Gezellig druk begin Leidse paardendagen Strijd tegen tandbederf Showshowallemaal show Nieuwe ijstijd komt eraanal stijgt de temperatuur nog wel NIEUWE DIASERIE ,JE TANDEN"—JE GEREEDSCHAP M *'r~ 197| VRIJDAG 30 MAART 1979 ..LEIDEN - PPR-gemeenteraadslid Beijen wil dat een interne ge meentelijke commissie een on derzoek instelt naar de handel wijze van het college van burge meester en wethouders rondom het aanbrengen van een goede renlift in het stadhuis. Beijen heeft hierdoor een eigen voorstel ingediend bij de gemeenteraad. Een onderzoek van de commissie voor de rekeningen is een zwaar middel om de gemeenteraad openheid te geven over de han delswijze van het college. In de vorige raadsperiode deden zich vier affaires voor, waarvoor de gemeenteraad een onderzoek in stelde. De commissie voor de re keningen kan daarbij van ambte naren en bestuurders inlichtin gen eisen. Aanleiding tot het voorstel voor een /orkT dergelijk onderzoek is de om standigheid dat B en W volgens Beijen rondom het vraagstuk van de lift in het stadhuis niet alle openbaarheid hebben betracht. De kritiek van het PPR-raadslid richt zich vooral op het gegeven dat het college een ambtelij ke no ta geheim heeft gehouden. ToDiscussie mis^De gemeenteraad stelde vorig jaar cen juni 560.000 gulden beschikbaar I voor het aanbrengen van een pen goederenlift in het stadhuis. De raad ging toen met uitzondering van de PPR-fractie akkoord. Pas later hoorde raadslid Beijen van ambtelijke discussie over de noodzaak van de lift. tdé vmJVragen gaven het PPR-raadslid rde eerder deze maand niet de ge- var] wenste opheldering. Inmiddels var- bleek het college begin februari Sit-j een ambtelijke advies te hebben i en gekregen om af te zien van de dag goederenlift. De chef van de af- Me-I deling in formatie-en organisatie- iza- advisering kwam met een aan- ■jjnJ zienlijk goedkoper voorstel, ui; waarmee de gemeente 350.000 trjjk gulden uitspaarde. [j^J In deze ambtelijke nota kwam naar lasJ voren dat het meeste vervoer in het stadhuis via de bestaande ir(J personenliften kan gebeuren, L. Voor zwaar vervoer tussen bega- 07oi ne vloer en kelder adviseerde hij /an; aanschaf van een hefplateau. Dit alternatieve voorstel zou in totaal jls.! 210.000 gulden kosten. arki Misleid tej'|Beijen verwijt het college dat dit I goedkopere ambtelijke alterna- ier. tief niet aan de raadsleden be- kend is gemaakt en zo de finan ciële belangen van de gemeente geschaad zijn. Hij is bovendien van mening dat B en W hem mis- ler leid hebben bij hun antwoord op rd( zijn schriftelijke vragen. )ril| 35, Het college gaf Beijen op de vraag or- of er onderzoek was verricht naar ;el. het nut van de lift te kennen dat 'sl "niet is besloten tot onderzoek", m- Het PPR-raadslid vindt dit ant- m, woord niet te goeder trouw, en "Formeel gesproken was er geen n. opdracht gegeven tot onderzoek I maar het college was wel bekend met het ambtelijk onderzoek", el. aldus Beijen. en I Wethouder Van Dam (financiën) zegt dat het college uitvoerig over de goedkopere mogelijkheid m heeft gepraat, maar dat daaraan teveel nadelen waren verbonden eJ om nog een andere beslissing te I nemen. Volgens hem heeft een n j ambtenaar op eigen initiatief be- A keken of het goedkoper kon, en n heeft het college daarvoor dus geen opdracht verstrekt. "Een onderzoek door de commissie voor de rekeningen lijkt me wat d1 overdreven, wij hebben niets te lt' I verbergen", aldus de wethouder. Gezien het feit dat het publiek vorig jaar massaal verstek liet gaan kunnen we wel zeggen dat de tweede serie Leidse paar- dedagen gisteravond ver rassend goed van stapel is gelopen. Het was nog wel geen volledig volle bak in de Groenoordhal nadar de tribunes