LABOUR TEN VAL GEBRACHT Bulgarije haalt tegen v.d.Klaauw uit naar China Verzoek van Oeganda om spoedzitting Veiligheids raad van VN Radio-actieve s uit Amerikaanse kerncentrale om Egypte Breuk in Callaghan schrijft zo spoedig mogelijk Rus blaast zichzelf op NEW YORK (Reuter/UPI) - Oeganda heeft gisteravond gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ter bespre king van de inval van Tanza- In de desbetreffende brief van de Oegandese delegatie bij de VN wordt Tanzania beschul digd van „agressie tegen en schending van de soevereini teit en gebiedsonschend- baarheid" van Oeganda. De verwachting in New York was dat de zitting vóór het weekeinde zou plaatshebben. Geruchten dat Oeganda's zaak zou worden bepleit door president Idi Amin zelf, zijn niet bevestigd. De Oegandese hoofdstad Kam pala is gisteren binnen het be reik gekomen van de artillerie van een Tanzaniaanse leger eenheid. Uit westerse diplo matieke bronnen is verno men dat gisteren de hele avond schoten zijn gehoord in Kampala. De VN hebben op dracht gegeven de vrouwen en kinderen van VN-perso- neel in de stad te evacueren. Radio-Kampala meldde gis teren echter dat de situatie in de stad „weer normaal is". Volgens diplomaten trekken Tanzaniaanse eenheden van twee kanten op naar de Oe gandese hoofdstad. Zij trek ken op vanuit Mpigi, dat 45 kilometer ten zuiden van Kampala ligt, en vanuit de stad Mityana, 45 kilometer ten westen van de hoofdstad. Dinsdag hebben de Oegande- zen erkend dat Mityana in handen is gevallen van Tan zaniaanse eenheden, waar door de wégverbinding tus sen Kampala en de westelijke provincie van het land afge sneden is. Inwoners van Kampala lieten per telefoon weten dat het da gelijkse leven in de stad nor maal doorgaat. Winkels en kantoren zijn gewoon open. Het Nationale Bevrijdingsfront van Oeganda heeft gisteren de onmiddellijke terugtrek king van Libische troepen uit Oeganda geëist. De aanwe zigheid van Libische militai ren in Oeganda (die president Amin steunen) kan het om verwerpen van het bewind van Amin alleen maar vertra gen, aldus het front. Geen druppel alcohol meer naar Iran TEHERAN (Reuter) - Iran zal binnenkort geen druppel al cohol meer invoeren, zo heeft de Perzische minister van Handel, Reza Sadr gisteren gezegd. De verkoop van alcohol is in dat land al verboden. Het dagblad Kayhan schreef gisteren dat Sadr de douane opdracht heeft gegeven par tijen alcohol die bij de grens zijn aangekomen terug te stu ren naar de afzender. De religieuze leider ajatollah Chomeini heeft vorige maand na de omwenteling meteen de verkoop en het gebruik van alcohol verboden. BAGDAD (Reuter/UPI) - Syrië, Libië en de Palestijnse bevrij dingsbeweging (PLO) hebben gisteravond de conferentie van Arabische ministers verlaten. De conferentie was bijeengeroepen om te besluiten welke strafmaat regelen tegen Egypte genomen moeten worden nu dat land het vredesverdrag met Israël heeft getekend. De öctie van de drie delegaties wordt gezien als een ernstig me ningsverschil in de Arabische gelederen over hoe hard de maat regelen tegen president Sadat van Egypte moeten zijn. Een woordvoerder van de PLO verklaarde dat de delegatie van de Palestijnen de vergadering had verlaten en pas weer aan de besprekingen zal deelnemen wanneer er is besloten Sadat te straffen. Uit solidariteit met de PLO ook Syrië de zaal. aldus de woordvoerder van de PLO. Uit de conferentiebronnen is ver nomen dat na het vertrek van de delegaties van Syrië,*Libië en de PLO, de overige zestien delega ties informeel bijeen zijn geweest om te proberen een oplossing te vinden voor de breuk. Aanleiding tot de moeilijkheden in Bagdad was de eis van PLO-lei- der Jasser Arafat om niet alleen economische maatregelen tegen Egypte te nemen maar ook tegen de VS. Arafat eiste onder andere dat het "oliewapen" gebruikt zou worden. Ook de weigering van Saoedi-Arabië om harde sancties - te treffen tegen Egypte wegens "het verraad van de Arabische zaak" droeg bij tot de breuk. Sa oedi-Arabië heeft Egypte tot nu toe economische steun gegeven van twee miljard dollar (vier mil jard gulden) per jaar. Volgens Libanese