelijk welzyn, 20.30 uur. Artsen LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen; Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): M.J.H. van Tol, Sit- terlaan 80. tel. 142427; Wijk II (Kooi en Merenwijk); J.A. Verhage, van zaterdag 10 tot 18 uur, Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2, tel. 133834, van za terdag 18 tot zondag 24 uur Rozemarijn- tuin 51, Leiderdorp, tel. 895144; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuidbinnenstad): G.D. De Jong, Hoge Rijndijk 15, tel. 132877; Wijk IV (Zuid- West en Haagwegkwartier): H.J. Klaas- sen, Witte Singel 69, tel. 123089. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door P. van 't Woud en L. Middendorp, Hoofdstraat 40, tel. 410070 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153647. Voorschoten - Meijer, Rouwcooppark 11, tel. 2493 (zaterdag); J.H. Vrijenhoek, S. v.d. Oyelaan 38 of Veurseweg 20, tel. 2356 (zondag). Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst dei apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 30 maart tot 6 april door Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 071-120136; Apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met open baar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk - Gezondheidscentrum, Leiderdorp, Ber kenkade, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641 .Warmond - zr. A Vriend, flat De Hooge Wei 203, Sassen- heim, tel. 02522-12022. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst wordl waargenomen door F. Muurling, Plant soen 23, Leiden, tel. 071-125057 van za terdag 12 tot maandag 8 uur J. Vestjens Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel 071-144323. SOS-dienst LEIDSCM DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien i: gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij v< uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2