waren toch al aardig gevuld. En dat op de zogenaamde "dure dag". De enige dag in deze vier daagse waarop men een tientje moest neertellen om de hekken te mogen passeren. Vandaag, mor gen en zondag heeft men al aan de helft genoeg. Maar voor dat tientje werd een uit gebreid hippisch pamorama ge toond, waarin vrijwel alle facet ten van de paardesport aan bod kwamen. In zeer hoog tempo werden de verschillende onder delen van het dik bezette show- programma afgewerkt. Zo vlot ging het dat de organisatoren zelfs nog voor de officiële slui tingstijd er een punt achter kon- dep zetten. Zware vloer Wat natuurlijk in de eerste plaats te danken was aan de waarlijk voor treffelijke organisatie. Alles ver liep even gladjes. Het enige gisteravond niet te over winnen probleem was de lemen vloer die in recordtijd weer in de Groenoordhal was gelegd. Vorig jaar in voortreffelijke conditie was de grond nu loodzwaar. De paarden moesten als het ware door de zachte brij ploegen. Ge lukkig maar dat er op deze ope ningsavond nog geen springpro- gramma behoefde te worden af gewerkt. Het was nu show, allemaal show. Het begon al vroeg met een ope ning door wethouder Fase, die in een vierspan arriveerde onder anderen begeleid door een escor te van de Leidse Rij- en Jacht club. Er waren trouwens ook deze avond vele verenigingen uit Leiden en omgeving van de partij. Niet al leen de acht Leidse majoretten- pelotons - De Toekomst, Ons Buiten, Little Stars, Key-Town- Stad, Juwelen, Kooi-Girls, de Golden Kind Stars en Pauline - die speciaal voor deze gelegen heid ingestudeerde optredens brachten, maar ook tal van ruiter sportverenigingen. Zoals de viertallen van de ponyclub "Groenendijkruiters" uit Ha- zerswoude en Weteringruiters" uit Nieuwe Weteringen, die een charmante demonstratie afde- lingsdressuur verzorgden. En de voltigegroep van manege Sant horst uit Wassenaar, die naast een groep uit Vlaardingen met spec taculair spektakel de vele handen gretig op elkaar kreeg En niet te vergeten de leden van de men verenigingen "In 't Gareel" uit Rijnsburg en "Paard en rijtuig" uit Alphen aan den Rijn, die met hun aangespannen rijtuigen aan- tekkelijke shownummers vorm den. Riddersteekspel We willen niet alle onderdelen op sommen, maar sommige pro grammapunten sprongen er toch wel uit. Zoals het riddersteekspel dat werd verzorgd door een grote groep mensen en dieren uit Wij- dewormer. Een afbeelding van het min of meer sportieve gebeu ren uit de tijd van Jacoba van Beieren. Misschien in zijn huidige regi'e wat minder spectaculair dan in die tijd, maar door de bezieling en het enthousiasme van de opvoeren- den toch alleraardigst om te zien. Zondag wordt dat nog eens her haald. Men kan trouwens nog di verse programmapunten van gis- Een van de vele demonstraties gisteravond. Hier een vierspan in actie. teravond tijdens de rest van de Leidse paardendagen tegenko- hien. Helaas niet meer de demonstratie van de landelijke dressuurkam- pioene Rikie Eenink, die on danks de bar zware en ongelijke bodem liet zien wat geduld, ta- massasprong, die door één Haag se politievrouw en zeven manne lijke college's werd gebracht. De uit de dagelijkse straatdienst ge plukte paarden moesten zó lang door de vette grond galopperen, dat het zweet schuimend op hun flanken kwam. lent, inzicht en kennis van zaken Maar ze bleven gewillig in de hand vermogen. Met het door haarzelf getrainde paard Kitty vormde zij een schier volmaakte eenheid, waardoor de gratie van de dres suur zo nadrukkelijk naar voren komt. Politie Men mag zoiets natuurlijk niet ver gelijken met de demonstratie en maakten alle sprongetjes, die van hen werden verlangd. En dat waren er heel wat. Achter elkaar, met zijn