Van Halem: „Pison eruit, of ik eruit" Gematigd optimisme bij Leidse roeiclubs „Van Leiden Lions wordt een soort Peyton Place gemaakt" Orion behaalt volleybaltitel in eerste klasse ZATERDAG 31 MAART 1979 SPORT PAGINA 13 LEIDEN - In eerste aanleg heeft hij het boekje, dat collega-bestuurs lid Koos Pison vorige week in de ze krant over hem opendeed, schouderophalend dichtgesla gen. Direct na terugkomst uit het Roemeense Galati vond Leiden Lions-voorzitter Pim van Halem, in hoger sferen als hij door het WK-succes van het nationale ijs- hockeyteam toen nog verkeerde, het de moeite zelfs niet waard om te reageren "op de woorden stroom, waarin twee jaar-opge kropte ijshockeyfrustatie werd ontladen". Eenmaal terug in de Hollandse rea liteit zette de 29-jarige Hagenaar de zaken evenwel voor zichzelf op een rijtje en raakte langzaam maar zeker bezield van het ver langen om "alle geponeerde on juistheden te weerleggen". Nu hij "al die achter mijn rug gede biteerde nonsens" goed op zich heeft laten inwerken, oordeelt Van Halem één en ander voor zijn persoon belastend genoeg om zichzelf tot inzet te maken van een ongetwijfeld met veel emo ties geladen verkiezing, waarbij de leuze "Pison eruit of ik" cen traal zal staan. Een keuze, waarvoor de vereni gingsraad van de Leidse ijshoc- keyclub op 24 april geplaatst zal worden, nu van Van Halem "na dat artikel" niet langer met Koos Pison aan één bestuurstafel wenst plaats te nemen. Sterker nog, hij wil hem zelfs niet meer als medelid accepteren. "Want, legt Van Halem uit, "Koos Pison moet zo gauw mogelijk uit de vereniging, aan dit soort mensen heeft Leiden Lions niets. Die mening wordt trouwens door Ton Menken gedeeld. Begrijp me goed, ik kan best tegen kritiek, dat is gezond, maar nu is hij te ver gegaan. Ik ben trouwens ook te leurgesteld in de houding van Theo nijssen. Ik had van hem niet verwacht dat hij ooit via de krant zou laten weten dat ik als voorzit ter niet meer geloofwaardig ben. Maar hij heeft Menken inmiddels laten weten het niet allemaal zo bedoeld te hebben. Van mij mag Nijssen blijven, al heeft hij, net als Pison, twee jaar lang niets aan de stimulering van het ijshockey in Leiden gedaan. Maar hij heeft in ieder geval direct na de oprich ting al gezegd 'ik kan me vanwegs mijn werkzaamheden niet langer nuttig maken voor de club'. En toen is hij ook vice-voorzitter ge worden. Noem het een erebaan tje". Niets gedaan Pison daarentegen is, als secretaris, twee jaar lang in functie geble ven, zonder dat hij overigens maar iets heeft gedaan. Hij liet zich weken niet zien, zodat de post ook maar bleef liggen. Als ik hier dan al die brieven zag liggen, epistels die vaak per ommegaan de behandeld moesten worden, beantwoordde ik ze maar. Want Pison zei dan altijd wel 'je kunt mij ieder tijdstip van de dag bel len', maar dat is naar mijn mening een verkeerd uitgangspunt. Hij had gewoon naar de hal moeten komen om die post af te halen en vervolgens te behandelen. Nijs sen en Pison zouden eigenlijk blij moeten zijn dat er nog zo'n gek bereid is geweest om zich voor het ijshockey in te zetten. Zo langzamerhand heb ik geen pri- véleven meer, ik zou in het week einde best ook weieens iets an ders willen dan me bezig te hou den met ijshockey. Met vrienden uitgaan bijvoorbeeld of met een vriendin ergens gaan eten. Dat is er door al dat werk, wat de sport met zich bracht, niet van geko men. Ik heb dat nooit erg gevon den, uiteindelijk hebben we in twee jaar tijd een club opge bouwd, waar menige vereniging jaloers op is. En ik mag wel zeg gen dat dit niet de verdienste van Pison en Nijssen is. Als dan met name zo'n Pison, iemand die no- tabene nog voor geen