Minder personeel ziekenhuis tast verzorging aan Versterking Libanon-detaehement Mes in inkomens van top ambténaren GROOT GAT IN BESTEK '81 mmm Kinderen omgekomen Conflict gemeenten en Rijk over schade winter Twee cloden geborgen op tanker Uit in de Randstad DONDERDAG 29 MAART 1979 DEN HAAG (GPD) - Een aanvul lend contingent van 48 Neder landse soldaten vertrekt morgen naar Libanon om daar de nog ontbrekende plaatsen in het Ne derlandse VN-detachement op te vullen. De eenheid bestaat hoofdzakelijk uit infanteristen, waaraan in Libanon nog een te kort bestaat. Gevolg van het ontbreken van deze infanteristen was in Libanon dat een groot aantal soldaten van verzorgende eenheden ook wachten en patrouilles moest lo pen. Daarover waren in Libanon onder de Nederlandse VN-mili- tairen nogal wat klachten gere zen. De 48 soldaten die morgen vertrekken (33 infanteristen en 15 specialisten in de verzorgende sfeer), maken het VN-bataljon nu compleet. Daardoor zullen ver zorgende eenheden vrijwel niet meer voor patrouilles behoeven te worden ingezet. De soldaten worden verlaat naar Libanon gestuurd omdat zij niet tijdig beschikbaar waren voor het vertrek met de grote hoofdmacht van enkele weken geleden. Dit werd onder meer veroorzaakt door verlate inentingen, waar voor een tijd van zes weken moet worden uitgetrokken. De 48 man zijn allemaal vrijwilligers. Hier mee heeft het ministerie van de fensie gevolg gegeven aan de wens van onder meer de Tweede Kamer en de soldatenvakbonden om na de hoofdmacht voor zover mogelijk alleen nog maar vrijwil ligers naar Libanon uit te zen den. De Algemene Vereniging van Ne derlandse Militairen (AVNM) verklaarde dinsdagavond zeer gelukkig te zijn met het feit dat deze eenheid alleen uit vrijwilli gers bestaat. Maar de AVNM had wel bezwaar tegen het feit dat de soldaten de speciale Libanon- opleiding niet voldoende hebben kunnen volgen. Volgens de AVNM zouden de soldaten slechts negen dagen de gelegen heid hebben gehad om zich spe ciaal op deze Libanon-taak voor te bereiden. Maar volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie berust deze veron derstelling nergens op. De 48 sol daten zijn volgens hem voldoen de opgeleid, ook voor hun spe ciale taak in Libanon. De berich ten van de AVNM werden als „la riekoek" bestempeld. De 48 man zullen morgenmiddag om half drie vanaf Schiphol ver trekken. Zij worden uitgeleide gedaan door staatssecretaris Van Lent van defensie en brigade-ge neraal Woerlee, chef operaties van de landmacht. Er zal een kleine afscheidsceremonie ge houden worden op de A-pier van Schiphol, waar ook hun ouders en familieleden bij aanwezig kunnen zijn. De soldaten ver trekken met een chartervliegtuig naar Libanon, waar zij morgen avond omstreeks acht uur zullen aankomen. Grens verschraling bereikt DEN HAAG (GPD) - Tussen de gemeenten en het rijk dreigt een conflict over de schade die de afgelopen strenge win ter met zich heeft meege bracht. De winter heeft de gemeenten zeker 90 miljoen gulden meer gekost dan zij hadden begroot. Zij zien zich bovendien voor een bijko mende schade van 250 mil joen gulden geplaatst als ge volg van opdooi. Directeur mr. L'. G. van Rijen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) vindt, dat de gemeenten door de extra uitgaven die zij heb ben moeten doen, niet in fi nanciële moeilijkheden mo gen geraken. Waar dat wel gebeurt, zou het rijk moeten bijspringen, meent hij. Staatssecretaris Koning (bin nenlandse zaken) is