John McEnroe: ..Laver is mijn grote voorbeeld Westberg vindt gehoor bij clubs VAN EGMOND: „RBB GOOIT HOGE Vrij Wm r Ik ken mijn tekortkomingen M J DAG 30 MAART 1979 PAGINA 19 errit van Egmond LEIDEN - Lisser Boys staat het komende weekeinde voor de moeilijke taak de uitwedstrijd in de tweede klasse zaterdag tegen Rijnsburgse Boys met een gun stig resultaat te beëindigen. Om het degradatiegevaar wat af te wenden dient de Lissese club minstens één punt aan het duel over te houden. De eerder in dit seizoen gespeelde confrontatie werd een alleszeg gende 1-4 zege voor de formatie van trainer Herman Wijnands Derhalve stelt Lisser Boys-speler Jan van Slooten: "Zij moeten kampioen worden en spelen elke wedstrijd onder een bepaalde druk. Daar schuilen de kansen van Lisser Boys". In de zondagtweedeklasse staat wederom een "stadsbotsing" ge programmeerd. De degradatiekandidaten LFC en LDWS (beide onderaan met 5 punten) ontmoeten elkaar aan de Boshuizerkade en uiteraard staan er voor beide clubs grote belangen op het spel. Verlies houdt immers een wel erg sombere klassering op de ranglijst in. Rijnsburgse Boys-Lisser Boys Volgens Jan van Slooten is het gebrek aan motivatie één van de redenen waarom Lisser Boys momenteel beneden de verwach tingen presteert. De debutant in de tweede klasse leed vorige week tegen Nieuw Lekkerland de vijfde (3-5) achtereenvolgende nederlaag. Jan van Slooten: "Die verliespartijen benauwen mij een beetje. Het tekent zo'n beetje de sfeer die bij Lisser Boys heerst. Tijdens de winterperiode is er bij ons nauwelijks getraind. Dit is hoofdzake lijk te wijten aan de oefenstof van trainer Van der Horst. Sommi ge jongens, ook ik, knapten volledig op zijn verouderde trai ningsmethodes af. Rondjes lopen rondom het veld en zo. Met onze oude trainer Nanai waren wij heel wat beter gewend. We konden ook veel beter met die man opschieten. Van der Horst daarentegen voelt de sfeer in de groep nauwelijks aan. Daarom werden zijn trainingen slecht bezocht. Het vertrek van Van der Horst aan het eind van dit seizoen is voor beide partijen de beste oplossing." Inmiddels is de spelersgroep van Lisser Boys tot de conclusie gekomen dat er iets moet gaan gebeuren. Jan van Slooten daar over "Nu moeten wij onze schouders eronder zetten, want straks is het te laat. Het zou toch doodzonde zijn als wij na één seizoen al weer moesten degraderen. Nu zitten we nog aan de goede lijn (4de plaats van onder) dus moeten we nu punten gaan vergaren. Tegen Rijnsburgse Boys zal dat moeilijk worden. Maar Lisser Boys start in deze wedstrijd als "underdog". Dat is ook weer een voordeel. Ik hoop op een gelijkspel. Gerrit van Egmond, aanvoerder en voorstopper van Rijnsburgse Boys heeft wel vertrouwen in het resultaat van de wedstrijd van morgen. "Het draait bij ons nog niet zoals voor de winterstop. Dat is de laatste wedstrijden wel gebleken. Tegen Bolnes thuis hebben we ondanks het 2-2 spel aardig ge speeld. Vorige week tegen Rijsoord ging het weer niet zo best. Toch ben ik er van overtuigd dat Rijnsburgse Boys hoge ogen gaat gooien". LFC - LDWS Zowel LFC als LDWS verkeert in deze competitie duidelijk in de problemen. Beide ploegen behaalden tot nu toe slechts het schamele aantal van 5 punten en bezetten derhalve de laatste positie van de ranglijst van de tweede klasse A. Henk Swaak, trainer van de Boshuizerkadeclub stelt dat "LFC genoeg kwali teit in huis heeft om LDWS een nederlaag toe te brengen". Over de oorzaak waarom zijn ploeg momenteel dan onderaan de ranglijst bengelt wilde de Leidse trainer niet uitweiden. "Daar praat ik met mijn spelers over. Dat is niet iets om aan de grote klok te hangen". John Verschoor, belangrijke pion bij de kanaries, deed niet ge heimzinnig." LFC heeft gewoon in een hoek gezeten waar de klappen vielen. In sommige wedstrijden waren wij de betere ploeg maar behaalden dan geen punt. Ook tegen ONA was dat het geval. De hele wedstrijd zijn we in de aanval maar schoppen er geen