Leo van Vliet: "Bij Post krijg ik wel 'n kans Alexander klopt Borg René Notten: Geruchten vreten aan me Vrij NIEUW STADION VOOR UTRECHT? Philidor I kan titel veroveren ZATERDAG 31 MAART 1979 - V.-'. V 'V- - 11?$ 1 vi- OUDENBOSCH (GPD) - In Oudenbosch schijnt de bevol king nog maar nauwelijks te weten dat zich sinds kort een wieler-professional in hun midden bevindt. Tijdens een korte speurtocht door de polders van Oudenbosch weet niemand precies de bungalow van Leo van Vliet (23) aan te wijzen. nog gebeurd is. Die hebben wij niet eens meer beklommen. Wij zijn over het vlakke gedeelte naar de finish geleid. Ik maak vaak gebruik van de video-apparatuur. Als jonge renner kun je daar ont zettend veel van leren". V1 Het zoeken wordt echter verge makkelijkt. doordat plotseling de kleuren van TI-Raleigh opdui ken. Leo van Vliet heeft er zojuist een trainingstocht van ruim 150 kilometer op zitten. De rood- geelzwarte kleuren van z(jn trai ningspak wapperen nog sierlijk na aan de waslijn. Leo van Vliet voelt zich happy in zijn nieuwe omgeving. De trainingsmoge lijkheden zijn voor de nieuweling in de ploeg van Peter Post door zijn verhuizing van Honselers- dijk naar West-Brabant aanzien lijk verbeterd. „Dit is een ideale omgeving voor wielrenners", oordeelt hij. „Hoe verder je naar het Noorden trekt, hoe gevaarlijker het wordt om te trainen. Stoplichten brachten me steeds uit mijn ritme. Het verkeer raasde soms vlak langs me. Soms was het zelfs angstaanjagend, want een kleine onoplettendheid zou een heel seizoen naar de knoppen kunnen helpen. Hier is het een stuk rustiger. In de pol ders voel ik me in mijn ele ment". Dat laatste heeft er wellicht toe bij gedragen dat Leo van Vliet het seizoen bij zijn nieuwe werkge ver zo sterk heeft ingezet. In Pa- rijs-Nice schreef hij de rit naar Besangon op zijn naam en ander halve week later speelde hij het ploegenspel in Milan-San Remo uitstekend mee door een lange ontsnapping van bijna 240 kilo meter op gang te brengen. Voor Leo van Vliet was het dan ook een fikse teleurstelling dat kopman Jan Raas het in de finale van de Italiaanse klassieker niet kon bolwerken, waardoor zijn in spanningen vergeefs waren ge weest. Van Vliet „Toen ik later de video opname zag, ben ik geschrokken van de manier waarop Jan Raas daar in de finale heeft gekoerst. Als je zo dicht bij de streep bent, ga je toch door. Maar ja, ik weet niet wat er op de Poggio allemaal Begeleiding Leo van Vliet aarzelde aan het eind van het vorig seizoen geen mo ment toen Peter Post hem na de Acht van Chaam een contract onder de neus schoof. In zijn eer ste seizoen in dienst van Joop Zoetemelk schortte er volgens Van Vliet een en ander aan de be geleiding. Een gegeven dat ook Zoetemelk zelf later naar voren bracht en dat tot gevolg had dat ploegleider Louis Caput werd vervangen door Jean-Pierre Danguillaume. „Met de komst van Danguillaume zal alles ongetwijfeld beter gere geld zijn bij Mercier", zegt Leo van Vliet. „De resultaten van Zoetemelk wijzen trouwens al in die richting. Onder Caput reed iedereen voor zichzelf. Over tac tiek werd nauwelijks gesproken. De instelling van de Franse ren ners is heel anders dan die van de Nederlanders Dat botste nogal eens, al werd ik door de ploeg toch wel geaccepteerd. Voor de Fransen stond alleen een goede Tour de France centraal. Wat er verder nog gewonnen werd was dan meegenomen, maar kon niet opwegen tegen de belangen van de Tour. Tegen die achtergrond kwam ik niet helemaal tot mp recht. Voor de Tour was ik nog te onervaren. De drie overwinnin gen die ik mijn eerste seizoen bij Mercier nog behaalde, maakte me duidelijk dat er meer uit te halen was. Bij Post krijg ik die kans wel". Stimulans „Die overwinning in Parijs-Nice geeft een bepaalde voldoening", vervolgt Leo van