het met deze zienswijze niet op voor hand eens. „Strenge en zachte winters wisselen elkaar af. Voor winterkosten hebben de gemeenten posten op hun be groting. We zitten nu voor de situatie dat we 15 jaar geen strenge winter hebben gehad. Het zou best eens kunnen dat de gemeenten het voor de winter bestemde geld op een andere manier hebben uitge geven". Een woordvoerder van de VNG noemt dit laatse een „onzui vere gedachte". „De gemeen ten voeren jaarlijks een post op die zij denken nodig te hebben voor sneeuwruimen en dergelijke. Nu was de win ter van '78 zacht, en was mis schien niet al dat geld nodig. Maar dat wil dan niet zeggen dat die post voor '79 dan ver kleind wordt". De gemeenten vinden dat de omstandigheden van de win ter van '79 als „extreem" moe ten worden aangemerkt. „Daar zijn geen voorzienin gen voor te treffen". Volgens de woordvoerder van de VNG is niet te verwachten dat veel gemeenten door de barre win ter echter in de rode cijfers zullen komen. „Maar wel hebben ze de vrije ruimte die in de meeste be grotingen zit, moeten aan breken. Hun extra-potje is opgesoupeerd. Dat betekent dat die gemeenten zich niets extra's meer kunnen veroor loven, en zo kan er van hun beleid ook niet zo gek veel te rechtkomen", aldus de VNG. UTRECHT (GPD) - Voortgaande beperking van de kwali teit van de personeelsbezetting in de ziekenhuizen brengt de gezondheidszorg in gevaar. De kwaliteit van de gezondheidszorg is al ernstig aangetast. Aldus voorzitter drs. F. A. Vissers van de Nationale Ziekenhuis Raad gisteren in een extra leden vergadering, geheel gewijd aan het probleem van het personeel stekort. Aanleiding was het mis lukken van de onderhandelingen over de financiering van beno digde uitbreiding met 10.000 mensen, waarvoor f400 miljoen is gevraagd. Verdere sluiting van afdelingen en opnamebeperking dreigt. De ziekenhuizen zeggen nu rege ring en parlement de wacht aan. Er is lang genoeg begrip opge bracht voor de verantwoorde lijkheden van anderen en zelfbe- Een andere consequentie kan zijn Langere wachttijden Instellingen kunnen voor de nood zaak komen te staan het aantal opnamen te beperken. Daarvan zullen langere wachttijden het gevolg zijn, met alle risico's van dien. Dat heeft niet alleen gevol gen voor de gezondheid van de patiënt, maar leidt ook tot de el lende van langdurig wachten op onderzoek en behandeling. Daarbij komt dan nog, zo stipte de NZR-voorzitter aan, de eco nomische schade als gevolg van verlengd ziekteverzuim. heersing aan de dag gelegd als wensen niet werden vervuld. Maar de voortschrijdende ver schraling van de hulpverlening heeft nu een grens bereikt die, volgens de NZR-voorzitter, niet straffeloos kan worden over schreden. Er dreigen stappen van ziekenhuisbesturen en -directies die de verantwoordelijkheid niet meer willen dragen. De schuld van deze situatie komt voor rekening van de zieken fondsen en andere ziektekosten verzekeraars, die niet willen in gaan op de NZR-voorstellen. De ziekenhuizen vroegen er eerst 10.000 personeelsleden bij (kos ten 408 miljoen gulden) en kwa men op de valreep met een uiter ste voorstel van 7.000 (308 miljoen gulden) maar de ziekenfondsen en ziektekostenverzekeraars zei den "nee". De NZR kan geen begrip opbren gen voor de houding van ziekte kostenverzekeraars. „Dit doet mij twijfelen aan hun besef van medeverantwoordelijkheid voor de kwaliteit van de gezondheids zorg", aldus Vissers. De zieken huizen zijn verontwaardigd over het