één in. Omdat ONA uit één uitval wel scoorde stonden we weer met lege handen. Maar ik ben er van overtuigd dat LFC niet zal degraderen. Daar hebben wij toch geen ploeg voor. Omdat LDWS nu met schorsin gen zit (Cees de Rooae, Sjaak Matters en Bart van der Weyden zullen zondag niet spelen - red.) schat ik onze kansen hoog". ROB ONDERWATER HAPPEL NAAR RWDM BRUSSEL - Ex-FC Brugge-trainer Ernst Happel zal met ingang van het nieuwe seizoen in dienst tre den bij de Belgische eerstedivi- sieclub RWD Molenbeek. Happel tekende gisteren een contract voor twee seizoenen, tegen een jaarsalaris van ruim twee ton. Vorig seizoen stapte Happel op als trainer bij FC Brugge, na een me ningsverschil met de leiding van LOOSDRECHT (ANP) - Gister avond kwamen in Loosdrecht de voorzitters van de vier voor naamste Nederlandse ijshoc key clubs (Heerenveen, Amster dam, Groningen en Tilburg) bij elkaar om de voorbereiding van het nationale team op de Olympi sche Winterspelen te Lake Placid te bespreken. Het viertal ging ak koord met de voorstellen van Dummy Smit en Hans Westberg, de technische leiders van het Ne derlandse team, dat in het voor bije weekeinde in Galati wereld kampioen in de B-groep werd. Het is de bedoeling dat Nederland rond de jaarwisseling in Davos (Zwitserland) zal deelnemen aan het toernooi om de Spenglerbe- ker. Wordt Nederland niet toe gelaten (Zwitserland kreeg een pak slaag in Galati), dan organi seert Nederland in eigen land een vierlandentoernooi met sterke bezetting. Het aantal Nederlandse beker- en competitiewedstrijden wordt niet bekort. De clubs zullen net als het afgelopen seizoen 36 wed strijden spelen. Voor de vier bes ten komen daar nog zes play-offs voor het Nederlands kampioen schap bij. Vereiste is dan wel dat de competitie op 7 september (veel vroeger dan anders) begint. Naast de normale speeldagen vrijdag. zaterdag, zondag - komt de woensdagavond er als extra speeldag bij. Daarover moet nog overleg worden gevoerd met de directie van de ijshallen. Heeren veen zal op 4 en 5 januari het traditionele internationale toer nooi houden. De Friese club heeft ook al data gezocht voor de wed strijden in het Europese beker toernooi. De club speelt in de eer ste ronde op 13 september de uitwedstrijden en op 27 septem ber thuis Indien de tweede ronde gehaald wordt zijn de data 11 (uit) en 25 oktober (thuis). 55 MILAAN (GPD) - Is het toeval dat Rod Laver zijn grote voorbeeld is? Linkshandig, niet al te groot van stuk, ros sig haar, tweemaal winnaar van het Grand Slam. John McEnroe weet de daden van de Australische toptennisser haarfijn op te noemen. „Laat er geen misverstand over bestaan, hij is mijn voorbeeld. Ik zeg niet dat ik zijn pres taties ooit evenaar of verbeter. Over vijfjaar zal ik zeggen of ik ben zoals hij was". je eenmaal, dan moetje voldoen aan een bepaald verwachtingspa troon. Dat legt een druk op je, die mijn broertje vanaf het begin mee krijgt. Ik wil er wel vanaf, maar besef dat het niet meer kan". „Als je de zaak reëel bekijkt, zijn Borg, Connors en Gerulaitis ster ker dan ik. Zij hebben grote toer nooien gewonnen, ik niet. Zij hebben Wimbledon, Flushing, Parijs, Australië op zak, ik niet. Dat is het verschil, maar ik voel dat de mensen wel van me ver wachten dat ik dat binnenkort ook doe. Tja, dan wordt er ge sproken over de top-4. Maar wat is dat? Als ik een keer van Con nors win, ben ik geen nummer 1, want er staat ook nog een Borg te wachten. Die kan op zijn beurt weer van iedereen winnen. Kijk, Rod Laver was jarenlang supe rieur aan iedereen. Dat is er nu niet meer bij. Connors en Borg verliezen net zo gemakkelijk als Gerulaitis, Roscoe Tanner, Brian Gottfried, Guillermo Vilas en Ar thur Ashe". Twintig jaar geleden kwam hij in het Westduitse Wiesbaden ter wereld. Zoon van een Ameri kaanse legerofficier, nu al wordt hij op een lijn gesteld met de ten- nisgroten der aarde. Met tegenzin overigens. Hij relativeert en wijst op het feit dat Björn Borg 18 