Vliet. „Het sti muleert om wat extra's te doen voor de ploeg. Wanneer je bij een nieuwe ploeg komt, heeft men toch bepaalde verwachtingen van je. Die moetje dan maar weer zien waar te maken. Ik ben blij dat die overwinning er zo vroeg in het seizoen is gekomen. Goed voor het zelfvertrouwen. Vorig jaar reed ik een heel seizoen tegen de Raleigh-ploeg, nu krijg ik van die zelfde ploeg alle steun om die etappe te winnen. Bij Mercier hoefde ik niet op die steun te re kenen. In Parijs-Nice reed ik vo rig jaar een keer vooruit met Jan Raas. Toen kwam Caput zeggen dat ik niet door mocht gaan. Zoiets doet je dan pijn, omdat er een goede kans op de overwin ning was op dat moment. Met een MILAAN (ANP) - John Alexander heeft gisteren voor een sensatie gezorgd door in Milaan de favo riet voor de Ramazottibeker. de Zweed Bjöm Borg. in de kwartfi nales te verslaan. Alexander, die in Australië ooit als de opvolger van grootheden als Newcombe. Laver en Rosewell werd gezien, maar dat eigenlijk nooit heeft kunnen waarmaken, zegevierde met 6-3 3-6 en 6-4. In totaal speelden beiden twee keer tegen elkaar. De eerste confrontatie, vier jaar geleden tijdens een toer nooi in Boston, eindigde in een overwinning voor Borg. UTRECHT (ANP) - B en W van Utrecht hebben gisteren besloten serieus in te gaan op plannen van .de Ballast Nedamgroep om een nieuw voetbalstadion voor FC Utrecht te bouwen. Wanneer die plannen - het vervangen van het huidige stadion door nieuwbouw voor 27 miljoen gulden - worden verwezenlijkt, kan FC Utrecht waarschijnlijk in het seizoen 1981/82 spelen in een nieuw sta dion. Of Utrecht een nieuw stadion krijgt, hangt volgens de gemeen te vooral af van de besprekingen die binnenkort worden gevoerd met Ballast Nedam als aannemer en financier van het stadion. Als de gemeenteraad van Utrecht akkoord gaat, zal de goedkeuring van Gedeputeerde Staten moe ten worden afgewacht, terwijl bovendien de procedure rond de wijziging van een bestemmings plan een belangrijke rol speelt. Het plan van Ballast Nedam betreft de bouw van een totaal overdekt stadion met bedrijfs- en kantoor ruimten erbij. In het nieuwe sta dion zal plaats zijn voor 24.000 toeschouwers. De wielerbaan in het huidige Galgenwaard, die volgens het bestuur van FC Utrecht veel te klein en te ouder wets is, zal verdwijnen. De ge meente heeft plannen om elders in Utrecht een wielerbaan neer te zetten. Daarover wordt voorlopig echter nog niets beslist. ADVERTENTIE Alexander na zijn opmerkelijke prestatie: "Ik ging de baan op met de wetenschap dat ik nauwelijks een kans maakte om Borg te ver slaan. Volgens mij deed de fout die hij in de achtste game van de derde set maakte hem de das om, hoewel ook het joelen van het publiek tot zijn nederlaag zal hebben bijgedragen. Ik denk niet dat Borg een nederlaag had inge calculeerd, want anders neem je geen drie bodyguards in dienst". Nadat Borg tijdens een toernooi in Zweden met de dood was be dreigd, heeft hij zich verzekerd van de diensten van drie "zware jongens", die hem ook in Milaan dagelijks escorteren. Ook de Amerikaan Vitas Gerulaitis bereikte de laatste vier. Hij ver sloeg de Tsjechoslowaak Tomas Smid op eenvoudige wijze: 6-3 6-2. ADVERTENTIE mogelijke eerste grote overwin ning als beroepsrenner in het vooruitzicht heb je met dat soort beslissingen wel eens moeite. Aan de andere kant realiseer je je dan weer wel dat het een van de keiharde wetten is in de wieler sport, waarmee je moet leren le ven". Bevoorrecht Leo van Vliet vindt zelf dat hij zich ten opzichte van zijn leeftijdge noten in een bevoorrechte positie bevindt. „Ja, want veel renners van mijn leeftijd zitten nog steeds zonder ploeg. Toen de aanbie ding van Zoetemelk vorig jaar kwam heb ik niet geaarzeld. Die kans heb ik met beide handen aangegrepen. Bij