tegenvoorstel van de zieken fondsen en de daaraan verbon den voorwaarden. Nullijn ziekten Met name zijn zij getergd over de voorgestelde nullijn voor de groei van laboratorium- en röntgenon derzoeken. „Als de uitvinder van dit idee even doordenkt, is de ontwikkeling duidelijk", aldus Vissers. „Een nullijn voor het aantal opnamen is niet ver meer, het aantal verwijzingen zal spoe dig aan een maximum moeten worden gebonden en ten slotte zal de patiënt genoegen moeten nemen met een door de zieken fondsen vastgesteld aantal ziek ten per jaar". Volgens de ziekenfondsen zou met het totaal aan ontheffingen van de richtlijn een bedrag van ten hoogste f 150 miljoen gemoeid mogen zijn. Deze voorwaarden zijn ongeschikt als punten van onderhandelingen, vindt de NZR. De onderhandelingsme thode is overigens in strijd met het karakter van het COZ. Dit college behoort volgens zijn sta tuten de totstandkoming van verantwoorde tarieven te bevor deren. De groeperingen die het COZ vormen, moeten dat samen doen. Het is onaanvaardbaar dat één groepering voorwaarden stelt, die een andere moet ver vullen. Vissers herinnerde eraan dat de NZR in een brief aan de vaste commissie voor volksgezond heid van de Tweede Kamer heeft verklaard dat in veel instellingen de werksituatie van verplegen- den en verzorgenden zodanig is, dat niet meer van een verant woord niveau van hulpverlening kan worden gesproken. Stijgend ziekteverzuim brengt de zorg in een vicieuze cirkel. Zij die door werken, komen onder nog grote re druk te staan. Als niet snel ver lichting komt, dreigt sluiting van dat ziekenhuizen de risico's 1 personeelstekort niet kunnen aanvaarden, de patiënten niet willen onderwerpen aan onver antwoorde werksituaties en het onverantwoord vinden dat de ene na de andere hulpverlener onder de last bezwijkt. Volgens de NZR komt het aannemen van perso neel boven de toegestane grenzen al voor. Deze gang van zaken heeft nadelen: „illegaal" aan stellen tast de overlegsituatie aan en verder kan men niet lang blij ven exploiteren met nadelige saldi en bankschulden en feite lijk salarissen uitbetalen met ge leend geld. Met Bestek '81 worden we er steeds aan herinnerd dat de gezond heidszorg in drie jaar twee mil jard moet „inleveren", aldus Vis sers, maar men vergeet erbij te vertellen dat het overgrote deel van de gezondheidszorg niet uit de rijksmiddelen wordt betaald, maar uit rechtstreekse bijdragen van werknemers, werkgevers en particulieren. „Als de mensen geen premieverhoging meer aan vaarden om de kwaliteit van de hulpverlening op peil te houden, dan moet dat maar eens duidelijk worden vastgesteld". ROTTERDAM (ANP) - Uit de on dergelopen pompkamer van de tanker "Texaco Spain" zijn giste ren de lijken geborgen van twee zeelieden. Een derde man die bij de olie-overstroming is omge komen is nog steeds niet gevon den, aldus de Rotterdamse poli tie. De tanker ligt bij de Vijfde Petro leumhaven in Rotterdam, bij Chevron. «Het ongeluk in de pompkamer gebeurde dinsdag avond. VLISSINGEN (GPD) - Vier kin deren tussen de zes jaar en negen maanden zijn gisteren om het le ven gekomen bij een uitslaande brand in Vlissingen. Vier Vlis- singse brandweerlieden raakten tijdens de blussing swerkzaam- heden gewond. De vuurzee in de binnenstad ver woestte vier panden in de Beurs straat en was door de enorme rookwolken tot ver in de omtrek te zien. Eerste voorzichtige schat tingen ramen de schade aan de vrijwel uitgebrande huizen, plus de waterschade