tiende pro cent aan de ontwikkeling van het Leidse ijshockey heeft bijgedra gen, mij gaat afbreken op een moment dat ik in het buitenland zit, dan krijg ik daar wel een vieze smaak van in mijn mond. En d^t, terwijl hij twee jaar lang geen woord van kritiek heeft laten ho ren. Wel kwam hij steeds met plannen over ijshockeypromotie in Leiden. Plannen die altijd plannen bleven. Er gebeurde werkelijk nooit iets'... Deze voor Koos Pison weinig vleiende monoloog doet onher roepelijk de vraag rijzen, hoe Pim van Halem de door hem zo ver maledijde secretaris zo lang als medebestuurslid heeft kunnen gedogen. De Leiden Lions-prae- ses maakte er geen geheim van "dat hij altijd heeft gehoopt dat Pison op zou stappen. "Maar", zegt hij, "ik heb bewust nooit op zijn aftreden aangedrongen, om dat ik steeds heb beseft dat zoiets de rust binnen de club niet ten goede zou komen. Nu hij echter zijn twee jaar opgespaarde fru stratie in één klap naar buiten heeft gegooid, hoeft hij voor mij niet meen moet Pison maar zo snel mogelijk verdwijnen". Denkwerk "Maar dat maakt Van Halem niet uit", reageert de secretaris strijdlustig, "dat zal de vereni gingsraad wel bepalen. Ik moet trouwens mijn bewondering uit spreken voor het feit dat Pim van Halem erin is geslaagd om zo netjes te becijferen dat ik maar ééntiende procent van de werk zaamheden heb uitgevoerd. Zal hem vermoedelijk veel denk werk hebben gekost".. "Ik heb Van Halem vaak genoeg gezegd dat hij teveel hooi op zijn vork nam, ging alleen daarom al dik wijls met uitwedstrijden mee. Gewoon om hem te ontlasten. Voor het behandelen van post kreeg ik eenvoudig de gelegen heid niet. ik kwam drie keer per week in de hal. in mijn postbakje lag dan niks, bleek Pim de post in een kast opgeborgen te hebben, waarvan alleen hij de sleutel had. Nou wat moet je dan??" Berustend: "Ik wacht wel af wat er op die algemene vergadering gaat gebeuren. Van Halem kan nu wel zeggen 'hij weg of ik', maar daar laat hij alleen maar mee uitko men dat ie moeilijk in staat is om in teamverband te werken, de neiging heeft om zich binnen de vereniging als een despoot op te stellen. Als de leden zeggen 'Pi son moet weg', dan ga ik, maar ik moet nog zien dat ze tot die uit spraak komen"... Pim van Halem hooph daar uit drukkelijk wel op. Meldt dat hij onmiddellijk op zal stappen als de verenigingsraad ertoe mocht overgaan om Pison te handha ven, maar zegt te vertrouwen op Pim van Halem het gezonde verstand van de le den. Dreigend: "Want ik kan wel zeggen, dat als ik weggestend zal worden dit wel consequenties voor het ijshockey in Leiden zal hebben... Welke consequenties? Nou, als ik weg moet, trekt Ton Menken zich ook terug. Die wil ook niet meer met Pison samen werken Hoofdschuddend: "Ik vind het jammer dat het alle maal zo gelopen is. Dat we niet als volwassen mensen met elkaar hebben kunnen praten. Nu is er om een lachwekkende aanleidin gen een breuk ontstaan binnen het bestuur. Ik begrijp nu nog niet dat Pison en Nijssen zich zo druk hebben gemaakt over het feit dat ik Björn Skaare in Galati heb benaderd. Ik heb die jongen twee jaar terug voor het eerst in Oslo, tijdens de interland Noor- wegen-Nederland, ontmoet. Hij was op dat moment 18 jaar. Toen zag ik dat hij een sterspeler zou worden. Ik ben hem daarna uit het oog verloren, tot ik hem in Galati weer tegenkwam. Vroeg toen wat hij deed. Skaare ant woordde dat hij één jaar in Kan sas had gespeeld, dat contract had uitgediend en nu vrij was. Ik heb hem vervolgens gepolst of hij van plan was om terug te keren naar Europa, waarop hij bevesti gend antwoordde. Skaare liet tijdens dat gesprek uit komen dat hij, nu hij is getrouwd, niet zozeer