journalisten, die behoorden tot de enkele buiten landse verslaggevers die tot de conferentie werden toegelaten, vertrokken de drie delegaties na een meningsverschil tussen Ara fat en de minister van buiten landse zaken van Saoedi-Arabië, prins Saud al Faisal. De Saoedische minister had gewei gerd de diplomatieke banden met Egypte te verbreken of de economische steun aan Egypte in te trekken. Daarop verliet de de legatie van de PLO de zaal. Kort voor dit verrassende verloop van de conferentie had Irak aan gekondigd dat de deelnemers van de conferentie overeenge komen waren een topconferentie bijeen te roepen over economi sche strafmaatregelen tegen Egypte. Irak had voorgesteld een "economische topconferentie" te houden, toen er na uren van on derhandelen geen overeenstem ming bereikt kon worden over de te treffen maatregelen. Over de plaats en datum zou later worden beslist. Jordanië heeft besloten zijn am bassadeur uit de Egyptische hoofdstad Cairo terug te trekken. Dit is gisteren uit een officiële bron in Amman vernomen. Er is geen verklaring gegeven voor dit besluit. Men is echter van me ning dat het een gevolg is van de ondertekening van het vredes verdrag tussen Egypte en Israël. DONDERDAG 29 MAART 1979 Callaghan: premier-af Margaret Thatcher: vrouwelijke premier? LONDEN - Het Lagerhuis heeft met één stem meerder heid (311 tegen 310) de Labourregering ten val gebracht. Premier Callaghan zei onmiddellijk na zijn nederlaag dat hij vandaag koningin Elizabeth officieel zal inlich ten en spoedig een datum voor de algemene verkiezin gen bekend zal maken. Omdat verkiezingen in Engeland traditiegetrouw op een donder dag worden gehouden en omdat een nationale verkiezingscam pagne ten minste drie weken duurt, wordt 26 april als de vroegst mogelijke datum ge noemd. Tot de andere mogelijk heden behoren 3 en 10 mei, hoe wel op 3 mei ook al verkiezingen worden gehouden voor lokalen bestuursraden. Een recent opinieonderzoek wijst uit dat 51 procent van de onder vraagden de voonkeur geeft aan een conservatieve regering tegen 37 procent voor Labour, maar opiniepeilingen zijn in Engeland berucht om hun onnauwkeurige voorspellingen. Vaststaat in elk geval dat de Con servatieven, vergeleken met de verkiezingen van 1974, een om mezwaai van drie procent onder de kiezers nodig hebben om in het Lagerhuis de meerderheid van één zetel te behalen. Labour heeft daarentegen maar één pro cent nodig om een meerderheid van 30 zetels te krijgen. Belastingen Naar het zich laat aanzien zullen de Conservatieven in de komende verkiezingscampagne vooral een verlaging van de belastingen voorstaan en een straffere hante ring van de wet. De liberalen ho pen op een verkiezingsuitslag waarbij zij als derde partij on misbaar zijn voor welke regering dan ook, terwijl Labour de na druk zal leggen op de werkgele genheid en de economie. De stemming vond gisteravond laat plaats om kwart over tien na een dag van spanning waarin Labour nog tot een akkoord hoopte te komen met een .aantal parle mentsleden uit Noord-Ierland. Van hen stemden er uiteindelijk twee voor de regering en acht te gen. Alle dertien liberalen stem den met de Conservatieven mee, zo ook elf Schotse nationalisten. Labour verloor één stem wegens ziekte van een parlementslid. Als hij meegestemd zou hebben, zo het parlement gelijkelijk zijn verdeeld. In dat geval zou de zgn. "speaker" (zoiets als voorzitter) van het Lagerhuis met zijn stem de doorslag hebben moeten ge ven - een stem die volgens de tra ditie onder zulke omstandighe den aan de regeringspartij wordt gegeven. Man gedood door stroom HAARLEM CANP) - De 58-jarige vertegenwoordiger A.J. van Voorden is gisteravond in zijn woning in Haarlem door een he vige stroomstoot om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de man bij verbouwingswerk in de keu ken een tl-buis los maakte zonder dat de elektriciteit was uitge schakeld. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Voor de omgeving van een kernenergie centrale in het Amerikaanse Harrisburg (Pennsylvania) is gisteren groot alarm geslagen nadat door het uitvallen van een koelwaterpomp een wolk radioactieve stoom was ontsnapt. Diverse van de 500 arbeiders die de centrale bemannen, zijn waarschijnlijk enigszins radioactief be smet geraakt, hoewel al het personeel onmiddellijk werd geëvacueerd nadat het automatische veiligheidssysteem de centrale buiten werking had gesteld. MOSKOU (UPI) - Een Rus, die gis teren de Amerikaanse ambassa de was binnengedrongen om po litiek asiel af te dwingen en zich urenlang verschanst hield, heeft zichzelf uiteindelijk opgeblazen met een kennelijk zelfgemaakte bom die aan zijn middel zat. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. Ambassadeur Toon had eerder de hulp van de Russische politie in geroepen en deze gebruikte traangasgranaten om de man te overweldigen, maar deze slaagde er volgens Toon bij het eind van de aanval toch nog in de bom aan zijn middel tot ontsteking te brengen. 's Middags was de man volgens het Russische persbureau Tass voor het ambassadegebouw samen gekomen met een lid van de con sulaire afdeling en was hem de ambassade in gevolgd. Binnen gekomen verklaarde hij plotse ling dat hij in een pakket onder zijn jas een bom had, die hij tot ontploffing zou brengen, als hij geen visum zou krijgen. Toon nam direct contact op met het Russische ministerie van bui tenlandse zaken en liet een vleu gel van het ambassadegebouw ontruimen. Na uren onderhan delen nam hij een voorstel van de Sowjet-autoriteiten aan om de man met geweld uit het gebouw te halen. Er is een hoeveelheid radio-activi teit ontsnapt naar de reactor- ruimte. Maar de autoriteiten rap porteerden geen verdere lekken van radioactiviteit. De radioac tieve stoomwolk had volgens deskundigen een sterkte van 10 rongen, een dosis die klein is. Tien röntgen is ongeveer twee maal de hoeveelheid straling die werknemers in het bedrijf in een jaar krijgen te verwerken. Het ongeval in Harrisburg komt juist op een ogenblik dat velen in de Verenigde Staten zich afvra gen of de kerncentrales, en dan met name de oudere, wel veilig genoeg zijn naar de maatstaven van vandaag. Er wordt omstan dig met de automatische beveili ging van kerncentrales geëxpe rimenteerd en een van de des kundigen die in Harrisburg commentaar gaf, vond dan ook dat het ongeval goed nieuws had gebracht het veiligheidssysteem werkte. Intussen heeft de Amerikaanse re gering onlangs de sluiting van vijf kerncentrales in het oosten bevolen, omdat bij de bouw er van is gebleken dat de installaties van koelhuizen niet toereikend zijn bestand tegen eventuele aardbevingen. Die sftüting bete kent dat de Verenigde Staten per dag 105.000 tot 175.000 vaten olie extra moeten invoeren en dat de hogere prijs die de elektriciteit moet opbrengen op de consu ment zal worden verhaald. Volgens de „Unie van Bezorgde Wetenschappers", een privé-or- ganisatie die zich vaak in de voor ste lijn bevindt als het gaat om de veiligheid van kernenergie voor civiele doeleinden, zouden alle kernreactoren in de Verenigde Staten op hun beveiliging tegen aardbevingen moeten worden onderzocht, omdat een groot deel ervan Werd geconstrueerd op ba sis van seismische gegevens die zijn verouderd.. De commissie voor het beheer van kernenergie heeft, zo zeggen woordvoerders van de organisa tie, weliswaar voor nieuwe cen trales de veiligheidseisen ver scherpt, maar zonder na te gaan of de centrales die er al waren wel aan die nieuwe eisen voldoen. Echter, volgens de bezorgde we tenschappers zou het niet nodig zijn om alle 72 kerncentrales in de Verenigde Staten onmiddellijk stil te leggen, omdat er niet vol doende bewijsmateriaal is waar mee zo'n grove maatregel kan worden gerechtvaardigd. Callaghan nam in het najaar van 1976 het premierschap over van Harold Wilson. Toen in 1978 de Liberalen de steun aan de rege ring opzegden, rekende hij op de steun van de andere kleine partij en om een motie van wantrouwen van de Conservatieven het hoofd te kunnen bieden. De afgevaar digden van de Schotse Nationa listische Partij keerden Labour echter de rug toe nadat bij een referendum in maart te weinig Schotten zich uitspraken voor zelfbestuur. Callaghan had zelf een decentralisatie-wet door het parlement gedrukt