aan omliggende huizen op ongeveer een miljoen gulden. De brand brak kort na half een uit in de woning Beursstraat 5. Daar waren op dat moment de vier kinderen van het gezin Walla uit het Duitse Darmstadt alleen thuis. Moeder, zo is de Vlissingse politie uit eerste verklaringen gebleken, deed boodschappen in de stad. Zij waren volgens poli tiecommissaris J. van Marion „eigenlijk bij toeval" in het huis: Vader Hans-Joachim Walla (37) had zijn gezin in verband met vakantie van de oudste dochter Anke (6) laten overkomen. Amsterdam Concertgebouw: Grote zaal: 30 en 31 mrt., 20.15 uur, Concertge bouworkest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt: 31 mrt., 15.00 uur, Ma tinee op de vrije zaterdag Groot Omroepkoor en het Radio Filh. Orkest o.l.v. Jean Fournet; 1 apr., 20.15 uur, pianorecital do6r Stanislav Neuhaus: 3 apr., 20.15 uur, Cleo Laine en het John Dankworth Quartet. Kleine zaal: 30 mrt., 20.15 uur, Konrad Junghanel, luiten Rene Jacobs, countertenor; 31 mrt., 20.15 uur, Orlando Kwartet, m.m.v. Youri Egorov, piano; 1 apr., 15.00 uur, Dick Bor, viool en Polo de Haas, piano; 2 apr., 20.15 uur, Abbie de Quant, fluiten Edward Witsenburg, harp: 3 apr., 20.15 uur. Caba ret Das Kommödchen "Saldo Rückwarts"; 4 apr., 20.15 uur, Re sidentie Strijkkwartet. Stadsschouwburg: 30 en 31 mrt., 20.15 uur, Publiekstheater met "Drie zusters van Tsjechow; 1 apr., 14.00 uur en 4 en 5 apr., 20.15 uur, het Nationaal Ballet; 2 apr., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met "Trilogie van het weerzien" van Botho Strauss; 3 apr., 20.15 uur, RO-Theater met "De knecht van twee meesters" van Goldo- De Brakke Grond: 30 en 31 mrt., 20.15 uur, Peter Faber Show; 3, 4 en 5 apr., 20.15 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw" van Rolf Hochhuth. Carré: 30en31 mrt., 20.15 uur en 1 apr., 14.15 uur, Jasperinade Jong in "Thuis best"; 3,4 en 5 apr., 20.15 uur, Neerlands Hoop in Bange Dagen met "Offsmboet Ippq Dpef'. Kleine Komedie: 30 en 31 mrt., 1, 3, 4, en 5 apr., 20.15 uur, Pleuni Touw en Hugo Metsers in "Lipstick", komedie van Dimitri Fren- kel Frank. Nieuwe de la Mar: 30 en 31 mrt., 2,3, 4 en 5 apr., 20.15 uur, Jeroen Krabbé en Anne-Wil Blankers in "Een dag uit de dood van ver domde Lowietje" van Peter Nichols. Den Haag Koninklijke Schouwburg: 30 en 31 mrt., 20.15 uur, Haagse Come- die met "Het leven een droom" van Caldéron de la Barca; 1 en 5 apr., Haagse Comedie met "De repetitie of de bestrafte liefde" van Anouilh; 2 apr., 20.15 uur. Galas Karsenty Herbert "Peau de vache" van Anouilh; 2 apr., 20.15 uur, Galas Karsenty Herbert "Peau de vache" van Barillet en Grédy; 3 apr., 20.15 uur, "Drie zusters" door het Publiekstheater van Tsjechow. Congresgebouw: 30 mrt., 20.15 uur, Operettever. DOS met "Paga- nini" van Léhar; 31 mrt., 20.30 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Lucas Vis; 1 apr., 20.15 uur, Cleo Laine; 2 apr., 20.15, Journey en Pat Travers, concert; 3,4 en 5 apr., 20.15 uur, Anglo-American Theatre Group met "How the other half loves" van Ayckbourn; 3, 4 en 5 apr., 20.15 uur, Jasperina de Jong "Thuis best". HOT Theater: 30 en 31 mrt., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "De vroedvrouw" van Rolf Hochhuth; 1 apr., 14.00 uur, kindertheater Pssstt met "Het teken van Az"; 1 en 3 apr.; 20.30 uur. Muziekfesti val, Ensemble M; 4 apr., 20.30 uur, Muziekfestival, Circle En semble. Diligentia: 30 en 31 mrt., 20.15 uur, Funhouse cabaret: 1 apr., 14.30 uur, Kronos