financiële maar so ciale zekerheid wil. Ik heb hem toen meegedeeld, dat nederland hem datgene kan bieden, wat hij wenst. Hik wil een woning, een contract op langere basis en gaan studeren. Welnu, Skaare ligt, ge zien die eisen binnen onze moge lijkheden. Zeker, als je bedenkt dat hij meh zijn financiële eisen op één lijn zit met de 'salarissen', die de 'import' bij ons krijgt. Er onstaat dus bij een eventuele komst van Skaare in geldelijke opdracht geen scheef beeld bin nen de spelersgroep. Maar het is aan Paul Domm om te beslissen of hij werkelijk komt. Hij is ver antwoordelijkvoor de technische leiding, vandaar ook dat ik, als ik in mei naar Canada ga, tezamen met Domm afrondende bespre kingen met Skaare zal gaan voe ren". Van Halem laat uitdrukkelijk we ten dat een eventuele verbintenis met de Noor niet het vertrek van één van de buitenlanders (Cuomo of Mathewson) tot gevolg zal hebben. Er zijn tenslotte, zegt hij, met die jongens mondeling over eenkomsten gesloten en die ko men wij na. Alleen zal er een kunstgreep moe ten worden toegepast om de komst van Skaare naar Leiden mogelijk te maken, nu krachtens de reglementen van de NIJB een club maar twee buitenlanders 'in dienst' mag hebben. Maar voor dat probleem valt volgens Van Halem wel een oplossing te vin den. Paul Domm, zo filosofeert hij, zou bijvoorbeeld een Neder lands paspoort kunnen aanvra gen en voor Mathewson of Cuo mo kan bij de bond een verzoek tot benoeming als statusspeler worden ingediend. Iets, waartoe de NIJB normaliter eerst na drie jaar overgaat, maar waarop vol gens Pim van Halem, vertel hém wat, best wel iets te vinden zal zijn om dat doel te bereiken. Hij laat, zonder namen te willen noemen, doorschemeren over' voorbeelden te beschikken, waarbij de NIJB in het verleden wat dat betreft al overstag is ge gaan. "Ik kan", vindt hij, "echt wel beoordelen of iemand een goed ijshockeyer is. Zowel in spel- technisch als in mentaal opzicht. Ik heb in de loop der jaren wel zoveel mensenkennis opgedaan om te weten of iemand positief dan wel negatief in zijn optredenj is. Zegt Paul Domm "ik wil hem!, niet, hij past niet in ons team' dan weet ik in ieder geval dat ik niet1 met een klootzak ben aan komen zetten. Daarvoor wordt er aller-, wegen te positief over Skaare geoordeeld. Als Fred Schweers of Frans Henrichs mij vraagt 'zijn jullie met Skaare bezig, nou daar zou je wel een goeie aan hebben' bewijst dat eens te meer dat het met mijn door Pison zo betwij felde kennis van het ijshockey best wel meevalt. Ik loop in dit wereldje lang genoeg mee om te weten wat ik wel en niet kan doen. Geen tijd Waarna hij andermaal laat uitko men dat Pison over te weinig kennis beschikt om een gefun deerd oordeel over zijn beleid te kunnen geven. "Neem nu die contractengeschiedenis", stelt Van Halem als voorbeeld. Pison doet het voorkomen alsof ik uit mijn neus heb zitten eten bij die besprekingen. Maar hij heeft wel gemakshalve vergeten erbij te vertellen dat ik ook nog aan de begrotingen van Dordrecht en Enschede moest werken. Dat mij eenvoudig geen tijd overbleef om de mondelinge overeenkomsten op schrift te stellen. Ik heb met de spelers de besprekingen gevoerd, daarna hun eisen met het bestuur besproken en vervolgens de jon gens meegedeeld dat de verlan gens ingewilligd zouden worden. Tegen Cuomo en Mathewson heb ik gezegd 'ik zie geen kans de overeenkomsten op dit moment, nu jullie op toernee naar Frank rijk gaan, allemaal zwart op wit stellen. Daarom heb ik ook afge sproken dat ik die contracten zou nasturen. Er is dan ook geen en kele aanleiding tot onrust. Ik weet trouwens van andere clubs dat daar dezelfde procedure wordt gevolgd. Ik