en de uitslag van het referendum kwam dan ook als een schok. Tijdens zijn premierschap is Cal laghan er in geslaagd de inflatie van ruim twintig procent terug te dringen tot onder de tien procent. Het op loonmatiging gerichte beleid is hem echter noodlottig geworden. Het staat nu wel vast dat Callaghan de effecten van de stakingen die voortvloeiden uit dit beleid heeft onderschat. La bour moet nu de verkiezingen in met de herinneringen aan een barre winter met massale stakin gen vers in het geheugen. Ook de troefkaart dat Labour beter dan de Conservatieven de arbeidsrust in het land kan bewaren door haar nauwe banden met de vak bonden, is de partij kwijt. (Van onze speciale verslaggever) SOFIA - De situatie in Zuidoost-Azië heeft de eerste gesprekken tussen de Nederlandse minister van buitenland se zaken Van der Klaauw en zijn Bul gaarse collega Mladenov vrijwel geheel beheerst. Van der Klaauw werd in So fia geconfronteerd met een felle Bul gaarse aanval op de Chinese politiek, die door Mladenov werd gekarakteri seerd als „avonturistisch", „een be dreiging voor de wereldvrede" en „ge vaarlijk spelen met vuur". Het uithalen van Sofia, altijd al een trou we spreekbuis van het Kremlin, naar China had kennelijk ten doel een ge meenschappelijke basis van wantrou wen tegen de „oorlogszuchtige poli tiek" van Peking te scheppen. Mlade- nov's uitvoerigé betoog tijdens dit maar liefst ruim drie uur durende ge sprek, kan nauwelijks anders worden verklaard. Minister Van der Klaauw heeft bij zijn bezoek aan China begin dit jaar de goede relaties tussen Ne derland en China onderstreept. Het zal de Bulgaren evenmin zijn ontgaan dat de Nederlandse bewindsman, vooraf gaand aan zijn bezoek aan Bulgarije, in Roemenië vrij nadrukkelijk de over eenstemming op tal van punten in de buitenlandse politiek van Nederland en Roemenië heeft geaccentueerd. Zowel Den Haag als Boekarest heeft zo wel de Vietnamese invasie in Kampu chea als de Chinese strafexpeditie te gen Vietnam afgekeurd. De Chinese inval in Vietnam is volgens Mladenov een onderdeel van Pekings agressie plan om heel Zuidoost-Azië te onder werpen. Wij zijn zeker niet bang voor China, aldus de Bulgaarse minister, die eraan toevoegde dat Peking militair niets heeft in te brengen. Van der Klaauw noemde de opening van China naar het Westen een positieve zaak, maar verklaarde Pekings beoordeling van het Russische „hegemonisme" niet „de enig juiste politiek" te vin den. De discussie over de Chinese politiek overschaduwde enigezins de ge spreksthema's als ontspanning, men senrechten en ontwapening. Van Bul gaarse kant werd nog eens herhaald dat ontspanning tussen Oost en West een zelfstandig proces is, dat parallel moet lopen aan wederzijdse ontwape- Mladenov wees daarbij op de Westerse introductie van de neutronenbom en noemde het betreurenswaardig dat bij de SALT-onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie slechts wordt „gegoocheld met cij fers". Hij verwachtte niet dat een nieuwe SALT-overeenkomst (over de beperking van strategische wapens) nog voor het eind van dit jaar zal wor den ondertekend. Opvallend genoeg, haalde Van der Klaauw de een miljoen handtekenin gen van de door de CPN opgezette ac tie tegen de neutronenbom aan als illu stratie van de ook in Nederland over dit wapen bestaande bezorgdheid. Maar hij knoopte daar direct aan vast dat van Russische zijde eèn SS-20-raket is ontwikkeld die „direct op onze landen is gericht". Mladenov ging daar verder niet op in. Bulgarije wenst de betrekkingen met Nederland te intensiveren, zo deelde Mladenov mee. Tijdens zijn toespraak aan het officiële diner dat Van der Klaauw gisteravond werd aangebo den, pleitte Mladenov voor contacten op top(regeringsleiders)-niveau tussen Nederland en Bulgarije. Dat zou naar zijn mening de relaties tussen Bulga rije en Nederland kunnen verdiepen. De contacten tussen beide landen staan, in vergelijking met die tot ande re Oosteuropese landen, op een laag pitje. De gebruikelijke politieke ge sprekken op ambtelijk niveau vonden voor het laatst in 1975 plaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9