Kwartet; 1 apr., 20.15 uur, Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde"; 2 apr., 20.15 uur, Spaanse barokmuziek door Diatessaron; 5 apr., 20.15 uur, Ivo de Wijs "Formule 2". Theater Pepijn: 30 en 31 mrt., 20.30 uur, Frits Lambrechts "Ieder voor zich...."; 1 apr., 15.00 uur, Jazz in Pepijn; 4 apr., 20.15 uur, Zingende Zolder concert "Van piccolo tot basfluit". Theater de Tobbe, Voorburg: 30 mrt., 20.30 uur, Ingeborg Uijt den Bogaard "Dat raakt toch ons allen", solotoneel; 3 apr., 20.30 uur, Klassiek Podium. LEIDEN Leidse Schouwburg: 30 mrt., 20.15 uur, "Rose T in Lokaliteit va- rié", cabaret door het Krisestheater; 31 mrt. 20.15 uur, Ton van Duinhoven, Ina van Faassen e.a. in "En nog vele jaren" van Alan Ayckbourn; 4 apr., 20.15 uur, de nieuwe Gerard Cox Show; 5 april, 20.15 uur, toneelgroep Sater met "Isothopen op zaterdag" van Roelof den Amtman. LAK-Theater 30mrt., 20.30 uur, Delftse Komedie met "Imca"; 31 mrt., 20.30 uur, theater De Engelenbak met "We mogen niet kla gen"; 1 apr., 15.00 uur, kindervoorstelling: toneelgroep Carrousel met "Wie is Miss Messelmuis 5 apr., 21.00 uur, toneelgroep Menes met "Roosje" monoloog door Ingeborg Elzevier. Stadsgehoorzaal30 mrt., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Anton Kersjes m.m.v. Edward Witsenburg, harp. Dorpskerk, Leiderdorp30 mrt., 20.15 uur. Ned. Madrigaal koor o.l.v. Henk Briër en het Ensemble Madrigalesco o.l.v. HenkBriër. Groene Kerkje, Oegstgeest1 apr., 14.00 uur, Harro Ruysenaars, cello en Antoine Oomen, piano. In de vuurzee zijn de vier kinderen om het leven gekomen. Het zijn Anke (6 jaar), Jesse (4), Melanie (een baby van 9 maanden), van wie de verkoolde stoffelijke over schotten aan het eind van de middag in de puinhopen van het afgebrande huis zijn gevonden. De politie neemt aan dat ook de 2-jarige Michel in de vlammen is omgekomen; naar zijn stoffelijke overschot werd gisteren tot laat in de avond echter te vergeefs ge zocht. DEN HAAG (ANP) - Com missarissen van de Ko ningin, burgemeesters van grote gemeenten, hoge militaire en justitiële auto riteiten zullen een fikse stap in hun inkomen ach teruit moeten doen. Minister Wiegel van bin nenlandse zaken zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij werkt aan een beperking van deze topin komens en heeft de be trokken functionarissen daartoe een voorstel voor gelegd. Wiegel wilde geen nadere bijzonderheden over zijn ingreep ver strekken omdat de defini tieve voorstellen worden geformuleerd nadat de be trokkenen hebben gerea geerd. Met deze aankondiging komt Wie gel tegemoet aan de kritiek op de hoge inkomens van met name commissarissen van de Koningin en van de burgemeesters van gro te steden die respectievelijk 180.000 en 187.000 gulden bedra gen. Tijdens het debat over de vergoe ding van statenleden liet CDA- woordvoerder Bremen ander maal weten dat deze hoge inko mens allerminst in overeen stemming zijn met de beleidslijn van dit kabinet op het gebied van de inkomensmatiging. Bremen noemde in dit verband ook de wethouders van grote steden, met 120.000 gulden en leden van Gedeputeerde Staten met onge veer een ton. De CDA-fractie vond het niet geloofwaardig als de regering niet de toezegging zou doen deze inkomens in te passen in het matigingsbeleid. Wiegel wil verder een eind maken aan de situatie waarbij ambtena ren, die tevens lid zijn van Pro vinciale Staten loon ontvangen als zij verlof opnemen voor het verrichten van werkzaamheden voor Provinciale