de amateurs was ik langzamerhand uitgeke ken. Een wedstrijd als Olympia's Tour sprak me nauwelijks meer aan. Ik wilde wat anders. Nu ik bij Post zit kom ik ook in de Zes daagsen meer aan bod". Dit seizoen hoopt Leo van Vliet voor de eerste maal de Tour de France te kunnen rijden. „Vorig jaar was ik daar nog niet aan toe. Ik voel dat ik nu sterker gewor den ben. Ik heb mijn krachten be ter leren verdelen in de wedstrijd. Bij Raleigh is het allemaal een stuk professioneler geregeld dan bij Mercier. In dit klimaat kom ik beter tot mijn recht. Daarom ge loof ik dat ik de eerste jaren niet meer zo snel van ploeg zal veran deren. Iedereen krijgt van Post een kans. Mijn overwinning in Parijs-Nice heeft dat bewe zen". SCHAKEN - Genna Sosonko be hoort bij de vijd leiders van het met 50.000 dollar gedoteerde schaaktoernooi in Lone Pine (VS). Koploper Viktor Kortsjnoj verloor gisteren verrassend van de Israëliër Liberzon. ZWEMMEN - De Russische zwem ster Svetlana Varganova heeft gisteren in Minsk een nieuw we reldrecord gezwommen op de 200 meter schoolslag. De 14-jarige zwemster noteerde een tijd van 2.31.09. WIELRENNEN - De Belg Claude Criquelon is gisteren winnaar geworden van de Catalaanse Week. Zijn landgenoot Rene Maertens won de vijfde en laatste etappe. A.S. ZONDAG 14.00 UUR A.S.C- Bernardus Terrein de Kempenaerstraat. ZONDAG A.S. 14.00 UUR L.F.C.1-LDWS1 BOSHUIZERKADE. ZONDAG A.S. Lugdunum-ONA Sportpark aan de Oegstgeesterweg. LEIDEN - Het eerste team van Philidor/Leiden kan vandaag via winst op een sterk afzak kend Den Haag al kampioen in klasse IB van de landelijke schaakcompetitie worden, maar dan mag de andere Leidse titelkandidaat LSG I thuis tegen HMC/Den Bosch hooguit remise spelen. Verslaan beide Leidse tiental len vandaag hun opponenten, dan valt de beslissing pas in de laatste ronde op 28 april, wanneer Philidor de gastheer van LSG zal zijn. LSG zal dan met grote cijfers moeten win nen om toch net voor de neus van Philidor de titel weg te kapen. Joop Piket, teamleider van Philidor "We spelen tegen Den Haag uiteraard "ge woon" op winst, maar voor alles safety first, want 5l/2-4r/z is al voldoende om de voor sprong van twee matchpun- ten op concurrent LSG te be houden". Nico Bosman, non-playing cap tain van LSG "Om het gezel lig en spannend tot het laatste toe te houden, gaan we thuis HMC een warme ontvangst bereiden. Ik verwacht van mijn team een zege, het liefst een beetje royaal, zo in de buurt van 7'/2—2V2. En dan maar hopen op een wonder in de laatste ronde De reserves van Philidor staan reeds met één been in de tweede klasse. Vandaag kan de degradatie al een feit wor den. als Philidor II de uitwed strijd bij Overschie verliest. Teamleider Ton Kohlbeck vindt "zijn ploeg niet bepaald kansloos, maar al zouden we winnen, dan nog lijkt mij dat te weinig om ons te handha ven". Door de aardverschuiving in de vorige ronde zijn zowel Voor schoten I als LSG II poten tiële titelkandidaten in klasse II C geworden. Ondanks de afwezigheid van Bert Hou- weling gaat Voorschoten toch optimistisch aan het karwei "Spangen I" (tweede in de stand) beginnen. LSG II is er fel op gebrand DD II te ver slaan. Niet alleen om de theo retische titelkans te behou den, maar ook omdat de Ha genaars net een half bord pun tje boven de Leidenaars prij ken. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Onzekerheid knaagt aan René Notten. De 29- jarige middenvelder weet zo langzamerhand zelf niet meer waar hij aan toe is sinds een lang' aanhoudende stroom van ge ruchten over hem is uitgestort. Onderwerp van de berichten van de laatste weken is steevast zijn positie binnen Feyenoord, die zacht gezegd discutabel gewor den zou zijn. Notten zou, als een van de „dure" spelers op de wip zitten bij de Rotterdamse club, die (alweer volgens de verhalen) het „aflopende" contract met de oud-Twente- en Ajaxspeler niet zou willen verlengen, dan wel fors zou willen snoeien in diens salaris. Het irriteert René Notten mateloos dat er op die manier over hem wordt gesproken. „Het vreet aan me", bekent hij, „omdat er on waarheden worden verteld. Door wie weet ik niet want ik ben er nog niet achter waar die informa tie vandaan komt, maar ik weet wel dat mijn contract dit seizoen helemaal niet afloopt. Integen deel. De verbintenis die ik met Feyenoord heb, geldt nog voor een jaar en aangezien ik het uit stekend naar mijn zin heb, ben ik van plan die termijn gewoon vol te maken óók. Behalve natuurlijk als ze me kwijt willen, dan is daar over te praten. Als het manage ment van mening is dat ze me moeten verkopen, laten ze dan komen, dan kunnen we zoeken naar een alternatief. En ik krijg een beetje het idee dat de wind uit die hoek waait, na al die publika- ties. Er zal toch heus wel iets aan de hand zijn wanneer er drie we ken over een zelfde onderwerp geschreven wordt. Dat gebeurt niet zomaar, dus er zullen best wel eens een paar woorden over gevallen zijn". Vooral de veelvuldig gebruikte term „hoog salaris" heeft Notten daarbij gestoken. Hij vindt het vreemd dat daar nu over gepraat wordt, terwijl de door hem ge vraagde verdiensten anderhalf jaar geleden geen enkel beletsel vormden tijdens de transferbe sprekingen. „Ik heb destijds bij de onderhan delingen tegenover twee mana gers (Brox en Stephan) gezeten en de zaak was in een halve dag rond, zonder dat er één tegen voorstel is geweest. Daarom vind ik het een beetje merkwaardig' dat er nu over wordt gepraat dat mijn salaris te hoog zou zijn. Dat hadden ze dan anderhalf jaar ge leden moeten bedenken". Intussen echter draagt René Not ten zelf de argumenten aan waar om er juist nu over dat onderwerp gesproken wordt, want de speler voor wie Feyenoord „rond de twee ton" moest betalen, beseft als geen ander dat hij zich in Rot terdam bepaald nog niet heeft waargemaakt. „Ik kan niet zeggen dat mijn carriè re bij Feyenoord tot op heden ge slaagd is geweest. Wel doe ik nog steeds mijn uiterste best, maar het gaat wel eens wat minder, te genwoordig. Dat heb ik maar te accepteren nu ik een dagje ouder word. maar dat wil niet zeggen dat ik me er zomaar bij neerleg. Ik ben voortdurend op zoek naar de oorzaken waardoor het zoveel minder is gegaan na mijn Twent se periode. Want dat was sportief gezien mijn beste tijd. Daar haal de ik het Nederlands elftal („hij speelde twee keer in de basis en twee keer als invaller in Oranje"), daar was ik op alle fronten tevre den". „Tot Kraay me belde en één een vorstelijk bedrag bood om naar Ajax te komen. Hij maakte me de kop gek met een salaris waarvan ik niet eens wist dat het in de voetballerij te verdienen was. Ik heb er geen spijt van dat ik toen heb toegehapt, al moest er een arbitragezaak aan te pas komen voordat ik echt naar Ajax kon, maar dan moeten ze nu de schuld van een van de zogenaamd hoge salarissen natuurlijk niet bij mij leggen. Die moet dan niet worden gezocht bij de speler, maar bij de club. Ook in het geval van Feye noord. Die twee managers zijn toen toch akkoord gegaan met wat ik vroeg? En ik ga zelf niet de helft vragen omdat anders het Nederlandse voetbal dood gaat. Dat zou wel mooi zijn, maar al leen als iedereen dat deed en dat gebeurt niet, want ze kunnen en ze gaan een topper geen ama teursalaris betalen". Al sinds zijn Ajaxperiode kan Not ten overigens niet meer tot de echte toppers worden gerekend. Hij wijt het sportieve verval zelf aan zijn sfeergevoeligheid. „Als de entourage niet goed is, kan ik met optimaal presteren. Bij Ajax vloog in die tijd bijna een heel elf tal weg, er waren een paar trai nerswisselingen en ik werd (net terug