tweeën, met zijn vieren en tenslotte zelfs met z'n achten. Gezien het kletterend applaus een optreden, dat door de vele paardenliefhebbers op de tribu nes gretig werd gewaardeerd. Daarna nog wat muziek en het ei genlijk verrassend succesvolle begin van de tweede Leidse paardendagen zat erop. Vanmiddag gingen er zo'n kleine dertig paarden en pony's onder de veilinghamer door. Vanavond wordt in de lichte ru brieken een begin gemaakt met het springen. Morgen overdag komen de pony's aan de beurt en 's avonds wordt een aanvang ge maakt met het zwaardere springwerk. Met zondag als af sluiting een heel pittig spring- programma. "Dan hebben we een volle bak" voorspelde iemand van het stich tingsbestuur. Wie weet. De voor treffelijke organisatie verdient het eigenlijk wel. KOOS POST Theo Opsteegh, weerkundi ge bij het KNMI: "We zijn op weg naar een nieuwe ijstijd maar voorlopig zullen de ge middelde jaartemperaturen nog toenemen. Komt de ijstijd terug? Wanneer je de afgelopen winter in ogenschouw neemt zo\l je haast zeggen van wel. Maar aan één zo'n strenge winter kun je natuurlijk nauwelijks enige conclusie verbinden. Toch was een mogelijke terug keer van de ijstijd gister avond in het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat in Leiden onderwerp ban discussie. Theo Opsteegh, weerkundige van het KMI, hield er een lezing over klima tologische veranderingen in het verleden en in de toekomst. Uit zijn woorden bleek dat een groot aantal van de duizen den meteorologen (weerkun digen) die deze aardbol rijk is, de mening is toegedaan dat we op dit moment op weg zijn naar een nieuwe ijstijd. Dat zullen wij, onze kinderen, klein- en achterkleinkinderen niet meer meemaken maar er zijn tal van verschijnselen en ontwikkelingen die er op wij zen dat het over enkele dui zenden jaren best wel eens zover kan zijn dat onze naza ten met z'n allen hun intrek in een iglo kunnen nemen. Het vreemde daarbij is dat de verwachtingen op kortere LEIDEN - "Je tanden - je gereedschap", zo heet de nieuwe diaserie over de verzorging van het gebit, die in alle eerste en tweede klassen van het lager onderwijs in Leiden de komende maanden zal worden vertoond. De serie, die gistermiddag in het bijzijn van de wethouders Tes- selaar en Schoute werd "opgele verd", is in opdracht van het Bu reau Gezondheidsvoorlichting gemaakt. Dat het beslist geen overbodige luxe is bewijzen de cijfers: slechts een minimaal aan tal kinderen bereikt met een gaaf gebit de lagere school. Wethouder Schoute merkte gis termiddag op dat er vanuit het ouderlijk milieu vaak geen sti mulans is voor het kind om het gebit goed te verzorgen. Daarom ook achtte hij het een taak van de overheid om kinderen op het be lang van een goed gebit te wijzen De begeleidingsgroep die de serie samenstelde heeft twee jaar lang geëxperimenteerd met de vorm waarin één en ander in het vat ge goten moest worden. Telkens werd weer ontworpen en weer bijgestuurd. Daaruit is gebleken dat kinderen van zes, zeven jaar heel goed in de gaten hebben welke boodschap de plaatjes willen overbrengen. Daar hebben ze helemaal geen geluid bij nodig, integendeel. "Zodra je er geluid bijdoet krijgje van de kinderen geen respons meer. Dan is het het tv voor ze. Terwijl dia's zonder geluid waar ze zelf hun fantasie op kunnen uitleven veel beter werken" aldus mevrouw Zwart van de GG en GD. Gebleken is niet alleen dat geluid bij de serie overbodig is, maar zelfs dat het commentaar dat de kinderen op de dia's leveren veel creatiever is dan een begeleidend verhaal op een geluidsband ooit zou kunnen zijn. De kinderen moeten zelf vertellen wat ze in de plaatjes (variërend van echt ge reedschap tot het 'snoepduivel- tje' dat