Staten. De centrale van Middelbare en Ho gere Functionarissen bij Over heid en Onderwijs (CHA) meent dat de mededeling van minister Wiegel dat de regering van plan is om de hoge inkomens bij de overheid een fikse stap achteruit te laten doen geen verband houdt met een redelijke' vergelijking van functionarissen in het be drijfsleven en bij de overheid. Door de aftopping van de prijs compensatie en de korting op de prijscompensatie in het kader van Bestek '81 zien deze functio narissen hun inkomen toch al achteruit gaan inplaats van "minder groeien", aldus de CHA. Nederlandse vrijgesproken in Griekenland DEN HAAG (ANP) - De 24-jarige mevrouw Barbara de Jong uit Gouda, die in augustus vorig jaar in Griekenland tot zeven maan den gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens het veroorza ken van een dodelijke aanrijding, is gisteren door het gerechtshof van Thessaloniki vrijgesproken. Dit heeft de ANWB, die mevrouw De Jong rechtsbijstand verleen de, gisteravond meegedeeld. Mevrouw De Jong had in overleg met haar Griekse advocaat en de ANWB hoger beroep aangete kend tegen het vonnis van de rechter in Polygeros. Eigen bijdrage voor geneesmiddelen DEN HAAG (GPD) - Ziekenfondspatiënten en specialisten zullen het gat moeten dichten van 590 miljoen gulden dat is ge vallen in Bestek '81*. het bezuinigingsplan van de regering-Van Agt. Eenvoudige pijnstillers, verband en pleisters komen - ook bij doktersvoorschrift - niet langer voor rekening van de ziekenfondsen, maar zullen moeten worden betaald door de patiënt. Specialisten gaan meer betalen voor de faciliteiten die zij in ziekenhuizen krijgen waaraan zij zijn verbonden. Deze voorstellen doet de staatssecretaris van volksgezondheid Veder-Smit eind deze week in een nota aan de Tweede Ka- De nota is bedoeld om de snel stijgende kos ten in de gezondheidszorg in de hand te krijgen. Behalve een eigen bijdrage voor geneesmiddelen gaan de patiënten ook een deel van fysiotherapeutische hulp zelf betalen. De regering wil de wet die de ta rieven van medici in de hand moeten houden versneld invoeren. Werkende vrouwen die na hun bevalling niet meer terugkeren in de oude baan zullen geen recht meer hebben op zes we ken salaris zoals nu nog het geval is. Met de voorstellen wil het kabinet het aantal mensen dat een beroep doet op medische voorzieningen verminderen. Huisartsen zullen in die opzet minder snel verwijzen naar een specialist. Overigens kan de re gering rekenen op een meevaller van 160 miljoen. Dat bedrag komt voort uit een maatregel van het kabinet-Den Uyl die onverwachts meer oplevert dan ver wacht. n een brief aan de Tweede Kamer heeft Van Agt inmiddels aangegeven wanneer de Kamer de overige nota's van het kabinet kan verwachten. Van Agt vindt overigens dat een debat over de zogenaamde Voort gangsnota van Bestek '81 niet kan wach ten tot alle stukken gereed zijn. „Dat is niet in overeenstemming met het karakter van een voorgangsnota, zoals door de Kamer zelf is gewenst", aldus Van Agt. Oppositieleider Den Uyl verzocht de rege ring dinsdag om het overzicht, omdat vol gens hem geen goed oordeel over de Voortgangsnota kan worden verkregen zonder dat de Kamer over de extra gege vens beschikt. Naast de brief van Veder- Smit kan de Kamer deze week ook het Centraal Economisch Plan 1979 verwach ten, aldus Van Agt. Hierin wordt de te genwoordige economische toestand van ons land uit de doeken gegaan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7