jaar was toen hij Wimbledon won en hijzelf niet in staat is geweest om maar één belangrijk evenement op zijn naam te schrijven. „Daar om denk ik niet vooruit. Ik leef van de ene week in de andere, van toernooi tot toernooi, want gezien de bezetting kan je tegenwoordig niet meer van simpele tegenstan ders spreken. Hier in Milaan niet, volgende week in Rotterdam nog minder". Klinisch Ondanks de lange lijst van verdien sten van o.a. Borg en Nastase, is momenteel John McEnroe de grote trekpleister. Schier emo tieloos op de baan, in staat om de ballen een richting te geven die nog niet eerder zijn uitgevonden. Borg voorspelt hem een hoofdrol, Nastase verwijt hem een gebrek aan humor. McEnroe geeft het toe. „Ik weet wel dat er aan tennis ROTTERDAM (GPD) - Louk San ders is alsnog toegelaten tot het proftennistoernooi dat volgen de week in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam zal worden ge houden. De Leidenaar heeft dat te danken aan het feit dat Jim Connors, de winnaar van vorig jaar, heeft meegedeeld dat hij ditmaal niet naar Nederland zal komen. niets meer aan is als iedereen wordt zoals Stan Smith. Hij is te koel op de baan. Daar storen de toeschouwers zich ook aan". Het klinische in het spel van de rij zige Amerikaan kenmerkt ook het type McEnroe. Hij wil er zelf wel vanaf, ontkent niet dat het in feite zijn enige tekortkoming is. Hij heeft geen temperament. „Weet ik wel, maar ik zit nog middenin het leerproces. Ik reali seer mijn tekortkomingen echt wel, maar ik moet me nog leren concentreren. Vergeten dat er mensen op de tribune zitten en lijnrechters waar ik me aan erger. Zover ben ik nog niet". McEnroe lijkt opgelucht als naar zijn familie wordt gevraagd. Even verlost van de klemmende vra gen omtrent zijn aanval op de ge vestigde orde. Vlot voert hij broertje Patrick van 12 jaar ten tonele. „Een goede tennisser, die het heel wat moeilijker krijgt dan ik. Ik was niemand, kwam uit het niets. Hij is een McEnroe, het broertje van John. Dus wordt er van hem veel verwacht. Dat voel ik aankomen. Toen ik voor het eerst op Wimbledon kwam. ken de niemand mij. Dan kan je heer lijk ontspannen spelen. Presteer Partner Peter Fleming vindt het prachtig als McEnroe op die toer praat. Een week voor Wimbledon 1978 zochten ze elkaar voor het eerst op. Het dubbel klikte on middellijk, zo zeer zelfs dat on langs in Londen de officieuze we reldtitel werd behaald. „Toen werden wij de beste van de we reld", grijnst Fleming. „Maar dat is een kwalificatie die zeer wan kel is. Het is maar net hoe je het interpreteert. In New Orleans wonnen we zondag van Smith en Lutz, van Okkeren Fibak hebben we meer verloren dan gewonnen. Wie is er dan de beste? De krachtsverhoudingen liggen zo dicht bijeen, dan je in de huidige tennisserij niet van de nummers een of twee kunt spreken. Voordeel Duidelijk is wel dat wij in het voor deel zijn. We zijn jonger, kunnen nog groeien, maar het hangt van zoveel factoren af. Dat zie je hier in Milaan, waar Ramirez al weer in de eerste ronde wordt versla gen, hoewel hij veertig plaatsen hoger op de wereldranglijst staat dan Nayer. Slecht voor het zelf vertrouwen. Bij mij groeit dat met de dag. Dank zij de successen in het dubbel, speel ik in het en kelspel vijftig procent beter". Een opmerking die McEnroe beantwoordt met een steelse blik. Fleming vangt hem op. „In Bo logna en in Montego Bay kreeg John geen poot aan de grond. Ik ken hem door en door". Larry Pease vult later aan: „Daar hebben ze het nog nooit in het openbaar over gehad. McEnroe speelt natuurlijk veel beter dan Fleming. Toch kan hij het zelden van hem winnen. Een kwestie van respect. Hij steunt op Fle ming, heeft hem nodig. Kan zich daar niet overheen zetten als ze tegen elkaar spelen. Fleming is de vlotte jongen die - en die John McEnroe: "Ik leef van de ei woorden worden even later on derstreept - McEnroe tijdens de training uitscheldt als hij er niet alles aan doet. Dat moet McEnroe prikkelen, hem