heb met be trekking tot diverse spelers gele zen "dat ze bij hun clubs al gete kend zouden hebben". Nou ik weet wel beter. Van spelers uit Heerenveen en Den Haag heb ik vernomen dat ook daar op basis van een 'gentleman-agreement' wordt gewerkt. Pison en Nijssen weten dat niet, waaruit opnieuw blijkt dat ze geen verstand van ijshockey hebben. Dat komt in nog sterker mate tot uiting als Pi son zegt dat het financiële ge^ rommel rond het eerste team niet ten koste van de jeugd mag gaan. Als hij zich in de afgelopen twee jaar als penningmeester werke lijk met het financiële beleid zou hebben bemoeid, dan had hij ge weten dat het eerste team en de fest van de vereniging twee apar te begrotingen kent. Dan had hij zich ook niet belachelijk hoeven te maken door naar de bank te stappen om te vragen 'geen kre diet meer aan Leiden Lions te verstrekken". Een lachertje... Ie dereen, dus ook ik, staat bij een bank weieens in het rood. Maar ons tekort heeft nooit grote vor men aangenomen. Pison had zich al die zielige handelingen en op merkingen kunnen besparen, als hij zich werkelijk voor de club had ingezet. Nu hij dat heeft na gelaten, heeft hij van Leiden Lions een soort Peyton Place gemaakt, zij het, dat ik dit een slecht geproduceerde aflevering vond".... GERARD VAN PUTTEN. VOETBAL - Volgens de Spaanse krant 'Diaro 16' zal de Deense aanvoerder van Borussia Mön- chen Gladbach, Alan Simonson, een tweejarig contract tekenen voor FC Barcelona. LEIDEN - Na een lange periode van gedwongen rust, opgelegd door Koning Winter, staat het Nederlandse roeiwereldje nu weer aan het begin van een nieuw en tamelijk belangrijk seizoen, dat vandaag'wordt geopend met de Heineken-vierkamp. Een ta melijk belangrijk seizoen: im mers, wie naar de Olympische Spelen in 198Ö wil, zal zich dit sei zoen moeten bewijzen. Vivian Schaper-Voss, de chef d'equipe van de dames zegt het zo: "In Bied (waar dit jaar de WK worden gehouden) zal de Moskou-équipe zo'n beetje klaar moeten zijn. Het NOC verwacht van de potentiële Moskougangers dat ze dit jaar in Bied goed uit de verf komen". Voorts is dit jaar van belang omdat voor het eerst de nieuwe interna tionale klasse-indeling wordt ge hanteerd. Het ziet er echter naar uit dat er - in Nederland althans - niet zo bar veel zal veranderen. De zwaar-beladen term "elite", die men een paar jaar geleden vergeefs trachtte te vervangen door "ereklasse" is nu definitief verdwenen als benaming voor de hoogste klasse en de nieuwe in deling is niet meer gebaseerd op het aantal behaalde overwinnin gen, maar op de leeftijd. Dit is ge beurd op aandrang van de Oost- europese landen, die een tamelijk stringente leeftijdsopbouw bij hun ploegindeling kennen. De goede jonge ploegen kregen in het oude systeem weinig kansen, omdat ze altijd tegen de "eli- te"-groep van de ouderen moes ten strijden. In Nederland speelt dat probleem niet zo, want, zoals Frans van Rood, lid van de "lich te" TAC het zegt "Wij knijpen onze handjes al dicht als we acht of vier goede roeiers bij elkaar hebben. Dan kunnen we er heus niet op letten of iemand nu ne gentien of drieëntwintig is. In Oost-Europa kunnen ze dat wel". Het nieuwe internationale sys teem werkt als volgt roeiers zijn tot en met hun 18de jaar junior, tot en met 22 jaar Senior B en vanaf 23 jaar Senior A. In Neder land zijn, o.m. op voorstel van Njord, nog een paar klassen ge vormd om de beginnende en middelmatige roeiers wat meer kansen te geven. Op nationale wedstrijden zijn er nu: een be ginnelingen-klasse (nog geen overwinning), een nieuwelin genklasse (maximaal 1 overwin ning) en een overgangsklasse (maximaal 4 overwinningen), daarna moet men Senior B of Se