na een blessure) eenmaal zodanig voor joker gezet door Ivic dat ik niet meer onder hem wilde spelenToen ik daarna toch nog eens vier minuten werd inge zet en in die tijd mijn been brak, was de reactie nihil". „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen, dat er geen beetje medeleven vanaf kon. En juist dat heb ik nodig, zoals ik ook rust om me heen nodig heb. Het belangrijkste is daarbij mijn ge zin. Als het daarmee goed gaat, kan ik prestaties leveren. Daarom ben ik een paar maanden geleden ook verhuisd van Oud-Beijerland naar de Betuwe (omdat mijn vrouw heimwee had naar het Oosten): daarom ook vreet die publiciteit rond mijn persoon nu zo aan me. Het heeft z'n weerslag op m'n spel. De trainer is niet te vreden over me en ik ben niet te vreden over mezelf'. Waar eerder bij Ajax de interne spanningen tegenwerkten, daar wordt voor Notten bij Feyenoord de psychische druk gecreëerd door externe factoren. „Want de sfeer in het elftal is uitstekend, die doet me denken aan de tijd dat het bij Twente zo goed ging en Jezek is extreem meelevend. Daar ligt het dus niet aan. Maarzo tegen het einde van het seizoen is het altijd moeilijk de rust te be waren, ook in een opbouwteam. Vooral omdat de situatie zo sterk gewijzigd is. Vóór het seizoen werd er nog gesteld dat men ge duld zou moeten hebben met dit jonge Feyenoord, toen hoefde Europees voetbal niet zo nodig. Nu dat in de lucht hangt, omdat we hoger staan dan we verdienen, is het zover dat het wèl moet". René Notten „De druk die daarmee van buitenaf op de ploeg wordt gelegd, kan wel eens te groot blijken. Je kon het al zien in de laatste uitwed strijden. Feyenoord is geen top club meer. maar wordt weer wel als zodanig bestreden. De beuk gaat er extra in, die jonge ploeg moet even worden aangepakt. Zo denkt NEC, zo denkt Haarlem, zo denkt straks PEC Zwolle. En-wij voetballen in uitwedstrijden vol gens een systeem, waarin die ge dachten ook kunnen worden uit gewerkt. Het zijn allemaal coun tergoals die we tegen krijgen, dat zou eigenlijk andersom moeten zijn. In de uitwedstrijden zouden we meer op resultaat moeten spelen; dan kunnen we thuis de mensen blijven amuseren". Zelf vermaakt Notten zich buiten het voetbal onder meer met het volgen van pianolessen met zijn collega en vriend Gerard van der Lem, die zich bij Feyenoord in een zelfde twijfelsituatie bevindt als Notten. Hij doet dat voorna melijk om rust te vinden („wan neer ik zit te pingelen valt alles van me af, dan denk ik nergens meer aan en ben ik heerlijk ont spannen"), maar ook om tegen wicht te bieden aan de stelling die hem terugbrengt op zijn uit gangspunt. „Voetballers heten domme jongens te zijn, die geluk hebben dat ze een bal kunnen raken, daarmee een hoop verdienen en dan niet eens weten hoe ze dat geld moe ten beleggen. Daar wil ik wat te genover zetten, want ik ben echt niet achterlijk. Als over een jaar mijn contract afloopt bij Feye noord, wil ik ook geen full-prof meer zijn. Dan ga ik me voorbe reiden op een tijd dat er ook zon der voetbal iets op de boterham moet komen. Dan ga ik in het Oosten iets doen in de sport: een tennisbaan of een bowlingbaan runnen en dan liefst met een res taurantje erbij, want ik heb mijn bakkersdiploma en ik ben kok geweest". „De vraag is alleen wanneer ik daarmee moet beginnen. Over een (paar) jaar. of straks al? Ikzelf zou ook na afloop van mijn con tract nog best bij Feyenoord wil len blijven, om eindelijk iets in de Kuip te laten zien. Als ze me na dit seizoen al niet meer nodig hebben, heb ik liever dat ze me dat snel vertellen. Want die publiciteit vreet echt aan me en ik heb er recht op om te weten wat er speelt. Daarom ga ik nog met Stephan praten. Voor alle zeker heid". PAUL DE TOMBE.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11