een gebit afbreekt) zien. De verspreiding van de serie in de Leidse regio valt praktisch sa men met het fluoriderings- ofte wel 'spoel'project dat, als alles termijn, een periode van een paar honderd jaar, spreken over een toename van de tem peratuur, vooral op de pool- kappen. De belangrijkste oorzaak hier van zou de menselijke activi teit zijn. Door het toenemende brandstofverbruik en door de voortschreidende ontbossing komt er steeds meer koolzuur (CÖ2) in de lucht. Deze toe name van het koolzuur gehalte veroorzaakt een stijging van de temperatuur, en zelfs op dusdanige wijze dat een aan tal wetenschappers vrezen dat daardoor binnen een tijdsbestek van nog geen hon- derd jaar de grootste rampen zullen gebeuren. Zij vrezen namelijk dat de temperatuur op de poolkappen met zo'n tien graden Celcius zal stijgen waardoor een gedeelte van deze kappen zal afsmelten. Daardoor zal het zeewater zo sterk stijgen dat talloze kust plaatsen op den duur zullen worden overstroomd. Dus wat dat betreft zitten we hier in Nederland niet zo best. Een grote groep weerkundigen verwacht evenwel dat het zo'n vaart nog niet zal lopen maar als we Theo Opsteegh mogen geloven dan is het inderdaad zo dat de gemiddelde jaar temperaturen in de nabije toekomst geleidelijk zullen blijven oplopen, ondanks dat we langzaam op weg zijn naar een nieuwe ijstijd. Een hoogst interessant gegeven voor al die miljoenen Neder landers die het tijdens hun dagelijkse conversaties hoofdzakelijk over het weer hebben. De belangrijkste gespreksstof blijft daarbij ongetwijfeld de meer gedetailleerde voorspel lingen op zeer korte termijn. Theo Opsteegh: Voor een dag of drie zijn die vrij nauwkeu rig te geven. Maar als je verder vooruit wilt kijken dan wordt het een stuk moeilijker. Ondanks dat het over de hele aarde weifCelt van de weerstations en de meest ingewikkelde meetappara tuur en computers worden ge bruikt is het op dit moment nog altijd onmogelijk om een nauwkeurige weersvoorspel ling te geven voor een periode langer dan drie dagen. In Amerika wordt dat wel ge daandaar blikken ze dik wijls een maand vooruit maar gaan daarbij voortdu rend de mist in. Toch gaan ze ermee door want het publiek wil dat nu eenmaal en de commerciële belangen spelen daarbij een zeer grote rol. Voor ons hoeft dat niet, daar willen we pas aan beginnen op een moment dat we weten dat het zinig is". Wethouder Schoute neemt de diaserie uit handen van mevrouw Z wart in ontvangst. Op de achtergrond consulente Hennie Vermaas Hot House In jazz-zolder "Hot House" aan de Breestraat 66 wordt zater-r dag een workshop gehouden. Aan een en ander zal vorm gegeven worden door Herman de Wit die in september jl. met zijn groep het nieuwe Hot. House-seizoen opende. Een ieder die een instrument be speelt en daar wat op kan im proviserenkan met de work shop meedoenDeelnemers kunnen zich bij het begin van de avond (21.00 uur) opgeven. Groningen "De supermarkt is troef' is de tjtel van het blijspel dat leden van "Ons Grunneger Laand" een vereniging voor in Leiden en omgeving wonende Gro ningers. zaterdagavond 31 maart om acht uur in de Be- drijfstechnische School aan de Vondellaan zullen opvoe ren Zoals te doen gebruikelijk bij de jaarlijkse uitvoeringen van deze al bijna vijftigjarige club is de toegang voor ieder een vrij. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (1VN) organi seert zondag 1 april een onge veer anderhalf uur durende natuurwandeling door "De Horsten" in Wassenaar. De wandeling staat onder lei ding van ervaren natuurgid- sen. Startpunt is 's middags om twee uur de ingang aan de Papelaan. Dagkaarten zijn daar ook verkrijgbaar. Chili-collecte Het Chili Front Leiden houdt in de week van 16 tot en met 21 april weer de jaarlijkse col lecte ter ondersteuning van het verzet in Chili. Ook dit jaar is er weer een dringende behoefte aan nieuwe collec tanten voor de actie. Zij kun nen zich opgeven bij het Chili Front Leiden. Herensteeg 5, Leiden, tel. 071-123643. Paasvakantie Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat or ganiseert in de paasvakantie van 9 tot en met 17 april op werkdagen vakantiebezighe den voor de jeugd. Dat ge beurt onder het motto "Spel len uit de hele wereld". Dage lijks worden om half twaalf en drie uur films vertoond. Op 11 uur en 14.30 uur is er een diaklankbeeld "Welk spelletje wordt er gespeeldVerder is er een speurtocht-kwartetspel en worden de deelnemers in de gelegenheid gesteld zelf spel len te spelen. Filmcyclus Gedurende de maand april wordt in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een filmcyclus gehouden van films van de Duitse regisseur Werner Herzog. Maandag 2 april wordt de cyclus begon nen met de vertoning van "Aguira, der Zom Gottes" uit 1972. In de hoofdrol speelt Klaus Kinski. De rolprent is de verfilming van een dag boek van een Spaanse priester die meetrekt met de conques- 1 adores op zoek naar El Dora do. Aanvang eerste voorstel ling 20 uur, tweede om 22.15 uur. Toegang 4.50 gulden. Poppen maken Het gecoördineerd bejaarden- werk Tuinstadwijk organi seert voor de oudere wijkbe woners (vanaf 50 jaar) een cursus poppen maken "oude stijl". Hoofd, armen en benen worden gemaakt van zelf- hardende klei, die hetzelfde effect geeft als was of porce- lein van vroeger. De lessen worden gegeven op woens dagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Aanmelding mondeling of telefon isch bij het Diensten centrum aan de Herenstraat 45, tel. 144112. De cursus be staat uit tien lessen en begint op woensdag 18 april. meezit, in september op de Leid se scholen beginnen gaat. Het is de bedoeling dat ouders van ba sisschool-leerlingen wekelijks door de scholert trekken met een aantal liters vloeistof met fluori de. De vloeistof wordt vervolgens in bekers gedoseerd en uitge deeld aan kinderen die toestem ming voor het spoelen hebben. Het Bureau Gezondheidsvoorlich ting, bij monde van consulente mevrouw Vermaas heeft alle ver trouwen in het spoelproject, te meer daar de Schooltandverzor- gingsdienst in Hengelo (pionier van het Leidse project) zojuist heeft geconstateerd dat door het gebruik van fluoride onder schoolkinderen in twee jaar het tandbederf met 30 a 40 procent is gedaald. De diaserie wordt (gratis) verspreid over de Leidse scholen. Instellin gen en scholen uit de Leidse regio kunnen tegen betaling over de serie beschikken. Overigens heeft het bureau, dat ze telt aan de Roodenburgerstraat la, ook materiaal voor jongere kinderen. Zo krijgen tweejarige - peuters op hun verjaardag een strip van Bruna toegestuurd aan de hand waarvan ouders ze op het belang van het poetsen kunnen wijzen. Drie jarigen krijgen een mobile toegestuurd. Nieuwe tijdelijke directeur van Sociale Dienst LEIDEN - Per 1 april is de heer T. van Bekkum benoemd tot waar nemend directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst. Hij wordt opvolger van mevrouw Van Miltenburg, die vanaf no vember, toen directeur C. N. Boot overleed, het directeurschap op zich heeft genomen. Zij vertrekt per 1 april. De heer Van Bekkum was al bij de Sociale Dienst werk zaam. Overigens is nog niet bekend wie de nieuwe directeur van de So ciale Dienst wordt. De benoe mingscommissie is nog met een aantal sollicitanten bezig. Zaterdag 31 maart van 11.00 tot 13.00 uur signeert HERMAN PIETER DE BOER BIJ BOEKHANDEL |_UQ\J DEKLER Nieuwe Rijn 45-46 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3