nior A starten. Ook kromme wed- strijdbanen tellen nu weer mee; een aardige stimulans voor de Alphense Hollandia-wedstrijden, die de laatste jaren wat bloedar moedig werden. Het nieuwe seizoen ziet bij de lichte heren en de dames redelijk hoop vol uit. Frans van Rood, in Ha- zerswoude wonend en lid van de "lichte" TAC is optimistisch. "Vorig jaar beleefden we een meer dan redelijk te noemen sei zoen met driemaal WK-zilver en het ziet er naar uit dat het grootste deel van die équipe er nu ook weer bij is. Guus van der Werff heeft de vier (Paulssen, Helsloot, Appeldoorn en Van Berkel) weer onder z'n hoede en coach Lig- thart begeleidt een grotendeels ongewijzigde acht. Zo'n vroege formatie geeft de mogelijkheid om heel doelgericht op te bou wen; heel prettig. Niettemin houden we nog de nodige tests, op de roei-ergometer, in tweetjes bij een lange afstandsrace en op de Bosbaan. Nu het samenstellen van de equipe, niet al te moeilijk lijkt, kunnen we veel aandacht besteden aan de sub-top. Het baart ons wel zorgen", aldus Van Rood", "dat het gat tussen top en sub-top nogal groot is. Dat gat is niet één-twee-drie te dichten; door aktieve begelei ding proberen we er nu wat aan te doen". Ook het samenstellen van de dame séquipe lijkt dit jaar niet al te in gewikkeld, hoewel een paar cory feeën het - voorlopig-laten afwe ten. Zo is Karin Abma, de vaste partner van Joke Dierdorp, ge stopt. Er gaan echter geruchten dat ze toch weer in de boot zal stappen. Voorlopig ligt het zilve ren (WK 1977) en bronzen (WK 1978) duo uit elkaar. Joke Dier dorp roeit nu met Liesbeth Vos- maer, die na zo'n tien jaar top- roeien nog steeds volop mee draait. Ook Sytske Boomstra neemt een jaartje rust. Chef d'e quipe Vivian Schaper-Voss ziet de blonde Rotterdamse echter wel terugkomen. Tegenover het wegvallen van Karin en Sytske staat de rentree van Hette Bor- rias, die o.a. in 1974 Europees kampioen in de vier (mét Lies beth Vosmaer) werd. Hette skifft Harald Punt: toch weer terug. voorlopig. Verder roeit de dub- belvier (vijfde op de WK) op volle sterkte door en ook de gestuurde vier is grotendeels weer van de partij. De dubbelvier en de twee zijn "beschermde" ploegen, al dus Vivian Voss, "maar ze moe ten zich wel bewijzen. De rest van het boordroeicircus zit in twee tjes en legt daarin een aantal tests af. Daarna wordt een acht gefor meerd. Nee, Leiden is er weer niet bijhoe dat komt? Eén van de redenen is gebrek aan goed ka der", volgens Vivian Voss. De top heeft zich voor de komende wed strijden genesteld in een tweetal achten; Nereus in de ene en de rest in de andere. Ook bij de zware heren lijkt het mogelijk tot een redelijke equipe te komen. De Leidse roeivereni gingen zijn weer niet overmatig optimistisch; de vertegenwoor digers van Asopos de Vliet, Die Leythe en Njord verwachten een "gemiddeld" seizoen; iets in de trant van "leuk mee kunnen ko men". De Leidenaars hebben, zo als iedereen in ons land, nogal veel last ondervonden van de lange ijsperiode. Alleen Rob Robbers (Die Leythe) laat een ander geluid horen: "Nee, de roeiers hadden niet het idee dat ze stil hadden gestaan, iedereen roeide na die lange tijd vrije ge makkelijk weg." Die Leythe heeft, net als Asopos en Njord, de ijs-tijd nuttig trachten te maken met extra landtraining en roei- training in de roei-bak van de universiteit. Verder trainden de routiniers van Die Leythe met de krachtsporters van De Spartaan. Robbers ziet het allemaal wel zit ten, dit jaar: "Vorig jaar dacht ik dat het niks zou worden en het werd heel wat. Nu gaan veel men sen van vorig jaar door, dus wié weet?" Het meest gelauwerde duo van vorig seizoen, de junio ren Bongers en