opstuwen om net zo hard te worden als Connors, Borg en Gerulaitis. Zich van de hele wereld geen snars aan te trekken, zich helemaal te concen treren op zijn opdracht. Dan pas win je ook finales van de Grand Prix-toernooien". Weekje rust Dat is het doel waarnaar ook McEn roe streeft. In New Orleans zette hij Borg en Tanner aan de kant, in Milaan doet hij een hernieuwde gooi naar de troon en volgende week in Rotterdam is het weer spitsuur. Daarom adviseerde Larry Pease hem een weekje rust na de strijd in Ahoy. „Ik moet dat maar doen, elke keer op je tenen lopen is onmogelijk". Een uit spraak die hem is ingegeven door de routiniers en een wachttijd van 36 uur op Kennedy Airport, omdat de Italiaanse piloten het werk weer eens neerlegden. Vermoeidheid. Een trefwoord in de in de andere dag professionele tennisserij. Spelen, reizen, trekken en leven in hotels met adorerende fans die als wes pen om een pot stroop zoemen. Maar, van John McEnroe tot Jan Lukraak met één doel voor ogen: winnen. Synoniem vooreen hoge bankrekening, staat, zoals Vitas Gerulaitis, om naar keuze te stappen in een zwarte of witte Rolls Royce, een Jaguar of een Ferrari. De blonde Amerikaan van Griekse voorouders, die zeven jaar gele den op 17-jarige leeftijd de Ame rikaanse jeugdtitel binnenhaal de, wenst wel dat iedereen zich aan de regels houdt. Na zijn partij tegen Franulovic brieste hij: „Wanneer houden de scheids rechters en lijnrechters nu eens op Wanneer komt de tijd dat wedstrijdleiders beseffen dat ze met mensen te doen hebben. Dat ze inzien dat er in Milaan in totaal 90.000 mensen komen om Borg en McEnroe te zien. Dat al die be talende toeschouwers hun geld niet betalen om naar fratsen van lijnrechters te kijken. Als wij vijf minuten te laat zijn, hebben we een boete aan de broek. Als zij doodnuchter een lobje met een snelheid van twee mijl per uur over het hoofd zien, krijgen ze nog gelijk ook. Nastase maakt opnieuw ruzie MILAAN - John McEnroe heeft zich in het WCT-toernooi van Milaan geplaatst voor de tweede ronde. Hij versloeg de Brit An drew Harret met 4-6, 6-1, 6-2. In de tweede ronde handhaafde de als eerste geplaatste Björn Borg zich gemakkelijk tegen de Ita liaan Zugarelli (6-3, 6-1) en won Panatte met 6-2, 7-6 van de Ar gentijn Clerc. Ilie Nastase verdween uit het toer nooi na een ruzie met een scheidsrechter. Tijdens zijn partij met de Rhodesiër Pattison liep de onenigheid van de Roemeen met de leidsman zo hoog op dat het bijna tot een handgemeen kwam. Pattison won. BRUSSEL (GPD) - Berichten als zou Ruud Geels, de aan valsleider van Anderlecht, met hartklachten zijn opge nomen in een Brussels zie kenhuis blijken onjuist. Geels heeft de afgelopen da gen wel in een ziekenhuis doorgebracht, maar dat was voor een uitgebreid medisch onderzoek. Ruud Geels: "Het misverstand is waarschijnlijk in de we reld gekomen doordat ik ben onderzocht op de afdeling Geels: geen hartklachten cardiologie. Dat was alleen maar omdat de arts die mij heeft behandeld verbonden is aan die afdeling. Eigenlijk hoefde ik helemaal niet in het ziekenhuis te blijven, maar omdat ik elke drieë neenhalve uur een test moest ondergaan was dat gemak kelijker dan elke keer heen en weer rijden. Ik blijk een virus in het bloed te hebben waardoor ik snel moe werd. Volgende week krijg ik de de finitieve uitslag, wanneer urine en bloed zijn onder zocht. De arts heeft gezegd dat alle belangrijke dingen in elk geval ik orde zijn. En ik heb dan ook vandaag ge woon met de groep getraind. Overigens ging dat prima", aldus Ruud Geels. die club. Op dit moment traint hij de, eveneens Belgische, twee deklasser Harelbeke. De Nederlander Jan Boskamp, die als spelbepaler wordt beschouwd bij Molenbeek, is erg blij met de komst van Happel naar Brussel. Hij heeft zijn bewondering de Oostenrijker nooit onder stoelen of banken gestoken. Happel volgt bij Molenbeek de Tsjech Alexander Horvath op.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19