Atsma, is nu uit een. Peter Bongers is senior ge worden en vaart met Rob Otten. Douwe Atsma is nog junior en roeit op het ogenblik in de twee met een Amsterdams maatje. Verder vaart hij de Heineken- vierkamp en de Head in een re gionale Zuid-Holland-junioren- acht. Ronald Florijn, nog steeds een veelbelovend talent, mag ook nog een jaartje bij de junioren uitkomen. Broer Rob zit nog wat moeilijk, doordat hij in militaire dienst niet aan z'n trainingskilo meters kan komen. Robbers zelf gaat er dit jaar weer stevig tegen aan in de skiff. Hij draait al volop mee in het nationale scullersge- beuren, dat zich dit jaar wat meer gaat richten op de bloedsnelle dubbelvier zonder stuurman. (Ook de Rotterdamse broers Ver- voort roeien dit jaar met ieder twee riempjes). De grote klappers van vorig sei zoen, Jan Klerks (bekend als fy siotherapeut van P/Leiden) en Fred van der Loo roeien dit jaar wel de vierkamp en de Head in dezelfde acht, die in het najaar de zilveren WK-acht lik op stuk gaf, maar daarna stoppen ze vermoe delijk. Het vrouwelijk element is in het oranje-zwarte wedstrijd- gebeuren wat magertjes verte genwoordigd: alleen Liesbeth v.d. Velde en Michele Parmentier zijn van de partij. Dan Asopos de Vliet: René van Vliet, de wedstrijdcommissaris, meldt een vrij groot aantal ploe gen, die hij allemaal de kwalifika- tie "redelijk" geeft. Zo brengt de Dwarswateringse club dit jaar een vierdejaars dames-dubbel- vier, een tweedejaars én een eer stejaars damesacht op het water en wat de heren betreft een der dejaars lichte acht, een tweede jaars lichte vier en een eerstejaars lichte acht. Verder nog een drie tal ouderejaars zware roeiers, die met Rijnland en Die Leythe een acht vormen en nog een zware, grotendeels eerstejaars, acht. René van Vliet constateert een chronisch gebrek aan zware roeiers: "Misschien wordt heel Nederland wel lichter." Voorts vertelt hij dat coryfee Ed Maan (vorig jaar zilver in de lichte dub- beltwee) dit jaar geen tijd heeft om te roeien. Wel treedt hij zo nu en dan op als supervisor Van Vliet denkt dat vooral de eerste- jaarsploegen gehandicapt zijn door de lange ijsrust: "Ze kunnen hun kracht nog niet kwijt in de boot. Het zal nog erger spetteren dan anders." Bovendien heeft de intensievere landtraning extra blessures veroorzaakt. Njord viert dit jaar zijn honderden- vijf jarig bestaan. Volgens tech nisch commissaris Joost Bos is dat niet meteen reden om grote daden te verwachten. Een prog nose geven vindt hij moeilijk. De ploegen varen immers nog maar zo kort. "Frusterend was, dat de wateren rond Leiden veel eerder dan het Galgewater weer bevaar baar waren. Wij zaten maar opge sloten. De Heineken en de Head zie ik nu meer als een verkenning, niet als een echte test." Njord brengt dit jaar wel weer een man met een grote naam op het water. Harald Punt kon toch niet stil blijven zitten en is weer volop in training om z'n faarti als Ne derlands beste lichte skiffeur weer gestalte te geven. Zijn on bevredigende afscheid na de WK van 1977 bleek niet definitief. Hij wordt nu weer regelmatig bege leid door Nico de Voogd, de kras se Oegstgeestenaar met wie Punt in Luzern (1974) WK-zilver haal de. Njord brengt verder een ou derejaars zware vier uit, die zich duchtig aan het voorbereiden is op de Varsity. Daarnaast vaart een tweedejaars zware acht (Bos: "met veel talent aan boord") en een tweedejaars lichte vier, die met Asopos in zee gaat. Voorts zijn er de gebruikelijke eerste jaars ploegen. Lichtblauwe da mes zijn te vinden in een dubbel vier (met o.a. de echtgenote van Punt, Hannemiek, aan boord) en een boordvier. Zes eerstejaars Njorddames vormen samen met twee Asoposdames een blauw- wit-paars-rode congsi. Ook Joost Bos. Njords wedstrijdman, maakt melding van veel extra blessures door de overmatige landtraining. Alle drie de Leidse roeiverenigingen werken hard naar de eerste wedstrijden toe. De vierkamp (vanwege het ijs twee weken uitgesteld) opent de reeks op 31 maart en 1 april. De vierkamp is overigens een drie kamp geworden, want de organi satie leek het beter om, in ver band met de korte voorberei dingstijd, de 750 meter te schrap pen. De Head volgt (ook twee weken verschoven) op 7 april. Dit alles op de Amstel tussen Oude- kerk en Amsterdam. KEES DE RUIJTEK. Het kampioensteam van RW. Staand v.l.n.r. trainer J. v.d. Wal, Ina van der Plas, Ellen Castermans, Gerda van Winkoop, Marry van Duyven- voorde. Gehurkt v.l.n.r. Jeanet den Haan, Margareth Meijer, Corrie v.d. Horn en coach Gerrit van Dijk. LEIDEN - In de eersteklasse van de volleybalcompetitie zijn de beslissingen gevallen. Bij de he ren werd Orion kampioen en bij de dames RW. De druk van het moeten winnen woog bij Orion erg zwaar. Het was dan ook een uiterst nerveuze ploeg, die aan de start kwam tegen SKC. Tot SKC's grote verrassing kon het haast uitlopen naar een 12-1 voorsprong, voordat Orion bij machte was wat terug te doen. Langzaam kwam het juiste ritme terug en punt voor punt werd er ingelopen met als verrassend re sultaat toch nog een 14-16 setze ge. Ook in de tweede set ging het Orion aanvankelijk niet zo best af en vooral het gemis van hoofd aanvaller Cor Wesseling wreekte zich in deze fase. Niettemin lukte het net in de slotfase: 14-16! Daarna was het in de laatste set een koud kunstje via 10-15 de 0-3 zege veilig te stellen, waarmee het kampioenschap een feit was. Automatisch volgt nu promotie naar de prom. klasse. DAC en Ridderveld vochten broe derlijk om de punten in de Al phense derby en besloten tot het delen van de punten (2-2) WW verstevigde zijn tweede plaats met een duidelijke 3-0 zege op het de laatste weken sterk ge stegen RW. Leython kon bij Gem/K niet de kracht opbrengen vier sets voluit te spelen en werd vooral op de aanval te vaak afgeblokt, on danks sterk spel van Louis Clo- guet en Ger Renes. Gem/K kon zodoende een kostbaar puntje overhouden aan dit duel (2-2). Bij de dames werd dus RW? kam pioen. Daartoe diende het team te winnen van S'70. RW begon het karwei goed en met gedegen spel werd S'70 op afstand gehouden. (15-10). Daarna instrueerde de S'70 coach zijn team en dit had effect want met prikballen in het grote midden-gat plaatste S'70 vervolgens het trage RW? voor grote problemen. Een afgang was het gevolg: 1-15! In de derde set wijzigde RW? zijn opstelling en dichtte het gat zodat het effect van de plaatsballen verdween. Nu draaide de aanval weer, zodat een 15-7 uit de bus kwam. In de laatste set freewheelde RW? ont spannen naar nogmaals 15-7, waarmee het kampioenschap een feit was. Ook RW? volgend sei zoen in de promotieklasse. NOVO 2 kende tegen Leython 4 een voortvarend begin: 15-3, vooral omdat de Leiderdorpse ploeg niet ingespeeld was. Daarna kreeg Leython steeds beter vat op het Noordwijkse spel, al lukte het in de tweede set net niet de winst te pakken: 15-13. Daarna echter wél, en via 9-15 werd het 2-1. In de vierde set zakte Ley thon toch nog weg (15-7) waar mee NOVO de volle winst (3-1) pakte. DAC en VCL deelden de punten: 2-2 na een pittig duel, evenals Gem/K4 en VCO de pun ten deelden. NOVO 3 liet geen steek vallen tegen LUSV 2 thuis en versloeg de studenten ruim met 3-0. Orion 2, dat door een 0-3 zege op WW 2 kampioen werd van de tweede klasse promoveert automatisch naar de eerste klas se. GER RENES

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13